HET GEZICHT VAN SANTPOORT 11 11 Hl- i 7 ZATERDAG 2 DECEMBER 1961 11 ÜSIBB Lliü ïp i|| HÊÉÉ - *wZï m*K t s?* KIJKEN NAAR SANTPOORT dagelijks zien ze het dorp zo liggen, de mannen en vrouwen die in hun auto's over de Rijksstraatweg rijden, de rij huisjes en winkeltjes, het lage moderne postkantoor, de spits van het hervormde kerkje en een wiek van de molen. Ze kijken er even naar en dan richt de blik zich door de voorruit weer op het wegdek. Een dorp als ieder ander dorp, met wat oude huisjes, een ruïne, met wat imkers en een gloednieuw bankgebouw. Achter dat aaneen gesloten front van huisjes en winkeltjes wonen zo'n 12.304 mensen en in hun dagelijks doen en laten beseffen ze niet dat ze een deel van hun leven slijten op histori sche grond. Eens oefende hier heer Sivaert, de eerste Heer van Brederode, met vaste hand het baljuwschap uit - volgens de overlevering althans. «•lp***!*.* «siillll Siimrvr. /V v -,-=- •»x. v mmmm Op twee van de drie foto's die een beeld geven van Santpoort uit de jaren omstreeks 1910 ziet u onder meer de rails liggen van het befaamde stoomtrammetje, dat zo'n vijfentwintig jaar lang de ver binding Haarlem-Alkmaar heeft onderhou den. Wij, mensen uit 1961 en gewend aan de comfortabele rijtuigen van de Neder landse Spoorwegen, zouden ons tijdens een rit in dit trammetje beslist niet meer op ons gemak voelen. Ongeveer twee uur duurde de reis van Haarlem, via Schoten, Santpoort, Velsen, Beverwijk, Noorddorp, Castricum, Limmen en Heilloo naar Alkmaar en konden we tenminste nog maar op die twee uur vertrouwen, dan zou één bezwaar misschien worden opgeheven. Maar de reiziger van vroeger diende rekening te houden met een opont houd vooral in de slechte jaargetijden dat alle, door ons gestelde, grenzen ver zou overschrijden. Vooral in het slechte jaargetijde dus. Sneeuw en natte blaren konden de ma chinist doen besluiten de hulp van het geëerd reizigerspubliek in te roepen en er hielp geen „lieve moederen" aan, maar iedereen moest eruit en duiven. Een krachtbron die op de lange duur nauwe lijks rendement oplevert. Zelfs is er eens voor hotel „De Burg" in Beverwijk een locomotief omgerold. Oorzaak: sneeuw. Maar de ware toedracht kan niemand zich herinneren. Het is ook allemaal ruim veertig jaar geleden gebeurd. Omstreeks 1923/1924 is het trammetje uit dienst ge nomen en onmiddellijk: weg gezelligheid. Geen bonkend locomotiefje meer, met twee wagonnetjes door het dorpje, geen vracht meer oppikken die de boeren zomaar langs de Hagelingerweg neergooiden en geen conducteur meer, die in Santpoort voor café „De Wildeman" (in de buurt van het nieuwe postkantoor) uit zijn treintje stapt en het café binnengaat om de reizigers aankomst en vertrek van het poortje mede te delen. Een vertrek ove rigens, dat wel eens op zich liet wachten als het publiek meneer de conducteur een borreltje aanbood. Ja, die goeie ouwe tijd van reizen in een wagonnetje, zittend bij een kacheltje en 'ooven je hoofd de pe troleumverlichting. Bij de Jan Gijzenvaart eruit, want daar lagen weer die natte bladeren. En dan dat oponthoud bij de pont, als de pont te hoog lag, of als er een wagonnetje aangekoppeld moest wor den. Hoe lang duurt de reis? Twee uur, zei u dat? Heerlijk zo'n lokaaltje en kostelijk, dat verhaal van die oud-conducteur: „Een maal is het voorgekomen, dat een colle ga van mij vrijdagavond om zeven uur naar Alkmaar ging. We zagen hem za terdagmorgen terug. Ja, sneeuw hè?" Zij bouwden zich kerken GESCHIEDKUNDIG staat vast, dat eerst in 1244 de naam Willem van Brederode in de oorkonden voorkomt; verder weet men niets. De ouderdom van Santpoort? In het lokale wekelijkse nieuwsblaadje „Huis aan Huis" schreef de heer B. J. Wieland Los eens, dat men oudere vondsten dan die uit het jaar 2000 voor Christus in Santpoort niet hoefde te ver wachten. De oudste kern van het dorp? De heer Wieland Los schreef in dat zelfde artikel over een duinrug die in Vogelenzang begint en waarop onder meer de kern van Bloemendaal, de Neethof en het Burgemeester Rijkens- park zijn gelegen. Zelfs de naam van het dorp, Santpoort, roept alleen maar vraagtekens op. In de veertiende eeuw werd er door heer Jan van Brederode een kapel ge sticht, gewijd aan St. Patrick. Zou de naam Santpoort terug te voeren zijn op dé naam die men deze kapel toedroeg Sancta Porta? Zeker is het, dat in 1426 tijdens de Hoekse en Kabeljauwse twisten het stamslot der Brederodes werd verwoest en dat ruim een eeuw later de Spaanse troepen plunderend door de streek op trokken naar Haarlem. Zeker is ook, dat nog veel later sierlijke lusthoven in Kennemerland verrezen, dat regenten families de kostelijkste dravers in hun stallen vergaarden en dat de bedienden met de rashonden van hun bazen door de bossen zwierven. En op die grond wonen nu die twaalf duizend en nog wat mensen, van wie er een massa elke morgen op trein of bus stappen, op weg naar Amsterdam, Haar lem en Beverwijk. Ze hebben zich win kels gebouwd, huizen, kerken en banken. En er zijn zoveel wegen aan gelegd, dat Santpoort nu bijna een stenen vloer heeft gekregen. DE DORPSGEMEENSCHAP heeft zich aan al deze veranderingen aangepast. Mensen die een leven in Santpoort hebben versleten, zagen mensen komen, die voor hun vertrek uit Friesland, Groningen, Limburg en Zeeland nog nooit van Sant poort hadden gehoord. Ten hoogste doem de in hun herinnering het woordje „Meer en Berg" op als men hen sprak over hun nieuwe woonplaats. Zij beseften daarbij niet dat het „Provinciaal Ziekenhuis", zo als het thans heet, een van de modernste inrichtingen op het gebied van de verzor ging voor geestelijk gestoorden is. Gedul dig ervoer de dorpsbevolking in de loop der tijd de afbraak van een groots verle den: een historisch verval, dat zich on langs nog manifesteerde in de verkoop van het huis „Duin en Kruidberg". Welis waar blijft dit buiten, dat een miljoen gul den heeft gekost, on aangetast (voor zover thans bekend), maar nooit zullen vorste lijke gasten noch diplo matieke hoogwaar digheidsbekleders meer voet op de Perzi sche tapijten zetten- Op 1 oktober 1962 zal de heer J .H. Peelers, dc directeur van het aldaar gevestigde ho- t el-bedrijf; het huis móéten hebben ont- uimd en daarna zal er geen aanleiding meer zijn om een oezoek te brengen aan dit voormalig woon huis van de oud- minister van Kolo niën de heer J. T. Cremer- Er is voor het ver lies van deze lust hoven, parken en oude regentenfamilies echter wel iets in de plaats gekomen. DUINGROND is weggebracht, eiken hakhout is gerooid en in de ruimte die men zodoende schiep, ver rezen villa's, flatge bouwen, kerken, een nieuw station, nieuwe wegen en nieuwe bollenvelden. Mensen uit de provincie kwa men naar het westen ïn gingen in die hui- ',en wonen, bezoch ten die kerk, reisden langs een nieuwe spoorbaan door de tunnel en bezichtigden de kleurige gewassen. En rondom de dorpskern, waarin Santpoorters wonen die zich de tijd van de stoomtram nog herin neren en het koetshuis naast het café „De Weijman", vormde en vormt zich een kring van „immigranten", die het hier doorgaans best naar hun zin hebben. De voornaamste reden voor de aantrek kingskracht die Santpoort op de nieuwe bewoners uitoefent en op de iedere zomer weer in grotere getale terugkerende toe risten, is de centrale ligging van dit dorp. De 27-jarige hotelhouder J. G. Westerho ven zegt het als volgt: „Kijk eens, wat ze ook willen, ze kunnen alles in of op be- Hoofdstraat vroeger Dorpstraat kerk herbouwd in haar huidige vorm en de enige zorg die de tegenwoordige pre dikant, ds. J. C. Remijn, zich nog over dit gebouw maakt, klinkt door in de op merking: „Mijn kerkgebouw komt zo in de hoek te staan". Dit is juist. Een blik op de kaart ver telt dat de bebouwing zich naar het noor den beweegt. „Het lijkt erop, aldus ds. Remijn, „dat er een derde Santpoort be zig is te ontstaan. Het gedeelte ten oosten en ten westen van de Hagelingerweg, in de richting van Driehuis". Deze hervormde predikant verheugt zich echter op deze groei, evenals de geestelij- Nieuwe mensen, nieuwe huizen. trekkelijk korte afstand van Santpoort vinden. Kaasmarkt in Alkmaar, sluizen in Umuiden, musea in Haarlem, de Velser tunnel, het plaatsje Spaarndam, een on metelijk duinterrein, een strand, een na- tuurzwembad en in het dorp zelf een lan delijk karakter. Oh ja, de ruïne nog. Nou, wat wil je nog meer". De vier hotels die Santpoort rijk is pro fiteren van deze grote stroom tijdelijke be woners, evenals de winkelstand. NU ZOU MEN KUNNEN DENKEN, dat door het toenemen van de dorpsbevolking, het zomerse bezoek van de toeristen en de groeiende bedrijvigheid in het dorp, de rust in sommige perioden wel heel ver moet worden gézocht. Niets is minder waar. Behalve op enige, daartoe geschikte plaatsen zoals het zwembad „Velser- end" dat gedurende de openingsduur dage lijks is veranderd in een crèche met la waaimakende kinderen behouden de la nen en straten van Santpoort ieder jaar getijde hun gelukzalige rust. Sinds de aan komst van Willibrord, die in Velsen een van de vijf moederkerken stichtte, is rust behoudens de periodieke ongeregeldhe den, zoals vermeld in de inleiding een van de kenmerken van deze streek ge weest. En ook dit laat niet na indruk te maken op de vreemdeling. DE NAAM WILLIBRORD IS gevallen en dit noodt ons iets te vertellen over het geestelijk klimaat van dit dorp, dat eeuwenlang collectief het rooms-katholie- ke geloof heeft aangehangen. De reforma tie kwam, maar de rooms-katholieke kerk slaagde in Kennemerland erin de gevol gen van deze afscheiding in te dammen en bijna geheel uit te roeien. Iedereen kent echter de loop der ge schiedenis, de hervorming verbreidde zich, waarbij wereldlijke zaken zoals de strijd tegen de Spanjaarden haar te hulp kwamen. Tweehonderd vijf tig jaar liepen de „hervormde" Santpoorters naar hun kerk in Velsen en pas in 1844 bezit Santpoort een zelfstandige hervorm de gemeente met een eigen kerkje. Na een brand in 1916 wordt de dorps- ke leiders van de rooms-katholieke paro chie, de gereformeerde gemeente, de christelijk gereformeerde gemeente en de gereformeerde kerk (vrijgemaakt). ER IS OVERIGENS NOG HEEL wat te doen in Santpoort. Na de bouw van een rooms-katholiek kindertehuis aan de Dink- grevelaan (dat nog steeds niet officieel in gebruik is gesteld) en na de inrichting van een tehuis voor chronische zieken in „Ken- nemergaarde", dienen er nog vele plan nen te worden gerealiseerd. Ten noorden van de Kieftendellaan worden nog huizen, een schoolgebouw en wellicht een kerk ge bouwd. Men koestert het voornemen om daar tevens een complex sportvelden aan te leggen. Voorts is een deel van de Hagelinger weg bestemd om te worden herbouwd in een winkelgalerij. De roemruchte molen „De Santhaes" die nu nog slechts twee wieken draagt, is trouwens ook betrokken bij al deze toekomstplannen. Mits de ge meenteraad haar goedkeuring aan de plan nen hecht, zal de molen worden verpacht aan een hotelhouder in de omgeving, die grootse plannen heeft. En ais het allemaal gaat zoals het is voorzien, krijgt Santpoort er een ontspanningsgelegenheid bij, waar zowel de Santpoorter als de toerist zich op zijn gemak zal voelen. Maar dit is nog allemaal toekomstmu ziek. Voorlopig zullen de inwoners van het dorp zich tevreden moeten stellen met de serre van „De Weyman", de rode leun stoelen in café „De Uilenboom", de wand schilderingen in het café van Korthouwer of met het feestzaaltje van café „Zomer- lust". Behalve de naam „Meer en Berg" heeft nóg een naam er voor gezorgd dat Sant poort in den lande een zekere bekendheid ging genieten: Mellona, een honingzoet be drijf. Bijna veertig jaar heeft de heer J. de Meza nu geïmkerd en de honing die hij in de loop der jaren heeft gewonnen, is het hele land door gegaan en heeft zelfs het buitenland bereikt. Begin 1962 bestaat zijn honingbedrijf veertig jaar, maar reeds voordat hij in 1922 zijn korven plaatste, waren in Santpoort reeds verschillende imkers hem voorgegaan.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 11