Onrust in internationale valutaverhoudingen C Effecten -en Geldmarkt J EMIGRATIE De beurs Koersfluctuaties aan de Beurs van Amsterdam fïso) PETROLEUM Credietbank HET SPAARNE Amerikaanse methoden op de Nederlandse effectenmarkt Hogere winst Nefit in eerste 10 maanden Gunstiger betalingsbalans in het derde kwartaal ZATERDAG 2 DECEMBER 1961 17 Nieuwe handelspolitiek van de V.S. Van der Toorn en WM gaan samenwerken Indola verwacht een lager dividend „Schokbeton" verwacht lagere produktie Rijwielhandel heeft kartel gewijzigd Behaaglijk warm! Natuurlijk een oliehaard gestookt met OLIE COMBINATIE KENNEMERLAND Rijksstraatweg 174 Haarlem - Tel. 61326 Huurkoopfinanciering op elk gebied Londens zilverprijs daalt alweer Kort economisch nieuws - t (Van onze financiële medewerker) Het hljjkt de Jaatste weken weer dat yan een goede coördinatie der internationale valutaverhoudingen nog altijd geen sprake is. Het zogenaamde vluchtkapitaal opereert nog altijd tussen de Amerikaanse en Europese markten en doet de valuta-onrust in onze wereld voortduren. Hoewel Engeland beschermende maatregelen voor het pondsterling heeft genomen en als resultaat daarvan het destijds tot zeven percent verhoogde disconto in twee etappes tot zes percent heeft verlaagd, wordt hier en daar de mogelijkheid van een devaluatie nog altijd aanwezig geacht, terwijl men ook op de dollar niet absoluut ernstig is. Terwijl men in de Verenigde Staten voor het eerste halfjaar van 1962 uit Duitsland grote bewapeningsaankopen verwacht, die aan de Amerikaanse betalingsbalans ten goede zullen komen, ondervindt men in eerstgenoemd land nog altijd de nadelige invloed van de revaluatie, die de export heeft doen afnemen en op de kapitaalmarkt een zodanige verkrapping veroorzaakt dat de Deutsche Bundesbank de minimumreserves tegenover de binnenlandse ver plichtingen opnieuw en nu tot vijf percent heeft verlaagd. Het kapitaal stelt, vermoedelijk ook op grond van politieke overwegingen, in de positie van West-Duitsland nog geen groot vertrouwen. Want evenals de Deutsche Bundespost, komt nu ook Siemens Hals- kè met een zes percent 15-jarige lening a pari, nadat zij onlangs reeds besloot de uitloting per 1 januari van de 7% percent lening achterwege te laten. Houders van vervroegd aflosbare Duitse obligaties be hoeven zich dus vooreerst niet bezorgd te maken dat ze hun geld thuisgestuurd zul len krijgen. De oude zes percent Duitse obligaties noteren thans slechts even boven pari, de meeste vijf percent obligaties worden voor omstreeks 94 percent ver handeld, voor hen die wat risico durven en mogen nemen wel een aantrekkelijk koers- peil. De effectenbeurzen in de Verenigde Sta ten en Europa hebben deze week in door snee geen grote koersverschillen opge leverd. De tussentijdse bedrijfsberichten van de Nederlandse ondernemingen ver oorzaken bij de betrokken fondsen vrij scherpe koersstijgingen of koersdalingen al naar gelang de vooruitzichten door de directie gunstig of minder gunstig worden genoemd. De verscherpte concurrentie binnen de kring van de E.E.G.-landen begint meer en meer een rol te spelen, hetgeen voor de Nederlandse economie tot een vertraagde expansie heeft geleid. Het uitvoervolume van de textielindustrie is in het tweede en derde kwartaal van 1961, in vergelijking met de beide voorafgaande kwartalen, zelfs met vijf percent teruggegaan, nadat het sinds het tweede en derde kwartaal ru&n 1960 met -tien' perbénf -Was gëötégenP Een en ander wijst et'bp dat ook de' Nederlandse industrie zich in overgangs toestand bevindt, waarvan uiteraard op de effectenbeurs geen sterke stimulansen voor een nieuwe hausse uitgaan. Terwijl de Amsterdamse effectenbeurs de laatste tijd meer dan eens is verrast met biedingen op aandelen tegen koersen, die boven en soms zelfs ver boven de beurskoers lagen, heeft zich deze week het wonderlijke geval voorgedaan dat op aandelen, die ca 122 percent noteerden, een bod van 100 percent wordt uitgebracht. De firma Crane Co te Chicago, die reeds 45 percent van de aandelen der Neder lands-Amerikaanse Fittingfabriek bezit en van die vennootschap de mede-oprichtster is, wenst haar belang bij de Fitting uit te breiden en biedt 100 percent voor de ge wone aandelen. De Fittingfabriek heeft, zoals bekend, een lange lijdensgeschiedenis achter de rug, maar is dan toch zo ver gekomen dat zij onlangs het achterstallig dividend op de preferente aandelen heeft kunnen betalen en voor de betaling van dividend op de gewone aandelen enig perspectief heeft 'kunnen openen. Op het eerste gezicht zal natuurlijk nie mand geneigd zijn de aandelen voor 100 percent aan Crane Co over te doen, als die aandelen daags voor de bekend making van het aanbod nog voor 123 per cent werden verhandeld. Dat de beurs koers sedert toch is teruggegaan kan ech ter ook niet verwonderen, omdat Crane Co met een belang van 45 percent reeds een machtspositie bezit, die de invloed van de overige aandeelhouders tot een minimum reduceert. Als deze gedragslijn van Crane Co een voorbeeld is van de Amerikaanse metho den- om zich in ons land, ongetwijfeld in Bljjkens een heden door de directie van de n.v. Nederlands-Amerikaanse Fitting fabriek in Deventer verstrekte mededeling over de voorlopig behaalde resultaten in de afgelopen tien maanden van het lopen de boekjaar heeft het bedrijf een exploi tatiewinst vóór afschrijvingen gemaakt van 1.998.000 (over geheel 1960 een ex ploitatiesaldo van 1.971.000). Na afschrijvingen ad 800.000 "(geheel 1960: 933.000) resteert een winst na al- schrijving van 1.198.000 1.037.000) Voor belastingen wordt gereserveerd 590.000 475.000), waarna een nettowinst resteert van 1 689.000 tegen een winst van f 616.GU0 over geheel 1960. De fabriek te Venlo (metaalwarenfabriek n.v. v/h Ger. Van de Vinne, waarvan de bedrijfsvoering met ingang van 1 januari 1961 op de Nefit is overgegaan) heeft een verlies opgeleverd van ƒ43.000. Daaren tegen heeft de fabriek in Veghel (n.v. Eer ste Nederlandse Flenzenfabriek waarin de Nefit in de tweede helft van 1960 een ruime meerderheid van het geplaatste aan delenkapitaal heeft verworven) een winst opgeleverd van 68.000. De resterende twee maanden van het boekjaar laten zich, olgens de directie, gunstig aanzien. De ordernortefeuilles zijn alleszins gunstig. Echter dient rekening te worden gehouden met de noodzaak van reserveringen tégen de deelneming in Venlo ovet dit jaar en eerstvolgende jaren van enige tonnen guldens per jaar. verband met de ontwikkeling van de Euromarkt, een commerciële basis te ver overen, krijgt mr. Meynen van de A.K.U. gelijk, die lang geleden reeds als zijn me ning uitsprak dat we met de Amerikaanse vestigingen in ons land heus niet zo blij moesten zijn. De minister van Economische Zaken heeft juist dezer dagen medegedeeld dat we thans reeds 244 buitenlandse vesti gingen in ons land hebben, waarvan het merendeel Amerikaanse en voornamelijk betrekking hebbende op de metaal-, de chemische en in minder mate op de tex tielindustrie. Heeft men ten aanzien van het bod op de aandelen Fitting met een symptoom van Amerikaanse commerciële penetratie te doen, dan worden daardoor de dikwijls fel bestreden maatregelen van vennoot schapsdirecties tot bescherming van het Nederlands karakter en de Nederlandse zeggenschap gerechtvaardigd. Tal van con cerns hebben dit gedaan door de creatie van prioriteitsaandelen, het onderbrengen van de stemgerechtigde aandelen in een afzonderlijke vennootschap (Nationaal Be zit, zoals bij Philips en De Schelde) of bij een trustee, die daarvoor niet-royeerbare certificaten afgeeft, teneinde te voorkomen dat men door biedingen op de aandelen van buiten wordt overrompeld. De rechten van aandeelhouders worden hierdoor uiteraard aanmerkelijk ingekort, maar dat de Nederlandse ondernemingen hun natio naliteit en hun zelfstandigheid wensen te handhaven is niet alleen alleszins begrijpe lijk, maar vooral in het licht van wat thans bij de Amerikaanse Fitting plaats vindt, ook in het belang van aandeelhouders. De ervaring leert trouwens dat aandeel houders zich, als het goede ondernemingen en vertrouwde directies betreft, over het stemrecht niet erg druk maken. President Kennedy heeft gisteren tijdens zijn persconferentie laten weten, dat zijn 'FegêfihgcWan plalf is ih j'ènuari eën In grijpend'nieuw programma voor de buiten- Ténds^'-Yiandel aan het Congres vöor 'te leggen. Kennedy zei, dat Amerika niet van plan is zich aan te sluiten bij de Euro- markt, zelfs niet in los verband. Amerika moest echter volgens hem zijn handelspo litiek herzien om met deze economische unie van Europese landen te kunnen on derhandelen. (UPI) Twee Scheveningse visserij-rederijen, de n.v. Verre Visserij Maatschappij en de n.v. A. van der Toorn, hebben tot concern tratie besloten. De V.V.M. krijgt daardoor een vloot van rond 25 vleetloggers, waar van er het volgend jaar vermoedelijk twin tig zullen uitvaren. De V.V.M. beschikt voorts over vijf trawlers. Oorzaak van de concentratie tussen de twee reeds eerder samenwerkende rederijen zijn de slechte besommingen van de vleetloggers. Een kleine twintig man personeel is tegen het eind van het seizoen ontslag aangezegd. De n.v. Indola te Rijswijk deelt in een tussentijds bericht mede, dat de omzetstij ging over het boekjaar 1961 circa negen pet zal bedragen. Hiermede kan de stij ging der kosten niet geheel worden ge compenseerd en men dient dan ook met een lagere netto-winst rekening te houden. Het ligt in de lijn der verwachting, dat ook het dividend (twintig pet over 1960) niet ten volle gehandhaafd zal kunnen wor den. Evenwel zal te zijner tijd worden over wogen een deel hiervan in een belasting vrij stock-dividend (uit de agio-reserve) uit te keren. Desgevraagd deelt de directie van de n.v. Schokbeton te Zwijndrecht over de gang van zaken bij het bedrijf in 1961 mede dat, ofschoon zulks thans nog niet geheel kan worden overzien, de produktie vermoedelijk niet het in 1960 bereikte peil zal halen. Dit is toe te schrijven aan de werk tijdverkorting en andere soortgelijke oor zaken. De nieuwe fabriek te Vianen is medio 1961 begonnen met het maken van betonnen serie-artikelen voor de woning bouw. De normale aanloopperiode ligt al achter de rug, zodat in 1962 op volle capaciteit kan worden gewerkt. Hoewel ook dit jaar weer een stijging van het kostenpeil valt waar te nemen, is de directie over de tot nu toe in 1961 behaalde resultaten niet ontevreden. De orderportefeuille is goed met opdrachten gevuld. De verwachtingen voor 1962 kun nen niet onbevredigend worden genoemd. UITGIFTE VAN BELGISCHE LENING IN DE V.S. Een consortium van 52 beleggingsmaat schappijen onder leiding van de Morgan Stanley and Co. en de Smith Barney and Co. hebben op de Amerikaanse kapitaal markt een buitenlandse lening van het Koninkrijk België ten bedrage van 25 miljoen dollar aangeboden. De lening ver valt in 1976. De prijs van uitgifte bedraagt 98 Het rendement is ongeveer 5,70 °/o. Tegelijkertijd heeft de Belgische regering door middel van de Morgan Guaranty Trust Co. te New York een lening van dertig miljoen dollar van een groep Ame rikaanse banken ontvangen. Deze lening draagt een rente van 5+2»/o en vervalt over drie jaar. De opbrengst van deze lening zal worden gebruikt voor gedeeltelijke af- lq?sing.van de Belgische buitenlandse kort lopende schuld. bnov 'oanifveTisV GERINGE TOEWIJZING OP LENING STAD KOPENHAGEN. Emittenten delen mede dat op de 5 pet. 20-jarige obligatielening 1961, groot f 30 miljoen, ten laste van de stad Kopenhagen, waarop inschrijving a p \ri openstond, tot een zodanig bedrag is ingeschreven, dat de toewijzing slechts zeer gering kan zijn. Blijkens een publikatie in de Staatscou rant van gisteren heeft de staatssecretaris van Economische Zaken de kartelprocedu re tegen het Centraal Bureau voor de Rij wielhandel te Amsterdam afgesloten. Het kartel heeft zijn mededingingsregeling zo danig gewijzigd, dat in voldoende mate tegemoet is gekomen aan de bezwaren, die tegen de oude tekst bestonden. Een der bezwaren tegen de C.B.R.-rege- ling betrof de uitsluiting van de zogenaam de assembleurs. Dit zijn ondernemers, die uit ingekochte onderdelen rijwielen assem bieren en rechtstreeks aan de consument leveren. Door de aangebrachte wijzigingen kan voortaan de assembleur voor erken ning in aanmerking komen en is voor hem de mogelijkheid geschapen in het kader van het C.B.R. rechtstreeks aan de ge bruiker te leveren en de benodigde onder delen van aangeslotenen te betrekken. Ook is het voor een vrijwillig filiaalbe drijf van grossiers en detaillisten moge lijk geworden baten, die uit een dergelij ke samenwerking voortvloeien, aan de deelnemende detailhandelaren uit te ke ren. Blijkens de gegevens op kasbasis heeft de lopende rekening van de Nederlandse betalingsbalans over het derde kwartaal van dit jaar een overschot opgeleverd van f 322 miljoen (vorig jaar 312 miljoen). Het overschot in de eerste drie kwartalen van 1961 steeg hierdoor tot f 598 miljoen (vorig jaar 872 miljoen). De verminde ring van het overschot op de lopende reke ning op kasbasis, die het eerste half jaar te zien gaf ten opzichte van dezelfde periode in 1960, heeft zich dus in het derde kwartaal 1961 niet voortgezet. Het over schot op transactiebasis in het derde kwar taal 1961 wordt voorlopig geraamd op circa 450 miljoen (vorig jaar ƒ516 miljoen). Het particulier kapitaalvereker op kas basis vertoonde in het derde kwartaal een tekort van 129 miljoen. De kapitaal export is gestimuleerd door het openstellen van de Nederlandse kapitaalmarkt voor emissies van buitenlandse obligaties. De gehele kapitaalrekening toonde een tekort van 185 miljoen. De totale betalings balans leverde een overschot op van 137 miljoen. Advertentie MEER WARMTE MINDER ROET ZUINIGER eb Advertentie KRUISWEG 70 HAARLEM TEL. 13239 Persoonlijke en discrete behandeling De hausse in zilver nam gisteren ver der af, toen de locoprijs in Londen werd vastgesteld op 84 pence per ounce (31,1035 gram) tegen 85V» pence de vorige dag en een hoogste prijs van 87+2 pence woens dag. Voordat de Amerikaanse schatkist de zilververkopen dinsdagavond opschortte, bedroeg de prijs 80 pence, zodat ongeveer de helft van de grootste stijging alweer verloren is gegaan. De handelaren maakten melding van en kele winstopnemingen door speculanten; zij zeiden, dat er niet veel aankopen wer den gedaan door zilvergebruikers. Het is bekend, dat de gebruikers ruim voldoen de voorraden bezitten. Borgward-bedrijf in Bremen-Sebaldsbrück verkocht Een dezer dagen zal vermoedelijk ook het hoofdbedrijf van de Borgward-automobilwerke in Bremen-Sebaldsbrück voor 44 miljoen D.m verkocht worden aan de Rheinstahl-Hanomag A.G. te Hanover, de Atlas-Werke A.G, in Bre men en oe Nordwestdeutsche Vermögensverwal- tung-Gesellschaft in Bremen. In het bedrag van 44 miljoen D.m. is niet de waarde begrepen van de produktiemachines voor personenauto's. Over de verkoop daarvan wordt door de curator nog onderhandeld met diverse buitenlandse belang- stellendem Buitenlandse opdrachten voor Hollandse Signaalapparaten N.V Hollandse Signaalapparaten te Hengelo heeft van de marine van twee buitenlandse mo gendheden opdrachten ontvangen voor nieuwe radar- en vuurleidingapparatuur ter waarde van enkele tientallen miljoenen guldens. Dit zijn de eerste marine-opdrachten voor nieuwe appara tuur, waarin de laatste ontwikkelingen van ge noemde onderneming zijn opgenomen. De n.v Hollandse Signaalapparaten verwacht, dat in de loop van het volgend jaar ook nog andere ma rine-opdrachten voor soortgelijke apparatuur zullen binnenkomen. Machinefabriek Ensink Desgevraagd heeft de directie van Ensink n.v. te Hilversum (machinefabriek en ijzergieterij) in de jaarvergadering van aandeelhouders mede gedeeld, dat gedurende de eerste tien maanden van 1961 de omzet verder is gestegen. De sterke toeneming van de kosten kon echter niet geheel gedekt worden uit de vergrote omzet. Directie-mutaties V.N.S. De raad van beheer van de n.v. Vereenigde Nederlandsche Scheepvaartmaatschappij heeft met ingang van 1 januari 1962 de heren R J. Marsman en F. K. Wiersum benoemd tot lid van de directie der V.N.S. te Amsterdam respectie velijk te Rotterdam. NOTERING EDELE METALEN De goud- en zflWrnö'teHngen zijn, Vlijkens een opgave van Drijfhout èh Zoon's Edelmetaal- bedrijven n.v. in AmstèFdim ten opzichte* "van 30/11 ongewijzigd gebleven, te weten: veredeiirgs- goud 4100—/ 4150, binnenlands goud 4250 en zilver j 14,00ƒ121,50, alles per kg. fijn. De informatiekoersen voor gouden munten luiden als volgt: tientjes 1 31,2532.25 f 31,50-/ 32,50), ponden f 34,50— f 38,50 (onv.), 20 Napoleons 30.50 32,50 30 00-/ 32,00), 20 Vrenelis 30.50- 32,50 (onv.) en 20 Belgische francs 30,50 32.50 30,0032,00). (Vervolg van pag. 1) Nadat de minister nog had verklaard, dat bet verschijnsel van zogenaamde spijt emigranten zwaar was overtrokken, ver zocht hij uit hetgeen hij verder naar vo ren zou brengen vooral niet de conclusie te trekken, dat hij hét standpunt van de werkgevers kiest. Andere financiering. De minister wil namelijk de financiering van de emigratie wijzigen. Instede van subsidie wil hij overgaan naar een sys't'eèm van voorschotten; welke' gegeven' zouden kunnen worden indien er niet alleen spra ke is van een individueel belang, maar ook van een sociaal-economisch belang. Er zijn trouwens redenen voor de over gang van subsidie n-aar voorschotten, ook buiten Nederland. Amerika, dat zoveel fi nanciële steun heeft verleend aan de in tergouvernementele commissie voor de Europese migratie, neemt nu het stand punt in, dat de door hem beschikbaar ge stelde gelden bestemd moeten worden voor het geven van voorschotten. De bijdra gen van de individuele emigrant zullen bo vendien verhoogd moeten worden. De minister erkende, dat hij in zijn be leid verder gaat dan het advies van de emigratieraad wenselijk acht. Maar de raad kende de omstandigheden niet; vol gens minister Veldkamp. Over de opvolging van de heer Have- man als commissaris voor de emigratie kon de- minister geen inlichtingen geven, daar de heer Haveman juridisch niet weg gaat. Hij zal dus commissaris blijven en alleen tijdelijk vervangen moeten wor den. Over die vervanging moet nog be raadslaagd worden. De eis van kennis van de taal van het land, waarheen men emi greert, wil de minister aan de kandidaat emigrant niet stellen. Gevraagd naar wat de subsidiëring de schatkist kost, werd het bedrag van 4,8 miljoen gulden genoemd. Geen controverse. De minister heeft nog niet gedacht over de mogelijkheid om doelmatiger werken af te dwingen van de maatschappelijke orga nisaties op straffe van vermindering van subsidie. Hij vroeg echter begrip voor het feit, dat doelmatigheid en principiële or ganisatie twee heel moeilijke begrippen zijn als zij aan elkaar gekoppeld zijn. De bevordering van de kredietverlening aan emigranten door toepassing van de rijks krediet-garantieregeling zal worden voort gezet. Samenvattend kon de minister zeggen, dat het emigratiebeleid aan de gewijzigde omstandigheden zal worden aangepast. De minister hoopt, dat daartoe de emigratie in het Nederlandse openbare leven weer buiten de min of meer controversiële sfeer zal kunnen geraken en dat haar positieve maatschappelijke betekenis ook voor de toekomst in brede kringen erkenning zal blijven vinden. KON. OLIES HOGER IN OVERIGENS LAGERE MARKT ACTIEVE AANDELEN Slot 24/11 Gisteren A.K.U 386 384 Deli Mij 147 gl f 143,20 Hoogovens 775 gl 764 Philips G.B 967 980+2 Unilever c.v.a 934+2 917 Dordts. Petr 537+4 565 Dordts. Petr. 7»/» Pr. 536 565 Kon. Petr. 50 a 20 113,70 ƒ120,50 gl Scheepvaart en Luchtvaart H.A.L 150% 149+4 Java-China Pak. 148 150 K.L.M ƒ61,50 61,50 K.N.S.M. N.B. 192 Va gl 191 gl Kon. Paketv. 155 155 gb Stv. Nederland 162 162 gb Niev. Goudri. c.v.a. 159+2 160+4 v. Ömm°ren c.v.a. 335 332 Rotterd. Lloyd 147% 147 b Scheepv. Unie 152 153+2 OBLIGATIES Nederland 1959 4+2.. 101+4 101<»/i, Nederl. 1960-1 4Vï 101+4 101'+i„ Nederl. 1960-2 4+2 lOU+t» 101»»/i6 Nederland 1959 4+4 100+,, gl 100+4 gb Staffell. 1947 3+2-3.. 931s/i, 93% Investeringscertif. 3 99+i6 gb 99% Investeert. 1962-64 3 99+4 99+t, B.N.G. Won.b. '57 6 108+4 108% B.N.G. W.b. '58/59 4+2 100l5/i, 101 Z.-Holl. 1956 4+4.... B.N.G. 1958 5+4 104+2 104% B.N.G. Wb. '52 4+4 100+1, B.N.G. rentesp. 1952 201 201 b A.K.U. 1944 3+2 Alb. Heijn w.obl. 55 4 124+4 124+2 Phil. 250-1000 '51 4 90+2 91+2 b PEGEM 1-2 1957 6 108+4 108 Convert. Obligaties A.K.U. 4+4 119 115+2 Billiton 5 217 212 Boeke Huidek. VU Borsumij 3+4 82+4 81+2 Ver. Mach. 1000 5 202 Premieleningen A'm (c en a) '33 100 3 103 id. Pr.obl. '51 id. VU BV/s 85 ld. 1956-3 id. VU 89+s 89+s R'dam 1957 id. VU 97% Z.-Holl. 1957 id. VU 93l5/i, 93l6/i, Z.-Holl. 1959 2 Va 103 102% AANDELEN Participatiebewijzen Alg. Fds.bez. Vi-1 pb 1435 1430 H.B.B. bel. d. 1/1 pb 970 970 Wereldenergie 1 pb. 495 499 Beleggingsmjjen: Interunie ƒ50 228,50 228,50 Robeco (50 253, f 253,- Unitas (50 505,— 507,- Ver. Bezit v. 1894 f 50 143,- 143, Slot 24/11 Gisteren Can. Gen. Fund, c.v.a. 15% 15% Mass. Inv. Tr. c.v.a. 16+4 16% Tel. Elec. Fd. c.v.a... 9+2 9'5/i, Bank-, krediet- en verzekeringswezen Amst. Bank 389+2 385 Cultuur Bank 32+2 31 H.B.U. c.v.a 224 233+4 NHM 250-1000 c.v.a. 336 333 Ned. Midd.st.b 247 248 Ned. Overzee B 219 220 R'damsche B 382 383 Slavenb. B 215 219+2 Tw.B. 500-1000 eva 333 335 CULTURES 71 71 Ngombezi cult 196 200 N.I.S.U 634 634 Senembah 25-750.. 401 b 410 b Handel en industrie A.I.M.E 257 256 710 714 835 830 559 Amst Ballast 454+2 Amst. Droogd 340 A.N.I.E.M. N.B 60 59+4 Becht Dyser 215 b 218 Beeren Trie 122 119+2 Berg en J. 250-1000 302+2 Bergh. papier B 348 Blijdenst. 1000 c.v.a. 202 206 Bors.Wehry ƒ400 c.v.a. 88+2 89 Breda Mach 380 365 558+2 570 Bronswerk B 180 178 Bührmann Pap 719 708 Bijenkorf c.v.a 1245 1260 910 891 Centr. Suiker 385 145 142+4 166+4 156+2 266 266 341 335 Dorp Co 81+4 D.R.U 156+4 149 333 340 248+4 251 Enthoven Plett Erdal 823 Excelsior Met 245 242 Fittingfabr 122 450 433 gb 715 730 Van Gelder 344 340+2 Gerofabr. N.B 253 -i- 910 b 887 b Gist- en Spir 388 404 Grinten v d 1745 1770 Grofsmederij 172 1 172 b Hagemeijer 346 352 Havenwerken 299 305 Hazemeijer 518 510 325 325 411 420 599+2 593 Hero Cons Heybr. Zéland Hoek Mach Holl. Kattenb Holl. Beton Holl. Constr. a en b Hoogenbosch Hoogenstraaten Hooimeyer Indola Internatio Int. Gew. Bet Intervam Jongeheel Kemo Cors. Key Houth Kiene 1000 Kondor, De K. N. Papier K. N. Zout/Ketjen Koudijs c.v.a Kromhout Mot K.V.T Leeuw Papier Lett. Amst Lindeteves Lijempf L. Gel. Delft c.v.a. Maxw. Land Meelf. Ned. B. c.v.a. Mees Bouwm. b-.... Meteor Beton Müller N.B Naard. Ch. F Ned. Aann Ned. Dok Ned. Export Papierf. Ned. Kabelfabriek N. Scheepsb Nelle, Van Nyma c.v.a Nijverd.-ten Cate Oranjeb. c.v.a Overz. Gas N.B. c.v.a. Pap. Gerderl. c.v.a. Phil, 1000 6»/» cum.pr. Pont Houth Reineveld Riva Rott. Drgd Rutten's Bier Rijnstaal Rijsdijk Schelde N.B Schokbeton b Scholt. Foxh Schuttersveld Sikkens' Groep b Simon de Wit b Smit Transf Spaarnest. 5-1000 Stokvis 500-1000 St.spinn. Tw T.B. Marijnen Thom. Drijver Thom. Mot. 500 c.v.a. Thoms. Havenb. c.v.a. Tw. Kabel Tw. O. H Slot 24/11 Gisteren 280 285 285 764 759+2 156 156 400 400 418 294 294 190 185% 184% 525 535 186 192% 294 147% 148+2 688 680 208+2 208 248 1. 246 401 405 319+2 313 1070 1061 284 271 206 208 358 347 363 555 555 b 130 126% 96% 95 b. 164% 169 473 478+2 228 229 b. 329% 339+2 525 520 505 503 493 b. 197% 197 384 390 567+2 560+2 192+2 194 157+2 152% 375 373 391 375 270 268 760 b. 284 291% 265+2 266 216 b. 228 351 345 550 545 345 330 1. 162% b. 240 284 275 167 163 786 785 310 310 891 893 285 289 307 gb ex' 315 800 820 b. 251 253 166 150 200 1. 190 b. 650 653 270 264 215 216 546 47 1. Unil. 100 eert. 7 c. pr. Unil. 1000 6 c. pr. Unil. 100 afl. 4'/» c.pr. Union Rijw Utermöhlen Utr. Asphalt Veen spinn Ver. Blik V. M. F. Ver. Touw Vettewinkel Victoria Bisc Vihamij Vliss. Katoen Vredest. Rubb. c.v.a. Vromen Pap Walvischvaart Wernink's Bn Wessanen Wilton Fijenoord Wit's Textiel Wyers Ind. Zaalberg Zwaardemaker Zwanenberg-Org. Mjjnbouw en petroleum Alg Explor Billtton le Billiton 2e Kon. Petr. 1 a 20 Kon. Petr. 5 f 20 Moeara E id. cert. 1/10 opr.aand. Moeara E 1 Wb Moeara 4 Wb. Ned. Antillen Antill. Brouwerij Antill. Verffabr. Ver. Staten Am. ENKA Am. Motors Am. Sum. Tob. Am. T&T 5-10 a $100 Anaconda Atch. Top Bethl. Steel Cities Serv. 10 10 Curt. Wright Du Pont Nem. 10 5 Gen. Electr Gen. Motors Kenne. Copp N.Y. Centr. Railw. Nort. West Railw. Proct. Gamble Republ. St Shell Oil St. Oil N. J. Texas instr U.S. Steel Canada Can. Pac. Railw Int. Nickel Slot 24/11 152V2 130 91% b. 207 Vz 400 b. 525 349 Vz 301 262 350 260 242 159% 468 425 425 99 197 365 292+2 205 454 204 1015 60,50 597 500 ƒ115,10 113,80 1170, 1740,- 1805,50 205 160 159 44u/i, 43+4 17% 17% 134+4 133+4 52% 49% 27+2 41+4 42 51+4 52+4 17+4 17+2 252 238 79 79 54% 54% 84+2 81 18 105+2 93% 59+4 60+4 39% 41 47 48+4 109 107 77+4 77+4 24'/, 76 Gisteren 153V2 130+4 91% b 400 528 345+2 304 255 355 259 162 465 440 421 200 373 289 200'/j 441 143 1001 1 60,— 601 493 f 120,- 120,— 1727,50 1890,— f 1835 b' 24 V* 79 J3§ -laatste dag .VanL, opnieuw vraag v.oor aé heeft elen .Kon-, Olie te zien' gegeven. Deze stukken noteerden de gehele week hoger met toenemende om zetten. De prijs was bij de opening 119,80 119,50). De koers steeg tot 120,40. De Westduitse beurzen gaven weinig verande ring te zien. Mede in verband met het na derende weekeinde waren de kooporders zeer schaars. De handel was zeer rustig. Unilever noteerde na 911 later 917 2). Philips 6 op 980. AKTU gaf weinig ver andering te zien op 385, terwijl Hoogovens bepaald flauw in de markt lagen op 764 12). Vergeleken met de slotkoers van de vorige beursweek veranderde AKU vrij wel niet. Philips verbeterde +14. Kon. Olie 6,Unilever daarentegen daalde deze beursweek bijna 20 en Hoogovens circa 10. In de cultuursector viel weinig te beleven. De koersen schommelden rond het vorige slot met een iets zwakkere on dertoon. Het zelfde moet gezegd worden va.n de scheepvaartaandelen. In de staats- fondsenmarkt was het 'kortlopende papier aan de vaste kant. Ook in deze hoek was de handel minimaal. Voor de inschrijving a pari op de 5 percent guldenslening 1961 groot f 30 min ten laste van de stad Ko penhagen, bestond ter beurze een zeer grote belangstelling. Aandelen Nederland se Am. Fittingfabriek werden .op last van het beursbestuur niet genoteerd in verband met een verschenen bericht van de direc tie. VERHANDELDE FONDSEN 30 nov. 1 dec. Totaal 453 470 Hoger 162<35,8%>) 196 (41,7%>) Lager 182 (40,1»/») 161 (34.3»/») Gelijk 109 (24,l»/o) 113(24,0»/o) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot AKU 385 Kon. Olie 119,40-120,90 gl 120,— Philips 978—987 985 Unilever 915 gb—932 930 Hoogovens 765766 765+2 NEW YORK: Vast. Een vijfeneenhalf uur durende „koop woede" veroorzaakte gisteren op de beurs van N^w York, dat ie prijzen sterk stegen. De hoop. dat de traditionele eind-van-het- jaar opleving van de handel was ingezet, kreeg nierdoor nieuw voedsel. Belangrijke winsten in toonaangevende fondsen deden de verliezen die in de afgelopen vier dagen waren geleden weer te niet. Alcoa, Ameri can Telephone Chrysler, Dupont. Eastman Kodak, General Electric, General Foods, Goodyear, International Nickel, Johns- Manville, Owens-Illinois, Standard Oil of California, Union Carbide en U.S. Steel stegen alle een dollar of meer. De omzet was 4.420.000 aandelen. Van een totaal van 1318 verhandelde fondsen waren er 709 hoger en 406 lager. Het industriegemid delde kwam van 721,60 op 728,80, dat van spoorwegen van 145,80 op 146,39 en dat van openbare nutsbedrijven vari 134,22 c>p 134,77. (UPI). AD VIES KOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, vandaag geldend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10,07—10,17, Amerikaanse dollar 3,56'/i3,60'/i, Canadese dollar 3,41—3,46,Franse frank 100) 72,20 —72,70, Belgische frank (100) 7,19—7,24. Duitse mark (100) 89,60—90,10, Zweedse kroon (100) 69 10 —70,10, Zwitserse frank (100) 83,00—83,50 Itali aanse lire (10.000) 57,00—59.00. Deense kroon (100) 51,70—52,70. Noorse kroon (100) 49,90-50,90, Oos tenrijkse schilling (100) 13,90-14,00, Portugese escudo (100)t 12,55—12.70, Spaanse peseta (100. grote coupures) 5,90—6,05.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 17