Wijziging in emigratiebeleid: voorschotten gaan de subsidies vervangen Vrouwenionen op 85 pet van die der mannen COIFFURES DE VRIES SHAWLS Q.fh.dorituïftia HET WEER Amateurvoetbal gaat niet door Personeelsbeperking bij NED en doelmatiger werk bij centrales Radiopraatjes gaan uit de ether A. J. Rottevsel's mm Zweeds vliegtuig in Kongo vermist Studiereis van prinses Beatrix ten einde Minister Veldkamp wil AWW niet verhogen Salarissen personeel bedrijfsverenigingen DAGBLAD VOOR V EL S E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 2 DECEMBER 1961 Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 STEEDS IETS APARTS REGEN- EN TWEEDJASSEN Automobielbedrijf Kouder weekeinde Koudere nacht BIJ NIEUWE CAO'S In de krant van heden: Het woord is aan Maandag wellicht beslissing „DE HOUTHAL' „BOUWPAKKETTEN" o.a. PH. DE KONING KENNEMERLAAN 24 47e JAARGANG NUMMER 2 6 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. ÏJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening ÏJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze Haagse redacteur „Er is over de vraag of de overheid actief of positief moet voortgaan met een emigratiebeleid in een periode van welvaart, waarin ook welvaartsmogelijkheden voor de toekomst aanwezig schijnen te zijn, een controversiële discussie ontstaan. Daarbij hebben de centrale werkgevers-organisaties zich tot tolk gemaakt van hen, die zeggen, dat een dergelijk beleid geen onderdeel dient uit te maken van het sociaal-economisch beleid van de regering". Met deze woorden leidde minister Veld kamp een verhandeling in, die hij hield voor de pers en waarin hij aandacht wenste f-3 schenken aan het emigratiebeleid in de afgelopen tien jaar, aan de sociaal-econo mische situatie van het ogenblik en aan het beleid, dat hij ten opzichte van de emigratie voor de nabjje toekomst wenst te voeren. Minister Veldkamp was graag bereid om aan de tegenstanders van een posi tief emigratiebeleid toe te geven, dat de verwachtingen, die men in Nederland had omtrent de plaatsingsmogelijkheden van arbeidskrachten in de jaren na de oorlog, belangrijk overtroffen zijn. Men kan nu heel wat optimistischer tegenover de economische situatie in Nederland staan, dan destijds het geval was. „Maar alle water van de zee kan niet weg wassen", zo zei hij, „dat het actieve emigratiebeleid, dat de Nederlandse re gering na 1950 is gaan voeren, niet al leen ging om arbeidsplaatsen. Daar sprak, om een voorbeeld te noemen, ook het ruimtelijke probleem in mee. Maar al was het vinden van arbeids plaatsen het enige doel geweest, dan nog was dat verantwoord. Men kon toen im mers moeilijk zeggen, dat onze industriële structuur bepaald sterk was. En niemand van ons is in staat om de verdere ontwik keling van de conjunctuur te voorspellen" De minister verklaarde, dat het over heidsbeleid geen va banque politiek mag zijn. Hij zou dan ook graag een waarschu wend geluid willen laten horen aan hen, die redeneren, dat we in Nederland een Advertentie Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 L5IDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie Dr. D. Bakkerlaan 12 - 16 Bloemendaal, tel. 57.500-57.501 (Van onze weerkundige medewerker) December is met veel regen begonnen, maar nu komt er een koude luchtstroom uit het poolgebied. De koude lucht dringt nu al naar midden-Europa door. Boven Groenland ligt een sterk hogedrukgebied, dat met noordewinden koude lucht naar de Britse eilanden blaast. Een deel van deze koudere lucht zal zondag met enkele gure buien ook het Noordzeegebied berei ken. In de nacht en ochtend kan het kwik tot om of onder het vriespunt dalen, waar bij natte weggedeelten glad kunnen wor den. In geheel Scandinavië is het vrij koud met ook overdag lichte vorst. Nu de zach te lucht op de terugtocht is zal het weer de komende dagen een wat meer winters karakter krijgen, zonder dat daarbij op korte termijn vorst van betekenis is te verwachten. Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele regen- of hagelbuien. Zwakke tot matige, aan de kust aanvankelijk nog krachtige wind tussen west en noordwest, later krimpend naar zuidwest of zuid. Vannacht in het binnenland tem peraturen om het vriespunt, mor gen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. volledige werkgelegenheid hebben, dat de spanningen op de arbeidsmarkt moeten worden verminderd door buitenlandse ar beidskrachten naar hier te halen enz. Met Von Böhm Bahwerk wil hij zeggen, dat de mens altijd de neiging heeft zijn huidige positie zwaarder te tellen dan zijn toe komst. En daarin zit een reëel gevaar. Minister Veldkamp meent, dat Neder land een positief emigratiebeleid zal moe ten blijven voeren. Evenals de industriali satiebevordering is de emigratiepolitiek van conjuncturele aard. Men zal echter met een positief emigratiebeleid niet de conjunctuur kunnen beheersen. Het is trouwens aan de hand van de cijfers aan toonbaar, dat de feitelijke emigratiecijfers heel sterk beïnvloed worden door de con junctuur. De bewindsman meent de „steunpun ten" te moeten bewaren. Hij herinnert zich van zijn bezoek aan de Verenigde Staten van enige tijd geleden, dat men daar bij een hoge welvaart toch ook een hoge werk loosheid kon constateren. Als deze situatie zich in Nederland zou voordoen, zou het aangenomen, dat we het bestaande appa raat en de bestaande steunpunten zouden opheffen er droevig uitzien. We zouden dan een kostbaar apparaat moeten opbou wen, dat veel geld en veel tijd zou kosten. Maar bovendien zou dit veel individueel leed betekenen. Reorganisatie. De organisatie van de emigratie-appara- tuur moet worden aangepast bij de om standigheden van het ogenblik. De laatste jaren was die tendens reeds te bemerken. Voor deze tijd zal het nodig zijn de voor lichting of propaganda, die een zekere werfkracht heeft, te beëindigen. Per 31 de cember zullen danook de bekende radio praatjes van de heer Van Luijk beëindigd worden. Daarnaast zullen de maatschap pelijke organisaties voor emigratie doel matiger moeten gaan werken. Deze orga nen zijn sterk verbonden met de levens beschouwelijke opvattingen. De minister wil het echter aan het emigratiebestuur overlaten te adviseren over de voorlichting en aanmelding bij de maatschappelijke or ganisaties en bij de emigratiedienst. De reeds aangevangen personeels inkrimping zal worden voortgezet. Daar onder behoeft de technische voorlichting niet te lijden. Deze zal goed en juist moe ten zijn. (Vervolg op pag. 17 onder: Emigratie) Alle wedstrijden van het amateurvoet bal voor zondag gaan niet door in verband met de slechte gesteldheid van de ter reinen. Hierbij zijn inbegrepen de ont moetingen voor de eerste klasse en de af delingen van de KNVB. Wat het betaald voetbal betreft is de keuring van de ter reinen voorlopig voorbehouden aan de consuls. De Koninklijke Nederlandse Hockey- bond neeft de wedstrijden voor morgen niét centraal afgelast. De bond laat de be slissing aan de verenigingen over. De storm van eergisteren heeft grote schade veroorzaakt aan de bekleding van de kernreactor, die in Delft voor de technische hogeschool in aanbouw is. Twintig grote aluminium platen werden losgerukt. Men vond ze in een nabijgelegen weiland terug. Si mi 1 >4 De regering heeft besloten dat, conform artikel 119 van het E.E.G.-verdrag, bij de eerstvolgende herziening van de Collectieve Arbeidsovereenkomsten de lonen van vrouwen die arbeid verrichten welke gelijk is aan die welke door mannen wordt verricht, tot 85 percent van de overeenkomstige mannenlonen zullen moeten worden opgetrokken, voorzover dit nog niet is geschied. Bij dit besluit heeft de regering, evenals het bestuur van de Stichting van de Arbeid, overwogen dat de verhoging van de vrouwenionen moet worden ingepast in het nationale beleid, waarbij bepaalde gedragsregels gelden. Dit betekent dat, zoals elke loonsverhoging, ook deze uit de „ruimte" zal moeten komen. Dit heeft de staatssecretaris van So ciale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink, blijkens een bericht in het wekelijkse bulletin van de Sociaal-Eco nomische Raad, meegedeeld aan het be stuur van de Stichting van de Arbeid. De eerstvolgende herziening van de collectieve arbeidsovereenkomsten zal omstreeks of kort na de jaarwisseling plaats hebben. Een deel van het bestuur der Stichting had voorgesteld de bestaande huurbijslag 1960 om te zetten in een kostwinnersbij slag en tegelijkertijd de lonen van vrou welijke handarbeiders op te trekken tot tachtig percent. Als volgende stap zou bij de komende loononderhandelingen dienen te worden gestreefd naar een verdere ver hoging van dit percentage tot 85 percent De Noorse minister van Buitenlandse Zaken Lange is gisteren in het Kremlin door premier Kroesjtsjev ontvangen. Kroesjtsjev verklaarde tijdens het onderhoud zeer verheugd te zijn minis ter Lange te ontmoeten. Bijzonder heden over het onderhoud werden niet verstrekt. van het mannenloon voor dezelfde arbeid. Het andere deel van het bestuur der Stich ting wees op de doelstelling van het re geringsbeleid een geleidelijke, doch volle dige realisatie van het beginsel van gelij ke beloning van mannen en vrouwen na te streven. Voor wat artikel 119 van het E.E.G.-verdrag betreft werd gesteld dat, indien er meer bekend is over de ontwik keling' in de andere lid-staten van de E.E.G., het naar het oordeel van dat deel van het bestuur der Stichting het geschik te moment zou zijn te overwegen of op de ingeslagen weg kan worden voortgegaan, of dat aanvullende, meer dringende maat regelen nodig zijn. Unaniem was het bestuur van de Stich ting in zijn overwegingen over de wense lijkheid de aanpassing van vrouwenionen geleidelijk te laten verlopen, in verband met de economische consequenties daar van voor een aantal sectoren van het be drijfsleven en met het oog op de in ons land van kracht zijnde spelregels in de loonpolitiek. De regering heeft bij het vaststellen van het te voeren beleid in de eerste plaats het oog gehad op de uitvoering van art. 119 van het E.E.G.-verdrag. Nagegaan is hoever zou dienen te worden gegaan ten einde, voor wat Nederland betreft, een overgang van de eerste naar de tweede etappe te rechtvaardigen. Overeenkomstig haar tekst, verplicht art. 119 om mannen en vrouwen die gelijke arbeid verrichten gelijk te belonen, terwijl Nederland voorts vóór de ondertekening van het Verdrag heeft gestipuleerd dat het niet verder be hoefde te gaan dan andere landen aan hèt einde van de eerste etappe zuilen zijn ge vorderd. Gegevens over de stand van zaken met betrekking tot de toepassing van art. 119 in de andere lid-staten zijn tot op heden nog niet in die mate voorhanden dat een definitief oordeel omtrent de relatieve po sitie van mannen- en vrouwenlonen in de onderscheiden lid-staten kan worden ge vormd. Desondanks heeft de regering, mede op grond van het advies der Stich ting, een verdere vermindering van de toonverschillen voor wenselijk gehouden. Zij heeft dan ook haar reeds vermelde besluit genomen. De regering is van oordeel dat, indien deze optrekking tot 85 percent van de overeenkomstige mannenlonen verwezen lijkt zal zijn, voor wat Nederland betreft, een overgang van de eerste naar de twee- STOCKHOLM (UPI) In Stockholm is vandaag vernomen dat een Zweeds vlieg tuig met vier personen aan boord sinds vrijdagavond in de buurt van Loeloeaburg in Kongo wordt vermist. Men vreest dat het is neergestort. Het vermiste toestel, een C-46 van de Zweedse luchtvaartmaat schappij Transair, was vrijdagavond uit Leopoldstad vertrokken voor een verken ningsvlucht boven Kongolo, ten noord westen van Albertstad in Noord-Katanga. Op de terugweg naar Leopoldstad zou het toestel een tussenlanding in Loeloeaburg maken. Het vliegtuig is tot dusver niet in Loeloeaburg gezien. BRUSSEL Op de tweede en laatste dag van haar verblijf in Brussel heeft prinses Beatrix bezoeken gebracht aan de Euratoomcommissie en de Europese Com missie van de E.E.G., gevolgd door een nabespreking met de leden van de Neder landse missie bij E.E.G. en Euratoom. Vrijdagavond zat de prinses aan aan een diner in de Nederlandse ambassade. Van daag de laatste dag van haar veertien daagse studiereis langs Europese instel lingen, bracht prinses Beatrix een bezoek aan de rector van het Europa-college, prof. Brugman, in Brugge. Prins Bernhard arriveerde vrijdag met een vliegtuig van de Nederlandse luchtmacht in de Belgische hoofdstad. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Taal-laria 2 Uit het binnenland 2, 5 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag3 Kunst 4 Horen en Zien 4 Blik op Spaarndam5 Onder Ons6 Kerkdiensten6 Uit stad en omgeving ....6, 7, 3 Films 7 Scheepsberichten S In de Vishal en op zee8 Puzzel9 Panda en andere beeldverhalen.9 Feuilleton 9 Santpoort 1961 11 Erbij13 tot 17 Economisch nieuws17 Beurs 17 Effecten en Geldmarkt 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Mme. DeStael: De mensen kunnen elkander zelden iets met recht verwijten uitgezonderd wanneer de een zich slechter voordoet aan de ander dan hij in werkelijk heid is. Minister Veldkamp is van mening, dat vooralsnog geen termen aanwezig zijn om de AWW-uitkeringen te verhogen. De AWW-uitkeringen zijn op een hoger peil afgestemd dan de AOW-uitkeringen, het geen ook gunstig doorwerkt bij elke per centuele verhoging van de uitkeringsbedra gen op grond van de wettelijk voorge schreven aanpassing van die bedragen aan de stijgingen van de loonindex. In ver band hiermede acht de bewindsman een verhoging van de AWW-uitkeringen op korte termijn niet geboden. Wel echter heeft hij de SER verzocht bij de verdere bestudering van het vraag stuk van de verhoging van de AOW-pen- sioenen tevens te bezien of, en zo ja, in hoeverre, in verband daarmede ook de AWW-uitkeringen herziening behoeven, aldus schrijft hij in de Memorie van Ant woord op zijn begroting 1962. Minister Veldkamp acht het bevorderen van het indienen van een wetsontwerp inzake een arbeidsongeschiktheidsverzeke ring tot de meest dringende aangelegen heden, die zijn aandacht vragen. De in validiteitsverzekering is een zwakke plek in ons stelsel van sociale verzekeringen, die dringend om verbetering vraagt. De minister acht het niet mogelijk, dat ondanks de intensieve wijze waarop daaraan wordt gewerkt de wetsontwer pen, waarin bovenbedoeld project rege ling zal vinden, in de huidige parlemen taire periode zullen kunnen worden in gediend. De drie samenwerkende bonden Mercu- rius, St. Franciscus van Assissie en de Ned. Chr. Beambtenbond hopen, dat het College van Rijksbemiddelaars maandag een beslissing zal nemen over de salaris- voorstellen voor het personeel, werkzaam bij bedrijfsverenigingen, de sociale fond sen en hef Gemeenschappelijk Administra tiekantoor. Reeds op 31 mei 1961, zo lezen wij in een circulaire van de besturen aan de le den, was overeenstemming verkregen over de nieuwe regeling, die steunde op een eind 1958 voorbereid en in 1959 begonnen werkclassificatie-methode en de daaruit voortvloeiende functie-rangorde en klasse indeling. De arbeidsinspectie heeft hierover een gunstig rapport aan het College van Rijks bemiddelaars uitgebracht. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling de etappe gerechtvaardigd is. Tweeërlei factoren zijn hierbij voorts van belang. De ene is dat in andere landen van de E.E.G. systemen van beroepenclassifieatie worden gehanteerd krachtens welke func ties die door vrouwen worden uitgeoefend veelal in lagere loongroepen worden inge deeld dan wanneer zij aan de hand van de in Nederland toegepaste systemen van werkclassificatie zouden zijn gewaar deerd. De andere factor is dat de C.A.O.-lonen in andere landen van de E.E.G. minimum- standaardionen zijn waarvan niet mag worden afgeweken. Over de wijze waarop de optrekking van de lonen van vrouwen in gemengde functies tot vijfentachtig per cent ware te effectueren, zou de staats secretaris gaarne het nadere advies van de Stichting ontvangen. De Russen hebben gisteren een deel van een Amerikaans troepentransport, dat op weg was van West-Berlijn naar de Bondsrepubliek, gedurende ander half uur vastgehouden aan het controlepunt Babelsberg. Advertentie Radio- en T.V.-meubel f 97. HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 Advertentie Uitgebreid assortiment prachtige kleuren van 6.9015.90

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1