China-debat is in UNO van start gegaan OAS-betoging buiten en in de Santé-gevangenis Amerikaanse bezorgdheid over de Dominicaanse republiek BEGKERING handschoenen VERMAAT's BANKET Wereldnieuws N Van dag tot dag Emigratie Wenen acht neutraliteit niet in gevaar door EEG Stevenson en Zorin in fel debat Betoging voor UNO- gebouw tegen kernproeven Militaire junta een stap terug Eerste vreedzame kernexplosie Geringe opkomst bij Syrische verkiezingen raatótoel I ZATERDAG 2 DECEMBER 1961 Russische beschuldiging van de hand gewezen Westduitse oud-minister schuldig aan fraude? HEERLIJK WARM! 13.90 Nederlands protest tegen Deense wapenlevering aan Indonesië? het geschenk dat "voor de hand" ligt Vuurwerk Tumult &p de i Paula Spotter roomboter amandelbeuling 500 gr- 3.80 amandelletter 500 gr- 3.80 amandelstaaf r.-. 250 gr- 1.90 banket amandelbeuling r.-. r± 500 gr. 3.25 amandelletter 500 gr. 3.25 amandelstaaf 250 gr. f 1.60 amandel speculaaspop 250 gr. f 1.40 'n erezaak In de emancipatie van de Nederlandse vrouw is het laatste woord nog lang niet gesproken. Het is een terrein waarop met tal van gevoeligheden, vooroordelen en persoonlijke en maatschappelijke belangen rekening moet worden gehouden. Mis schien is Nederland, gezien het belang dat men hier hecht aan huiselijke gezelligheid en gezinsleven, wel het Europese land waarin het proces zich het moeizaamst voltrekt. Duidelijk blijkt dit uit de jarenlang be staande achterstelling van de vrouw bij de beloning voor arbeid die in niets ver schilt van die van de heren der schepping. Deze laatsten zijn voor deze achterstelling verantwoordelijk, want sinds mensen heugenis hebben zij in het politiek en maatschappelijk leven de dienst uitge maakt. De vrouwen mogen de initiatiefnemers tot de oprichting van de Europese Econo mische Gemeenschap wel dankbaar zijn, want daarbij wordt de Nederlandse re gering verplicht de gelijke honorering van mannen en vrouwen door te voeren. Het zou gezien het Nederlandse bestel al te vreemd zijn, als de Nederlandse regering destijds niet had bedongen, dat deze hoogst gewenste verwezenlijking van een stuk emancipatie niet geleidelijk zou moeten ge schieden. Thans zal dan verplicht gesteld worden, dat de vrouwenionen tot 85 per cent van die der mannen zullen worden opgetrokken. Daarmee is tot het aller laatste moment gewacht, want de regering heeft voor de rechttrekking al vier jaar de tijd gehad. Men mag echter niet verwachten de geschiedenis leert ons daarover voldoende dat mannen hard lopen als het om de rechten van vrouwen gaat. Die 85 percent is trouwens nog altijd een duidelijke dis criminatie, die uiteraard op niets gefun deerd is, behalve dan misschien op de thans veel aangevochten opvatting dat de vrouw in het gezin hoort. Toch is er thans een stap op de goede weg gezet, die zonder E.E.G.-verdrag waarschijnlijk pas veel later zou zijn ge daan. De vrouwen zelf dragen hiervoor ook wel wat schuld. Na de verovering van het. stemrecht hebben zij voor hun gelijkstel ling niet ernstig meer gestreden. Bij andere E.E.G.-landen blijven wij achterlopen. Dit omdat de regering het uit allerlei overwegingen niet gewenst acht een al te snelle optrekking door te voeren. Bij deze beperkte verhoging worden vooral loonpolitieke redenen genoemd. Over de mogelijkheid, dat de mannen een per centje minder zouden ontvangen, om het tenslotte niet zo grote aantal werkende vrouwen het volle pond (dat is 100 per cent) te geven, is voor zover wij weten nimmer gedacht. Het zijn echter niet- materiële overwegingen, die een dergelijke gedachtegang vrijwel onmogelijk maken. De toenemende problematiek van ons1 land in deze tijd van produktiebehoefte en daaraan vastgekoppelde industrialisatie tekent zich zeer scherp af in het vraagstuk der emigratie. Terwijl aan de ene kant een groeiende overbevolking zou kunnen aanmanen tot een doelbewuste bevorde ring van de „landverhuizing", dringt aan de andere kant de eveneens groeiende be hoefte aan werkkrachten tot een zoveel mogelijk binnenslands houden van vak mensen. De middenweg te vinden tussen deze volkomen tegen elkander inwerken de factoren is een opdracht, die men een met verantwoordelijkheidszin vervulde overheid allerminst kan benijden. De wijze waarop onze regering in dit probleem te werk is gegaan, heeft tal van paradoxen geschapen, waartegen van di verse belanghebbende en belangstellende zijden herhaaldelijk en terecht is gepro testeerd. Het met overheidsgeld „wegwer ken" van Nederlanders naar overzeese lan den en het binnenhalen van werkkrachten uit andere Europese landen lijkt, opper vlakkig gezien, een politiek die met alle logica in strijd is. De minister heeft dat ingezien en zich voorzichtig gezet tot een „aanpassing" van de emigratiepolitiek aan de gewijzigde omstandigheden. Een van die gewijzigde omstandigheden is de snel toe genomen binnenlandse welvaart, die ge noeg kansen schept voor energieke en vak kundige werkers om een behoorlijke car rière in eigen land op te bouwen. De ge daalde belangstelling voor emigratie, die daarvan het natuurlijke gevolg is, zou bij de regering tot twee volkomen uiteenlo pende redeneringen kunnen leiden: men zou kunnen overwegen die belangstelling te forceren door gunstiger omstandigheden te scheppen, óf: het uitgangspunt huldi gen dat de belangstelling der individuen maatstaf moet blijven en de overheids bemoeiing niet verder uitstrekken dan tot hulp aan degenen, die nog belangstelling voor een exodus van zich en hun gezin naar meerbelovende oorden hebben. Welke weg de minister nu gekozen heeft, is niet duidelijk uit de doeken gekomen. Misschien zou dat ook teveel gevraagd zijn. De cijfers van emigratie, immigratie, kosten daarvan en ontwikkeling der ver houdingen leveren geen betrouwbaar ma teriaal voor „geheide" uitspraken. Maar als tr een beginsel zou moeten worden gezocht, dan toch zou de overheid dit moe ten zien te vinden in de beantwoording van de vraag, op welke wijze zij het per soonlijke belang van de emigrant of de aspirant emigrant het best kan bevorde ren tegen de achtergronden van het lands belang. Een ander beleid kan in deze om standigheden moeilijk verantwoord zijn, omdat men dan de mensen als materiaal en de conjunctuur als doel zou moeten aanprijzen. En dat lijkt ons de omge keerde wereld. WENEN (UPI) In regeringskringen in Wenen is de Russische verklaring, dat als Oostenrijk zich zou aansluiten bij de E.E.G., dat een schending zou betekenen van de Oostenrijkse neutraliteit als „on gegrond" verworoen De Russische ver klaring werd afgelegd in een artikel in de Pravda. (Van onze correspondent) WASHINGTON Gisteren is in de UNO- Assemblee het grote debat over de verte genwoordiging van China begonnen. In dit debat staan Amerika en de Sovjet-Unie vierkant tegenover elkaar en voor het eerst wordt deze kwestie in een langdurig debat uitgevochten. Tot dusver was Ame rika er steeds in geslaagd dit onderwerp van de agenda te houden. Hoe het debat zal aflopen, is nog niet zeker. Amerika ver trouwt er evenwel op ook dit jaar te kun nen voorkomen dat Peking-China wordt opgenomen in de wereldorganisatie. De Amerikanen gaan ervan uit dat de Assem blee zal verklaren dat het hier een beslis sing van gewicht betreft en zulk een be slissing vereist een meerderheid van twee derde. Dat Peking een steun van tweeder den zal krijgen, acht men niet waarschijn lijk. Amerika's tactiek maakt intussen een veel betere kans sinds communistisch Mongolië in de UNO is opgenomen. De lo gica lijkt hierbij ver te zoeken, maar de zaak zit aldus in elkaar. De Sovjet-Unie wilde alleen Mauretanië als lid toelaten als ook Mongolië werd opgenomen. Tegen dit laatste verzette zich Formosa-China zich vorig jaar met een veto. De landen van de Brazzaville-groep waren er echter zeer op gebrand Mauretanië in de Volken organisatie te krijgen. Zij namen het For- mosa-China zo kwalijk, dat het indirect Mauretanië blokkeerde, dat zij dreigden Peking-China te steunen, als Mauretanië geen kans kreeg. Nationalistisch China ging toen overstag. Mongolië en Maureta nië kwamen beide in de organisatie en de Brazzaville-groep zou thans Formosa- China blijven steunen. De steun van die dertien Brazzaville landen heeft thans de kans van slagen van de Amerikaanse tac tiek aanmerkelijk verhoogd. De Sovjet-Unie en Amerika hebben gis teren de eerste dag van het debat, direct hun delegatiekampioenen in de strijd ge bracht: Zorin en Stevenson. Zorins stand punt kan men met een citaat uit zijn rede als volgt samenvatten: „Er is een grote staat, de volksrepubliek China met een be volking van 650 miljoen zielen. Deze staat wordt kunstmatig en wederrechtelijk be roofd van zijn legitieme rechten in de UNO." Stevensons standpunt kan eveneens met een citaat worden gekarakteriseerd: „Het zou onrealistisch zijn indien de As semblee zou buigen voor de verlangens van Peking, om de Chinese republiek (For mosa) uit de UNO te verdrijven en door Peking-China te vervangen. Daarmee zou men de ogen sluiten voor het oorlogszuchti ge karakter en het agressieve gedrag van hen, die heersen over meer dan zeshon derd miljoen mensen en die spreken over de onvermijdelijkheid van oorlog." Schijn" Om weer op Zorin terug te komen, zijn stelling was, dat de UNO zich niet heeft, te bemoeien met de interne zaken vah China. In China heeft een revolutie plaats gehad. De nieuwe regering van China moet daarom zijhs inziens het land in de UNO kunnen laten vertegenwoordigen. Dat is ook gebeurd na de revoluties in landen als Egypte, Irak en Venezuela. Zorin wilde kennelijk steun winnen bij de Afrikanen, toen hij zeide dat Amerika tegen Peking op internationale schaal apartheidspolitiek toepast, zoals Zuid-Afrika die voert tegen de kleurlingen. De motieven, die Amerika aanvoert, zijn volgens Zorin slechts schijn- argumenten. In feite zijn de Amerikanen tegen het systeem dat in Peking aan het bewind is gekomen. De regering van Pe king is, volgens de Russen, vredelievend, terwijl Amerika zich agressief heeft ge toond door Formosa te bezetten. Stevenson gaf voorts vele voorbeelden om aan te tonen dat Peking oorlogszuch tig is. Onder andere vermeldde hij dat Peking trainingscentra heeft voor guerilla- strijd.waar Afro-Aziaten en Zuid-Amerika- nen worden geoefend. De jonge mensen, die daar worden opgeleid, moeten deze tactiek niet gebruiken tegen het koloniaal bewind, doch tegen hun eigen pas tot stand gekomen regeringen. Tweemaal citeerde Stevenson Mao Tse Toeng, die heeft ge zegd: „Je kunt alles laten groeien uit de loop van een geweer." Stevenson vroeg zich af, wat de vertegenwoordigers van zulk een roofzuchtig regime in de UNO zouden kunnen bijdragen tot de oplossing van de vele gevaarlijke problemen, waar mede men heeft te doen. Stevenson waar schuwde tegen toelating, onder andere, om dat die niet meer ongedaan zou zijn te maken. FRANKENTHAL (West-Duitsland) (Reu ter) Een voormalige minister van Fi nanciën van de Westduitse deelstaat Rijn- land-Westfalen, de 64-jarige Wilhelm No- wack, is veroordeeld tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf van zes maanden, omdat hij in 1955 als minister de deel staat door fraude zou hebben benadeeld. Als voorzitter van de raad van toezicht van een staatsbedrijf zou hij staatsaande- len onder de waarde hebben verkocht. Nowack, die reeds eerder verklaard heeft zich „geheel onschuldig" te achten aan het ten laste gelegde, zei dat hij in hoger beroep zal gaan. Koningin Elizabeth II en prins Philip vermaken zich kennelijk uitste kend tijdens hun reis door de drie Westafrikaanse landen van het Britse Gemenebest. Deze opnamen werd gemaakt tijdens een staatsbal in Fort Thornton in Freetown, de hoofd stad van Sierra Leone. De vorstin danste met premier Sir Milton Mar- gai, terwijl prins Philip de vrouw van de vice-premier, mevrouw Moestapha tot partner had. (Telefoto) NEW YORK (UPI) Op het Hammar- skjoeldplein voor het gebouw van de UNO in New York hebben vrijdag drieduizend vrouwen betoogd, bezorgd over de radio actieve neerslag als gevolg van proeven met kernwapens. Dertig agenten waren bij de hand om eventuele ongeregeldheden te voorkomen. De vrouwen, van wie er kin deren bij zich hadden, droegen borden, met opschriften als „neerslag vergiftigt melk", en ballonnen met het opschrift „zuivere melk, geen gif". MOSKOU (Reuter) De Amerikaanse bioloog professor Linus Pauling heeft zich in een vraaggesprek in het Russische par tij-orgaan Pravda gekant tegen alle kern wapenproeven, met inbegrip van de her vatting van deze proeven door de Russen, hoewel hij de redenen voor „deze gedwon gen stap" zei te begrijpen. Dr. Pauling ver klaarde ook dat West-Duitsland, zijns in ziens, volledig moet worden ontwapend, „teneinde de wereld te bevrijden van het groeiende gevaar van een oorlogsprovoca tie van de zijde van dat land." V 5SSW >.v - '('.v Advertentie KRUISWEG 50 - HAARLEM Beverwijk Gouda Vrij parkeren ook in de avonduren yy-> WASHINGTON (AFP) Het Ameri kaanse ministerie- van buitenlandse Zaken heeft vrijdag, voor de tweede maal in 24 uur, een verklaring uitgegeven over de politieke toestand in de Dominicaanse re publiek. Hierin wordt gezegd dat de Ver enigde Staten in Santo Domingo vrezen dat de gebeurtenissen van donderdag jl. toen er een militaire junta werd ge vormd, onder leiding van president Bala- guer een stap achteruit zijn bij de vor deringen van de Dominicanen op weg naar een totstandkoming van een demo cratische regering. Het ministerie vervolgt: „Deze ontwik keling is' vooral teleurstellend met het oog op de aanzienlijke vooruitgang, die in de afgelopen maanden was gemaakt met het democratiseren van de Dominicaanse re publiek". Het State Department besluit met een oproep te richten tot „alle ver antwoordelijke personen in de Domini caanse republiek, ongeacht of zij al dan niet zitting in de regering hebben, om in een geest van gematigdheid te blijven zoe ken naar het vinden van een oplossing voor de huidige toestand". Er hebben zich gisteren intussen wan ordelijkheden in Santo Domingo voorge daan, waarbij veertien personen werden gewond. Groepen vrouwen hadden mili tairen in een vrachtauto beschimpt, die WASHINGTON (UPI) De eerste kern explosie voor vreedzame doeleinden zal in de middag van 10 december om vier uur Nederlandse tijd worden teweeg gebracht in een zoutlaag op ongeveer veertig kilo meter ten zuidoosten van Calsbad in Nieuw Mexico, zo heeft de Amerikaanse commissie van kernenergie vrijdag in Washington bekendgemaakt. Geleerden over de gehele wereld kunnen, indien zij dat wensen, het effect van de explosie met hun instrumenten meten. De explosie zal een kracht hebben van vijf kiloton. De bom wordt op de bodem van een 360 meter diepe tunnel tot ont ploffing gebracht. y? een beroep deden op stakers om het werk te hervatten. De soldaten hadden daarop in de lucht gevuurd, doch verdwaalde ko gels waren verantwoordelijk voor de hier voor genoemde slachtoffers. Betogers riepen daarop tegen de militairen „moor denaars van moeders". Groepen „vrij heid" roepende betogers probeerden het paleis van president Balaguer te bereiken. Viriato Fiallo, de leider van de Burger unie en de krachtigste figuur van de oppo sitie, sprak later een menigte van rond tweeduizend mensen toe. Hij zei, dat hij geen ambitie koestert voor het president schap en beloofde dat de pogingen om tot een oplossing te komen zullen worden voortgezet. Hij deed een beroep op het volk om de rust en de orde te bewaren. Het Deense onafhankelijke blad Infor mation heeft vrijdag gemeld dat Neder land bij de Noordatlantische Raad heeft geprotesteerd tegen de verkoop van Deen se machinegeweren aan Indonesië. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft in antwoord op een vraag over dit bericht gezegd geen mededelingen te kunnen doen omdat het niet gebruikelijk is te publice ren over wat op de bijeenkomsten van de N.A.V.O.-raad al of niet wordt besproken. Een woordvoerder van het Deense minis terie van Buitenlandse Zaken heeft inmid dels in Kopenhagen ontkend, dat door de N.A.V.O. of de Nederlandse regering pro testen zouden zijn ingediend bij de Deense regering tegen levering van Deense wa pens aan Indonesië. (Van onze correspondent) PARIJS Het ontslag van de ex-com missaris van politie, Didès, uit de Santé gevangenis in Parijs, heeft heel wat voe ten in de aarde gehad. Vierhonderd gewa pende agenten hebben een charge moeten uitvoeren om Didès uit zijn cel te halen waarbij negen gewonden vielen: zes aan de kant van de politie en drie bij de aan hangers van de O.A.S. Op bevel van de minister van Binnen landse Zaken Frey was tegen Didès, oud- Poujadist, een vervolging ingesteld, omdat bij in een openbare vergadering te Parijs de lof had staan zingen van ex-generaal Salan en 't staatshoofd, generaal De Gaul le, had beledigd. Wat hij precies gezegd had, viel moeilijk te bewijzen, waarop de Justitie besloot hem voorlopig in vrijheid te stellen. Dat was niet naar de zin van minister Frey, die order gaf om Didès, zo dra hij de gevangenis zou verlaten, voor een gedwongen verblijf over te brengen van het ziekenhuis van Beaujon te Parijs. Toen Didès dat hoorde, weigerde hij de gevangenis te verlaten. Voor de poort van de gevangenis verzamelde zich een grote menigte, overwegend bestaande uit aan hangers van de O.A.S., sommigen met hun sjerp als teken van hun parlementaire waardigheid. Tot hen behoorden onder meer de kamerleden Le Pen, kolonel Tho- mazzo en Tixier-Vignancour, een der drie advocaten van Didès. Om half tien 's avonds werd de hulp in geroepen van de directeur van het gevan geniswezen, Schmelk, die bij zijn komst m de vleugel van de activisten ontvangen werd met jn brand gestoken kranten. De activisten werden aangevoerd door gene raai Vanuxem, generaal Faure en kolonel De Blignières, die voor deze gelegenheid hun uniformen uit hun cellen hadden ge haald en zich met al hun decoraties had den versierd. De heer Schmelk sommeer de Didès zijn cel te verlaten, wat Didès beantwoorde met de kreet: „Kom mij maar halen!". Terwijl in een café tegenover de gevan genis „a la bonne Santé" de O.A.S.-parle mentsleden krijgsraad hielden en contact zochten met het ministerie van Justitie, drongen vijfhonderd gewapende gendar mes met luidsprekers de gevangenis bin nen. De aanhangers van generaal Vanu xem verloren gelijdelijk aan terrein en trokken zich naar de derde verdieping te rug. De gendarmes wierpen traangasbom- men, die door de activisten werden terug gegooid. Om kwart voor een 's nachts was men eindelijk bij de cel van Didès, die verklaarde voor het geweld te zullen wij ken. Om een uur verscheen Didès op straat. Ondanks een scheefgetrokken stropdas en met bloeddoorlopen ogen praatte hij lachtend met zijn advocaten en poseerde met zichtbaar genoegen voor de vele fotografen. Toen zijn auto wegreed, schreeuwde hij uit alle macht: „Algérie Frangaise". Tot laat in de nacht dronken Tuxier-Vignancour en zijn aanhangers een glas op Montparnasse en vierden wat zij noemden: „het Alcazar van het veertiende arrondissement". Advertentie HAARLEM: GR. HOUTSTR. 52 AMSTERDAM - DEN HAAG Als gevolg van deze gebeurtenissen zijn bezoeken aan de gevangen gehouden acti visten in de Santé-gevangenis verboden. De advocaten móg'én hun cliënten alleen nog maar opzoeken in de officiële spreek kamers en niet meer in de cellen. Het luchten van de 170 activisten is verkort. Al deze maatregelen gelden slechts voor 24 uur. Op het ministerie van Justitie over weegt men of er reden is de activisten de voordelen van politieke gevangenen te ont nemen, die inhouden dat zij hun vrije tijd gemeenschappelijk mogen doorbrengen, zich binnen de voor hen bestemde vleugel van de gevangenis vrij kunnen bewegen en dat het hen is toegestaan elkaar in de cellen op te zoeken. (Reuter, AFP, UPI) De bewakers van de Santé-gevangenis hebben gisteren celzoeking gedaan, omdat door gevange nen in diverse cellen vuurwerk was afge stoken. Het vuurwerk werd uit de tralie vensters naar buiten geworpen. Gevonden werden: zelfgemaakte boksbeugels, knup pels, flessen met afgeslagen hals en an dere wapens. De boksbeugels waren kun stig. gevormd uit lege conservenblikjes en de flessen hadden een zorgvuldig geslepen „krabkant", technisch heel wat „fijner' dan het grove wapen dat soms in bar-ru- zies wordt gebruikt Behalve dit arsenaal vonden de bewakers ook vlaggen en banie ren van de O.A.S. Vrijdagavond ontstond in de Nationale Vergadering opnieuw tumult, nadat een gaullistische afgevaardigde, Roger Sou- chal, had gezegd dat de Gaullistische afge vaardigden bereid zijn hun tegenstanders van de rechtervleugel een blauw oog te slaan, omdat het beter is in de wandelgan gen te vechten dan plasticbommen te ge bruiken. De afgevaardigden begonnen te schreeuwen en met de kleppen van hun lessenaars te slaan, waarna de voorzitter de vergadering verdaagde. Het rumoer ont- ston nadat een gaullistische afgevaardigde de rechtervleugel verweet dat zij donder dagavond naar de Santé-gevangenis waren gegaan, waar zij de voormalige afgevaar digde Jean Didès, die voorwaardelijk :n vrijheid was gesteld, wilden verwelkomen. Didès werd echter opnieuw geïnterneerd. Hij was beschuldigd van aanzetten tot moord op en belediging van president De Gaulle. DAMASCUS (Reuter) In Syrië zijn vrijdag voor de eerste maal sedert de breuk met de Verenigde Arabische Re publiek algemene verkiezingen gehouden. Volgens de minister van Binnenlandse Za ken, Abdoel Salam Termanim, zijn de ver kiezingen rustig verlopen. Tot vrijdagmid dag twaalf uur was nog slechts 25 a 30 percent der stemgerechtigden opgekomen. Later werd bekendgemaakt, dat het ver eiste percentage van 51 gisteren niet is gehaald, zodat de verkiezingen tot van middag zouden worden voortgezet. Het nieuw gekozen parlement zal de eerste zes maanden besteden aan het ont werpen van een nieuwe grondwet. Het wordt voor een periode van vier jaar ge kozen. Het parlement zal tevens een pre sident kiezen, die een ambtstermijn van vijf jaar zal hebben. Volgens waarnemers valt nog niets te zeggen omtrent de uit slag van de verkiezingen. Twee avonden hoefden we niet.. Dank zij het initiatief van de creatieve creaturen deed de kijkdoos een paar avon den niets. Met het catastrofale gevolg, dat de meeste Nederlanders twee avonden aan zichzelf waren overgeleverd. Daar stond je, plotsklaps pijnlijk oog in oog met jezelf. „Hmmm" gromde je tegen die nutteloze vreemdeling daar te genover je: „ik verveel me dood. Wat zul len we vanavond in vredesnaam Het Probleem Vrijetijdsbesteding viel in al zijn dimensies boven op je. Wat deden we eigenlijk vroeger, voor dat we die teevee in huis hadden? O ja, naar de radio luisteren Gauw even aanzetten. Ja, dat kastje dee 't nog. Net zoals vroeger, met hier een betoog over de eeuwigheid, en daar een van die galmgrieten, die, begeleid door veredelde ketels, zoete wartaal kweelde. Je kon ook op bezoek gaan bij Karei en Tine, net als vroeger nu had je eens de kans, gezellig te praten, want hun kast je dee 't gelukkig ook niet. Of eindelijk eens dat mooie boek lezen sinterklaasgedichten maken, of Vroeger speelde je piano... en je hield van handwerken, dammen, schilderen- Je strekt je verstijfde vingers uit. Opeens kom je handen en tijd tekort! Ja zo'n avond doet je goed. Een avond zónder dat je op Kennedy's of Nikita's lip hoeft te zitten, zonder kwis, zonder vraag gesprek met die meneer met die blikvan ger van een puist bij zijn linker oog zónder prematuur uitzicht op .weer een depressie die in aantocht is zonder dat je weer met je neus bij de Berlijnse Mauermuur hoeft te staan... Onder ons gezegd wat mij betreft laten ze daar nog maar een paar avond jes staken, als het zo uitkomt, 't Is ten slotte voor een goed doel óók nog... Advertentie Jehova-getuigen veroordeeld. Te Kiev verschijnende bladen hebben bericht, dat in de Transkarpathen twee Jehova getuigen ieder tot vijf jaar gevangenis straf en vijf jaar verbanning zijn ver oordeeld. Zij werden door een volks rechtbank van het dorp Veluki Lychky schuldig bevonden aan het verspreiden van geschriften onder de dorpsbevol king, die vanuit Brooklyn, het centrum van de Jehova-getuigen in Amerika, de Transkarpathen werden binnengesmok keld. Concentratiekamp. Volgens welingelichte kringen in Belgrado zijn deze week twintig mensen om het leven gekomen tijdens een bloedige rel in een concen tratiekamp voor politieke gevangenen in de plaats Korea, in Albanië. Gezegd werd, dat de rel ontstond omdat het broodrantsoen verminderd werd en om dat de gevangenen wreed behandeld werden door de kampwachten. Oostduitse spion. De Westberlijnse politie heeft een 19-jarige Oostduitser aange houden, die ervan verdacht wordt voor de Oostduitse staatsveiligheidsdienst te hebben gespioneerd. De jongeman was kortgeleden uit Oost-Berlijn naar West- Berlijn gekomen, doch verraadde zich zelf tijdens een verhoor door de West berlijnse autoriteiten. Struif. Het verkeer op de autoweg tussen Keulen en Frankfort is vrijdag in één richting tien uur gestremd geweest door een reusachtige struif van 120.000 eieren die ontstaan was door een botsing van twee vrachtauto's. Onrust in Baskenland. Naar te Madrid verluidt zijn politieversterkingen gezon den naar het industriegebied van Bas kenland, nadat verscheidene duizenden arbeiders te Beasain, nabij San Sebas tian, hogere lonen hadden geëist. In het noordelijke industriegebied van Spanje heerst onrust naar aanleiding van een voorgestelde wet om de ge zinstoeslagen te herzien. De arbeiders vrezen dat dit op een vermindering zal neerkomen. Bedolven. Als gevolg van een ontploffing in een spoorwegtunnel bij Aomori, in het noordoosten van Japan, zijn vrijdag twaalf arbeiders bedolven. In Hokkeido, eveneens in Japan, werden donderdag 31 mijnwerkers door een instorting be dolven, elf van hen, merendeels zwaar gewond, konden worden gered. Drie werden gedood en zeventien worden nog vermist.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3