O'Brien laakt acties van Britse en Franse mijnondernemingen in Kongo ffiSffijZEEP HET WEER Union Minière blokkeert UNO-actie in Katanga" Doorgangen in Berlijnse muur zijn verder vernauwd Gelderse Vallei valt weer langzaam droog EEG-Ministerraad negeert Europees Parlement ,W'M0RRIS before you êutf! Malversaties bij de Belgische posterijen Wereldkampioen! Amerikaanse kernproef Normalisering van de beken zal het jaarlijks ongerief opheffen HAZENBERG Fa.J.MUIJS Begroting blijft beknot In de krant van heden: GESCHENK VERPAKKING 2 STUKS 1.95 - 3 ST. 2.50 Zachter Servatius: Eichmann is tot nog toe eerlijk berecht Het woord is aan Sovjet-Unie dreigt met hervatting van explosies Amerikaanse en Franse versterkingen naar grens Vertrouwd verschijnsel h.O-r p|w ,éëéi BOTERLETTERS EN ST. NICOLAASTAARTEN 47e JAARGANG NUMMER 27 MAANDAG 4 DECEMBER 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 et Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING -j Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Grote Houtstraat 93, Haarlem - Directie: P. W. Peereboom en Mf. a C. van der Mije In paleis Soestdijk heeft de Koningin een delegatie ontvangen van de World Veterans Federations, die in Den Haag een congres heeft gehouden. De jong ste deelnemer aan dit congres, Louis A. Aoussi Eba van de Ivoorkust, bood de Koningin een oorkonde aan. Dinsdag 5 december zullen onze kantoren om 4 uur 's mid dags gesloten zijn. De Directie Van onze correspondent) De Ministerraad van de Europese Eco nomische Gemeenschap heeft vanochtend unaniem aan de Executieve Commissie laten weten, dat hg geen reden had de be groting voor 1962 te herzien zoals het Europees Parlement dat in zgn advies had aangeraden. Het probleem was, dat de commissie een personeelsuitbreiding van ongeveer 350 man had gevraagd en de Raad er niet meer dan negentig wilde toestaan. De Raad wil het ontstaan van een Europese bureaucratie vermijden temeer daar associatie van an dere landen en toetreding van Engeland toch reeds een wijziging in de administra tieve bezetting zal meebrengen. De raad zal thans het Parlement van zijn besluit op de hoogte brengen en de commissie kan natuurlijk altijd met suppletoire begrotin gen komen. BOSTON (UPI) - De afgetreden UNO-vertegenwoordiger in Katanga, de Ier Cruise O'Brien, heeft gisteravond te Boston Britse en Franse mijnonder nemingen verantwoordelijk genoemd voor de huidige chaos in Kongo. Brien verklaarde dat hij zijn functie reeft neergelegd om aandacht te vragen voor Franse en Britse obstructie achter e schermen van de UNO-operatie, die tot doel heeft de onenigheid tussen de politieke fracties in Kongo te beslechten. 'Brien verklaarde verder dat hij van plan is zijn tijdens een woelig verblijf van zes maanden in Kongo opgedane wederwaardigheden te boek te stellen. Indien dc machten in Kongo hun be langen juist hadden overwogen", zo ver telde de afgetreden burgervertegenwoor diger van de wereldorganisatie voorts dan hadden zij middels onderhandelin gen een schikking kunnen treffen krach tens welke de economische gezondheid van het gebied zou zijn gewaarborgd. Momen teel voeren zij echter een onverzoenlijke politiek, die, mits gehandhaafd, uitsluitend tot gevolg kan hebben dat Katanga en de rest van Kongo in verval raken". De 42-jarige diplomaat, die uit Dublin afkomstig is, zei niet van plan te zijn om tot in bijzonderheden in te gaan op de door hem gestelde Franse en Britse obstructie, doch beschuldigde genoemde landen ervan de Verenigde Staten in de Veiligheidsraad gelijk te geven om daar na van buitenaf in de Kongolese kwesties druk uit te oefenen. Hij verklaarde dat machtige kringen in Frankrijk en Enge land met die ven België een gedeelte van het aandelenpakket van de gigantische Katangese mijnprojecten van de Union Mi- nière bezitten en dat zij bepaalde acties van de UNO in Katanga blokkeren door de hulp van „vrienden die hoge posten bekleden O'Brien noemde geen namen. Hij zei ook ontslag te hebben genomen uit Ierse di plomatieke dienst omdat hij van mening is door de bittere critiek, die op hem is geleverd naar aanleiding van zijn handel wijze in Katanga, minder bruikbaar te zijn geworden voor zijn regering. (Reuter) Diplomatieke waarnemers in Londen verwachten dat O'Briens be Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL M35R6 SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Horen en Zien 4 Kunst 4 Uit stad en omgeving ....5, 6, 7 Economisch nieuws6 Beurs 6 Scheepsberichten6 ln de Vishal en op zee6' Sport 7, 9, 10, 11 Feuilleton 8 Panda en andere beeldverhalen.8 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Advertentie HIOUSON Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk regen of motregen. Matige tot krachtige naar zuidwest ruimen de wind. Zachter. Volledige weerrapporten op pagina twee. schuldigingen aan het adres van Groot- Brittannië de verdachtmakingen, die in Afrikaanse en Aziatische landen jegens Engeland zijn gehoord, nieuw leven zul len inblazen. Deze verdachtmakingen gin gen op een bepaald ogenblik zo ver, dat men zei dat Groot-Brittannië op de een of andere manier te maken had met de dood van secretaris-generaal Hammars- kjoeld. Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft zondag meegedeeld absoluut geen commentaar te hebben op het af treden van O'Brien en diens ontslag uit de Ierse diplomatieke dienst. Frankrijks houding ten aanzien van het optreden van de UNO in Kongo is bekend, aldus de woordvoerder te Parijs. Vernomen wordt voorts dat de UNO in verlegenheid is gebracht door O'Briens ver klaring. O'Brien heeft weliswaar ontslag gevraagd, doch dit gaat pas vrijdag aan staande in. Hij is dus nog lid van het UNO-secretariaat en het is een voorschrift dat UNO-ambtenaren geen particuliere verklaringen afleggen van het karakter als die van (^Brien. Er is van officiële UNO-zijde nog geen commentaar gegeven. De Amerikaan^ ambassadeur in Kongo, Edmund A, Gulllon, heeft gisteren in Washington O'Briens beweringen verwor pen. Het behoud van het prestige van de Volkenorganisatie is voor Engeland, Frank rijk en België van groter belang dan welke financiële overwegingen ook, aldus de Amerikaanse diplomaat. (Van onze correspondent) Verscheidene ambtenaren van de Belgi sche posterijen zijn dezer dagen gearres teerd omdat zij verdacht worden van mal versaties. Zij zouden bepaalde werken hebben goedgekeurd en vervolgens de aan nemers van die werken hebben laten uit betalen, zonder dat deze ook maar iets zouden hebben gedaan. Verwacht wordt dat nog een aantal per sonen, zowel van de posterijen als uit aan nemerskringen zal worden verhoord. De oplichterijen zouden betrekking hebben op verscheidene miljoenen Belgische frank Er moeten reeds meer dan tweeduizend dossiers door de recherche zijn aange legd. Oe Thant, de waarnemend UNO-sccre- taris-Reneraal, heeft zijn vertegenwoordi gers in Katanga zondag opgedragen krach tig op te treden, om orde en rust te her stellen en het leven en het bezit der bur gers te beschermen. Hij gaf zijn opdracht in een telexgesprek van een half uur met dr. Linner, de leider der burgerlijke ope ralies van de UNO in Kongo. LEOPOLDSTAD (UPI) Premier Adou- la van de centrale Kongolese regering heeft zaterdag het aanbod van zijn rivaal Tsjombe om hem aan boord van een halfweg tussen Brazzaville en Leopold- stad op de rivier de Kongo varend schip te ontmoeten, geweigerd. Tsjombe was vrijdag in de hoofdstad van voormalig Frans-Kongo aangekomen, op doorreis naar Rio de Janeiro, waar hij een conferentie van de Morele Herbewapening zal bijwo nen. Gisteravond is Tsjombe in Parijs aangekomen. De president van het voormalige Frans Kongo Fulbert Youiou heeft Brazzaville vandaag verlaten om een poging te doen te bemiddelen in het geschil tussen Tsjom be en Odoula- ïn de Katangese hoofdstad Elisabethstad is 't voorts zaterdag op drie plaatsen tot schietpartijen gekomen tussen UNO soldaten en eenheden van het Katan gese leger. De moeilijkheden begonnen op het vliegveld van Elisabethstad, waar In dische soldaten en Katangezen gedurende een half uur op elkaar vuurden. Twee Ka tangese gendarmes liepen verwondingen op. Een Zweedse soldaat werd zondag avond gedood. Veertien UNO-militairen zijn door Katangezen gevangen genomen Inmiddels heeft de centrale regering in Leopoldstad de ambassades van de Sov jet-Unie, Polen en Tsjechoslowakije offi cieel erkend. In september 1960 had ge neraal Joseph Moboetoe de diplomatieke vertegenwoordigers van deze landen uit Leopoldstad verjaagd. TEL AVIV (UPI) Dr. Robert Serva tius, de verdediger vah Adolf Eichmann, heeft bij zijn aankomst in Israel verklaard dat Adolf Eichmann naar zijn mening „tot nog toe" een eerlijke en correcte be rechting heeft gehad. Hij zei in beroep te zullen gaan tegen elk vonnis dat door het hof zal worden uitgesproken. Dit beroep zal niet alleen gegrond zijn op rechtskundige gronden, maar ook op de omstandigheid dat hij nog meer bewijsmateriaal had gekregen nadat de verhoren waren afgesloten. Servatius zou vandaag een ontmoeting hebben met Eichmann. Hij vertelde dat hij boodschappen had voor Eichmann van zijn broer Wereldkampioen 1961 judo is Anton Geesink! Zaterdagavond laat behaalde de Utrechtse reus deze titel nadat hij onder anderen drie Japanners had moeten uitschakelen op zijn weg naar het kampioenschap. De Japanse hege monie is voor het eerst gebroken! Op de sportpagina's leest men er meer van Rilke: De angst om te verliezen is slopen der dan de smart om het verlies, dat eindelijk komt. WASHINGTON (UPI) In de proefkel- ders onder de Nevadawoestijn hebben de Verenigde Staten zondag een kleine kern bom tot explosie gebracht. De Amerikaan se commissie voor kernonderzoek maakte een en ander bekend kort nadat Moskóu had gewaarschuwd zijn proefnemingen te zullen hervatten indien het westen voort gaat met het doen van ondergrondse proe ven. Amerika heeft sedert de hervatting van de proeven door de Sovjet-Unie onder de Nevadawoestijn vijf explosies teweeg ge bracht. Hoewel alle voorzorgsmaatregelen wor den genomen, opdat geen radio-activiteit in de atmosfeer terecht kan komen, Is dit blijkens een vorige week door de commis sie uitgegeven rapport bij een van de Amerikaanse proeven gedeeltelijk mis lukt. BERLIJN (UPI) Dc situatie bij de communistische grensmuur in Berlijn is gisteravond gespannen geworden, nadat nieuwe oostelijke versterkingswerkzaam heden aan de muur van westelijke zijde waren beantwoord met het aanvoeren van manschappen en materieel. Om zes uur 's avonds werden vijfhon derd man naar de grens vervoerd, waar zij onmiddellijk begonnen met de uitvoer van werkzaamheden ter versteviging van de bestaande barrière. Twee uur later bracht $cn Amerikaans infanteriepeloton twee machincnegcweren en een bazooka (anti-tankwapen) bij de grensovergang Friedrichstrassc in stelling en om elf Uur rukte een Franse compagnie naar de muur op en bezette posities in de Chaussee- strasse, waar eveneens communistische grcnsactiviteiten waren gemeld. Kort nadat de dertien Amerikaanse in fanteristen bij de Friedrichstrasse in stel ling waren gegaan, arriveerde een twee- (Van onze reportageredacteur) Het water zakt alweer in de Gelderse Vallei. Voor de belhamels en de haan- tjes-de-voorsten in Zwartebroek en Ter- schuur, Garderbroek en Achterveld en al die andere landelijke buurtschappen in iet dal tussen de Stichtse heuvelrug en de uitlopers van de Veluwe is de pret van het steeds opnieuw langs de over spoelde smalle wegen fietsen bijna ge- aan. Voor de weduwe Roskam, die met haar zes kinderen haar lage boerenwo ning aan het Klaar Water een iro- sche benaming in deze omstandig heden in Terscnuur heeft moeten ont- uimen, breekt het tijdstip spoedig aan dat zij de betonvloer weer kan dweilen en haar meubelen van de kisten kan sjouwen, waarop ze voor het 20 cm hoog staande water in de kamers veilig bleven. Want zo gaat dat daar: een uitbundige regenval zet er de beemden in een om mezien blank, maar de nimmer tot een ramp aanwassende wateroverlast wordt ook vrij gauw weer verleden tijd. Veel valt er ook niet aan te doen. De stuwen in de bovenloop der beken worden weg genomen en er wordt gecontroleerd of er geen bruggen en andere kunstwerken wor den ondergraven. Hier en daar is de toe stand wat moeilijker, omdat er bijvoor beeld aan de weg wordt gewerkt, zoals bij Achterveld. Maar van een werkelijk isolement is nergens sprake. Het is een voor de bewoners van de meeste laaggelegen stroomgebieden van nog niet aan banden gelegde riviertjes en beken vertrouwd, maar daarom niet minder hinderlijk verschijnsel, in de Gel derse Vallei zo goed als in de Achter hoek, in Twente evenzeer als in Drente en oostelijk Groningen. De bewoners heb ben er meestal geen slapeloze nachten van en de buitenstaander die opmerkt dat zelfs zo'n paar decimeter water meer is het bijna nooit een flinke schade post betekent, krijgt te horen dat de ver betering van een beek evenmin goedkoop is, kostelijk boerenland kost en dat ook de waterschapslasten niet uitgevlakt moe ten worden. De zondagsrust bleef ondanks het natte ongerief ook gisteren (zondag) in de Gel derse Vallei onaantastbaar als altijd. Slechts een enkele auto veroorzaakte een namaak-bandjir in de watervlakte waar onder de weg schuil ging. De vennen en vijvers, waarin op deze windstille, egaal-grijze wintermiddag de stammen en takken van de knotwilgen en berken een roerloos spiegelbeeld vorm- 'm Ëmm. honderd man sterke communistische een heid en hield op 22 meter van de witte streep, waarmee de oostwest grens wordt aangegeven, halt. De communistische soldaten droegen ge vechtstenue met helm en waren bewa pend met machinepistolen. Hun werkende kameraden hadden inmiddels niet stil ge zeten. In enkele uren was een nieuwe communistische versperring in de Frie drichstrasse gebouwd, waardoor slechts een gedeelte van de weg vrij blijft. Een vrachtauto kan nog net aan de opening passeren. De geallieerden concentreerden hun aandacht op wat er met hun toe gangsweg tot Oost-Berlijn ging gebeuren. Later meldde de Westberlijnse politie dat gelijksoortige versperringen bij twee an dere grensovergangen voor Westduitsers waren opgeworpen. De politie schatte dat er van de vijfhonderd communistische grenswerkers alleen al driehonderd bij de Friedrichstrasse actief waren. De Verenigde Staten hebben vandaag bij de Russen geprotesteerd tegen de gis teravond door de Oostduitse communisten uitgevoerde versterking van de Berlijnse grensmuur. Grotewohl De Oostduitse pers heeft gisteren zeer veel ruchtbaarheid gegeven aan een be roep van premier Grotewohl op bonds kanselier Adenauer om tot onderhandelin gen te komen. In een brief schrijft Grote wohl, dat de Oostduitse regering zich tot de regering der federale republiek wendt met het dringende voorstel onderhande lingen te beginnen over een modus vivendi tussen de twee Duitse staten. De Oost duitse regering acht het noodzakelijk dat een vredesverdrag wordt gesloten en bei de Duitse staten in militair opzicht wor den geneutraliseerd om met elkaar samen te werken met het doel de Duitse hereni ging voor te bereiden. BONN (Reuter) Het hoofdkwartier van het Amerikaanse leger in Heidelberg heeft bekendgemaakt dat een legerafde ling van vijftienhonderd man en vijfhon derd voertuigen over de weg door de Oost duitse zone naar West-Berlijn zal trekken om de Amerikaanse legerafdeling, die een week na het sluiten van de sectorgrens in Berlijn als versterking naar deze stad was gezonden, af te lossen. De Sovjet- russische autoriteiten zijn van deze voor genomen troepenverplaatsing op de hoog te gesteld. Verleden week donderdag heeft het Sov- jetrussische persbureau Tass de Ameri kaanse troepenbewegingen over de weg naar Berlijn uitdagend genoemd. den, zijn het gevolg van de enorme re genval op donderdag en vrijdag, zo ver telt ons de chef van de technische dienst van het nog jonge waterschap „De Bar- neveldse Beek". Toen viel er bijna evenveel regen als anders in de gehele maand december bij elkaar. Vrijdagmorgen werd 37 mm. en zaterdag 31 mm. geregistreerd. Bij de huidige waterstaatkundige toestand is de waterlozing ten hoogste tegen 10 mm. be stand. Vroeger was de waterschade heel wat erger. Toen staken bijvoorbeeld langs de weg tussen Barneveld en Lunteren alleen nog de koppen van de afrasteringspalen boven de waterspiegel uit. Nu is het op diezelfde plek kurkdroog, omdat sinds 1955 eerst de Esvelder en toen de Barneveldse Beek over een lengte van totaal 20 km. werden genormaliseerd en evenveel zij watergangen werden verbeterd. Nu bevindt zich het knelpunt bij Zwar tebroek. De bewoners schrijven dat juist toe aan de werken aan de bovenloop van genoemde stroompjes. „Vijftien jaar geleden was het hier lang zo erg niet", zeggen ze. Volgens het waterschap zullen de Zwartebroekers uit de narigheid raken, zodra de Hoevela kense Beek onder handen genomen is. Het plan daartoe zou al in 1960 zijn uit gevoerd wanneer een aantal hooggelegen boeren niet een bezwaarschrift had inge- In Zwartebroek in de Gelderse Vallei veroorzaakt het hoge water weer het jaarlijkse ongerief. diend. Die zullen namelijk grond moe ten missen. In Zwartebroek zelf wijt men dat niet aan een gebrek aan gemeen schapszin. Als het alleen ging om uitdie^ pen en verbreden, zal men daar best vrede mee hebben, maar er zitten ook verleggingen in, zowel van de beek als van een weg en men kan zich voorstel len dat de betrokkenen daar liever onder uit willen. Het waterschap vertrouwt erop het werk volgend jaar te kunnen beginnen en dat de bevolking zich door de praktische voordelen wel zal laten overtuigen. Zo is het bij de vorige projecten ook gegaan En de daar behaalde resultaten sporen het bestuur slechts aan de normalisering van nog 60 km. lastig beekwater krach tig voort te zetten. Advertentie Ook morgen 5 december nog volop Advertentie In verband met omschakeling van St. Nicolaas op Kerst is ons bedrijf woensdag 6 december tot 's middags 1 uur GESLOTEN. Ged. Oude Gracht 103/105 Haarlem

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1