HET WEER Nederlandse kustvaarder bij Ierland vergaan: 12 vermisten Spoedconferentie tussen Kennedy en Macmillan Twee zware klappen voor premier Fidel Castro Weduwe vraagt een nieuw onderzoek Amerikaanse reis rond de aarde na Kerstmis te verwachten Oman-resolutie maakt geen enkele kans Sloep met vier geredden en vijf Duitse redders sloeg om Nog voor Kerstmis naar Bermuda ï-W MORRIS "êeforeyou êuy! Samenwerking in de ruimte China dreigt India UNO-Assemblee achter anti-kernbomresoluties Zweedse zeelieden protesteren bij premier Verwoerd Weer piratenuitzending van de OAS in Oran Ministerconferentie van de EEG is uitgesteld De zaak-A ernout De herfst was zeer nat Kouder Het woord is aan Brand op kade in Boston De radio- en televisie salarissen in 1962 REGEN- EN TWEEDJASSEN Oost-West Nieuwe muur in Berlijn Overschrijding van grens aangekondigd In de krant van heden: V 47e JAARGANG NUMMER 28 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 5 DECEMBER 1961 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Gisteren heeft zich voor de Ierse westkust een scheepsramp afgespeeld waarbij vermoedelijk twaalf zeelieden, van wie vier Nederlanders worden vermist. In de vroege ochtenduren liep de 750 ton metende Nederlandse kustvaaider „Stientje Mensinga" bij Eagle Island op een rots. De Duitse kustvaarder „Maria Schulte", onderweg naar Sligo met een lading Fins hout, ving de noodsignalen van het Nederlandse schip op en veranderde direct van koers om assistentie te verlenen. Ook twee Spaanse trawlers verlieten hun beschermde ligplaats in de baai van Broadhaven, de Nederlandse zeesleper „Noordzee" vertrok uit Cobh en uit het 85 mijl verderop gelegen Arranmore werd een reddingboot naar de „Stientje Mensinga" gedirigeerd. De „Maria Schulte" bereikte de in nood verkerende Nederlandse kustvaarder het eerst. Zes bemanningsleden van het zinken de schip werden overgenomen door de 1.000 ton metende Duitser en later kon een hefschroefvliegtuig de mannen naar de vaste wal overbrengen. Nadat de „Maria Schulte" de gehele dag had geprobeerd om een tros vast te maken aan de „Stientje Mensinga" werd het kapitein Mink en de drie Nederlandse bemannings leden, die nog aan boord waren, te ge vaarlijk en hij besloot zijn schip te ver laten. De „Maria Schulte" stuurde een sloep met vijf Duitse zeelieden om db vier Nederlanders op te halen. Op de terug tocht verdween het bootje in de hoge zee en even later meldde de reddingsboot van Arranmore dat het was omgeslagen. Kort daarop kwam ook het bericht dat drie Duitse zeelieden door een hoge golf van het voordek van de Duitse kustvaarder wa ren gevaagd, zodat totaal twaalf zeelieden werden vermist. Om middernacht was nog geen van de vermiste zeelieden gevonden. De redding boot van Arranmore moest het zoeken op geven en wegens de zware zee en het slech te zicht beschutting aan de kust zoeken. Een andere reddingboot uit de Galway bocht was onderweg om aan het zoeken deel te nemen. Ook een Britse trawler was op weg naar de plaats van de ramp. Vlieg tuigen van de Britse luchtmacht losten el kaar af boven deze plaats. De zes opvarenden van de „Stientje Mensinga", die door een helikopter waren gered, wisten niet dat de rest van de be manning en acht Duitse zeelieden wer den vermist. De mannen werden gehuis vest in een pension in Belmullet. Een geestelijke uit deze plaats, die hun met een andere automobilist een lift had gegeven van Aughdoon, waar de helikop ter was geland, naar Belmullet, heeft ver teld dat drie van de geredden Spanjaar den zijn, de andere drie Nederlanders. De „Maria Schulte" heeft een lijn aan boord van de „Stientje Mensinga" kunnen krijgen om het schip naar de Sligobaai te slepen. Vermoedelijk zijn de drie Duitse beman ningsleden bij het overbrengen van deze lijn overboord geslagen. Bij een poging om de kustvaarder weg te slepen zou het WASHINGTON (UPI) Het regime van de Cubaanse dictator Fidel Castro heeft twee zware klappen moeten incasseren. De Amerikaanse president Kennedy heeft de ban op Cubaanse suikerimporten verlengd tot 30 juni 1962 (kosten voor Cas tro tachtig miljoen dollar) en de uitvoe rende raad van de Organisatie van Ame rikaanse Staten (O.A.S.) heeft met veer tien tegen twee stemmen bij vijf onthou dingen een Columbiaans voorstel aangeno men voor een ministersconferentie op 10 anuari waar de communistische bedrei zing die Cuba voor de andere landen van het westelijk halfrond vormt nader zal vorden besproken. schip, dat op de rotsen lekgeslagen was gezonken zijn. De „Stientje Mensinga" was een tot kust vaarder verbouwd landingsvaartuig. Het had als thuishaven Delfzijl. Reder is dr. A. L. Oosterhuis te Dublin (Ierland) Het schip werd bevracht door de n.v. Gruno te Amsterdam. Het had gelost in Foynes Ierland en was in ballast op weg naar Londonderry, eveneens in Ierland, om daar een lading aardappelen in te nemen bestemd voor de Canarische eilanden. De sleepboot „Noordzee" van de rederij Smit en Co heeft heden omstreeks het middaguur de plaats waar het schip zich volgens de laatste meldingen bevond be reikt, echter zonder de „Stientje Mensin ga" aan te treffen. De „Noordzee" seinde dat de weersomstandigheden bijzonder slecht zijn. De 500 b.r.t. metende Rotterdamse kust vaarder „Michel Swenden" is in de baai van Galway aan de Ierse westkust aan de grond gelopen. Voor zover bekend is bestaat er geen gevaar voor de beman ning. Het schip was onderweg van Galway naar Antwerpen. De weduwe van de in 1948 in het voor malig Nederlands-Indië omgekomen vaan drig Aernout heeft aan de minister van Defensie een brief gezonden, waarin zij schrijft dat zij in 1950 en 1951 pogingen in het werk heeft gesteld, om de instruc tie inzake de moord op haar echtgenoot de inlichtingenofficier vaandrig R. L. C Aernout, gepleegd op 28 februari 1948 te Lembang in Nederlands Indië, te doen openen. Zij heeft zich gewend tot de offi cier van justitie te Amsterdam, tot de procureur-generaal te 's Gravenhage, tot minister Staf, tot de Prins en tot de Koningin. Alle pogingen vergeefs, schrijft zij. „Thans zijn meer feiten te voorschijn gekomen, waaronder de huidige verkla ringen van een der belangrijkste perso nen, die destijds in het onderzoek van de moord, op Nederlands gebied gepleegd was betrokken". Mevrouw Aernout ver zoekt de minister opdracht te willen ge ven de instructie hier te lande alsnog te doen openen, zodat alle personen, die bij deze zaak destijds waren betrokken, onder ede kunnen worden gehoord. (Van onze weerkundige medewerker De herfst is zeer nat geweest, vooral in het zuidwesten van Nederland waar op enkele plaatsen de 100 mm. neerslag werd overschreden (normaal 75 a 80 mm.). Het natst was de herfst in het westen en mid den van ons land, waar plaatselijk een 80 a 100 mm te veel regen viel. November is naar de koude kant uit gevallen. De gemiddelde etmaaltempera- tuur in De Bilt kwam op 4.7 C, tegen normaal 5.9 C. Er kwamen enkele vroege vorstperioden voor waarbij dicht bij de grond in Zuidoost-Drente het kwik al tot —9 C. daalde. De Bilt noteerde 9 tegen normaal vorstdagen. Er kwamen vrij zonnige dagen voor, zodat in De Bilt het aantal zonuren op 63 kwam tegen normaal 50 uren. De meeste regen viel in het begir en op de laatste dagen van de maand, maar - wa ren ook een groot aantal (17 tot 20) droge dagen. Ook december begon te nat en onbestendig met aanvoer van koudere lucht uit het poolgebied. Verwachting tot morgenavond: Kouder weer met wisselende be wolking en enkele buien. Aan vankelijk langs de kust nog storm en in het binnenland harde tot krachtige noordwestelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee WASHINGTON (UPI) Zegslieden van de Amerikaanse organisatie voor ruimte onderzoek, N.A.S.A., hebben gisteren te Washington meegedeeld dat overste Glenn jr. afgelopen vrijdag zijn intrek heeft ge nomen in het „ruimtevaarderskwartier" op de lanceerbasis Cape Canaveral om zich daar voor te bereiden op een ruim tereis rond de aarde, die na Kerstmis plaats zal hebben. De veertig jaar oude officier van de mariniers zal tot aan de dag van de start de controlewerkzaamheden aan de twee ton wegende capsule, waarin hij straks in vierenhalf uur drie keer rond de aarde zal cirkelen, van dichtbij vol gen. De Atlasraket, die de nodige aan drijvingskracht zal leveren voor deze ge durfde sprong in het heelal, is naar ver luidt gereed voor actie. NEW YORK (UPI) De speciale poli tieke commissie van de UNO-Assemblee heeft gisteren met 38 tegen 21 stemmen een resolutie aangenomen waarin de terug trekking wordt verzocht van buitenlandse (Britse) eenheden uit Oman en het recht der bevolking wordt onderschreven op vrije keuze aangaande hun toekomst. Aangezien de resolutie niet de vereiste tweederde meerderheid verkreeg zal zij niet door de plenaire zitting van de Assemblee behan deld kunnen worden. Hoofdredacteur:!!^ Koster T Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Zwarte Piet: Ze vragen tegenwoordig allemaal, of ze eens mee naar Spanje mogen Sint Nicolaas: Toen ik klein was, geloofde ik héél erg in mezelf. Een berooid huisvader: Als ik 'm vanavond zie, dan is ie nog niet jarig! (Van onze correspondent) LONDEN De verrassende medede ling dat president Kennedy en premier Macmillan op 21 en 22 december een spoed conferentie zullen houden, wordt in diplo matieke kringen in Londen gezien tegen de achtergrond van De Gaulle's halsstar rige afwijzing van onderhandelingen met de Russen over Berlijn. Macmillan is er tijdens zijn ontmoeting met de Franse pre sident van tien dagen geleden niet in ge slaagd De Gaulle te vermurwen. Verder werpt Frankrijk ook nieuwe moeilijkheden op tegen de Britse aansluiting bij de EEG, met name op het politieke vlak. Een felle brand heeft gewoed in een houtopslagplaats op de kade van de Amerikaanse havenstad Boston. Vier blusboten bestreden het vuur, dat ge paard ging met een ontzagwekkende rookontwikkeling. De brand ontstond op Castle Island Terminal aan de ingang van de haven. (Telefoto) Woensdagmiddag 6 december om vier uur zullen werkgevers en werknemers van radio en televisie door de Stichting van de Arbeid in het gebouw van SER te Oen Haag worden gehoord omtrent de nieuwe salarisvoorstellen, die met ingang van 1 januari 1962 werkelijkheid zullen worden. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIOSESTRAM (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 253SSb NEW YORK (Reuter) Adlai Steven son, leider der Amerikaanse afvaardiging naar de UNO, heeft maandag, mede na mens Italië, Canada en Australië, een uit vijf punten bestaande ontwerpresolutie in de politieke UNO-commissie ingediend, die betrekking heeft op internationale samen werking bij het vreedzame onderzoek van de ruimte. De Sovjet-afgevaardigde Zorin zei dat de Sovjet-Unie alles zal doen voor een zo groot en vruchtbaar mogelijke internatio- le samenwerking op dit punt, maar hij be hield zich zijn mening over het door Ste venson ingediende program voor. De jong ste internationale conferentie over het Zuidpoolgebied werkte volgens het begin sel van eenstemmigheid en verkreeg posi tieve resultaten. Zorin vroeg zich af waar om dit beginsel niet van toepassing op de ruimte zou kunnen zijn. Sir Patrick Dean (Groot-Brittannië) steunde de „algemene juridische beginselen" aangaande toepas sing van het internationaal recht op de ruimte en de verklaring dat de ruimte niet het voorwerp van soevereiniteitsaan spraken is. Een der redenen voor het gesprek tus sen Kennedy en Macmillan zou zijn, dat Frankrijk zich op de drempel van een bur geroorlog zou bevinden. Er zou in Frank rijk een toenemende anarchie heersen, waartegen De Gaulle hoe langer hoe min der zou zijn opgewassen. Kennedy en Mac millan zuilen een uiterste poging doen om de zo dringend nodige westelijke eenheid inzake de benadering van het Berlijnse probleem tot stand te brengen. Een van de voornaamste agendapunten is het streven naar een overeenkomst met de Sovjet-Unie tot beëindiging van de kern proeven en mogelijk ook het maken van een begin met ontwapening. Hoewel Macmillan, na de mislukking van het topgesprek in Parijs in mei van het vorige jaar, het diplomatieke initiatief aan president Kennedy heeft overgelaten heeft hij dezer dagen nog eens duidelijk gemaakt dat hij er ondanks alle teleurstel lingen niet aan denkt, bij de pakken te gaan neerzitten en dat hij hardnekkig zal blijven streven naar internationale ont spanning. Volgens de nieuwe diplomatieke dienstregeling" moet het ontwerpen van een nieuwe constructieve politiek, welke tot een zekere mate van overeenstemming met de Russen zal moeten leiden, en de wereldvrede verzekeren, voor eind januari belangrijke vorderingen dienen te hebben gemaakt. Kennedy en Macmillan zullen de moge lijkheid van een spoedig topgesprek tus sen Oost en West bespreken. De kwesties Berlijn en Duitsland zullen ook ter sprake komen voordat Kennedy en Macmillan el kaar ontmoeten, namelijk op de bijeen komst van de westelijke ministers van Buitenlandse Zaken in Parijs en in de N.A.V.O.-raad. Kennedy en Macmillan zou den niet in veel details treden. Hun plan is alle grote problemen waarmee de UNO in 1962 te maken krijgt onder de loep te nemen, met inbegrip van de Kongo-crisis en mogelijk ook de westelijke houding te genover Peking. Opgemerkt kan nog worden dat het plan tot de bijeenkomst niet van een zijde is gekomen. Het is nog niet duidelijk of Lord Home, de Britse minister van Buitenlandse Zaken en zijn Amerikaanse collega Dean Rusk zullen meegaan naar Bermuda, maar het zou vreemd zijn als dit niet gebeurde President Kennedy heeft reeds geconfe reerd met dr. Adenauer die deze maand De Gaulle zal bezoeken. Macmillan zelf zal in januari naar Bonn gaan. Al deze bezoeken over en weer zijn een soort top gesprek in de vorm van een legpuzzle. Macmillan en Kennedy ontmoetten el kaar voor het eerst te Key West in Florida op 26 maart van dit jaar. Daarna kwamen zij opnieuw op 4 april in Washington sa men voordat Macmillan na zijn bezoek aan Amerika naar Londen terugkeerde. Op juni kwam president Kennedy op zijn te rugreis uit Wenen, waar hij Kroesjtsjev had ontmoet, naar Londen voor een nieuw gesprek met Macmillan. De laatste maal dat Macmillan naar Bermuda vloog was in maart 1957 voor zijn ontmoeting met president Eisenhower voor het eerste her stel van het contact tussen de Britse en Amerikaanse regeringen na de Suez-crisis Een kijkje van bovenaf op de nieuwe muur die de Oostduitsers in de nacht van zondag op maandag hebben ge bouwd in de Heine-straat aan de sectorgrens in Berlijn. Zware betonnen muren zijn opgetrokken bij de zeven grensovergangentussen Oost- en West-Berlijn. Ze zijn twee meter hoog en anderhalve meter dik. Voor het verkeer zijn smalle doorgangen open gelaten (links in het midden), die maar net breed genoeg zijn om een vrachtwagen door te laten. De door gang voor voetgangers is nog nauwer (rechts). Op de voorgrond leden van de Oostduitse volkspolitie met een waterkanon. Op de achtergrond sta len versperringen tegen tanks, die deel uitmaken van de nieuwe grens- versterkingen. (Telefoto) NIEUW DELHI (Reuter) Premier Nehroe van India heeft dinsdag het par lement meegedeeld, dat China gedreigd heeft troepen te zenden over de McMahon- lijn naar het noordoostelijke grensgebied van India. Nehroe zei dat een Chinese no ta was ontvangen, waarin wordt gezin speeld op een dergelijke actie wanneer de militaire activiteiten van India voortdu ren. De 1400 kilometer lange McMahon lijn is als demarcatielijn tussen India en Tibet in 1914 vastgesteld. China weigert deze lijn als grens te beschouwen. Nehroe zei dat de Chinese nota enige dagen geleden ontvangen was. Maandag vroegen verscheidene leden van het Lager huis om de Chinese agressie tegen In disch gebied vastberaden tegemoet te tre den. NEW YORK (Reuter) - De UNO Assem blee heeft maandag twee resoluties aange nomen, die ten doel hebben te voorkomen dat ook landen, die thans nog geen kernwa pens bezitten, deze verwerven. In een Zweedse ontwerpresolutie wordt de Vol kenorganisatie verzocht de mogelijkheden na te gaan, dat landen, die geen kernwa pens bezitten, zich zullen verplichten deze wapens niet te vervaardigen of ze voor een andere mogendheid op hun grondgebied op te slaan. De resolutie werd zonder debat met 58 stemmen voor, tien tegen en drie ëntwintig onthoudingen aanvaard. Een tweede ontwerpresolutie, ingediend door Ierland, verzoekt om een internationale overeenkomst, waarbij de kernmogendhe- den zich verplichten geen afstand te doen van controle op kernwapens en geen in lichtingen over de vervaardiging ervan aan anderen te verstrekken. Deze resolu tie werd met algemene stemmen aangeno men. De Verenigde Staten, die het volledig eens zijn met de Ierse resolutie, verzetten zich met het oog op een mogelijke toekom stige behoefte van hun bondgenoten tegen de Zweedse resolutie, daarbij aanvoerend dat een en ander inbreuk maakt op de rechten van vrije landen om gezamenlijke defensiemaatregelen te nemen. Engeland vond dat deze resolutie niet afzonderlijk doch als een gedeelte van een algehele ont wapeningsovereenkomst moet worden be handeld; Frankrijk maakte bezwaar tegen het feit dat de resolutie geen controlerege ling bevat tegen de verspreiding van kern wapens. GöTEBORG (UPI) De Zweedse bond van zeelieden heeft maandag een tele gram aan premier Hendrik Verwoerd van Zuid-Afrika gezonden, waarin heftig wordt geprotesteerd tegen de lijfstraf, die de ze ventienjarige Zweedse zeeman, Nils Karls- son, onlangs werd toegediend. Karlsson, die van een overtreding op de Zuidafrikaanse zedenwet werd beschuldigd werd met zweepslagen gestraft. De zoge naamde immoraliteitswet verbiedt omgang tussen mannen en vrouwen van verschil lend ras. In het telegram van de Zweedse zeelie den wordt verklaard: „In ons land wor den geen zweepslagen meer gegeven. Een dergelijke veroordeling is daarom zeer vernederend en in strijd met de Zweedse opvattingen over de rechtsbedeling. Wij willen u mededelen dat de Zweedse staats burgers niet zijn ontsierd door rassenhaat en dat onze vakbond zijn leden heeft ge leerd op de schepen met alle mensen sa men te werken, ongeacht hun ras of ge loof". Aan het einde van de boodschap werd een ernstig beroep op de Zuidafrikaanse autoriteiten gedaan om dergelijke straffen voor handelingen, die de bond niet als mis dadig beschouwt, op te heffen. ORAN (Reuter) In Oran, in West- Algerije, heeft de geheime Franse Iegeror- ganisatie O.A.S. gedurende tien minuten waarbij gebruik werd gemaakt van het geluidskanaal van het televisiestation van Oran. Hierbij werd verklaard dat het Al gerijnse Nationale Bevrijdingsfront en de voorlopige Algerijnse regering door twis ten zijn verdeeld en dat Algerijnen hebben deelgenomen aan de strijd vao de O.A.S. in Algiers en Mostaganem, bij Oran. In Constantine was de toestand bijzon der onrustig. Zwaarbewapende politieman nen en soldaten van het Franse leger be zetten strategigche punten, na een dag waarin verscheidene Europese demonstra ties waren voorgekomen en een gendarme door terroristen om het leven was ge bracht. De gendarme kreeg een schot in het achterhoofd en stierf onmiddellijk. Le den van de veiligheidspolitie namen zeven tig personen die zich in de omgeving op hielden in hechtenis. Een menigte van tweeduizend joelende Europeanen trok naar het centrum van de stad. De opgewonden mensen staken auto's in brand, gooiden met molotov cocktails, vernielden winkelruiten en mo lesteerden moslimvoorbijgangers. RIJSSEL (Reuter) Volgens de politie in Rijssel zijn het afgelopen weekeinde in Noord-Frankrijk acht Algerijnen gedood en vier anderen gewond bij aanslagen door hun landgenoten. Er was ook een Europeaan onder de slachtoffers. PARIJS (AFP) De bijeenkomst van ministers van Buitenlandse Zaken van de Europese Gemeenschap, die op zondag 10 december in Parijs zou worden gehouden en waarop een plan voor de Europese po litieke eenheid zou worden besproken, zal niet op deze datum gehouden worden, zo is uit welingelichte kringen in Parijs verno men. De mogelijkheid bestaat dat de bijeen komst zal plaats hebben na de zitting van de Atlantische raad op 13 en 15 december. BONN (DPA) Bondskanselier Ade nauer is geheel genezen van een tijdens zijn bezoek aan president Kennedy in Was hington opgelopen griep en zal dinsdag met het kabinet zich beraden over de komende parlementsdebatten over de regeringsver klaring. Bovendien zal het kabinet de ko mende conferentie in Parijs voorbereiden. Zaterdag zal Adenauer in Parijs president De Gaulle ontmoeten. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4, 6 Horen en Zien4 Kunst 4 Uit stad en omgeving5, 6 In de Vishal en op zee6 Panda en andere beeldverhalen.7 Feuilleton 7 Economisch nieuws8 Beurs 8 Scheepsberichten 8 Sport 9 Dit nummer bestaat uit tien pagina's A

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1