Datum van ingang der verhoging is 1 juli 1961 Scheepsbrand in Amsterdam Proeven met dompelen van bloembollen in was AGENDA 3 Katholieke akkerbouwers zijn ontevreden over prijsbeleid (Tort en bondig *xc,el Eerste zebrazondaars voor de rechter Internationale conferentie oud-strijders ten einde wm Taaie strijd tegen rook en vlammen Minister Cals uit het ziekenhuis Bezwaren tegen nieuwe kinderbijslagwet Twintig jaar voor moord op meisje Ook kritiek op kostprijs berekening door L.E.I. Prof. P. J. Oud 75 jaar Morgen kouder DINSDAG 5 DECEMBER 1961 SALARISSEN BEDRIJFSVERENIGINGEN NAAIMACHINES In A m ster dam LELIEKWEKERS VERGADERDEN Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk Adres van middenstands- verbond aan Tweede Kamer OP JAARVERGADERING IN HAARLEM 5 S-S 6 (Van onze Haagse redacteur) Hel College van Rjjksbemiddelaars heeft gistermiddag de salarisvoorstellen voor hef; personeel, werkzaam bij bedrijfsverenigingen, sociale fondsen en het gemeen schappelijk administratiekantoor goedgekeurd in de zin, waarin de Stichting van de Arbeid en later ook de Sociale Verzekeringsraad heeft geadviseerd. Dat wil dus zeggen, dat de nieuwe salarisregeling ingaat per 1 juli 1961 en dat de vrouwelijke employees in de klassen I en II zullen moeten wachten tot 1 januari 1962. Voor de drie organisaties van personeelsleden Mercurius, St. Franciscus van Assisië en de N.C.B.B. is deze beslissing teleurstellend, vooral ook gezien de trage behandeling, die men in die kringen meent te hebben bespeurd. Op 23 november hebben werkgevers en werknemers nog gepoogd het College van Rijksbemiddelaars en de Sociale Verzeke ringsraad van hun gelijk te overtuigen, namelijk dat de goedkeuring per 1 januari had kunnen ingaan, maar dit bleek geen resultaat te hebben gehad. Ook de voor gestelde extra-uitkering over 1960 en 1961 voor het geval het College mocht vasthou den aan de datum van 1 juli 1961, is niet aanvaard. De teleurstelling bij de organisaties is, zoals te begrijpen is, groot. De voorstellen van werkgevers en werknemers steunden op het werkclassificatie-onderzoek, waar omtrent de arbeidsinspectie een gunstig advies aan het College van Rijksbemidde laars heeft uitgebracht. Ruim vijftig per cent van de personeelsleden zou niets voor uit gegaan zij bij toepassing van de ge volgde methode. Mede daaróm had men verwacht, dat de voorstellen de instem ming van het College zouden verkrijgen. Nu desondanks de latere ingangsdatum Advertentie GROTE HOUTSTRAAT 181 electr. in koffer 225.- - HAARLEM De eerste zebrazondaars in Amsterdam, die op 15 november werden geverbali seerd en de schikking van 8,- niet accep teerden, hebben zich gisteren voor de kan tonrechter verantwoord. Zij kwamen er bijna allen duurder af, want de kanton rechter veroordeelde de meesten tot een boete van 10,-. Een automobilist, die bij een zebrapad in de Wibautstraat moeilijkheden veroor zaakte (hij reed door en weigerde zijn naam op te geven) kreeg een boete van 50,- en ontzegging van de rijbevoegd heid gedurende twee maanden. „Dan kunt u in die tijd de zebrabepalingen rustig als voetganger bestuderen", zei de officier van Justitie, Eén zaak werd aangehouden en een scholier kwam er met een voorwaardelij ke boete van 10,- met een proeftijd van een jaar af, omdat hij zich „scholier in ruste" had genoemd die van de dokter geen kranten mocht lezen De kantonrechter liet blijken dat hij voornemens is alle automobilisten, die de voetgangersoversteekbepalingen negeren, te bestraffen met een boete van 50,- en ontzegging van de rijbevoegdheid geduren de twee maanden. Het schikkingsbedrag bedraagt voor deze categorie 25,-. Tot en met vrijdagmiddag zijn in Am sterdam 3060 processen verbaal opge maakt. De verscherpte politieactie zal in Amsterdam nog wel enige tijd voortduren. Zeer veel overtredingen worden geconsta teerd bij het Centraal Station „waar de forensen oversteken alsof ze uit een inrich ting zijn losgebroken", volgens de kanton rechter. De meeste overtreders zijn voet gangers, die geen acht slaan op de voet gangerslichten. door het College is vastgesteld, zullen de organisaties trachten alsnog iets te be reiken voor het gehele personeel. Op welke wijze dit zou dienen te gebeuren, kon men ons vooralsnog niet mededelen. Zoals reeds werd bericht is het overleg met de werkgevers over de salarisherzie ning per 1 januari 1962 reeds begonnen. Vertrouwd wordt, dat op korte termijn een bevredigende verbetering bereikt zal worden. Documentatiedienst opgericht De tweede internationale conferentie over wetgeving betreffende oud-strijders en oorlogss'rchtoffers heeft gisteren op de slotvergadering in de Ridderzaal in Den Haag een aanbeveling aangenomen tot op richting van een internationaal documen tatiecentrum. Dit centrum zal in samen werking met een permanente raadgevende commissie alle betrokkenen op de hoogte houden van wetswijzigingen en vooruit gang op economisch, sociaal en medisch terrein, die kunnen bijdragen tot verbete ring van de wetgeving betreffende oorlogs veteranen en oorlogsslachtoffers. Deze en de andere 32 aangenomen aan bevelingen zijn opgesteld door de drie commissies van de conferentie, te weten die voor oorlogspensioenen, voor sociale en medische kwesties en voor internationale regelingen. Aan de conferentie werd deel genomen door ongeveer 140 gedelegeerden uit 26 landen uit Europa, Afrika, Amerika en Azië. Een aanbeveling van de conferentie over de pensioenen en uitkeringen aan leden of nabestaanden van leden van strijdkrach ten van de Verenigde Naties zegt, dat er wijziging dient te worden gebracht in de huidige regeling, volgens welke de betrok kenen vallen onder de wetten van hun land. De aanbeveling stelt dat allen, onge acht hun land van herkomst, het recht heb ben op soortgelijke behandeling. De overige aanbevelingen pleiten bij de regeringen voor een ruimere schade loosstelling aan oorlogsinvaliden. IP?*** In de haven van Amsterdam is de brand weer een dag lang in verbeten strijd ge wikkeld geweest met een brand aan boord van het Deense tankschip „Aslaug Torm" dal voor onderhoud in een dok van de N.D.S.M. lag. De brand brak gistermorgen om half tien uit in de machinekamer in het ach terschip. De bedrijfsbrandweer sloot on- middeiijk schoorsteen en luchtkokers af en begon in afwachting van de stadsbrand- weer met de blussing. Tegen elf uur werd het sein „bi and meester" gegeven. Even na één uur die midda<g brak de brand ech ter plotseling opnieuw los. Enorme rookwolken zochten een uitweg uit de machinekamer. De Amsterdamse brandweer rukte toen met groot materiaal uit. Ook de drijvende brandspuit „Jason" voer naar de werf. Met 17 stralen water ging men het vuur te lijf, terwijl de huid van het schip nat gehouden werd om te voorkomen dat er scheuren zouden ont- Over het beschermen van bollen tegen uitdroging door ze onder te dompelen in was zijn maandag, op de ledenver gadering van de vereniging „De Lelie" te Haarlem, mededelingen gedaan. In de laboratoria te Lisse en Aalsmeer werden daarmee, steeds met kleine hoeveel heden bollen of knollen, proeven ge nomen. Ook enkele leliekwekers brach ten verslag tiit van zelfstandig onder nomen experimenten. Drs. G. A. Kamerbeek van het Lisser laboratorium vertelde, dat het feit, dat het uitdrogen van bepaalde materialen zoals dahliaknollen, die werden geëxporteerd, aanleiding was tot de proeven. Hij deed de vergadering mededeling van de ervaringen c Stadsschouwburg, woensdag 20 u.: To neelgroep Theater met „Brieven van een dichter", van Michael Redgrave; regie Mi chael Warre. BIOSCOPEN Cinema Palace, vandaag 19 u., volgende dagen 14, 19 en 21.15 u.: „Het raadsel der verdwenen vrouwen", 18 j. Frans Halstheater, vandaag gesloten. Volgende dagen 14, 19 en 21.15 u.: „De ver leidster van de Nijl", 14 j. Lido Theater, 14, 19 en 21.15 u.: „Lemmy Caution enverdovende middelen", 18 j. Luxor Theater, 14, 19 en 21.15 u.: „In specteur Callaghan slaat weer toe", 14 j. Donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „Les Diaboli- ques", 18 j. Minerva Theater, vandaag gesloten. Woensdag 14.30 u.: „Uit de brand ben je", a.l. Woensdag en donderdag 20.15 u.: „Or- feu Negro", 14 j. Rembrandt Theater, vandaag 19 u., vol gende dagen 14, 19 en 21.15 u.: „Terreur van de straat", 18 j. Roxy Theater, vandaag 19 u., volgende dagen 14.30, 19 en 21.15 u.: „De perfecte misdaad", 18 j. Studio Theater, 14.15, 19 en 21.15 u.: „School voor (f)linke jongens", a.l. Theater Monopoie (Zandvoort), vandaag gesloten. Woensdag en donderdag 20 u.: „De Vikings", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein)Tot 1 jan. expositie van tekeningen van Dick Breed: 1022 u. Kunstcentrum „De Ark" (N. Heiligland 13): Tot 10 dec. expositie van gouaches, tekeningen en aquarellen van J. C. Heek: 917 u., ma., wo. en vr. ook 1820 u. Galerie „Uittenhout" (KI. Houtstraat 41): Tot 11 dec. expositie van aquarellen en grafiek van Tonny Buytendijk: 10.3017 u. (zondag 1417 u.). „Bloemenheuvel" (Bloemendaalseweg 158 Bloemendaal): Expositie van werken van de schilder-glazenier Joep Nicolas: 1017 u.; zondag 1417 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van 1 december). WOENSDAG 6 DECEMBER City Theater, 20 u.: „Per valscherm de hel in". Rex Theater, 20 u.: „Terwijl Parijs slaapt". DINSDAG 5 DECEMBER Kennemer Theater, 19 u.: „Winden waaien om de rotsen". Luxor Theater, géén voorstelling. WOENSDAG 6 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Win den waaien om de rotsen". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De blauwe nachtvlinder". WOENSDAG 6 DECEMBER Marquette Theater, 20 u.: „De levens roman van Richard Tauber". De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, heeft het r.k. ziekenhuis in Den Haag, waarin hij vier weken geleden werd op genomen, verlaten. Hij is voor verder her stel naar Limburg vertrokken. De behan delende geneesheren kunnen nog niet me dedelen wanneer de minister zijn werk zaamheden op het departement zal kun nen hervatten. Huur opgezegd. De n.v. Landbank heeft de huur van Prinsessegracht 60 Den Haag aan de Philippijnso ambassade, die dit pand in gebruik heeft, opgezegd. Het pand behoort tot de onroerende goederen van cfe republiek Indonesië. Alle onroeren de goederen van Indonesië zijn door de n.v. Landbank gekocht. van twee seizoenen, waarin proefjes wer den genomen met dahliaknollen, begonia knollen, lelies, Virgilium en gele irissen. Het resultaat was bij de dahlia's heel be hoorlijk, de uitdroging bij bewaring in een warme omgeving bleek veel minder. De begonia's gaven geen bepaalde resultaten te zien; de behandeling deed geen kwaad, maar de kwaliteit werd ook niet beter. Een paar proefjes met de lelie Fireking lever den een beter resultaat bij het naderhand uitzetten op. Bij de Virgilia waren de re sultaten dezelfde als bij bewaring op de traditionele manier en bij de irissen was de uitdroging niet meer, maar ook niet minder. De algemene conclusie van drs. Kamerbeek was, dat er inderdaad wel mogelijkheden liggen, doch dat men zeker niet moet overgaan tot het klakkeloos toe passen van het dompelen in was. Het is in elk geval zaak, de juiste wassoort te ge bruiken, omdat de gaswisseling mogelijk moet blijven; de waslaag dient dus poriën te hebben. De onder te dompelen bollen of knollen dienen voorts beslist helemaal ge zond te zijn. Er zullen in de toekomst nog wat proeven op beperkte schaal worden ge nomen. Daarbij zal ook onderzocht worden of dompeling in was van 80 graden moge lijk is, omdat bij een wastemperatuur van 70 graden een nogal dikke waslaag ont staat. De heer J. Bakker van het RTC te Aals meer gaf verslag van praktijkervaringen met de Lilium speciosum rubrum, die be slist niet gunstig waren. De planten bleven achter in de groei. Een andere stem uit de praktijk vertelde van dompelen bij 80 graden, waarbij de wortels buiten de was werden gehouden. De resultaten waren, al naar gelang de bolsoort, van heel slecht tot matig. Slotconclusie was, dat natuur lijke bewaring van leliebollen voorlopig nog steeds de beste en in elk geval de ze kerste weg is. In het keuringsverslag over 1961, dat werd uitgebracht door de heer F. Limburg, werd aandacht geschonken aan de bestrij ding van aaltjesziek. Onder leiding van drs. Slootweg wordt in het laboratorium te Lisse ijverig gezocht naar bestrijdings- methoden. Bij de veldkeuring van 1961 bleek het percentage aangetaste partijen bij Orange Triumph het hoogst, Regale Al bum kwam daar dicht bij, gevolgd door Regale, Henryi, Fireking en Pumilum. In het algemeen kon niet worden geklaagd over medewerking van de zijde van de kwekers. Van groot belang is het zuiveren van te velde staande partijen. In dit ver band kregen de leliekwekers uit Akersloot een pluim op de hoed gestoken. Het verslag gaf bijzonderheden over een bestrijdings- methode, waarbij een vrij gunsitg resul taat werd verkregen door de bollen gedu rende 4 uur te dompelen in een 20 percent parathion-oplossing van 25 percent emul sie. Op de proefvelden te Andijk werd ge- experimentzerd met chemicaliën bij de be strijding van het aaltjesziek. Drs. Slootweg deed daarover mededelingen. Zorgvuldig selecteren tijdens de groei is ook hier de beste voorzorg. Door drs. Slootweg werd ook een nieuw middel uit de V.S. beproefd, dat uitstekende resultaten te zien gaf. In het bestuur van de vereniging werden twee nieuwe leden gekozen. Dat waren de heren A. Kooiman (Andijk) en C. Schoone (Assendelft), die de plaats innemen van de heren KI. Mantel en P. van 't Veer. staan. De buitenboordafsluiters van het schip werden opengezet, waarna water uit het IJ via het dok in het schip kon komen, zodat er drie meter water in de machine kamer kwam te staan. Brandweerlieden met zuurstofapparaten probeerden in de machinekamer door te dringen om de oorsprong van de brand vast te stellen. Zwart van het roet keer den zij hoestend terug van hun onderzoe kingstocht met de mededeling dat zij niets anders gezien hadden dan rook. Om kwart over één besloot de dokmeester gaten in de huidplaten van het voorschip te laten branden, zodat men ook hier water zou kunnen binnenlaten. Dit deed men om te voorkomen dat het schip uit balans zou raken door de enorme hoeveelheid water die door het blussingswerk en via de boordafsluiters in het achterschip was ko men te staan. De brandweer bestreed het vuur intussen met 25 stralen, maar boek te weinig resultaat. Om vier uur ontstond een kritieke si tuatie, doordat een bunker met 60.000 liter olie, vlak bij het vuur, dreigde te ontploffen. Iedereen moest het schip ver laten. De brandweer heeft toen drie ga ten gebrand in het achterschip. De enor me hoeveelheden schuim die men door de ze gaten op de vuurhaard spoot, hadden het gewenste resultaat. Het ontploffings gevaar week en tegen zes uur begon men het vuur meester te worden. Om kwart voor elf 's avonds keerden de laatste brandweerauto's huiswaarts. Tot:ya9mprg,en, ië. rngn bezig gew;eest met nablussen. De machinekamer van het schip is geheel verloren gegaan. De schade valt nog niet te schatten. Het Nederlands Verbond van Midden standsverenigingen heeft de Tweede Ka mer een adres gezonden over het gewij zigde ontwerp van de Algemene Kinder bijslagwet. Het noemt de voorgestelde re geling een discriminatie van de zelfstan digen, omdat de rechten van de zelfstan digen in ongunstige zin belangrijk afwijken van de rechten der niet-zelfstandigen ten aanzien van de inkomensgroep boven 12.000-, in strijd is met het principe van de kinderbijslagverzekering. Deze groep wordt wél verplicht tot betaling van de premie maar heeft geen recht op uit kering, hoewel dit recht wel wordt toege kend aan alle niet-zelfstandigen, ongeacht de hoogte van hun inkomen. Het verbond ziet geen argumenten, die dit verschil tussen zelfstandigen en niet-zelfstandigen kunnen billijken. Los van deze bezwaren heeft het verbond zich erover verbaasd, dat voor de inkomensgroep van 3500 resp. f 3700 een uitkering wordt voorge steld voor het eerste en tweede kind, die de helft bedraagt van de normale uitke ring. De inkomens van deze groepen lig gen naar de mening van het verbond gro tendeels beneden het sociale minimum. Daarom is het uit overwegingen van so ciale rechtvaardigheid niet te billijken, met een gehalveerde uitkering te vol staan. Het voorgestelde gewijzigde ont werp voldoet volgens het verbond niet de aan rechtvaardige verlangens van de zelf standigen naar een kinderbijslagverzeke ring met gelijke rechten voor een ieder en brengt het geen oplossing van een reeds jaren hangend vraagstuk. De oplossing van dit vraagstuk volgens het verbond kan alleen gevonden worden door een algemene kinderbijslagverzeke ring, die uitgaat van een uitkering van het eerste kind af met gelijke rechten voor een ieder. Ten aanzien van de hoogte van de te heffen premie, die voor namelijk voor zelfstandigen een bezwaar zou zijn, meent het verbond, dat de om standigheden om tot gedeeltelijke premie financiering uit de algemene middelen te kunnen overgaan thans gunstig zijn, aldus het verbond in zijn adres aan de Tweede Kamer. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft een uit een inrichting ontvluchte psy chopaat wegens moord op het Venlose meisje Joke van Groenendaal veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf, dezelfde straf die de rechtbank in Roermond had opgelegd. Zowel de officier van Justitie te Roer mond, die levenslange gevangenisstraf had geëist, als de verdachte waren tegen het rechtbankvonnis in beroep gegaan. In de maandag in restaurant Brinkmann te Haarlem gehouden jaarvergadering van de Vakgroep Akkerbouwers van de Katho lieke Land- en Tuinbouwbond is op niet misverstane wijze kritiek geleverd op het huidige markt- en prijsbeleid van de re gering ten aanzien van de akkerbouw. „De landbouw is de slechtst betaalde be drijfstak van ons land," stelde een van de afgevaardigden vast. Een ander drong er op aan dat alles in het werk zal wor den gesteld om via het Landbouwschap en de K.V.P. te komen tot hogere prijzen in de landbouwsector. „De tijd is voorbij dat wij als geblinddoekten achter de K.V.P. aan liepen", aldus deze spreker. Het bestuur van de vakgroep, voorge zeten door de heer H. A. Giesen, kon de voorstellen van de afdelingen, waarin aan gedrongen wordt op een actiever land bouwbeleid, volledig onderschrijven. Daar bij is het tot de conclusie gekomen dat het gemiddelde arbeidsinkomen van de akkerbouwer, zoals dit aan de hand van de uitkomsten van het Landbouw-Econo- misch Instituut over de laatste jaren wordt berekend, absoluut aan de te lage kant is en geen voldoende basis biedt om de risico's en specifieke lasten van ae ondernemer op te vangen. Wanneer het bestaande garantiebeleid voor de akker bouw niet sterk verbeterd en verbreed wordt komt de positie van de akkerbouwer als zelfstandige ondernemer steeds meer in het gedrang. Voorts is de Akkerbouw van oordeel dat een herziening van de uitgangspunten van de kostprijsberekenin gen door het L.E.I. urgent is en wel ten aanzien van de bedrijfsleidersvergoeding welke te laag wordt geacht, en het op nemen van een zeker percentage tot dek king van de risico-factor. Met kracht dient te worden gestreefd naar verbreding van het garantiebeleid in de akkerbouw. Men is verder van oordeel dat alle consump tiewaardige tarwe zoveel mogelijk door het mengpercentage van de tarwe steeds gedrukt wordt. Het bestuur zal zich nader beraden over de vraag of voor 1962 een contigenteringsregeling voor suikerbieten ingevoerd moet worden. Jaarverslag Uit het jaarverslag van de secretaris over 1.961 bleek dat in vergelijking met 1960 in het totale areaal akkerbouwge wassen zich grote verschuivingen hebben voorgedaan. Wintertarwe werd belangrijk minder uitgezaaid, daarentegen was er een sterk verhoogde uitzaai van zomer tarwe. Voorts veel zomergerst en meng sels van granen. De oppervlakte peul vruchten loopt steeds meer terug. Er kwam meer belangstelling voor koolzaad karwij en kanariezaad. De teelt van blauwmaanzaad liep sterk terug. Ook het areaal consumptieaardappelen en dat van suikerbieten liep terug. In grote lijnen la gen de hectare-opbrengsten van diverse akkerbouwprodukten jn 1961 belangrijk la ger dan in 1960. Voor wintertarwe is dit 20 percent en voor zomergerst 11 percent lager. De kring Kennemerland had voor gesteld de prijs voor suikerbieten vast te stellen naar een suikergehalte van 15 per- Hersteld. De restauratie van de Gro te of Sint Catharijnekerk in Brielle is ge reed gekomen. De kerk is in de veertiende eeuw gebouwd. Voor de restauratie wer den reeds in 1940 plannen gemaakt. In de kerk hangen drie grote kronen, waarvan er één door de burgerij is geschonken. Het kerkbestuur heeft nog veel meer geschen ken ontvangen, o.m. een eikenhouten avondmaalstafel, zilverwerk en een chè- que van f 2000 voor de verwarmingsin stallatie. Boerderybrand. Aangewakkerd door een storm van windkracht negen heeft zaterdagmiddag een felle brand een groot gedeelte van een boerderij in Heel (L.) ver woest. Twee landbouwschuren met grote partijen rogge en stro, benevens kostbaar landbouwmateriaal, gingen verloren. De schade wordt geschat op een ton. De eige naar van de boerderij is tegen brand ver zekerd. Voor chemotechnici. Een aantal grote chemische bedrijven in het centrum van het zuiden van ons 1 nd heeft een plan tot het instellen van U.T.S.-vakonderwijs voir chemotechnici opgesteld en voor advies aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voorgelegd aan de on derwijsraad. Er bestaat bij het uitgebreid technisch onderwijs thans nog geen che- misch-fysische richting, hoewel aan ge schoold lager technisch kader in deze be drijfstak grote behoefte bestaat. Vandaag is prof. mr. P. J. Oud, voor zitter van de V V D. en van de Tweede- Kamerfractie van deze partij, 75 jaar ge worden. Ter gelegenheid hiervan is giste ren een huldigingsbijeenkomst gehouden in Den Haag. Daarbij waren aanwezig leden van de beide Kamerfracties van de V.V.D., leden van het dagelijks bestuur en leden van de redactiecommissie en de medewer kers van het boekwerk, dat ter gelegen heid van deze verjaardag zal verschijnen. Prof. mr. D. Simons bood prof. Oud de voorlopige inhoudsopgave aan van „Heden daagse problemen van vrijheid en demo cratie", waaraan verscheidene vooraan staande liberalen hun medewerking ver lenen. Minister drs H. A. Korthals, de voor zitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, mevrouw J. M. Stoffels-Van Haaften, mr. H. van Riel en de heer J. M F. A. van Dijk spraken prof. Oud toe. Dr. Kortenhorst deed het verzoek aan de politieke vrienden van de heer Oud, het initiatief te nemen tot het vervaardigen van een geschilderd portret of borstbeeld van prof. Oud ter toevoeging aan de reeks geschilderde portretten of beeldhouwwer ken van de grote staatslieden in het Ka mergebouw. Prof. Oud, die vergezeld was van zijn zoon en schoondochter, sprak een dank woord. cent, omdat het gehalte van 16 percent in deze streek maar zelden wordt bereikt. Ook wenst zij een verhoging van de tar- weprijs. De kring Haarlem (afdeling Haarlemmermeer) stelde voor om de koolzaadteelt te stimuleren als wisselbouw en als werkverdeling. Deze kring wenste dat de koolzaadteelt een garantieteelt wordt met een prijs op een goed lonend niveau. De kring Haarlem (afdeling Haarlem mermeer) stelde voor een regeling van de suikerbietenteelt vast te stellen in over leg met de directies van de suikerfa brieken om te voorkomen dat er even als in 1960 teveel suiker wordt geprodu ceerd. L .E.-kostprijzen Kritiek werd door verscheidene afge vaardigden ook geuit op de kostprijsbere keningen van het L.E.I. Men was het er niet mee eens dat sommige percelen bij deze berekening buiten beschouwing zijn gelaten. In het algemeen werden al leen de „duurdere" bedrijven bij het on derzoek betrokken, hetgeen naar veler mening een minder juiste gemiddelde kost prijs opleverde. De voorzitter wees er op dat de bedrij ven voor het L.E.I.-onderzoek waren uit gezocht in overleg met de landbouwconsu- lent. Bovendien had een aantal „minder waardige" bedrijven zich niet voor de kostprijsberekening beschikbaar gesteld. Voorzitter Giesen zei dat het gemeen schappelijk landbouwbeleid in E.E.G.-ver- band in bijzonder met betrekking tot de graanprijzen nog moeilijk verwezenlijkt kan worden. In verscheidene van de deel nemende landen heerst verschil van me ning. Spreker was van oordeel dat het naar elkaar toe groeien van de prijzen in het voordeel zal zijn van de Nederlandse akkerbouw. Bedrijfseconomische boekhouding In «de middagvergadering heeft ir. \V. v.d. Ven, hoofd van de bedrijfseconomi sche afdeling van de L.T.B., een inleiding gehouden over doel en betekenis van een bedrijfseconomische boekhouding voor de akkerbouwer. Vele boeren wier bedrijfs resultaat te wensen over laat, aldus spre ker, zijn van mening dat de oorzaak hier van alleen gelegen is in het niveau van de garantie-en opbrengstprijzen en dat er dus niets aan te doen is. Ir. Van de Ven toonde aan op welke wijze het door een bedrijfs economische boekhouding en bedrijfsver- gelijking mogelijk is boven de gemiddeld slechte inkomenspositie uit te stijgen. „Als modern zakelijk ingesteld onderne mer moet men inzien, dat er naast het ge zamenlijk gevecht om een redelijke garan tieprijs ook de noodzakelijkheid bestaat van een individuele aanpassing aan de in derdaad vaak minimale opbrengstprijzen. Ook de boer wiens inkomen beneden peil ligt zal er toe moeten komen zijn bedrijf eens kritisch te bezien en te laten door lichten door middel van een bedrijfsecono mische toekhouding," aldus ir. Van de Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie, die gisteren ten westen van Ierland lag, trekt over de Noordzee naar Scandinavië. Aan de zuidkant van de depressie drong met stormachtige zuidwestelijke wind zeer zachte lucht tot ons land door. Deze zach te lucht wordt de komende 24 uur echter verdreven door koudere oceaanlucht van polaire oorsprong, die morgen met noord westelijke winden naar ons land stroomt. In deze luchtstroming komen opklaringen en buien voor. Naarmate de depressie ver der wegtrekt neemt de wind geleidelijk ver der in kracht af. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen u w SS binnen- en buitenland. •Bï a ÏÏS Neerslag: laatste 24 uur. V i S Den Helder regenbui zw 10 13 Ypenburg licht bew. zw 12 19 Vlissingen licht bew. zw 12 28 Eel de regenbui zzw 9 10 De Bilt geheel bew zzw 13 27 Twente zwaar bew. zw 7 16 Eindhoven geheel bew zzw 14 9 Zd-Limburg zwaar bew. zw 15 4 Helsinki licht bew. z 1 3 Stockholm sneeuw zo 1 5 Oslo sneeuw nno -5 0,1 Kopenhagen regen zw 5 14 Aberdeen motregen nw 5 12 Londen regenbui zw 13 11 Amsterdam regenbui zzw 13 16 Brussel zwaar bew zw 15 6 Luxemburg zwaar bew. wzw 8 Parijs geheel bew zzw 16 0,6 Bordeaux regen zw 20 0,1 Grenoble licht bew. windst. 13 0,3 Nice half bew. nnw 17 0 Berlijn zwaar bew. zw 5 8 Frankfort regenbui zzw 15 4 München half bew. z 15 2 Zurich half bew. O 15 7 Genève licht bew. zw 0 Locarno motregen windst. 10 0,2 Wenen licht bew. zo 14 0,1 Innsbruck licht bew. wnw 10 0 Belgrado onbewolkt O 12 0 Athene onbewolkt nno 21 0 Rome half bew. windst. 18 0 Ajaccio zwaar bew. ono 22 0 Madrid mist windst. 14 0 Mallorca licht bew. windst. 16 0 Woensdag 6 december Zon op 8.32 uur, onder 16.30 uur. Maan op 6.15 uur, onder 16.04 uur. Maanstanden 8 dec. 0.52 uur nieuwe maan. 14 dec. 21.06 uur eerste kwartier. 22 dec. 1.42 uur volle maan. 30 dec. 4.57 uur laatste kwartier Hoog en laag water in I.lmuiden Dinsdag 5 december Hoog water 1.50 en 14.09 uur. Laag water 9.43 en 21.54 uur. Woensdag 6 december Hoog water 2.31 en 14.43 uur Laag water 10.28 en 22.37 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort 10 tot 15 minuten vroeger dan te fJinuirh

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2