Felle gevechten in Elisabethstad Oe Thant geeft blauwhelmen een blanco volmacht HET WEER Toestand bij Vechtdijken kritiek Italiaanse horlogem aker bekent moord op Colombo TpöJi Wz~: 4 HOOFDPRIJS TOTO NIET GEDEELD Oostduitsers met trein gevlucht Opperste Sovjet bijeen in de Russische hoofdstad Lichaam begraven in Amsterdamse Bos >Krelage Garage (GulfstationBnnkmani WOENSDAG 6 DECEMBER 1961 Alle hens aan de dijk Deense radicalen steunen Deens-Duits commando Katanga Het woord is aan Éggt >SM 3*T' JJ| jV Lichte nachtvorst In de krant van heden: Zeven van de 32 reizigers terug naar Oost-Berlijn Vorosjilov aanwezig, maar niet mevrouw Foertseva SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Attlee zeer ernstig ziek - ,1, 47e JAARGANG NUMMER 29 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant RT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem DAGBLAD VOOR V ELS EN - IJ M U ID EN, SANTPOO Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7 ,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 12928S. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Langs de Vecht in het noordoosten van Overijsel zijn Nederlandse en Duitse dijkwachten met zandzakken in de weer om dreigende dijkdoorbraken te keren. Hier ziet u het aanleggen van een nooddijkje tussen een overstroom de en een nog vrijwel droge polder bij Gramsbergen. KOPENHAGEN (Reuter/UPI) De Deense radicale Venstre-partij. die deel uitmaakt van de regeringscoalitie, heeft zich uitgesproken voor een gemeenschap pelijk Deens-Westduits NAVO-comm.ando voor de toegangen van de Oostzee. ELISABETHSTAD (Reuter en UPI) - De hevige gevechten gepaard gaande met zware mortierbeschietingen die gisteren in de Katangese hoofdstad Elisabethstad tussen Katangese troepen en UNO-eenheden waren uitgebroken, zijn na een naar verhouding rustige nacht vanmorgen weer opgelaaid. Bij het vliegveld van Elisabethstad werd, evenals gisteren, hedenochtend weer fel strijd geleverd. Straalvliegtuigen van de UNO zijn voorts uit Loeloeaburg naar Kolwezi gevlogen en hebben daar aan de grond staande Katangese vliegtuigen gemitrailleerd. Een gevreesde Katangese luchtaanval bleef daardoor uit. Wel wist gisteren een Dornier-toestel van Tsjom- be's luchtmacht door te dringen tot het vliegveld van Elisabethstad, waar drie bommen werden losgelaten. Er werd weinig schade aangericht. President Tsjombe heeft in Parijs meegedeeld van daag naar zijn land te zullen terugkeren. De gevechten hebben totnutoe naar schatting veertig tot zeventig doden ge- eist, van wie 38 Katangezen. De Volken organisatie heeft vandaag troepenverster kingen en vliegtuigen naar Katanga laten komen. In Ierland maakte luitenant-kolo nel Michael Hogan van het Ierse leger bekend, dat meer dan 350 man dinsdag naar Kongo zijn vertrokken en dat van daag nog meer troepen zouden volgen. In New York gaf secretaris-generaal Oe Thant opdracht dat alle straalvliegtuigen waarover de UNO in Kongo beschikt, naar Elisabethstad zouden worden gezonden. Ook gaf hij de UNO-vertegenwoordigers in Kongo opdracht de gevechten in Katanga met ale denkbare militaire middelen, luchtaanvallen inbegrepen, te doen stopzet ten. Vanmorgen cirkelde overigens weer een Katangees vliegtuig boven het hoofdkwar tier van de UNO en het daar naast ge legen kamp van de Goerka's. Terwijl UNO- soldaten het toestel met hun luchtafweer geschut onder vuur namen, verzamelden Europese en Afrikaanse burgers zich in de straten om het schouwspel gade te slaan. De waarnemende Katangese minister van Voorlichting, Albert Nyembo, maakte be kend, dat de Katangese troepen de Volken organisatie in het defensie hebben ge drongen. Volgens Nyembo heeft de UNO drie stellingen het Lido Hotel aan de hoofdverkeersweg naar Rhodesië, het ge bouw van de Petrocongo en Les Roches, de voormalige residente van dr. Conor Cruise O'Brien opgegeven. Beide partijen beweren intussen, dat de andere het eerste schot heeft gelost, toen troepen van de internationale politiemacht gisteren oprukten naar een barricade, die door Katangese militairen was opgericht op de hoofdweg naar het vliegveld van Elisabethstad. Toen de gevechten dinsdagavond verlie pen verklaarde de Katangese minister van Binnenlandse Zaken, Godefroid Moenongo, dat zijn regering alle pogingen tot verzoe ning of het voeren van onderhandelingen had opgegeven en dat geweld met geweld beantwoord zou worden. Vele inwoners van de hoofdstad berei den zich voor om weg te gaan. Op de weg naar Rhodesië zag men reeds auto's met Europeanen en hun gezinnen. Naar ver luidt hadden grote Europese maatschap pijen, waaronder de Union Minière, reeds evacuatieplannen voorbereid, nog voor het uitbreken der nieuwe vijandelijkheden. De Amerikaanse ambassade in Leopold- stad heeft alle Amerikaanse transportvlieg tuigen van het type Globemaster in Kon go, die voorzien zijn van zwaar materiaal, ter beschikking van de UNO-strijdmacht in Katanga gesteld. Vanmorgen zijn de eerste toestellen met wapens en manschappen aan boord van Leopoldstad naar Katanga vertrokken. Onze Parijse correspondent meldt, dat president Moise Tsjombe, afgelopen nacht een verklaring heeft afgelegd over de si tuatie in Katanga. Tsjombe verzekerde voortdurend met zijn ministers per telefoon en telex contact te onderhouden en hij ontkende dat zijn regering Elisabethstad zou hebben verla ten. De bevolking was, zo zei hij, in staat van alarm gebracht. Tsjombe besloot zijn verklaring met de complete ontruiming door de UNO-troepen van zijn land te eisen. Zolang die eis niet is vervuld, zo dreigde hij, zullen de onderhandelingen met de centraal-Kongolese regering in Leopold stad verbroken blijven en zal er evenmin sprake van een „staakt het vuren" kunnen zijn. De Kongolese minister van Buitenland se Zaken, Justin Bomboko, is voorts dins dag in Parijs aangekomen om de minis teriële conferentie van de E.E.G. met de overzeese belanghebbenden bij te wonen. De conferentie werd vandaag gehouden. In Katangese kringen werd verklaard, dat er geen plannen bestaan voor een ont moeting tussen Bomboko en president Tsjombe. Bomboko zelf zei bij zijn aan komst op het vliegveld tegen verslagge vers dat hij naar Parijs is gekomen om aan de conferentie deel te nemen en niet om Tsjombe te ontmoeten. Een dergelijke bijeenkomst moet in Leopoldstad worden gehouden, aldus de Kongolese minister. ,.v- G r o c k Niets schept zozeer een band tussen gelijkgerichte mensen als de humor; de humor is het kenmerk van zielsver wantschap, bijna even sterk als de liefde. 'F De voetbaltoto van afgelopen zondag heeft slechts een deelnemer (zoals gemeld de heer Nilant, die zijn formulier liet in vullen door zijn zoontje van elf jaar) opge leverd die de dertien uitslagen juist had voorspeld. Deze gelukkige ontvangt het maximum-bedrag van 50.000 gulden (net to). Doordat er slechts één eerste-prijswin- naar was, werd het bedrag voor de tweede prijs verdubbeld. De 24 voorspellers van 12 goede uitslagen moeten 157.241,37 de len. Zij ontvangen ieder een netto bedrag van 5.568,35. Woensdag was men met het tellen van de winnaars van de extra prijs nog niet gereed. Wel staat vast dat ongeveer 5800 totodeelnemers een bedrag van 38.129,10 zullen moeten delen. Zij krijgen eventueel 6,60. Blijkt het aantal kandidaten voor de ex tra-prijs echter te groot en wordt de uit te keren prijs lager dan f 5,- dan blijft de extra-prijs staan voor de volgende toto. Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt met enkele buien. Vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst. Morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Over wegend matige wind tussen noordwest en zuidwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 6 Horen en Zien 4 Kunst 4 Langs sluizen en havens5 Uit stad en omgeving 5, 6, 8 In de Vishal en op zee6 Feuilleton 7 Panda en andere beeldverhalen7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11 Dit nummer hrstaal uit twaalf pagina's De Vecht bij Gramsbergen aan de Duitse grens dreigt op verschillende punten door te breken. De zwakke plek ken worden bewaakt door ploegen man nen die met behulp van zandzakken doorbraak trachten te voorkomen. Lichtagregaten zijn aangevoerd om tijdens de nacht ingeval van nood bij deze punten licht te hebben. Het gemeentebestuur heeft de inwoners verzocht hulp te bieden, zo dat de mensen die de gehele dag op post gestaan hebben afgelost kunnen worden. De meest kritieke punten liggen bij het gehucht Haandrik enkele kilometers van Gramsbergen. Tot tweemaal toe baande zich gisteravond het water daar een weg op plaatsen die reeds eerder op de dag met zandzakken waren versterkt. In de ijskoude wind reden de mannen op trek kers met landbouwwagens naar de bedreig de punten. Tientallen mensen vulden daar de zandzakken die voor het versterken van De 30-jarige Italiaanse horlogemaker Sergio Guazzardi heeft Bruno Colombo vermoord. Het lichaam van het slachtoffer is begraven in het Amsterdamse Bos. De moord werd gepleegd in het bijzijn van de 22-jarige student Enrico Prisco. De oplossing van de moordzaak-CoIombo is voor een belangrijk deel te danken aan de Italiaanse politie-officier Scelfo, die de in Parijs aangehouden horlogemaker daar langdurig heeft verhoord en uit diens mond het gehele verslag van de moord heeft vernomen. Kapitein Scelfo kwam gisteravond om half tien, in gezelschap van een broer van het slachtoffer, op Schiphol aan. Guazzardi zou de Italiaanse politieman hebben verteld hoe hij Bruno Colombo in de witte Alfa Romeo-sportauto met een pistool van het leven heeft beroofd. Op een situatieschetsje heeft de moordenaar de plaats aangegeven waar hij zijn slachtoffer heeft begraven. de dijken nodig waren. Het bestuur van het Watersch&p Bovenvecht heeft meege deeld dat men verdere doorbraken hoopt te voorkomen. Men ziet echter de toestand nog zeer donker in. Het water in de Vecht stond gistermiddag nog 5 cm beneden het peil, waarop verleden jaar het gehele ge bied onderliep. In het bedreigde gebied staan tal van boerderijen. In de omgeving van Gramsbergen is het water vanmorgen over de dijk van de Vecht gestroomd. Het loopt nu in de rich ting van Coevorden, zonder dat er echter werkelijk gevaar voor deze stad bestaat. Door het overstromen van de dijk zijn enkele landerijen onder water komen te staan. Boeren, geholpen door leden van verscheidene jongerenorganisaties uit Gramsbergen, zijn bezig rond een tiental boerderijen dijkjes van zandzakken te leg gen. Gisteravond en vannacht heeft men ook maatregelen moeten nemen in het gebied van het waterschap Westerwolde (de grensstreek in het noordoosten van ons land). Er moest, teneinde het vanuit Dren te opkomende water tegen te houden, een wijk worden afgedamd nabij het Ter Apel- kanaal. Verder moesten de dijken langs andere wijken worden verhoogd. Ten wes ten van Ter Apel spoelde het water enige tijd over een dijk, maar nu is men daar de toestand meester. Vanochtend ging de aandacht van het waterschap vooral uit naar de benedenpanden van dit water schap. Men heeft vannacht namelijk maar weinig kunnen spuien op de Dollard. Kort na de middag hoopt men indien het weer wat gunstiger wordt dit spuien te kun nen voortzetten. In de omgeving van Meppel heeft de si tuatie zich verbeterd. Als de weersomstan digheden niet verslechteren zal het gevaar daar spoedig geweken zijn. Ook in de Gelderse Vallei begint het wa ter te zakken. De regen is er opgehouden en de wind is gaan liggen. Door de langdurige regen is in de nacht van maandag op dinsdag het water van ce Schermerringvaart bij Ursem en Scher- merhorn over de dijk gestroomd, waar door enkele tientallen laag gelegen huizen overlast kregen van het water, dat tot en kele decimeters in de woningen steeg. Ook in De Rijp, waar een straat onder water stond, liep het water de huizen in. Vele weilanden rond Alkmaar staan al enkele dagen blank. In de Eilandspolder stelt men alles in het werk om het waterpeil te ver lagen omdat anders grote hoeveelhe den geplante bloembollen dreigen te ver rotten. BERLIJN (DPA) Dinsdagavond is een groep van vijfentwintig Oostduitsers met een trein naar West-Berlijn gevlucht. De vluchtelingen, onder wie tien vrou wen en zeven kinderen, reden in volle snelheid met een locomotief, waarachter zich een personenrijtuig bevond, over de zonegrens in West-Berlijn naar Spandafu. Daar stopten zij op het baanvak en alar meerden via een brandalarmmelder de Westberlijns politie. De vluchtelingen zijn familieleden en vrienden van de machi nist en de stoker van de trein. Zij hebben de Westberlijnse autoriteiten politiek asiel verzocht. De trein, die normaal in de dienstrege ling reed. kwam van Oraniënburg en moest stoppen in Albrechtshof, de laat ste halte op Oostduits gebied voor West- Berlijn. Hij reed echter door en daverde op volle snelheid West-Berlijn binnen. Het treinstel werd anderhalf uur later door Oostduitse locomotief teruggesleept. In de wagon bevonden zich toen nog ze ven reizigers, die niet met de vluchtplan- nen van de overigen op de hoogte waren en die op eigen wens naar Oost-Duitsland terugkeerden. Dinsdagmorgen sprongen een 18-jarig meisje en een 21-jarige jongeman van een dertig meter hoog gebouw in een door de Westberlijnse brandweer gereed gehou den vangzeil. Zij moesten met kneuzingen in een ziekenhuis worden opgenomen. Op andere plaats knipten drie Oostduit sers een opening in de prikkeldraadver sperring, waardoor zij naar West-Berlijn kropen. Voorts wisten nog acht andere Oostduitsers, onder wie vier Vopo's, de vlucht naar West-Berlijn te volbrengen. Een negende was minder fortuinlijk. Hij moest terugkruipen, nadat de Oostberlijn- se politie op hem geschoten had. MOSKOU (UPI) De Opperste Sovjet (het parlement) van de Sovjet-Unie is vandaag in Moskou bijeen gekomen om een uit vier punten bestaande agenda te behandelen. Advertentie BARTEUORISS1R HAARLEM IEL 13439 LEIDSESTftAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 LONDEN (Reuter) Lord Attlee, de oud-leider van de Britse Labourparty en van 1945 tot 1951 minister-president, is ernstig ziek? Hij is 78 jaar oud. Hij is dins dag in een ziekenhuis opgenomen. De Opperste Sovjet, die krachtens de grondwet twee keer per jaar bijeen moet komen, zal het economische plan voor 1962, de begroting voor 1962 en het nieuwe burgerlijk wetboek, bespreken. Het parle ment zal tevens de besluiten goedkeuren die gedurende het jaar bij decreet van het presidium tot wetten zijn verheven. De Opperste Sovjet bestaat uit twee ka mers, die gezamenlijk 1.378 leden tellen. Dezen werden in 1958 voor een termijn van vier jaar gekozen. (Reuter-AFP) De voormalige presi dent van de Sovjet-Unie maarschalk Vo rosjilov, die bij de viering van de dag van de revolutie in Moskou geen ereplaats mocht innemen, woonde de openingszit ting bij. Hij zat naast een pilaar in de on middellijke nabijheid van de hoofdtribune. Mevrouw Foertseva, die in naam nog mi nister van Cultuur is, was niet aanwezig. Zij zou een hartaanval gehad hebben en in een ziekenhuis verpleegd worden. Tegen middernacht vertrok gisteravond een rij auto's van het hoofdbureau van po litie naar het Amsterdamse Bos. In de eerste auto zaten de Italiaanse politieman, de broer van het slachtoffer en de officier van Justitie mr. J. F. Hartsuiker. In de volgende wagens reden mee de officier van Justitie, mr. A. van Renesse, de com missarissen Moll en Jong, hoofdinspecteur Sanders en inspecteur Hoegee welke laatste twee de leiding van het onderzoek Advertentie vraagt inlichtingen jc: bruikleen yi aLlo installatie Leidsevaart 10 tel. 11214. Haarlem. THANS OOK Papetorenvest tel.10027 Haarl. in Amsterdam hebben gehad en vele rechercheurs. Omdat het Amsterdamse Bos gedeeltelijk op het grondgebied van Nieuwer-Amstel ligt, werd ook de politie van deze gemeente gewaarschuwd. Uit het schetsje van Guazzardi viel op te maken dat hij de smalle weg bedoelde, die van de asfaltweg door het bos naar de grote speelweide loopt. Technici van de politie brachten hier grote schijnwerpers in stel ling en twintig van sterke zaklantaarns voorziene rechercheurs doorzochten ver volgens het struikgewas langs de weg, bij gestaan door twee politiehonden. Om half twee vannacht werd de speurtocht ge staakt. Vanmorgen tegen negen uur zijn echter opnieuw auto's met rechercheurs naar het bos vertrokken om het onder zoek bij daglicht voort te zetten. Inmiddels is in Rome de Italiaanse stu dent Enrico Prisco gearresteerd. Zijn ar restatie geschiedde op grond van de be schuldiging van Guazzardi dat Prisco bij de moord aanwezig is geweest en heeft geholpen bij het verbergen van het lijk. Bij het zoeken in het Amsterdamse Bos houdt de politie er rekening mee, dat Guazzardi die hier slecht bekend moet zijn geweest niet de juiste plaats heeft aangegeven. De politiemannen zouden de Italiaan graag ter plaatse hebben om aan wijzingen te geven, maar hoewel bij het verzoek om uitlevering is verzocht spoed te betrachten, zal de procedure zoveel tijd in beslag nemen dat men niet op zijn komst kan wachten. Over de plaats waar Bruno Colombo is vermoord verkeerde men vanmorgen nog in onzekerheid. Vermoedelijk is dit tijdens een autorit in de omgeving van Rotterdam gebeurd. Wel is komen vast te staan, dat de witte sportwagen inderdaad van alle sporen is ontdaan tijdens een schoonmaak beurt langs het Noordzeekanaal. \i' -0 .V f V T. O>i ....V 'A' n>v ff De „Stientje Mensinga" op de rotsen voor de Ierse kust. Een helikopter is bezig met het van boord halen van een gedeelte van de bemanning. Negen zeelieden zouden later in de woeste golven aan de rotsige kust graf vinden. (Télefoto)

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1