Stranding bij Ierse kust kostte 9 mensenlevens Storm bracht schepen in nood AGENDA Wereldraad-Assemblee in Nieuw Delhi gesloten Ford Taunus 17 M Kort en bondig Cr a/s tjonge moetm Minister Luns licht Kamercommissie in Soebandrio: „Wij zijn overal op voorbereid" Storm richtte enige schade aan Geraffineerde diefstal van 1800,- uit benzine station berecht Nasleep van „oefening" op Nieuw-Guinea V Seizoensinvloeden doen werkloosheid toenemen Lichte nachtvorst 2 Drink WOENSDAG 6 DECEMBER 1961 Storm teistert New York Auto maakte vreemde capriolen Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Kerkelijk nieuws Vooral in Limburg Rechtbank kan bevel tot gevangenneming mej. Van Moorst niet opheffen Angola „in studie N.V. HAARLEMSCHE AUTO-CENTRALE Contact met Rome „Krijgsgevangene" mishandeld sc n De stranding van de Nederlandse kustvaarder „Stientje Mensinga" (470 ton) op de Ierse westkust heeft aan negen zeelieden het leven gekost. Vier Nederlanders en vijf opvarenden van het te hulp gekomen Duitse schip de „Maria Schulte" (766 ton) zijn met een sloep van het Duitse sehip in de golven verdwenen. De lijken van zeven hunner zijn inmiddels aangespoeld. De Neder landse kustvaarder is gezonken. Gisteravond is de „Maria Schulte" in de haven van Sligo in Noordwest-Ierland binnengelopen. Kapitein Okens vertelde daar dat zijn schip eerst een poging heeft ondernomen de op de rotsen gelopen „Stientje Mensinga" op sleeptouw te ne men. Het was echter niet mogelijk een lijn aan boord te krijgen, omdat er op het Hollandse schip niet voldoende men sen waren om een lijn te bevestigen. Zes bemanningsleden waren toen al door een Britse helikopter van boord gehaald. Aan boord waren achtergebleven de kapitein en drie leden van de bemanning. Deze vier mannen gaven de pogingen op om deze lijn te grijpen, vertelde de kapitein. In plaats daarvan zetten zij een kleine rubberboot uit. De Duitsers hebben daarop direct een reddingboot met vijf man te water laten gaan. Onder leiding van de tweede offi cier wisten zij met veel moeite de Neder landers te bereiken, die toen overstapten in de Duitse reddingboot. Door de storm er heerste op dat moment windkracht NEW YORK (UPI) Hevige windsto ten hebben dinsdag New York geteisterd, terwijl de scheepvaart op de grote meren last ondervond van ijzige stormen. In Amerika's grootste stad raakten tenmin ste twintig mensen gewond toen windsto ten met snelheden van meer dan honderd kilometer per uur aan gebouwen rukten, bomen ontwortelden en stroomkabels de den knappen. Een arbeider die bij een werk in aan bouw op een stellage stond werd er door een windstoot vanaf geworpen terwijl twee voetgangers door de wind werden op genomen. Vijftien bouwvakarbeiders wer den gewond toen de stormwinden een stel lage waarop zij stonden vernielden. Op het viaduct bij de Ringvaart in de Rijksweg Amsterdam-Den Haag heeft zich gisteren een merkwaardig ongeval voorgedaan, dat nog vrij goed is afgelo pen. Een door de 57-jarige ir. J. A. M. M. uit Den Haag komende personenauto haalde vlak voor het viaduct, terwijl hier een inhaalverbod geldt, een autobus van de KLM in. Op het viaduct sneed de personenauto de autobus, die niet meer kon uitwijken. De personenauto werd in de flank gegre pen en door de houten afschutting heen van de weg geduwd, de auto viel onge veer zeven meter naar beneden op een rijwielpad, stuitte verder en kwam uitein delijk terecht in de achtertuin van een woonhuis. Van de drie inzittenden bleef de bestuurder ongedeerd. Twee andere, de heren H. B. uit Den Haag en J. M. uit Noordwijkerhout, moesten met verwon dingen naar een ziekenhuis in Amsterdam worden overgebracht. De personenauto werd geheel vernield. De autobus liep slechts lichte schade op. Advertentie tien brak. de verbindingslijn tussen de reddingboot en de „Maria Schulte". De mannen dreven af en pogingen om een an dere lijn naar hen te werpen mislukten. Voor de Duitse kustvaarder dreigde het gevaar dat het schip ook op de rotsen zou lopen. In het licht van de zoeklichten zag men aan boord van de „Maria Schulte" hoe de reddingboot op een razende zee afdreef naar de rotsen, en uit het ge zicht verdween. De stoffelijke overschotten van zeven vermisten zijn gisteravond aan de kust gevonden, nadat het zware weer aan het opsporingswerk een einde had ge maakt. De lichamen zijn naar het plaat selijke ziekenhuis gebracht in afwachting van de identificatie. De vier omgekomen Nederlandse zeelieden zijn: J. Mink (ka pitein), G. J. Kievit (stuurman), S. Meij- bos (2e machinist) en B. van Rijn (3e machinist). De zes opvarenden van de „Stientje Mensinga" die maandagmiddag met een helikopter van boord zijn gehaald zijn: eerste machinist L. van Eyk uit Vleuten, H. van Dijk uit Velsen-Noord, G. C. Groen uit Zeldert. J. S Salvado uit San Marcos (Spanje), Villas Rodriguiz uit Moana Fron- tes (Spanje) en E. Vazquez Cliento uit Puente Valga (Spanje). De Rotterdamse kustvaarder „Michel Swenden" (500 ton), die in de baai van Galway aan de Ierse westkust aan de grond was gelopen, is op eigen kracht vlot gekomen. Het schip is veilig de baai bin nengelopen. De sleepboot „Noordzee" van L. Smit en Co., die in de nabijheid van de „Michel Swenden" verbleef, is terugge gaan naar zijn standplaats Queenstown. De „Noordzee" was uitgevaren naar de gestrande „Stientje Mensinga", maar keer de terug toen bekend werd dat het schip was gezonken. Bij Ostende in België is gistermiddag de Noorse tanker „Sigdal" (20.000 ton) aan de grond gelopen. Het schip is later op eigen kracht vlot gekomen. Het heeft geen gebruik behoeven te maken van de hulp van de sleepboten „Gele Zee" en „Scal- dis", die vanuit Hoek van Holland en Zee- brugge op weg waren gegaan naar Osten de. Het Nederlandse binnenvaartuig ..Caro lina" (350 ton) geladen met grint, is gis termorgen in de Oosterschelde overvaren door het tankschip „Bitumia" en vrijwel onmiddellijk gezonken. De „Carolina" was wegens de storm voor anker gegaan. De bemanning van de „Bitumia" zei, wel in het donker een lichtje gezien te hebben, doch men had niet in de gaten dat dit een ten anker liggend schip was De schipper en zijn vrouw konden na de aanvaring tij dig overstappen naar het tankschip. Het 250 ton metende motorschip „Ma- rea" is op het IJselmeer door slecht zicht zware regen en stormachtige wind de juis te koers kwijt raakte en op de dijk van da Noordoostpolder ten zuidoosten van Urk gelopen. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor, maar het schip is ernstig beschadigd. Gistermiddag is een zogenoemde boor- bak van Rijkswaterstaat, die dienst doet in het Sloe bij de aanleg van de nieuwe haven, op drift geraakt. Onmiddellijk is vanuit Terneuzen een sleepboot uitgeva ren, maar deze heeft de bak niet tijdig meer kunnen bereiken. De boorbak is la ter in de middag gestrand op de dijk bij Baarland. Aan boord bevonden zich geen personen meer. Op de Noordzee is tijdens het stormweer het Nederlandse schip „Boezemsingel" ;a moeilijkheden geraakt nabij hét lichtschip „Westhinder". Het schip maakte slagzij die kon worden teruggebracht tot vijftien graden nadat de deklast overboord was gezet. De sleepboot „Zwarte Zee 3" heeft de Engelse vrachtboot „St. Merriel" bereikt en op sleeptouw genomen. Het schip dat met machineschade te kampen heeft, zal naar de haven van Hamilton op Bermu da worden gesleept. Sinds gistermorgen half elf zijn alle loodsdiensten voor de Nederlandse zeega ten gestaakt wegens het slechte weer. Slechts een enkel schip koos zee. De storm heeft in het Kieler Kanaal en kele scheepsbotsingen veroorzaakt. In to taal waren hierbij vijftien schepen betrok ken. Het Nederlandse vrachtschip „Sunet- Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: To neelgroep Theater met „Brieven van een dichter", van Michael Redgrave; regie Mi chael Warre. BIOSCOPEN Cinema Palace, II, 19 en 21.15 u.: „Het raadsel der verdwenen vrouwen", 18 j. Frans Halstheater, 14, 19 en 21.15 u.: „De verleidster van de Nijl", 14 j. Lido Theater, 14, 19 en 21.15 u.: „Lemmy Caution en.... verdovende middelen", 18 j. Luxor Theater, 14, 19 en 21.15 u.: „In specteur Callaghan slaat weer toe", 14 j. Donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „Les Diaboli- ques", 18 j. Minerva Theater, vandaag en donderdag 20.15 u.: „Orfeu Negro", 14 j. Rembrandt Theater, 14, 19 en 21.15 u.: „Terreur van de straat", 18 j. Roxy Theater, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De perfecte misdaad"-, 18 j. Studio Theater, 14.15, 19 en 21.15 u.: „School voor (f)linke jongens", a.l. Theater Monopole (Zandvoort), vandaag en donderdag 20 u.: „De Vikings", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein)Tot 1 jan. expositie van te keningen van Dick Breed: 1022 u. Kunstcentrum „De Ark" (N. Heiligland 13): Tot 10 dec. expositie van gouaches tekeningen en aquarellen van .T. C. Heek: 9—17 u., ma., wo. en vr. ook 18—20 u. Galerie „Uittenhout" (KI. Houtstraat 41): Tot 11 dec. expositie van aquarellen en grafiek van Tonny Buytendijk: 10.3017 u. (zondag 1417 u.). „Blocmenheuvel" (Bloemendaalseweg 158 Bloemendaal): Expositie van werken van de schilder-glazenier Joep Nicolas: 10—17 u.; zondag 1417 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van 1 december). WOENSDAG 6 DECEMBER „Per valscherm de „Terwijl Parijs City-theater, 20 u.: hel in". Rex-theater, 20 u.: slaapt" DONDERDAG 7 DECEMBER City-theater, 20 u.: „Tramlijn Begeerte' Rex-theater, 20 u.: „Terwijl Parijs slaapt". Pieter Vermeuleumuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30 u, WOENSDAG 6 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Win den waaien om de rotsen". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De blau we nachtvlinder". DONDERDAG 7 DECEMBER Kennemer Theater, géén voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De blau we nachtvlinder". De minister van Buitenlandse Zaken mr. Luns, heeft de commissie voor Buiten landse Zaken van de Tweede Kamer inge licht over het verloop van de behandeling van de Nederlandse voorstellen inzake Ne derlands Nieuw-Guinea in de Verenigde Naties. De minister heeft daarbij mede gedeeld dat de regering nog deze week 'n uiteenzetting zal geven in een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamér, wel ke brief onderwerp kan worden van een latere beraadslaging. MANILLA (UPI) De Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken Soebandrio heeft maandag te Manilla verklaard dat de Indonesische republiek overal op voor bereid is, waar het er om gaat op te ko men voor „de rechten op westelijk Nieuw- Guinea". De Indonesische staatsman, die op zijn terugreis van New York waar hij het Nieuw-Guinea debat in de UNO-Assemblee had bijgewoond, de hoofdstad van de Phi- lippijnen aandeed, zei tijdens een vraagge sprek dat zijn missie naar het hoofdkwar tier van de wereldorganisatie vruchtbaar was geweest. Volgens de „Manilla Bulletin" heeft Soe bandrio echter geen vaste actieplannen in zake een forcering van het Nederlands-In donesisch geschil. De minister zou de in druk hebben gegeven de kat voorlopig uit de boom te willen kijken. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Boven Hardinxveld Haverkamp te Groenekam. B In een hotel aan de Ierse kust luiste ren de opvarenden van de „Stientje Mensinga", die met een helikopter van boord zijn gehaald, naar het nieuws over de scheepsramp door de radio. Hier ziet u: L. van Eyk uit Vleuten, H. van Dijk uit Velsen-Noord en de Spanjaarden Salvado, Villas Rodriguez en Vazquez Cliento ta" (7.965 ton) werd tegen een der sluizen geworpen en beschadigde de sluismuren. Een Zweeds vrachtschip heeft op 45 mijl ten n.w. van Brest een vrachtschip van ongeveer 3.000 ton waargenomen, dat stuurloos ronddreef. Het zag er naar uit, dat er brand aan boord was geweest en dat de bemanning het schip had verlaten. Vanmorgen om kwart over tien is de loodsdienst Hoek van Holland hervat voor alle schepen. De overige loodsdiensten zijn nog gestaakt. De storm die gisteren over ons land raasde heeft in Limburg vrij veel schade aangericht. Daken werden van pannen ontdaan, oude bomen knapten af en tele visie-antennes werden bij tientallen van de daken gerukt. In Roermond stortte het bovenstuk van een oud-Hollands geveltje van een zakenpand in de Neerstraat naar beneden, waardoor een groot gat in net trottoir werd geslagen. De Roermondse brandweer heeft de rest van het geveltje, dat eveneens naar beneden dreigde te storten, verwijderd. In Venlo werd aan de nieuwbouw van een mode nagazijn een steiger weggesla gen. Ook hier deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. In Heerlen bezorg de' de storm een meubelhandelaar wel een bijzonder grote schade: zes grote spiegelruiten werden vernield. De totale schade werd geraamd op ruim een ton. De meubelhandelaar is niet verzekerd le gen stormschade. Ook het agrarisch deel van de Limburg se bevolking is op deze pakjes-avond door het natuurgeweld niet vergeten Veel schade werd toegebracht aan boerderijen en hooimijten, die bij tientallen omwoeien In Musselkanaal is door de stormwind een grote doorrit van het café Wever te Musselkanaal ingestort. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor, wel werd het gehele trottoir door stenen en balken versperd. Ook moesten vele daken en bo men in deze omgeving het ontgelden. Treinverkeer gestremd Ten gevolge van een storing in het sein mechanisme bij Sauwerd is het treinver keer in een deel van de provincie Gronin gen gestremd geweest van gisteren 9.35 tot 11.40. Tussen Schagen en Anna Paulowna was gisteravond een draadbreuk opgetreden in de elektrische bovenleiding van de spoorlijn. Ten gevolge hiervan was het treinverkeer tussen Alkmaar en Den Hel der onmogelijk geworden. Om half twaalf was de situatie weer normaal. De raadkamer van de Rechtbank in Amsterdam acht zich niet bevoegd kennis te nemen van het aan deze rechtbank ge richte verzoekschrift tot opheffing van het bevel tot gevangenneming van de in ok tober 1955 tot zes maanden gevangenisstraf veroordeelde mej. E. van Moorst, die het Joodse meisje Anneke Beekman aan het wettige over haar gestelde gezag heeft ont trokken. De raadkamer van de Rechtbank is van mening dat mej. E. van Moorst na beroep door het Gerechtshof te Amsterdam is ver oordeeld. Het bevel tot gevangenneming is ook door dit Gerechtshof uitgevaardigd Om die reden meent de raadkamer dat mej. Van Moorst zich met haar verzoek tot opheffing van dat bevel tot het Ge rechtshof moet wenden. Zoals bekend heeft mej. E. van Moorst ook een gratieverzoek aan de koningin gericht. NIEUW DELHI (Reuter) De derde algemene vergadering van de Wereldraad van Kerken in Nieuw Delhi is gisteren ge sloten met een boodschap aan christenen in de gehele wereld. Hierin wordt gezegd, dat er geen dringender taak is voor de christenen dan de samenwerking voor broe derschap en voor vrede met gerechtigheid en vrijheid onder de volken, opdat de oorzaken van veel ellende zullen worden uitgeroeid. De kerken moeten zich verzet ten tegen rassendiscriminatie, aldus de boodschap. De voorzitter van de centrale commissie, dr. Franklin Fry, zei in een slotwoord, dat de derde Assemblee van de Wereldraad de historie ingaat als een van de beslissende momenten in de geschiede nis van de oecumenische beweging. De Ethiopische Orthodoxe kerk nodigde de raad uit de volgende algemene verga dering over zes jaar in Addis Abeba te houden. Aartsbisschop Frank Woods uit Melbourne verklaarde dat Australië ook gaarne de volgende bijeenkomst zou ont vangen. De plaats van samenkomst zal worden vastgesteld door de centrale com missie. De vergadering deed een beroep op de landen, de bewapeningswedloop te beëin digen en het verstand te laten prevaleren boven machtsvertoon. Zij verzocht een ein de te maken aan de huidige zenuwenoor log, de druk op kleine landen en het „ram meien met bommen". In een beroep op al le regeringen zegt de vergadering dat, ter wijl concrete stappen moeten worden ge daan om tot algehele en algemene ontwa pening" te komen, de nadruk moet worden gelegd op belangrijke maatregelen, als de gecontroleerde stopzetting der kernproe ven. Voorts merkte het rapport op, dat de UNO binnen het raam en de geest van het Handvest, moet worden versterkt. De be lemmeringen van wederzijds wantrouwen moeten op elk niveau worden bestreden, terwijl de belemmerkingen op het gebied van de communicatie dienen te worden af geschaft. De vergadering hechtte voorts haar goed keuring aan een rapport, waarin wordt ge wezen op het belang van de zendingsarbeid die een nieuwe, uitdagender fase ingaat. Ook nam de vergadering kennis van een voorstel van de Australische Raad van Kerken om een internationale compagne te voeren voor de christelijke zending. Een ontwerpresolutie over Angola werd naar de commissie voor internationale za ken verwezen ter verdere uitwerking en „dringende behandeling". De originele re solutie, die een beroep deed op Portugal om de tragedie in Angola te beëindigen, werd met slechts twee stemmen meerder heid aanvaard. Voorts werd nog een motie aangenomen, ingediend door afgevaardigden van de Orthodox-Koptische kerk van Egypte, waarin de vergadering de interkerkelijke afdeling voor hulp en bijstand aan vluch telingen erkentelijkheid betuigt voor de diepe bezorgdheid van d( :e afdeling voor het lijden van het Algerijnse volk en voor haar hulp aan vluchtelingen in dit gebied, „waarmee wordt bewezen dat de kerken geen discriminatie toepassen in haar hulp aan aanhangers van verschillende reli gies". De vergadering verzocht de kerken deze hulp voort te zetten. Een kleine min derheid stemde tegen de motie. Er waren geen Franse afgevaardigden aanwezig tij dens de stemming. De vergadering keurde nog een verkla ring van een van haar studiecommissies goed waarin onder meer werd aanbevolen dat kleine christelijke „cellen" in de in dustrie zouden kunnen helpen nieuwe aan hangers te winnen daar waar de gewone kerkelijke programs geen succes hebben. Met grote meerderheid werd een bood schap met groeten goedgekeurd aan de tien afgevaardigden uit Oost-Duitsland die van de Oostduitse autoriteiten geen toestem- om naar Nieuw Advertentie vanaf 7735.incl. kachel. Werkplaats en kantoor: Jansweg 915 Showroom: Houtplein 24 Haarlem Telefoon 1.4.1.2.5 ming hebben gekregen Delhi te gaan. Secretaris-generaal dr. W. A. Visser 't Hooft, verklaarde dinsdag op een perscon ferentie, dat er geen enkele kerk in de Wereldraad is die over voldoende contac ten beschikt om officiële betrekkingen met de roomskatholieke kerk te onderhouden. Hij zei dat de raad met het secretariaat voor bevordering van de christelijke een heid van het Vaticaan wenst te spreken over de oecumenische beweging in breder verband. De bijdrage van Orthodoxe zij de in de huidige assemblee is van grotere betekenis geweest dan in de beide vorige bijeenkomsten. Voor de Haagse rechtbank stonden een 23-jarige particuliere detective uit Den Haag, een 23-jarige kelner uit Amsterdam en een 32-jarige Haagse autospuiter te recht, die een tas met de dagopbrengst van een benzinepompstation in Wassenaar hadden gestolen. Tegen de autospuiter, die de tas met 1.800 had weggenomen nadat de houder van het benzinestation was weggelokt, eis te de officier .een jaar gevangenisstraf. De kelner en de particuliere detective, hoor den gevangenisstraffen van een jaar, waar van vier maanden voorwaardelijk, en zes maanden tegen zich eisen. De autospuiter was op de hoogte van de gang van zaken in het benzinestation, want hij had er gewerkt. In de nacht van 22 op 23 april stopte een door de particuliere detective bestuurde auto op ruim honderd meter afstand van het benzinestation. Ter wijl de autospuiter in het donker ver dween deden zijri „medewerkers" alsof zij motorpech hadden. De benzinestationhou der verliet zijn post om te helpen. Toen hij bij de auto was, glipte de autospuiter het benzinestation binnen, greep de tas met geld en verdween. Even later reed de auto weg. De autospuiter werd opgepikt en de drie mannen deelden het geld. De officier noemde de particuliere detec tive de gevaarlijkste van de drie verdach ten. Hij herinnerde eraan dat deze Hage naar nog slechts enkele weken geleden is veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar en voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering voor zijn aan deel in een overval op een Haagse taxi chauffeur. De rechtbank zal op 19 december uit spraak doen. In een kampong bij Merauke op Nieuw Guinea was op 28 juli van dit jaar tijden een oefening in het patrouillelopen een „krijgsgevangene" ondervraagd. Hierbij had een 25-jarige eerste luitenant, die thans bij de inspectie van de infanterie in Den Haag dient, de leiding. Tijdens deze ondervraging, waarbij niet zachtzinnig werd opgetreden (onder ande- re liet de luitenant enige malen een bajo net vlak langs de gevangene op de grond vallen en werd hem zand in de oren gego ten) voegde zich een sergeant bij het ge zeischap, die met de oefening niets te ma ken had. „Ha, een krijgsgevangene", zei de ser geant. „Laat hem maar eens vijf minuten aan mij over, dan praat hij wel". Daarna had de sergeant driemaal een brandende sigaret op de blote arm van de „gevange ne" gedrukt. Deze, een dienstplichtig sol daat, had eerst meegespeeld, maar toen werd het hem te realistisch. De drie af drukken ter grootte van een dubbeltje wa ren voor hem echter geen aanleiding om zijn beklag in te dienen. Dat deed de mili taire arts die hem behandelde. De ser geant werd krijgstuchtelijk gestraft met 10 dagen streng arrest. De luitenant ont kende echter bij de „behandeling" met de sigaret aanwezig geweest te zijn. Hij werd echter verantwoordelijk gesteld en door de krijgsraad in Hollandia veroordeeld tot een maand gevangenisstraf voorwaarde lijk met een proeftijd van een jaar. Hij ging tegen dit vonnis in beroep en stond nu voor het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag terecht. Hij hield vol, niet te hebben gezien, dat de sergeant de sigaret gebruikte, hoewel enige getuigen het te gendeel verklaarden. De advocaat-fiscaal mr. J. Zaaijer, vond het een uitermate kwalijke zaak, een officier onwaardig. Hij vorderde een gevangenisstraf van zes we ken tegen de luitenant. Op 19 december zal het hof uitspraak doen. Vlootbezoek. Voor de eerste keer in de geschiedenis heeft Alblasserdam een officieel vlootbezoek gehad. Dit gebeurde toen burgemeester Looy op de werf De Noord schout bij nacht De Vos van Steen- wijk en admiraal Patrick van de Ameri kaanse marine begroette, die met vijf ondiepwatermijnenvegers naar Alblasser dam waren gekomen ter gelegenheid van de stapelloop van de laatste van een serie van 16 ondiepwatermijnenvegers, de „Van Versendaal", die bij de werf De Noord van de helling gleed. Raadslid veroordeeld. De rechtbank in Zwolle heeft een raadslid uit Genemui- den conform de eis veroordeeld tot 150 boete of dertig dagen hechtenis. De man, een 57-jarige veehouder, had de tekst van een interpellatie, die hij in de raad had willen houden tevoren verspreid onder de raadsleden en de pers. B. en W. achtten de inhoud van het geschrift, waarin ze werden beschuldigd van corruptie, chan tage, valsheid in geschrifte, diefstal uit de gemeentekas, leugen en bedrog beledigend voor het college en dienden een aan klacht in. Oliebollen. Een opperwachtmeester van de Koninklijke Marechaussee, destijds chef van de keuken te Apeldoorn, had bij de jaarwisseling 1960—1961 vijf-en-twintig oliebollen, die tot de rijksvoeding behoor den, mee naar huis genomen. Hij kreeg daarvoor tien dagen licht arrest, hij werd overgeplaatst naar Arnhem, miste zijn be vordering tot adjudant-onderofficier en kreeg niet de medaille en gratificatie voor vierentwintigjarige trouwe dienst. Tegen dit alles was hij in beroep gegaan bij het Ambtenarengerecht in Den Haag. Het heeft zijn beroep ongegrond verklaard zo dat de oliebollen de opperwachtmeester zwaar op de maag blijven liggen. Toeristenliaarten. De minister van Buitenlandse Zaken heeft voor het komen de jaar oen vrijwel identieke regeling vast gesteld voor toeristenkaarten als voor 1961 gold. Toeristenkaarten zullen twee maan den geldig zijn voor reizen van korte duur naar Andorra, België, de Duitse Bonds republiek, Eire (Zuid-Ierland), Frankrijk, Griekenland, Groot-Brittanië en Noord- ïerland, Italië, Liechtenstein, Luxemburg-, Monaco, Oostenrijk, San Marino en Zwit serland. De toeristenkaarten B hebben een geldigheidsduur van twee jaar. De geregistreerde arbeidsreserve is in november met ruim 4000 mannen toege nomen. Volgens een opgave van het minis terie van Sociale Zaken en Volksgezond heid was de geregistreerde arbeidsreserve eind november 27.09' mannen tegen 22.996 eind oktober. Het jantal werkloze vrouwen daalde van 4.982 tot 4.420. Het aantal open staande aanvragen was eind november voor mannen 76.176 (eind oktober 81.692) en voor vrouwen 37.837 (39.540). De gere gistreerde arbeidsreserve in de provincie Noordholland was 3733 (oktober 3269) in Zuid-Holland 4414 (oktober 4238). De storm om de depressie die gisteren boven de Noordzee was gelegen en nu boven Scandinavië is aangekomen, neemt in kracht af. Koudere polaire lucht stroomde achter de depressie om naar West-Europa. In deze lucht vielen buien waarvan sommi ge met onweer. Bij Ierland ontwikkelde zich vanmorgen een randstoring, die ook de komende 24 uur in ons land enkele buien kan veroorzaken. Tussen de buien komen flinke opklaringen voor, in ver band waarmee de nachtelijke tempera tuur nog iets lager wordt. Vooral in het binnenland is daarom voor de komende nacht lichte vorst te verwachten. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen «0 c v "fi binnen- en buitenland. *0*2 d Neerslag laatste 24 uur. £3 2 èS Den Helder licht bew. wnw 11 5 Ypenburg half bew. w 12 2 Vlissingen licht bew. w 12 2 Eelde regenbui wzw 13 4 De Bilt half bew zw 13 2 Twente weerlicht wzw 13 5 Eindhoven onbewolkt zw 14 1 Zd-Limburg onbewolkt wzw 14 0,3 Helsinki half bew wzw 1 15 Stockholm onbewolkt zw 7 5 Oslo sneeuw windst. 0 8 Kopenhagen zwaar bew wzw 11 1 Aberdeen zwaar bew w 2 5 Londen onbewolkt w 11 1 Amsterdam half bew w 12 2 Brussel onbewolkt wzw 13 0,3 Luxemburg onbewolkt w 0 Parijs onbewolkt wzw 14 0,1 Bordeaux regen n 14 7 Grenoble geheel bew no 17 22 Nice licht bew. w 16 Berlijn zwaar bew wzw 16 0,1 Frankfort half bew. wzw 16 0,1 München sneeuw wzw 17 3 Zürich geheel bew z 15 6 Genève zwaar bew nnw 15 18 Locarno driftsneeuw ozo 8 18 Wenen regen verand. 12 0,2 Innsbruck regen O 15 8 Belgrado licht bew windst. 15 0 Athene onbewolkt no 20 0 Rome licht bew. z 19 0 Ajaccio regenbui w 19 1 Madrid mist windst. 0 Mallorca licht bew nnw 20 Lissabon onbewolkt windst. 19 0,5 Donderdag 7 december Zon op 8.33 uur, onder 16.30 uur. Maan op 7.26 uur, onder 16.40 uur. Maanstanden 8 dec. 0.52 uur nieuwe maan. 14 dec. 21.06 uur eerste kwartier. 22 dec. 1.42 uur volle maan. 30 dec. 4.57 uur laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmniden Woensdag 6 december Hoog water 2.31 en 14 43 uur. Laag water 10.28 en 22.37 uur. Donderdag 7 december Hoog water 3.07 en 15.20 uur. Laag water 11.05 en 23.21 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort li 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2