Westelijke Duitsland-politiek onwaarachtig, zeggen Polen Chefarine 4 IS NAVO-kernmacht zou een casus belli kunnen zijn" Frankrijk blijft gekant tegen Oost-West-gesprek Nobelprijswinnaar Albert Loethoeli naar Oslo 1 KENT KENT KENT KENT WERELDNIEUWS smm r Van dag tot dag Vier betrouwbare middelen in 1 tablet! Dr. Adenauer weer aan de slag <:Praatótoel Londen verwacht dat topgesprek zal doorgaan - desnoods zonder Parijs Levenslang voor in Egypte gearresteerde Franse diplomaten? WOENSDAG 6 DECEMBER 1961 De vier geneesmiddelen van Che- farine „4" hebben hun betrouw baarheid duidelijk bewezen, en millioenen mensen in de gehele wereld baat gebracht, vaak ook wanneer andere middelen faalden. Bovendien zorgt één der bestand delen dat een gevoelige maag niet van streek raakt. Luxe gevangenis POLEN duitsl: Geen handelsobject Drukke dag met belang rijke besprekingen (£)p de i „Ik zal in Zuid-Afrika overwinnen of sterven Niemand is blij met het betalen van belasting, hoewel ieder redelijk mens de noodzaak ervan ziet. Over de hoogte van de fiscale druk kan men twisten en dat wordt overal ter wereld ijverig ge daan. De meeste mensen vinden dat ze te veel betalen, maar dat anderen juist te weinig in de staatskas storten. En dat de staat de door de belastingbetaler zuur verdiende centen te royaal uitgeeft is ook al niets nieuws. De gehele geschiedenis door heeft men een hekel gehad aan de fiscus, omdat eigen inkomen moet worden afgestaan voor gemeenschappelijke doel einden, waarvan het nut niet door alle be lastingplichtigen gelijkelijk wordt gezien. De Amerikaan Thoreau liet zich in de gevangenis opsluiten, omdat hij geen be lasting wenste te betalen wanneer de op brengst besteed werd aan zaken waarmee hij het niet eens was. Zo vèr gaan de meeste mensen niet, hoewel zijn houding in ieder geval consequent was. In onze dagen beperkt men zich ertoe, onder ge mor zijn belasting te voldoen. De oprichting van de Bond van Belas- tingbetalers brengt daarin waarschijnlijk weinig verandering. Men zou kunnen zeg gen dat er thans een mogelijkheid is ge schapen om collectief te morren. Een van de doelstellingen van de nieuwe bond is namelijk de overheid op verspillingen at' tent te maken. Een nuttige bezigheid, waarin heel wat agressiviteit afgerea geerd kan worden. Tot dusver deden het parlement, de Rekenkamer en de pers ook reeds pogingen in die richting, maar we nemen graag aan dat de Bond daar toe beter in staat is. Tenslotte zijn de belastingbetalers nu niet alleen stemge rechtigd lid van de Staat der Nederlan den waarop zij dus hun invloed kun nen doen gelden of van een politieke partij, maar zij hebben thans de gelegen heid om via de Bond van Belastingbeta lers de regering nog eens extra op haar „onjuiste" fiscale en uitgevende beleid te wijzen. Wij voor ons vinden het streven van de nieuwe bond prachtig. Er zit zelfs mogelijkheid in, dat uit de bond een nieu we politieke partij ontstaat. Hopelijk ko men uit het partijbestuur dan ook minis ters voort die zich nauwgezet aan de doelstellingen van de tegenwoordige Bond houden. Dat moet wel een gouden toekomst worden, een Nederland zonder verspillingen, maar ook een Nederland zonder gekanker op de belasting. En dat is heel wat minder gezelligheid. Maar ja, voor wat hoort wat. TpifiPT" Advertentie Krachtige bestrijding van pijn en griep zonder de maag van streek te maken 99 n BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Glazen buisje 20 tabletten 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.50 (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) WARSCHAU. „De destalinisatie en Kroesjtsjevs Duitsland-politiek staan niet met elkaar in causaal verband. Geen denkbare Russische of Oosteuropese y zou een ander beleid jegens Duitsland kunnen voeren. Maar de destalini- 1 wel invloed hebben op de methodiek van dat beleid, op de vraag oorlog- of-vrede. Molotovs these dat oorlog onvermijdelijk is, werd in Moskou definitief verworpen. Kroesjtsjevs politiek, een reusachtig opbouwplan dat noodzakelijker wijs van een vredesveronderstelling moet uitgaan, won. Maar de veronderstelling dat oorlog te vermijden is, betekent nog geen garantie van de vrede. Het onop geloste Duitse probleem herbergt een latent oorlogsgevaar. Vandaar dat Kroesj- tsjev hardnekkig probeert het Westen een oplossing af te dwingen, die Duitsland ontmacht, die in het labiele Midden-Europa de grens tussen Oost en West aan de Elbe vastlegt. Die politiek is niet zonder risico's, maar die risico's zijn nood zakelijk en zij vormen het minste kwaad. Als niemand zijn hoofd verliest, zullen zij niet tot oorlog leiden. Het enige werkelijke, directe gevaar voor de vrede zou ontstaan wanneer Kennedy de Westduitsers kernwapens in eigen beheer geeft, of hen via NAVO in staat zou stellen zelf op de knop te drukken. Dat zou voor de Sovjet-Unie een casus belli kunnen zijn, zij zou niet wachten tot zij onder druk komt te staan of wordt aangevallen. Zij zou als eerste kunnen toeslaan. Een voorwendsel is altijd wel te vinden". Mijn Poolse zegs man sprak niet op eigen gezag. Hij citeerde een fi guur uit de on middellijke omge ving van Kroes j- tsjev. Maar deze samenvatting van de stand in het Oost-West-conflict na het 22ste par tijcongres, dekt de opinies van de Poolse politici en diplomaten met wie ik sprak. In al die ge sprekken kwamen deze hoofdpunten van Poolse kant naar voren: Mos- kou's Duitse be leid, de eis tot een afzonderlijk Duits vredesverdrag, zelfs de muur in Berlijn, wordt in de Oosteuropese landen niet als een ideologische, een com munistische, maar als een nationale poli tiek gezien. Communist en rooms-katholiek. protestant en liberaal zien er een bescher ming van hun nationale belangen, hun na tionale bestaan in. Het is misschien het enige werkelijke nationale onderdeel van de ganse politiek der Oosteuropese com munistische regeringen. Westelijke steun aan Duitse herenigingswensen en westelij ke vaagheid over de Oder-Neisse grens drijven Polen, Tsjecheri en Hongaren (wier bevrijding toch onze uiteindelijke ambitie blijft) verder in de beschuttende armen van Moskou. Dat geldt het sterkste in Polen: een derde van Polens grondge bied is voormalig Duits territoir. (Polens door het Vaticaan erkende kardinaal Wys- zynski zei over Adenauer: „Deze vijandi ge man, die uit het verre westen dreigin gen naar ons land en onze vrijheid slin gert"). Men hecht in Oosteuropa geen geloof aan de westelijke argumenten over de de mocratisering van West-Duitsland. De Po len zeggen: „Wij hebben eeuwenlang ge leden van een constante factor in de Duit se politiek, de „Drang nach Osten''. Die culmineerde in Hitiers politiek, die niet ai- leen de vernietiging ten doel had van het Joodse volk, maar ook die van het Pool se volk (en de overbrenging van de Neder landers naar Polen). Die poging kostte Po len zes miljoen doden en een totaal ver woest land. Wij kunnen die harde, histo rische feiten niet inruilen voor jullie vrien delijke verzekering dat de neo-democrati- sche Duitsers het echt nooit meer zullen doen. Wij moeten het zekere voor het on zekere nemen". West-Duitsland is het enige land in Euro pa, dat nog territoriale aanspraken heeft: Oost-Duitsland en de gebieden achter de Oder-Neisse-grens. Alleen een krankzinni- Kaunas Wilna iwiljnipe&J oningsbergen) Minsk ■^IDartzig WIT-RUSLAND POMMEREN 5rerhn Warschau Berlijn OOST Poznan [Posen] Lublin IIEZIE SOVJETUNIE TSJ.-SLOWAKv Krakow [Krakau] Lwow D EKRAI NE Huidige grens beshjur TSJ.-SLOWAK'JE onder Russisch bestuur O KM 1Q0 ere Poolse gebieden rs [hans onder Russisch beshjur het westelijk blok. Want een herenigd Duitsland kan alleen een geneutraliseerd en ontwapend Duitsland zijn. De westelijke politiek die er op gericht is geheel Duits land binnen het westen te brengen, zou er dan toe geleid hebben dat geheel Duits land voor het Westen verloren gaat. Tot zover de Poolse argumenten. Zeker pleiten zij voor eigen zaak, omdat Polen voor zijn nationale voortbestaan afhanke lijk is van een algemene erkenning van de Oder-Neisse-grens. En ook de Polen zijn niet helemaal gerust over de gevolgen van een al-Duits-Sovjet-Russische toenadering. Hoewel zij daaraan toevoegen dat, zou zo'n akkoord te hunnen koste willen gaan, eerst het stalinisme in Moskou terug zou moe ten keren om de onvermijdelijke opstan den in Oost-Europa te voorkomen of de kop in te drukken. Een vorm van westelijke erkenning van de Oder-Neisse-grens zou daarom toch overweging moeten verdienen. En wel vóór het begin der onderhandelingen over een oplossing van het Duitse probleem. Het nationale bestaan van een land kan voor het Westen geen handelsobject zijn. Er zijn transacties waarvan de immoraliteit eenvoudig slechte politiek wordt. Zo'n er kenning zou veel Oosteuropese ongerust heid wegnemen. De vraag is niet zozeer in hoeverre die vrees reëel is. Zij is een politiek feit. Het westen zou demonstreren dat zijn politiek niet gedicteerd wordt door Duits revi sionisme. Het zou niets werkelijks wegge ven, want de Oder-Neisselijn is een na tionale grens die achter de Elbe, achter de gren.- tussen de twee blokken ligt. Is er een formule 'voor zo'n erkenning? Een hoge Amerikaanse diplomaat, voor stander van dit beleid, zei tegen mij: „Het Westen hoeft slechts te zeggen, dat het bij de onderhandelingen over een vredes verdrag met geheel Duitsland de Poolse aanspraken op de Oder-Neisse grens zal steunen. Dan slaat het twee vliegen in één klap. Het steunt een Duitse hereniging binnen redelijke grenzen, het geeft de Oost europese volken een aanduiding dat zij voor hun bescherming niet alleen op Mos kou zijn aangewezen". ge kan zo'n land kernwapens in handen geven, zeggen de Polen. West-Duitslands integratie in het democratische westen is geen garantie tegen avonturen. Integen deel, West-Duitsland, alleen nooit meer sterk genoeg, krijgt in het westelijk bond genootschap een nieuwe hefboom. Binnen afzienbare tijd is West-Duitsland econo misch en militair het sterkste land in West Europa. Dat moet een corresponderende politieke invloed tengevolge hebben. West- Duitsland zal niet eeuwig genoegen nemen met de rol van een in luxe levende poli tieke gevangene van het Westen. Het zal zijn overwegende positie gebruiken om zijn westelijke bondgenoten voor het eigen karretje te spannen van de herziening der oostelijke grenzen. Maar die grenzen zijn de garantie, niet alleen van het ideologi sche, maar meer nog van het nationale bestaan van de landen van het Sovjet-blok. Een poging tot herziening onder druk be tekent onherrroepelijk oorlog! Volgens mijn Poolse gesprekspartners berust de westelijke Duitsland-politiek op een essentiële leugen. Het Westen heeft, uit vrees voor het Oosten, de verslagen Duitsers vier tegenstrijdigheden beloofd: welvaart, vrede, herwinning van verloren gebied en integratie in het Westen van net herenigd Duitsland. De werkelijke reden voor die leugen en zo de volken in het Westen het niet weten, dan weten de wes telijke staatslieden het toch, zeggen de Po len is de vrees dat Duitsland zich an ders tot Moskou zou wenden, omdat niet het Westen maar Moskou de prijs in han den heeft, die de Duitsers verlangen. Toch zal het niet mogelijk zijn die essentiële leugen voor eeuwig aan de Duitsers ver borgen te houden. Het zal de Duitsers eens duidelijk worden, dat zij moeten kie zen of delen: of hun welvaart en hun inte gratie in het Westen handhaven en afstand doen van hun „Drang nach Osten", of, als de hereniging hun dierbaarder is, zich met Moskou verstaan en zich losmaken van (Van onze correspondent) BONN Dr. Adenauer was gisteren weer in paleis Schaumburg om de rege ringszaken ter hand te nemen. De bonds kanselier was ruim een week thuisgeble ven, nadat hij uit Washington met een lichte griep terug was gekeerd. Adenauer had gisteren meteen een drukke dag. Hij sprak met de fractievoorzitters van de coalitiepartijen, de C.D.U. en de F.D.P., respectievelijk Von Brentano en Mende, over het debat dat vandaag in de Bonds dag begint en waar de besprekingen van Adenauer met Kennedy ter sprake zullen komen. Voorts sprak Adenauer met de Amerikaanse ambassadeur in Bonn, Dow- ling, en de Russische, Smirnov. Het ge sprek met de Rus had plaats op verzoek van Smirnov. Er is niet bekendgemaakt, waarover beide mannen hebben gespro ken. Adenauer heeft de Russische am bassadeur voor het laatst bijna vier maan den geleden gesproken, nog voor de Oost duitsers begonnen met de bouw van hun muur op 13 augustus en de Westduitse verkiezingen van 17 september. Smirnov, zo werd indertijd gezegd, legde aan de bondskanselier een aantal vragen voor van premier Kroesjtsjev. Adenauer had geantwoord dat hij na zijn eventuele her verkiezing zou antwoorden. Wat de vra gen van Kroesjtsjev behelsden is nooit be kend gemaakt. Geheel onverwacht ontving Adenauer gisteren ook nog de burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, om deze in te lichten over de besprekingen in Washing ton. Brandt is als sinds twee dagen in Bonr in afwachting van de Bondsdagzitting, waar hij namens zijn partij, de S.P.D., het debat met een grote rede zal openen. In de afgelopen dagen is van alle kanten critiek geuit op het feit, dat Brandt, als burgemeester van West-Berlijn, nog steeds niet was ingelicht over het resultaat van de Westduits-Amerikaanse besprekingen, waarbij tenslotte de Berlijnse kwestie in het middelpunt heeft, gestaan. De woordvoerder van de kanselarij zei dat Adenauer zaterdag op het vliegveld Or- ly in Parijs zal aankomen. Na de bespre king met De Gaulle zal hij dezelfde dag om vijf uur 's middags naar Bonn terug- jeren. Hij wordt op zijn reis vergezeld door de ministers van Buitenlandse Za ken. dr. Gerhard Schroeder, professor Carstens en Felix von Eckardt. Zakdoeken Het is een eigenaardige neiging van de mensen, om alles op aarde in de delen in mannetjes en vrouwtjes. Op school reeds worstelden we met onze schone moers taal, en later nog erger met die der bu ren, die mannetjes- en vrouwtjeswoorden rijk waren, met allerlei nare gevolgen voor de bijbehorende lidwoorden en bijvoeglijke naamwoorden. De laatste jaren is er ge lukkig wel wat ten goede veranderd. De nieuwe spelling heeft in ons land de man netjes en vrouwtjes wat meer gelijkge schakeld, en ook de modekoningen heb ben voor ons, vrouwen, baanbrekend werk verricht (zie de Uitvinding der Sloeber trui en dès Spijkerbroeks). Bij deze evo lutie is de Zakdoek echter jammerlijk achtergebleven. Nog steeds bestaan er, streng van elkander gescheiden, Dames zakdoeken en Herenzakdoeken. De Heren zakdoeken vertonen beschaafde zakelijke strepen (voor de man, die carrière wil ma ken) soms ook zwarte strepen op knal rood fond (voor de plattelander) en de Dameszakdoeken bloemetjes en kantjes; zo écht lief, zo écht vrouwelijk (voor het vrouwtje, dat uitgaat, winkelt, ontvangt, uitgeeft en nog eens uitgeeft). De zakdoek voor de vrouw, die gewoon verkouden is, moet nog steeds wqrden uit gevonden. Dit ondervond mijn echtvriend Adri tot zijn ergernis, toen hij voor Sint een paar dameszakdoeken wilde kopen. Overal kreeg hij fludderlapjes van een paar centimeter in het vierkant te zien. „Grotere worden nooit gemaakt," kreeg hij te horen. „Daar wordt nooit naar ge vraagd. U bent de eerste, die dat vraagt," enzovoorts. Ach ja, ik weet het ze willen, dat we mooi en fijn en teer zijn, en zij slui ten doelbewust de ogen voor de Hollandse Kamerolifant ze denken maar, dat we piepkleine neusjes hebben; ze scheppen voor ons naaldhakjes als potloodpunten, waarmee we steeds en liefst midden op de zebra tussen de keien blijven haken. We moeten schoentjes dragen met puntige neusjes, waarin onze plompe tenen drie ver diepingen hoog op elkaar worden geperst. Voor mijn Sint kreeg ik Herenzakdoe ken. Dat mag u best weten. Ook, dat ik er heel erg blij mee was. Eindelijk grote zak doeken Het nare is alleen, dat ze later wel steeds op de stapel Herenzakdoeken zullen belanden. Paula Spotter (Van onze correspondent) PARIJS De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Maurice Couve de Mur- viile, heeft gisteren in de Senaat herhaald dat Frankrijk gekant blijft tegen elk con tact met Moskou over de kwestie-Berlijn zolang de Russen het Westen hun stand punt willen blijven opdringen. Het heeft geen zin, aldus de minister, een conferen tie bijeen te roepen, die Europa op het spel zet, wanneer men tevoren niet op een redelijke kans van slagen rekenen kan. Bovendien herhaalde de bewindsman dat een eventuele conferentie met de Sovjet- Unie niet alleen over Berlijn, maar over de hele Duitse kwestie zou moeten hande len. Ofschoon de minister de komende ont moeting op de Bermuda-eilanden tussen president Kennedy en premier MacMillan niet nadrukkelijk ter sprake bracht, is het in Parijs toch wel algemeen bekend dat de Franse regering deze samenkomst zonder een spoor van geestdrift tegemoet ziet. Het is dan ook niet onwaarschijnlijk dat de Anglo-Amerikaanse leiders de hoofden vooral bijelkaar willen steken om de inter nationale situatie te bestuderen in het licht van de Franse obstructie, waardoor iedere oplossing van het Berlijnse probleem on mogelijk wordt gemaakt. Dat Couve de Murville het bekende Fran se standpunt gisteren met onveranderde JOHANNESBURG (UPI) Het voor malige zoeloeopperhpofd Albert Loethoeli zal vamdaag met zijn echtgenote Nokoe- kanja uit Johannesburg naar Oslo vertrek ken om daar zaterdag de Nobelprijs voor de vrede 1960 in ontvangst te nemen. Loe thoeli was gisteren op weg, toen zijn vliegtuig, een Comet van dé Britse lucht vaartmaatschappij BOAC, wagens techni sche moeilijkheden naar de luchthaven van Johannesburg, „Jan Smuts" moest terugkeren. De 63-jarige nobelprijswinnaar, die de nacht op het vliegveld doorbracht, ver klaarde dat hij de onderscheiding belangrijk acht omdat „de mensheid dorst naar vre de en alles dat de spanningen die de we reld reeds lange tijd kwellen kan vermin deren als welkom beschouwt". „Ik ben mij ervan bewust dat wij in mijn land dringend vrede nodig hebben," zo ver volgde Loethoeli. Hij voegde hieraan ech ter toe dat „er nooit werkelijk vrede kan zijn wanneer een gedeelte van de bevol king wordt onderdrukt". Duizenden niet-blanken deden Loethoeli op het vliegveld uitgeleide en gaven hem 't verboden „duim-omhoog" teken, de groet van het buiten de wet gestelde Afrikaan se Nationale Congres dat eens door Loe thoeli werd geleid. Op het vliegveld wa ren geen regeringsvertegenwoordigers aanwezig. De regering van Zuid-Afrika heeft hem een speciaal visum voor tien dagen uitgereikt. Loethoeli, die geen open bare vergaderingen in de republiek mag bijwonen, heeft huisarrest op een boerde rij in Radius bij Stanger in de provincie Natal. De beperkingen houden ook in dat hij gedurende vijf jaar geen kerkdiensten mag bijwonen. „Mij is verteld dat als ik hiervoor een vergunning aanvraag deze mij vrijwel zeker gegeven zou worden. Maar hoe kan ik om toestemming vragen mijn God te eren", aldus Loethoeli in een vraaggesprek. Hij zei de toekenning van de Nobelvredesprijs te beschouwen als een „erkenning van de vreedzame strijd die wij voeren om verandering te bren gen in de apartheidswetten van de rege ring. Hoewel ik natuurlijk persoonlijk zeer vereerd ben, neem ik de prijs in ontvangst namens alle onderdrukte niet blanken in het land." Hij zei niet te ge loven dat in de naaste toekomst verande ring zou komen in de wetten der regering en voegde er aan toe, dat de recente ver kiezingen hebben uitgewezen, dat de meerderheid der blanken achter de ras senpolitiek der regering staat. Hij noemde de „pogingen van de niet op rassenver schillen gebaseerde, liberale en progres sieve partijen om een verandering te for ceren, onmisbaar." Loethoeli verklaarde ook verheugd te zijn over de druk die van buiten af op de republiek werd uitgeoefend, „vooral in de UNO." „Ik zie in de sancties en boycot van de UNO-leden een van de belangrijk ste manieren om te protesteren tegen de apartheid en een verandering te forceren. starheid verdedigde, wijst er vermoedelijk op dat de as Parijs-Bonn is hersteld. Tot voor kort koesterde men in Washington juist de hoop dat bondskanselier Adenauer zich bij zijn jongste ontmoeting met Ken nedy tot wat meer soepelheid had laten verleiden. In Franse regeringskringen laat men zich nu dan ook vol vertrouwen uit over het onderhoud dat president De Gaul le zaterdag in Parijs met Adenauer zal hebben en waarmee de reeks gesprekken tussen de westelijke leiders, op één scha kel na, wordt gesloten. Die ontbrekende schakel in de westelijke keten is een nieu we ontmoeting tussen Kennedy en De Gaulle, die in Washington, zo schijnt het, ook welkom zou zijn, maar waarvan Pa rijs het nut nog altijd niet zegt in te zien LONDEN Indien president De Gaulle zijn verzet tegen onderhandelingen met de Russen niet opgeeft, is er alle kans op een topgesprek'zonder de Fransen. Dit zou dan hoogstwaarschijnlijk een ontmoeting zijn tussen Kennedy en Kroesjtsjev, zo verluidt in Londen. Er moet echter nog een lange weg worden afgelegd voor de beide Angel saksische partners daartoe bereid zijn. In elk geval behoeven zij de goedkeuring van Adenauer. Ook de verklaring voor een ze kere kleinering van de betekenis van het Berlijnse probleem bij de komende bespre kingen in Bermuda, is dat tenslotte mis schien beslissingen genomen zullen moeten worden met Frankrijk als zwijgende toe schouwer. Volgens sommigen zou de Europese Eco nomische Gemeenschap niet of nauwelijks ter sprake komen omdat de Verenigde Sta ten de ontwikkelingen in dit stadium niet zouden willen beïnvloeden. Een complica tie is de nieuwe, door de Verenigde Staten uitgesproken wens om meer Amerikaanse goederen in Groot-Brittannië te verkopen. Premier MacMillan verklaarde echter dinsdagavond in het Lagerhuis dat hij met president Kennedy alle actuele wereldpro blemen zal bespreken. Advertentie P. Lorillard - New York filters best blue micronite filter in Nederland door N.V.Cigarettes Import Cy., v/h A. J. Blok CAIRO (UPI/Reuter) De Egyptische aanklager, die is belast met de behande ling van de zaak tegen de twaalf personen, welke zijn beschuldigd van spionage ten behoeve van Frankrijk, heeft gisteren ge vraagd de processen te houden onder spe ciale wetten, die het mogelijk maken een straf uit te spreken van levenslange op sluiting en dwangarbeid. De lijst van beschuldigden vermeldt de naam van een functionaris van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, Chris tian D. Aumale. Het Egyptische blad Al Ahram meldt intussen dat twee Franse vrouwen, die in oktober j.l., eveneens op beschuldiging van spionage, werden gear resteerd, zullen worden vrijgelaten en bin nen 24 uur het land moeten verlaten. J Ik sta geheel achter deze maatregelen om economische druk uit te oefenen op de regering", zo verklaarde hij. Loethoeli zei, dat Zuid-Afrika in de eer ste plaats een radicale politieke hervor ming nodig heeft, „een regering die waar lijk een regering is van het gehele volk voor het gehele volk... wat alleen bereikt kan worden in een staat waarin alle vol wassenen ongeacht hun ras, huidskleur of geloof stemgerechtigd zijn. Slechts een dergelijke democratische regerings vorm, gebaseerd op het parlementaire stelsel zal kunnen voldoen." Loethoeli wees elke suggestie af dat hij niet naar Zuid-Afrika zou terugkeren met Albert Loethoeli, Nobelprijswinnaar voor de Vrede 1960 groet met een brede armzwaai naar de achterblij- venden bij zijn vertrek uit Johannes burg naar Oslo. Kort na de start moest het toestel een Comet van Britse BOAC wegens een technische sto ring terugkeren. Het vertrek werd tot heden uitgesteld. (Telefoto) de woorden „Ik zal in Zuid-Afrika over winnen of sterven." Hij zei nog niet te weten wat hij met het bedrag van 167.000 gulden zal doen dat aan de prijs verbonden is. Makarlos en Grivas. Aartsbisschop Maka- rios heeft gezegd het ten zeerste te be treuren dat Grivas, de voormalige Cy priotische opstandelingenleider, in zijn memoires verraad heeft gepleegd aan zichzelf en aan zijn faam. Grivas zou de feiten verkeerd hebben uitgelegd en de waarheid verdraaid. Confiscatie. Volgens het Egyptische blad Al Ahram zijn de laatste zes weken de gelden en bezittingen van in totaal 832 personen in Egypte in beslag genomen. Veroordeeld. In Lissabon zijn zes perso nen wegens ondermijnende propaganda tot gevangenisstraffen van twee tot vijf jaar veroordeeld. Geboorteregeling. Vanaf gisteren kunnen Britse vrouwen, die wegens gezondheids redenen haar kindertal moeten beper ken, van de staat gratis tabletten krij gen om dit doel te verwezenlijken, zo is in Londen bericht. De minister van Volksgezondheid, Enoch Powell, ver klaarde maandag tegenover het Lager huis dat de huisartsen deze tabletten voor hun patiënten kunnen bestellen, in dien het gebruik hiervan nodig wordt ge acht. Naar schatting kost het ongeveer veertien Engelse ponden om een patiën te gedurende een jaar van deze tabletten te voorzien. Emigratie verzocht. Het parlement van Israel heeft dinsdag een beroep gedaan op de Sovjet-Unie om daar wonende Jo den toe te staan naar Israel te emigre ren, indien zij dit wensen. Het beroep werd gedaan na een bespreking in de commissie voor buitenlandse zaken over de jongste arrestaties van Joodse leiders in de Sovjet-Unie. Uitnodiging. De Londense correspondent van het pro-communistische blad Paese Sera in Rome meldt, dat Sovjet-premier Kroesjtsjev president Kennedy zou heb ben uitgenodigd voor een bezoek aan Moskou. De uitnodiging zou zijn overge bracht door Kroesjtsjev's schoonzoon Ad- wjoebei, de hoofdredacteur vandelzves- tia, die kortgeleden in Washington een interview met de Amerikaanse president heeft gehad. Volgens de correspondent zou Kennedy, alvorens op de uitnodiging te antwoor den, eerst een ontmoeting met de Britse premier MacMillan willen hebben. De correspondent voegde hieraan toe, dat dit de reden is van de maandagavond gedane bekendmaking, dat Kennedy en MacMillan elkaar deze maand op de Bermuda-eilanden zullen ontmoeten. 1

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3