Gerechtshof stelde ex-bankdirecteur T. H. gisteren in vrijheid Tien doden in het verkeer UNO-opperbevelhebber schaart zich achter Ier O'Brien KREMER Thee MODELKAMER VERKOOP TOONKAMERAMEUBLEMENTEN DE SOCRATES-AFFAIRE Na knap pleidooi van mr.A. G. Maris Het kind van toen - Kinderen van nu Bewering over tegenwerking is waar \cht maanden geëist tegen uitgevers van vals geld Waarom de Venezolanen werden uitgeleverd Toon Hermans' show op kerstavond WOENSDAG 6 DECEMBER 1961 4 Minister Gals heeft het ziekenhuis verlaten Kerkelijk nieuws Sinterklaas niet welkom in Grouw Faillissementen Het vliegtuigincident SPECIALE van 8 tot en met 14 december a.s. bieden wij u op onze meubelafdelingen een keur- collectie van bekende binnen- en buitenlandse huizen. INTERIEUR VERZORGING BARTELJORISSTRAAT 13-17 - HAARLEM Boris Lastotsjkin Pelsky, zangpedagoog, overleden De negen Muzen Ivo Andric in Stockholm Toneelgroep „Caribiton" in Amsterdam gesticht aa nttoiiDiaiticEn eh beschouwihglh Eurovisie-uitzending De radio geeft donderdag T elevisieprogramma Van onze reportageredacteur) Het Amsterdamse gerechtshof heeft de 50-jarige gewezen onderdirecteur van de Amsterdamsche Bank n.v., T. H., op SI Nicolaasavond in vrijheid gesteld. Die be slissing vormde de bekroning op het door wrochte pleidooi van zjjn raadsman, mr. A. G. Maris uit Den Haag, die zyn betoog met de volgende fraaie peroratie had be sloten: „Het onrecht is als een berg, het strafrecht geldt slechts voor het gedeelte, dat boven de sneeuwgrens ligt". Volgens mr. Maris had zijn cliënt, hoeveel men wel licht op hem in ambtelijke opzichten kan afdingen, die grens nooit overschreden. H. heeft wellicht als bankdirecteur ge faald, een verduisteraar is hjj beslist niet. En hij hoopte tevens, dat het hof in zjjn beoordeling van de zaak zich vrij zal hou den van de ergernis, welke een zich hard nekkig verdedigende verdachte wellicht heeft opgewekt. Mr. Maris betwistte, wat Scala betreft, de tenlaste gelegde verduistering, omdat de n.v. Socrates op dat ogenblik bij de Amsterdamsche Bank „kredietruimte" bezat, zodat niet kan worden gezegd, dat H. „bedragen van de bank onder zich had, die liet overschrijven of zich toe eigende". Door zijn kredietverleningen maakte de verdachte geen geld zoek, maar hij schiep daarentegen geld. Daar door ontstond een vordering van de Am sterdamsche Bank op Socrates. Dan kan men niet zeggen, dat de ver dachte zich iets toeëigende, wat hij onder zich had. De raadsman wees erop, dat de economische juristen op deze materie nog lang niet zijn uitgestudeerd. Van een straf waardig feit is geen sprake want het verstrekken van een garantie is slechts het aanvaarden van een voorwaardelijke schuld. H. heeft het ook niet wederrechte lijk gedaan, want de kredietlimieten waren vaag en niet schriftelijk vastgelegd. Voorts bestreed mr. Maris, dat zijn cliënt „heime lijk" te werk is gegaan bij de financiëring van het Scala-theater. Iedereen wist, dat H. de Socrates-zaken behandelde, zodat er niets te verheimelijken viel. De vraag is, of H. opgetreden is als bankier en krediet verlener, waarbij hij wanprestatie kan hebben gepleegd of misbruik van vertrou wen kan hebben gemaakt, of dat hij zich zelf heeft willen bevoordelen. De tenlaste legging zegt over die bedoe ling echter niets. Mr. Maris wees erop, dat de door verdachte verstrekte kredieten binnen het bankiersbeleid passen. In dat verband kritiseerde mr. Maris in een uit voerige passage de officiële taxaties van het Scala-theater, die volgens hem niet door deskundigen waren verricht. De zo aangevallen schattingen van de makelaars van Socrates zijn achteraf zo gek nog niet gebleken, aldus de advocaat. Tussen Aarle Rixtel en Helmond is een auto ingereden op drie jongens, die langs de Zuid Willemsvaart fietsten. Twee jongens zijn om het leven gekomen, de derde is licht gewond. Het ongeluk gebeurde toen de auto en een uit de tegenovengestelde richting komende vrachtauto elkaar voor bijreden. De vrachtwagen moest voor de drie fietsende jongens zover uitwijken, dat de personenauto langs de verkeerde kant van de vrachtwagen reed en frontaal met de wielrijders in botsing kwam. Twee van de jongens belandden in het kanaal langs de weg. Ze zijn verdronken. Op de rijksweg NijmegenArnhem bij Elden is een personenauto, bestuurd door de 43-jarige T. J. P. Snijders uit Vught, in een bocht als gevolg van de zeer hoge snel heid geslipt en door de middenberm ge schoten Op dat moment naderde uit tegen overgestelde richting een jeep van de ge meente Nijmegen. Met een daverende klap reden de wagens tegen elkaar, waarbij de heer Snijders op slag werd gedood. De be stuurder van de jeep werd ernstig gewond. Het kostte veel moeite de beide wagens, die volkomen werden vernield, uit elkaar te krijgen en de inzittenden uit de wrak stukken te bevrijden. In Den Haag is de 21-jarige F. A. Hinfe- laar met zijn scooter tegen een geparkeerde vrachtauto gereden. In verband met het slechte weer zat hij voorovergebogen op de scooter en heeft daardoor de geparkeerde auto te laat opgemerkt. Hij werd ernstig aan het hoofd gewond en is later in een ziekenhuis overleden. De 75-jarige W. van der Neut, die op 24 november in de Churchilllaan in Am sterdam met zijn fiets tegen een auto reed is aan zijn verwondingen overleden. De 31-jarige J. Pater uit Oudewater is bij Haastrecht met zijn auto tegen een langs de weg geparkeerde vrachtauto ge reden. Hij overleed korte tijd later. De vrachtwagen stond rechts van de weg en was voorzien van de voorgeschreven ver lichting. Op het Stationsplein in Groningen is de 72-jarige voetganger D. Kooy uit Gronim gen overreden door een autobus. De man was op slag dood. In Apeldoorn is de 38-jarige E. Huren kamp om het leven gekomen toen hij langs de weg bij zijn woonhuis een fiets stond te repareren en door een personenauto werd aangereden. De man was op slag dood. De auto reed met gedimd licht en heeft de heer Hurenkamp vermoedelijk niet zien staan. Op het fietspad langs de weg Amersfoort Nükerk is de 36-jarige T. van Soeren bij het inhalen van een wielrijder in de berm geraakt en gevallen. Bij deze val liep de man een schedelbasisfractuur op. Hij overleed in het ziekenhuis. In Bussum is de 62-jarige Bussummer J. S. van der Meyden, die enkele dagen tevoren in Bussum door een bromfietser werd aangereden en met een schedelbasis fractuur naar het ziekenhuis werd ge bracht, zonder tot bewustzijn te zijn geko men overleden. Uiteraard buitte de verdediger de onze kerheid omtrent de datum waarop de di rectie van de Amsterdamsche Bank een betalings dan wel financiëringsverbod had voorgeschreven, uit om aan te tonen, dat H. geen opdracht van zijn superieuren heeft overtreden toen hij nog 150.000, betaalde voor de aankoop van bouwter reinen in Amsterdam-Noord. Er is ook hier geen sprake van wederrechtelijkheid en heimelijkheid. Het is mogelijk, dat ook in dit geval de heer H. heeft gefaald, dat hij eigenwijs is geweest,maar dat is allemaal nog geen verduistering. Achteraf is trou wens gebleken, dat het een goede trans actie zou zijn geweest, maar zo ver is het door het ontslag van H. nooit gekomen. Later heeft de Amsterdamsche Bank die grondaankoop immers toch geheel gefinan cierd. De beschuldiging van oplichting van de Rembours- en Industriebank wees pleiter af: de verdachte staat buiten de informatie over de kredietwaardigheid van Socrates. Voorts meende mr. Maris, dat H. het be staan van een tweede hypotheek op het huizenblok in Venlo niet heeft verzwegen. Hij heeft ook zijn bankgarantie tot een be paald bedrag genoemd, alleen wordt de inschrijving van de hypotheek toegezegd. De Rembours- en Industriebank kon en be hoorde dit te uit de hypotheekregisters te weten. H. zelf heeft in zijn laatste woord nog eens on de hem blijkbaar aangeboren on bewogen toon uitvoerig college gegeven over zijn opvattingen over kredietfinan ciering. Zijn betoog leidde slechts tot één conclusie: alles zou best zijn afgelopen, als de Amsterdamsche Bank de afwikke ling van de Socrates-affaire maar aan hem had overgelaten. Eerder had de procureur-generaal bij het Amsterdams gerechtshof na een requisitoir van twee uur tegen de 50-jarige T. H., anderhalf jaar gevangenisstraf geëist, waarvan een jaar en drie maanden voor twee verduisteringen, en drie maanden wegens oplichting. Mr. A. S. de Muinck Keizer toonde zich opvallend terughoudend in zijn critiscne beoordeling van de gang van zaken bij de Amsterdamsche Bank. De procureur-gene raal verwees naar het uitvoerig gedocu menteerde requisitoir dat de officier -.'an Justitie bij de Amsterdamse rechtbank in juli had gehouden en waarmee hij zich vrijwel geheel kon verenigen. Onbeantwoorde vraag Mr. De Muinck Keizer kwam tot de kernvraag hoe het mogelijk was dat N. den B. zoveel krediet heeft kunnen krijgen. De debetstanden bij de Amster damsche Bank liepen immers op van 65.000-, eind 1955 tot ruim 6,2 mil joen eind 1959. De beantwoording van de vraag waarom H., die als een bekwame financier bekend stond, aan deze „onzin nige kredieten" heeft meegewerkt en waar om de directie van de Amsterdamsche Bank niet eerder heeft ingegrepen vond de procureur-generaal uitermate moeilijk. Dat de directie van de Amsterdamsche Bank zo laat heeft ingegrepen, schreef hij toe aan het aureool van onkreukbaar heid dat de verdachte omgaf. Wel vond hij het vreemd dat de directie nimmer zelf met N. den B. heeft gesproken. Wat H. betreft, geloofde de procureur-generaal niet aan enig persoonlijk voordeel, maar een ander motief is evenmin duidelijk geworden. actie eindelijk geld voor Socrates ver wachtte. Mr. De Muinck Keizer zei dat uit de stukken blijkt dat de verdachte op dit punt bij het onderzoek bewust on waarheid heeft gesproken en volgde ook het juridisch betoog van de officier van Justitie, die de heimelijke kredietverstrek king voor het Scala-theater in het te gen een uitdrukkelijk verbod van zijn di rectie in betalen van deze f 150.000-, als verduistering had gekwalificeerd. De procureur-generaal ging hierop zo uitvoe rig in omdat de rechtbank deze redene ring, wat Scala .betreft, niet heeft ge volgd en de verdachte op dat punt heeft vrijgesproken. Op grond van aanvullende jurisprudentie betoogde mr. De Muinck Keizer dat hier wel degelijk van verduis tering sprake was. Actieve rol Over de tenlastegelegde oplichting van de Rembours- en Industriebank, die door een matige rente blijk gaf van vertrou wen in Socrates op grond van de door de Amsterdamsche Bank verstrekte ga rantie, zei de procureur-generaal dat hier in uiterste nood een slachtoffer werd besprongen, omdat er geld voor het Scala-project nodig was. Als de REMI ge weten had wie haar partner was, zou ze daar nooit op ingegaan zijn. Mr. De Muinck Keizer kende H. hierin een actieve rol toe en stelde hem ver antwoordelijk voor de verstrekte, veel te gunstige informatie over Socrates. Hij heeft de REMI een beter inzicht onthou den, hoewel zij daarop als kredietgeefster bepaald recht had, aldus de procureur- generaal. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Cals, heeft het r.-k. ziekenhuis te 's-Gravenhage, waarin hij vier weken geleden werd opgenomen, ver laten. Hij is voor verder herstel naar Lim burg vertrokken. De behandelende geneesheren kunnen nog niet mededelen wanneer mr. Cals zijn werkzaamheden op het departement zal kunnen hervatten. Expositie in Museum F odor (Van onze Amsterdamse redacteur) „Het kind van toenkinderen van nu" is de titel van een kleine tentoonstelling die in het museum Fodor aan de Kei zersgracht te Amsterdam is ingericht. Het kind van toen is hier uitgebeeld in de omstandigheden van het kinderleven om streeks 1885, de tijd waarin de weten schappelijke kinderpsychologie werd ge boren. Hier ziet men hoe het kind het spel van de kleine volwassene speelde, met als volwassenen geklede poppen, met miniatuur fornuisjes en miniatuur winkel tjes. Maar geleidelijk aan komen er ver nieuwingen, thuis, op school en in het spel. En zo bereikt de ontwikkeling het jaar 1961 waarin de kinderen eigen kle ren, eigen dingen en eigen hoekjes heb ben om zich in hun spel uit te leven. De boeken van schrijvers die de kinde ren wijze levenslessen geven, hebben plaats gemaakt voor andere, die aan de fantasie en het denken van de kinderen zijn aangepast. Deze evolutie, die men op de tentoon stelling in slechts enkele tientallen stap pen doormaakt, is in feite ook slechts een klein aantal stappen, want onze ken nis van de kinderziel is nog maar uiterst beperkt. En met de meerdere kennis zal de toekomst opnieuw grote veranderingen in het kinderleven brengen. De tentoonstelling is ingericht door de Vrijzinnig Protestantse Voogdijverenig- ging „Tot Steun", die zich ten doel stelt hulp te verlenen aan minderjarigen, wier opvoeding verwaarloosd dreigt te worden of reeds verwaarloosd werd. „Tot Steun" viert dit jaar haar 75-jarig bestaan; de Amsterdamse afdeling bestaat 60 jaar. Zeer interessant is het zaaltje waarin kin deren van „De Werkschuit" uit Amster dam de produkten van hun vrije expres sie hebben samengebracht welk een verschil met het kind van 1885, dat het moest doen zonder creatieve en esthetische vormen en welks fantasie en gevoelsle ven geen vrije ontplooiing kende. De expositie, die dezer dagen door de minister van Justitie mr. A. C. W. Beer man werd geopend, blijft in Museum Fo dor tot en met 12 december. Aangenomen naar Rotterdam Delfshaven (als evangelisatiepredikant) C. J. Honig te Mechelen (België). Bedankt voor Klundert A. S. Timmer te Rotterdam. Kwade trouw Toch zag mr. De Muinck Keizer ver scheidene aanwijzingen voor de kwade trouw van de verdachte H. Op zijn ini tiatief werden de te hoge debetstanden der dochteronderneming van Socrates door onderlinge verschuivingen gecamoufleerd. In het geval van de betaling van 150.000-, voor de aankoop van bouwter reinen in Amsterdam-Noord, heeft H. een strikte opdracht van zijn directie gene geerd. Het was een noodsprong, aldus de procureur-generaal.omdat H. uit deze trans- DUBLIN (AFP-UPI) De Ierse opper bevelhebber van de UNO-strijdkrachten in Kongo, generaal Sean MacKeown, heeft dinsdag verklaard, dat hij het ÏINO-hoofd- kwartier in New York om ontslag uit zijn functie heeft verzocht. Generaal Mac Keown, die op het punt stond uit Dublin naar Leopoldstad te vertrekken, deelde dit aan verslaggevers mee. „Mijn dienstver band van twaalf maanden loopt op 31 de cember af en ik wens het niet te verlen gen," zo merkte hij op. De generaal zei de verklaringen van de afgetreden leider van de UNO-operaties in Katanga, dr. Conor O'Brien over tegenwerking van enkele westerse landen in Katanga te steunen. „De beweringen van O'Brien zijn volko men waar. Wat O'Brien heeft gezegd over Rhodesië, Zuid-Afrika, België, Groot-Brit- tanmë en zekere andere landen is volko men juist," aldus MacKeown. Groot-Brit- tannië heeft volgens hem het UNO-man- daat niet op militaire wijze tegengewerkt. „De Britse regering is niet verantwoorde lijk voor handelingen van Britse huurlin gen, doch toen deze huurlingen waren ont dekt, had de regering krachtiger maatre gelen moeten treffen om dergelijke per sonen te verwijderen." O'Brien zelf verklaarde gisteren in een radio-vraaggesprek dat blijkens de gege vens van de UNO-inlichtingendienst de Belgische militaire staf een plan had opge steld voor de Katangese strijdkrachten om de UNO-legereenheden aan te vallen. Hij zei niet zeker te weten of dit plan gis- Advertentie Voor de rechtbank in Arnhem stonden gisteren terecht de 34-jarige vertegenwoor diger R. B. uit Lyon en de 48-jarige han delaar in oude metalen J. D. een in Mar seille wonende Nederlander, verdacht van het uitgeven van valse biljetten van twin tig dollar in ons land. De officier van Jus titie, mr. A. J. J. Pfeil, eiste tegen elk der verdachten acht maanden gevangenis straf met aftrek. De verdachten smokkelden de biljetten ons land binnen in hun schoenen en on der de mat van hun auto. Ook in Duitsland zou de Fransman valse dollarbiljetten heb ben uitgegeven. In Nijmegen werd het twee tal gegrepen dank zij de oplettendheid van een caféhouder. De vrouw van de Franse verdachte was naar Arnhem gekomen om een vriendelijk woordje te spreken voor haar man, om dat hij altijd zo aardig voor haar was. De president nam van haar verklaringen hof felijk nota. De officier sprak in zijn requisitoir als zijn mening uit, dat hier geen „zware jon gen" terecht staan, maar kleine manne tjes, die buiten hun eigenlijke branche om eens gemakkelijk geld wilden verdienen. De officier hield er bij zijn eis rekening mede, dat vooral voor de Fransman het ondergaan van gevangenisstraf in Neder land extra zwaar is. De beide raadslieden bepleitten clementie, in het bijzonder de aandacht vestigend op de van Franse voe ding afwijkende kost in de Nederlandse gevangenis, waardoor de lichamelijke toe stand der verdachten veel te wensen over laat. Uitspraak op 19 december. Het Friese dorp Grouw was gisteren wellicht de enige plaats in ons land waar Sint Nicolaas niet welkom was. De Spaan se kindervriend werd zelfs eigenhandig door de burgemeester, de heer R. Walda, uit de gemeente verwijderd, waarmee de ze duidelijk zijn voorkeur demonstreerde voor Sint Pieter. Sinds mensenheugenis viert men in Grouw geen Sint Nicolaas- feest, maar kent men er de Sint Pieter viering, die ieder jaar op 21 februari wordt gehouden. In zijn toespraak tot de Spaanse bis schop herinnerde de burgemeester eraan, dat Grouw als enige plaats in Nederland indertijd door Sint Nicolaas zou zijn ver geten, waarop diens broer, Sint Pieter, zich het lot van het dorp had aangetrokken Dat is de reden, aldus burgemeester Walda, waarom Grouw nooit de betekenis van Sint Nicolaas zal erkennen. Hij ging vervolgens over tot het in beslag nemen van de door de Sint meegevoerde ge schenken, een fles eau de cologne en een Friese boerenkaas en tot het eigenhandig verwijderen van de Spaanse heilige en zijn gevolg. De arrondissementsrechtbank te Haar lem heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: F. A. Gebbink te Zaandam, Hof van Holland 87. Rechter-commissaris is mr. H. G. Rambonnet, curator mr. J. A. M. Thijsse te Zaandam, alsmede A. J. Alders, exporteur te Lisse, Naussaupark 29. Rech ter-commissaris is mr. H. G. Rambonnet, curator mr. A. J. Colijn te Lisse. Wegens gebrek aan actief werd dinsdag opgeheven het faillissement van wijlen F. A. Meuleman, winkelier te Beverwijk Plantage 140, uitgesproken op 26 juli 1960 Rechter-commissaris mr. H. J. M. Cokart, curator mr. A. A. M. Leesberg. Advertentie teren in Katanga ten uitvoer was gebracht. De Britse minister van Buitenlandse Za ken, Lord Home, commentaar gevend op de beschuldiging van O'Brien, zei gisteren: „Wij zijn nog steeds van mening dat ge- brtt'ilf iiah 'gëivëld in Kongo meër kwaad" dan goed doet." Home betreurde de uitla tingen die president Tsjombe van Katan ga maandag in Parijs heeft gedaan. Hij noemde ze onbeheerst. Lord Home Onderminister Edward Heath zei in het Lagerhuis, dat Engeland „te verstaan heeft gegeven" dat de UNO-strijdkrachten in Kongo alleen naar de wapens mogen grijpen als een burgeroorlog dreigt en al le andere middelen falen. Lord Home merkte nog op dat men niet telkens offi cieel kan ingaan op „melodramatische verklaringen". De kwestie van O'Briens werk is volgens hem een zaak die alleen de UNO en de Ierse regering aangaat. Home vervolgde met te zeggen: „Wij hebben nimmer nagelaten de heer Tsjom be onder ogen te brengen dat wij niet ge loven in een toekomst voor Katanga als afzonderlijke staat, en dat wij van mening zijn, dat de Kongolese leiders moeten ko men tot opstelling van een grondwet voor Kongo zoals het volk wenst". CARACAS (AFP) De Nederlandse ambassade in Caracas heeft een commu niqué gepubliceerd, waarin uiteengezet wordt waarom de vijf Venezolanen die een vliegtuig overmeesterden en tot lan ding dwongen op Curacao, asiel werd ge weigerd. „Daar de Venezolanen op het ogenblik van hun daad alle rechten in Venezuela genoten, zou het verlenen van politiek asiel hebben gezweemd naar medeplich tigheid." „Dit communiqué is, aldus AFP, een indirect antwoord op verklarin gen van de Venezolaanse afgevaardigden Pedro Ortega en Jesus Casals die de uit levering van de vijf jongelieden aan de Venezolaanse autoriteiten die hen gevan gen hebben, volkomen willekeur noem den. Hofleverancier Donderdagmiddag zal op de Nieuwe r.k. Begraafplaats te Bussum het stoffelijk overschot van de zangpedagoog Boris Las totsjkin Pelsky ter aarde worden besteld. Pelsky, die van Russische origine was, is op 67-jarige leeftijd zondagnacht na een langdurig ziekbed in het R.K. Ziekenhuis St. Joanna te Goes overleden. Vele jaren is hij in ons land als zang pedagoog werkzaam geweest. Sinds 1923 tot zijn ziekte enige jaren geleden verple ging in een ziekenhuis noodzakelijk maak te, was hij aan de Vereniging Muziekly- ceum te Amsterdam verbonden als zang docent in het conservatorium en in de mu ziekschool-afdeling. Muziekconcours in New York. Het derde Internationale Muziekconcours is te New York begonnen; 47 pianisten uit achtien landen (waaronder Nederland) dingen mee naar de vier prijzen, welke in totaal 10.500 dollars vertegenwoordigen. Dit „Dimitri MiteqgoulQs Intefmtjaasal, Piamstenconeours is door de vrouwen - afdeling van de Federatie van Joodse Filantropie ingesteld. De deelnemers mo gen niet jonger dan 15 en niet ouder dan 30 jaar zijn. De prijzen zullen op 17 decem ber in de Metropolitan Opera te New York worden toegekend door een jury, waarin onder meer zitting hebben Samuel Chotzi- noff, voorzitter, Claudio Arrau, Rosalyn Tureck, Rudolph Ganz, Grant Johannesen, Leopold Stokovski, Beveridge Webster, Frank Sheridan, Harriet Cohen en Arthur Rubinstein. Toneelpremière. Op 15 december zal ter gelegenheid van Koninkrijksdag 1961 in de grote aula van het Koninklijk Insti tuut voor de Tropen in Amsterdam de pre mière worden gegeven van het toneelstuk „Minnaar in de Duisternis", dat geschreven is door de in ons land studerende Suri namer Julius Defares. Dit toneelstuk in drie bedrijven is gebaseerd op de „anansie- tories", de Surinaamse legende van -de spin Anansie, die iedereen te slim af is. Het stuk zal onder regie vön de Neder lander Loet Steenbergen worden gespeeld door in ons land wonende en studerende Surinamers en Antillianen. In de pauze van het toneelstuk zullen de bezoekers in de gelegenheid worden gesteld de tentoon stelling „Natuurbeelden uit de Nederlandse Antillen" te kunnen bezichtigen, samenge steld uit foto's van frater Arnoldo, die zich gespecialiseerd heeft op het maken van foto's van het planten- en dierenleven van de Nederlandse Antillen. De Zuidslavische winnaar van de Nobel prijs voor Litteratuur 1961, Ivo Andric, is uit Belgrado in Stockholm aangekomen, om daar zijn prijs in ontvangst te nemen. Andric is vergezeld door zijn vrouw. Milica, en Ivan Lalic, voorzitter van de Zuidslavische Vereniging van Auteurs die voor de Zuidslavische pers. radio en televisie verslag zal uitbrengen van de zondag te houden prijs-uitreiking. De An dries zijn voornemens tien dagen in Zwe den te blijven. Ivo Andric en zijn vrouw in Frankfurt op doorreis naar Stockholm. Enkele dagen geleden is in Amsterdam de stichtingsakte verleden van de Toneel groep Caribiton, die beoogt op artistiek verantwoorde wijze toneelstukken te spe len uit de wereld-litteratuur, die op grond van hun rolbezetting in overwegende mate de medewerking van spelers van Caraïbi- sche afkomst vereisen, alsmede het orga niseren van andere artistieke manifesta ties, die evenals toneelstukken geëigend zijn de Nederlandse toeschouwers een in zicht te geven in de leef- en denkwereld van de volkeren in het Caraïbische gebied en omgeving. De tweede doelstelling is „het scheppen van gelegenheid voor in Ne derland woonachtige Surinamers en Antil lianen om onder deskundige leiding to neelervaring op te doen, teneinde die bij eventuele terugkeer naar Suriname of de Nederlandse Antillen daar te lande ten dienste van het plaatselijk toneelleven te kunnen aanwenden." De stichting is ontstaan uit het initiatief van de secretarissen van de Stichting Cul turele Samenwerking, drs. M. D. Thijs, van de Foreign Student Service, mr. F. H. Tunnissen, en de journalist mr. J. A. J. van Gorkum, die acht jaar in Suriname heeft gewerkt. rif»Y*t« - - Het is inmiddels vast komen staan dat de one-man show van Toon Hermans in derdaad zoals wij vorige week meld den uit het Minerva Theater te Heem stede zal worden uitgezonden op Eerste Kerstdag door de K.R.O.-televisiesectie. Het avondvullend programma begint om 20.20 uur. De Nederlandse Televisie Stichting zal donderdag 7 december een Eurovisie-uit zending overnemen een extra uitzending derhalve van 10.55 tot 11.30 uur over de pauselijke audiëntie voor afgevaardig den^ van het wereldcongres voor school radio en schooltelevisie, dat in Rome wordt gehouden. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO 8.00—24 00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws.7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8 15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen, teman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters 11 00 Kookpraatje. 11.15 Radio-filharm.orkest m.m.v. solist. 12.00 Dansork. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Uit het bedrijfsleven, lezing. 12.43 Orgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Viool en piano. 14.30 Voor de vrouw. 15.05 Muzikale biografie. 16.00 Van vier tot vijf. gevar. progr. 17.00 Lichte muz. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18 15 Act. 18.20 Lichte muz 18 30 Sportpraatje 18 35 Gesproken brief 18.40 Lichte muz. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gram, en comm. 19 30 Voor de jeugd. 20 00 Nieuws. 20.05 Mefistofele. opera. 22 20 Gram. 22.30 Nieuws en meded. 22.40 Act 23.00 Sportacl 23.10 Nieuwe gram. 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 School radio. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. KRO: 11.00 Voor de zieken. 1145 Ge wijde muziek. 12.00 Middagklok - noodklok 12 04 Gram. 12.25 Voor de boeren 12.35 Land- en tuin- bouwmeded. 12 S8 Gram. 12.50 Act. 13 00 Nieuws. 13.15 Gram. 13.40 Licht progr. NCRV: 14 00 Me- tropole-ork. 14 45 Gram. 15.30 Lichte muz. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Kamermuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Prome- nade-ork. 18.15 Sportrubriek 18.30 Gram. 18.50 Sociaal perspectief, lezing. 19.00 Nieuws en weer bericht. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Gevar. progr. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking 22 55 Boekbespr. 23 00 Zang en piano. 23 30 Moderne evolutionistische stromingen en hun religieuze achtergrond, lezing. 23.55—24.00 Nneuws BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.02 Gram. 12.30 Weerber 12 35 Amus.muziek. 12.50 Beursber. 13.00 Nieuws 13 15 Kamermuz. 14 00 Schoolradio. 16.00 Beursbericht 16.06 Franse Ier, 16.21 Kamermuz, 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Gram 18 20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkroniek. 19.00 Nieuws 19 40 Gram. 19.50 Pol. lezing. 20.00 Ork.concert. 21 00 Gram. 21.25 Lichte muz 22.00 Nieuws. 22 15 Bal letmuziek. 22.5523.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG NTS: 17.00 Intern, jeugdjourn. AVRO: 17.10 17.40 Voor de jeugd NTS: 20 00 Journaal en weeroverz. KRO 20 20 Act. 20.30 Variété-progr 21.10 Speelfilm. 22.10 Epiloog. 22 20 Avondcollege Nederlands. VOOR DONDERDAG NTS- 20.00 Journ. AVRO: 20.20 Act 20 30 Do cumentaire. 21 00—22.40 Romeo en Jeannette, to neelstuk.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 4