SLUIZEN EN HAVENS Alom werk grote bewondering voor van hospitaalkerkschip Dominees op verjaarsvisite bij kapitein W. F. Rog DE VLOOT VAN HOUTVAART T oevluchtsoord DIEPPE IJmondverenigingen vandaag en morgen Nieuw laboratorium voor RCN Gemeentesecretaris Post biedt zijn ontslag aan Sport in IJ mond Havenberichten WISKER WOENSDAG 6 DECEMBER 1961 5 Wasmachines - Centrifuges In Beverwijk Bridge OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY STOFZUIGERS LOENDERSLOOT Reusachtige springschans in Finland in aanbouw Loi over de schreef Cassius Clay versloeg Willy Besmanoff Regenval handicapt de bollenkwekers Nieuw mistsignaal in Scheveningen ALLE GOEDE MERKEN Centrifuge reeds voorƒ149.— met el. rem 1179. 100 service en garantie. Betaling ook in overleg. HET HOSPITAALKERKSCHIP „DE HOOP" neemt in Dieppe een grote plaats in. Niet voor niets krijgt het de ereplaats voor het commissariaat van politie, want ook de Franse vissers maken graag gebruik van de diensten van de „De Hoop". En velen maken htm wandeling in de dagen van de Nederlandse „inval" zo, dat ze ook even een blik op het mooie witte schip kunnen slaan, dat voor de vissers hospitaal, kerk en reparatiewerkplaats tegelijk is. Juist toen we zondagmorgen aan boord stapten liep een Franse visser de loopplank op. Hij hield met een pijnlijk gezicht zijn linkerhand tegen zijn wang en toen wist de boordwacht al genoeg. Hij waarschuwde dokter Van Willigen en deze nam de Fransman meteen mee naar beneden, naar de spreekkamer. Een scheepsdokter is van alle markten thuis en dokter Van Willigen heeft er varing genoeg op het gebied van kiezen- trekken, want de toestand van de gebit ten van de vissers is vaak abominabel slecht. Geholpen door verpleger W. Abma on derzocht hij de wijd opengesperde Franse mond. „Die is het" mompelde hij, „maar die er naast is er feitelijk ook aan toe". Angstig zag de patiënt de verpleger met een injectiespuit naderen. Maar even na de prik voelde hij niets meer en glim lachend onderging hij de overige delen van de operatie. wel afgelopen is met vissen", vertrouwde Jan de Boer ons toe. „Het gaat anders bar slecht met de visserij, dit jaar. Er is op de Engelse Wal meer gevangen dan in vorige jaren, maar toch is er slechter aan verdiend, en wat schieten we daar nu mee op?" De andere Nederlandse patiënt, Arie Roeleveld van de SCH 223 „Prudentie viel hem bij. „Met de trawlers gaat het nog wel. Ze vangen een dag slecht, maar ook vaak goed. Zaterdag vingen een paar trawlers nog 20-50 last in een paar uur tijd. Kom daar bij ons maar eens om". ongeluk gebeurt op een vissersschip of er wordt iemand ziek, moet men naar an dere wegen zoeken. Het schip gaat snel naar huis of er komt een marinevaar tuig". Neal werkt voor een medisch tijdschrift, de „Medical Image". Een blad, dat niet alleen in de Verenigde Staten en Cana da, maar ook in Europa gezag heeft. Een duidelijk bewijs, dat de „De Hoop" belangrijk is. Er is overigens nog een facet: de radiodienst. Niet alleen wordt op dit schip de geestelijke verzorging be hartigd, wordt medische hulp verleend en wordt technische assisentie verleend, maar ook verzorgt de De Hoop vaak voor an dere schepen het radioverkeer. Weerbe richten worden doorgegeven, en op be paalde tijden luistert men uit naar de andere schepen. Zelfs in Dieppe verrichtte de radiodienst zijn taak. Want toen hield men vanaf dit schip contact met de visserman op zee. Men gaf aanwijzingen voor de ha vensituatie in Dieppe, en vertelde of men wel of niet kon binnenlopen. Een centrale plaats dus voor de „De Hoop" en zo is het steeds. Maar we zei den net toch ook al: niet voor niets krijgt het hospitaalkerkschip in Dieppe steeds de ereplaats. (Wordt vervolgd) „Merci bien", zei hij stralend, toen al les achter de rug was, en opgelucht ging hij terug naar zijn eigen schip, waar hij sterke verhalen vertelde over het Neder landse schip en zijn medische staf. Wij zeiden het reeds: „De Hoop" heeft niet voor niets de ereplaats in Dieppe. Kapitein jarig Zondagmiddag was het groot feest op de ,De Hoop". Kapitein W. F. Rog was jaris en de beide predikanten, die nu in Dieppe zijn, ds Groot uit Scheveningen en ds. Tiemens uit IJmuiden, kwamen daarom op verjaardagsvisite. Terwijl er in de messroom genoeglijk werd geconserveerd genoten de zes pa tiënten „op zaal" van een goede maaltijd Er waren vier Duitsers en twee Nederlan ders aan boord, wel een bewijs van de in ternationale betekenis van het werk. On der de Duitsers was de jonge Günther Heidfeld van de logger „Conelia" uit Leer. Hij was zaterdag met zijn hand tussen schip en kade gekomen en dat had hem twee vingers gekost. Op de „De Hoop" had men hem vakkundig geholpen en toen werd hij daar als lopend patiënt opgeno- nomen in afwachting van de „Frithjof", die zondagmiddag tegen vieren de Duitse patiënten zou overnemen. Hij was vol lof over de behandeling aan boord van het hospitaalkerkschip. Maar dat gold voor de andere patiënten even zeer. Alleen de oudste patiënt had een klacht, die wel eens meer onder vissers wordt gehoord: „Ze hebben hier geen schnaps". Oudste van de vloot Die oudste patiënt was de in januari 67 wordende Jan de Boer, de oudste vis ser van de Vlaardingse vloot, die in de Fuikstraat nummer 7 woont. Hij vaart op de VL 79 Maas, was op zee ziek geworden en toen overgebracht naar de wal en dus naar de „De Hoop". „Tja", herhaalde hij nog eens, „schnaps is er niet, maar ik moet zeggen, dat het hier verder absoluut prima is". Eerst was ook de Vlaardinger Vuyk aan boord van de „De Hoop" maar hij was juist weer met de VL 216 naar huis vertrokken. „Ik ben band, dat het voor mij nu toch „Dat is juist het beroerde" zegt Jan de Boer, „die regeling van maximaal 150 kantjes en dan naar huis hadden ze alleen voor de trawlers moeten maken." Tja, al zit je ook als een vorst op de „De Hoop", zo nu en dan pieker je toch over de visserij en zijn vele problemen en bij de haringdrijfnet visserij is dat wel heel sterk. Want deze vorm van visserij is nu eenmaal de meest bedreigde. A merikaanse belangstelling De Amerikaan, die het weekeinde op het hospitaalkerkschip doorbracht, maakte zich over deze problemen niet veel zorgen. Neal Priessman was voornamelijk geïnte resseerd in het medische werk van het hos pitaalkerkschip. Hij gaat er niet alleen over schrijven, maar er ook een film over maken. „In de States kennen we zo'n schip helemaal niet", zei hij. „Als daar een Neal Priessman in gesprek met dokter Van Willigen. WOENSDAG 6 DECEMBER Maranathakerk. Castricum, 20 u.: Con- it Kunstmaandorkest. DONDERDAG 7 DECEMBER Kennemer Theater, Beverwijk, 20 u.: Centrum speelt „Acht vrouwen". Patronaatsgebouw, 9.30 en 14 u.: Arena speelt „Het spel der vergissingen". Cultureel Centrum. 20 u.: Film- en kien avond aquariumvereniging Velsen. Twee domineesvrouwen in Dieppe. Links mevrouw Tiemens uit IJmuiden, rechts mevrouw Groot uit Schevenin gen. Als je zoveel koppen hebt inge schonken voor dorstige vissers gaat zo'n bakkie er altijd wel in! Kok W. Dijkhuizen aan het werk in de kombuis van de „De Hoop". Piet Keus kijkt toe. De gemeentesecretaris van Beverwijk, de heer A. A. Post heeft het gemeente bestuur verzocht hem per 1 april 1962 ont slag te verlenen. Gezien de wijze waarop de heer Post steeds voor de belangen van de gemeente op de bres heeft ge staan, stellen B. en W. de raad voor het ontslag op de meest eervolle wijze te verlenen. In verband met de aanhangige maatre gelen op hestuurlijk gebied, die naar het Beverwij kse gemeentebestuur verwacht, zullen uitlopen op een samenvoeging van de gemeenten Beverwijk en Heemskerk, acht het college het niet raadzaam de benoeming van een nieuwe gemeentese cretaris aan de orde te stellen, zolang geen definitieve besluiten zijn genomen. „De raad van de te vormen nieuwe ge meenten, moet bij de benoeming van zijn secretaris, naar ons oordeel, de vrije hand hebben", aldus het college in een pre-advies. De functie wordt intussen tijdelijk waar' genomen door de heer W. C. Huisman, referendaris en chef van de tweede af deling van de scretarie. De heer Post was onlangs vijfentwintig jaar gemeentesecretaris van Beverwijk. TWEE BROMFIETSERS BOTSTEN Twee bromfietsers zijn dinsdagmiddag op de Lange Nieuwstraat in IJmuiden met elkaar in boiking gekomen. Een van héh, een 48-jarige timmerman uit IJmuiden, is met een gebroken onderbeen in het Anto niusziekenhuis opgenomen. Advertentie De voornaamste uitslagen in de winter competitie van de bridgeclub „Heemskerk' waren: Groep A: 1. Windmeyer-Wennink 37V2; 2. Spijker-Tabak 36; 3. gebr. Koop man 33. Groep B: 1. Cornelis-Belleman 4OV2; 2. mevr. Spijker-Droge 38y2; 3. Mayen-v. d. Wel 35. Uitgerangeerd In „wel en wee" van VVB van deze week lezen wij, dat het eerste elftal van deze voetbalclub in „Noord", dat in de tweede klasse KNVB speelt, een veer heeft moeten laten. In de wedstrijd tegen QSC, die zondag 15 oktober werd gespeeld, trof rechtsach ter Ko van de Velde het ongeluk een flinke hersenschudding op te lopen, naar aanlei ding waarvan hij lange tijd in het zieken huis heeft moeten verblijven. Ko zelf schrijft hierover: „Hierbij be dank ik leden en bestuur hartelijk voor de fruitmand, die ik na mijn hersenschudding opgelopen in de wedstrijd tegen QSC (Wor- merveer), mocht ontvangen. Helaas was dit meteen een vroegtijdig einde als speler voor VVB, daar ik niet meer voetballen mag". Ko van der Velde heeft enige jaren ach tereen deelgenomen aan de VVB-wedstrij den in de tweede klasse KNVB. 'Hij was een voortreffelijk voetballer, die eerst als half speler fungeerde maar de laatste ja ren gteeds op de rechtsbackplaats was te vinden en hier een groot struikelblok was voor menige tegenstander. Jammer, voor Kö en VVB, dat Hij wegens zijn ongeval nu uitgerangeerd is. Niettemin schrijven VVB'ers „Wij wensen Ko het allerbeste en lopen bij zijn huwelijk nog even bij hem aan". Het bestuur van het Reactor Centrum Nederland heeft besloten d-e bouw van het koningsplein 19 Laboratorium voor Sterk-radioactieve Ob jecten in het Centrum te gunnen aan Bre- dero's Bouwbedrijven in Utrecht. De aan besteding voor het bouwkundig gedeelte van dit laboratorium vond op 8 november plaats. Onder directie van het Ingenieurs bureau Van Hasselt en De Koning zal zeer binnenkort met de bouw een aanvang worden gemaakt. Voorts is besloten de levering en mon tage van de staalconstructies, rijdende deuren voor de zogenaamde betoncellen in genoemd laboratorium op te dragen aan Gusto Staalbouw te Schiedam. Het laboratorium is ingericht om aan radio-actieve voorwerpen met een geza menlijke bronsterkte van één miljoen cu rie onderzoekingen te verrichten. Dit wordt achter zware betonnen muren met behulp van op afstand bediende appara tuur gedaan. TELEFOON 4886 Advertentie EXPORTVEILING CASTRICUM Ruim 44.000 kilogram peen was er dins dag op de speciale exportveiling van Ons Belang te Castricum om te worden ver handeld. De prijzen lagen deze keer niet zo hoog. De hoogste prijs die nu gemaakt werd was 19,40 voor de O peen, welke werd opgekocht voor het binnenland. De overige noteringen waren: peen B 12,90—17,20; peen C f 17,40—19,00 peen D 19,30; peen O 6,0019,40. Excelsior, Holland Electro, Ruton, AEG, Electrolux, Philips, Erres, Hoover. Betaling eventueel te regelen. Voor 100service: Lange Nienwstraat 433 - 435 Beroepen te Hasselt (als schipperspredi- kant) W. de Graaf te Broek onder Akker- woude. Tweetal te Dordrecht N. de Jong te Kat wijk aan Zee en J. C. van Ravenswaaij te Scheveningen. Marktplein - Tel. 4262 In Kuusamo (Oost-Finland) is men bezig met de bouw van een reusachtige spring schans, de grootste van de noordse landen. Als deze schans gereed zal zijn men hoopt deze in het winterseizoen van 1963 in gebruik te kunnen nemen zullen sprongen van meer dan 120 meter mogelijk zijn. Het kritische punt van de schans is ge legen op de 112 meter, waardoor een sprong van 120 meter mogelijk wordt ge maakt. De kosten, verbonden aan de bouw van deze reuze-springschans, bedragen rond 6 miljoen Finse mark. De Finse Ski Bond heeft besloten een kunst skischans, uit plastic vervaardigd, te laten bouwen. De plastic heuvel zal wor den aangelegd In het sportcentrum Vuc- katti. Duilio Loi heeft dinsdag zijn excuses aangeboden, omdat hij in een televisie uitzending op donderdag j.l. bokspromotors en managers „een troep slavenhandela ren" heeft genoemd. De wereldkampioen bokser in het weltergewicht voor junioren, is door de Italiaanse Boksbond voor deze uitspraak beboet tot het betalen van 200.000 lire. De Italiaanse pugilist zei de gewraakte woorden tijdens een populair televisie programma, waarnaar door miljoenen Italianen wordt gekeken, toen hij twee jonge boksers op het hart drukte „voor zichtig te zijn" met die troep slavenhan delaren, zoals promotors en managers". Op een persconferentie heeft Duilio Loi verklaard, dat hij het alleen maar als grap heeft bedoeld en dat hij met zijn opmerking niemand heeft willen kwetsen. Om zijn goede wil te tonen bood hij via de pers zijn verontschuldigingen aan „aan alle promotors en managers in de gehele wereld". De Amerikaan Cassihs Clay, Olympisch bokskampioen in het halfzwaargewicht, die in het begin van dit jaar van de scheidsrechter in de zevende ronde ge wonnen van Willi Besmanoff. Nadat Clay in de zevende ronde zijn tegenstander met rechtse hoeken op het gelaat twee maal had neergehaald, stopte de scheids rechter het gevecht om Besmanoff een verdere afstraffing te besparen. Het was Clay's tiende achtereenvolgende overwin ning sinds zijn debuut als professional. Advertentie KENNEMERLAAN 9 Telefoon 5271 Erkend installateur PEN. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Hans Bern stein van Gdingen; Frans van Seumeren, Oxe- losund; Cerisoy, Skutskar, bijlegger IJmuiden; Siegerland, Strangnos; Breda, Rotterdam; Pere grine, Dagenham. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Selma Nimtz naar Barbados; Ommenkerk, Rotterdam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). De bloembollenkwekers in de IJmond zijn door de vele regenbuien van de laat ste tijd bepaald niet vrolijk gestemd. Vo rig jaar rond Sinterklaas viel er eveneens zeer veel water, wat tot gevolg had dat vele percelen grond blank kwamen te staan. Thans is de situatie minder erg, omdat de bollenkwekers voorzorgsmaatre gelen hadden genomen. Vele sloten en be ken zijn in de afgelopen zomer zowel van gemeentewege als door de eigenaren zelf op behoorlijke diepte gebracht, zodat, het water op behoorlijke wijze kon worden af gevoerd. Ook heeft men op verschillende percelen pompen geslagen en er staan er nu zoveel, dat men kortgeleden geen enke le pompinstallatie meer kon huren. Door regenval kunnen de kwekers echter lang zaam vorderen met het planten en afdek ken van de bollen. De gemeenteraad van Den Haag heeft besloten 24.000 beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van een nieuwe mist- signaalinstallatie, die geplaatst zal worden aan de Scheveningse buitenhaven. De hui dige installatie vertoont gebreken. Onder meer is de geluidssterkte verminderd. HET SCHIP ip de foto is de „Linge", varende op de Nieuwe Rotterdamse Waterweg met een deklast hout. Dit vrachtschip behoorde toe aan de n.v. Houtvaart te Rotterdam en is in 1928 nieuw in de vaart gekomen na te zijn gebouwd bij de scheepswerf van A. i Vuijk Zonen te Capelle aan de IJsel. i Het meet 2.157 reg. ton bruto, heeft een 'engte van 85,73 m, breedte van 13,02 en een holte van 5,88 m. De triple expansie stoommachine ontwikkelt 1.220 pk en geeft het schip een vaart van ruim negen knopen. Dit stoomvrachtschip vaart thans onder Duitse vlag met Lübeck als thuishaven, Sedert 1957 is het namelijk eigendom van Egon Oldendorf aldaar en de naam luidt: „Jobst Oldendorff". De „Hans Oldendorff' is een ander schip dat voorheen van de N.V. Houtvaart is geweest. Dit is de vroe gere „Gouwe", die een jaar vóór de „Linge aan genoemde rederij in Lübeck werd verkocht. De N.V. Houtvaart staat onder directie van de Firma Vinke Zonen en heeft de beschikking over zeven schepen: „Maas' „Merwede", „Rotte", „Schie", „Vlist' „Waal" en „IJssel". Drie schepen hebben dit jaar echter een andere naam gekregen namelijk de „Schie" werd verdoopt in „Izalio", de „Waal" kreeg de naam „Irazu' en de „IJssel" veranderde in „Pacaya Sdert haar oprichting,16 maart 1910 heeft de maatschappij haar schepen namen van rivieren gegeven. Begonnen werd met de aankoop van het s.s. „Vlug" van de ge liquideerde Stoomvaart Maatschappij Bal tic te Amsterdam. Op 10 februari 1910 ver trok dit schip naar Portugal en Spanje en een jaar later pas werd de naam in „Rijn' veranderd. Gedurende twee jaar was dit het enige schip van de rederij. In 1912 kwam de „Waal" er bij, die eerst „Rap" had geheten. Weldra kwam er ook een schip onder de naam „IJssel" en vervol gens kwamen de „Maas", de „Noord" en de „Zaan". Toen beide laatstgenoemde schepen in de vaart werden gebracht was de eerste wereldoorlog in volle gang. Op 24 juli 1916 kwam het bericht dat de ,Maas" in de Noordzee door oorlogs omstandigheden was gezonken waarbij tien mannen het leven hadden gelaten. In 1919 telde de vloot van de N.V. Hout vaart zes schepen waarvan drie nieuwe, de „Rijn", de „Noord", de „Vecht" en de Zaan". Het vlaggeschip was toen de 2423 reg. ton bruto metende „Noord". In no vember van dat jaar deed zich een ern stige ramp voor met de „Zaan", die op de 9de van die maand op een mijn liep, waarbij 22 opvarenden, onder wie twee passagiers om het leven kwamen. De N.V. Houtvaart was in 1930 een rede rij die 14 schepen telde en met het nieuw, in de vaart brengen van het eerst'e motor schip der rederij, de „IJssel" in 1937, en de bestelling enige jaren later van het motorschip „Merwede", werd de periode tussen de twee wereldoorlogen afgesloten. Engeland was nog maar een paar dagen in oorlog met Duitsland, of het eerste schip werd al afgevoerd als gevolg van de oorlogstoestand; het was de „Mark", die op 9 september 1939 op de Noordzee, 120 mijl bewesten de Deense kust, op een mijn liep. De bemanning kon aan land gebracht worden. Daarna zijn er nog zes schepen van de rederij verloren gegaan. In 1940 de „Vecht" en de „Maas", in 1941 de „Schie", in 1943 de „IJssel", in 1944 de „Eem" en tenslotte liep de „Amstel" op 16 november 1945 in de Oostzee op een mijn en zonk. Daarna zijn er weer nieuwe schepen in de vaart gebracht. De in 1940 bestelde „Merwede" kwam in 1946 pas onder de vlag van de Houtvaart in dienst. De nieuwste aanwinst is het 9105 reg. ton bruto metende motorschip „Rotte". Dit schip, dat een draagvermogen heeft van 12519 ton, is gebouwd bij de Howaldts- werke in Hamburg en het vorig jaar ge reedgekomen. Arie van der Veer Advertentie

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5