Eerste schip te water op Ierse Verolme-werf Windkracht 9 in IJmuiden Krottenwijk Elta in Santpoort-Z. wordt eindelijk opgeruimd - 't Is lekker roken ZWARE SHAG Smaldeel V naar de Ned. Antillen Sint mocht niet meedoen Zuid-Afrika betwist bevoegdheid van Internationaal Hof Sport in IJmond en première in IJmuiden WOENSDAG 6 DECEMBER 1961 I (D*E) soepel en vers tót de fCiiüiéijï' laatste draad! mmmm „Arie Bombarie Prinselijk jacht „Budi" wordt vergroot WEEKABONNEMENTEN n handige tabakszak SJÏ' «■V tfsS&ï Advertentie Besommingen van dinsdag SCH 21 14.430, KW 159 26.500, KW 135 f 5.540, KW 10 ƒ1.750, KW 160 5.830, KW 186 6.510, KW 148 6.280, KW 161 4.840 KW 145 5.990, KW 93 6190, KW 134 ƒ5.470, KW 52 ƒ6.100, KW 171 8.980, KW 75 5.130, SCH 261 15.100, SCH 117 17.490. Aanvoer van woensdag De aanvoer werd verzorgd door negen vaartuigen, die in totaal 1450 kisten, waar van 160 schelvis, 100 wijting, 75 gul en kabeljauw, 70 koolvis, 940 haring, 60 varia, 20 schol, 1700 kilo tong. VL 84 „Jan Senior" 900 kisten haring, IJM 18 „Ariadne" 475 kisten. Prijzen van woensdag Per kilo: heilbot 3.303.10, tarbot 5 4.50, grote tong 5.405,10, grootmiddel tong 4.504.20, kleinmiddel tong 4.404.20, tong I 4.404, tong-dl 3.90—3.50. Per 50 kilo: jumbo's 8278, grote schel vis 6659, grootmiddel 6661, kleinmid del 6661, schelvis I 6665, schelvis II 6350, wijting 4721, schol II 66, poontjes 3222, haai 36, ham 132104, zwarte kool vis 5231, witte koolvis 64, leng 40, grote gul 8065, middel 60, kleine 5048, haring 16.8015.40, makreel 45. Per 125 kilo: zwarte koolvis 130114, witte koolvis 200194, leng 124106, grote kabeljauw 320, middel kabeljauw 258. Besommingen van woensdag IJM 18 26.700, KW 112 149. Op zee Het was over de è'èhëlë noord storm weer met windkracht 8 tot 9. Nergens Het smaldeel V, bestaande uit het vlieg dekschip „Karei Doorman", de jagers ,;Groningen" en „Limburg" en de onder zeeboot „Zeeleeuw", zal midden januari 1962 voor een reis naar de Nederlandse An tillen vertrekken. De schepen vertrekken op 15 januari uit hun thuishavens, Den Helder en Rotterdam. Omstreeks 7 februa ri worden de schepen in Paramaribo ver wacht. Van 16 februari tot 2 maart zullen de „Karei Doorman" en de „Limburg" in Willemstad (Curasao) blijven. De andere schepen blijven daar tot 5 maart. De „Karei Doorman" en de „Limburg brengen van 2 tot 5 maart een bezoek aan Aruba. Het was dinsdag een Nederlandse dag in Cobh, een pittoresk plaatsje in Zuid- oost-Ierland, dat temidden van een groots heuvellandschap op enkele kilo meters van de zee verscholen ligt in een bocht van de rivier Lee. Daar namelijk vond op de nieuwste werf van het Verolme-concern, de „Verolme Cork Dockyard Ltd", de tewaterlating plaats van het Verste zeewaardige vrachtschip dat ooit in Ierland is gebouwd, en dat was uiteraard een gebeurtenis, die de belangstelling had van tientallen hoge autoriteiten en duizenden uit de omtrek. De plechtigheid kreeg een bijzonder ka rakter doordat de echtgenote van de pre- Sint Nicolaas heeft gisteren op zijn verjaardag nog wel <«- de grootste de ceptie van zijn leven gehad. Uitgeno- diffd voor een glansrol bij de tewater lating van het eerste schip, dat op de nieuwe werf van Verolme in Ierland is gebouwd, degradeerde hij namelijk tot een ongewenste vreemdeling met ka merarrest, omdat men uiteindelijk zijn aanwezigheid naast die van echte ker kelijke hoogwaardigheidbekleders in het sterk religieuze Ierland niet zo ge slaagd vond. Enkele minuten voor de tewaterlating kwam dan ook de order af dat de Sint in een kantoorruimte moest blijven wachten tot de sirenes de feestelijke gebeurtenis hadden uitge luid. De goedheiligman heeft later ge lukkig zijn ontstemming kunnen afrea geren met een vluchtige visite aan een weeshuis bij Cobh en op de grote feest avond, die Verolme zijn werknemers bereidde en die tot diep in de nacht duurde. Men vond hem daar echt wel leuk: als een geslaagd stuk uit een rariteitenmuseum. •W'">Yyww&w&vw™-" r i«WW Z - sident van de Ierse Vrijstaat, mevrouw De Valera, zich bereid had verklaard de doop plechtigheid van het 14.900 ton Dw meten de ms. „Irish Rowan" te verrichten. Zij deed dat bijzonder charmant, in aanwe zigheid van haar echtgenoot, van premier Sean Lemass, verscheidene ministers, de ambassadeur der Ierse Vrijstaat in Ne derland, dr. B. Gallagher, de Nederlandse ambassadeur in Dublin, dr. J. Kasteel, de bisschop van Cloyne, dr. J. Aheme, die het schip zegende, en andere burgerlijke en maritieme functionarissen. De werf bij Cobh werd op 15 oktober 1960 officieel in gebruik gesteld door pre mier Lemass en tegelijk geschiedde ook de kiellegging voor de „Irish Rowan". De bouw van het schip duurde dus iets meer dan een jaar een bijzondere presta tie van de nog nauwelijks geschoolde ar beiders, die de heer Verolme dan ook na drukkelijk in zijn dankwoord memoreerde. Men verwacht het schip in mei 1962 te Wie de storm intens wil meemaken, richte zijn. schreden naar het strand en dan nog is het het beste naar de IJ muider pieren te gaan. De zee beukte gisteren als een bezetene op de havenhoofden, die bijna voortdurend aan het oog werden onttrok ken door het hoog en wild opspattende zeewater. Dit is altijd fascinerend en daarom is het niet te verwonderen dat er velen zijn die bij dit weer een kijkje gaan nemen bij de pieren van IJmuiden. Maar men deed er gisteren verstandig aan bin nen de veilige beschutting van zijn auto ophouden met werken op de pieren. te blijven of achter de ramen van pavil joen „De Zuidpier", waar wat mensen door de ondergestoven ruiten naar buiten zaten te kijken. De natuur zorgde eveneens voor een enorme zandverplaatsing. Aan het begin van de zuiderpier stoof het zand in een ononderbroken boog over het havenhoofd naar het strand tussen de pier en het strekdammetje. Een boeiend schouwspel. De boormachine van de firma Stolk, die de knik uit de zuiderpier haalt stond aan de voet van de pier en het hek was gesloten. Want storm impliceert ook kunnen afleveren aan de opdrachtgeefster, de „Irish Shipping Ltd." in Dublin. Er zijn in het eerste jaar enkele moei lijkheden geweest met een der vele vak bonden, waarin de werknemers zijn geor ganiseerd. Uniek voor Ierland was dat col lectieve arbeidscontracten werden afgeslo ten met combinaties van vakorganisaties. Voor de Nederlandse werknemers, veelal leden van de staf, werden twintig nieuwe huizen gebouwd met uitzicht op de haven. Zuid-Afrika betwist de bevoegdheid van het Internationale Gerechtshof in de zaak over Zuid-West-Afrika, die door Liberië en Ethiopië aanhangig is gemaakt, aldus heeft de griffie van het Hof dinsdagoch tend bekendgemaakt. Zuid-Afrika heeft be zwaren tegen de behandeling van deze zaak ingediend. Het Hof zal nu eerst uit spraak moeten doen over de geldigheid van Zuid-Afrika's bezwaren, alvorens het de eigenlijke zaak in behandeling kan ne men. Indien het Hof vaststelt dat de ex cepties gegrond zijn, dient het de zaak verder te laten rusten. Bij de IJmuider bridgeclub „De Jump" zijn de leiders TolWarmerdam sterk te ruggevallen. Door een achtste plaats in de vierde avond staan ze nu derde. De uitslag was: 1. echtpaar De Groot 59.72, 2. dames KramerOuwerkerk 54.86, 3. BakkumSchade 54.17. De totaalstand: 1. BakkumSchade 214.24, 2. Mains—Porck 212.15, 3. Tol— Warmendam 211.80. In de tweede klasse was de uitslag: noord-zuid: 1. Van den BurgKramer 58.00, 2. MulderWonink 53.00, 3. Drijver Timmer 51.00; oost-west 1. echtpaar Han- nema 70.50, 2. NieuwkoopVenema 52.00, 3. BoenderKramer jr. 51.50. Totaalstand 1. echtpaar Hannema 236.33, 2. Drijver Timmer 226.92, 3. Mulder—Wonink 214.38. Badminton In de badmintonstand die gisteren werd gepubliceerd waren de gamegemiddelden van de twee leiders verwisseld. Het moet zijn: Velsen 8 7 0 1 14 48—16 Badhoevedorp 8 7 0 1 14 4717 Dit gemiddelde gaat straks over het kampioenschap 'beslissen. Sedert er een begin is gemaakt met de sanering van de ELTA-wijk nabij de Jan Gijzenvaart in Santpoort-Zuid, zijn er, van de ongeveer zeventig gezinnen die er aanvankelijk woonden, nu nog vijf tien overgebleven: de overigen zijn naar elders vertrokken. Inmiddels is de sloper al druk bezig de leeggekomen woningen te ontmantelen. In deze situatie bevindt zich een achterblijver tussen twee lege woningen- De sloper heeft dit blok van drie woningen tot dusver ont zien, maar gerust is de achterblijver be paald niet. Weliswaar zegt hij van Velsens B. en W. een schrijven te hebben ontvan gen, volgens hetwelk „alsnog" beide leeg staande woningen intact zullen worden ge laten „totdat de jeugd in baldadigheid een einde maakt aan deze toestand," maar zal de sloper, die de percelen voor vierhonderd gulden per stuk van de gemeente heeft ge kocht, nu ook maar lijdzaam afwachten? Baldadige jeugd pleegt grondiger te ver nielen dan in de bedoeling van de sloper ligt, omdat deze laatste nu eenmaal som mige dingen „heel" of „bijna nog heel" wil laten, ten einde er een maximum prijs voor te kunnen maken. Wanneer zal hij, zijn bezit bedreigd achtende, zeggen: „en nu is het genoeg, ik ga ontmantelen, voor het helemaal te laat is!"? Ik woon op een vulkaan, en anderen met mij, want iedere dag zie ik meer huizen verdwijnen. Er zijn hier reeds woonblokken gebouwd, met een capaciteit van 72 flatwoningen, naar het verluidt, om ons op te vangen. Maar hoogstens een ze vental gezinnen afkomstig van de ELTA hebben er onderdak gekregen." Aldus de in grote ongerustheid levende ELTA-bewo- ner, die vol bitterheid gewaagde van een belofte door het college, dat zou hebben toegezegd dat de nieuwe flats grotendeels bestemd waren om de ELTA-gezinnen op te vangen. Is het juist, om bij een wachtlijst van tweeduizend woningzoekenden, zeventig ge zinnen hun woningen te doen ontruimen (voor sloop) om er in de toekomst 48 eta gewoningen (twee blokken) voor in de plaats neer te zetten? zo vraagt de verbitterde achtergebleven ELTA-man zich af. Inferieure bouw Het drama met de ELTA-woon wijk is er een voorbeeld van, welke gevolgen infe rieur bouwen kan hebben. Deze „wonin gen" zijn tientallen jaren geleden door de r.k. woningvereniging neergezet. In die ja ren was nergens in Nederland sprake van een serieus toezicht op de bouw.Dit heeft de bouwvereniging voortdurend geld aan reparaties gekost, zo veel geld, dat er ten slotte geen cent meer in kas was. Die reparaties hebben maar zeer tijde lijk geholpen. En het slot was, dat het levensgevaarlijk werd in zo'n ELTA-wo- ning. Dat de gemeente onder deze omstandig heden ingrijpt, is logisch. Zij heeft de daartoe geëigende maatregelen genomen, waarbij voorop heeft gestaan: het belang van de ELTA-bewoners. Deze maatrege len gaan de gemeente Velsen een kleine half miljoen gulden kosten. Het overgrote deel van de ELTA-bewo ners is al aan een andere woning gehol pen en ook alle anderen krijgen er een toegewezen. Bovendien draagt de gemeen te met f 250 bij in de verhuiskosten, waar toe zij niet wettelijk verplicht is. De moeilijkheid was en is deze mensen aan een woning te helpen die een huur vergt welke overeenkomstig hun financiële draagkracht is. In de ELTA-woonwijk be taalden zij ongeveer vijf en een halve gul den huur per week; de nieuwe flats doen vijftien tot zestien gulden. Daarom prefe reerden de meesten een goedkopere wo ning elders in de gemeente. Hier is echter het gezegde, dat de liefde niet van één kant kan komen, van toe passing: aan medewerking van de zijde der betrokken ELTA-bewoners wil het nog wel eens ontbreken. Onbegrijpelijk is soms te moeten ervaren dat men liever in z'n krot wenst te blijven, dan de kans om naar een menswaardiger woning te ver huizen aan te grijpen. Er is geen sprake van, dat de sloper in de ELTA-wijk zonder meer z'n gang zal kunnen gaan. Zo zal hij de twee leeg staande woningen waartussen een nog be woonde woning is, niet mogen slopen voor dat hij er van gemeentezijde toestemming voor krijgt, zo werd ons op het gemeente huis verzekerd. Al heeft men daar begrip voor de schade die de sloper kan onder vinden van de baldadige jeugd (die zich inderdaad reeds niet onbetuigd heeft gela ten). Zo heeft hij toestemming om uit de leegstaande woningen alvast sanitair te verwijderen. De sanering van de ELTA-wijk is een algemeen belang. En het ligt bepaald niet aan de gemeente Velsen, dat voor elke krot die hier moet verdwijnen men niet meteen 'n nieuwe woning kan neerzetten. Er wordt naar gestreefd elke krotbewoner zo snel mogelijk aan een menswaardige behuizing te helpen. En, zoals hierboven al gezegd bij haar hulpverlening gaat de gemeente Velsen zelfs verder dan zij hoeft. Iets dat in andere Nederlandse gemeenten niet al tijd het geval is. Bert Pijpers, die als regisseur van de Velser onderwijzerstoneelvereniging „Ken- nemerland", de laatste jaren de leiding heeft van de traditionele Sint Nicolaas- toneelvoorstellingen voor de Velser school jeugd, blijkt in die tijd zoveel ervaring met dit specifieke genre te hebben opge daan, dat hij zichzelf aan het schrijven heeft kunnen zetten. Zijn goede kijk op de wensen van een jeugdig publiek, demon streerde hij verleden jaar met het amu sante „Pierewit" en het verdiende succes dat hiermee werd behaald, vormde voor Bert Pijpers een voldoende stimulans, om dit ensemble in de afgelopen dagen zijn tweede stuk „Arie Bombarie" te laten spe len. Het werd negen maal in het Patro naatsgebouw aan de Willemsbeekweg op gevoerd, voor de leerlingen der vijfde en zesde klassen van alle lagere scholen in deze gemeente, op welke manier ongeveer vijfentwintighonderd kinderen opnieuw een kostelijke avond werd verschaft. Vergeleken met zijn eersteling, betekent deze „Arie Bombarie" voor Pijpers onge twijfeld een vooruitgang en het stuk kan dan ook zeer zeker als een aanwinst wor den beschouwd voor het kindertoneel, waar behoorlijk speelbaar materiaal heus niet voor het grijpen ligt. De grootste aantrek kelijkheid van dit sprookjesspel bestaat uit de vorm, waar de auteur zijn verhaal in heeft gegoten. De auteur is zo geluk kig geweest in Peter Warmerdam, een even bekwaam als vernuftig medewerker aan te treffen, wiens decors niet alleen bijzonder fraai zijn uitgevallen, doch bo vendien in enkele seconden een change ment mogelijk maakten. Deze frisse en tourage was de ideale achtergrond voor het verloop van deze historie, waarin Arie Bombarie met lompe voeten het land In- tegerië betreedt, waar de naïeve bewo ners de leugen al tweehonderd jaar een onbekend begrip is gebleven. Uiteraard beleeft Arie hier door middel van zijn droom de meest hachelijke avonturen. Zo ontmaskert hij de eerste-minister als een gevaarlijk intrigant, die slechts op eigen voordeel is bedacht, welk succes hem der mate naar het hoofd stijgt, dat hij serieus overweegt naar de hand van 's konings dochter te dingen. Doch dan begint men in Integerië te beseffen, dat Arie eveneens bij de onbetrouwbare branieschoppers dient te worden ingedeeld en wordt hij, via alle bladen van het prentenboek, in omgekeerde richting met bekwame spoed het land weer uitgeschopt. En de lezer zal het reeds hebben begrepen; Arie ont waakt in zijn eigen vertrouwde bed waar hij, nog onder invloed van de benauwde droom, zich heilig voorneemt voortaan de waarheid en niets dan de waarheid te zul len spreken. Dit verhaal heeft de schrijver met di verse geestige tafereeltjes opgefleurd, waarin talrijke originele vondsten werden uitgewerkt. De dansende, levensgrote kar tonnen marionet bij voorbeeld, die als waarheidsbarometer fungeert en het enor me profiel van de reus, wiens verschijning in de zaal een daverende hilariteit veroor zaakte. Daarnaast werd het stuk met ver schillende amusante personages uitgerust, die over het algemeen bijzonder knappe vertolkers vonden. Arie Bombarie werd door C. Mol met veel komisch aplomb ge speeld, hetgeen een vrolijke melange op leverde van de karaktereigenschappen van Krelis Louwen en Olie B. Bommel. Wat goed volgehouden typeringen betreft, wa ren F. Kwast en L. Hopman zelfs nog be ter in hun waarlijk kostelijke uitbeeldin gen van. de over-gedistingeerde schout Knakkerling met zijn permanent slaperi ge hellebaardier Robberklopper. Ook het kwieke prentenboekmannetje Kiri, ver kreeg van S. Mooyman een sprankelende vertolking. Er waren ook zwakker gespeel de figuren bij, zoals de tovenaar; doch bij zulk een grote bezetting kan dit ook moei lijk anders. Bepalen wij ons dus liever tot hen, die tot de uitblinkers mcjgen worden gerangschikt, zoals J. Groen, P. Heyblok en de dames A. van der Werff en G. Jan sen. Zij allen hebben een dankbaar ge bruik gemaakt van de mogelijkheden, wel ke hun in dit amusante sprookjesspel wer den geboden. Met Bert Pijpers en Peter Warmerdam kunnen zij ervan zijn over tuigd, dat hun gezamenlijke inspanning m voortreffelijk kindertoneel mocht resulte ren. Jan van Dam Het prinselijk jacht „Budi", dat Prins Bernhard op zijn vijftigste verjaardag van het Nederlandse bedrijfsleven ten geschen ke kreeg, ligt weer op de scheepswerf in Alkmaar, waar het scheepje destijds ook van stapel is gelopen. Het zal twee me ter worden verlengd en de beide motoren zullen worden gereviseerd. De „Budi", waarmee de prins deze zomer op de Mid dellandse Zee heeft gevaren, bleek te klein te zijn voor het grote gezelschap dat de prins regelmatig op zijn jacht nodigde. Aanvoer van dinsdag De totale aanvoer van vis in IJmuiden was dinsdag 6740 kisten, waarvan 1322 tong en tarbot, 2 heilbot, 315 schol, 2 schar, 4208 haring, 27 makreel, 181 schelvis, 376 wijting, 100 kabeljauw en gul, 22 leng, 15 haai, 4 ham, 18 poon, 125 koolvis, 23 di versen. Prijzen van dinsdag Per kilo: Heilbot 3.50, grote tong 54.70, grootmiddel tong 4.103.80, kleinmiddel tong 4.3.30, kleine tong 1 4—3, kleine tong 3 3.402.90, tarbot 1 4.103.60. Per 50 kilo: Tarbot 4 9079, tongschar 50, grote schol 6251, grootmiddel schol 5750, kleinmiddel schol 5145 kleine schol 1 6055, grote schelvis 2 5745, schar 56, verse haring 15.4011, makreel 4520, grote schelvis 7263, grootmiddel schelvis 67, kleinmiddel schelvis 6865, kleine schelvis 1 6860, kleine schelvis 2 6125, wijting 38—21, grote gul 8664, middel gul 7056, kleine gul 5442, kleine haai 33, ham 130124, poontjes 3227, kleine koolvis zwart 5444, kleine koolvis wit 62. Per 125 kilo: Grote kabeljauw 392196, grote koolvis zwart 136112, grote kool vis wit 178170, grote leng 114104. hebben de schepen dan ook kunnen vissen. Om de oost lagen de loggers en kotters dinsdagmorgen al te steken, evenals op de kust. In het Kanaal kon niet worden gevist, ook wegens de storm. Er heerste wind kracht 9 tot 10 met zware buien. Voor donderdag VL 121 „Willem" 1400 kisten haring, KW 8 „Deining" 1000 kisten, IJM 46 „Claesje" 500 kisten. Thuisstomend zijn de IJM 5 „Maria Eli zabeth" en de IJM 15 „Emma". Scheveningen In Scheveningen was de aanvoer 2000 kisten Kanaalharing en 1000 kisten span- haring. OOOOOOOOCXSaSOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXDCOOOOOOOOOOOOOOOOO c dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder- dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE 8

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 6