Taktiek der „verschroeide aarde thans in Katanga toegepast wordt UNO doet luchtaanvallen op Elisabethstad Westduitse amendementen op het Franse plan-Fouchet Een bedreigd Coevorden hield de adem in Prof. Oud vraagt minister Visser een nota over de zaak-Van der Putten HET WEER 1.78 èeè' MO RRIS'êefore you êuy! msm Dreigende taal van China tot India Dijkwerkers in sneeuwjacht op post bij dijken van Overijselse Vecht Portugese vissersboot vergaan: 17 doden r-- Varkenscarbonade Keurslager H. BUTTER DAGBLAD VOOR VE LSEN-IJ M UI DEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DONDERDAG 7 DECEMBER 1961 p REGEN- EN TWEEDJASSEN Overstroming in omgeving van Gramsbergen Het woord is aan HH H -Mê Tegemoetkoming aan Nederlands-Belgische wens 's Nachts lichte vorst In de krant van heden: - WEEKEND-AANBIEDING Vier vermisten A.s. Moeders UW SPECIALE AANDACHT KERST- en NIEUWJAARSKAARTE met firmadruk 47e JAARGANG NUMMER 30 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295 IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal f 1.65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. A Redactiechef te IJmuiden. J. Kosak Uitgave. Grafische Bedrijven Damiate N.Vt Grote Houtstraa, 93, Haarlem Directie; P. W. Peëfeboom en Mr. H. C. van der Mije b: ELISABETHSTAD (UPI) - Het twee dagen oude gevecht om de Katangese hoofdstad Elisabethstad is vandaag in het teken komen te staan van een gisteren door Tsjombes mi nister van Buitenlandse Zaken Kimba geuite bedreiging dat zijn regering de UNO niet om een staakt-het-vuren zal vragen en een verschroeide aarde-tactiek zal toepassen alvorens zich over te geven. De vertegenwoordigers van de wereldorganisatie in Elisabethstad heb ben daarop toegestemd in een evacuatie van de burgerbevolking. Kimba's woor- den vormden de bittere afsluiting van een dag, waarop de UNO-troepen ver spreid felle gevechten leverden met de Katangezen en vliegtuigen van de wereldorganisatie vier Katangese toe stellen vernielden, een benzine-opslag- ilaats in brand schoten en een spoor- >rag bombardeerden. Een van hun belangrijkste aanvallen richtte de Katangezen op het hoofdstede lijke postkantoor, waar zij na een uur strijd met mortieren, machinegeweren en karabijnen het hoofd moesten buigen voor de verdedigende UNO-soldaten. De lucht acties van de Volkenorganisatie werden uitgevoerd door twee Indische Canberra- bommenwerpers, die waren opgestegen van hun basis bij Loeloeaburg. Zij wis ten op het vliegveld van Kolwezi een gevechtsklare straaljager en drie trans portvliegtuigen te verschalken, waarna zij, zoals gezegd, een benzineopslagplaats in brand schoten en de spoorbrug tussen Jadotstad en de Katangese hoofdstad ver nielden. De Canberra's voerden bovendien een aanval uit op een militaire trein. Naar aanleiding van deze luchtaanvallen gaf Kimba bevel dat de Amerikaanse consul Lewis Hof f acker in zijn huis te Elisabethstad moest blijven en onder toe zicht moest worden gesteld. Y oeloe Radio-Parijs heeft meegedeeld dat de president van Katanga, Moise Tsjombe, om kwart over acht vanmorgen is aange komen in Brazzaville, hoofdstad van het vroegere Frans Kongo. Na zijn aankomst begaf Tsjombe zich onmiddellijk in con ferentie met president Fulbert Yoeloe. Tsjombe verliet de Franse hoofdstad vannacht na een verblijf van vijf dagen. Volgens radio-Parijs zal Tsjombe zich van uit Brazzaville naar Salisbury in Zuid- Rhodesië begeven, alvorens naar Elisa bethstad terug te keren. Voor zijn ver trek van Le Bourget deed de Katangese leider een felle aanval op de Verenigde Staten. Dit land heeft gisteren namelijk 21 Globemasters aan de UNO ter beschik king gesteld, onder meer voor dienst in Kongo. WASHINGTON (UPI) Het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken en de Britse ambassade te Washington heb- Advertentie BARtÊuORISSTR™ HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 2235R6 ben gisteren meegedeeld dat er geen me ningsverschil tussen Engeland en Ameri ka bestaat inzake het optreden van de UNO in Kongo. Geruchten hierover wa ren ontstaan na een uit Londen gemel de verklaring van de Britse Groot-Zegel bewaarder Edward Heath, dat de UNO- strijdmacht niet moet worden gebruikt voor het doordrukken van een politieke oplossing. De Italiaanse regering heeft gisteravond laat na afloop van een kabinetszitting een communiqué uitgegeven, waarin zij de UNO waarschuwt haar militair personeel uit Kongo te zullen terugtrekken als de Volkenorganisatie voor het einde van de- I ze maand geen maatregelen zou hebben I getroffen voor hun bescherming. Deze aankondiging is het gevolg van de moord op de dertien leden van de Italiaanse luchtmacht te Kindoe. Een luchtfoto van de omgeving van Gramsbergen in Noordoost-Overijsel, waar het doorgebroken Vechtwater de landerijen heeft blank gezet en de buitenwijken van Coevorden in gevaar bracht. (Luchtfoto A.N.P.) Mark Twain: Als twee mensen helemaal niets meer voor elkander kunnen doenlaten ze dan tenminste samen glimlachen om de vreemde humor van het feit, dat ook dat besef hen nog tot een eenheid ver bindt. -X'f: (Van onze correspondent) BONN West-Duitsland heeft aanvul lende plannen voor de Franse denkbeelden over een politieke confederatie van de zes landen der Europese Economische Ge meenschap. Zeven punten zal de bondsre gering naar voren brengen als de minis ters van Buitenlandse Zaken van de zes volgende week in Parijs bijeen komen. Deze houden in: 1. Een onafhankelijke secretaris-generaal moet worden benoemd, die in Parijs zal zetelen en die de ontwikkeling in de rich ting der politieke eenwording moet stimu leren. 2. De ministerraad der Gemeenschap zal meerderheidsbeslissingen moeten nemen. 3. Na drie jaren zullen stappen gezet worden om tot een gemeenschappelijke buitenlandse- en defensiepolitiek te komen. 4. Een clausule moet bepalen dat alle leden der E.E.G. ook tot de politieke unie zullen behoren (dit mét het oog op de tóe- treding van Groot-Brittannië). 5. De unie zal de naam „Unie van Euro pese volken" moeten dragen. 6. Binnen de Noordatlantische Verdrags organisatie zal men gemeenschappelijke defensieplannen moeten uitwerken. 7. Het parlement van de Unie moet het recht hebben de begroting van de finan ciële commissie goed te keuren of te ver werpen. Deze amendementen zouden aan •■X- ,V' v:vvV Nederlandse en Belgische bezwaren tegen de Franse idee van een confederatie van nationale staten tegemoet komen. Een Westduitse regeringswoordvoerder verklaarde, in antwoord op vragen over een bericht in het Amerikaanse dagblad New York Times dat amendementen ver leden maand waren ingediend op een bij eenkomst van deskundigen van de zes E.E.G.-landen die onder leiding stond van de Fransman Fouchet. Het onderwerp zal op 15 december te Parijs door de minis ters van de zes worden behandeld. Het wordt ook mogelijk geacht dat pre sident De Gaulle en bondskanselier Aden auer er gedurende de besprekingen, die zij in het komende weekeinde te Parijs zul len voeren, over zullen beraadslagen. TOKIO (UPI) Communistisch China heeft India er vandaag van beschuldigd een uitermate gevaarlijke politiek van ge weld in de Chinees-Indische grensgebieden te volgen. De beschuldiging is vervat in een verklaring van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Peking. Premier Nehroe van India wordt be schuldigd van leugenpraat, gebrek aan ze delijke moed en het volgen van een anti- Chinese politiek. „Nehroes handelwijze zou India in een weinig benijdenswaardi ge positie kunnen manoeuvreren. China zal het geen haar kosten", aldus de ver klaring. China wijst voorts de Indische be schuldiging van agressie als kwaadspreke rij en laster van de hand. Indische troe pen, aldus de verklaring, hebben daaren tegen de Chinese grens sinds 1960 zeven tien maal geschonden; Indische vliegtui gen zijn 45 maal het Chinese luchtruim binnengevlogen. (Speciale berichtgeving) Terwijl een dorpse torenklok zijn twaalf middernachtelijke slagen liet klinken, ploeterden vannacht rond het slapende Coevorden tientallen dijkwer kers aan nieuwe versterkingen voor de plotseling bedreigde woonwijken en spiegelden in Schoonebeek de helder oplaaiende gasvlammen zich in onafzien- begon water door te laten. Dit betekende een ernstige waarschuwing voor het ge meentebestuur van Coevorden. Als de dijk het zou begeven zou de woonwijk Mars hoven door het Vechtwater overspoeld worden. Op het bedreigde punt werd in allerijl een nooddijk van zandzakken op geworpen. Ook aan de zijde van het Stiel tjeskanaal heerste uiterste waakzaamheid, Sluis 1 kon 's middags de enorme water massa's al niet meer baas. Later op de avond stroomde het over de betonnen om- bare watervlakten. De rust die gister- loop en over enkele plaatsen van de dijk middag over het kalm over de landerijen naar de landerijen. Ook hier bedreigt een stromende Vechtwater hing, was niet meer dan een stilte voor de storm, want 's avonds vroeg het wassende water opnieuw om de tegenstand van de ver moeide dijkwerkers. De zo genoemde slapende dijk in het aan de Duitse grens liggende waterschap Katangaanse soldaten met een tank in stelling. (Telefoto A.N.P.) Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Mor gen weer toenemende bewolking met later op de dag in het wes ten en zuiden van het land mo gelijk enige regen of sneeuw. In de komende nacht vrijwel over al lichte vorst. Morgen overdag dezelfde of iets lagere tempera turen. Aanvankelijk zwakke wind, later matige tot krachtige wind tussen zuid en oost. Volledige wéerrapporten op pagina twee Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 De Kleine Wereld 3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 In de Vishal en op zee5 Horen en Zien 5 Uit stad en omgeving5, 7 Kennemer Kruimels7 Panda en andere beeldverhalen.9 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs H Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummei hpvaal uit veertien pagina's (Van onze parlementaire redacteur) De zaak-Van der Putten is gister avond in de Tweede Kamer ter sprake gebracht bij de eerste ronde van het debat over de begroting van Defensie. De fractieleider van de V.V.D., prof. Oud, vroeg- of minister Visser bereid was de Kamer volledige opening van zaken te geven over de zaak-Van der Putten. De minister zou in een nota een openbaar stuk op zo kort mo gelijke termijn opheldering moeten ver schaffen, niet alleen over zijn eigen be leid in deze kwestie, maar ook over dat van zijn ambtsvoorgangers. Prof. Oud zei dat door allerlei publika- ties over deze kwestie de openbare me ning is verontrust. Er is vrees ontstaan dat de zaak in de doofpot zou gaan. De minister heeft gezegd dat de „onderste steen boven zou komen" en prof. Oud wil de graag weten welke weg de bewinds man hierbij zal volgen. Een procedure voor het Ambtenarengerecht, waar het al leen is te doen om de vraag of de heer Van der Putten al dan niet terecht is ont slagen, is voor de minister niet het juiste middel om zich te verantwoorden. Het ging prof. Oud alleen om de algemene be leidskanten van deze zaak. Het parlement is voor de minister de aangewezen plaats om hierover verantwoording af te leggen. Prof. Oud achtte het tijdstip nog niet aangebroken om het middel van een par lementaire enquête te hanteren. Komt de minister met een nota, dan zijn er twee uiterste mogelijkheden, al dus prof. Oud. Is de nota bevredigend, dan kan de Kamer haar voor kennisge ving aannemen; is zij geheel onbevredi gend dan zou de Kamer de minister het vertrouwen kunnen opzeggen. Tussen deze twee uitersten liggen nog andere moge lijkheden: terwille van een nader onder zoek zou de Kamer een commissie kun nen instellen, al dan niet met enquêttebe- voegdheid- (Bij een enquête, die buiten de regering omgaat, kunnen getuigen onder ede worden gehoord). De liberale fractie leider achtte het verkeerd, de ernst van deze zaak te onderschatten. Het is in het belang van parlement, regering en strijd macht dat het vertrouwen wordt hersteld aldus prof. Oud. Bij de Kamer was een brief ontvangen van mr. N. J. Geleijnse, waarin verzocht werd te bevorderen dat het ontslag van de heer Van der Putten ongedaan wordt gemaakt. De voorzitter heeft voorgesteld deze brief in handen te stellen van de daarvoor in aanmerking komende com missie. (Men zie ook pag. 2) doorbraak een woonwijk, namelijk het 2000 zielen tellend Binnenvree. Kelders van flatgebouwen stonden reeds blank en de riolering functioneerde niet meer De vier gaten in de noordelijke vecht- dijk bij het gehucht Haandruk zijn aan zienlijk gegroeid en hoewel ook vannacht de snelheid waarmee het water zich naar de landerijen verplaatste nog niet zo groot was als verleden jaar, riep Coevordens loco-burgemeester gisteravond zijn men sen bijeen om bij een definitieve door braak maatregelen gereed te hebben. Op sommige plaatsen had men zowel in ons land als in Duitsland ondergelopen we gen met paaltjes gemarkeerd opdat het autoverkeer er zo lang mogelijk gebruik van zou kunnen maken. Toen gisteren in het eind van de middag sneeuwbuien ech ter voor een sterk vervroegde duisternis zorgden, waren ook deze hulpmiddelen zonder waarde. De schade die het water aanricht vormde aan beide zijden van de grens overal het onderwerp van'gesprek. In Meppel en Zuidwest-Drente is de si tuatie niet meer verontrustend. In de Hoogeveense Vaart is het peil bevredigend gedaald. De afstroming op het Meppeler- diep gaat niet snel, maar wel gestaag. Het water uit de omgeving van Coevorden zal gedeeltelijk via de Hoogeveense vaart en gedeeltelijk langs de Drentse hoofdvaart worden afgevoerd en wel op een dusdani ge wijze dat niet opnieuw gevaar voor Meppel zal ontstaan. Ook in Oost-Groningen is de toestand belangrijk verbeterd. Door een onverwacht snelle daling van het buitenwater heeft men zeer veel binnenwater op de Dollard kunnen lozen. Het water in de Maas in Limburg blijft zakken. De stuwen in Roermond; Belfeld en Sambeek zijn nog gestreken, maar het is te verwachten dat ze vrijdag weer wor den ingezet. Advertentie klein beentje 500 gram Bij aankoop 100 gram echte geurige SLAGERSHAM 58 ct. 100 gram BOTERHAMWORST voor 10 ct. KENNEMERLAAN 43 - 45 LISSABON (AFP) -- De Portugese vis sersboot „Manuel Machado" is woensdag ochtend op de rotsen van het eiland Pece- gueiro, op vijf kilometer van de Portugese kust ten zuiden van Lissabon, geslagen. Van de 21 opvarenden kwamen er 17 om het leven. De overige vier konden worden gered. HAMBURG (AFP) Het Britse vracht schip „Ondo" zit vast op een zandbank in de monding van de Elbe. Volgens deskun digen bevindt de bemanning, die vijftig koppen telt, zich in een zeer ernstige si tuatie en zal het waarschijnlijk onmogelijk zijn het schip te redden. Doordat de storm voortduurt is het voor de te hulp gekomen schepen onmogelijk het Britse vrachtschip te naderen, maar zij blijven in de buurt. STOCKHOLM (UPI) Het schip Bon Jour, dat de commerciële radiozender ra dio Nord aan boord heeft, is in de Oostzee op drift geraakt, nadat een ankerketting bij stormweer was gebroken. Doordat een tank voor automatische druk niet functio neerde, duurde het uren voor de beman ning er in slaagde de machine op gang te krijgen. Toen men daarin was geslaagd, was het onmiddellijk gevaar geweken. De scheepvaart op de noord- en oostzee heeft woensdag veel te lijden gehad van stormen. De politie van Cuxhaven heeft gemeld dat een Duitse loods en twee ma trozen vermist worden. De motorboot, waarin zij zaten, was in de monding van de Elbe omgeslagen. Dinsdagavond al is de veerboot tussen Denemarken en Duits land niet meer uitgevaren. Het Westduitse schip „Thüringen" is in het Kattegat aan de grond gelopen. De bemanning is gered KOPENHAGEN (UPI) Een achttien jarige arbeider wordt sinds dinsdag ver mist in de Grote Belt, nadat hij in een kleine boot uit Kerteminde was uitgevaren om te gaan vissen. Uit diverse streken worden overstromin gen gemeld. Vooral de kustgebieden van Neder-Saksen en Sleeswijk-Holstein hebbr van het water te lijden. In Gothenburg i de storm hevig te keer gegaan. Dakc werden van de huizen gerukt en bom< ontworteld. Oost-BerHjn vertoonde hetzeli de beeld. Schotland is al in de greep van een bat re winter. Sneeuwploegen hadden ma weinig succes bij hun strijd om vijfti< hoofdwegen, die door de sneeuw geblok keerd waren, vrij te krijgen. Advertentie Onze feest-collectie positiekleding is ten volle waard. Bezoekt ons sou terrain, Anegang 46 voor baby, kleuter en aanstaande moeder Advertentie

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1