H tv y Minister wil Bijlmermeer niet bij Amsterdam voegen P. v. d. A.: Wacht beslissing af van het Ambtenarengerecht Vermoorde Colombo lag twee dagen in geparkeerde auto AGENDA 3 Voor rijksscholen geen vijfdaagse schoolweek en BINNENWERK IS WINTERWERK! Uw woning verveloos van binnen? nu Toekomstig woongebied strijdpunt in Kamer Demonstratie zelfverdediging taxichauffeurs Lichaam gevonden Snellere verlichting van rheumatiek en spierpijnen Mond- en klauwzeer in de Vechtstreek KLM-DC 8 beschadigd bij landing in Lissabon Lichte vorst DONDERDAG 7 DECEMBER 1961 2 VERF GEEFT FLEUR Roofoverval op bejaarde NAAIMACHINES Zaak-Van der Putten in de Kamer Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Goed geheugen FELISOL écht kleurecht si si n Advertentie /V - De minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, heeft gistermiddag in de Tweede Kamer niet toegegeven aan de op hem uitgeoefende drang, de Bijlmermeerpolder niet bij Ouder- Amstel te voegen, maar bij Amsterdam. De Bijlmermeer was het voornaamste punt van discussie bij de beraadslaging over het in april 1958 ingediende wetsont werp tot opheffing van een aantal gemeen ten en vorming van nieuwe gemeenten 's Graveland en Weesp, alsmede wijzi ging van de grenzen der gemeenten Hil versum, Naarden en Ouder-Amstel. De be doeling is de gemeenten Ankeveen, 's Gra veland en Kortenhoef, het tot Weesper- karspel behorende Hollandsch Ankeveen en een strook van Hilversum tot één ge meente een nieuwe gemeente 's Gra veland te verenigen. Voorts beoogt het wetsontwerp uit een groot deel van Wees- perkarspel en Weesp een nieuwe gemeen te Weesp te vormen en de overblijvende gedeelten van Weesperkarspel toe te voe gen aan Ouder-Amstel en Naarden. De Bijlmermeerpolder, die thans deel ui maakt van de gemeente Weesperkarspel, zou daarbij aan Ouder-Amstel toevallen. Hiertegen richtten zich de bezwaren van vele Kamerleden. De heer Scheps (P. v.d. A.) had tevoren een reeks amen dementen ingediend mede ondertekend door de heren Koersen (K.V.P.) en Van Leeuwen (V.V.D.) die beoogden de Bijlmermeer bij Amsterdam te voegen. Amsterdam wil in de polder een woonwijk voor 100.000 mensen bouwen en heeft reeds een gedeelte van de grond aangekocht. Minister Toxopeus had bij het mondeling overleg al verklaard het gehele ontwerp te zullen intrekken indien de Kamer de Bijlmermeer bij Amsterdam wil voegen. Zou de polder bij Amsterdam worden ge voegd (om door nieuwbouw de sanering van oude buurten in de hoofdstad op te vangen) dan zou de polder een enclave in het gebied van Ouder-Amstel vormen. Het gebied zou dan een vrij brede verbindings- strook met Amsterdam moeten krijgen en dan zou de doodsklok luiden niet alleen over Ouder-Amstel, maar ook over Die- mèn, meende de minister in zijn antwoord op de betogen van de Kamerleden. Uit drukkelijk verklaarde hij, dat hij niets *e- gen Amsterdam had, zoals de heer Borst (C.P.N.) meende. Maar de bewindsman betwijfelde of de groei van onze grootste steden nu maar onbeperkt moet doorgaan. Daarom wilde hij niet volledig aan de Amsterdamse drang tot gebiedsuitbreiding toegeven. De minister wees erop, dat het inwonertal van de hoofdstad de laatste ja ren achteruit loopt, omdat vele stedelin gen er de voorkeur aan geven buiten te wonen. Daarom zijn zelfstandige randge meenten nodig. De afstand tussen bestuur ders en bestuurden is daar minder groot dan in de grote steden. De minister deed de toezegging, dat wan neer men in Ouder-Amstel in gebreke mocht blijven met het bebouwen van de Bijlmermeer, een groter contingent wonin gen aldaar aan Amsterdammers ter be schikking zou worden gesteld. Minister Toxopeus voelde weinig voor een door mr. Beernink (C.H.U.) gedane suggestie het „betwiste gebied" tijdelijk te maken tot een openbaar lichaam met een landdrost aan het hoofd. Hij kon nie( inzien dat de huizenbouw daardoor sneller zou verlopen. De bewindsman beloofde spoed te zullen betrachten bij de voorbereiding van een wetsontwerp tot vorming van een nieuwe, sterke randgemeente, die zou moeten be staan uit het tegenwoordige Ouder-Amstel, Diemen en het Bijlmermeergebied. Het is mogelijk dat dit wetsontwerp binnen een half jaar wordt ingediend. Ernstige bezwa ren bleef de minister koesteren tegen de amendementen-Scheps, die beogen de Bijl mermeer bij Amsterdam te voegen. Heden middag is de behandeling voortgezet. Daarbij kwam de Kamer weer aan het woord. Bij zitten en opstaan heeft de Kamer het wetsontwerp aangenomen tot uitbrei ding van de gemeente Culemborg ten koste van Beusichem (tegen: P. v.d. A., P.S.P., S.G.P. en CP.N; voor: de andere frac ties) Onder grote hilariteit zei de heer Van de Wetering (CH.U.) af te zien van hoofdelijke stemming Zoals bekend moest de Kamer vorige week ontijdig uiteengaan, omdat bij een door dd heer Van de We tering gevraagde hoofdelijke stemming over dit ontwerp niet voldoende leden meer aanwezig bleken te zijn. Woensdagochtend 20 december zullen 40 taxichauffeurs op de nieuwe Hemweg in Amsterdam (nabij Houtveem n.v.) een de monstratie geven van zelfverdediging. Enige weken geleden is een cursus op gericht, met thans ongeveer 400 deelne mers, om taxichauffeurs en automobilis ten in staat te stellen zich bij eventuele overvallen te kunnen verdedigen. De leerlingen die de demonstratie geven, heb ben nu vijf van de tien lessen durende cursus achter de rug. Ook zullen dan enige meisjesleerlingen van de sportschool (sportschool Becht) waar de chauffeurs de lessen volgen, to nen hoe zij zich in geval van nood het beste kunnen verweren. Twee mannen zijn gisteravond een ar beiderswoning in Heijningen in de gemeen te Fijnaart binnengedrongen. Zij hebben de 78-jarige alleenstaande bewoner met een hard voorwerp enige slagen op het hoofd toegebracht en zich vervolgens mees ter gemaakt van een bedrag van 500 gul den, het spaargeld van de bejaarde man. De man liep ernstige verwondingen op, maar behoefde niet naar een ziekenhuis te worden overgebracht. De politie heeft de daders nog niet gevonden. Advertentie alle merken dus ruime keuze GROTE HOUTSTRAAT 181 - HAARLEM (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer hebben gisteren sprekers van alle fracties gereageerd op het verzoek van prof. Oud aan minister Visser, de Kamer een nota over te leggen over de zaak-Van der Putten. De fractie van de K.V.P. had er geen bezwaar tegen, al zou zij het thans niet het juiste ogenblik achten, merkte de heer Moorman op. Uitdrukkelijk zei deze afgevaardigde, dat het vragen van een nota niet als blijk van wantrouwen jegens de minister mocht worden opgevat. De heer Blom (P. v. d. A.) meende dat de Kamer zich niet in deze zaak kon men gen alvorens het Ambtenarengerecht uit spraak had gedaan. De regering mag zich niet uiten over een bij de rechter aanhan gige zaak. Prof. Oud zou, volgens de heer In het Amsterdamse Bos heeft de Am sterdamse politie vanmorgen om half twaalf het l(jk opgegraven van de ver moorde Italiaanse zakenman Bruno Colom bo. Gistermiddag had men het zoeken ge staakt. Vanmorgen echter was de plaats waar het slachtoffer begraven zou liggen nauwkeurig bekend. Inspecteur Sanders van de Amsterdamse recherche en de Am- stelveense hoofdagent Kaat zijn gister avond teruggekeerd uit Parijs, waarheen zü 's middags vertrokken waren om van de horlogemaker Guazzardi te horen waar het lichaam van de vermoorde precies be graven ligt. Guazzardi had tevoren een onduidelijk situatieschetsje van een deel van het Amsterdamse Bos meegegeven aan de Italiaanse politie-officier Scelfo, die hem tot een bekentenis heeft gedwongen. In het bijna 900 hectare grote bos werd de plaats waar het lichaam begraven lag toen gelocaliseerd tot een streek grond van ongeveer 100 bij 50 meter. Advertentie Werkt uitermate actief in op de haard van de pijn ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid Niets werkt sneller, niets werkt aan genamer, ter verlichting van pijn, dan een behandeling met Algesal-bal- sem. Het enige middel, dat het diaethyl- amino-salicylaat in een speciale emulsie met hoog doordringingsvermogen bevat (U.S. Patent n° 2596674) dringt Algesal direct door in het weefsel, de ge wrichtsbanden en de spieren tot aan de haard van de pijn, waar een onmid dellijke verlichting ontstaat. Overtuigt Uzelf van dit buitengewone doordrin gingsvermogen wanneer U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze aan vankelijk kleurloze wonderbalsem meer en meer melkwit wordt en volledig in de poriën verdwijnt (in plaats van een oppervlakkige warmtesensatie op de huid te veroorzaken), teneinde diep in te werken op de pijnlijke weefsels. Nog beter de pijnstillende werking van Algesal "doorstraalt" weefsel en spieren tot in de gewrichten, zodanig dat een duurzaam gevoel van ver lichting en welzijn in de plaats komt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet niet Pijn slaat altijd onverwacht toe Zorgt er dus voor thuis altijd een tube Algesal bij de hand te hebben. c BIOSCOPEN Cinema Palace, vandaag 19 en 21.15 u.: „Het raadsel der verdwenen vróuwen", 18 j. Van vrijdag af 14. 19 en 21.15 u.: „Nooit op zondag", 18 j. Frans Halstheater, vandaag 19 en 21.15 u.: „De verleidster van de Nijl", 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „The quiet man", 14 j. Lido Theater, vandaag 19 en 21.15 u.: „Lemmy Caution enverdovende mid delen", 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „De zwarte tiran", 18 j. Luxor Theater, vandaag 19 en 21.15 u.: „Les Diaboliques", 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Losgeslagen meisjes", 18 j. Minerva Theater, vandaag 20.15 u.: „Or- feu Negro", 14 j. Morgen 20.15 u.: „De Saint in actie". 14 j. Zaterdag 14.30 u.: „Walt Disney Festival", a.l. Rembrandt Theater, vandaag 19 en 21.15 u.: „Terreur van de straat", 18 j. Van vrij dag af 14, 19 en 21.15 u.: „Terug over de Rijn", 18 j. Roxy Theater, vandaag 19 en 21.15 u.: „De perfecte misdaad", 18 j. Van vrijdag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „De ridder met de honderd gezichten", 14 j. Studio Theater, vandaag 19 en 21.15 u.: „De professor wil er uit", a.l. Van vrijdag af 14.15, 19 en 21.15 u.: „Moeder Johanna van de Engelen", 18 j. Theater Monopole (Zandvoort), vandaag 20 u.: „De Vikings", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Tot 1 jan. expositie van te keningen van Dick Breed: 1022 u Kunstcentrum „De Ark" (N. Heiligland 13): Tot 10 dec. expositie van gouaches, tekeningen en aquarellen van J. C. Heek: 917 u., ma., wo. en vr. ook 1820 u. Galerie „Uittenhout" (KI. Houtstraat 41): Tot 11 dec. expositie van aquarellen en grafiek van Tonny Buytendijk: 10.3017 u. (zondag 14—17 u.). „Bloemenheuvel" (Bloemendaalseweg 158 Bloemendaal)Expositie van werken van de schilder-glazenier Joep Nicolas: 1017 U.: zondag 1417 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van 1 december). DONDERDAG 7 DECEMBER City-theater, 20 u.: „Tramlijn begeerte". Rex-theater, 20 u.: „Terwijl Parijs slaapt" VRIJDAG 8 DECEMBER City-theater, 20 u.: „De wereld van Suzie Wong". Rex-theater, 20 u.: „De strijd om de Gele Rivier". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30 u. DONDERDAG 7 DECEMBER Kennemer Theater: Geen voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De blauwe nachtvlinder". VRIJDAG 8 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: .Het grote waagstuk". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De liefde van Hercules". W.B.-Theater, 20 u.: „Patrouilles des doods". Advertentie Nadat de Nederlandse veestapel ruim anderhalf jaar vrij is geweest van mond en klauwzeer is in de gemeenten Wees perkarspel, Ankeveen, Hollands Ankeveen en Nederhorst den Berg thans opnieuw een aantal gevallen gesignaleerd. Op een vuilnisbelt in Weesperkarspel, waar 140 varkens hun voedsel vonden, is de ziekte twee weken geleden voor het eerste ge constateerd. Alle dieren bleken aangetast te zijn en werden afgemaakt. De Haar lemse Veeartsenijkundige Dienst onder zoekt hoe de ziektekiemen op het vuilnis terrein zijn gekomen en hoe de ziekte zich heeft verspreid. Al het jonge vee in de omgeving wordt opnieuw ingeënt. Het verloop van de ziekte wordt nauwlettend gevolgd. Naar verluidt heeft de Italiaanse politie man de verdachte tot een bekentenis ge dwongen door het uitspelen van verklarin gen die de uit Amsterdam naar Italië ver trokken studenten Calapso en Prisco in Rome hebben afgelegd. De heer Scelfo is gisteren naar Milaan vertrokken om de daar inmiddels gearresteerde Prisco op nieuw te verhoren. Guazzardi zou Prisco ervan hebben be schuldigd het dodelijke schot te hebben ge lost. Tijdens een zes uur durend verhoor gisteren in Milaan heeft deze echter mede plichtigheid aan de moord ontkend. Ca lapso staat voorlopig buiten beschuldiging van moord. Er moet nog worden nagegaan in hoeverre hij met de plannen van zijn beide landgenoten op de hoogte was. Het schot dat Bruno Colombo doodde, is gevallen in diens witte Alfa Romeo-sport- auto. Het werd afgevuurd uit een pistool van Guazzardi. Colombo zat aan het stuur van de auto, die op de rijksweg tussen Delft en Rotterdam reed. Guazzardi zat naast hem en Prisco achterin. Toen Co lombo had voldaan aan hun verzoek om even te stoppen in de parkeerstrook naast de weg, werd hij doodgeschoten. Vervolgens zouden de daders het lichaam in de kofferruimte van diens auto hebben verborgen. Üe zijn toen teruggereden naar Amsterdam, hebben de auto grondig schoongemaakt en deze daarna twee da gen lang geparkeerd met nog steeds het lijk in de kofferruimte op de Leidseka- de voor de ingang van gebouw Bellevue. De moord zou in de late avond van 12 no vember zijn gepleegd. Pas in de nacht van 14 op 15 november zou het lichaam in het Amsterdamse Bos zijn begraven. De Amsterdamse recherche weigert bij zonderheden over het verhoor van Guaz zardi bekend te maken, omdat men eerst de verklaringen van de in Milaan gearres teerde Prisco wil afwachten. De officier van Justitie, mr. Van Renes- se, verklaarde dat het opgegraven lichaam ontkleed zou zijn. Zekerheid hieromtrent heeft men nog niet, omdat het lichaam uiterst omzichtig moet worden uitgegra ven. Dit zal enige uren in beslag nemen. Men hoopt vanmiddag omstreeks drie uur het lichaam te hebben overgebracht naar het sektielokaal van de Amsterdamse recherche aan de Overtoom, waar de pa tholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust sectie zal verrichten. Het zoeken in het bos, dat ter plaatse zeer modderig is, heeft 2V» uur geduurd. Op enkele plaatsen in de onmid dellijke nabijheid van de plek waar het lichaam werd gevonden, heeft men de grond omgespit. Tenslotte trof men onder het bladerdek kluiten aarde aan, waaruit men kon opmaken dat hier kort geleden was gegraven. Het lichaam lag ongeveer een meter onder het oppervlak. De werkzaamheden bij de kuil werden gevolgd door de broer van het slachtoffer, de diep teneergeslagen schoenfabrikant Halo Cjlombo en door diverse autoriteiten. Op enkele tientallen meters afstand pro beerden persfotografen met behulp van tele-apparatuur opnamen te maken. Vele journalisten, onder wie ijlings naar Am sterdam overgekomen vertegenwoordigers van Franse en Italiaanse dagbladen, heb ben van negen uur af de speurtocht in het trieste, modderige bos gevolgd. LOODSDIENSTEN IJMUIDEN De loodsdienst te IJmuiden werd gister middag te 15.10 uur geheel hervat. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zegt in zijn memorie van antwoord op de begroting 1962, dat voors hands zeker niet tot invoering van de vijf daagse schoolweek moet worden overge gaan. De vraag naar de wenselijkheid er van kan op het ogenblik nog niet positief beantwoord worden. De mogelijkheden van verschillende uit gangspunten worden thans onderzocht, na melijk van die van de ontwikkeling van het kind, de wensen en mogelijkheden van de ouders, het gezinsmilieu, mogelijkhe den van de ouders, het gezinsmilieu, mo gelijkheden van het „derde milieu", de volksgezondheid en het onderwijs, zowel psychologisch als pedagogisch en didac tisch. De minister wil alleen overgaan tot het invoeren van een vijfdaagse schoolweek indien de consequenties van deze mogelijk heden aanvaardbaar zijn. Aan de rijks scholen is meegedeeld, dat de bestaande toestand voorlopig moet worden gehand haafd. Een vijfdaagse schoolweek voor ge meentelijk en bijzonder onderwijs zal de minister niet kunnen verhinderen. In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid mej. Knol (K.V.P.) heeft staats secretaris Stubenrouch een uiteenzetting de gegeven over de samenstelling van „commissie vijfdaagse schoolweek". In de commissie hebben zitting zeven vertegenwoordigers uit kringen van het lager onderwijs en het kweekschoolonder- wijs, zes van het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, zes van het nijver heidsonderwijs en bovendien nog een drie tal bestuurlijke vertegenwoordigers, die voor meer dan één tak van onderwijs re presentatief zijn, alsmede het hoofd van de afdeling vrijetijdsbesteding van het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Om de omvang van de commissie niet al te groot te doen zijn, moest ervan worden afgezien van elk der tot de onderscheidene sectoren behorende schooltypen verte genwoordigers aan te wijzen. Ten einde echter de commissie in staat te stellen kennis te nemen van het oordeel van ver tegenwoordigers van een bepaald school type, heeft de staatssecretaris de commis sie gemachtigd om derden als adviserend lid aan te trekken, te horen of te doen horen. Naar het oordeel van de staatssecretaris is het ulo in voldoende mate in de com missie vertegenwoordigd. Blom, nog kort geleden ook deze mening hebben gehuldigd, maar nu zijn omge zwaaid. Mocht de minister aan het verzoek van prof. Oud gevolg geven, dan moet volgens de heer Blom het beginsel van „hoor en wederhoor" volledig worden toe gepast. Dr. T i 1 a n u s (C.H.) kon in het alge meen wel akkoord gaan met het verzoek om een nota, al vroeg hij zich af of de Kamer reeds een taak heeft zolang de heer Van der Putten nog een beroep op de rechter kan doen. „Ieder departement heeft zijn speciale moeilijkheden", aldus dr. Tilanus, „vooral Defensie is zeer kwets baar. De vorige minister (ir. Staf) weet ervan mee te praten". De heer Tilanus sprak voorshands zijn vertrouwen uit in de huidige bewindslie den. „Hier is sprake van een emotionele rel", aldus de heer Tilanus. De heer K i e f t (A.R.) vroeg instelling van een bijzondere Kamercommissie tot onderzoek van de zaak-Van der Putten, uitgezonderd de ontslagkwestie, die ter be oordeling van de rechter staat. „Als er een beerput geledigd moet wor den, dan maar grondig", maande ir. Van Dis (S.G.P.). De heer Lankhorst (P.S.P.) had geen enkele behoefte aan een rel. Wel vroeg hij hoeveel tijd er was verlopen tussen de in levering van het memorandum door de heer Van der Putten en diens ontslag. Hij zou het antwoord van de minister afwach ten. De heer Bakker (Comm.) vroeg op grond waarvan men de minister zou mogen vertrouwen. Behalve de heren Lankhorst en Bakker, die ieder hun speciale critiek hadden, gingen alle sprekers met het de fensiebeleid in het algemeen akkoord. Over enkele punten werden evenwel vrij scher pe woorden gesproken. De heer Wi e r d a (P. v. d. A.) meende dat er te weinig aan wetenschappelijk mi litair speurwerk werd gedaan, wat hij ver ontrustend achtte. Bezwaren had hij tegen de omvang van onze strijdkrachten op Nieuw Guinea. Onze bijdrage aan de NAVO is de kern van de zaak. De minister kan blijkbaar nog niets zeggen over het mini- mumbehoefteplan dat na 1963 zal gelden. Als het Nederlandse parlement ergens naar vraagt, stuit het bij de minister en de'militaire autoriteiten op vaagheid: In dit verband sprak de heer Wierda ook van „gewichtig-schijnende dikdoenerij". In andere landen is men over de defensie- zaken veel minder gereserveerd. Bij de NAVO zal men doeltreffender te werk moeten gaan. In ons land zou de militaire administratie moeten worden ingekrom pen ten behoeve van de parate troepen. Dr. Tilanus, die meende dat wij thans in de N.A.V.O. een goed figuur slaan, wil de eveneens weten hoe het met het plan voor na 1963 staat. „Kunnen wij daar aan voldoen? Hoe staat het met de werving van vrijwilligers?" De heer K i e f t vroeg een leesbaardere cijferopstelling in de begroting van De fensie. De huidige financiële beschouwin gen munten niet uit door duidelijkheid. Hij bepleitte verder afzonderlijke finan ciering van bepaalde vaste taken. Zo zou er een fonds voor modernisering van ma teriaal moeten worden gesticht. De heer Moorman achtte het onjrist dat de belastingverhogingen uitsluitend in verband gebracht waren met het wegval len van de Amerikaanse hulp. De begro tingsposten voor sommige diensten zijn hoger dan men in werkelijkheid voor die diensten uitgeeft. Het eindcijfer van de begroting zou hoger moeten liggen. Ook de heer Moorman critiseerde ook de vaagheid van de minister over toekomsti ge plannen. De Kamer moet geld ter be schikking stellen zonder dat zij een dui delijk inzicht krijgt in de aard en de om vang van de strijdkrachten. Minister Vis ser kreeg het dringend verzoek de Kamer op de daartoe geschikte manier over de nieuwe plannen in te lichten. Een geestverwant van de heer Moor man, de heer Koersen (K.V.P.) vond het onjuist, dat staatssecretaris Calmeyer in de Eerste Kamer op zijn manier een staatssecretaris voor de luchtmacht had afgewezen, nadat de minister dit ook reeds had gedaan. Van een eenvormige gedrags lijn was hier geen sprake. De heer Van Dis meende nog dat de pa cifisten de communisten in de kaart spe len en de heer Couzy (V.V.D.) betreurde dat de westelijke bondgenoten nog niet altijd één lijn trekken. Vandaag antwoordt minister Visser. Een DC-8 machine van de K.L.M.. de PH-DCH „Orville Wright", die van Schip hol was vertrokken met bestemming Cu rasao, is 's nachts bij Lissabon tijdens de landing van de baan gelopen, waarbij het hoofdlandingsgestel licht werd bescha digd. Verwacht wordt, dat het vliegtuig ter plaatse spoedig zal kunnen worden her steld. Een andere DC-8, de PH-DCI „Sir Isaac Newton" is naar Lissabon gegaan om de 57 daar gestrande passagiers over te ne men en naar hun bestemming te brengen. Nederlandse douanebeambten hebben een vrouw uit Maaseik, die in een winkel vlak over de grens enkele inkopen deed, aangehouden. Zij herkenden haar als de vrouw die in februari 1951 meer dan tien jaar geleden dus betrapt was bij het smokkelen van een partij koffie en daarvoor veroordeeld was tot een gevange nisstraf van zes weken en een boete van honderd gulden. Zij had zich aan het von nis onttrokken door zich niet meer in Ne derland te laten zien. Zij is thans naar Roermond overgebracht om alsnog haar straf te ondergaan. Eerstejaars. Half oktober waren bij de gezamenlijke universiteiten en hoge scholen in Nederland 7.290 eerstejaarsstu denten ingeschreven. Dat is 620 studenten meer dan in het jaar daarvoor, ofwel een stijging van 9 percent. Van de toeneming van het aantal eerstejaarsstudenten ging ongeveer 25 percent naar de r.-k. universi teit te Nijmegen. Academische Raad. Ir. A. G. .Maris uit Den Haag is met ingang van 22 no vember 1961 tot en met 31 augustus 1965 benoemd tot voorzitter van de Academi sche Raad. Burgemeester. Aan de heer Ch. P. F. M. Strens is op zijn verzoek met ingang van 1 januari 1962 eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Swalmen (Zuid-Limburg). Ezels op zebra's. In twee weken tijd heeft de Amsterdamse politie meer dan 4.000 processenverbaal opgemaakt tegen overtreders van de beschermende bepa lingen voor de voetgangers. Hiermee heeft de hoofdstad een landelijk record geves tigd. Verreweg de meeste zondaars blijken voetgangers te zijn: er werden er 3.998 be keurd. Er gingen slechts 48 automobilisten, 16 wielrijders en 4 bromfietsers op de bon. Bij schikking betalen automobilisten een boete van 25, bromfietsers en wielrijders 15 en voetgangers 8. Werven. De actie van de P.T.T. in Den Haag voor het werven van bestellers in het noorden en zuiden van het land levert goede resultaten op. Tot nu toe zijn 50 bestellers, aan wie het gebrek het nij- pendst is, in dienst genomen. Het post- district Den Haag heeft met een huis aan huisbestelling van sollicitatieoproepen de noordelijke en zuidelijke provincies be werkt. Advertentie Let op, mevrouw! Textielgoederen mat hatFELlSOL-etiket zijn kleurecht! Let U dus voortaan op FELISOL. mjiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiifiiiiiiiiii Het K.N.M.I. deelt mede: Een randstoring van een depressie bo ven Scandinavië trok de afgelopen nacht over ons land en veroorzaakte vrij veel buien waarvan sommige met finke sneeuw val. Intussen komt een hogedrukgebied, dat nu boven de Golf van Biscaye is gelegen, snel naderbij. In verband daarmede wordt een heldere nacht verwacht met vrijwel overal lichte vorst. Het hogedruk gebied wordt gevolgd door een nieuwe oceaandepressie, die zich echter langzaam in de richting van Europa verplaatst. Het neerslaggebied van de depressie kan mor gen later op de dag het zuidwesten van het land bereiken. Bij de nadering van de nieuwe depressie neemt de wind weer toe uit richtingen tussen zuid en oost. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen w ar 3 S binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. Q> 8 S3 Den Helder hagelbui nw 7 4 Ypenburg sneeuwbui O 6 8 Vlissingen regenbui n 6 4 Eelde licht bew. wzw 4 5 De Bilt licht bew. windst. 6 11 Twente geheel bew w 4 3 Eindhoven onbewolkt wzw 5 1 Zd-Limburg geheel bew wzw 4 4 Helsinki onbewolkt zw 5 10 Stockholm onbewolkt wzw 4 0,1 Oslo zwaar bew nw 1 0.5 Kopenhagen onbewolkt wzw 5 1 Aberdeen licht bew. wnw 1 0,5 Londen onbewolkt w 6 0,2 Amsterdam onbewolkt zw 6 4 Brussel zwaar bew wnw 4 1 Luxemburg sneeuw zzw 2 1 Parijs half bew. wnw 5 0 Bordeaux regenbui nnw 10 2 Grenoble half bew. nw 11 0,5 Nice onbewolkt nnw Berlijn licht bew. wzw 4 Frankfort onbewolkt zw 5 0 München sneeuw w 2 Zurich sneeuw zzo 4 Genève onbewolkt windst. 7 0 Wenen poolsneeuw nw 8 8 Innsbruck poolsneeuw windst. 3 9 Athene zwaar bew. windst. Rome hagelbui zo 18 6 Ajaccio weerlicht ono 16 4 Madrid motregen windst. 18 0,1 Mallorca licht bew. n 16 0 Lissabon mist windst. 11 0 Vrijdag 8 december Zon op 8.33 uur, onder 16.29 uur. Maan op 8.36 uur, onder 17.25 uur. Maanstanden 8 dec. 0.52 uur 14 dec. 21.06 uur 22 dec. 1.42 uur 30 dec. 4.57 uur nieuwe maan. eerste kwartier, volle maan. laatste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 7 december Hoog water 3.07 en 15.20 uur. Laag water 11.05 en 23.21 uur. Vrjjdag 8 december Hoog water 3.47 en 15.59 uur. Laag water 11.42 en uur. Het hoog en laag water te Zandvoort it 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2