Regering De Gaulle gaat OAS eindelijk stevig aanpakken Meelopers en leden lopen risico van internering WASD/ IG - S GUILD AG SUNIL'i Tam debat in de Bondsdag over regeringsverklaring Eindpunt Amsterdam SUNILj Wereldnieuws r Van dag tot Akkoord in Dominicaanse republiek bereikt Kwestie Berlijn klaarblijkelijk taboe REUMATIEK OAS ontkent bedreiging van Brigitte Bardot 3 Op de yraatatoel MEEST 7«ERM0GÉNE DONDERDAG 7 DECEMBER 1961 NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIODfl ui J Fors op papier Gevaar voor willekeur OVERVEEN TEL. K 2500 - 55602 -11123 jj Ofschoon het een goede journalistieke ge woonte is om een zaak, die nog bij de justitie in behandeling is, niet zodanig te commentariëren dat sprake zou kunnen zijn van een poging tot beïnvloeding der rechtspraak, kan het toch wel degelijk ver antwoord zijn een justitiële aangelegen- (Van onze correspondent) PARIJS Naarmate de geheime leger- heid te signaleren, ook al is er nog geen organjsatie van ex-generaal Salan met definitieve uitspraak gevallen en dus nog haar misdadige bomaanslagen ook op geen officiële schuldbevestiging geschied. Franse bodem vooral in de linkse gelede- ren op een passend verzet blijkt te stui- Wij doelen hierbij op een knjgsraad-g - geeft ook de regering nu tekenen val, dat thans door het Hoge Militaire Ge- haar actie tegen het neo-fascistisch gespuis rechtshof wordt behandeld. In hoger beroep te willen intensiveren. Het kabinet-Debré stond een jonge luitenant terecht, die poogt nu kennelijk te voorkomen, dat de j Ti li j- /ivtr Ho 'dieve weerstand tegen het herlevende reeds in Hollandia (Nieuw-Gu.nea) door de fascisme pen monopolie van linkse, zo niet krijgsraad aldaar was veroordeeld wegens communistische, elementen wordt. In dat verantwoordelijkheid inzake mishandeling licht is het wel opvallend, dat gisteren van een dienstplichtig soldaat tijdens een juist op de dag welke de communistische en de links-socialistische partijen, samen oefening te Merauke in de afgelopen zo- dp vakverenigingen. hadden uitgeko- mer. De eigenlijke mishandeling was door zen om overa] j„ het land in fabrieken een sergeant gedaan. Deze is krijgstuchte- en voor gemeentehuizen tegen het fascis- lijk gestraft. Hij had een brandende siga- me te demonstreren, ook de regering een j „ia--* nieuw program van actie tegen de O.A.S. ret op de arm van de soldaat gedrukt om beken(,lheeft gemaakt. deze (fungerend als krijgsgevangene) „aan het spreken te krijgen". I Tijdens demonstraties in Parijs tegen de Met recht hebben militaire justitiële O.A.S. zijn veertien politiemannen en veer- j tien betogers gewond geraakt. Duizenden autoriteiten zich zeer misprijzend v demonstranten riepen slagzinnen als „Sa- geval uitgelaten, doch met het uitdrukken jan naar de galeien". Ook in Marseille, van misprijzen wordt niet de zeer on- waar soortgelijke betogingen plaatshadden aangename indruk weggenomen, die dit ge- werden tien personen gearresteerd en raak- i i t móór nmvat te men slaags met de politie. Bij demon- val wekt. Een indruk, die meer om a t ti Tnninnco oioipn Her-tin pp won- van het Algerijnse verzet nu eindelijk eni ge perspectieven hebben geopend. Men spreekt nu van de mogelijkheid van een akkoord, dat voor 1 maart gesloten zou kunnen worden. Voor de totstandkoming van zo'n overeenkomst blijft de O.A.S. ech ter nog altijd een essentiële hinderpaal. Waarschijnlijk is dan ook, dat het F.L.N. nu eveneens sterke druk op Parijs uit oefent, om in de strijd tegen de O.A.S. eindelijk van theoretische naar de daad werkelijke fase over te gaan. dan een afschuw tegen mishandeling straties in Toulouse vielen dertig gewon ln I den, onder wie tien politiemannen. Ook uit het algemeen. Wij hebben de afgelopen ja- andere delen van het land zijn ongeregeld- ren meer dan genoeg vernomen over de heden gemeld. zogenaamde „psychologische oorlogvoe- Het complete beschikbare politie-appa- raat, dat voor het land uit zestigduizend en ring", om te weten dat de mentaliteit van aueen jn parjjs uit twintigduizend man sommige deskundigen op dit speciale ge- schappen bestaat, is ingezet, om de O.A.S.- bied der militaire voorbereiding zich niet gangen na te gaan en leden en verdachte mnrool elementen te arresteren De buit van die bekommert om het uiterste operaties zal op zijn vroegst pas over een aanvaardbaar kan worden geacht. De ^ag 0f ^en bekend worden gemaakt, praktijken van barbaarse belligerenten in Van haar kant heeft de O.A.S. in het hart de afgelopen oorlog vervullen ons nog met van Parijs weer een paar brutale stunts J, n „i uitgehaald door twee bommen in de bure- afkeer, afgezien van alles wat jen vgn grootste Franse dagblad, Fran- gemene problemen van de al of niet aan- ce goir, te doen ontploffen. Een journalist vaardbaarheid van oorlog te maken heeft, en een typograaf werden bij die explosies Onlangs is bekend geworden, dat ook ons ernstig gewond. Vanmorgen vroeg werd 1 een plasticbom tot ontploffing gebracht militaire apparaat over een afdeling voor „psychologische oorlogvoering" beschikt voor een flatgebouw waar Jeröme Lindon, directeur van de uitgeverij „Les editions Advertentie Wij willen ons niet verdiepen in de nood- de Minuit" zijn woning heeft. Lindon heeft zaak, noch in de opvattingen van die af- onder meer een boek van Henri Alleg La j i j u„i i„„a question (het verhoor) uitgegeven. Kort- deling. Doch dat een Nederlander, bekle geleden bracht hij het werk „De deser met enig militair gezag, tijdens een oefe- teurs" uit Öat door de regering werd ver- ning een eigen man op een onmenselijke boden. manier behandelt, betekent toch wel hel F f IW een en ander. Hoe zal deze sergeant om- G Omul l mt l LiV gaan met wérkelijke krijgsgevangenenEr jjaast die overigens verblijdende zijn op Nieuw-Guinea infiltranten gevangen concurrentie in anti-fascisme, kan men genomen en er zullen wellicht binnenkort voor de helaas wat late ontdekking door botsingen mogelijk zijn met vijandelijke het kabinet-Debré van dit acute gevaar in- 6 tussen ook nog een andere, en op zichzelf groepen. Is de Nederlandse militair vol- minder verheugende, verklaring aan doende geestelijk gewapend om in derge- wijzen. Aangenomen kan worden, dat de lijke situaties beschaafd en humaan te blij- geheime contacten tussen vertegenwoordi ven? Of is hij in de oorlog (en wat daarop §ers vah de Franse regering en anderzijds lijkt) in staat tot dezelfde gruwelen als de Chinezen in Korea, de Duitsers in de con- I centratiekampen, de Kongolezen in het oer woud? De een wel, de ander niet, zal men misschien tegenwerpen. Uiteraard mag men door zo'n enkel geval niet de men taliteit van de Nederlandse militair discri mineren. Maar de grote vraag blijft, of er aan de mentale training niet iets ont breekt, of misschien zelfs iets ongewensts I teveel is. De ouders, die hun zoons aan het leger afstaan voor eerlijke vaderland se diensten, hebben er recht op hun zoon terug te krijgen zonder dat hij als mens onherstelbaar gekwetst is. En daarom wordt uitdrukkelijk aandacht j voor de onderhavige zaak gevraagd, met de eis tot volledig onderzoek ook buiten de kleine kring waarin dit geval zich heeft afgespeeld. Op papier ziet het regeringsprogramma tegen de O.A.S. er zeker doelbewust en fors uit. De minister van Justitie heeft een de creet uitgewerkt, dat gisteren in de rege ringsraad, onder leiding van generaal De Gaulle, werd aangenomen en waardoor le den en sympathisanten van de geheime terroristenorganisatie zonder vorm van proces en voor onbepaalde tijd, doch ten minste tot het einde van de Algerijnse oor log, in speciale kampen zullen kunnen worden geïnterneerd. In de buurt van Lyon wordt haastig aan de inrichting van zo'n concentratiekamp gewerkt. Sprekers die in de openbare of zelfs besloten vergaderin gen de misdaden van de O.A.S. in be scherming nemen, zullen eveneens door die maatregel getroffen kunnen worden. Door hetzelfde lot worden journalisten bedreigd, die al te veel „begrip" voor deze politieke gangsterbende mochten tonen. Voorts zul len wetsartikelen worden herzien, om doel matiger tegen geheime organisaties en li ga's te kunnen optreden. Ten slotte zullen ook alle burgers worden gestraft, die, vrij willig of zelfs onder dwang, financiële hulp aan de O.A.S. verlenen. Hoe dringend noodzakelijk al deze maat regelen ook genoemd moeten worden nu Frankrijk een burgeroorlog geleidelijk aan elke dag een stapje dichter nadert, toch is het anderzijds moeilijk de ogen te sluiten voor de allerminst fictieve gevaren van willekeur die dit programma ongetwijfeld ook behelst. Door de justitie vrijwel bui ten werking te stellen wordt ook de weg geopend voor de bedenkelijkste inbreuken op de elementaire rechten van de burger, waaronder in de eerste plaats de vrijheid van meningsuiting. Het onheil heeft echter vrijwel ongestraft, nu zo lang voort kunnen woekeren doordat de neo-fascistische acti visten tot in de hoogste regionen van de staat op passieve en zelfs actieve sympa thie konden rekenen, dat de legale wapens intussen ontoereikend schijnen te zijn ge worden om eindelijk paal en perk te stel len aan de vaak schandalige lankmoedig heid van de rechterlijke macht. Te Riom in Midden-Frankrijk zijn wóensdag acht mannen erf een vrouw Ver oordeeld wegens het plegen van aanklagen De straffen varieren van een jaar voor waardelijk tot zeven jaar dwangarbeid Het was het eerste proces van deze aard De president van het gerechtshof verklaar de dat hij drie dreigbrieven had ontvangen van anti-fascistische organisaties. Zij waarschuwen de president ervoor, dat de vonnissen niet te mild mogen zijn. De pre sident van de rechtbank en de openbare Salan aanklager trokken één lijn met de beruchte fascistische advocaat uit Parijs rar. Tixier Vignancourt, die de beschuldigden als su perpatriotten mocht huldigen. Niettemin hadden die beschuldigden een hele reeks van bomaanslagen tegen burgers en sabo tagedaden tegen electriciteits- en andere overheidsbedrijven zelf al volmondig zo niet met fierheid, erkend. Even nakaarten (Van onze correspondent) BONN De plenaire zitting van de Westduitse bondsdag werd gisteren geken merkt door het taboe, dat over het kern probleem der Duitse politiek: de kwestie- Berlijn, hing. Kennelijk heeft bondskan selier Adenauer dinsdag tegen de West- berlijnse burgemeester Willy Brandt ge zegd dat de kwestie Berlijn (en vooral de Westduits-Amerikaanse besprekingen daar over) niet uitvoerig in de Bondsdag voor het voetlicht moest worden gebracht. Brandt, en zijn socialistische partijgeno ten Erler en Ollenhauer, die namens de oppositie het woord voerden, hielden zich daar keurig aan. Natuurlijk sprak Brandt wel over het kritieke stadium, waarin de Duitse ge schiedenis zich bevindt, uiteraard legde hij er de nadruk op dat aan de band tussen West-Berlijn en de Bondsrepubliek niet moet worden getornd, maar een groot scheepse critiek op de woorden, die de bondsregering in de regeringsverklaring aan de kwestie Berlijn wijdde, liet hij ach terwege. Evenmin werd het gesprek tus sen Adenauer en Kennedy, waarop tenslot te de regeringsverklaring was afgesteld, aangegrepen om bondskanselier Adenauer, die in de bondsdag aanwezig was maar, er bitter slecht uitzag, het vuur na-aan de schenen te leggen. De enige ongezouten critiek die de socia listen lieten horen, gold het Westduitse pleidooi voor de vorming van een strijd macht met kernwapens van de NAVO. Zo wel Brandt als Erler zei dat zij het niet op de weg van de Bondsrepubliek vinden lig gen hier de grootste mond te hebben. Zo als iedereen verwacht had liet Brandt ook niet na te zeggen dat, volgens zijn partij, SANTO DOMINGO (AFP) De rege ring en oppositie in de Dominicaanse re publiek hebben woensdagavond een ak- sint_Nico_ koord bereikt om een einde te maken iaas feest aj 2>n charme zou verliezen als aan de crisis in het land. Dit heeft de 0nze kinderen van hun geloof in de goed- Chileense diplomaat Oyarzun, die als be- geef se baardman zouden zijn afgeraakt. middelaar in het conflict optreedt, mee- Doch de afgelopen dagen hebben ons bewezen, dat de nieuw gevormde aspec- gedeeld. I ien niet minder aantrekkelijk zijn dan het Hij verwachtte dat de tekst van de beeld van de gelovige pukjes, in pyjama overeenkomst vandaag officieel zou wor-\ zingend bij de schoorsteen, waar we ver- den bekend gemaakt. De overeenkomst leden jaar zo weemoedig afscheid van zou tot stand zijn gekomen doordat de hadden genomen. groepering van nationale burgelijke een- I ,Nfadat, onze zoon van negen, met enige heid, de voornaamste oppositiegroep, haar hiaten de Rafels van een tot en met zestien eis tot het onmiddellijke heengaan van beheersend, helemaal alleen voor twaalf president Balaguer heeft laten vallen en Personen geschenken had gekocht voor een heeft ingestemd met een overgangsregi- rijksdaalder totaal fluisterde hvj ons in me onder zijn leiding. Het schijnt dat de t °°J- heb onderweg Zwarte Piet ge- grote lijnen van het door Balaguer voor- sproken. Pappa en jij mogen vanavond je gestelde plan zijn aanvaard. Deze houden schoen zetten, zei-dte. in dat er een staatsraad wordt gevormd "W.V' vroeS Adn verrast. „Wat vind ik onder leiding van de president, welke dat hef van je. vijf of zeven vertegenwoordigers van de „Lief van Zwarte Piet, corrigeerde on- verschillende groeperingen, met inbegrip fe zoon. „Maaar voegde hy er met van het leger omvat De raad krijgt leedvermaak aan toe: „Jullie moeten erbij uitvoerende en'wetgevende bevoegdheden, zingen, heeft-ie gezegd. En: alle woorden De overeenkomst werd bekend na een erbij, hoor, en vooral hard, kéihard, zodat- dag van betrekkelijke rust waarbij het ie t goed horen kan! leger de toestand in de door stakingen Die avond kregen we onverwacht be- verlamde hoofdstad volkomen meester zoek. L J was. Er waren weinig wanordelijkheden; De kinderen werden haastig m bed ge- hierbij geen vielen geen slachtoffers. jonast. 1 We raakten aan de praat; de tijd vloog om en toen de gasten vertrokken, was het half drie in de nacht geworden Voor ik in mijn bed kroop, deed ik mijn gebruikelijke ronde in de kinderkamer. De twee dochters sliepen als rozen maar m'n zoon keek me aan met verwijtende lodderogen. „Jullie hebben je schoenen niet gezet," zei hij triest. „Ik heb er steeds om gehuild" Pas nu werd ik me bewust van ons schandelijk verzuim. „Arme jongen," troostte ik. „We hebben het helemaal ver geten. Maar, weet je wat? We doen het een isolering van de kwestie Berlijn uit de morgen écht, hoor!" totale Duitse problematiek verwerpelijk schudde van nee, en ging rechtop in is. Een oplossing voor Berlijn kan alleen 2>n ezitten. „Nu." pruilde hij. Ik strib- gevonden worden als een Duitse hereniging belde nog tegen. „Weet je wel, hoe laat tot stand komt, zo zei Brandt. Zolang die js? Bijna drie uur!" Dat maakte geen hereniging door de Russen wordt tegenge- enkele indruk. Hij stak z'n benen al buiten houden is het onjuist een geïsoleerde re- ,>n be(j. „haten we nu maar," fluisterde geling voor de stad te treffen. Adri. „Het is toch ook eigenlijk onze Tendele werd dit standpunt ook onder- schuld schreven door coalitiepartner Mende van zo sukkelden we weer naar beneden. de liberale Vrije Democratische partij, zoon André ging, knikkebollend, voor de Daar deze partij aan de regering deel- kachel zitten, wij zetten onze schoenen en neemt, formuleerde Mende zijn bezwaren hieven zacht het lied van de stoomboot tegen een geïsoleerde behandeling van de aan. Berlijnse zaak wat milder, zodat men er André hief z'n behuilde gezicht naar ons alle kanten mee uit kon. op. „Véél harder!" riep hij verontwaar- Names de christen-democratische frac- digd. „Anders kómt-ie niet, hoor!" tie sprak oud-minister Von Brentano. Een Toen hebben we samen om drie uur uur lang zette hij in zijn sobere, onver- 's nachts in onze pyjama een keiharde staanbare, ambtelijke spreekstijl uiteen stoomboot ten beste gegeven. Toen we uit- wat velen al wisten dat hij zeggen zou: geblèrd waren, sliep André bijna. We dat de herenigingspolitiek tot nu toe al- moesten hem naar boven dragen. leen is vastgelopen op de Russische on- De volgende morgen waren onze schoe- wil, dat er een sterkere defensie noodza-J nen ieeg. Zwarte Piet had zich blijkbaar kelijk is en dat de communistische greep verslapen na al dat nachtbraken. naar Berlijn in feite een greep naar Duits- Adri trok z'n schoen maar weer aan, land is. I want hij moet nu eenmaal op tijd de deur uit. Op het allerlaatste ogenblik kwam het De beste spreker van de dag was verie- I Zwarte Pietje aanrennen. „Even uittrek- weg socialist Erler, die scherp van leer gn 0gen dicht," riep hij. Zo kregen ok tegen de liberalen. De pijlen, die ï- ondanks „opze hoge leeftijd, tóch nag r uit zijn koker tevoorschijn ha.alde, w - onze schoen! Maar de hele buurt ...en echter niet uit het arsenaal der pui- ^ijkt ons aan met meewarige gezichten. tenlandse politiek,"rnaar_ uit de ^oclp^"| >(£>at zijn die lui, die om drie uur- Advertentie 's nachts economische sfeer. Duidelijk weerspiegel de Erlers rede de basis, waarop de socia- i egn r^jue listen van plan zijn hun oppostie in de vierde Bondsdag op te trekkenpermanen te, scherpe aanvallen op de FDP, in wier boezem zij niet ten onrechte grote tegen stellingen vermoeden op het terrein der sociaal-economische poliek. Het doel van de SPD is de progressieve vleugel van de CDU aan te zetten tot daden, die de uiterst conservatieve vleu gel van de liberalen te gortig zijn, waar door een breuk in de coalitie mogelijk wordt. Niet voor niets wees Erler er op dat de coalitiepartijen in de Bondsdag over 309 stemmen beschikken, maar dat Aden auer het bij zijn verkiezing tot bondskan- serlier moest stellen met 258 stemmen, slechts acht meer dan de absolute meer derheid in de 499 zetels tellende Bonds dag. Ze hebben ze niet allemaal lees ik uit hun blikken. Paula Spotter Advertentie Advertentie De weldadige warmte van THERMOGENE WATTEN verjaagt de gifstoffen tus sen spieren en ge wrichten. Pijn en stijfheid verdwij nen zonder dat U iets inneemt •STILT PIJN DOOR WARMTE PARIJS De geheime legerorganisatie van ex-generaal Salan heeft in Parijs in een open brief ontkend, Brigitte Bardot te hebben gedreigd om een bedrag van vijf tigduizend nieuwe franc van haar los te krijgen. Wij interesseren ons helemaal niet. aldus de brief, voor deze jongedame, die zich beter buiten de politiek kan hou den om haar moederlijke zorgen uitslui tend aan haar zoontje Nicolas te wijden. Volgens de O.A.S. heeft B.B., wier fijne neus, zoals in de brief wordt opgemerkt, voor publiciteit wel algemeen bekend is, de rel zelf verzonnen om haar slinkende populariteit wat op de vijzelen. Het dementi van de O.A.S., dat wel wat te lang op zich heeft laten wachten om nog enig vertrouwen te' kunnen inspireren, heeft de filmster dan ook niet van haar aanvankelijke voornemen afgebracht en zo is haar klacht tegen onbekenden gisteren door de rechter van instructie officieel in onderzoek en behandeling genomen. De New York Herald Tribune prijst in een redactioneel commentaar de weigering van Brigitte Bardot. „Zij het ook dat wti niet hadden verwacht om politieke en per soonlijke moed tussen de vele prijzens waardige attributen van mejuffrouw Bar dot aan te treffen," Mensen die geroepen zijn om levensschetsjes te schrij ven in cursieve letters schetsjes waaraan alle kranten van alle tijden altijd behoefte zullen hebben komen in treinen altijd tegenover fi guren te zitten waarvan ze hun schrijfstof zó kunnen af schrappen. Grappig. Trouwens, hetzelfde overkomt ook altijd aan predikers die op weg zijn naar de studio om dagslui tingen te verrichten. „Toen ik vanavond op weg was naar de studio, ontmoette ik een vrouw Een afgetobde, moede loze vrouw. De slagen van het leven hadden haar niet ge spaard. Ze zei me pater, zei ze me (of dominee, maar dat hangt ervan af naar welke studio de prediker onderweg is) wat heeft het léven nog voor doel?" Mannen als Carmiggelt be trappen het leven meer in ca feetjes en trams. Zij ontmoeten ook meestal geen door het doelloze leven neergeslagen vrouwen, doch bereidwillige mannen die zij hun eigen voor treffelijke humor in de mond leggen, vaak onder het ge zamenlijk genot van een glaasje zeer sterk vocht. De heer Elias spreekt zijn levend materiaal meestal bij patates- friteskramen, maar ook in de stille straten van vergeten stadjes. En zo heeft iedere cursivist zijn eigen, afgeperkte jachtterrein, waar men als collega wat huiverig en met een plagiaterig gevoel binnen treedt. Dit alles ter veront schuldiging van het feit, dat ik u iets wil vertellen over een ontmoeting in een treincoupé. Ik móest nu eenmaal naar Arnhem. Dat kan iedereen overkomen. Trouwens dit stukje is niet cursief gezet, dus waar maak ik me eigenlijk zorgen over? Arnhem is vóór alles een nijvere stad. Er staat daar een reusachtig bedrijf, dat „Kunst- zij ons Doel" zou kunnen heten en het is merkwaardig dat men, wanneer men van Arn hem in de richting Amsterdam reist, in de treingesprekken tot ongeveer Ede-Wageningen steeds maar over kunstvezels en zaken doen hoort praten. In de buurt van Driebergen druppelt nog hier en daar een kloddertje celstof na, en bij Utrecht merkt men al dat wat menselijker problemen hun natuurlijk recht hernemen. Een Arnhems heerschap naast mij bleef echter hardnekkig tot Amsterdam Centraal aan het kunstleer der N.S. vastge plakt zitten en volhardde in zijn pogingen om mij het ver band tussen nylons en de Europese Economische Ge meenschap aan te tonen. Dat verband bleek heel anders te liggen dan ik me altijd heb voorgesteld. Mijn volkomen onzakelijke inslag heeft het namelijk altijd langs filoso fische weg gezocht in het feit, dat mooie vrouwen in glan zend nylon alle grote en kleine mannen der wereld re geren, en dus ook de strijdbare figuren op het internationale economische niveau. Heleméal niet! Het is heel eenvoudig een kwestie van vraag en aanbod, bedrijfsefficiency en handels balansen. Ik ben er zeker van dat ik in Amsterdam volkomen op de hoogte zou zijn geweest, wan neer de lege plaatsen tegen over de nylonkenner en mij niet in Driebergen plotseling zouden zijn ingenomen door een stel verpuberde kleuters van beiderlei kunne, die zich smeltend naast elkander vlij den en gedurende het eerste kwartier elkaar diep en met grote vasthoudendheid in de ogen staarden. De mannelijke kleuter droeg een rossig en gelenbaardje, dat als een bru taal schimmeltje zijn beide oren via zijn kin verbond. Het meisje had zich de droefgees tige bleekheid van Carmelietes aangeschaft, doch zich daarbij van een paar grote, ronde ogen voorzien die alle begin nende baardjes sneller zouden doen groeien. Haar kapsel zocht het in het sluike, lange, ongeordende. Haar nylons lagen nog in Arnhem. Na twintig minuten reizen en ogenstaren kwam het eerste woord. Het eerste woord van een gesprek, dat zich tot Am sterdam voortzette en onge twijfeld die avond tot oplos sing van bepaalde problemen heeft geleid. Het meisje opende haar bleekpaarse lippen en vroeg: „Tisser?" De mannelijke kleuter glim lachte flauw, bleef vijf mi nuten voortstaren, sloeg de ogen naar het bagagenet en weer terug, trok een gezicht alsof hij een blik in de bad kamer der hemelheiligen had geslagen en zei toen vol wijs heid en passie: „Niks". Het meisje vond die mede deling blijkbaar voor haar innerlijk leven van zodanige importantie, dat zij zichtbare .moeite deed haar geheel en al in zich op te nemen en te ver werken. Haar gezicht werd als het snoetje van een poes, die van een nest vol jongen droomt: innig spinnend en met halve ogen naar het boven mijn hoofd bengelende „Tus sen de Rails" starend door leefde zij een hartig brokje puberteit, waarmee zij de groenteveiling van Bunnik passeerde. De nylonspecialist was in tussen aan de groteske rol van West-Duitsland in de Zuid- amerikaanse afzetgebieden toegekomen, en ik vond het grappig te bedenken dat ook hij desalniettemin niets anders dan de groenteveiling van Bunnik passeerde. „Sherry", zei het sluike wezentje plotseling, toen de trein Utrecht achter zich weg spoelde. Zó jong al aan de drank, dacht ik spijtig, want ik had mijn gebrek aan sympathie voor de Arnhemmer opgevuld met vaderlijke genegenheid voor de ontkleuterde liefde aan de overzij. Maar de reac tie van het baardjongetje maakte mij duidelijk, dat ze enkel maar „Chéri" had willen zeggen. „Chéri" is het woord van Hollandse geliefden, die nog niet aan de onverhulde Nederlandse liefdestermen toe zijn en een Franse slag om de arm willen houden. „Chérie", zei de jongen met iéts meer H.B.S. Het paartje zweeg tevreden tot halverwege Amsterdam, doch bleek intussen terdege te hebben nagedacht. Want ter wijl de Arnhemse nylonidea list mij verdiepte in zijn vraag of men nylons aan de Kongo- meisjes kwijt zou kunnen, lis pelde het meisje met Mona Lisa-fatalisme: „Toch hebjiets". De jongeman verlustigde zich een kleine tien minuten in de voldoening, dat zijn ge liefde eindelijk was doorge drongen in de rauwe proble matiek van zijn oerwezen. Hij lachte honend en tartte haar vlak voor Amsterdam Muider- poort: „En assik nouwes iets had?" Amsterdam Centraal. Einde van de cursus in nylonder- bewustzijn, einde van het koortsachtige woordenspel der pubertijdgenootjes, eindstation van de Hollandse mensencon tacten. In Amsterdam branden de vuren van de Hollandse leventjes en springen de von ken over tussen de gespannen zielen. Weet u wat ik denk? 1. De pui»erjongen had iets. 2. Het pubermeisje wist dat. 3. De Arnhemmer deed in nylons. Weet u wat ik hoop? Dat de jongen het meisje in Amsterdam een paar mooie nylons cadeau gegeven heeft. Zuiveringen. President Sékoe Toeré van Guinee heeft woensdag maatregelen ge nomen tegen een aantal leiders van zijn eigen partij, zo is in Conakry bericht. De partijleiders werden van corruptie beschuldigd. De Democratische partij van Guinee is de enige politieke organi satie in het land. De zuiveringen ge schiedden kort nadat zich over het ge hele land studentenrelletjes hadden voor gedaan. Inval. Scotland Yard heeft woensdag het Londense hoofdkwartier doorzocht van het Comité van 100 dat onder leiding van Lord Russell voor het komende weekeinde in het gehele land protest acties tegen de waterstofbom organi seert. Ondanks het feit dat bepaalde do cumenten van de organisatie in beslag zijn genomen, zullen de demonstranten zaterdag toch optrekken naar drie Ame rikaanse bases in de omgeving van Lon den. Voorts zullen protestbijeenkomsten worden gehouden in Bristol, Cardiff, Manchester en York. Thuis. Koningin Elisabeth van Groot-Brit- tannië is woensdag in Engeland terug gekeerd na een bezoek van een maand aan West-Afrika. De hertog van Edin- burg is nog in Afrika gebleven. Inbeslagneming. De Cubaanse regering heeft machtiging gegeven aan het mi nisterie van Binnenlandse Zaken om de uezittingen te confisqueren van hen dit uit Cuba zijn gevlucht. Er is een de creet uitgevaardigd waarbij aan perso nen die het land wensen te verlaten wordt opgedragen om van het ministe rie van Binnenlandse Zaken een uitreis vergunning te vragen en daarbij nauw keurig op te geven hoe lang men in hel buitenland denkt te blijven. Samenwerking. Britse en Spaanse marine eenheden en Shackleton-vliegtuigen van de Britse luchtmacht zullen van 11 tot 19 december in het gebied van Malta ge- Het doel is de Brits-Spaanse samenwer- meenschappelijke oefeningen houden king op zee te verbeteren.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3