Overblijfselen van St. Patrickkapel in Santpoort SPORT IN DE IJ MOND COUD OP TWEEDE ETAGE Zoveel zovee kinderen, geschenken Pluim voor Velsense LTS-ers Weiland staat blank :Mif" IJmondverenigingen vandaag en morgen STOFZUIGERS Havenberichten Film over Castricum klaar Luxemburg Tortelduifje bij politie DU I, DERDAG 7 DECEMBER 1961 7 H. J. Calkoen eVz Presidium van Wereldraad I 11 Yomki Ir m Eerste Narcissen M m ft m ÜHS - DE OUDE STRANDWAL waarop Beverwijk, Velsen en Santpoort zijn gelegen moet, volgens de geologen, omstreeks 2200 vóór Chr. door samenwerking van zee en wind zijn ontstaan. Wat moet hier zich al niet hebben afgespeeld in de loop der eeuwen, vóórdat heer Jan van Brederode daar in juni 1399 zijn St. Patrickskapel stichtte! Hij deed dit, na terugkeer van een pelgrimsreis naar het St. Patricksvuur op het eiland Ulton, in Ierland. In 1390 kwam heer Jan in het bezit van het kasteel dat zijn naam draagt. Bekend is, hoe hij in 1396 met hertog Albrecht deel nam aan de operaties tegen de Frie zen in Kennemerland en hoe hij twee jaar later onnieuw met een troep gewapende mannen in het veld stond in de strijd te gen deze geduchte vijand. Maar het krijgs- werk moet hem niet erg gelegen hebben en zijn devote aard gaat in zijn leven een steeds belangrijker rol spelen. Hij gaat op zijn pelgrimstocht, sticht in Santpoort de aan de heilige Patricius gewijde kapel en trekt zich, drie jaar later, met zijn vrouw terug in het kloosterleven. Eerst had hij al zijn bezittingen en schulden overgedra gen aan zijn jongere broer Walraven van Brederode. Nu weten wij precies, waar de Kapel in Santpoort heeft gestaan; hij lag aan de oostzijde in de Hoofdstraat, tussen de Sla perdijk en het verlengde van de Westlaan. Toen een aantal jaren geleden de heer Hop zijn winkel en woonhuis aldaar verbouw de, kwamen de zeer zware fundamenten in de westgevel vdri het kerkje aan het licht. Evenwijdig aan de straat, waren zij stevig gemetseld van een groot formaat rode baksteen, zó sterk, dat het moeite kostte ze uit te breken waar dit nodig was. Een deel ervan zit ook nu nog in Sant- poort's bodem. Daarbij deed men een merkwaardige vondst: vlak onder het fun dament en vrijwel loodrecht daarop, be vond zich een menselijk skelet, de schedel lag net binnen de Kapel! Enige jaren later werd, bij de verbou wing van een huis op de hoek van de West laan een gemetseld tongewelf blootgelegd dat daar een kelderruimte overspande. Dit halfronde gewelf bleek te zijn gemaakt van deels grote, veertiende eeuwse stenen en deels van kleinere uit later tijd. Vrij wel zeker zijn hier dus bakstenen van de kapel afkomstig, opnieuw gebruikt. Dit zelfde verschijnsel treffen wij ook aan in de muren van enkele huizen aan de over zijde van de Hoofdstraat. Bij het uitgra ven van de ruimte onder het tongewelf kwam een eigenaardige baksteen tevoor schijn, die hierbij wordt afgebeeld. Hij moet in een vorm zijn vervaardigd en ver toont links en rechts aan een cirkelronde uitstulping een diepe uitholling. Ongetwij feld heeft deze steen deel uitgemaakt van de omlijsting van een deur of raam van de St. Patrickskapel. De grote afmetingen (34 x 17 x 8 cm) maken het eerste waar schijnlijk. Dergelijke stenen op elkaar ge metseld vormden een rondstaaf met twee hollen, die als bouwkundige versiering het portaal omgaf. Nog zijn op onze steen spo ren van de Middeleeuwse schelpkalk aan wezig. Men neemt aan, dat de kapel omstreeks 1572, tijdens de Spaanse oorlog, is ver woest. Maar zeker is dit niet. Opvallend is, dat hij nog wordt afgebeeld op twee kaarten uit later tijd. Wij zien hem nog intact op de kaart van Joost Janszoon Beeldsnijder (gemaakt voor de Spanjaar den!) uit 1575 en zelfs nog op de herdruk uit 1606. Maar ook een kaart van Noord- Holland uit 1625 laat het gebouwtje zien, compleet met zijn kleine daktorentje! De latere stenen van het genoemde tongewelf kunnen zeer goed 17e eeuws zijn. Zou dus toen pas de kapel, of misschien de ruine ervan zijn afgebroken? Enige voorzichtig heid is zeker gewenst, want cartografen namen graag oudere kaarten ten voor beeld. Maar in ieder geval begrijpen wij nu, waar al die oude bakstenen in Sant poort vandaan komen, al heeft ook onge twijfeld de ruïne van het Huis te Velsen in de gehele gemeente zijn bouwmateriaal geleverd! Schaken In de onderlinge competitie van de IJmuider schaakclub Kijk Uit zijn de af gelopen drie schaakavonden nogal belang rijke uitslagen genoteerd. De speler die het meeste opzien baarde was in de eerste groep ongetwijfeld T. A. Langedijk. Hij begon met een partij tegen clubkampioen K. Steijn. Aanvankelijk scheen het alsof Steijn snel op de zege zou afgaan maar toen hij wat lang wachtte met het nemen van een kwaliteit wist Langedijk zich won derwel te bevrijden. Er ontstond een in teressant gevecht dat in tijdnood in re mise resulteerde. De tweede partij waarbij Langedijk was betrokken was een afgebro ken duel tegen F. J. Walda. De partij was in beslist gunstige positie voor Walda af gebroken. Langedijk bood uitstekend te genstand en hield door fantasierijk spel de partij levendig. Betrekkelijk gemakke lijk had Walda remise kunnen bereiken maar hij meende nog een winstpoging in handen te kunnen houden. Het was een jammerlijke vergissing toen bleek dat Langedijks dame in combinatie met een tweetal paarden via damewinst de partij kon beslissen. Met lx/2 punt tegen twee favoriete spelers scheen de derde hinder nis, J. van Pelt, voor Langedijk een een voudige opgave. Toen echter volgde de an ti-climax. Een fatale vergissing in de ope ning kostte hem onmiddellijk een stuk en de partij eindigde in nog geen 10 zetten in het voordeel van v. Pelt! De speler die van deze onverwachte misstap van Langedijk het meest profiteerde was Tj. de Jong. Hij won eerst zijn afgebroken duel met P. Lanser om vervolgens na spannende strijd J. L. Wijdoogen in twee zittingen naar een nederlaag te spelen. K. Steijn maakte tegen J. van Pelt geen fouten en staat er relatief nog steeds het beste voor. Voor C. J. Gordijn is het nu ook aanpakken ge blazen om zich voor de kampioensgroep te klasseren. Zijn afgebroken partij tegen Walda ging door sterk spel van de laatste kansloos voor hem verloren. A. B. Kiste- maker en J. Wolters verdaagden hun duel in vrijwel gelijke stelling. De uitslagen zijn: De JongLanser 10; SteijnT. A. Langedijk remise, WijdoogenDe Tong 01; De HaasVan Nieuwenhuizen 1—0; Walda—Gordijn 1—0; T. A. Langedijk— Walda 10; KistemakerWolters afgebro ken; T. A. Langedijkvan Pelt 01; Van PeltSteijn 01. Uit de ranglijst blijkt duidelijk dat be houdens De Haas en v. Nieuwenhuizen alle spelers nog kans maken zich bij de acht hoogste spelers te klasseren welke recht nebben op een plaats in de kam pioensgroep. De rangschikking ziet er als volgt uit: 1. Tj. dé Jong 2. T. A. Langedijk 3. K. Steijn 4. F. J. Walda 5. A. B. Kistemaker (1) 6. J. Blok 7. C. J. Gordijn 8.-9. P. Lanser J. L. Wijdoogen 10. J. Wolters (1) 11. J. van Pelt 12. G. L. de Haas 13. H. v. Nieuwenhuizen (1) is een afgebroken partij. In groep 2 heeft Th. Hölscher middels een zege op M. J. Warnez de leiding over genomen. A. van Maanen blijft leiden in groep 3 terwijl in groep 4 de strijd tussen A. Oldenmarkt, J. J. v. d. Veldt en G. Koo- men onverminderd voortduurt. De uitsla gen zijn Groep 9 5 3 1 9 5 2 2 6 7 4 3 0 5Vz 9 3 4 2 5 9 4 1 4 4»/2 7 3 2 2 4 7 3 1 3 3V2 8 2 3 3 3V2 8 2 3 3 3V2 6 2 2 2 3 7 3 0 4 3 9 2 0 7 2 7 1 0 6 1 BroertjesHuiser afg.; DeelderKramer jr. afg.; Kroesev. d. Doel 01; Doornen balv. d. Doel 10; PlugboerHeiden- reich remise; HölscherWarnez 10. Groep 3: CleerenW. Langedijk 01; VisGravemaker afg.; MeijerAbspoel 10; A. van Maanenv. d. Berg 1—0; v. d. WelWolthuizen 10; W. Langedijk v. d. Wel 10; WolthuizenCleeren afg. Groep 4: De KoolVenema 01; G. Bak kerv. d. Veldt 01; RamsteijnSlager 01; SlagerRobben afg.; C. Bakker Koomen remise; R. van ZwietenJ. van Zwieten 10; C. BakkerRamsteijn 10; R. van ZwietenKramer sr. 10; Ram steijn—Kramer sr. 01, VenemaJ. van Zwieten remise; R. van ZwietenFr. van Maanen 01; OldenmarkBouman 10. Zaalhandbal Nu veldhandbal voorlopig (tot ongeveer eind februari 1962) is opgeschort, kan de handbalvereniging IJmond, die met het eerste herenteam reeds twee wedstrijden speelde, welke beide verloren gingen, zich toeleggen op de zaalhandbalsport. Voor het eerste IJmond-damesteam wordt het zondagmiddag in de Haarlemse badmintonhal het eerste treffen in een plaatselijke ontmoeting tegen de IEV 1-da- mes. In de afdeling- C zal deze wedstrijd voor beide ploegen zeer belangrijk zijn, zo dat spanning kan worden verwacht. De twéed-e wedstrijd spelen de IJmönd 1-da- mes om elf uur 's morgens tegen Samen Eén uit Vijfhuizen. Deze wedstrijd zullen de IJmonddames zeker moeten kunnen winnen, hoewel de overgang van het veld naar de zaal met het veel kleinere veld on getwijfeld wel de nodige aanpassing vereist. Het eerste IJmond-herenteam gaat op nieuw een zeer lastige zaalwedstrijd in de sporthal Zuid (oude RAI-gebouw) in Am sterdam tegemoet. Nadat Amstel en De Blinkert de IJmonders een nederlaag toe brachten, zal IJmond 1 nu toch moeten la ten zien, dat thans de nodige routine is opgedaan. Aalsmeer 2 echter is een sterke tegenstander en zal zich zeker niet zo maar gewonnen geven. De IJmond-jeugd heeft nu ook het veld voorlopig verlaten en krijgt een groot aan tel zaalwedstrijden op zaterdag en zondag te spelen. Voojj de afdeling Haarlem luidt de inde ling van de groepen: Dames, afdeling B: Rapiditas 1, TYBB 1, Concordia 1, IJmond 2, ADO 2. - Dames, afdeling C: IEV 1, IJmond 1, Samen Eén, Concordia 3, TYBB 2. Heren, afdeling AConcordia 1, Rapiditas 1, IJmond 2, Zandvoortmeeuwen 1, De Blinkert 2. Heren, afdeling B. Con cordia 2, Rapiditas 2, IJmond 3, Zand voortmeeuwen 2, AHV. Deze poules vormen tesamen een compe titie zonder verschil in klasse. De win naars spelen weer een halve competitie om uit te maken welk team promotiewed strijden speelt voor een plaats in de dis tricts tweede klasse. Op dinsdag, 19 december houdt IJmond weer een open klaverjasdrive in het sport- paviljoen Watervliet. Advertentie 2: HölscherBontenbal 10; DONDERDAG 7 DECEMBER Kennemer Theater, Beverwijk, 20 uur Centrum speelt „Acht vrouwen". Cultureel Centrum, 20 uur: Kien- en filmavond aquariumvereniging Velsen. VRIJDAG 8 DECEMBER Zaal Dam, Heemskerk, 20 uur: Tentoon stelling Vredesduif, IJmond en Vogel- vreugd. Opgang, Beverwijk, 20 uur: Sas Bunge over Liszt voor „Jeugd en Muziek". Centrum, Beverwijk, 20 uur: Sint Nico- laasfeest Openbare Werken. Cultureel Centrum, IJmuiden, 20 uur: Dia-avond fotokring Velsen. Patronaatsgebouw, IJmuiden-Oost, 9.30 en 14 uur: Arena speelt „Spel der vergis singen". Café Sport, Beverwijk, 20 uur: Verga dering KPV. 1 Alle goede merken 100 service en garantie Wl C 1/ ET O MARKTPLEIN I 2* W\ EU TELEFOON 4262 Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Groenne- bek van Antwerpen; Canopus, Tolkis; Midas, Ko penhagen; Norioe, Mantyluoto; Heina, Antwer pen; River Afton, Pepel, erts voor IJmuiden; Ital Terra, Mormugoa; Exemplar, Norfolk; Arbon, Shoreham; Frisia, Leningrad, hout voor Zaan dam; Jean E., Londen; Jans, Londen; Wittekind, Xpila; Phidias, Hamburg; IJstroom, Le Havre; Hydra, Rotterdam; Aquitaine, Duinkerken; Im perial, Rotterdam; Mynias, Rotterdam; Jupiter, Boston, ledig IJmuiden; Gouwestroom, Huil. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Gazelle van Londen; Celebes, Antwerpen; Eemsborg, Kristinehamn; Plato, La Pallice; Dinkelstroom, Dagenham. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Mithras naar Rotterdam; Bittern, Rotterdam; Ciudad de Cucuta, Lr Havre; Belgia, Antwerpen; Hinde, Londen; Hildegard Doerenkamp. Antwerpen; Lifana. Rotterdam; Eemstroom, Leith; Grebbe- stroom, Hull; Liberiakust, Bremen! Olympos, Avilez; Gerd, Londen; Hesperus, Rouen; Stern, Londen, walsmateriaal van IJmuiden; Moni, Oxelosund; Rijnstroom, Londen; Nautic, Lenin grad; Frans van Seumeren, Londen; Antares, Freetown; Embla, Rotterdam: Jacob Teekman, Antwerpen; Rien Teekman, Antwerpen; Vanessa, Abö; Sporonia, Fredericia; Hunzestroom, Vlissin- gen; Tarpenbek, Trinidad; Lucas Bols 1, Gdansk; Rossen, Delfzijl. Theano, Rotterdam; Argonaut, Milazzo, walsmateriaal van IJmuiden; Devon Coast. Londen; Margeriet L., Rotterdam; Birka, Londen; Rose of Lancaster, Londen; Wexford, Rochester, stijfsel van Wormerveer; Julia Mary, Londen; Havmann, Bremen; Atlantic, Londen, walsmateriaal IJmuiden; Nova Zembla, Exeter; Earlsfield, Swansea; Helicon, Madeira; Harroga te. Goole. walsmateriaal van IJmuiden; Spes, Swinoujscie, ledig van IJmuiden; Dina, Ports mouth. Kunstmest van IJmuiden. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Widar naar Narvik; Peregrine. Harlingen; Pirola. Vlaar- dingen; Stadlandt, Lidköping; Wolanda, Grange mouth. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). BURGERLIJKE STAND HEEMSKERK. GEBOREN: Geertruida A. M., d. v. A. M. Welboren en E. Hiistermann; Johanna M. H., d. v. B. M. Swart en A. M. de Ruy- ter te Wormerveer; Katharina L. C„ d. v. M. P. Kwantes en C. C. Ligt; Eelco, z. v. C. van Rietbergen en E. van Roekei te Castricum; Paul A. J„ z, v. F. A. de Kaart en W. F. van Nimwegen; Maria A. C„ d. v. P. A. Nijman en A. M. Adriehem; Maria G. d. v. P. J. de Wildt en M. C. Baltus; Hendrikus J„ z. v. J. Duin en T. T. M. Morsink; Franciscus H. J„ z. v. C. Dekker en H. M. Bekker; Yvonne C. M„ d. v. J. Tervoort en C. M. Eyman te Be verwijk; Johanna C. M„ d. v. C. Cadri- cum en M. M. Mienis te Beverwijk; Her- manus C. J„ z. v. H. van Zijl en M. A. Duivenvoorde te Wijk aan Zee; Adrianus P. M„ z. v. C. Molenaar en J. P. Boorn; Maria M., d. v. N. J. Roodenburg en M. J. M. Vendel te Uitgeest; Ida P., d. v. J. Beuker en J. A. Arendz; Anja, d. v. J. S. Schuurman en P. Remmers te Velsen-N.; Margaretha A., d. v. A. J. Welp en A. A. Groentjes; Jacqueline A. G„ d. v. N. J. E. Rozemeyer en M. G. J. de Graaf; Petrus M. M., z. v. P. Zaayer en E. M. Stoker te Beverwijk; Gerardus A., z. v. G. A. Span jaard en C. M. Koks te Beverwijk. ONDERTROUWD; C. van der Aar te Beverwijk en E. A. M. Mulder. GETROUWD: P. M. Oorthuysen te Be verwijk en H. M, Bleyendaal; W. Dirkoon te Limmen en Cl. M. van Duivenvoorde. De presidenten van de Wereldraad van Kerken, verkozen op de derde vergadering in Nieuw Delhi van de raad. Van links naar rechts: Sir Fran cis Ibiam van Nigerïè, dr. Martin Nie- möller van Duitsland, de Grieks- Orthodoxe aartsbisschop Iakovos, de aartsbisschop van Canterbury, dr. David Moses van India en Charles Parlin van de Verenigde Staten. De heer Sint Nicolaas zit tegenover ons. Hij heeft een grijze kuif, maar geen staf, geen tabberd en ook geen mijter. Hij rookt een sigaret, de heer Sint Nicolaas. En dat doet die grote kindervriend beslist niet. Op het dressoir in de gezellige kamer twee hoog aan de Lange Nieuw- straat te IJmuiden, liggen een paar kleurige dozen met chocoladeletters erin. Meneer Sint Nicolaas is eenenzeven tig jaar oud, en dus bedui dend jonger dan zijn be roemde naamgenoot, die in deze dagen in het middel punt van ieders belangstel ling staat. Nee, meneer Sint Nicolaas is ook geen familie van de Spaanse grijsaard. Hoe hij aan zijn naam komt? „Och dat weet ik niet." zegt hij en als we opmerken dat de naam in Velsen en omgeving rveinig of helemaal niet voor komt, begint hij te glim lachen: „Nou, ik zou zo den ken dat er nu heel wat naam genoten rondlopen." Hij en zijn twee jaar jon gere vrouw zijn deze maand vijftig jaar gehuwd. En dat wordt gevierd. De twee dochters, die getrouwd en wel in IJmuiden wonen, komen in ieder geval en voorts rekent het opgewekte echtpaar op de komst van hun twee zoons en familie leden uit Zuid-Holland (van meneer) en uit Zeeland (van mevrouw). De heer A. Sint Nicolaas is in Strijen gebo ren, zijn vrouw in Sint An- naland. De aanstaande jubilaris op 14 december gaan de bruidsdagen in heeft vele werkgevers gehad. In Dor drecht, in Rotterdam, in Den Haag, in West-Indië en laat stelijk in IJmuiden. De heer Sint Nicolaas heeft voorna melijk „in de constructie" gewerkt en „in de bouw". Als werknemer van diverse grote ondernemingen heeft hij grote projecten mee helpen uitvoeren. In IJmuiden bij voorbeeld heeft hij gewerkt aan de bouw van de Breed band. Ook was hij een van de eersten in 1947, die mee hielp aan de bouw van de eerste nieuwe huizen voor de in de oorlog zo geteisterde gemeente Velsen. In zijn werkzame leven „heel vroeger was je blij als je één cent per uur meer loon kreeg" is hij ook nog een jaar eigen baas geweest. Toen dreef het echtpaar een kruidenierszaak in Den Haag. Maar hiermee hadden zij voor 1250.(„dat was toen een boel geld") een kat in de zak gekocht. Want alras bleek dat de zaken niet wil den vlotten en dat dit ook de reden was, waarom de vorige eigenaar ervan af wilde. Voor de helft van de koopprijs wisten de heer en mevrouw Sint Nicolaas hun kruidenierszaak te verkopen. „Nooit meer", beloofden de beide echtelieden elkaar. Maar zij beloofden elkaar vijftig jaar geleden iets veel belangrijkers. Het was de plechtige belofte elkaar trouw te zullen blijven. En een halve eeuw hebben ze er nu bijna opzitten. De gemeenschap in Velsen- Noord heeft in de afgelopen Sinterklaasdagen heel veel kinderen elders in den lande in tehuizen of inrichtingen verblijvend, blij gemaakt. Heel veel inwoners hebben zich ingespannen voor het zieke of ongelukkige kind door te zorgen dat het op tijd een cadeautje kreeg. De VAR A-speelgoedactie bij voorbeeld heeft zeer veel op geleverd in Velsen-Noord. Doch ook de personeelsver enigingen van bedrijven heb ben zich niet onbetuigd ge laten. Personeel van de Melkin richting „Velsen" is het ge hele jaar in touw geweest om speelgoed bijeen te bren gen. De kindertehuizen ,,'t Hoge Hout" en „De Heuvel" te Nunspeet en ,,'t Boshuis" te Elspeet zijn „geadopteerd". In deze drie tehuizen werden al ruim honderdvijftig kinde ren blij gemaakt met een Sinterklaas surprise. De mannen van de melkinrich ting hadden geschenken mee gebracht ter waarde van circa duizend gulden. De lei ding van de tehuizen, ge ëxploiteerd door het Centraal Genootschap van Kinder herstellingsoorden, ontving van de Velsen-Noorders een volière met achttiên par kieten erin In het r.k. kinderherstel lingsoord „St. Antonius" te De film over Castricum en zijn bewoners, die onder aus piciën van de plaatselijke voetbalvereniging Vitesse is vervaardigd, is gereedgeko men en zal nu op vrijdag 15 en zaterdag 16 december in net openbaar worden ver toond. De vereniging heeft de film laten maken met het doel het nageslacht een waardevolle documentaire over Castricum en Bakkum te geven. De jeugd zal de film eveneens kunnen zien. Er bestaat thans al zulk een grote belangstelling voor de filmvertoning, dat de be schikbare kaarten „weg vliegen". Bakkum zijn Sinterklaas en twee zwarte Pieten op be zoek geweest op aandringen van de afdelingen Velsen- Noord van de VARA, P.v.d.A.-vrouwengroep en „Jonge Strijd". Naast de cadeau's voor de kinderen die hierdoor de Sint en zijn knechts dreigden te ver geten werd het tehuis een pick-up met grammofoon platen aangeboden. De n.v. „De Plaatwellerij" te Velsen-Noord had voor dit jaar weer het kinderhuis „Oosterweide" te Zaandam op de lijst voor een bezoek van Sint Nicolaas staan. Hier werden kinderen en leiding van het kinderhuis overladen met geschenken. De direc trice mocht namens het huis in ontvangst nemen: een prachtige draaimolen, ge maakt door de leerlingen van de bedrijfsschool. De beton nen fundering was al eerder aangebracht. Voorts ontving het huis enkele grote stuk ken speelgoed zoals kinder fietsjes, een slede, grote speelgoedberen en een grote kist met kinderkleren. Een maquette van de speelzaal behoorde eveneens tot de waardevolle cadeau's die Sinterklaas had meegebracht. Het personeel van de Velser- Noordse fabriek laat een nieuwe betimmering aan brengen alsmede de vloer op nieuw beleggen. Inderdaad, de Velsen- Noorders hebben zich dit jaar gehouden aan het pa rool: zoveel kinderen, zoveel geschenken. De Beverwijkse amateur- zanger Piet Goedhart U- muidenaar van geboorte is iiet moeilijke pad der zang kunst opgegaan en niet zon der succes, mogen we wel zeggen. Na ernstige studie heeft hij zich al een paar maal in het openbaar laten horen. Hij heeft deelgenomen ,ian het amateur-zangkam pioenschap van Nederland in dit jaar en hij wist het tot kampioen van ons land te brengen. In de streek Kenne merland veroverde hij ander- maaj het kampioenschap. Piet heeft ook al een paar maal voor de radio-micro foon gestaan. Zondagmorgen jongstleden heeft hij voor de microfoon van Radio Luxem burg gezongen in het kader van een amateur-wedstrijd. De Beverwijker heeft een voorliefde voor Napolitaan- se liederen. Bij de politie te Velsen is aangifte gedaan van de vol gende gevonden voorwerpen: brillenkoker met bril, gym- broek, ring met sleutels, snelbinder, meisjesrijwiel, kontaktsleuteltje, autoped, poes, portemonnee met in houd, bakkerskleding, da mespolshorloge, bril, munt biljet van 2.50, lipssleutel, speelgoedauto, want, tortel duif, gele sjaal, plasticzak in houdende dameskleding, 50 meter stripkoper, dubbele fietstassen met inhoud, 1 pr kinderschoenen, wollen handschoen, stoffen hand schoen, armband met bedel tjes, hoes voor auto, driewie- lig kinderfietsje, aansteker, pauw, poedel, fietspompje, schort, knipportemonnee, mo hairsjaal, dubbele fietstas, bos sleutels, 1 pr kinderhand schoenen, lap stof, dames muts, slof sigaretten, tasje inhoudende gereedschap, zil veren gulden, mapje inhou dende foto's, aktentas inhou dende brood enz., en een zij den sjaal. Inlichtingen over deze ge vonden voorwerpen zijn te verkrijgen, dagelijks aan het noofdbureau van politie al hier. De gedeponeerde voor werpen zijn te verkrijgen, elke dinsdag en vrijdag van 17.00 tot 18.00 uur, aan het hoofdbureau van politie, Bri- nioplein te IJmuiden-Oost. Aan de bloemenveiling riet Centrum te Beverwijk zijn de eerste narcissen aange voerd. Hiermee zijn alle bol gewassen weer aanwezig. Voor deze primeur zorg den de gebroeders C. en W. Nijssen uit Santpoort. Het waren narcissen van de Soort Golden Harvest, waarvoor f 1,50 per bos werd betaald. Vorig jaar kwamen de eerste narcissen een goede week eerder aan de veiling, toen kwam cfe primeur namelijk al op 28 november. De LTS-ers van de school te Velsen verdienen een pluim. Dat zal iedereen die dit leest met ons eens zijn. Want de jongens van deze lagere technische school aan het Brinioplein in IJmuiden- Oost, hebben kans gezien zes duizend gulden bijeen te brengen ten behoeve van het sanatorium „Zonnegloren". Daartoe hebben de jongelui niet minder dan achtduizend kaarsen verkocht. „Toen de propagandist van het sanatorium mij verzocht of de leerlingen van de school hun medewerking mochten verlenen aan de kaarsenver- koopactie, heb ik hieraan met enige schroom mijn toestem ming gegeven", vertelt de directeur, de heer P. L. Hub- beling. „Wel was ik overtuigd van het mooie doel, maar daar onze jongens reeds meerdere malen voor andere charita tieve instellingen hun be reidwilligheid hebben ge toond, zag ik in deze actie niet veel succes", bekent de directeur verder. Hij veronderstelde dat als elke leerling één of twee kaarsen zou verkopen, de school er dan voorlopig aan zeshonderd genoeg zou heb ben. De heer Hubbeling bleek echter de plank te hebben misgeslagen. Want na een uiteenzetting van de doel stelling door de propagan dist, kwam er een stroom van aanvragen om kaarsen los. Het werden er geen 600, maar 8000! Die kaarsen ver tegenwoordigen een bedrag van 6000.—. Dit buiten ver wachting grote bedrag is te danken aan de aktiviteit van de leerlingen van de school. En het commentaar van de heer Hubbeling na de actie: „In en buiten de school mop peren wij wel eens op de leerlingen, maar deze open bare pluim op de hoed heb ben zij dubbel en dwars ver diend". Elk najaar weer kan men een groot stuk weiland nabij de Velser tunnel aan de Am- sterdamseweg onder water zien staan. Als het eenmaal gaat vriezen, duurt het niet lang of hier is een voor de jeugd ideale ijsbaan ont staan. De mensen verwonde ren zich altijd over dit onder water staan van het land. Na flinke regenval, in welk jaargetijde dan ook, staat het land spoedig blank. De wa terlozing is hier kennelijk een probleem. Maar dat in teresseert de jeugd niet veel. Die kan hier straks naar hartelust schaatsen (als het naar hard genoeg gaat vrie zen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7