Indonesië wenst informeel overleg zonder vastliggende voorwaarden over N.-Guinea Djakarta's afgezanten zoeken nieuwe wegen voor contact Prof. Oud leest minister Visser de les HET WEER m Haarlemmers Gesprek met professor Yamin SOEKARNO ROEPT STAFCHEFS BIJEEN Spanning in Goa Prijsverlaging koelhuisboter Bewindsman belooft de Tweede Kamer nota over de zaak-Van der Putten BOOT meubelen ejoreyou ouyi Heerlijke Kerstsfaven 1.85 VRIJDAG 8 DECEMBER 1961 Verschijnt dagelijks bek zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 12928S. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. DAGBLAD VOOR V E L S EN IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN O M G E ING Adi. Hoofdredacteur: los L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden, J. Kosak - Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Crote Houtstraat 93, Haarlem Directie; F. W. Peereboomcn MTrLCTvan der Mije In de krant van heden: Herdenkingspostzegels Het woord is aan EEN BONTMANTEL Haarlems Bonthuis Incidenten aan grens met India SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES BOOT Hoge temperatuur Voor de krokodillen Onder één dak HAZENBERG Dameskapsalon - IJmuiden 47e JAARGANG NUMMER 31 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant (Van een onzer redacteuren) DUSSELDORP. Indonesië is bereid met Nederland informeel overleg te be ginnen over de kwestie-West-Irian (Nederlands Nieuw-Guinea) zonder dat daarbij premissen worden gesteld. Dat wil zeggen: in dat overleg gaat Indonesië niet uit van de eis tot overdracht van het gezag en Nederland niet van het zelfbeschikkingsrecht der Papoea's. Dat herhaalde professor Mohammed Yamin, een der topleden van de Indonesische UNO-delegatie jegens mij. Professor Yamin was in Dusseldorp op doorreis van New York naar Djakarta, waar hij maandag president Soekarno verslag zal uitbrengen van het UNO-debat over Nieuw-Guinea. Professor Yamin toonde zich teleurgesteld over het gesprek, dat hij in New York met minister Luns had gevoerd. Zjjn voorstel, tot informeel overleg zonder premissen, was door minister Luns be antwoord met een lange serie grieven tegen Indonesië. Pas na de verwerping van de Brazzaville-resolutie had mr. Luns volgens professor Yamin gezegd, dat Nederland altijd bereid is tot overleg met Indonesië. Maar Nederland knoopt daar een voor waarde aan vast: het overleg zou moeten geschieden met het zelfbeschikkingsrecht der Papoea's als uitgangspunt. Op die manier komt men nooit af van de vooraf gaande condities, die ieder overleg tot dit doel geblokkeerd hebben, zo menen de Indonesiërs. Yamin (rechts) en de ex-minister van Buitenlandse Zaken van Indonesië Soenarjo. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 7 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving 5, 6, 8 In de Vishal en op zee6 Op en om het Binnenhof7 Kunst 9 Uitgaan in Haarlem9 Horen en Zien9 Panda en andere beeldverhalen.11 Feuilleton H Economisch nieuws13 Beurs 13 Effecten en Geldmarkt 13 Scheepsberichten 13 Sport Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Professor Yamin, die vergezeld werd door de Indonesische ambassadeur in Was hington, dr. Zairin Zain was niet voor niets voor een week in Dusseldorp neergestre-S beschikking zijn mogelijkerwijs onder een Advertentie hoeven hun kleding niet bij een post orderbedrijf te kopen, want zij hebben een speciaalzaak op dit gebied in hun stad, n.l. de HKC,' Jansstraat 51-63. Daar kunnen zij direct keus makeh uit een enorme voorraad Dames-, Heren en Kinderkleding. Er wordt geen rente berekend en (tot 150.geen vooruitbetaling. Advertentie zijn reeds tijdens dit informele voorover leg, waarin professor Yamin misschien een belangrijke rol zou kunnen spelen, ambassadeurs uit te wisselen, dus de ver broken diplomatieke betrekkingen te her stellen. En weer gebruikte professor Ya min het woord „moeshawara", geduldig overleg: geven en nemen tot er een ak koord is bereikt. De onverzoenlijk schij nende eisen van gezagsoverdracht en zelf- DJAKARTA (UPI) President Soekar. no van Indonesië heeft alle chefs van sta ven bijeengeroepen voor een bespreking op maandag „over verdere stappen in de strijd om West-Irian". Deze mededeling werd onmiddellijk ge daan nadat de minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, aan de president ver slag had uitgebracht over de behandeling van het geschil tussen Nederland en Indo nesië over Nieuw-Guinea. President Soekarno verklaarde „dat hij spoedig bevelen zal doen uitgaan'" met be trekking tot Nieuw-Guinea. Op de vraag of hij dit zou doen na de vergadering van maandag antwoordde Soekarno de verslag gevers „Wij zullen zien. Wacht u maar af". De Indonesische afgevaardigde bij de Verenigde Naties, Joesoef, heeft tijdens een toespraak tot de juridische commissie ver klaard „dat zijn land westelijk Nieuw Guinea in de nabije toekomst van het Ne derlandse bewind zal bevrijden". Hij zei dat de Indonesische republiek in 1949 „mi litair en economisch zwak was geweest" „Wij werden gedwongen om in te stem men met een verdrag, dat ons financieel en economisch zwaar belastte, terwijl wij tevens moestén toestaan dat een gedeelte van ons land onder militaire bezetting kwam te staan", aldus Joesoef. Verder zei hij dat de Nederlandse regering „omdat Indonesië zich niet wilde schikken in het ken. Nu de groep Rijkens als politiek in strument heeft afgedaan, zoeken de In donesiërs naar nieuwe wegen om het con tact met Nederland open te houden. Daar is in de eerste plaats de Nederlandse pers Maar de Indonesiërs maken er geen ge heim van dat zij verlangen op neutraal terrein met Nederlandse politici van gedachten te wisselen. „Wij hebben in In donesië de traditie van „Moeshawara", zo zei professor Yamin, „dat betekent over leg: niet praten om het praten, maar pra ten met de heilige plicht overeenstemming te bereiken, om ieder middel van overleg uit te putten Hoe zien de Indonesiërs de situatie na het UNO-debat? De heren Yamin en Zain zijn van mening dat het debat vooral heeft bewezen dat de kwestie Nieuw-Guinea niet buiten Indonesië om kan worden geregeld, zoals Nederland heeft geprobeerd. Die po ging is door Indonesië als vernederend en provocerend ervaren, vandaar de felle re acties van Soekarno en Soebandrio. Men kan zich, als men een aangevochten be leid van verzoening jegens Nederland dak te brengen. Zelfbeschikking is im mers niet een naar vorm en inhoud ab soluut recht, het kan op meer dan een manier uitgeoefend worden, Professor Yamin sprak de hoop uit dat Nederland als het tot zo'n overleg mocht besluiten, zijn beste diplomaten aan tafel zal brengen, „er moet toch een basis te vinden zijn. De Nederlanders kennen ons beter dan wie dan ook, wij kennen hen beter dan een ander. Wij spreken dezelfde taal, wij zijn op dezelfde univer siteiten gevormd" Waaraan mag worden toegevoegd dat professor Yamin in de ondergrondse tegen de Japanners streed en een gevangene werd en dat ambassadeur Zain deel uit maakte van de Nederlandse ondergrond se. Zij gaven ook te kennen dat zij tot de groep Indonesiërs behoren, die norma lisering der betrekkingen met Nederland wenst: „Laat ons niet te veel échecs lij den in deze politiek, waarvoor wij ons tenslotte ook te verantwoorden hebben, Maak gebruik van de aanwezigheid van de laatste door Nederland gevormde ge- neratie, om de betrekkingen voor de toe voert, ook niet zwak tonen tegenover het |^0mst met Indonesië op een verstandige Indonesische thuisfront. Toch blijken de In- basjs te regelen, voor het te laat is", donesiërs van oordeel te zijn dat er posi tieve elementen in het verloop schuilen. Het verstarde probleem is zowel in Neder land als in Indonesië in beweging geko- I men, er is een louteringsproces aan de gang, dat aan beide zijden tot bezinning leidt. De Indonesiërs zijn ook van mening dat Ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest (1937-1962) van Ko ningin Juliana en Prins Bernhard zul len de Nederlandse posterijen medio januari twee herdenkingspostzegels uitgeven met de beeltenis van Ko ningin en Prins. De waarden zijn 12 en 30 cent. E. Estaunié: Niet de maatschappelijke eisen van een tijdperk zijn bepalend voor het menselijk gedrag. Het is de pure men selijke waarde, die bereid moet zijn zichzelf ondanks die eisen trouw te blijven. neo-kolonialisme zijn to_. lucht had geno-| men tot een anti-Indonesische politiek." Hij beweerde dat Indonesië „miljoenen dollars aan schulden" moest betalen welk geld door Nederland werd gebruikt „om wapens te kopen teneinde daarmee Indo nesiërs te doden". Tenslotte zei Joesoef: „In de nabije toekomst zullen wij de rest van ons land van het kolonialisme bevrij den". Advertentie behoeft niet duur te zijn. (Reeds vanaf 175.—). GR. HOUTSTRAAT 7 - TEL. 11718 NIEUW DELHI (UPI) De Indische I radio heeft vanmorgen meegedeeld dat Portugese troepen in de enclave Goa het vuur hebben geopend op twee dorpen op Indisch gebied. Het radiostation berichtte dat het hier de dorpen Lakkakot ten noor den en Tilmati ten zuiden van de enclave betrof. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het schieten hield op toen Indi sche reserve-politie de dorpen binnentrok. Een prijsverlaging voor de consument (Van onze parlementaire redacteur) De minister van Defensie, ir. Visser, heeft zich gisteravond in de Twee^ Yolgens radioberichten uit Belgaum Kamer bereid getoond, de Kamer een nota met „historische gegevens over oe gr0otste Indische stad bij de grens met zaak-Van der Putten te verschaffen en hieraan éventueel vertrouwelijke bijlagen Goa is de afgelopèn dagén ondergrond- toe te voegen. „Mocht die nota aanleiding geven tot nadere vragen, dan sta ik se activiteit in Goa voorgekomen. Verzets- te uwer beschikking", aldus de minister, die dit zei nadat hij voor de tweede keer ^d^rswelen^ ^poorweg^aar door de liberale fractieleider, prof. Oud, onder steike druk was geplaatst, net Een jeep wer(j daarbij vernield. Voorts leek er even op, alsof de zaak-Van der Putten zou uitgroeien tot een drama- j werden onder meer aanvallen gedaan op Visser-Oud In eerste termijn had de minister gezegd, dat de heer Van der i militaire installaties bij Mavalunge en Ca- Putten zich door een publieke campagne tegen de overheid en het departement nacano^ Aan Po^|ese zowd andere ongeschikt had getoond voor de ambtelijke dienst. TTij is ontslagen wegens het berichten Een aantal verzetsstrijders voortdurend uiten van onbewezen beschuldigingen. TTij is het die de bewijzen werd (joor <}e Portugese autoriteiten ge- zal moeten leveren, aldus de minister, die over „een emotionele rel sprak en I arresteerd. erover klaagde dat hij vele (vaak anonieme) brieven ontving, waarin hij, ir. Visser, en zijn familie werden bedreigd. Hij was bereid tot medewerking bij het geven van opheldering, maar twijfelde aan het praktisch nut van een nota. het plan-Luns het volgende jaar geen schijn van 0.05 per pakje koelhuisboter zal het van kans meer zal hebben. De Nederlandse diplomatie heeft dit keer van een verrassingselement kunnen profi teren, dat zal volgend jaar anders zijn. In middels hebben alle groepen in de UNO- Assemblee zich uitgesproken voor bilate raal overleg tussen Nederland en Indone sië. Maar daar doemt het obstakel op van het zelfbeschikkingsrecht, waaraan de Ne derlandse regering zich vastklampt. Nu is zelfbeschikkingsrecht een vage, niet vol kenrechtelijk omschreven zaak. De Indo nesiërs en met hen vrijwel alle Afro Aziatische landen zien in zelfbeschik gevolg zijn van het besluit van minister Marjjnen met ingang van 1 januari 1962 de groothandelsprjjs van koelhuisboter uit de voorraden van het voedselvoorzie- nings in- en verkoopbureau (VIB) te ver lagen van 3,10 tot 2,90 per kilogram, aldus deelt het ministerie van Landbouw en Visserij mede. De minister van Landbouw en Visserij is tot dit besluit gekomen op grond van de verwachting, dat nieuwe exportmoge lijkheden een zekere prijsverhoging van verse boter teweeg zullen brengen. Door middel van een prijsverlaging voor koel- king het recht van een gekoloniseerd ge- huisboter wordt er naar gestreefd, het to- BARTEUORISSTR HAARLEM TËL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 3?3596 Advertentie Sedert 1849 Bankstellenshow bij Gierstraat 52-54-56 Haarlem de grootste speciaalzaak in meubelen Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk regen, mogelijk voorafgegaan door sneeuw. Langzame stijging van temperatuur. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tus sen zuidoost en zuidwest. Volledige weerrapporten op pagina twee bied om zich als eenheid uit de koloniale situatie te bevrijden. Zeker niet het recht van iedere ethnisch afwijkende groep, van iedere minderheid, om zich van de vrij geworden eenheid los te maken. Dat zou tot chaos leiden, tot balkanisering van Azië en Afrika. Zelfs de Belgische rege ring verwerpt nu de afscheiding van Ka tanga en zelfs de Franse regering ver klaart zich nu bereid om de Sahara aan een onafhankelijk Algerije over te dragen. De Indonesiërs, die menen dat zelfbe- I schikkingsrecht geen juridische abstractie mag zijn, vinden dat Nederland dit zelf beschikkingsrecht tot in het absurde door voert. Op het praktische plan zien zij in Nederland een overheersende neiging om Nieuw-Guinea via het zelfbeschikkings- recht koste wat het kost naar de onafhan kelijkheid te drijven. Nederland wil van I Nieuw-Guinea af en houdt de Papoea's af van een blijvende binding met Nederland. Maar het schijnt eveneens te willen voor komen dat de Papoea's een werkelijk eer- I lijke kans krijgen zich bij Indonesië aan té sluiten. „Moet dit niet levensvatbare gebied naar de onafhankelijkheid worden gejaagd en daarmee voor de krokodillen wórden gegooid?" zo vroegen mijn Indo nesische gesprekspartners. tale beeld van de boterprijs zo stabiel mo gelijk te houden. Op Schiphol zijn vanmorgen vijf over levenden aangekomen van de ramp met de „Stientje Mensinga" voor de Ierse kust. De 24-jarigeHarry van Dijk uit Velsen-Noord wordt omhelsd door zijn overgelukkige moeder. Advertentie In deze zaak zou „alles met alles zijn verbonden tot een groot verdichtsel van spookverhalen", zei de minister, die niet bereid was materiaal te leveren, waar door nog meer personen zouden kunnen worden gekwetst. Volgens hem zou de heer Van der Putten reeds veel leed hebben veroorzaakt. De minister was bereid ge gevens te verschaffen aan een commissie zoals de heer Kieft (A.R.) had voorge steld. Dit was dus zijn antwoord in eerste termijn. Voor de tweede keer besteeg hierna prof. Oud het spreekgestoelte. Hij had de indruk, dat het de minister niet ge heel duidelijk was waarom het eigenlijk ging. Volgens prof. Oud was helemaal niet in het geding de vraag, of de minis ter de heer Van der Putten al dan niet terecht had ontslagen. De bewindsman zou thans een requisitoir tegen de heer Van der Putten hebben gehouden en dat achtte prof. Oud betreurenswaardig en misplaatst. Intussen leek het er veel op, dat prof. Oud een requisitoir tegen de mi nister hield. De minister zou zich moeten pantseren tegen de verwijten in anonieme brieven. De politiek is nu eenmaal hard, aldus prof. Oud. Juist omdat hij sympa thiek stond tegenover de minister had de liberale fractieleider hem willen helpen de onderste steen boven te halen. Het was prof. Oud niet duidelijk, dat minister Visser deze kans niet met beide handen had aangegrepen. In openbaarheid door een nota over de beleidslijn in deze zaak zou alles verteld moeten worden wat er te vertellen viel. De Kamer zou het feitenmateriaal ook uit de tijd van vori ge ministers moeten kennen. Prof. Oud zei, op dit ogenblik nog ver trouwen in minister Visser (die zijn geest verwant is) te hebben, maar hij wenste dit vertrouwen ook te kunnen bestendi gen. Zijn plicht als volksverlegenwoordi ger gebood hem dit te zeggen. „Niemand zal gelukkiger zijn dan ik, als er geen feiten aan het licht komen waarvoor iemand zich zal hoeven te schamen", zo besloot prof. Oud zijn betoog, dat voor de minister ongetwijfeld schokkend was. „De minister is als een schooljongen op zijn plaats gezet", vond de heer Bak ker (Comm.). Van A.R.-zijde kwam de De Indonesiërs ontkennen niet dat de be- lofte tot zelfbeschikking Nederland moreel in de weg zit. Het informele overleg zal dus in feite tot taak hebben een formule te vinden, die de twee basiseisen dekt: een vorm van overdracht van het gezag aan Indonesië, een vorm van zelfbeschikkings recht voor de Papoea's. Geen gemakkelij ke taak, maar volgens de Indonesiërs geen onmogelijke, als er aan beide zijden de wil tot het bereiken van overeenstemming bestaat. Men zou van Indonesische zijde geneigd BOTERKERSTKRANSJES een streling voor de tong heer Kieft betogen dat er uit de Ka mer een oordeel zou moeten worden uit gesproken. Hij wilde weten of er onrecht was geschied of niet. De ongerustheid bij het publiek zou moeten worden opgehe ven. De heer Moorman (K.V.P.) waar schuwde tegen een emotionele sfeer in de Kamer en gaf de minister vrij vriendelijk in overweging, dat hij het beste deed met een vertrouwelijke nota te komen. De heer Blom (P.v.d.A.) meende enerzijds dat er van de suggesties van prof. Oud weinig was overgebleven, maar ook dat de minister met zijn aanval op de heer Van der Putten een uiterst onbehagelijke indruk had gewekt en niet veel van de zaak had begrepen. Minister Visser zei inderdaad ge schrokken te zijn van de volgens hem on nodig felle reactie van prof. Oud, met wie hij een goede relatie zeer op prijs stelde. Hij toonde zich bereid tot openbaarheid over de zaken die los staan van het ont slag. De beoordeling hiervan behoort im mers tot de bevoegdheid van de rechter De bewindsman noemde de mogelijkheid van een historisch overzicht. Hij zei gaar ne bereid te zijn iedere suggestie te aan vaarden die ten doel had de geuite ver dachtmakingen te weerleggen en zal de Kamer een nota doen toekomen met „his torische gegevens." (Men zie ook op pag. 7 „Op en om het Binnenhof") Advertentie brengt u een complete PERMANENTBEHANDELING vanaf ƒ14.— met de nieuwste modelijn LA LIGNE ESPACE ook zonder afspraak I Losse haarlak, 50 cc ƒ1.— LANGE NIEUWSTRAAT 471 TELEFOON 8166

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1