Werkgelegenheid in de IJmond groter dan groei van de beroepsbevolking Bouwtijd woningen duurt vaak langer dan een jaar In 1962 is voor scholenbouw weer 275 miljoen beschikbaar De Nederlandse Pluimvee Federatie veertig jaar AGENDA 3 Hier en daar nemen spanningen op de arbeidsmarkt af v: Kort en bondig Pendel het onvermijdelijke gevolg Fatale vergissing van verpleegster Kritiek op Franse export-subsidie op geslacht gevogelte Bedrijven tonen weinig animo voor aannemen van oudere vrouwen Iets minder koud 1 'è- Fa. B. J. VAN HEMT VRIJDAG 8 DECEMBER 1961 2 Jongetje van 2 jaar stierf na te grote dosis slaapmiddel Pendel ,W armwater kranen" onbetrouwbaar zijn Kerkelijk nieuws r F2. IBAS mmm - Systeembouw maakt snellere produktie mogelijk Minister Manjnen besprak enkele actuele problemen Haarlem Velsen-IJmuiden Beverwijk Heemskerk Acht jaar voor doodslag Financiële verplichting van UNO-leden Aa-Be 195x145 PLAIDS Zaalberg 100% WOL ƒ41.75 se" c Blijkens mededelingen van deskundigen op het gebied van de arbeidsvoor zieningen bestaat de indruk dat de bouwtijden van de woningen steeds langer worden. Thans wordt een bouwtijd van één jaar voor een woning reeds aan merkelijk overschreden. In de zich uitbreidende IJmond kan men thans plaatsen vinden waar vorig jaar de fundering is gelegd voor een complex woningen maar waar sedertdien geen steen is gemetseld. De narigheid vooral voor de woning zoekenden, die al zo lang „op de lijst" staan wordt veroorzaakt door een tekort aan personeel. De deskundigen nemen aan dat voor elke in aanbouw zijnde woning één bouwvak arbeider werkzaam is. Wie nu weet, dat er op het ogenblik in het district IJmond (omvattende de gemeenten Velsen, Beverwijk, Heemskerk, Castricum en Uitgeest) ruim 2.330 woningen in aanbouw zijn en het aantal arbeiders ruim duizend bedraagt, ziet het tekort aan werkkrachten dadelijk. In november bijvoorbeeld steeg het aantal werknemers, werkzaam in de bouwnijverheid van 897 tot 1.006, maar in die tijd nam het aantal in uitvoering genomen woningen van 1.793 tot 2.332 toe. Als gevolg van het seizoen, valt niet te verwachten dat de vraag naar werk nemers voor de bouwnijverheid zal toe nemen. Integendeel, de weersomstandig heden spelen bij het bouwbedrijf een nog altijd belangrijke rol en wel zodanig dat de werkgevers er in hun planning ge durende de wintermaanden rekening mee houden omdat zij dan vrij grote risico's nemen. (Men denke bijvoorbeeld aan het vorstverlet.) Het is interessant te weten hoeveel wo ningen in de genoemde gemeenten in aan bouw zijn. In Heemskerk zijn het er 990, in Beverwijk 870 in Velsen 445, in Castri cum 92 en in Uitgeest 77. Van de aantallen zijn er 1194 premiewoningen, 791 woning wetwoningen en 490 in de vrije sector Van hoeveel belang voor de werkge legenheid en voor de beroepsbevolking van de IJmond de woningbouw is, mag blijken uit de cijfers van de groei van de beroeps bevolking in de IJmond. De beroepsbevol king wordt gevonden in de bevolkings groep tussen de veertien en de vijfenzestig jaar. Opgemerkt dient te worden dat het Als gevolg van een vergissing van een verpleegster in een der ziekenhuizen in Nij megen is een 2-jarig jongetje overleden. De officier van Justitie te Arnhem zal de 29-jarige verpleegster, die sinds 1955 haar beroep uitoefent, vervolgen wegens dood door schuld. Het slachtoffertje van deze noodlottige vergissing is een jongetje, dat in het ziekenhuis geregeld onderzocht werd in verband met een vertraging in het groeiproces. Aangezien het kind steeds zeer onrustig was, werd het vóór het on derzoek verdoofd door een slaapmiddel. Bij het laatste onderzoek had de verpleeg ster door een vergissing een veel te grote dosis gegeven. Na het onderzoek bleef het kind slapen, hetgeen niet abnormaal was. Met zijn ouders onderweg naar huis is het kind evenwel overleden. Bij het vaststel len van de doodsoorzaak is de vergissing van de verpleegster aan het licht geko men. Van de zijde van het ziekenhuis werd aangifte bij de politie gedaan. cijfer van de beroepsbevolking nooit pre cies te bepalen is. Men denke hierbij dat bijvoorbeeld dertienjarigen reeds een ar beidsbetrekking hebben en ook, dat er een groep is die dagonderwijs volgt. In 1953 bedroeg het aantal mensen in de leeftijd tussen de veertien en vijfen zestig jaar in het IJmond-gebied (de ge noemde vijf gemeenten) 33.100 personen. In 1961 bedraagt het aantal naar schat ting 44.600 personen. Niet uitsluitend beroepsbevolking. De groei bedraagt dus 35°/o. De bevolkingsgroep in Velsen nam toe van 17270 in 1953) tot 22.125 (in 1961): in Beverwijk nam de groep toe van 9400 (in 1953) tot 12450 (in 1961): in Heems kerk van 1890 (in 1953) tot 4500 (in 1961): in Castricum van 3060 (in 1953) tot 3840 in (1961) en in Uitgeest van 1510 (in 1953) tot 1670 in (1961). In procenten dus uitgedrukt steeg de beroepsbevolking van Heemskerk het meest namelijk met 138%> ten opzichte van het cijfer in 1953. De beroepsbevolking in de IJmond groeit dus snel, maar is gedurende dit jaar achtergebleven bii de groei ven de werkgelegenheid dat is het aantal plaatsen dat onmiddellijk in een bedrijf bezet kan worden. Het aantal bezette arbeidsplaatsen in de IJmond bedraagt thans ruim 42500, het geen neerkomt op een toeneming van on geveer 2700 ten opzichte van 1960 Maar de mannelijke beroepsbevolking in de IJmond zelve bedraagt volgens een be paalde methodische rekening 39.500 per sonen. Het verschil tussen de mannelijke beroepsbevolking en het aantal werkelijk bezette arbeidsplaatsen, is het verschil, waarmee de inkomende pendel de uit gaande overtreft (naar en van de IJmond. Red). En de inkomende pendel omvat circa 7500 personen, terwijl de uitgaande hoofdzakelijk gericht op Amsterdam en Haarlem 4500 personen bedraagt. Het gemeentelijk elektriciteitsbedrijf van Pijnacker heeft gewaarschuwd tegen het gebruik van zogenoemde warmwaterkra- nen. De apparaten die onder deze bena ming worden verkocht bestaan uit een soort bus, die op de gewone kraan wordt gemonteerd en waarin het koude water terstond elektrisch wordt verwarmd. Der gelijke apparaten zijn niet voldoende be veiligd, meent men in Pijnacker. Erkende installateurs zijn dan ook niet bereid ze aan te sluiten. In sommige gevallen wordt het elektriciteitsnet te zwaar belast door gebruik van deze apparaten. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ridderkerk (wijkgem. I) J. H. Cirkel te Huizen (N.H.). Aangenomen naar Eext (Dr.) (toez.) J. A. Poelstra te Garnwerd. Geref. Kerken Bedankt voor Zuid-Beijerland A. J. de Bakker te Beetgum. Advertentie Bi' - ®v: mi In 1962 is, gelijk aan dit jaar, 275 miljoen gulden beschikbaar aan bouwvolu me voor scholenbouw, als onderdeel voor het totale volume voor de sector gebou wen, groot 3050 miljoen gulden. Dit deelt de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mee in de zesde nota in zake het bouwvolume voor het onderwijs. OUU4 f 1 i De minister van Landbouw en Visse rij, mr. V. G. M. Marijnen, heeft donder dagmiddag op een bijeenkomst ter gele genheid van het veertigjarig jubileum van de Nederlandse Pluimvee Federatie in Utrecht, enkele actuele problemen van de pluimveehouderij besproken- Hij herinnerde eraan, dat de N.P.F. haar werk begon in een periode, waarin de pluimveehouderij nog maar van onder geschikt belang was op de gemengde be drijven. De dynamische ontwikkeling van deze sector in de laatste tijd vraagt nu een grote mate van aanpassingsvermogen c Stadsschouwburg, zaterdag 20 u.: Le Nederlandse Comedie met „Meneer gaat op jacht", blijspel van George Feydeau. Regie Fons Rademakers. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „Nooit op zondag", 18 j. Frans Hals theater, 14, 18.45 en 2115 u., zondag ook 16.30 u.: „The quiet man", 14 j. Lido Theater, 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.45 u.: „De zwarte tiran", 18 j. Zater dag 23.30 u.: „Ontembare hartstocht", 18 j. Zondag Hu.: „Het grote circus van Mos kou", a.l. Luxor Theater, 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „Losgeslagen meisjes", 18 j. Minerva Theater, vandaag 20.15 u., zater dag en zondag 19 en 21.15 u.: „De Saint in actie", 14 j. Zaterdag 14.30 u. en zondag 14 en 16.15 u.: „Walt Disney Festival", a.l. Rembrandt Theater, 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „Terug over de Rijn", 18 j. Zondag 11 u.: „Droomreis door Amerika", a.l. Roxy Theater, vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21.30 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.30 u.: „De ridder met de honderd gezichten", 14 j. Studio Theater, 14.15, 19 en 21.15 u., zon dag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Moeder Johanna van de Engelen", 18 j. Zondag 11 u.: „Aida", a.l. TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Tot 1 jan. expositie van tekeningen van Dick Breed: 1022 u. Kunstcentrum „De Ark" (N. Heiligland 13): Tot 10 dec. expositie van gouaches, tekeningen en aquarellen van J. C. Heek. Van zondag af tentoonstelling van schil derijen en aquarellen van ds. R. H. Olde- man en siersmeedkunst van C. A. Jasperen: 917 u., ma., wo. en vr. ook 1820 u. Galerie „Uittenhout" (KI. Houtstraat 41): Tot 11 dec. expositie van aquarellen en grafiek van Tonny Buytendijk: 10.3017 u. (zondag 1417 u.). „Bloemenheuvel" (Bloemendaalseweg 158 Bloemendaal): Expositie van werken van de schilder-glazenier Joep Nicolas: 1017 u.; zondag 1417 u. Museum „Het Huis Van Looy" (Kamper laan): Groepstentoonstelling van „Kunst Zij Ons Doel". Van 9 dec. af 10—12 u. en 13.30—17 u., zondag 1417 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vandaag). VRIJDAG 8 DECEMBER City-theater, 20 u.: „De wereld van Suzie Wong". Rex-theater, 20 u.: „De strijd om de Gele Rivier". ZATERDAG 9 DECEMBER City-theater, 19 en 21.30 u.: „De wereld van Suzie Wong". Rex-theater, 20 u.: „De strijd om de Gele Rivier". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30 uur. VRIJDAG 8 DECEMBER „Het Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: grote waagstuk". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De liefde van Hercules". W.B. Theater, 20 u.: „Patrouilles des doods". ZATERDAG 9 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Het grote waagstuk". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De liefde van Hercules W.B. doods". Theater, 20 u.: „Patrouilles des Marquette-theater, 20 u.: „Die Brücke". zaterdag en zondag, Het gerechtshof in Arnhem heeft een 21-jarige schilder uit Rheden veroordeeld tot' acht jaar gevangenisstraf en terbe schikkingstelling van de regering wegens doodslag en diefstal. De schilder was er van beschuldigd in de nacht van 1 op oktober I960 in een bosje bij Onderlangs in Arnhem een 57-jarige stucadoor uit Rhenen te hebben getrapt en geslagen, zo danig dat de man overleed. Hij zou de man ook nog hebben bestolen van een portefeuille en enig klein geld. Het arrest is conform het vonnis van de rechtbank, van producenten. De wereldproduktie van eieren bedroeg in 1960 ongeveer 520.000 ton, waarvan Nederland 181.000 ton ofwel drie miljard eieren voor zijn rekening nam. De Nederlandse produktie van ge vogelte maakt 25 procent van het totaal uit. Hierdoor is echter ook in andere landen de interesse voor de pluimvee sector gewekt en minister Marijnen meent daarom, dat er nog meer aanpas sing nodig zal zijn, wil Nederland zijn voorsprong op dit gebied, die van enorm economisch belang is, behouden. De bewindsman gelooft, dat de rationa lisatie in de pluimveehouderij nog sterk kan worden verhoogd. Daarnaast is goe de kwaliteit een allereerste eis, die zowel voor de producenten als voor de tussen handel geldt. De kwaliteit noemde minis ter Marijnen een zeer belangrijke factor, omdat bij grotere welvaart concurrentie ontstaat tussen de verschillende onderde len van het voedselpakket. Men dient, volgens hem ook rekening te houden met de veranderde koopgewoonte. De zelfbe dieningsbedrijven vragen bijvoorbeeld een „handzaam" verpakt produkt. Het verzamelen van eieren met een hoge kwalitatieve waarde vereist „uitge wogen" bedrijven en dus grotere produk- tie-eenheden, aldus de minister. Hij is van oordeel, dat er gezonde argumenten zijn die pleiten voor een gemengd be drijf waar pluimvee in grotere eenheden wordt gehouden. Er zijn, volgens hem, veel problemen die kunnen worden opge lost bij een behoorlijke uitbreiding, die overigens geenszins tot volledige special! satie behoeft te leiden. In de slacht- pluimvee is al een dergelijke ontwikkeling merkbaar. Minister Marijnen ging ook wat nader in op de besprekingen die in het kader van de Europese Economische Gemeen schap worden gevoerd. De regeling die thans is neergelegd in het voorstel van de Europese commissie brengt in de eer ste periode nog geen vrije concurrentie. De minister meent, dat de voorstellen zo als ze nu ter tafel liggen, een belang rijke stap kunnen betekenen naar de ver ruiming van de mogelijkheden voor het verkeer van de produkten. Zijn zorg is echter, dat er in de raad van ministers met betrekking tot deze opzet van de commissie nog voorstellen gedaan zullen worden, die voor Nederland zwaar, zo niet onaanvaardbaar zouden kunnen zijn NEW YORK (UPI) De begrotings commissie van de UNO heeft donderdag te New York een Pools voorstel gericht op een afzonderlijke financiële regeling voor operatiekosten, met 23 tegen 28 stem men bij 18 onthoudingen verworpen, waar door de poging van het Sovjet-blok om zich te onttrekken aan collectieve ver plichtingen is verijdeld. Een en ander be tekent, dat de meerderheid van de uit vertegenwoordigers van 103 landen samen gestelde commissie van oordeel is, dat operaties als in Kongo en het Nabije Oos ten zaken zijn, die alle leden van de we reldorganisatie aangaan en de kosten hier van dientengevolge gezamenlijk moeten worden gedragen. Het communistische blok en verscheide ne andere landen hebben deze gemeen schappelijke verantwoordelijkheid gewei gerd te aanvaarden. Door hun in gebreke blijven is de kassituatie van de UNO bij zonder kritiek geworden. In een bedrag van 115 miljoen gulden voor gebouwen voor gezondheidszorg zijn de academische ziekenhuizen begrepen. Deze vallen dus buiten de 275 miljoen. Voor het kleuteronderwijs zal 11 miljoen gulden beschikbaar zijn. Dit is onvoldoen de om de achterstand in te halen en om voldoende kleuterscholen in nieuwe wij ken te stichten. De minister hoopt niet op veel soelaas van overschotten uit an dere sectoren. Vervanging van ongeschikte ruimten voor kleuteronderwijs zal niet mogelijk zijn. Voor gewoon en voortgezet l.o. zal 33 miljoen beschikbaar zijn. De nieuwbouw vloeit niet voort uit het dalende leerlingental, maar wel uit mi gratie naar nieuwe wijken en verlaging van de leerlingenschaal. Indien voor 8 miljoen ongeveer 60 nieuwe gymnastieklo kalen worden gerealiseerd, dan blijft vol- |doen<je ruimte yoor 800 leslokalen over. Dit aantal is naar 's ministers mening on voldoende voor de Vervulling vari dé be hoefte in nieuwe wijken. Hier is echter hoop op profijt van overschotten uit an dere sectoren. Voor uitgebreid l.o. komt 24 miljoen gulden beschikbaar. Dit wordt voldoende geacht. Voor kweekscholen en opleidingscholen voor kleuterleidsters komt opnieuw 6 mil joen uit de bus. In 1961 werd met wer ken in deze sector voor 5,2 miljoen be gonnen, terwijl enige projecten gereed kwamen. De urgentie voor nijverheidsscho len maakt een volume van 75 miljoen noodzakelijk. De minister hoopt, dat 63 miljoen voor wetenschappelijk onderwijs voldoende zal zijn. De bouwactiviteit is voor het wetenschappelijk onderwijs nog niet zo groot als noodzakelijk is. Ge streefd moet worden naar standaardisatie van laboratoria. Voorts wordt overwogen bouwteams te vormen ter versnelling van het oplossen van specifieke bouwvraag- stukken voor het wetenschappelijk onder wijs. Systeembouw maakt snellere bouw voor het onderwijs mogelijk, vooral indien de scholen in series van tenminste zes door eenzelfde aannemer kunnen worden ge bouwd. Tijdens de gisteren in Utrecht gehouden vergadering van het produktschap voor pluimvee en eieren heeft de voorzitter, de heer H. H. Garrelds, ernstige kritiek geuit op de jongste Franse maatregel om een export-subsidie op panklaar geslacht gevo gelte te geven van meer dan ƒ1.10 per kilogram. Nederland verleent een subsidie van 0.19 per kilogram. Het graanprijs- peil in Frankrijk is nagenoeg gelijk aan het Nederlandse. „Frankrijk meent zich als de grote exporteur op landbouwgebied in de E.E.G. te moeten opwerpen", zo zei de heer Garrelds. Hij deelde mee, dat men de minister van Landbouw heeft verzocht het geval dat de Franse maatregel wordt gehandhaafd, het produktschap te machtigen eenzelfde hoge subsidie te ver lenen. De heer Garrelds kritiseerde de Franse voorstellen, die betrekking hebben op de pluimvee--,en eierensector ir}-K,E.G.- verbgnd.. „Wanneer „Frankrijk^ piet met meer bevredigende voorstellen Koïht, moe ten wij wachten totdat Engeland zich bij de E.E.G. heeft aangesloten", zo Verklaar de hij. De heer Garrelds wenst ten aan zien van dit punt een meer kritische hou ding van de landbouworganisaties en het landbouwschap. In de eerste tien maanden van dit jaar heeft Nederland voor een waarde van 451.280.144,- aan pluimveehouderij-pro dukten uitgevoerd. In dezelfde periode van het vorig jaar bedroeg de waarde 464.776.329; de waarde van de geëxpor teerde consumptie kippeëieren in de eerste tien maanden van dit jaar bedraagt 262.764.249,-. Dit is ongeveer 19 miljoen gulden minder dan in 1960. Ten aanzien van de export van geslacht gevogelte sprak de heer Garrelds de ver wachting uit, dat de uitvoer van de Ver enigde Staten, Nederlands grootste concur rent, het volgend jaar vergeleken bij die van 1960 vier maal zo groot zal zijn. In verband hiermee waarschuwde de heer Garrelds tegen een onverantwoorde uit breiding. Hij legde er de nadruk op. dat men er rekening mee moet houden, dat de topprijzen die men in het verleden heeft kunnen maken, wel niet meer zullen voor komen. - Stichtingen. Minister Beerman heeft een ontwerp tot wijziging van de Wet op Stichtingen ingediend, volgens hetwelk ook overheidsstichtingen en stichtingen, aie mede door staat, provincie, gemeenten of een gemeenschappelijk lichaam zijn opge richt, zullen moeten beantwoorden aan ae thans van kracht zijnde wet op de stich tingen. Voor aanpassing wordt een termijn van drie jaar voorgesteld. Voor WW in Israel. Om de jonge Israë lische wegenwachtorganisatie te verster ken heeft de A.N.W.B. twee wegenwacht motoren met zijspan en volledige gereed schapsuitrusting aan haar Israëlische zus terorganisatie geschonken. De twee mo toren zullen het aantal van vier wegen wachtmotoren (geschenken van de British Automobile Organisation) gaan ver sterken. Fatale weddenschap. Op 16 septem ber had een 23-jarige chauffeur uit Utrecht in een Rotterdams café een weddenschap aangegaan dat hij in een half uur 20 glazen cognac zou kunnen drinken. Het gevolg was dat de jongeman nog dezelfde avond aan een acute alcoholvergiftiging over leed. De kelner die hem de cognac had ge schonken, is nu veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voor arrest, hetgeen betekent dat hij juist vóór Kerstmis vrij zal zijn. Niet om gevraagd. Het Bedrijfschap Horeca heeft het bedrag aan subsidie voor vreemdelingenverkeer op de begroting voor 1962 verminderd. Er was aan de V2-- enigingen medegedeeld, dat, indien zij prijs stelden op subsidie, ze de aanvrage daartoe vóór 1 september moesten indienen. Van drie provinciale verenigingen voor vreem delingenverkeer is geen aanvraag ont vangen. Verhuizen van groot naar klein. De in Amsterdam gemaakte regeling om in woners, die van een grote naar een kleine re woning verhuizen voor een vergoeding in aanmerking te laten komen blijkt gun stige resultaten op te leveren. Tussen mei 1958 en juni 1961 werd deze tegemoetko ming in ruim 2100 gevallen gegeven, waar mee totaal een bedrag van ruim 650.000 gulden gemoeid was. De regeling leverde een winst op van 5067 kamers, waarin ruim 9000 personen huisvesting hebben gevonden. De regeling geldt slechts wan neer de nieuwe woning van de ..anvrager ten minste 2 kamers minder bevat dan de te verlaten woning en het oppervlak van de te betrekken woning ten minsten 20 vierkante meter kleiner is. De verhuizing moet vrijwillig geschieden. Men kan dan in Amsterdam bijdragen ontvangen in de inrichtingskosten, de verhuizingskosten en eventueel ook in de opslagkosten. Er zijn zeer flauwe aanwijzingen dat men in sommige bedrijfstakken over de top van de hoogconjunctuur heen is. De schrootindustrie heeft al enkele werkne mers moeten ontslaan, ook in de textiel industrie is de spanning enigszins vermin derd. Dit zei gisteren de directeur van het Gewestelijk Arbeids Bureau in Rotter dam, de heer A. P. M. van Riel, op de maandelijkse persconferentie ter bespre king van de situatie op de arbeidsmarkt. De actie van de heer Van Riel om meer gehuwde vrouwen in te schakelen bij het arbeidsproces is geslaagd noch mislukt. Het extra aanbod was in Rotterdam nog betrekkelijk gering, maar dat kon ook moeilijk anders in een maand als decem ber. De heer Van Riel verwacht overigens binnen afzienbare tijd een gunstiger ont wikkeling. Een merkwaardig, paradoxaal resultaat was dat vrij veel vrouwen met een middelbare of hogere opleiding zich als gevolg van de actie hebben aangemeld voor een gedeeltelijke dagtaak. Maar juist voor hen zijn er nog weinig plaatsingsmo gelijkheden: het bedrijfsleven heeft vooral behoefte a.an vrouwen, die fabrieksarbeid kunnen verrichten. Ook uit Amsterdam komen dergelijke berichten. In tegenstelling tot de confec tie industrie, waar de gehuwde vrouw ook voor een gedeeltelijke dagtaak altijd wel kom is, bestaat er zo wordt van de zij de van het Gewestelijk Arbeidsbureau al daar meegedeeld bij de werkgevers in de andere bedrijfstakken in Amsterdam een zekere tegenzin tegen het te werk stel len van gehuwde vrouwen. Deze terughou dendheid bij de werkgevers, en met name in de kantoorsector, ten opzichte van ge huwde of oudere ongehuwde vrouwen wordt onder meer toegeschreven aan de omstandigheid dat men daar, ondanks het nog steeds stijgende tekort aan arbeidS' krachten, vasthoudt aan een bepaald ide aalbeeld. De grootste vraag in deze bran che gaat nog steeds uit naar meisjes tus sen 19 en 23 jaar. Hoewel zij vrijwel niet of geheel niet beschikbaar zijn blijken de werkgevers naar de mening van het G.A.B niet van plan de vraag om te buigen naar het aanbod dat er wel is: de oudere on gehuwde of de gehuwde vrouw. De opgegeven redenen waarom men ze niet wil hebben liggen merendeels in het emotionele vlak, zoals: het plaatsen van de vrouwen met gedeeltelijke dagtaak tus sen die met een volledige taak geeft ar beidsonrust, het veroorzaakt conflicten tussen de oudere vrouwen en de jongere meisjes bijvoorbeeld op de typekamers. Het eventueel hogere loon dat aan oudere vrouwen moet worden uitbetaald wordt niet als reden opgegeven. Voorts heeft men de indruk dat de werkgevers in de kantoor sector de voorkeur er aan geven een uit zendbureau in te schakelen dan zelf ge huwde vrouwen aan te trekken. Bij het G.A.B. heeft men tot nu toe niets van een groter aanbod van gehuwde vrou wen kunnen merken, dat als gevolg van de fiscale faciliteiten die binnenkort aan deze groep zullen worden verleend, zou kunnen worden verwacht. KUNSTBEEN GEBROKEN Op de Rooswijkerlaan te Velsen-Noord is een militaire vrachtauto met een per sonenauto in botsing gekomen. De bestuur der, de heer Van S. uit Beverwijk, brak daarbij zijn kunstbeen. Advertentie Grote Houtstraat 62 en 67 - Tel. 10657 - 12839 'tlltillilliillllllllllIllilllltlllllllllllllllIHlilllJlllll.lüflIMIIIIllllllllJllllUlj Het K.N.M.I. deelt mede: De nieuwe oceaandepressie breidt zijn invloed thans geleidelijk verder over Frankrijk en Engeland uit. Aan de zuid flank van de depressie wordt zachtere oceaanlucht in de richting van West- Europa gevoerd. Het front, dat deze zach tere lucht begrenst, zal het komende et maal langzaam over ons land trekken hetgeen gepaard gaat met regen, mogelijk hier en daar voorafgegaan door sneeuw. Door de binnendrijvende bewolking zal de temperatuur de komende nacht nog slechts plaatselijk even beneden het vriespunt dalen. Morgen overdag zal de temperatuur ge leidelijk verder omhoog gaan. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen to e binnen- en buitenland. -a V d 01 5 u c Neerslag: laatste 24 uur. .£"3 O SC S LS Den Helder geheel bew z 6 2 Ypenburg licht bew. zzw 5 1 Vlissingen onbewolkt z 5 0,4 Eelde onbewolkt zzw 4 0,4 De Bilt zwaar bew windst. 4 0,1 Twente geheel bew. zzw 2 0,1 Eindhoven mist windst. 3 0 Zd-Limburg onbewolkt zzo 2 0 Helsinki geheel bew wnw 3 0,6 Stockholm half bew. windst. 2 0 Oslo mist windst. -1 0 Kopenhagen onbewolkt w 4 3,1 Aberdeen half bew Windst. 2 0 Londen gehep) bew ozo 3 0 Amsterdam licht bew. zzw 3 0 Brussel onbewolkt zzo 3 0 Luxemburg mist ozo 0 0 Parijs zwaar bew ozo 4 0 Bordeaux regen zo 7- 2 Grenoble onbewolkt windst. 5 0 Nice onbewolkt nnw 13 0 Berlijn licht bew. w 2 0 Frankfort geheel bew z 5 0 München zwaar bew. zzw 0 0 Zürich onbewolkt zzw 2 0 Genève onbewolkt windst. 4 0 Locarno onbewolkt Wenen zwaar bew. nw 2 0,2 Innsbruck onbewolkt verand. 0 0,3 Athene zwaar bew nw Rome onbewolkt n 10 0,2 Ajaccio onbewolkt o 11 0 Madrid regenbui windst. 11 2 Mallorca zwaar bew windst. 15 0 Lissabon zwaar bew. wzw 16 7 Zaterdag 9 november Zon op 8.35 uur, onder 16.29 uur. Maan op 9.40 uur, onder 18.19 uur. Maanstanden 8 dec. 0.52 uur nieuwe maan. 14 dec. 21.06 uur eerste kwartier. 22 dec. 1.42 uur volle maan. 30 dec. 4.57 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 8 december Hoog water 3.47 en 15.59 uur. Laag water 11.42 en uur. Zaterdag 9 november Hoog water 4.26 en 16.36 uuar. Laag water 0.02 en 12.23 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort Is 10 tot 15 minuten vroege: dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2