Oost-Europa hoopt op humaan communistisch systeem Destalinisatie een reden voor onderhandelingen ra li ui Tanganyika wordt morgen een soevereine staat Nog meer steun voor O'Brien n vegeteert onaer aomper na de afsluiting van Oost-Berlijn Befaamde humor en zelfcritiek raken op de achtergrond VISSERS half-zware wij willen de echte, wij roken half-zware wij willen de echte, wij roken half-zware Lagerhuiszitting ten onrechte geschorst Grondslag Oost-Afrikaanse federatie Studentengrap in Aberdeen Boedapest: geen gratie voor Mindzendty Woelmuizen Bibberpremie VRIJDAG 8 DECEMBER 1961 4 Uitkijkpost Warschau, (slot) Waar kaarsen branden is sféér! GOUDA KAARSEN OLIFANT GEVONDEN... EDENHOEDEN - - 1 (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma WARSCHAU. - Waarom heeft Kroesjtsjev voor de derde maal zijn Berlijn-ultimatum het afsluiten van een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland opgeschort? Omdat het Westen voet bij stuk heeft gehouden, zeggen degenen, die willen dat het Wes ten voet bij stuk houdt. Omdat het Wes ten zijn principiële bereidheid tot onder handelen heeft kenbaar gemaakt, zeggen degenen die willen dat het Westen onderhandelt. Wat zeggen onze tegen standers aan het Duitse schaakbord? Leidende figuren in Oost-Europa menen dat Kroesjtsjev opnieuw respijt heeft gegeven, omdat hij enerzijds een groeiende bereidheid tot onderhandelen bij het Westen heeft bespeurd, ander zijds omdat hij gelooft dat de onder linge verdeeldheid van het Westen zulke onderhandelingen nog bemoeilijkt. Met andere woorden, hij wil eerst aan zien of die groeiende bereidheid tot praten de Westelijke verdeeldheid kan overwinnen. Het zou ook voor Moskou beter zijn, dat een zo levensbelangrijke zaak als een algemene schikking in Cen traal Europa en dat is het doel waar mee de koevoet Berlijn wordt gehan teerd door Westelijke eensgezindheid wordt gedekt. Niet alleen door Ameri kanen en Engelsen, maar ook door Fran sen en meer nog door de Duitsers zelf. Aan een nieuw gejammer over een dic- taat-a-la-Versailles heeft niemand iets. Dat respijt zal niet noodzakelijkerwijs lang duren. Kroesjtsjev, die onderhande len wil, is het afgelopen ja.ar door het westen voor een dillemma geplaatst: oefent hij geen druk uit, dan zeggen de Angelsaksen: „Waarom zouden wij onder handelen, er gebeurt toch niets?" Oefent hij wel druk uit (Berlijn, de Finse nota, de superbommen) adn zegt De Gaulle: „Ik onderhandel niet onder druk". Aan Kroesjtsjev om dan te vragen: „Wanneer zal ik ooit onderhandelen?" Het blijft voor hem een geruststelling, dat hij inmiddels de salami-tactiek kan toepassen: plakje voor plakje van de Ber- lijnse worst afsnijden, plakjes die zó dun zijn, dat de diefstal ervan nooit met een kernoorlog kan worden bestraft. Dat was de reden waarom een Amerikaanse diplo maat, specialist in de Oosteuropese poli tiek, mij zei: „Het tijdstip voor onder handelingen is daar. fïet is met geen moge lijkheid te voorzien hoe een uitstel van on derhandelingen de westelijke positie in Berlijn kan versterken. Het is daarente gen gemakkelijk een dozijn manieren op te noemen, waardoor zo'n uitstel onze po sitie zou kunnen verzwakken." Onderhandelen over wat? Over een ge ïsoleerd en tijdelijk akkoord in Berlijn, of over het hele complex van problemen tus sen oost en west: Duitsland, een schikking in Centraal-Europa. het Rapackiplan. ont wapening? Het is de Oosteuropese hoofd steden niet ontgaan, dat leidende com mentators in de westelijke pers begonnen zijn hardop te denken over zaken die voorheen in de westelijke politiek tot de heiligste taboes behoorden. André Fontai ne in Le Monde pleitte voor een verbre ken van de status quo door een formule van wederzijdse concessies die een stabi lisatie in midden-Europa zouden kunnen inluiden. Evenals Fontaine waarschuwt Walter Lippmann in de New York Herald Tribune dat het geen zin heeft de huidige omstreden status van West-Berlijn met al le macht te verdedigen, omdat de stad een langzame maar zekere verstikkings dood tegemoet gaat. De gehele Britse pers zegt, in vele varianten, hetzelfde. Alsnog betalen Al die betogen draaien om één centraal punt: omdat wij ons zo hardnekkig aan de status quo in West-Berlijn een slecht verdedigbare en uitzichtloze stelling vastklampen, geven wij Kroestjsjev steeds weer de kans ons dèar onder druk te zetten en ons èlders eenzijdige conces sies af te dwingen. Zou het dan niet beter zijn ook voor West-Berlijn om het initiatief te herwinnen door nieuwe voor stellen, geen kunstmatige constructies waarvan wij tevoren weten dat ze voor Moskou onaanvaardbaar zijn, maar reële pogingen om met Moskou tot een verge lijk te komen over de grote, uitstaande problemen? Die vraag stuit op twee punten, één van praktisch-politieke en één van moreel-po- litieke aard. Een vergelijk met Moskou zou ten koste van een aantal Duitse wen sen moeten gaan. Duitsland zou de prijs voor de Tweede Wereldoorlog te betalen krijgen, waarvan het door het conflict tus sen het Westen en de stalinistische Sovjet- Unie uitstel van betaling had verworven. Zou Duitsland daardoor niet in de verlei ding komen het met Moskou zelf op een akkoordje te gooien? In feite is dat geen vraag: het zoeken naar accommodaties met Moskou is de laatste twee eeuwen een constante in de Duitse politiek geweest. Zij heeft zich onlangs opnieuw geopen baard in de gesprekken tussen Kroesjt- sjec en de Westduitse ambassadeur Hans Kroll, die gezamenlijk de alternatieven van de verlammende status quo hebben geëxploreerd. Een Duits-Russische toena dering hoeft geen reden tot paniek te zijn, als zij onderdeel vormt van een algemeen Oost-west akkoord. Gevaarlijk wordt zij slechts, wanneer de Westduitsers, besef fend dat hun integratie in het Westen een Duitse hereniging zonder oorlog onmoge lijk maakt, geheel op eigen gelegenheid met Moskou gaan marchanderen. Anders geschat Rest het moreel-politieke punt. Een Oost-west vergelijk betekent zondet twij fel de consolidatie van het communisti sche regime in Oost-Europa. Voor hen die op politieke, religieuze en economische gronden aan de absolute superioriteit van de westelijke levenswijze hechten en die uiteindelijk ook in Oost-Europa willen uit dragen, lijkt dat een onverteerbare aan gelegenheid. Maar is dat werkelijk zo? De wens tot uitdragen van een absoluut superieure beschaving is minder een ba sis voor een reële politiek dan voor een kruistocht, een oorlog dus, in het onder havige geval een kernoorlog, die alles zou vernietigen wat wij in de eerste plaats te verdedigen hebben. Die methode wordt daarmee dus immoreel. Over de morali teit van het aanvaarden van het bestaan van communistische regiems in Oost- Europa hebben in de eerste plaats zij te oordelen, die wij zouden willen bevrij den: de Tsjechen, Polen, Hongaren, Roe menen, Bulgaren, Oostduitsers. Het is mijn ervaring dat zij hun reële kansen op bevrijding anders schatten dan wij het plegen te doen. Zij zien die niet in de plotselinge verdwijning van het commu nisme, wel in de geleidelijke humanise ring van het systeem. De destalinisatie van het 22ste partijcongres in Moskou heeft die hoop opnieuw gevoed, dat is de meest sprekende ervaring van mijn ver blijf in Polen dit keer. Wil die hoop wer kelijk verwezenlijkt worden, dan is inter nationale ontspanning daarvoor een abso lute voorwaarde. „Pas wanneer de kaart van Europa werkelijk gestabiliseerd is, kan de Sovjet-Unie het zich permitteren zijn greep op de satellietlanden losser te maken, de democratiserende en liberali serende tendenzen, die aan de destalinisa tie ten grondslag liggen, de vrije loop te laten". Het was geen Poolse communist die mij dit zei, maar een Poolse katho liek, een anti-communist, die blaakte van heimwee naar de Westeuropese cultuur, die hij door ons noch intelligent, noch glo rieus verdedigd achtte. «WAS1- Advertentie RiMI ROYAL (Van onze correspondent) LONDEN Er ontstond woensdagavond tijdens de behandeling van het wetsont werp tot beperking van de immigratie uit net Gemenebest, dat vooral bij Labour op zoveel verzet stuit, zulk een lawaai in het Lagerhuis, dat de plaatsvervangende voor zitter de zitting voor een half uur moest schorsen. Daarna deden zich echter nieu we moeilijkheden voor, zodat de bijeen komst, in overleg met alle partijen, werd verdaagd. Het oorspronkelijke plan was geweest de debatten de gehele nacht te la ten voortduren. De socialisten hadden ontdekt dat er een belangrijke technische vergissing was be gaan. Een zitting kan namelijk alleen wor den geschorst wanneer het Lagerhuis in voltallige zitting bijeen is. Ten teken hier van ligt de gouden koninklijke scepter op de griffierstafel voor de Speaker. Toen de zitting van het Lagerhuis door de plaatsvervangende Speaker werd ver daagd, bevond zich dit echter in een com missiebijeenkomst, zodat de scepter van de tafel was afgenomen. Volgens de ge leerden zou de plaatsvervangende Speaker de vergadering alleen hebben mogen schor sen nadat de scepter weer op zijn oude plaats op de tafel zou zijn gelegd. Dit was echter nagelaten. Hierover ontstond een breedvoerige dis cussie, waarna gemeenschappelijk werd besloten de zitting tot heden te verdagen. Een schorsing van een Lagerhuisverga dering kwam het laatst voor tijdens de Suez-crisis. De aanleiding was thans het feit dat Labour-afgevaardigden in grote woede ontstaken omdat hen niet werd toe gestaan te stemmen over door hun inge diende amendementen. LONDEN (UPI) Morgen, zaterdag 9 december wordt Tanganyika, thans nog een Brits protectoraat, onafhankelijk en door het Britse Gemenebest binnengehaald als dertiende lid-staat. Tanganyika's bevolking telt negen en een kwart miljoen zielen, van wie de meerderheid Afrikanen zijn. Deze zwarte meerderheid onderhoudt echter harmoni euze betrekkingen met de kleine, doch be langrijke Europese en Aziatische minder heidsgroepen. Het gebied was vóór de Eerste Wereldoorlog een Duitse kolonie. Daarna werd het als protectoraat aan Groot-Brittannië toegewezen. Sinds 1945 staat het Britse bestuur echter onder UNO toezicht. Het mandaat aan de Britse re gering schreef voor, dat zij in de eerste plaats voor de belangen van de inheemse bevolking diende te waken. De eenheid en betrekkelijke interne vre de zijn voor een groot deel te danken aan Tanganyika's eerste minister Julius Nye- rere, die tot de bekwaamste politici van het huidige Afrika behoort. Hij is niet al leen een vurig nationalist, maar ook een ernstig staatsman. Hij ziet dan ook veel verder dan de grenzen van zijn land en is thans bezig de grondslagen te leggen voor een Oostafrikaanse federatie, die de 23 Advertentie De 51-jarige Friedrich Walter, direc teur van de firma Eurimpex Cie in Mannheim, wordt ervan verdacht de -belasting-te hebben ontdokeji-en (foci^- menten te hebben vervalst. Met een en ander is een ledrag van Ui (bil joen mark gemoeid. Walter is vanwege zijn bloeddruk opgenomen in het ziekenzaaltje van de gevangenis Ho- henaspere. Op advies van de arts mag de verdachte het bed niet verlaten. De rechters zijn aldus naar de gevan genis getogen om de zaak daar te behandelen. Advertentie Proficiat Die Olifant-borrel is iets bijzon ders; of nu oude of jonge prefereert. Wees gezellig en pak 'n OLIFANTJE Proost ABERDEEN (UPI) Drie Schote stu denten in de medicijnen hebben een grap uitgehaald die de woede van een groep Russische studenten opwekte en waarbij een half miljoen televisie-kijkers bij de neus werd genomen. De Schotse studenten hadden drie Rus sische studenten die een buitenlandse rondreis maken, ervan weten te overtui gen dat een televisieprogramma waarin zij zouden verschijnen, was afgelast. Dit gedaan hebbende, begaven de drie Schot ten zich naar de studio, waar zij tijdens een vraaggesprek met een omroeper me dedelingen deden over het studentenleven in de Sovjet-Unie. Hun Schots accent wis ten zij hierbij zo goed te verbergen dat niemand in de gaten had dat zij inboor lingen van Aberdeen waren. Het programma was nauwelijks beëin digd of de Russen namen contact op met de Russische ambassade in Londen, die naar verluidt, van mening is dat het inci dent als een grap moet worden be schouwd. De leider van de groep Russische stu denten kon de humor van het geval ech ter niet inzien en sprak van slechte be trekkingen tussen Schotse en Russische studenten. LONDEN (UPI) Radio Moskou heeft zich gisteren geschaard aan de zijde van dr. Conor Cruise O'Brien, de voormalige UNO-functionaris, die onlangs de beschul diging heeft geuit dat ondermeer Enge land een tweeslachtige Kongo-politiek heeft gevolgd. De uitzending van radio Mos kou was bestemd voor de Afrikaanse lan den en in het Engels gesteld. Volgens ra dio Moskou had O'Brien in zijn persver klaring over zijn ontslagaanvrage met na druk gezegd, dat hij deze stap had geno men uit protest tegen het optreden van de koloniale mogendheden, die de tenuitvoer legging van de UNO-resoluties over Kon go hadden belemmerd. O'Brien had er vol gens radio Moskou geen twijfel over la ten bestaan wie de schuld draagt voor de Kongolese crisis. OSLO (UPI) Luitenant-kolonel Bjoern Egge. een Noorse officier die verbonden is geweest aan de veiligheidsdienst van de UNO in Katanga, heeft intussen in Os lo verklaard, dat hij dr. O'Brien bijvalt voor zover het zijn critiek op het optreden van bepaalde landen jegens de UNO-ope- raties in Katanga betreft. Egge, die niet wilde onthullen welke lan den hij bedoelde, verklaarde: „Het is dui delijk dat bepaalde landen een tweeslach tige politiek hebben gevolgd. In de UNO hebben zij de resoluties gesteund die ten grondslag liggen aan de activiteiten van de Volkenorganisatie in Kongo. Tegelij kertijd hebben zij er niet voldoende zorg voor gedragen dat hun eigen staatsburgers in Katanga zich aan de uitgestippelde po litieke richtlijnen zouden houden. Hierdoor werd de UNO zeer veel schade berokkend" Egge prees de Belgische regering voor haar toewijding. In dit verband wees hij erop dat België naar aanleiding van een UNO-resolutie ongeveer tweehonderd be roeps-officieren uit Katanga had terugge roepen. (Van onze correspondent) BONN. Een bezoek aan Berlijn in deze dagen is een onthutsende zaak. In de eerste plaats door de „Chinese muur" van slecht beton, die Ulbrichts volksdemocratische paradijs afgrendelt van het weste lijke deel van de stad. Voorts door het prikkeldraad dat pijnlijke herinneringen oproept aan de tijd dat de Duitsers niet elkaar, maar andere volken opsloten. Tenslotte door de jonge knullen, die uitgedost in uniformen van de Oostduitse Volkspolitie achter de muur met het machinegeweer in de aanslag staan, alsof zij de nogal beperkte verworvenheden van hun volksdemocratie elk moment moeten ver dedigen tegen een aanval vanuit de militair onhoudbare enclave West-Berlijn. In de tweede plaats onthutst een bezoek aan Berlijn al diegenen, die de stad hebben gekend vóór de zwarte dag van 13 augustus, toen Ulbricht zijn zogenaamde vredesmuur oprichtte. Toen was vooral West-Berlijn een stad van een fascinerende vitaliteit. Een smeltkroes van twee werelden, twee culturen, indien men dit woord ook wil gebruiken voor het communistische levenspatroon. In Berlijn praktiseerde men de coëxistentie tussen het vrije, zelf- critische Westen met zijn veelzijdige levensmogelijkheden en de communistische dictatuur van het Oosten, met zijn permanente druk op de enkeling, zijn eis alles in dienst te stellen van de verwezen lijking van de socialistische opbouw. In het Berlijn van vóór 13 augus tus toetste de Oostberlijner elke dag de leuzen en theorieën van de communistische leiders aan de Westelijke werkelijkheid. ff IVrww Jtttcwn HAMBUOG 0SC*WBnn eNeubrendnoufa^ UriHMMi tenda! Brandenouro ERLIM Frankfurt, acawro awwadwnwM CottOus LeTozV Even vruchtbaar was het dat de West- berlijner dagelijks gemaand werd niet weg te zakken in de behaaglijkheid van het „Wirtschaftswunder", maar de eigen democratische vrijheidsidealen waar te maken in het aangezicht van de commu nistische heilsleer. Dat alles is nu verleden. Oost-Berlijn is hu werkelijk de hoofdstad van Oost-Duits land geworden. Het is weggezakt in de stalinistische kneveling, die Ulbricht, in slecht gezelschap met Albanië, nog steeds praktiseert. Oost-Berlijn, het valt al op als men de grenspost Friedrichstrasse slechts honderd meter achter zich heeft gelaten, is een provinciestadje met klein steedse winkels en een provinciale sfeer Zelfs beroemde straten als Unter den Linden wekken geen herinnering meer aan wereldgeschiedenis op diplomatiek ni veau. West-Berlijn heeft onder de muur evenwel nog meer geleden. Dit stadsdeel dat om zijn artistieke levendigheid zulk een charme had, maakt nu een vermoei de, gedrukte indruk. Op de terrassen en in de café's ziet men niet meer de hef tig discussiërende, veellachende Berlij- ners van vroeger. Aan het einde van een werkdag haart iedereen zich nu naar huis om in de beslotenheid van het gezin be vrijd te zijn van de argwaan en de spanning, die over alles heen hangen. tegenover echter staat dat vijfduizend nieuwe inwoners gewonnen worden via de propaganda, die de Westberlijnse Senaat maakt onder arbeiders in de Bondsrepu bliek. Aantrekkelijk wordt een werkkring in West-Berlijn gemaakt door langere va kanties, vakantietoeslagen en een zoge naamde „bibberpremie", een pleister op de wonde, die de vrees voor politieke complicaties in de toekomst maakt. Ove rigens verleggen steeds meer bedrijven, die hun hoofdkwartier in Berlijn hadden en bijkantoren elders ondanks alle offi ciële propaganda, hun hoofdkwartier naar Hamburg of Dusseldorp. Wellicht overleggen zij dan of het toch niet beter is naar de Bondsrepubliek te verhuizen, vóór het te laat is. Sinds 13 augustus vertrokken al ongeveer zeven duizend mensen uit West-Berlijn, waar Belangrijker nog dan dit alles is dat de befaamde Berlijnse humor en zelfcri tiek op de achtergrond raken. In de gro te benauwdheid van de huidige situatie, waarin het om leven of dood gaat, is er ten hoogste nog plaats voor spot met die machten, waarvan de Westberlijners af hankelijk zijn, zoals de Amerikanen en de Westduitsers. Typerend hiervoor is net succes van het cabaret „Die Wühlmause" (de woelmuizen, figuurlijk de wroeters) dat de beroemde Stachelschweine van de eerste plaats in de gunst der Berlijners dreigt te verdringen. De „woelmuizen" striemen een bijtende spot op de kinderlijke gezichten van de Amerikanen, die zich steeds door de Russen laten beetnemen en die wel over vastbe raden verdediging van de vrijheid der Westberlijners praten, maar volgens de cabarettiers niets doen. Hun tweede doel wit vormen de versnobte Westduitsers, voor wie cocktailparties, koelkasten. Amerikaanse auto's en vakanties in Griekenland en het Nabije Oosten be langrijker zijn dan de vrijheid. Als die door de vingers dreigt te glippen kan men alleen nog maar agressief zijn. Natuurlijk is deze houding van de be volking in West-Berlijn begrijpelijk. Mis schien is zij zelfs onvermijdelijk. Dal neemt niet weg dat het westelijke stads deel de verstarring in het Oosten met een ander soort verstarring beantwoordt. De verstarring van een kunstmatige stad met krampachtige mensen. Een stad die zijn natuurlijk bestaansrecht verloren heeft Door de brute maatregelen van 13 augustus is West-Berlijn geworden tot een soort natuurreservaat, een Hoge Veluwe. waarin men de westelijke mens quasi vrij want achter prikkeldraad, aan het werk kan zien. Een domper is op de stad ge vallen sinds de vele emotionele banden met Oostberlijners ruwweg zijn afgesne den en sinds men de tot zelfcritiek sti mulerende invloed van de Oostduitse leu zen, het theater en ook de Oostberlijnse cabarets mist West-Berlijn leeft in de benauwenis van het enclavebestaan. Het brede patroon van het echte cultuurademende Berlijn is versmald tot een palstaan aan de rand van de afgrond. Economisch mag men de stad in leven houden, het Europese bureau van de UNO mag men er vestigen, indien er geen poli tieke oplossing komt waardoor Berlijn het contact met zijn omgeving terugkrijgt is het geestelijke afsterven van dit bevol kingsconglomeraat van ruim drie miljoen mensen onvermijdelijk. miljoen inwoners van Oeganda, Kenya, Zanzibar en Tanganyika moet omvatten. Teneinde de totstandkoming van deze fe deratie te verhaasten, heeft Nyerere voor gesteld de soevereine rechten van zijn land te beperken door samenwerking te aan vaarden met verscheidene openbare diens ten, die de Britten voor de vier genoemde Oostafrikaanse gebieden hebben opgezet. Sedert 1948 staan Oeganda, Kenya, Zanzi bar en Tanganyika namelijk onder het ge zag van de Oostafrikaanse (Britse) hoge commissie. Deze zorgt voor een gezamen lijk belastingstelsel, een douanedienst, en P.T.T., burgerluchtvaart, weerkundige dienst en spoorwegen. Nyerere streeft er thans naar dit gezamenlijke bestuur te maken tot de kern van een Oostafrikaan se federatie. Zijn plan maakt een goede kans verwezenlijkt te worden, want de po- 500 km OEGANDA' KENYA Victoria meer= Natron meer MWANZA 9 ARUSH Eyasi «Manyara meer kuta mcer KIGOMA TABORA Tanganjika meer^ v ff DODOMA DAR E y SALAA CHUNYA K O, Rukwa meer •CHIHI BonseT AFRIKA Nyasa meer|l|§|| MOZAM BIQUE litieke leiders van de andere drie gebie den hebben reeds toegezegd tot de federa tie toe te zullen treden, zodra ook voor hen de onafhankelijkheid zal zijn bereikt. Oeganda komt na Tanganyika het eerst aan de beurt: op 9 oktober 1962. Spoedig daarna zullen Kenya en Zanzibar volgen. Financiële nood Een schaduwzijde is dat Nyerere te kam pen heeft met ernstige financiële moeilijk heden, die nog vergroot zijn door de ramp zalige hongersnood, gepaard met overstro mingen, die het land onlangs heeft getrof fen. De financiële reserves van het land bedragen slechts vier miljoen pond ster ling (Ghana beschikte toen het in 1957 als eerste Britse kolonie in Afrika onafhanke lijk werd, over 200 miljoen pond). In het begin van dit jaar was er een nationaal begrotingstekort van een half miljoen pond en dat tekort is thans nog aanzienlijk ver groot door de overstromingsramp. Voor de Britse regering is een soeverein Tanganyika een experiment. Het is name lijk een gebied, dat evenals grote delen van de Rhodesische Federatie en Kenya (alsmede Zuid-Afrika) geschikt gebleken is voor een blijvende vestiging van blanken, echte kolonisten dus, die rechten op het land en het bestuur laten gelden, ook wan neer de koloniale of protectoraatsstatus tot het verleden behoort- Wanneer in Tanga nyika zou worden bewezen en dat is dus reeds in zekere zin het geval dat blanken en zwarten gezamenlijk een staat kunnen vormen en beheren, zou dit de hoop op een vreedzame ontwikkeling in andere Afrikaanse gebieden met eenzelfde bevolkingsstructuur kunnen versterken. Advertentie HEEFT VOOR DE A.S. FEESTDAGEN een ruime keuze in zwart en grijze Spierwitte KERKO - FABLO - TRENCO - DENO en KENMORE OVERHEMDEN I KRUISSTRAAT 2 - HAARLEM U weet wel op de hoek bij de brug BOEDAPEST (UPI) Een woordvoer der van de Hongaarse regering heeft ge ruchten tegengesproken als zou de Hon gaarse regering overwegen kardinaal Mindszenty mogelijkerwijze gratie te ver lenen. Vice-premier Guyla Kallai heeft in We nen niet gezegd dat de regering overweegt Mindszenty gratie te verlenen en heeft hierop ook niet gezinspeeld, aldus rege ringswoordvoerder.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 4