Regering acht debat over Nieuw-Guinea thans minder opportuun Skoda ƒ5250.- HET WEER ws&m Katangese kwestie leidt tot revolte bij Tories De heer zijn Van der rapport Putten maakt openbaar Oftfi.daritunïa COIFFURES DE VRIES Amateurvoetbal gaat niet door Nederlandse resolutie in de V.N. wordt onverkort gehandhaafd Motie van wantrouwen tegen Britse regering maandag in stemming Zijn raadsman betreurt deze stap van zijn cliëntwaarin hij niet is gekendten zeerste éee MORRIS '5before youêuif! Onderhandelingen over c.a.o. voor journalisten vastgelopen Russisch-Amerikaans ontwapeningsakkoord VS V-HILVERSUM DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZATERDAG 9 DECEMBER 1961 Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije N.V. Garage VERBEEK Opnieuw zachter l§ VSV 2-DOS 2 „DE HOUTHAL" „BOUWPAKKETTEN" o.a. REGEN- EN TWEEDJASSEN Wie Wat Waar 1962 uitverkocht In de krant van heden: I Tet woord is aan Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 KANTOOR-AGENDA'S KALENDERS en Troïka exit Canada contra Chinees UNO-lidmaatschap 47e JAARGANG NUMMER 32 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant De minister-president, prof. De Quay, heeft aan de voorzitter van de Tweede Kamer meegedeeld, dat het kabinet van oordeel is, dat een openbaar debat op dit ogenblik over het Nieuw-Guinea- beleid minder opportuun moet worden geacht. De regering meent, dat het V.N.- debat nog te kort achter de rug is om de door anderen verdedigde stand punten en de uitslagen van de stem mingen in alle consequenties volledig te kunnen overzien. Naar haar mening zul len de Nederlandse voorstellen zonder twijfel in vele landen een nieuw element in het denken hebben gebracht. Deze ontwikkeling dient nader bestudeerd te worden. Bovendien zijn de mogelijk heden van de algemene dekolonisatie- resolutie nog niet te overzien. Voorts moet rekening worden gehouden met nader beraad onder de vertegenwoordi gers van de bevolking van Nieuw- Guinea. In zi.in brief recapituleert minister-presi- den De Quay de gang van zaken in de Verenigde Naties. Gebleken is, dat in rui me kring groot begrip en waardering be stonden voor de vérstrekkende Nederland se voorstellen, die voornamelijk ten doel hebben de aan de Papoeabevolking sinds jaren gegeven beloften tot uiteindelijke eigen lotsbepaling met internationale ga ranties te omgeven. Tijdens de behandeling van de verschil lende resoluties in de V.N. is er van verschillende zijden bij Indonesië sterk op aangedrongen, dat het 't zelfbeschikkings recht van de Papoea's zou aanvaarden, omdat dit de oplossing van de gehele kwestie aanzienlijk zou vereenvoudigen. Deze pogingen hebben echter geen resul taat gehad. Het kabinet blijft echter te allen tijde bereid het vraagstuk met Indonesië te bespreken en zou zulk een gesprek zelfs op prijs stellen, zodra Indonesië aan de Papoeabevolking een vrije keuze wil la ten. Het is de regering gebleken, dat, on danks de solidariteit van een groot aan tal landen uit de Afro-Aziatischê groep, ook bij vele landen uit deze gebieden dê goodwill van Nederland is gestegen door de indiening van de Nederlandse voorstel len. Het is beslist onjuist, dat, nu ditmaal voor deze voorstellen geen tweederde meer derheid kon worden gevonden, dit hoofd stuk als het ware zou zijn afgesloten. De regering wenst voort te gaan op de ingeslagen weg, namelijk internationalisa tie, zo mogelijk via de V.N. en op ba sis van een bonafide uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht zoals is neergelegd in de Brazzaville-resolutie. Om dit tot uitdrukking te brengen is de Nederlandse ontwerp-resolutie niet in stemming ge bracht, doch niet ingetrokken. De rege ring wil daarmede tot uitdrukking bren gen, dat zij haar voorstellen onverkort handhaaft. Intussen worden door de regering voor bereidingen getroffen om vertegenwoordi gers van de inwoners van Nederlands Nieuw-Guinea op korte termijn in staat te stellen zich zo ruim mogelijk te oriën teren. Voor de verwerkelijking van de inter nationalisatiegedachte bestaan in het ka der van de V.N. nog andere mogelijkhe den. De regering -.vil hier met name wij zen op de resolutie van 38 mogendheden, die onlangs met overgrote meerderheid door de assemblee werd aangenomen en waarbij een speciale commissie van 17 landen in het leven werd geroepen. De ze commissie kreeg als opdracht om de toepassing te onderzoeken van de dékolo- nisatiedeclaratie van 1960. Nederland is één van de weinige beherende mogendhe den die, evenals het in I960 stemde voor de dékolonisatiedeclaratie, thans ook stem de voor instelling van de commissie van zeventien. De regering heeft de Neder landse permanente vertegenwoordiger in New York opgedragen nauwkeurig te vol gen hoe de desbetreffende resolutie wordt uitgevoerd. Advertentie geheel compleet. Bloemendaalseweg 1 - 9 - Bloemendaal Telefoon 52301 Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen of motregen. Aanvankelijk zwakke tot ma tige, later tot krachtig of hard aanwakkerende wind tussen zuid en zuidwest. Verdere stijging van temperatuur. VoLedige weerrapporten op pagina twee De snelle staatkundige ontwikkeling in Nederlands Nieuw-Guinea vormt een be langrijke factor bij de bepaling van het regeringsbeleid. Met de oprichting van de Nieuw-Guinearaad is een recht van de be volking duidelijk gesteld: het recht op staatkundige medezeggenschap. De aan die raad gegeven opdracht om van ad vies te dienen omtrent tijdstip en wijze waarop het zelfbeschikkingsrecht zal wor den uitgeoefend, betekent de bekrachti ging van de belofte dat buiten de bevol king om niet over haar toekomst zal worden beschikt. De regering wil voorts een misverstand rechtzetten, dat in bepaalde kringen is gerezen met betrekking tot de drie mo gelijkheden bij de uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht, welke waren opge somd in het memorandum van de Neder landse delegatie bij de V.N. van 3 no vember. Deze drie punten waren: Aansluiting bij Indonesië; onafhankelijk heid, en de mogelijkheid van toekomstige associatie met het andere gedeelte van het eiland Nieuw-Guinea en andere eilan den in het gebied van de Grote Oceaan. De regering zal echter ieder ander be sluit van de Papoeabevolking eveneens eerbiedigen. De bedoeling van het vermelden van de drie keuzemogelijkheden was, aan te ge ven, dat dit de mogelijkheden zijn, die naar de mening van de Nederlandse regering zo wel voor de bevolking van het gebied, als ook voor Nederland de meest concrete en de meest reële zijn en die dus speciaal genoemd dienen te worden. Het uitsluiten van andere mogelijkheden echter zou in houden, dat de keuze voor de bevolking niet werkelijk vrij zou zijn. Aan de geko zen volgorde dient geen bijzondere beteke nis te worden toegekend. Eén van de doel einden van het memorandum was in het bijzonder te accentueren, dat Nederland aan een keuze voor aansluiting bij Indone sië niets in de weg zou leggen, aldus de brief van prof. De Quay. De Libanees Edmond Khayat is in Den Haag, gebogen onder zijn veertig kilogram zware en wijf meter lange Kruis, naar het Vredespaleis gegaan om daar bij het In ternationale Hof van Justitie zijn plan voor de wereldvrede te overhandigen. In het Vredespaleis werd hij ontvangen door de griffier van het Internationale Ge rechtshof, de heer J. Garnier-Coignet. De Libanees bood hem zijn 14 folio-vellen bestaande plan voor de wereldvrede aan. Edmond Khayat heeft zijn kruis reeds door de straten van vele steden in Europa gedragen. Advertentie ZONDAG A.S. - 14.30 UUR 12.30 UUR: (Van onze correspondenten) LONDEN. Hoewel de Britse re gering na het verzoek van secretaris- feneraal Oe Thant slechts een kleine oeveelheid bommen aan de UNO heeft toegezegd onder de uitdrukkelijke voor waarde dat deze alleen voor defensieve - L De door minister Visser ontslagen technisch-hoofdambtenaar van het ministerie van Defensie F. H. van der Putten heeft het memorandum, dat hij in opdracht van de minister heeft opgesteld naar aanleiding van beweerde collaboratie en onregelmatigheden door legerofficieren in het voormalige Nederlands-Indië, voor publikatie vrijgegeven. De vele namen van officieren en andere personen, die daarin worden genoemd, mogen echter niet worden gepubliceerd, zo heeft de heer Van der Putten medegedeeld. De raadsman van de ontslagen defensie ambtenaar, mr. N. J. Geleijnse uit Amsterdam, betreurt het ten zeerste dat zijn cliënt het aan de minister van Defensie verstrekte memorandum voor publikatie heeft vrijgegeven. Hij betreurt dit vooral, omdat daarmee naar zijn mening geen enkel reëel belang is gediend en ook omdat dit zonder overleg met hem is geschied. meer over het gebruik van kasgelden voor particuliere doeleinden en over de verkoop van grote hoeveelheden suiker, bestemd voor de werknemers, op de zwarte markt. Bovendien noemde de bond de namen van een aantal personen „met een politiek besmette reputatie" die bij de L.T.D. waren aangesteld. Kapitein Westerling werd door generaal Spoor met een onderzoek belast. Deze ka pitein was toen ook reeds bezig met een onderzoek naar de dood van vaandrig Aer- nout. Nadat generaal Spoor was overle den (hij zou veel sympathie hebben ge had voor de B.B.M.) maakten volgens de heer Van der Putten „directoraat en staf, zelf de schuldigen, van hun machtsposi tie gebruik om zich te keren tegen hoofd bestuursleden van de B.B.M." (Vervolg op pag. 2 onder: Zaak Van der Putten) In het memorandum geeft de heer Van der Putten een opsomming van enkele ge beurtenissen in het voormalige Neder- lands-Indië, die naar zijn mening de be weerde collaboratie en onregelmatigheden door legerofficieren bevestigen. Daarna geeft hij een opsomming van hetgeen hij sinds zijn terugkeer in Nederland „aan te- genwerking en discriminatie" heeft onder vonden. Wat betreft de Indische periode noemt de heer Van der Putten de naam van een toenmalige kapitein, die deel uitmaakte van een commissie die onderdelen ten behoeve van het tankkorps in de V.S. heeft aangekocht. Bij het uitbreken van de oorlog met Japan waren volgens de heer Van der Putten zeer vitale onderdelen niet aanwezig. Dezelfde kapitein en een ander lid van de staf van de L.T.D. 81 in Bandoeng, waar de heer Van der Putten vóór de we reldoorlog als chef van de algemene werk plaats dienst deed, worden in een ander ge val genoemd. De heer Van der Putten zegt dat hij de documentatie voor een spe ciale machine voor de seriefabricage van pignon- en kroonwielen (het enige exem plaar in Zuid-Oost Azië) uit de handen van de Japanners heeft weten te redden. Beide officieren zouden hem onder bedrei ging van aangifte bij de Kempetai heb ben bewogen tot afgifte van de gegevens. De machine was zonder deze onbruikbaar. Voorts geeft de heer Van der Putten een uitvoerige opsomming van de activiteiten van het hoofdbestuur van de Bond van Burgerpersoneel in Militaire Inrichtingen in Nederlands-Indië (B.B.M.), waarvan hij deel uitmaakte. Deze bond diende een aan tal klachten in bij de dienstleiding. Onder Advertentie Advertentie T.V. en Pick-up meubel f 74. HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 Generaal K. A. S. Rajah van het Indische leger, bevelhebber van de UNO-troepen in Kongo. De Indische generaal werd gefotografeerd in de ingang van zijn onderkomen in het kamp van de Indische Dogra-troepen op de dag dat de gevechten opnieuw uitbraken tussen de UNO-troepen en soldaten van de afgescheiden Kongo lese provincie Katanga. BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 De gehele voorraad van het jaarboek Wie Wat Waar 1962 is thans uitver kocht. Wij hopen het volgend jaar het jaarboek 1963 te kunnen uitbrengen. DE DIRECTIE Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3 Horen en Zien 4 Uit stad en omgeving ....4, 5, 7 Kerkdiensten5 Films 7 In de Vishal en op zee7 T aal-laria 7 Feuilleton 9 Puzzel9 Panda en andere beeldverhalen9 Economisch nieuws10 Beurs 10 Scheepsberichten 10 Erbij11 tot 15 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's waarin opgenomen „Erbij" C. L. Schleich: Wie een levensbeschrijving wil ma ken van een man, moet de vrouwen kennen die deze man hebben gevormd. doeleinden en uitsluitend tegen zo genaamde piratentoestellen onder an dere Westduitse Dorniers en tegen de terreinen waarvandaan deze opereren mogen worden gebruikt, is dit voldoende geweest om een crisis in de conserva tieve partij te veroorzaken. De rechter vleugel heeft in het Lagerhuis een motie van wantrouwen tegen de regering in gediend welke ook door een aantal ge matigde Tories wordt gesteund. Het is de grootste revolte van de fractie sinds Süez. Voordat dé régering de beslissing nam óm twee dozijn bommen van 450 kilo ter beschikking te stellen van de Indische Canberra-bemanningen in Katanga, had den reeds 27 conservatieve Lagérhuisleden een motie ondertekend, welke Tsjombe's regime steunt. Verwacht wordt dat niet minder dan vijftig of zestig conservatie ven de regering zullen afvallen. Deze kan daarentegen rekenen op de steun van de Labour-oppositie welke reeds eerder het aarzelende Britse beleid in Katanga had aangevallen. Harold Wilson, de nieuwe so cialistische woordvoerder voor de buiten landse politiek verklaarde, dat de bom- menleverantie aan de UNO een stap is in de goede richting. Er zal maandag in het Lagerhuis een poging worden gedaan om een spoeddebat te houden zodat de politieke stemming kan worden gepeild voordat de bommen daadwerkelijk naar Kongo worden gezon den. In conservatieve kringen overheerst tot nu toe de mening dat de UNO in plaats van de zijde te kiezen van de centrale Kongolese regering, het evenwicht tussen haar en Katanga dient te bewaren om beide regimes in staat te stellen hun moeilijkheden op te lossen. Dit is ook on geveer het standpunt van de Briste re gering. Aan Labour-kant beschouwt men Tsjombe's regering echter als een kunst matig door de internationale mijnbouw- concerns in stand gehouden klucht en be twist men dat Katanga het bolwerk van orde en rust zou zijn, waarvoor velen dit gebied houden. WASHINGTON De situatie in Kongo was gisteren het voornaamste onderwerp op de persconferentie van Dean Rusk, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Rusk verklaarde dat de huidige UNO-actie niet tot doel heeft Katanga te veroveren, doch alleen een situatie wil scheppen, waarin de Kongolezen zelf tot een politieke oplossing kunnen geraken. Hij hoopt dat de leiders van Katanga zouden gaan inzien, dat hun huidige koers tot niets kan leiden. Amerika wenst een bur geroorlog in Katanga te voorkomen, on der meer omdat zulk een binnenlandse strijd in het voordeel van de communis ten zou zijn. De Amerikanen zouden nu willen bevor deren dat Tsjombe in een positie geraakt, waarin hem alleen de mogelijkheid over blijft met de centrale regering tot een akkoord te komen. Daartoe is het niet be slist nodig alle blanke huursoldaten in Ka- tanga op te sporen. Het zou waarschijnlijk voldoende zijn indien de UNO-troepen stra tegische punten als vliegvelden en wegen in handen krijgen. Als Tsjombe geen hulp meer kan verwachten via Rhodesië en An gola zal zijn positie snel verzwakken. Bo vendien zal het voor de UNO van belang kunnen blijken de radiostations te bezet ten, die momenteel het volk van Katanga nog tot hysterie opzwepen. Advertentie De onderhandelingen tussen de delega ties van de Nederlandse Dagblad Pers en de Federatie van Nederlandse Journalis ten over de nieuwe c.a.o. voor dagblad journalisten zijn in impasse geraakt. De kringraden van de drie journalistenorgani saties hebben een onaanvaardbaar uitge sproken over de voorstellen van de N.D.P. De kringraden hebben op een woensdag in Rotterdam gehouden vergadering de volgende motie aangenomen: „De gecom bineerde vergadering van de kringraden van de Nederlandse Journalisten-Kring, de Katholieke Nederlandse Journalisten-Kring en de Protestants-Christelijke Journalisten Kring, te Rotterdam op 6 december 1961 de impasse besprekend waarin de onder handelingen over de nieuwe c.a.o. voor dagbladjournalisten zich thans kennelijk bevinden, kennis genomen hebbende van de materiële inhoud der voorstellen van de delegatie der N.D.P., overwegende dat deze voorstellen in hun totaliteit volstrekt onaanvaardbaar zijn, machtigt het bestuur van de Federatie van Nederlandse Jour nalisten al datgene te ondernemen wat gelet op de nog steeds bestaande ach terstand in de sociaal-economische positie van de Nederlandse journalisten, gelet voorts op de bijzondere functie die de journalistiek in toenemende mate in de samenleving vervult, gelet tevens op de eisen door de onderhandelingsdelegatie van de F.N.J. gesteld zal leiden tot een voor de drie journalistenkringen vol ledig aanvaardbaar resultaat". De federatie is bij de onderhandelingen uitgegaan van de volgende wensen: Optrekking der salarissen tot ten min ste een peil, dat de bestaande achterstan den teniet doet en dat de materiële voor waarden schept voor een verdere ontplooi ing van de dagbladjournalistiek. Verkleining van de grote verschillen in honorering tussen de journalisten bij grote en bij kleine dagbladen. Etappegewijze verwerving van de vrije zaterdag. Verlenging van de vakanties. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Alle wedstrijden voor het amateurvoet bal (dat is dus inclusief de afdelingen) voor zondag gaan niet door, zo verna men wij hedenochtend bij de KNVB. Dit in verband met de slechte toestand van de terreinen. Bij het betaalde voetbal wordt de keuring van de terreinen voorbehouden aan de consuls en scheidsrechters. NEW YORK (AFP) De Verenigde Staten en de Sovjet-Unie hebben vrijdag avond overeenstemming bereikt over de samenstelling van het toekomstige orgaan dat belast zal zijn met onderhandelingen over ontwapening, aldus wordt uit Ame rikaanse officiële bron bij de UNO verno men. Het orgaan zou zijn samengesteld uit vijf westelijke en vijf communistische landen plus acht landen die naar geogra- fsiche ligging gekozen moeten worden. In dien het akkoord door de andere betrok ken delegaties bij de UNO wordt goedge keurd zal het de volgende week worden voorgelegd aan de politieke commissie van de Assemblee in de vorm van een gemeenschappelijke resolutie. De Sovjet-Unie had eerst de toepassing van de Troika-formule geëist. De Verenig de Staten hadden twintig landen voorge steld, namelijk vijf westelijke en vijf com munistische benevens tien gekozen naai geografische ligging. De Sovjet-Unie zou intussen ook hebben afgezien van het troi- kabeginsel voor de UNO-commissie, die zich bezig houdt met het vreedzaam ge bruik van de ruimte. NEW YORK (Reuter/AFP) De UNO- Assemblee heeft vrijdag het debat over de toelating van communistisch China tot de Volkenorganisatie voortgezet. Een poging van de "rerenigde Staten om de toelating afhankelijk te doen stellen van een twee derde meerderheid werd door de Canadese afgevaardigde gesteund. De vertegenwoordiger van Indonesië noemde l.et Amerikaanse voorstel een po ging om met twee maten te meten.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1