Eichmann schuldig bevonden op de volledige tenlastelegging Uitspraak in Jeruzalem wordt vrij'dag verwacht HET WEER Kustvaarder „Wiema" bij de Engelse zuidkust vergaan Russisch-Albanese breuk Haarlemmers V er voer sverbod voor varkens Meerderheid voor het Britse beleid in kwestie-Katanga In oktober bijna 8000 nieuwe huizen Diplomatieke betrekkingen opgezegd Nieuwe RAl-gebouw al voor half jaar volgeboekt Drie doden in het verkeer fl. J. ROTTEVEEL's Automobielbedrijf 47e JAARGANG NUMMER 33 MAANDAG 11 DECEMBER 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. Schuldigverklaring Aanhoudend zacht ompetentie Nobelprijs voor Loethoeli luouêuu! In de krant van heden: Verzoek aan onze weekabonnees SUÊDE DAMES- EN HERENJASJES Reddingboot haalde in zware storm de vijf opvarenden van boord Amerikaanse versterkingen voor Zuid-Vietnam I Voor het grote SIMCA-nieuws zie pag. 8 Dr. D. Bakkerlaan 12 -16 Bloemendaal - Tel. 57500-57501 Het woord is aan Oplichter meldt zich in Rotterdam mmm-. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V ELS EN - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. 1 eereboom en Mr. H. C. van dei Mije JERUZALEM (Reuter en UPI) - Drie Israëlische rechters hebben de 55-jarige Adolf Eichmann schuldig bevonden op alle vijftien punten van de tenlasteleg ging waarin hem de moord op zes mil joen Joden wordt verweten. De presi dent van de rechtbank in Jeruzalem, Mosje Landau, maakte de conclusie van het hof hedenmorgen bekend bij de her opening van de zitting. Landau voegde de vroegere S.E.-kolonel met een van emotie trillende stem toe: „Het hof acht u schuldig aan misdaden tegen het Jood se volk, misdaden tegen de mensheid, oorlogsmisdaden en lidmaatschap van een onwettige organisatie". In de gedetaillerde conclusie wordt Eich mann schuldig bevonden aan vier „mis daden tegen het Joodse volk", zeven „misdaden tegen de mensheid", één oor logsmisdaad" die stuk voor stuk kun nen worden gestraft met de dood door de strop en op drie punten van „lidmaat schap van vijandige organisaties". Aan de conclusie hebben de drie rechters ge werkt sedert het proces op 14 augustus werd verdaagd. De voorlezing zal zeker twee dagen duren. De uitspraak wordt pas vrijdag verwacht. Indien hetzij de verdediging of de aan klager in beroep zou gaan, zou het Opper ste gerechtshof van Israel misschien vier maanden nodig hebben om definitief von nis te wijzen. De voorlezing van de conclu sie leidt het laatste hoofdstuk in van het drama dat begon met de gevangenneming van Eichmann ruim achttien maanden ge leden door agenten van Israel in Argenti nië. Temidden van internationale deining, werd Eichmann naar Israel overgebracht en gevangen gezet, wachtend op zijn be rechting. De verhoren hebben in de lente en de zomer ruim vier maanden in beslag genomen. Vandaag was het de 115-de zit ting van het proces, dat op 11 april is be- bonnen. Eichmann de man die van Adolf Hit ler de opdracht moet hebben gekregen de definitieve oplossing voor het Joodse pro bleem te vinden was al in de rechts zaal toen de rechters daar verschenen. Hij hoorde de conclusie onbewogen aan. Te 11.15 uur werd de zitting onderbroken. Zij werd een half uur later hervat. Terwijl hij naar Eichmann keek, begon rechter Landau de schuldigverklaring voor te lezen: „Er bestaat niets ernstigers dan de misdaden, waarvan u bent beschuldigd. Dit is niet de eerste maal, dat de massa slachting van Joden voor een gerechtelij ke instantie wordt behandeld. Zij is bij het proces te Neurenberg en in andere processen ter sprake gekomen, doch voor het eerst is thans een afzonderlijk proces hieraan gewijd. Wij hebben tot in bijzonderheden ge hoord, hoe het Joodse volk heeft geleden. Ons is het heldhaftige gedrag geschilderd van bewoners van kampen en ghetto's en van Joodse verzetsstrijders. Er zijn vraagstukken van groot belang aan de orde gesteld, die om opheldering vragen. Hoe was het mogelijk, dat dit al- 'es is gebeurd? Waarom was he< juist het Duitse volk, dat dit ontzaglijke lijden der loden heeft veroorzaakt? Zou het verrae ten kunnen zijn, indien de geallieerden hadden getoond de Joden te willen hel pen? „Wat zijn de oorzaken die dit anti semitisme en wat kan worden gedaan om oen opnieuw voorkomen van de verschrik- Advertentie fhkc hoeven hun kleding niet bij een post orderbedrijf te kopen, want zij hebben een speciaalzaak op dit gebied in hun stad, n.l. de HKC, Jansstraat 51-63. Daar kunnen zij direct keus maken uit een enorme voorraad Dames-, Heren en Kinderkleding. Er wordt geen rente berekend en (tot f 150.geen vooruitbetaling. Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Vrij krachtige tot harde zuidwestelijke wind. Aan houdend zacht weer. Volledige weerrapporten op pagina twee kingen, waarmede het gepaard is gegaan te voorkomen?", aldus rechter Landau, die hierop rechter dr. Halevi vroeg de voorlezing van de schuldigverklaring te vervolgen. Dr. Halevi zei eerst te zullen aange ven waarom de Israëlische rechtbank, die Eichmann heeft berecht, zich hiertoe be voegd acht. „Ook al zou de verdediging dit punt niet aan de orde hebben gesteld, dan nog zou den wij het noodzakelijk hebben geoor deeld deze vraag te beantwoorden en onze bevoegdheid terzake vast te stellen", zei hij. Dr. Halevi sprak vervolgens uitgebreid over de Israëlische wet van 1950 betref fende de bestraffing van nazi's en hun medeplichtigen. „Deze wet verschilt van alle andere in zoverre, dat zij van terug werkende kracht is en ook wordt toege past bij de be- en veroordeling van bui ten de staat Israel gepleegde misdrijven. Dit element van deze wet vloeit noodza kelijkerwijs voort uit hetgeen zij beoogt, namelijk bestraffing van de nazi's en hun medeplichtigen." „De rechtbank heeft be vonden dat de Israëlische wet van 1950 niet in strijd is met de aanvaarde regels van het recht of met de beginselen van een rechtvaardige rechtspraak. Haar terugwerkende kracht veroorzaakt niet dat nieuwe, in Duitsland of in het be zette Europa nog onbekende misdrijven, worden berecht. Haar doel is slechts de bestraffing van hen, die verantwoordelijk zijn voor misdrijven, die algemeen als zo danig zijn erkend. Zelfs in de huidige Bondsrepubliek worden gedurende het na zi-tijdperk begane misdaden als strafbaar beschouwd," aldus rechter Halevi. Hij vervolgde: „De nazi's wisten zeer goed, dat hun optreden misdadig was. Dit wordt bewezen door het feit, dat zij hard nekkig hebben gepoogd alle sporen van hun misdrijven uit te wissen. Zij hebben dit gedaan door de lijken van de Joodse slachtoffers te verbranden en de as naar alle windstreken te verspreiden. Zij heb ben ook alle stukken van de Gestapo ver nietigd. De rechtbank heeft uit het door mij aangevoerde de conclusie getrokken, dat de Israëlische wet van 1950 niet in strijd is met de aanvaarde regels van het recht of de beginselen van een rechtvaar dige rechtspraak", aldus dr. Halevi. Eichmann schoof, tijdens de voorlezing van zijn schuldigverklaring, in zijn stoel heen en weer waarbij hij zijn blik echter onafgebroken op de rechters gericht hield. Albert Loethoeli, gekleed als Zoeloe opperhoofd met een halssnoer van leeuwetanden en een hoofddeksel van luipaardvel neemt de Nobelprijs voor de vrede 1960 in ontvangst van Gunnar Jahn, voorzitter van de Nobel-com- missie van het Noorse parlement, in de universiteitshal te Oslo. (Telefoto) Met ingang van dinsdag 12 december treedt voor het gehele land een door de minister van Landbouw en Visserij afge kondigd tijdelijk vervoerverbod voor var kens in werking. De maatregel, die niet voor het rundvee geldt, is noodzakelijk door het optreden van mond- en klauw zeer onder varkens en beoogt de versprei ding van deze besmettelijke dierziekte te voorkomen. Het tijdelijke vervoerverbod, dat voorlopig van kracht is tot 8 januari 1962, gaat gepaard met een schorsing van de varkensmarkten. Verkopingen, keu- j ringen en tentoonstellingen van varkens j zijn in deze periode verboden. Het verbod j geldt niet voor varkens, tenminste zestig kilo zwaar, die worden vervoerd naar de slachtplaats. Het tijdelijk vervoerverbod is officieel afgekondigd in de Nederlandse Staatscourant van heden, maandag. Advertentie Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5 Kunst 5 Horen en Zien 5 Panda en andere beeldverhalen.7 Feuilleton 7 Economisch nieuws 9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 10, 11, 12, 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's (Van onze oorrespondenten) LONDEN Vanmiddag zou minister Heath, de Britse onder-minister van Bui tenlandse Zaken, in het Lagerhuis door het opstandige deel van de conservatieve fractie het vuur aan de schenen worden gelegd over de bommenzending naar Ka- tanga. De grote storm zal echter pas don derdag, tijdens het debat over de buiten landse politiek, losbarsten. Het is moeilijk na te gaan hoe groot de tegenstand is, maar de meerderheid van de conservatie ven en de gehele Labour-oppositie steunen het regeringsbesluit. De socialisten willen meer inlichtingen en wensen speciaal te weten wie de strijd in Katanga is begon nen. Sommigen geloven dat de Britse re gering in een moeilijk parket is geraakt, doordat de regering van India niet in staat of niet bereid was eigen bommen werpers van wapens te voorzien. In elk geval schijnen de Verenigde Staten, al of niet door toedoen van India, de Britse re> gering gedwongen te hebben kleur te be kennen. Sir Roy Welensky, de premier van Zuid Rhodesië, heeft intussen een scherpe aan val gedaan op het Britse besluit om de toestellen van de UNO in Katanga van bommen te voorzien. Hij heeft duidelijk gemaakt niet te zullen dulden, dat deze bommen ook maar over een enkele cen timeter grondgebied van de Rhodesische federatie zullen worden vervoerd. Betoging BRUSSEL Meer dan duizend voor het merendeel jonge mensen hebben gister morgen te Brussel geprotesteerd tegen de maatregelen van de UNO in Katanga. Later trok een aantal studenten naar het gebouw van de Amerikaanse ambassade. De politie belette de betogers echter het gebouw te naderen, waarbij het tot scher mutselingen is gekomen. In verband met de korte innings periode in de Kerstweek, verzoeken wij u volgende week voor twee weken te willen betalen. DE ADMINISTRATIE O J O BARTEÜORISS1R HAARLEM TEL 13439 LEID3ESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223S96 Zondag is de 265 ton metendq Nederland se kustvaarder „Wiema" buiten de kust van Pembrokeshire (Wales) gezonken. Ze ven uur lang hebben de kapitein-eigenaar, de 32-jarige heer Th. Belstra uit Schie dam. en de vier overige leden der beman ning vergeefs getracht de haven van Fish guard binnen te manoeuvreren. Het schip was in een hevige storm geraakt waar door de lading ijzererts was gaan schui ven. Zondagmorgen seinde de kapitein dat het schip zware slagzij maakte. Hij ver zocht om een reddingboot. De „Wiema" bevond zich toen op ongeveer zeventien kilometer van de zuidkust van Engeland, nabij Swansea. De reddingboot van St. David voer ondanks de zware storm on middellijk uit en wist ruim drie uren later de bemanning van boord te halen. De „Wiema" verkeerde toen reeds in zinken de toestand. De kapitein en de stuurman werden overgezet op het Engelse beton- SAIGON (AFP) Het Amerikaanse vliegdekschip US Core, met veertig hef- schroefvliegtuigen en vierhonderd tech nici van de Amerikaanse luchtmacht aan boord, is vanmorgen bij Kaap St. Jacques aangekomen en wordt in de loop van de middag in Saigon verwacht. De hefschroef- vliegtuigen en technici zullen het Zuid- vinamese leger versterken. Advertentie ningsvaartuig „Argus", dat intussen bij de „Wiema" was gekomen. De „Argus" wil de trachten een lijn naar de „Wiema" over te brengen, daar dit schip zo lang bleef drijven. Kapitein Belstra trachtte zelfs gedaan te krijgen dauhij weer naar zijn schip zou worden géésten. Hij wilde een sleepkabel bevestigen aan het achter schip. „Volgens alle wetten had het schip al lang gezonken moeten zijn," zei hij, „Het ligt helemaal op één kant en alle ruimen zijn volgestroomd. Niemand weet wat het nog drijvende houdt." Hij kreeg echter geen toestemming naar de „Wiema" terug te dat het nog lang zou blijven drijven, te dat het nog lang zou blijven drijvken. Korte tijd later verdween de „Wiema" in de golven. De „\yiema" was bevracht door E. Wa- genborgs Scheepvaart- en Expeditiebedrijf te Groningen. Het schip is in 1933 gebouwd in Waterhuizen. Tot 1955 heette het „Quo Vadis." Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in ok tober van dit jaar 7.945 nieuwe woningen opgeleverd. In oktober 1960 werden 7.613 nieuwe woningen voltooid. In de eerste tien maanden van 1961 kwa men 66.180 nieuwe woningen gereed tegen 67.173 in de overeenkomstige periode van 1960. Van de in oktober voltooide woningen werden er 857 als systeemwoning gebouwd. In de periode januari tot en met oktober 1961 kwamen 7.093 systeemwoningen ge reed. Gerekend tot en met oktober 1961 wer den sedert de bevrijding 919.222 nieuwe woningen gebouwd. In oktober 1961 werden 8.572 woningen in aanbouw genomen (oktober 1960: 6.783). In de periode januari tot en met oktober 1961 werd met de bouw van 87.025 wonin gen een begin gemaakt tegen 69.714 wonin gen in de eerste tien maanden van 1960. Daar het aantal in aanbouw genomen woningen in oktober 1961 groter was dan dat van de gereedgekomen woningen, steeg het aantal in uitvoering zijnde woningen tot 110.570 op 1 november 1961. Op november 1960 waren 90.145 woningen in aanbouw. TIRANA (AFP en Reuter) Albanië j en de Sovjet-Unie hebben elkaar ver- I /.ocht het personeel van hun respectieve- 1 lijke ambassades terug te roepen, zo heeft zondag het Albanese persbureau bekendgemaakt. Volgens dit bericht is het initiatief van de Sovjet-Unie uitge gaan. Dit land liet op 26 november weten, dat het zijn ambassadeur uit Al banië zou terugtrekken. Moskou ver zocht toen de Albanese regering hetzelf de met zijn ambassadeur in de Russische hoofdstad te doen. Op 3 december deel de de Sovjet-regering mee, dat zij ook het personeel van haar ambassade en haar handelsvertegenwoordiging in Ti rana zou terugroepen. Zij deed bij die gelegenheid het verzoek, dat Albanië een soortgelijke maatregel zou nemen. De notawisseiing over deze kwestie werd zaterdag gesloten, aldus het Albanese persbureau. Albanese bladen publiceerden zondag de inhoud van de nota's. Het orgaan van de Albanese communistische partij, Zri Pop- Vauvenargues: Om essentiële idealen te bereiken moet men leven alsof er geen toekomst bestaat. pullit, kenschetste het Russische optreden als zonder weerga in de betrekkingen tus sen de socialistische landen. Blijkens de notawisseiing tussen de twee landen heeft Moskou laten weten, dat Al banië door zijn houding iegens de Sovjet- Unie, vooral na het 22ste partijcongres in Moskou, de toestand voor de Sovjet-am bassadeur in Tirana onhoudbaar heeft ge maakt. Niet alleen werd de Sovjet-ambas sade geheel geïsoleerd en het ambassade personeel valselijk beticht van vijandi n activiteit tegen Albanië, maar ook werd de eis gesteld dat de omvang van het Rus sische ambassadepersoneel tot een derde zou worden ingekrompen Volgens de Sov jet-regering werden bovendien Albanese burgers in de Sovjet-Unie voor tegen dit land gerichte activiteit gebruikt. Als ge volg hiervan was ook de ambassadeur van Albanië in Moskou niet langer te hand haven. Intussen is van Oostduitse zijde in Ber lijn vernomen dat Oost-Duitsland het Rus sische voorbeeld zo j.oed als zeker zal vol gen. Het is alleen nog maar een kwestie van tijd, zo zei men. In Moskou is intussen over de verbre king van de betrekkingen met Albanië niets bekendgemaakt. Het nieuwe R.A.I.-gebouw in Amster dam, dat binnenkort zijn eerste verjaar dag viert, heeft wat betreft het gebruik dat ervan wordt gemaakt alle verwach tingen overtroffen. Het eerste halfjaar van 1962 is het gebouw geheel volge boekt met acht grote tentoonstellingen en vakbeurzen. Achtereenvolgens worden er gehouden de „Horecava", „Het Land bouwwerktuig", de Textielbeurs, de Be drijfsautotentoonstelling, de „HISWA- Goed Kamp", de Huishoudbeurs, de Efficiencybeurs en de Dames Confectie- vakbeurs. Van 8 tot en met 11 januari zal 't R.A.I.- gebouw het grootste café van Europa wor den. Dan vindt er voor de zesde maal de vaktentoonstelling „Horecava" plaats, waar hotelhouders, restaurateurs, kaste leins en andere bij de horecabedrijven be trokken personen hun ogen de kost kunnen geven. In zes jaar is de tentoonstelling wat omvang betreft verdriedubbeld. De „Hore cava 1962" zal 232 stands tellen met keu- kenapparatuur. koelinstallaties, dranken, levensmiddelen, meubilair, serviezen, be- stekgoed, automaten en wat er zoal meer te pas komt in een horecabedrijf. De „Horecava" heeft vier speciale evene menten op het programma: een wedstrijd in fijnproeven, de finale van de landelijke biertap wedstrijd, een wedstrijd om het Gulden Glas voor wijn- en kaaskenners en een kook wedstrijd om de Zilveren Koks muts. De tentoonstelling zal in het teken staan van de nieuwe mogelijkheden die men voor het Horecabedrijf verwacht als gevolg van de werktijdverkorting. In ver band hiermee wordt er een „recreatiecen trum" op de expositie ingericht, waar de horeca-ondernemers zich omtrent deze nieuwe ontwikkeling kunnen oriënteren. In Rhenen is een auto. die zojuist een andere wagen had ingehaald, in frontale botsing gekomen met een uit de tegenover gestelde richting komende scooterrijder, de 32-jarige G. van Schaik uit Veenendaal. De scoo'errijder overleed ter plaatse. Op de weg SneekLemmer is een huur auto met vijf jongelui uit Balk, die een feestje hadden bezocht, tegen een boom gebotsi. De 26-jarige G. Hylkema kwam om het leven. Een andere inzittende werd zwaar gewond. Met enkele vrienden per auto huiswaarts kerend van een feestje, is de 25-jarige J. van den Donk uit Eindhoven door een on verwacht open portier uit de rijdende auto gevallen. De jongeman is later in een zie kenhuis in Eindhoven overleden. Delicten onder andere in Haarlem en Heemstede Dit weekeinde heeft zich bij de Rotter damse politie een 27-jarige Haagse ver tegenwoordiger gemeld, die in vele plaat sen van ons land gesignaleerd stond bij de politie, in alle gevallen voor oplichting. In Zutphen was hem door de rechtbank 70 dagen gevangenisstraf opgelegd, die hij nog moet uitzitten. Verder werd zijn op sporing onder meer verzocht door de po litie van Heemstede, Zwolle enHaar- 1 e m. De man is voorlopig overgebracht naar het huis van bewaring in Rotterdam. it i Ken schrijnend beeld van de strijd in de Katangaanse hoofdstad Elizabeth- stad. Een ziekenwagen, welke is te- hulp gesneld nadat een auto met Katangaanse vluchtelingen en solda ten is getroffen door een 75-mm. gra naat van de UNO-strijdkrachten, komt in het nauw door voortgaande artil leriebeschieting. Bij dit voorval vie len verschillende doden en ernstig gewonden. (Telefo'

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1