Dr. S. L. Mansholt besprak vraagstukken van de EEG - DE B EURS - «Tl» Gebr. Van Swaay naar de beurs Overkoepelend internationaal orgaan onaanvaardbaar Sjah van Perzië opent nieuwe suikerindustrie Oostduitse economische expansie blijft achter Riva neemt „'t Kleine Loo" over Minister De Pous bezoekt Engeland Unilever werkt samen met Chileense Akkoord tussen oliemijen en Indonesië N.S. zouden voor 80 in RTM deelnemen SCHEEPVAARTBERICHTEN onderneming DINSDAG 12 DECEMBER 1$61 11 Vlucht van arbeiders is voornaamste oorzaak Zweden wenst associatie hij de EEG „Naarden" heeft grootste investeringen achter de rug Redelijke resultaten bij Zeeuwsche Confectie Houthandel Pont verwacht een lager resultaat BEA weer getroffen door staking op London Airport Winst deling 60 40 NEW YORK: HOGERE KOERSEN Kort economisch nieuws Dp resultaten van vier jaar E.E.G. zijn maandag door de vice-president van de E.E.G.-commissie, dr. S. L. Mansholt, onder de loep genomen. Op de vraag of men, de eerste periode van vier jaar binnenkort afsluitend, aan de tweede vierjaarlijkse periode moet beginnen, meende dr. Mansholt bevestigend te moeten antwoorden. Enerzijds omdaf de tot nu toe bereikte resultaten doorgaan billijken, anderzijds omdat doorgaan een psychologische eis is, nu de onderhandelingen met Engeland, Dene marken en Ierland over hun toetreding tot de E.E.G. zijn begonnen. Dr. Mansholt stelde, dat de algemeen economische politiek zich momenteel niet erg in de belangstelling mag verheugen, doch achtte dat een vrij natuurlijk gevolg van de huidige hoogconunctuur. Het beste bewijs, dat men met de EEG op de goede weg is, vond hij in het verzoek van Enge land om onderhandelingen te openen over aansluiting van dit land bij de EEG. En dat terwijl de Britten in 1958 nog beslist afwijzend tegenover de EEG stonden. Sprekend over de vorderingen, die in de afgelopen vier jaar zijn gemaakt, meende dr. Mansholt dat op het terrein van de tarievenafbraak meer werd bereikt dan was verwacht. Hij kon constateren, dat de tariefmuren in vier jaar tijds tot de helft zijn afgebroken. Enkele beleidspunten op andere terreinen besprekend achtte de heer Mansholt het teleurstellend, dat de Europese ministerraad nog geen besluit heeft kunnen nemen terzake van de ophef fing van kartels en monopolies. Hij achtte de vooruitzichten echter niet ongunstig. Een probleem dat al twee jaar in studie is, het ontwikkelen van achtergebleven gebie den in de EEG-landen, is een week geleden onderwerp geweest van een conferentie. Voor de oplossing van de regionale proble men dient men tot een gemeenschappelijk beleid te komen. Dr. Mansholt betreurde het ernstig, dat men in de kringen van de zes EEG-landen niet heeft willen overgaan tot verlaging van de tarieven voor enkele, voor exporte rende landen zeer gevoelige posten. Met name in de V.S. is dat koren geweest op de molen van tegenstanders van een pro gressieve handelspolitiek van dit land. Op het stuk van een gemeenschappelijke land bouwpolitiek moeten volgende week be langrijke besluiten worden genomen. In dit verband schonk dr. Mansholt aan dacht aan het feit, dat Duitsland wel het richtprijzenstelsel wil aanvaarden, doch onder bepaalde restricties en niet dan na inwilliging van bepaalde eisen. Dat zou volgens dr. Mansholt betekenen, dat men de huidige Duitse methode toegepast zou willen zien op geheel Europa en die eis achtte hij volstrekt onaanvaardbaar. Des ondanks was hij niet zonder hoop dat nog De Sjah van Perzië heeft een suiker fabriek, die door de Verenigde Machine fabrieken Stork-Werkspoor in de Perzische provincie Khouzestan is gebouwd, officieel in gebruik gesteld. Khouzestan is een woestijngebied ten noorden van Abadan, waar een begin is gemaakt met het herstel van de suikercultuur, die aldaar ook 2500 jaar geleden werd bedreven. Bij de werkzaamheden zijn Nederlandse ondernemingen in grote mate betrokken geweest. De Verenigde Machinefabrieken ontvingen de opdracht tot bouw van een suikerfabriek eind mei 1959, toen de sjah een staatsiebezoek aan Nederland bracht. In oktober 1961 werd de fabriek gereed op geleverd en kon de proefproduktie begin nen. Met de bouw van de fabriek was een bedrag van 40 miljoen gemoeid. Ongeveer 85 Nederlanders en 880 Perzen zijn bij de werkzaamheden betrokken geweest. De fabriek heeft een capaciteit van 3000 tun riet per dag en levert in diezelfde tijd 320 ton geraffineerde kristalsuiker. Perzië verbouwde tot dusver wel suikerbieten, maar het suikerriet werd er niet meer ge plant. In vroeger eeuwen heeft men deze cultuur daar wel degelijk gekend, Khou zestan betekent suikerland. Besloten werd een gebied van 10.000 ha, dat is ongeveer de helft van de oppervlakte van de Wie- ringermeerpolder, in cultuur te brengen. Verscheidene Nederlandse bedrijven wer den ingeschakeld bij de grondkartering en bij het ontwerpen van de irrigatiewerken. Ook werden aan verschillende Nederlandse aannemers uitvoeringswerkzaamheden op gedragen. Pompstations zijn aangelegd voor de aanvoer en distributie van het water. In oktober 1961 is voor het eerst geoogst. De economische expansie van Oost- Duitsland blijft als gevolg van een tekort aan arbeidskrachten ten achter bij die in de rest van Oost-Europa, zo wordt in het jongste bulletin van de Economische Com missie voor Europa van de Verenigde Na ties gezegd. De bruto industriële produktie is in Oost-Duitsland dit jaar slechts met 5% percent gestegen tegen een stijging van negen tot zeventien percent in de rest van Oost-Europa. Volgens Westduitse statistieken gingen tussen 1949 en 1960 3.3 miljoen Duitsers van Oost- naar West-Duitsland. Tussen 1950 en 1959 is de totale bevolking van Oost-Duitsland met zes percent afge nomen en de beroepsbevolking met acht percent. Volgens een officiële Oostduitse raming van het verloop van de bevolking zal de daling tot minstens 1970 voortduren. Om het tekort aan arbeidskrachten op te vullen is men arbeidsbesparende machines en moderne technieken gaan toepassen, aldus het bulletin, maar inmiddels is het groeitempo van de produktie in elke tak van industrie, behalve in de mijnbouw en de kledingindustrie, gedaald. In de metaal verwerkende industrie is het tempo van elf tot vier percent gedaald. OBLIGATIE-EMISSIE BLAAUWHOED OVERTEKEND. Op de uitgifte van nominaal 18 miljoen 4% percent 20-jarige obligaties ten laste van Blaauwhoed n.v. te Amsterdam is .-oor een zodanig bedrag ingeschreven, dat de toewijzing slechts zeer gering kan zijn. voor het einde van het jaar overeenstem ming zou worden bereikt. Een compromis zal echter van Duitse zijde moeten komen. Dr. Mansholt wees er, waar de politieke samenwerking ter sprake kwam, nadruk kelijk op, dat hij zijn supranationaal stand punt niet heeft prijsgegeven, zoals kortge leden hier en daar werd beweerd. Inte gendeel, de vraagstukken in Europa kun nen slechts worden opgelost door supra nationaal te gaan werken, zo meende hij. Hij betoogde in dit opzicht met nadruk, dat niets zou moeten worden ondernomen wat het Atlantisch verband zou kunnen ver zwakken Ten slotte verklaarde dr. Mans holt zich nadrukkelijk tegen een voorstel, om de drie gemeenschappen, E.E.G. Euratoom en Hoge Autoriteit, te overkoe pelen door een internationaal politiek or gaan. ,.Ik ben sterk voor een fusie van de drie gemeenschappen," zo verklaarde hij, ,doch als dat zou betekenen dat die gemeenschappen dan ondergebracht zou den worden onder een politieke commissie van ambtenaren van de zes E.E.G.-landen, dan zou men de zaak terugbrengen tot een „Europa der vaderlanden". De directies van Riva n.v. in Amster dam en Automobielbedrijf ,,'t Kleine Loo" n.v. in Den Haag delen mede, dat met aandeelhouders van ,,'t Kleine Loo na ampele overwegingen overeen stemming is bereikt omtrent fusie met Ri va. Als gevolg van deze fusie zal door Ri va 125.000 nominaal aandelen onder hands worden geplaatst. Het ligt in het voornemen van de nieu we aandeelhouders van ,,'t Kleine Loo" om de vennootschap ongewijzigd als een zelfstandige rechtspersoon te laten voort bestaan, waarbij ernaar zal worden ge streefd om de tot op heden bestaande sfeer en service-opvattingen van ,,'t Klei ne Loo" ook voor de toekomst te hand haven. De directie van Riva is voorne mens ,,'t Kleine Loo" aan te stellen als sub-dealer voor de door haar gevoerde merken Opel, Chevrolet, Buick, Oldsmo- bile en Cadillac. Zweden zal op 15 december in Brussel het verzoek doen om zich met de EEG Ie mogen associëren, zo heeft het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken be kendgemaakt. Evenals Zwitserland en Oostenrijk besloot Zweden dit najaar dat het op grond van zijn neutraliteit niet om het volledige lidmaatschap van de EEG kan vragen. Abbekerk 11 van Las PPalmas naar Kaapstad Achilles 11 van Barbados naar Antwerpen Acila 11 van Ornskoldsvik naar Lulea Adonis 11 van Bremen naar Antwerpen Aegis 12 te Carupano Agamemnon 11 van New York naar Prince Alkaid !3 te Liverpool verwacht Alkmaar 11 van Suez naar Perzische Golf Almkerk 11 te Suez Alphacca 11 van Genua naar Rotterdam Aludra 11 van Las Palmas naar Rio de Janeiro Averdijk 11 van Quessant naar Antwerpen Alwaki 12 te Visakhaptnan Ampenan 10 van Suez naar Djeddah Amstelmolen 12 te Cristobal Angolakust 12 te Antwerpen Archimedes 11 van Curacao n Antwerpen Arendskerk 11 van Suez naar Penang Arnedijk rede te Bremen Asmidiske 11 van Vitoria naar Rotterdam Attis 11 von Willemstad naar Georgetown Atys 11 van Aden naar Kandia Averdijkll van Barcelona naar Antwerpen Axeldijk 11 van Cristobal naar Antwerpen Batu 11 van Cristobal naar Duinkerken Beninkust 11 van Freetown naar Abidjan Bovenkerk 11 te Manilla Breda 11 van Amsterdam naar Guata Caltex Delft 11 van Bahrein naar Visakpatnam Caltex Eindhoven 11 van Suez naar Bandar Caltex Gorinchem 11 te Fredericia Caltex Madrid 11 van Rotterdam n. Port Said Caltex Napels 11 van Bahrein naar Kaapstad Caltex Rotterdam 11 Port Said naar Rotterdam Caltex The Hague 11 van Madras n. Calcutta Camitia 11 van Durban naar Curacao Casamance 12 te Koalack Castor 11 van Valetta naar Patras Celebes 11 van Amsterdam naar Merseille Ceres 12 te Aruba Cinulia 11 van Calcutta naar^Curacao Daphnis 11 van Amsterdam naar Domingo Diogenes 11 aankomst te Caldera Dongedijk 11 geankerd te Vlissingen Dorestad 10 van Cardon n. Buenos Aires Echo 11 van Lissabon naar Durban Eemland 12 te Port Alegre Elizabeth Broere 11 van Le Havre n. Havana Esso Amsterdam 11 van Rotterdam n. Banias Esso Rotterdam 11 van Amuaybay n. New York Fina Nederland 11 Suez naar Teespot Forest Lake 11 van Suez naar Abadan Forest Town 11 van Fao naar Little Aden Fravizo 11 van Kaap Blanc naar Las Palmas Gooiland 12 te Itaja Groote Beer 11 van Adelaide naar Fremantle Groote Kerk 11 van Port Said n Genua Hathor 11 van Tunis naar Alexandrië Hecuba 12 te Kingston Helicon 11 te Funchal Hersilia 11 van Felton naar Europa Hestia 11 van Flores Tmpa naar Rotterdam Hilversum 12 te Jacksonville Hollands Duin 11 te Cristobal Houtman 11 te Beira Hydra 11 te Antwerpen Isis 11 van Fuikbaai naar Antwerpen Izalco 11 te Guayaquil Jacob Verolme 11 van Cristobal n. Baltimore Jagersfontein 12 te Las Palmas Jason 11 van Paramaribo naar Amsterdam Ta va 11 van Basrah naar Chittgong Joseph Frering 11 van IJmuiden n Monrovia Kaap Hoorn 11 van Cardon naar Boston Kabylia 11 te Dublin Uit een.tussentijdse mededeling van de directie van de n.v. Chemische Fabriek „Naarden" blijkt ook in 1961 een krach tige activiteit op de buitenlandse markt en een verdere uitbreiding van de organi satie buiten Nederland, waarbij ook de overneming van een bedrijf een grote rol heeft gespeeld. In Spanje en Malakka werden nieuwe bedrijven in gebruik ge nomen. De omzetten der buitenlandse dochterondernemingen geven een niet on belangrijke toeneming te zien. De uitkomst voor 1961 voor het moederbedrijf zal onge veer gelijk zijn aan die van het vorig jaar. De afschrijvingen bewegen zich op gelijk niveau De investeringen in vaste activa zullen echter niet onbelangrijk lager zijn dan in 1960, toen zij een top vertoonden. Onvoorziene omstandigheden voorbehou den verwacht men in 1962 geen behoefte te hebben aan middelen op lange termijn. ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER Over het doel van de emissie zegt het prospectus dat de middelen zullen dienen voor de verdere uitbouw van de vestigin gen in Nederland en het buitenland. Zij moeten het tevens mogelijk maken om het tempo van de ontwikkeling op te voeren. Alle dochtervennootschappen zijn goed van orders voorzien. De vooruitzichten voor het lopende jaar zijn gunstig. Verwacht mag worden, aldus het prospectus, dat de ge zamenlijke netto-winst over 1961 niet min der zal zijn dan over 1960 1.825.000). Blijkens de geconsolideerde resultatenre kening beliep het saldo winst januari tot en met augustus 1961: 1.112.000. De direc tie ziet ook voor de toekomst de zelffinan ciering als een groot belang zowel voor de onderneming ahsvoor de aandeelhouders. Zij meent dat een dividend" van circa Tien percent in uitzicht gesteld mag worden zonder daardoor de mogelijkheid van zelf financiering in gevaar te brengen. Ten Kamperdijk 12 van Antwerpen n. New York Katendrecht 12 van Antwerpen naar Hamburg Katelysia 11 te Port la Cruz Kelletia 11 te Invergordon Kennemerland 12 te Cabedelo Khasiella 11 van Rotterdam naar Limhamn Kieldrecht 11 van Sudan naar Suez Kinderdijk 12 te Coatzacoalcos Koningswaard 11 van Kalundborg n. Curacao Kosocia 11 te Bucksport Kreeft 12 van Narvik naar Rotterdam Kreon 11 v. Georgetown n. Wageningen Krytos 11 van Liverpool naar Stanlow Kylix 11 van Curacao naar Cornerbrook Laertes 11 te Djibouti Laga 11 van Sousse naar Londen Langkoeas 11 van Den Helder naar Hamburg Lawak 11 van Mombassa naar Djibouti Leersum 12 te Port Said Libety Bell 11 van Willemshaven n. Brest Maaslloyd 11 van Tripoli naar Port Said Mariekerk 11 te Port Said Meerdrecht 11 van Augusta naar Norfolk Merseylloyd 11 van Aden naar Port Said Merwede 11 van Lissabon n. Rotterdam Minos 12 te Amsterdam verwacht Mitra 11 van Stanlow naar Santander Mohamed Reza Shaw 12 te Port Said Molenkerk 11 van Cochin naar Aden Montferland 11 van Bahia naar Amsterdam Muiderkerk 11 van Suez naar Aden Munttoren 11 van Penang naar Mena Musilloyd 11 van Napier naar Bilboa Mijdrecht 11 van Singapore naar Kawasaki Mylady 11 van Walton naar New Orleans Naess Lion 11 van Algiers naar Port Said Naess Tiger 11 van Tripoli naar Napels Nanusa 11 rede te Accra Neder Eems 11 van Amsterdam naar Port Said Neder Weser*12 te Bangkok Nieuwe Tonge 11 van Palermo n Port of Spain Noordwijk 11 van Monrovia naar Las Palmas Oberon 12 te Guanta Oldekerk 11 te Hamburg Ommenkerk 11 van Rotterdam naar Prt. Said Ondina 11 van Port Said naar Tranmere Oostkerk 11 van Mombasa naar Aden Ossendrecht 11 van Hamburg naar Hampton Ouwerkerk 11 van Adelaide naar Melbourne Palamedes 11 te Chimbote Papendrecht 12 te Rostock Parthenon 11 te Hamburg P G. Thulin 11 van Chaneral naar Burnside Philine 11 van Sydney naar Mena Philippia 11 van Port Said naar Rotterdam Poseidon 11 van Prt. of Spain n. Georgetown Prins Alexandei 11 van Montreal n Le Havre Prins Casimir 11 van Londen naar Bremen Prins der Nederlanden 12 te Kingston Prins Frederik Hendrik 12 naar Lond en Prins Johan Willem Friso 11 naar Liverpool Prins Maurits 12 te Londen Prins Willem IV van Vlissingen n. Alexandrië Prins Willem George Frederik 11 n. Gibraltar Prinses Trene 11 te Antwerpen Prinses Margriet 11 van Montreal n. Havre Raki 12 te Lorenzo Marques Reza Shaw the Great 11 naar Landsend Roepat 11 van Barcelona naar Marseille Rondo 10 te Mombassa Rotterdam 12 te Kingston Scheldelloyd 12 te Aden Schelpwijk 11 van Shellhaven naar Hamburg Seinelloyd 11 van Aden naar Suez Senegalkust 11 v. Freetown n. Takoradi Op uitnodiging van de Britse regering zal de minister van Economische Zaken op dinsdag 12 en woensdag 13 december een bezoek aan Groot-Brittannië brengen. Tij dens dit bezoek zal van gedachten gewis seld worden over een aantal economische vraagstukken waarbij Groot-Brittannië en Nederland zijn betrokken. Bij dit overleg zal onder meer worden gesproken over de handelspolitieke rela ties tussen het Verenigd Koninkrijk en Ne derland, als over de toetreding van Groot- Brittannië tot de Europese Economische Gemeenschap. Eveneens zal van gedach ten worden gewisseld over de mogelijkhe den tot vestiging van Engelse ondernemin gen in Nederland en van Nederlandse on dernemingen in Groot-Brittannië. laste van 1961 zal aan het personeel een extra gratificatie van in totaal 600.000 worden uitgekeerd. De resterende winst over 1961 zal ge heel aan de reserve worden toegevoegd, waarna deze circa 6.500.000 zal bedragen. Er zal dus géén dividend worden uitge keerd. Tot en met 1960 werd weinig of geen dividend uitgekeerd. De beschikbare winst werd in het bedrijf gehouden voor zelffinanciering. Het bedrijf werd in 1924 opgericht. Een belangrijk deel van het werkgebied lag in Indonesië, waar tot 1957 aanzienlijke inves teringen werden gedaan. Het doel van de maatschappij is onder andere het deelne men in- en-of directie voeren over indu striële -en-'handelsondernemingen en het vértegëmvöordigen van binnen="én~t5utten- landse ondernemingen. De vennootschap is houdster van enige maatschappijen. In to taal zijn bijna 1100 personen in dienst. Sepia 10 van Mena naar Landsend Simonskerk 11 van Hongkonk naar Penang Socrates 13 te Guayaquil verwacht Stad Delft 11 van Rotterdam naar Savona Stad Gouda 11 van Savona naar Vitoria Stad Kampen 11 van Norfolk n. Rio de Janeiro Stad Leiden 11 van Melila naar Rotterdam Stad Rotterdam 11 van Rotterdam naar Catania Statendam 11 te Montegoba Straat Clarence v. Fremanthle n. Singapore Straat Lombok 11 van Londen naar Kaapstad Straat Mozambique 9 v. Hongkonk n. Singap Straat Singapore 11 van Island naar Melbourne Tabian 11 te Recife Tamo 11 van Colombo naar Rangoon Tegelberg 11 van Kaapstad n. Port Elizabeth Tero 11 van Las Palmas naar Hamburg Theron 12 te La Guaira Van Riebeeck 12 te Mombasa Van Spilbergen 11 van Egentil n. Walvisbaai Viana 11 van Faval naar Landsend Vivipara 11 van Finnart naar Amsterdam Vlieland 11 van Buenos Aires naar Curacou W. Alton Jones 11 naar Trinidad Weltevreden 11 van Colombo naar Aden Westertoren 11 van Soederham naar Curacao Wieldrecht 11 van Paulsboro naar Aruba Willemstad 12 te Madeira Wonosari 11 van Le Havre naar Lissabon Zeeland 11 van Damman naar Bahreein Zaankerk 11 van Napels naar Port Said Zafra 11 van Rotterdam naar Port Said Zaria 11 van Mena naar Gibraltar Zuiderkerk 11 van Kaapstad naar Duinkerken Zuiderkruis 11 van Brisbane naar Hollandia Zwijndrecht 11 van Norfolk n. Cristobal SLEEPVAART Cycloop 10 van Singapore naar Colombo Friesland 8 van Dakar naar Zee Gele Zee 9 te Rotterdam Help 11 van Sint Vincent Nestor 10 te Rotterdam Zeeland J1 op weg naar Vigó De n.v. Zeeuwsche Confectiefabrieken in Middelburg deelt mede dat de resultaten in de afgelopen elf maanden niet onbe vredigend zijn geweest. Het is te ver wachten dat het eindcijfer niet in be langrijke mate van dat van het vorige boekjaar zal afwijken. Tot en met april 1962 is het bedrijf van voldoende orders voorzien. Verwacht mag worden dat het dividend-voorstel over 1961 gelijk zal zijn aan dat over 1960. (Over 1960 werd een saldo exploitatie rekening behaald van f 374.000 tegen 362.000 in 1959 en een winst van 103.000 102.000). Uitgekeerd werd een dividend van 15 pet benevens 2'/s pet uit de dividendreserve tegen 15 pet plus 1 pet uit de dividendreserve in 1959). KON. OLIE EN AKU ZEER VAST De nieuwe beursweek is gisteren op het Damrak ingezet met twee verrassingen. In de groep van de hoofdfondsen waren namelijk aandelen Kon. Olie en die van AKU zeer vast. Kon. Olie steeg met circa 5,Deze stijging dankte dit fonds ge heel aan Wall Street, waar een vaste stemming voor de oliewaarden bestond Kon. Olie opende op 124,20 om daarna, als gevolg van lokale speculatieve vraag, tot 125,op te lopen 118.90). AKU lag eveneens zeer vast in de markt. American Enka, de grote Amerikaanse deelneming van de AKU, keert over 1961 een extra dividend van 0,70 uit. Hierdoor ontvangt AKU in totaal aan dividend van American Enka over 1961 ƒ3,24 miljoen tegen ƒ1,85 miljoer over 1960. Er was in deze hoek echter niets te doen. Het fonds behaalde op 388 een koerswinst van ruim 10 p. Philips werd op 970, ex 6 °/o interim-dividend ver handeld (975 cum). Unilever was goed prijshoudend zonder meer. Hoogovens praktisch onveranderd op 757 in.een zeer stille markt. In de scheepvaarthoek was het zeer rustig, met schommelingen rond het vorige slot. De cultures Waren eerder fractioneel lager met weinig zaken. Ook De verstoring van de houtmarkt, op de mogelijkheid waarvan in het laatste jaar verslag van de n.v. Houthandel voorheen William Pont te Zaandam reeds werd ge zinspeeld, heeft zich, zo deelt de directie mede, inderdaad in de herfst van dit jaar geopenbaard. Toen is een vrij scherpe prijsdaling in de exportlanden ingetreden, die inmiddels wel tot staan is gekomen. Deze daling, en de gevolgen van de binnen landse prijsdaling tengevolge van de reva luatie, heeft het exploitatieresultaat 1961 ten nadele beïnvloed. Een in dit jaar nog steeds aanhoudend zeer hoog houtverbruik in Nederland heeft intussen in vele geledingen van het con cern gedurende een belangrijk deel van 1961 tot een bevredigende gang van zaken bijgedragen. Het totale concern-resultaat voor 1961 zal daarom, hoewel lager dan in 1960 toch bevredigend zijn, aldus de di rectie. De staking van een aantal elektriciens op London Airport, die een loonsverhoging van 25 cent per uur eisen, kwam de B.E.A. (British European Airways) gisteren voor de derde dag op het uitvallen van vele vluchten te staan. Zaterdag waren het er vijftien, zondag veertien en ook maandag moest een dergelijk aantal vluchten wor den geannuleerd, waaronder de ochtend retourvlucht van Londen naar Schiphol. De middag- en avondvluchten zouden vol gens een mededeling van de B.E.A. nor maal doorgaan. Een maand geleden werd de B.E.A. ge dupeerd door een staking van bagage- employé's op London Airport, die in dienst zijn van het rijk. Aangezien de elektri ciens, van wie er ongeveer honderd bij de, B.E.A. zelf werken, verantwoordelijk zijn voor het onderhoud van de elektrische apparatuur aan boord van de B.E.A.-vlieg tuigen, moesten vele machines aan de grond blijven. In Djakarta is gisteren officieel meege deeld, dat de Indonesische regering met buitenlandse oliemaatschappijen overeen stemming in principe heeft bereikt over een schema krachtens hetwelk Indonesië zestig percent zal krijgen van de winst op de produktie van ruwe olie. De resterende veertig percent zullen de maatschappijen zelf mogen behouden. De oude overeenkomst voorzag in een gelijke winstdeling van vijftig percent voor beide partijen. In een desbetreffende mededeling van de leider van de Indonesische delegatie naar de besprekingen, dr. Ibnoe Soetowo, wer den geen bijzonderheden gegeven over de punten waarop men hét eens was gewor den. Soetowo zei, dat met de Shell en de Amerikaanse Stanvac en Caltex maat schappijen verdere onderhandelingen no dig waren. Volgens welingelichte kringen hielden de maatschappijen nog steeds vast aan hun eis voor contracten van langere duur en hogere prijzen voor hun in Indo nesië verkochte producten. Men verwacht in Djakarta, dat over de ze punten in de loop van januari een com promis zal worden bereikt (UPI). Bij het overnemen door de gemeente Rotterdam van het aandelenkapitaal van de Rotterdamse Tramweg Maatschappij, tegen een koers van 500 percent, waartoe de gemeenteraad in februari van dit jaar had besloten, heeft nooit de gedachte voor gezeten om het gehele bedrijf van de R.T.M. voor vijf miljoen gulden over te nemen. Dit heeft de wethouder voor Socia le Zaken, de heer J. U. Schilthuis, gisteren medegedeeld. Met de directie van de Ne derlandse Spoorwegen was afgesproken, dat zij tachtig percent van de aandelen voor haar rekening zou nemen, httgeen erop neer komt, dat Rotterdam één mil joen gulden investeert tegen de Nederland se Spoorwegen vier miljoen. Over dit laat ste bedrag zouden de Nederlandse Spoor wegen een voorlopige rente betalen. in de staatsfondsenhoek viel bitter weinig te bele--en. De koersen weken niet veel af bij die van het vorige slot. VERHANDELDE FONDSEN 8 dec 11 dec. Totaal 442 4Ö2 Hoger 187 (42,3%) 195 (40,4%) Lager 154 (34,9°/») 166(34,4%) Gelijk 101 (22,8%) 121 (25,2%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U Kon. Olie125,30—127,20 127,— Philip; 971—974 979 Unilever 951954 954 Hoogovens VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. 380 gl 389 126,80—127,70 126,90 970—976 971 190—191 gl 190,40 757—760 761 Vorige slotkoers A'dam Rubber 110% H.V.A 126 A.K.U 389 146, Hoogovens 759 Philips Gem. Bez 972% Unilever 949 Dordtsche Petr. 580 K. Ned. Petr. Mij 125,20 Holl. Am. Lijn 146V. K.L.M ƒ58,— K.N.S.M 190% Ned. Stoomv. Mij. 160% Ommeren, Phs. v. 338V« Scheepv. Un. Ned. 151 Va Interunie 229, 254,50 512,— Ver. Bezit v. 1896 144,— Amsterd. Bank 386 Ned. Handel Mij 337 Rotterd Bank. 383 Twentsche Bank. 333% Albert Heijn 710 Amstêl Brouwerij 483 Berkel's Patent 276 783 Bührmann Papier 705 435 Ford 760 Gelder Kon. Pap. 345 Gist Spir.f. Kon. 403 Van de Heem 330 Heineken's Bier 585 Hoogenbosch Sch. 285 Indola 520 Kon. Zout-Ketjen 1038 Müller Nat. Bezit 518 Ned. Kabelfabr. 567 Philips Pref Ex Sikkens Groep 905 Stokvis 254 Thomassen Dr. 660 Ver. M ichinefabr. 247 Wessanen 381V2 Wilton Fijenoord 290% Zwanenberg-Org. 1024% Billiton Mij. II 484 Aluminium Ltd. 27% American Motors 17% Anaconda 50% Bethlehem Steel 42% Cities Service 52% General Motors.. 57»/i, Kênnecótt Copper 82 Republic Steel 61% Shell Oil 41% U.S. Steel 81% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) De aandelen op de beurs van New York boekten gisteren winsten bij een vrij lé vendige handel. Vooral sterk waren olie, chemische, vliegtuig- en electronische waarden. Staatsfondsen verloren iets van vroegere winsten, ondanks positieve pro- duktiêberichten. Jones and Laughlin steèg ongeveer een dollar en de andere fondsen klommen fracties. Chrysler steeg ongeveer IV2 dollar ondanks geruchten dat enkéle fabrieken in de kerstweek zouden sluiten. De andere autofondsen waren nauwelijks prijshoudend. Bij de chemische industrieën viel Eastman Kodak op door ruim een dollar winst. Dow Jones putte extra kracht uit winsten van êen dollar of meer in American Telephone, International Har vester, Johns-Manville, American Tobacco en United Aircraft, alsmede een winst van ongeveer twee voor Wool worth. De omzet was 4.360.000 aandelen. Van een totaal van 1338 verhandelde fondsen waren er 563 hoger en 519 lager. Het industriegemiddel de kwam van 728,23 op 732,56; dat van spoorwegen van 145,71 op 145,48 en dat van openbare nutsbedrijven van 133,84 op 134,94 (UPI). Nieuwe levensverzekeringen ln oktober In oktober is, aldus het C.B.S., voor 535,6 miljoen 1/ 409,6 rhlljöen) aan nieuwe levensver zekeringen gesloten, waarvan 232.6 miljoen (ƒ198,4 miljoen) aan kapitaal, 276.9 miljoen (ƒ187.9 miljoen) aan rente- en ƒ26,1 miljoen (ƒ23,3 miljoen) aan volksverzekeringen. Het to taal voor de eerste 10 maanden van 1961 kwam hierdoor op f 4830,8 miljoen, waarvan f 2153.6 milj aan kapitaal-, 2453,4 miljoen aan rente- en 223,8 miljoen aan volksverzekeringen tegen respectievelijk 4139.1 miljoen, 1795,5 miljoen, 2134,7 miljoen en 208,9 miljoen in dezelfde periode "in 1960. Regeringsdruk op Handiey Page De Britse regering oefent druk uit op Handiey Page. de laatste zelfstandige vliegtuigfabriek in Engeland, om een fusie aan te gaan met de Britse vliegtuigcorporatie, een combinatie van Vickers, English Electric en Bristol. De minister van Luchtvaart Thorneycroft weigert een order van 45 transporttoestellen bij Handiey Page te doen totdat de fusie tot stand is gekomen. De regering heeft de Britse vliegtuigindustrie twee jaar ge leden in drie grote groepen samengebundeld om haar bestand te maken tegen buitenlandse con currentie. Goede resultaten Nederlandsche Bankinstelling Hèt bestuur van de n.v. Nederlandsche Bank instelling voor Waarden belast met vruchtgebruik en periodieke uitkeeringen in Den Haag bericht, dat de gang van zaken in 1961 zowel in Neder land tevredenstellend is. De omzet van de tex tielzaken in West-Duitsland lag tot dusver hogér dan in het voorafgaande jaar. Waarde aandeel Obam De directie van de Onderlinge Beleggings- en Administratie Maatschappij „Obam"' n.v. in Am sterdam deelt mede. dat het vermogen per ulti mo november circa 21,9 miljoen bedroeg, over eenkomende met een netto intrinsieke waarde van ruim 333 per aandeel B van 50 nominaal. Westduits krediet voor Indonesië Indonesië en West-Duitsland zijn tot overeen stemming gekomen over de besteding van een krediet van 200 miljoen mark, dat West-Duits land aan Indonesië heeft verleend. Het geld zal gebruikt worden voor de opbouw van de Indo nesische industrie en voor voedsel. Advertentie De advieskoersen voor buitenlands bank papier vandaag geldend in Amsterdam luiden: Engels pond 10,0710,17, Ameri kaanse dollar 3,573,61, Canadese dollar 3,41—3,46, Franse frank (100) 72,25—72,75,, Belgische frank (100) 7,197,24, Duitse mark (100) 89,6590,15, Zweedse kroon (100) 69,00070,00, Zwitserse frank (100) 83,10—83,60, Italiaanse lire (10.000) 57,00— 59,00, Deense kroon (100) 51,6052,60, Noorse kroon (100) 49,8050,80, Oostenrijk se schilling (100) 13,9014,00, Portugese escudo (100) 12.57V212,72x/2, Spaanse pe seta (100 gr. coup.) 5,906,05. VANDAAG UNILEVERNOTERING IN GULDENS Met ingang van heden zullen certificaten van aandelen Unilever genoteerd worden in guldens per nominaal 20. Tot nu werd de koers, zoals bekend, gegeven in percen ten per certificaat van 1000. De Compania Industrial en Unilever heb ben een overeenkomst gesloten voor de op richting in Chili van een gemeenschappe lijke maatschappij, die de naam Indus Le ver S.A. Ci zal dragen. De maatschappij zal zich belasten met de produktie en de verkooD van wasprodukten onder meer syn thetische waspoeders, alsmede van marga rine en andere eetbare vetten. De Compania Industrial en de Unilever zullen elk de helft van het kapitaal der nieuwe maatschappij in handen hebben. Als eerste president der maatschappij zal optreden de president van de Compania Industrial, A. Edwards. De overeenkomst moet nog worden goed gekeurd door de raden van commissaris sen van de Compania Industrial en de Unilever. Op donderdag 21 december wordt (door de Amsterdamsche Bank en de Neder landsche Ilandel-Maatschappij) de inschrijving a pari opengesteld op nominaal 1.650.000 aandelen aan toonder in de „Maatschappij voor Industriële Ondernemingen Gebr. Van Swaay n.v." in Den Haag. De stukken zijn ten volle gerechtigd tot het dividend over 1962 en volgende boekjaren. De inschrijving is uitsluitend voor houders van claimbewijzen, die speciaal voor deze emissie werden gecreëerd. Twee claims geven recht, op toewijzing van nominaal 500 nieuwe aandelen, respectievelijk vier op toewijzing van nominaal 1.000, officiële beursnotering wordt aangevraagd. De claimhandel begint woensdag 13 december op de incourante markt. A.K.U Kon. Olie Philips Unilever Hoogovens

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 11