Kinderbij slag-compromis lijkt aanvaardbaar in Tweede Kamer KLM vraagt regeringshulp HET W 1 Adolf Eichmanns optreden in Oost-Europa #rJk - O.fh.9onlunta Minister Veldkamp dreigt met aftreden als het ontwerp zou worden verworpen Hoogoven vijf brandt Georganiseerd Overleg verwierp vakantievoorstel Verlies over dit jaar circa f 80 miljoen Voorlezing van de schuldigverklaring in Jeruzalem voortgezet BOOT meubelen DAGBLAD VOOR VE LSEN - IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING DINSDAG 12 DECEMBER 1961 Nooit eerder gezien Het woord is aan Verzoek aan onze weekabonnees KJ* Weer regen Bankstellenshow bij In de krant van heden: me lYlurcmd vefore ijou vutf! REGEN- EN TWEEDJASSEN Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 GISPEN KANTOORMEUBELEN 47e JAARGANG NUMMER 34 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal f ,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Pamiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van cic^ 'y. i De Zuidafrïkaanse negerleider Albert Lethoeli, die in Oslo de Nobelprijs voor de vrede in ontvangst heeft genomen, zag voor het eerst van zijn leven sneeuw in december. Met zijn echt genote gooide de heer Loethoeli dan ook weldra een balletje op. Minister Veldkamp (Van onze parlementaire redacteur De Tweede Kamer heeft het minister Veldkamp gisteren niet al te moeilijk gemaakt bij de hervatting van het debat over het ontwerp-Algemene Kinder bijslagverzekering, dat op 4 juli was geschorst, nadat de toenmalige bewindsman, mr. dr. Van Rooy, in grote moeilijkheden was geraakt en ontslag nam. Zijn op volger, dr. Veldkamp, heeft in september een reeks wijzigingen in het zo om streden ontwerp aangebracht, in de hoop daardoor een meerderheid achter zich te krijgen. De wijzigingen behelsden onder meer een uitkering aan „zeer kleine" Ralph Waldo Trine: De grootste dienst die wij iemand kunnen bewijzen is, hem te helpen zich zelf te begrijpen. zelfstandigen ook voor het eerste en tweede kind en een inkomensgrens waar boven zelfstandigen geen kinderbijslag ontvangen. Premie moeten zij echter wel betalen. De regeringsgezinde fracties toonden zich ondanks critiek vrij inschikkelijk, be halve de heer Small enb roek A.R.) die over de nader gewijzigde regeling slecht te spreken was. WEllicht ten overvloede heeft minister Wellicht ten overvloede heeft minister zwaaid; hij verklaarde te zullen aftreden als het ontwerp zou worden verworpen. Het was juist de heer Smallenbroek ge weest die naar de politieke gevolgen van een verwerping had geïnformeerd. Het zal nu wel zo zijn dat hij de voorkeur geeft aan een half ei boven een lege ministers zetel. De meerderheid voelde niets voor een motie van de heer Berger (P.v.d.A.), waarin de regering werd gevraagd het ont werp in nadere overweging te nemen. Vol gens de fractie der P.v.d.A. zou een alge mene kinderbijslagverzekering gebaseerd moeten zijn op het beginsel van gelijkge rechtigdheid van loontrekkenden en zelf standigen, zowel ten aanzien van de uit keringen als van de hoogte van de pre mie. Iedereen zou kinderbijslag van het eerste kind af dienen te krijgen en een deel van de kosten van deze voorziening zou moeten worden gedekt door een bij drage uit de algemene middelen. Volgens de voorgestelde regeling krijgen de zelf standigen pas kinderbijslag van het derde kind af. Alleen voor de minst bedeelden onder hen is een uitzondering gemaakt. Minister Veldkamp heeft dr. De Kort (K.V.P.) en de heer Kikkert (C.H.) nog geholpen bij het overwinnen van de stond niet onwelwillend tegenover amende menten die door deze leden waren inge diend. Het amendement-De Kort wil de grens van 12.000,- waarboven zelfstandigen niet meer voor kinderbijslag in aanmerking ko men, optrekken tot f 14.000,-. De heer Kik kert heeft voorgesteld, de kring van klei ne zelfstandigen te vergroten. Zijn amen dement houdt in dat de zelfstandige, wiens inkomen over het voorafgaande kalender jaar niet meer bedraagt dan 4.000,- recht heeft op kinderbijslag voor het eerste en tweede kind. De zelfstandige, wiens in komen na aftrek van een bedrag ter groot te van de kinderbijslag (over een jaar) voor een eerste kind niet meer bedraagt dan 4.000,- heeft nog recht op kinderbij slag voor het tweede kind. De regering had deze grenzen gesteld op f 3500 resp. f 3700. Verder wil de heer Kikkert de uit keringen gelijk doen zijn aan die voor loon trekkenden, nl. 58,50 voor het eerste kind (per kwartaal) en f 63.96 voor het tweede kind (eveneens per kwartaal). De rege ring had de helft van deze bedragen voor gesteld. De heer Berger (P.v.d.A.) critiseer de het compromis dat na de moeilijkhe den van de afgelopen zomer tot stand was (ebracht. Hij achtte een inkomensgrens -oor zelfstandigen niet gerechtvaardigd lo zou een zelfstandige boven de voorge telde inkomengrens geen kinderbijslag ontvangen, maar een direkteur van een I Hedenmorgen om bijna negen uur is de .v. (die als werknemer wordt beschouwd) vijfde hoogoven in IJmuiden aangestoken, krijgt bij een veel hoger salaris wèl een Onder het felle licht van schijnwerpers uitkering. De heer Berger vreesde van de stopten het lid van de directie, ir. F. W. nieuwe voorstellen een grote administra- e. spies en de opzichter van de mechani- tieve rompslomp. sche dienst, de heer Kobus van Vliet, de Volgens hem zouden de r.k. boeren en brandende fakkels in de openingen. Voor tuinders met het voorgestelde compromis bit gebeuren had Hoogovens allen die aan niet gelukkig zijn en ook zelfstandigen met rje totstandkoming van deze hoogoven heb middelgrote inkomens (hier dacht de heer ben bijgedragen, uitgenodigd. De vijfde Berger aan aanhangers van de V.V.D.), hoogoven heeft een produktiecapactiteit zouden er weinig baat bij hebben. „Deze regeling is een nederlaag voor de K.V.P. en geen overwinning voor de V.V.D.J', aldus de heer Berger. Minister Veldkamp zette nogeens uiteen, dat ook volgens hem de regeling niet ideaal was, maar dat voor hem de overweging had gegolden, dat in de ge geven omstandigheden moest worden ge zocht naar iets dat „politiek haalbaar" was. Hij wees erop, dat men nu wel kon stellen, dat alle zelfstandigen van het eer ste kind af kinderbijslag moeten ontvan gen, maar dit zou een grote jaarlijkse last voor de schatkist betekenen, terwijl de overheid ook nog andere taken heeft te vervullen. Het is dus een kwestie van af weging. De regering wil nu uit de alge mene middelen de zwaksten onder de zelf standigen tegemoetkomen. Een financie ring uit de overheidskas moet echter be perkt blijven, omdat naarmate de gren zen ruimer zouden worden gesteld de vraag kan rijzen, waarom dan ook voor andere groepen geen bijdrage uit de schat kist mogelijk is. Het huidige voorstel bevat verbeteringen ten opzichte van het oorspronkelijke ont werp, dat in 1957 is ingediend, zo betoog de minister Veldkamp (in 1957 was de socialistische minister Suurhoff aan het be wind Red.) Vier jaar geleden had men afgezien Van bijslag voor het eerste en tweede kind van kleine zelfstandigen. Dr. Veldkamp liet overigens doorsche meren, dat de thans nog bestaande onvol komenheden later zouden kunnen worden weggewerkt. Als de Kamer akkoord gaat met het ont werp en de daarop ingediende amende menten-De Kort en -Kikkert komt de si tuatie in grote lijnen neer op het volgende: Kinderbijslag voor alle kinderen van loon trekkenden en kleine zelfstandigen, als de ze laatsten minder dan 4.000,- per jaar verdienen; Kinderbijslag voor het tweede kind enz. van kleine zelfstandigen met een inkomen tussen f 4234,- en 14.000; De premieplicht voor loontrekkenden wordt „versluierd" doordat de werkgever deze betaalt; Zelfstandige ongehuwde vrouwen van 45 jaar en ouder kunnen van premiebetaling worden vrijgesteld; Huispersoneel valt in het algemeen onder de regeling voor kleine zelfstandigen. De kinderbijslagen worden waardevast; Invalide kinderen tussen 16 en 27 jaar zul len voor twee worden gerekend. Vandaag wordt het debat voortgezet. van 2000 ton ruwijzer per dag. De bouw kosten hebben vijftig miljoen gulden be dragen. (Men zie ook pag. 5) In verband met de korte innings periode in de Kerstweek, verzoeken wij u volgende week voor twee weken te willen betalen. DE ADMINISTRATIE De Centrale Commissie voor Georgani seerd Overleg in Ambtenarenzaken heeft onder voorzitterschap van prof. mr. N. E. H. van Esveld vergaderd. In deze verga dering kwamen de volgende punten aan de orde: a. Vervanging ten aanzien van het rijkspersoneel waarvoor de 5-daagse werk week geldt, van enkele bepalingen van de regeling van het vakantieverlof in het Al gemene Rijksambtenarenreglement (A.R. A.R.) en het arbeidsovereenkomstenbesluit (A.O.B.) door andere bepalingen, teneinde de duur van het vakantieverlof aan de ge wijzigde situatie aan te passen. De grootst mogelijke meerderheid van de in de commissie vertegenwoordigde centrales gaf te kennen de voorgelegde re geling af te wijzen, nu niet tegelijkertijd het overleg wordt geopend over door de centrales ingediende voorstellen inzake verruiming van de verlofregeling. b. Reorganisatie van het Georganiseerd Overleg inzake de rechtspositie van het onderwijzend personeel. Een door de rege ringsdelegatie ingediend voorstel om de werkingsduur van art. 24 van het K.B. van 20 december 1958 tot 1 januari 1964 te ver lengen, werd door de overgrote meerder heid van de in de centrale commissie ver tegenwoordigde centrales afgewezen. (De ze kwestie heeft betrekking op het al of niet toelaten van bepaalde organisaties voor het onderwijzend personeel bij het overleg.) c. De op het punt van G.V.P. (genees kundige verzorging politie)-premie en pla fonds-1962 door de commissie geneeskun dige verzorging politie ingediende voorstel len werden aanvaard. De directie van de K.L.M. overlegt met de regering op welke wijze het catastrofile verlies van naar schatting tachtig miljoen, dat de luchtvaartmaatschappij dit jaar zal lijden, kan worden opgevangen. Verschil lende mogelijkheden worden daarbij onder ogen gezien. Naar verluidt wordt er ge dacht aan een garantiefonds van de over heid van rond tweehonderd miljoen, waar uit de K.L.M. de komende jaren renteloze voorschotten zou kunnen putten; aan bin nen- of buitenlandse leningen met garan ties van de staat of als laatste mogelijk heid een subsidie. Voor deze laatste oplossing voelt de K.L.M. zelf echter het minst, enerzijds vanwege de vergaande overheidsbemoeiing die aan een subsidie is verbonden, ander zijds omdat daarmee geen uitkomst wordt Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaarbewolkt met tij delijk regen of motregen. Matige tot krachtige wind tussen west en zuidwest. Aanhoudend zacht weer. Volledige weerrapporten op pagina twee bereikt uit de grote problemen, die de K.L.M. ongetwijfeld ook in de komende jaren nog te wachten staan. Dat de regering op de een of andere manier zal moeten bijspringen, wil men de K.L.M. voor een wisse ondergang be hoeden, staat vast. De inzet van de grote straalvliegtuigen met een vervoersaanbod dat nauwelijks voor de helft wordt afge nomen, berokkent de maatschappij zware verliezen. Uit eigen middelen kan zij deze niet bestrijden. De financiële reserves, die reeds een veer hadden moeten laten van wege de kostbare vliegtuigaankopen, zijn voor dergelijke stroppen volkomen ontoe reikend. Zoals bekend, werd dit jaar reeds ge werkt onder een rigoureus bezuinigings schema.. Materieel is het moeilijker te bezuinigen. Elke inkrimping van het dienstbetoon aan het reizend publiek betekent prestigever lies, het tijdelijk opgeven van een onren dabele luchtlijn betekent waarschijnlijk dat men er nooit meer terugkomt. Het ge bruik van de grote dure straalvliegtuigen is in de internationale concurrentiestrijd onontkoombaar. Wie op de wereldmarkt is aangewezen moet het beste van het beste bieden. Wie dat niet kan gaat te gronde, zeker als er, zoals in het geval van de K.L.M., geen „thuismarkt" van be- tGkcnis is. Het is bekend, dat de K.L.M. reeds jaren zoekt naar mogelijkheden tot samenwer king met andere luchtvaartmaatschap pijen. Tot dusver echter zonder resultaat. Iri de houding ten opzichte van de „Air- union" is de laatste maanden enige ver andering gekomen. Na de abrupte afwij zing van twee jaar geleden toont de K.L.M.-directie thans weer wat meer toe schietelijkheid. Johan Kaart die op het osrenblilc mett het gezelschap van de musical My fair Lady" in Heerlen is, waagde zich maandag in zijn costuum van Doolittle, de Londense vuilnisman, tussen de mijnwerkers van de Oranje Nassau- mijn I, die hem onmiddellijk herken den als een van de meest populaire inwoners van Heerlen van dit ogenblik. De mannen van het kolenfront ont vingen de populaire man van het amusementsfront met veel geestdrift. En Johan Kaart viel een privilege ten deel. Woensdaa mag hij mee onder gronds, hetgeen lang niet aan ieder een wordt toegestaan. Advertentie Sedert 1849 \VA— '-JJ Gierstraat 52 - 54 - 56 Haarlem de grootste speciaalzaak in meubelen Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem Op de Praatstoel Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving4, Horen en Zien 7 Kunst 7 Feuilleton 9 Panda en andere beeldverhalen.9 Economisch nieuws11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's JERUZALEM (Reuter) Voor de recht bank te Jeruzalem is de voorlezing van de schuldigverklaring van Adolf Eichmann vandaag voortgezet. Maandag hebben de rechters Eichmann schuldig geoordeeld aan misdaden tegen het Joodse volk en te gen de mensheid, aan oorlogsmisdaden en aan het lidmaatschap van misdadige in stellingen. De 55-jarige vroegere S.S.-kolo- nel Eichmann heeft op alle vijftien punten schuld ontkend. Op twaalf van deze be schuldigingen staat de doodstraf. Rechter Halevi, die maandag de voorlezing van de verklaring voortzette, gaf een analyse van Eichmanns activiteiten in het door de Duitsers bezette gebied van Oost-Europa. Bij de aanvang van de zitting van van daag deelde de president, Mosje Landau, mee, dat er vandaag ook een middagzit ting van de rechtbank zal zijn. Eichmann zag er onverstoorbaar uit toen hij de met kogelvrij glas afgeschermde beklaagden bank betrad en tussen twee Israëlische be wakers plaatsnam. Hij had een stapel do cumenten bij zich en luisterde aandachtig naar de rechter. Eichman was persoonlijk verantwoorde lijk voor de dood van duizenden Joden in het getto van Warschau, aldus de recht bank. Zij verwerpt het verweer van de be klaagde, dat zijn bevoegdheid zich niet uit strekte tot de bezette gebieden in Polen. Eichmann hield zich ook met persoonlijke gevallen bezig, zo zei rechter Halevi. Terwijl het Duitse ministerie voor de be zette gebieden in Oost-Europa in de eer ste plaats economische sancties tegen de daar wonende Joden had aanbevolen, bleef Eichmann op het standpunt staan dat der gelijke maatregelen de uiteindelijke oplos sing van het Jodenvraagstuk niet zouden mogen vertragen. Deze oplossing hield de uitroeiing van de Joden in en ten slotte lezen we in de tot onze beschikking staande documenten, dat Eichmann zijn toestem ming gaf om bij de uitroeiing van de Jo den in Oost-Europa gebruik te maken van gas, zo zei de rechter. De schuldigverklaring behandelt vervol gens Eichmanns aandeel in de feitelijke uitroeiing van de Joden. Voor ons is dit van minder belang, aldus rechter Halevi, want de wettelijke en morele verantwoor delijkheid van de man die mensen levert Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Advertentie om ter dood te worden gebracht is niet kleiner, misschien zelfs groter, dan diens aandeel in de feitelijke uitroeiing. Doch de- vraag is ons ter beoordeling gesteld en wij zullen daarom Eichmanns rol met betrekking tot de uitroeiingskampen analy seren. Tweemaal, aldus de schuldigverklaring, bracht Eichmann bevelen van het hoofd de Veiligheidspolitie. Heydrich, om eerst 150.000 en later 250.000 Joden te ver moorden, over aan S.S.-generaal Globoc- nik, bevelhebber van de troepen in Oost- Europa. Een andere maal stelde hij hem in kennis van opdrachten van Hitier voor een massale uitroeiing. Rechter Halevi be streed Eichmanns verweer, dat deze op drachten in feite achteraf gegeven mach tigingen waren voor moorden die reeds be gaan waren en betwijfelde, of Eichmann slechts een „boodschappenjongen" was ge weest. Niettemin, aldus de schuldigverkla ring, ziet de rechtbank geen bewijzen dat Eichmann de door Globocniks mannen ge pleegde massamoorden heeft georgani seerd. De rechtbank acht Eichmann ech ter medeverantwoordelijk voor het voort zetten van de moorden in Oost-Europa. De verdelging van het Hongaarse Joden dom wordt „het meest tragische moment" van Eichmanns carrière genoemd. De rechtbank- acht Eichmann niet schul dig aan de moord op de Joodse jongen, die kersen wilde stelen uit zijn tuin in Boe dapest. Deze moord komt dan ook niet voor in de akte van beschuldiging. Rechter Landau begon reeds gisteren te spreken over Oost-Europa, die vallei des doods, waarin miljoenen Joden op Hitler: bevel werden vermoord. De getuigen had den geen woorden kunnen vinden om d< folteringen en de angst te beschrijver Hoe zullen wij dit dan kunnen doen? He leed van de Joden is onbeschrijfelijk ge weest en daarom zullen wij geen pogin doen om het onder woorden te brenger aldus de verklaring. Toen Landau een voorbeeld voorlas, ont stond er beroering in de zaal. Rechter Ha levi bracht zijn handen voor zijn gezicb en rechter Raveh kreeg tranen in zijl ogen. Eichmann bleef echter onbewogei kijken. Daarna gaf de president van de recht bank een beschrijving van de manier waar op de Joden in de dodenkampen om he leven werden gebracht. In Chelmno wa ren ruim 300.000 Joden vermoord, in Tre blinka ruim 700.000. Honderdduizenden zijt omgekomen in Sobibor en Belsec. In Ausch witz lieten ruim 2 miljoen Joden het le ven. Juridische waarnemers hebben al ver klaard, dat van verscheidene punten, di- de verdediging waarschijnlijk naar vore had willen brengen om een mild vonn- te krijgen, niets is overgebleven. In d verklaring wordt bijvoorbeeld Eichman' poging om aannemelijk te maken dat h bezorgd is geweest voor het doden van r Joden, „niets dan huichelarij" genoen Eichmanns verklaring dat hij getracht h. de Joden te helpen, wordt als een „leugc bestempeld. Men is dan ook van men' dat. Eichmann niet veel kans heeft om doodvonnis te ontgaan. A

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1