Produktie in landbouw is sinds 1950 met 40 percent gestegen Ondanks sterke teruggang van agrarische beroepsbevolking HENSEN AGENDA 3 Olivetti RUYS Voorzitter van St. Raphael critiseert directie N.S. en bondig V WERKTRUIEN SPORTTRUIEN kOSRAM I Bondsvergadering van L.T.B. in Haarlem Ook situatie bij de K.L.M. werd ter sprake gebracht N.O.B.O. continueert juridische bijstand Nog regen DINSDAG ïi DECEMBER 1961 2 1 natuurlijk PAARLAARSTEEG I Haarlem Velsen-IJmuiden Beverwijk Werkloosheids- en wachtgeldverzekering Actiecomité tegen apartheidspolitiek Schenking aan Somaliland elektrische schrijfmachines 1 Internationaal congres in Den Haag Zaak-Van der Patten Reydon en De Jager cor responderen vanuit Kiev met hun familie Drie clandestiene zenders het zwijgen opgelegd Kerkelijk nieuws Burgemeester van Goes striikaufomaat special Rowenta-perfectle I eg zw zw zw Ondanks de sterke daling van het aan tal landbouwbedrijven en een bijna halve ring van de mannelijke agrarische be roepsbevolking is de arbeidsproduktiviteit in de landbouw In de laatste tien jaren met ongeveer 40 percent gestegen. Ge middeld nam de bruto-produktie toe met ongeveer 30 percent, waardoor de export waarde van land- en tuinbouwprodukten van Nederlandse bodem steeg van twee miljard tot bijna vier miljard gulden. De land- en tuinbouw levert voor onze beta lingsbalans nog altijd een netto-overschot op van meer dan een miljard. Van het totale export-pakket bestaat ruim een kwart uit land- en tuinbouwproducten. Dat zei de algemeen voorzitter van' de Katholieke Land- en Tuinbouw Bond, de heer E. J. M. Kolfschoten in zijn openings rede op de 43ste algemene bondsvergade ring die maandag in een stampvolle Hil- debrandzaal van restaurent Brinkmann in Haarlem is gehouden. „Hoewel de garantie-regelingen de ak kerbouw voor enkele basisprodukten een zekere houvast geven moet men constate ren dat de feitelijke prijzen niet onbelang rijk beneden het daarvoor vastgestelde ni veau zijn gebleven, terwijl de zogenaam de vrije produkten veelal allesbehalve be vredigend zijn." „Het lijkt eenvoudig van reëele uitwijk mogelijkheden te spreken, maar in de praktijk blijkt het zeer moeilijk om dui delijk aan te geven op welke wijze de daar aan verbonden hoge kosten van omscha keling moeten worden gefinancierd of de noodzakelijke vakbekwaamheid en erva ring moeten worden opgedaan." Advertentie met rolkraag en ritssluiting vanaf 21.25 met ronde en V-hals sportieve strepen en multi-colour tinten jongensmaten vanaf 11.90 herenmaten vanaf 20.85 voor de grootste keus Wat de concrete prijzen voor 1962 betreft waarover de difinitieve beslissing van de minister nog moet worden afgewacht, zul len het standpunt van het Landbouwschap en dat van de regering niet zo ver uit elkaar liggen. In 3e melkveehouderij met haar garan tieregeling voor melk zijn evenmin gunsti ge uitloopmogelijkheden aanwezig. Welis waar wordt de garantieprijs voor melk elk jaar vastgesteld op het niveau van de ge middelde kostprijs plus produktiviteits- ruimte, maar men mag daarbij niet uit het oog verliezen dat de kostprijs langza merhand berekend wordt op uitgesproken betere bedrijven. Tengevolge van de be perking van de garantie tot een bepaald maximum kwantum ligt de feitelijke op- brengstprijs voor de boer ongeveer twee cent beneden de garantieprijs. „Persoon lijk heb ik mij wel eens afgevraagd," zo zei de heer Kolfschoten, „of de kostprijs berekeningen van het L.E.I. langzamer hand als uitgangspunt niet kunnen worden gemist. Zijn wij ten aanzien van de melk prijs niet op een niveau aangeland dat ge stabiliseerd zou kunnen worden? Afglijdin gen naar beneden kunnen door de voor de bestaande produkten te consolideren garantie-regelingen worden voorkomen, terwijl uitschieters naar boven kunnen wor den gecorrigeerd door deze prijsstabilisa- tie en daarnaast door de normale wet van vraag en aanbod." T uinbouw-vestigingseisen De prijzen en bedrijfsuitkomsten in de groente-, fruit- en sierteeltsectoren noem de de heer Kolfschoten over het algemeen bevredigend. Met name geldt dit voor de sterk gemoderniseerde bedrijven. Om de groei van de tuinbouw in bevredigend tem po te laten verlopen achtte spreker een meer systematisch beleid noodzakelijk. De nieuwe wet, regelende de vestigingseisen voor de tuinbouw, zal waarschijnlijk per 1 april 1962 in werking kunnen treden. Sprekend over de algemene kinderbij slagverzekering zei de heer Kolfschoten dat de L.T.B. ernstige bedenkingen blijft koesteren tegen het gewijzigde wetsont werp, met name vooral tegen het beginsel van een inkomstenverdeling onder de zelf standigen waarbij een belangrijk deel van hen wel premie zal moeten betalen, maar geen kinderbijslag zal ontvangen. Perspectieven voor de land- en tuinbouw in de Hollanden achtte de heer Kolfscho ten ondanks de voortgaande industrialisa tie stellig aanwezig. W ateroverlast Als uitdrukkelijke voorwaarde daarvoor stelde hij o.m. dat het hoogheemraad schap der uitwaterende sluizen in Kenne- merland en Westfriesland overgaat tot realisering van zijn besluit de Schermer boezem te bemalen door het stichten van een gemaal in Den Helder en Zaandam, resp. uitslaande op de Waddenzee en het Noordzeekanaal. In dit verband wees spre ker op de enorme wateroverlast die de laatste weken ook in Noordholland wordt ondervonden. Onmiddellijke maatregelen, gestimuleerd door het provinciaal bestuur mogen geen dag langer uitblijven. De heer Kolfschoten drong er op aan dat het be heer van dijken en boezems boven het Noordzeekanaal weer zoals vóór 1917 het geval was, door één lichaam zal geschie den. Nu werkt men teveel langs elkaar heen. Tijdens de behandeling van de hierna vol gende agenda besloot do vergadering, zo als wij reeds gisteren konden meedelen, 400.000 beschikbaar t» stellen voor de aankoop, verbouwing en inrichting van het pand Dreef 22 in Haarlem, waarin thans het r.-k. meisjeslyceum „Sancta Maria" is gevestigd, voor de nieuwe huis- c Concertgebouw, vandaag 20.15 u.: Con cert door het N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends, m.m.v. Paul Tortelier, violoncel. Werken van Berlioz, Lalo, Lüning en Strawinsky. Minerva Theater, morgen 20.15 u.: Piano recital door Henk Henkemans in het kader van de Debussyherdenking (Heemsteedse Kunstkring). BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Nooit op zondag", 18 j. Frans Halstheater, vandaag 20 u., overige dagen 14, 18.45 en 21.15 u. :„The quiet man", 14 j. Lido Theater, 14, 19 en 21.15 u.: „De zwarte tiran", 18 j. Luxor Theater, 14, 19 en 21.15 u.: „Los geslagen meisjes", 18 j. Donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „De wrede zee", 14 j. Minerva Theater, vandaag 20.15 u.: „La Frangaise et l'amour". 18 j. Woensdag 14.30 u.: „Walt Disney Festival", a.l. Donderdag 20.15 u.: „Jody en het herten- jong".' a.l. Rembrandt Theater. 14, 19 en 21.15 u.: „Terug over de Rijn", 18 j. Roxy Theater, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Het vlees is zwak", 18 j. Studio Theater, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Moeder Johanna van de Engelen", 18 j. DIVERSEN Frans Halsmuseum, woensdag 20 u.: Filmavond van de Jongerenclub „De Twin- tigers". TENTOONSTELLINGEN Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Tot 1 jan. expositie van teke ningen van Dick Breed: 1022 u. Kunstcentrum „De Ark" (N Heiligland 1—3): Tentoonstelling van schilderijen en aquarellen van ds. R. H. Oldeman en sier- smeedkunst van C. A. Jasperen: 917 u., ma., wo. en vr. ook 1820 u. Tot 5 jan. „Bloemenheuvel" (Bloemendaalseweg 158 Bloemendaal)Expositie van werken van de schilder-glazenier Joep Nicolas: 1017 u.: zondag 14—17 u. Tot 25 dec. Museum „Het Huis Van Looy" (Kamper laan): Groepstentoonstelling van „Kunst Zij Ons Doel": 1012 u. en 13.30—17 u„ zondag 14—17 u. Tot 8 jan. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van 8 dec.). DINSDAG 12 DECEMBER City-theater, 20 u.: „De wereld van Su- zie Wong". WOENSDAG 13 DECEMBER City-theater, 20 u.: „De wereld van Su- zie Wong" Rex-theater, 20 u.: „De Bacchanalen van Raspoetin." Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30 uur. DINSDAG 12 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Win den waaien om de rotsen". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Tussen sex en misdaad". WOENSDAG 13 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Win den waaien om de rotsen". •.uxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Tussen sex en misdaad". Advertentie De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft zich tot de Sociaal-Eco nomische Raad gewend met het verzoek hem te adviseren of het gewenst is met behoud van de gedachte van het „zelf- doen", belichaamd in de huidige bedrijfs- taksgewijze uitvoering van de Werkloos heidswet het in deze wet gemaakte onderscheid tussen een wachtgeld- en een werkloosheidsverzekering te doen ver vallen. vesting van het secretariaat van de L.T.B. De periodiek aftredende algemeen voor zitter, de heer E. J. M. Kolfschoten werd met overgrote meerderheid van stemmen weer voor drie jaar in deze functie geko zen. De pre-adviezen van het bestuur op de vele voorstellen van de kringen in hoofdzaak betrekking hebbende op het landbouwbeleid, belastingen,grondgebruik, sociale aangelegenheden en het land- en tuinbouwonderwijs, gaven over het alge meen weinig aanleiding tot discussie. Zeer verdeeld waren de meningen ech ter over het al of niet handhaven van de prijsbeheersing van landbouwgronden Verscheidene afgevaardigden gaven in vaak felle bewoordingen het standpunt van hun kring weer. In de middagvergadering hield drs. F W. J. Kriellaars, economisch adviseur van de K.N.B.T.B. op instructieve en ;n formatieve wijze een inleiding over de E.E.G. en de landbouw. Het comité Zuid-Afrika gaat geld inza melen om de studie in Nederland van niet-blanke Zuid-Afrikaanse jongeren te bekostigen. Het comité doet dit om steun te verlenen aan de Zuidafrikaanse leider Albert J. Loethoeli, voorzitter van het African National Congres, die de Nobel prijs 1960 voor de vrede ontving. Loethoe li organiseert het verzet tegen de apart heidspolitiek in Zuid-Afrika. Met het ingezamelde geld hoopt het co mité ook hulp te kunnen verlenen aan in verband met de apartheidspolitiek door arrestaties getroffen gezinnen in Zuid Afrika. Tevens wil het bijdragen in de kosten van de gerechtelijke bijstand aan gedetineerde negerleiders. Het gironum mer van het comité is 8000 ten name van de Amsterdamse Bank, onder vermelding van „Comité Zuid-Afrika". De Nederlandse regering heeft de rege ring van Somaliland f 15.000,- ter beschik king gesteld in verband met de recente ernstige overstromingen in dat land. Aan de regering van Somaliland is gevraagd of haar voorkeur uitgaat naar toezending van medicamenten en dekens voor dit be drag, of dat zij het geld ter plaatse wil besteden. Advertentie kantoormachines AMSTERDAM ROTTERDAM DEN HAAG HAARLEM UTRECHT GRONINGEN ARNHEM EINDHOVEN De minister van Landbouw en Visserij, mr. Marijnen, heeft in Scheveningen een vijfdaagse conferentie geopend over de landbouw- en volksgezondheidsaspecten van radioactieve besmetting onder norma le en bijzondere omstandigheden. Het con gres is georganiseerd door de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties, de Wereldgezondheidsorganisatie en het Internationale Bureau voor Atoom energie. Ongeveer 250 deskundigen uit meer dan 25 landen nemen deel aan deze conferen tie. Voorzitter is prof. dr. ir. M. J. L. Dols, raadadviseur van het ministerie van Land bouw en Visserij. Het congres zal zich onder meer bezig houden met maatregelen die genomen moeten worden in geval van een ernstige toeneming van de radioactiviteit, bijvoor beeld veroorzaakt door een ongeluk met een kernreactor of proefexplosies. Men zal zich ook bezig houden met de toelaatbare grenzen voor de lozing van radioactieve stoffen van kernreactoren, ziekenhuizen laboratoria en dergelijke instellingen. In zijn openingswoord wees minister Ma- rijnen op de snelle ontwikkeling op het ge bied van de toepassing van kernenergie voor wetenschappelijke en industriële doel einden. Hij was van oordeel dat de rege ringen zich actiever moeten gaan bezig houden met de aspecten, verband hou dend met de radioactieve besmetting van voedsel. Hij noemde het bepalen van de maximum toelaatbare hoeveelheid radio activiteit in voedsel een van de moei lijkste problemen, die deze bijeenkomst gaat behandelen. Voorts spraken dr. R. A. Silow, hoofd van de afdeling kernenergie van de Voed sel- en Landbouworganisatie uit Rome en prof. dr. P. Muntendam, directeur-gene raal van de Volksgezondheid. De voorzitter van de Nederlandse Katholieke Bond van Vervoerspersoneel „St. Ra phael", de heer W. J. L. Spit, heeft by de opening van het tweedaags congres van deze bond heden in Utrecht de aandacht gevestigd op het groeiend onbehagen, dat de overlegprocedure by de Nederlandse Spoorwegen, onder het spoorwegpersoneel veroorzaakt. De heer Spit deelde mede, dat de overlegprocedure by de N.S. aan een fundamentele beschouwing zal worden onderworpen door een commissie waarin departementsambtenaren, N.S.-vertegenwoordigers en drie leden van de vakbeweging zitting hebben. Deze commissie zal 14 december aanstaande met haar werkzaamheden beginnen. De bijzondere bevoegdheden van de minister, zo zei de heer Spit, dienen te vervallen en uitgegaan moet worden van gelijkwaardigheid van partijen, met name de directie van de N.S. en de vakbeweging. Ook het stakingsverbod behoort te wor den ingetrokken. Hij deelde de leden me de, dat te zijner tijd een verhoogde con tributie hiervan het gevolg zou kunnen zijn. Onevenwichtig Critiek uitte de heer Spit op het beleid van de directie van de Nederlandse Spoor wegen. Hij bracht in herinnering de gang van zaken rond de anderhalve percent uit kering in 1961 waarbij de directie van de Spoorwegen zich wendde tot de minister van Verkeer en Waterstaat zonder dat het overleg met de personeelsraad hierover was afgesloten. Ook is de vakbeweging niet gekend in de afspraak die de N.S.- directie maakte met de regering over de ingangsdatum van de arbeidstijdverkor ting. Tenslotte noemde de heer Spit de er varingen die men gehad heeft naar aan leiding van de nieuwe vakvereniging voor rijdend personeel. De directie heeft ook toen zonder overleg met de vakbeweging een brief aan deze bond geschreven. Deze ervaringen, aldus de heer Spit, doen het directiebeleid van de Spoorwe gen kenmerken als onzelfstandig en on evenwichtig. De KLM Ook de situatie bij de K.L.M. betrok de heer Spit in zijn beschouwingen. Na de moeilijkheden van de luchtvaartmaat schappij te hebben gereleveerd legde hij er de nadruk op dat uit het overleg met de K.L.M.-directie is gebleken dat men een blijvende oplossing voor de pro blematiek alleen verwacht van de ook door de vakbeweging gesteunde samenwer king met andere luchtvaartmaatschappij en. De K.L.M.-directie heeft inmiddels een plan opgesteld gericht op consolidatie, ef ficiency en effectieve bezuinigingen. De vakbeweging, zo zei de heer Spit, wil de K.L.M.-directie gaarne steunen bij de vol voering van deze plannen, echter onder voorbehoud dat het overleg een werkelijk loyaal en open karakter draagt en dat ook van bedrijfszijde er een open oog is voor een werkelijk sociale benadering van de op te lossen problematiek. Gebrek aan ernst Sprekende over de gang van zaken bin nen de vakbeweging betreurde de heer Spit het dat een belangrijke groep van de leden van „St. Raphael", die tot het rij dend personeel behoort, het lidmaatschap heeft opgezegd. Het feit dat dit bedanken over vrijwel de gehele linie zonder be hoorlijke motivering geschiedde noemde hij een aanwijzing voor het gebrek aan ernst bij de betrokkenen. De katholieke vakbeweging, aldus de heer Spit, is niet voornemens timide in een hoekje te gaan zitten en het resultaat van bijna zestig jaar vakverenigingswerk te laten afbreken of haar stellingen prijs te geven. Stellig niet door mensen, zo zei hij, waarvan 99 percent nog nooit een vin ger hebben uitgestoken om in de bonafide vakbeweging als bestuurder of kaderlid constructief mede te werken. „St. Raphael" aldus de heer Spit, stelde zich vanaf het begin al critisch tegenover de huidige loonpolitiek, in het bijzonder ge zien tegen de problematiek in het vervoer Het resultaat van het matigingsgesprek tussen regering en stichting is geweest dat opnieuw en in versterkte mate de nadruk is gelegd op het produktiviteitscriterium Voor wat de vervoerssector betreft, aldus de heer Spit, hebben wij tegen toepassing van dit criterium ernstige bedenkingen, omdat de produktiviteitscijfers in de ver voerssector zeer moeilijk te leveren zijn. Hij betwijfelde het of hantering van de beschikbare produktiviteitscijfers tot een uitkomst zou leiden die recht doet weder varen aan de aanspraken van het ver voerspersoneel op de gestegen welvaart De prijspolitiek achtte de heer Spit maar ten dele geslaagd. Het eigengereide optreden van de heer Van der Putten, de ontslagen tech nisch hoofdambtenaar van Defensie, die onlangs zonder medeweten van zijn raadsman mr. Geleijnse, zijn memoran dum aan de minister openbaar heeft ge maakt, heeft het enige dagen onzeker gemaakt of mr. Geleijnse zijn juridische bijstand aan de heer Van der Putten zou voortzetten. Na intensief ^verleg tussen de Neder landse Christelijke Bond van Overheids personeel die de juridische bijstand aan zyn lid Van der Putten door zijn juridisch adviseur mr. Geleijnse financiert en mr. Geleijnse, heeft de N.C.B.O. thans besloten mr. Geleijnse te verzoeken zyn juridische bystand aan de heer Van der Putten voort te zetten. Mr. Geleijnse heeft meegedeeld, gaarne te zullen voldoen aan het verzoek van de N.C.B.O. Als eerste stap zal hij thans be roep bij het Ambtenarengerecht aanteke nen tegen het ontslag aan de heer Van der Putten verleend door de minister van De fensie. Dit beroep was mogelijk gedurende een periode van dertig dagen na de ont slagverlening. Omtrent verdere stappen zal mr. Geleijnse afwachten wat de minister zal doen ten aanzien van zijn toezeggingen aan de Tweede Kamer. De regering zal de Tweede Kamer binnenkort door middel van een nota op de hoogte stellen van wat haar be kend is over de gebeurtenissen in de Sovjet-Unie met betrekking tot de ver oordeling wegens spionage van de Nederlanders Reydon en De Jager. De heer Reydon, die evenals de heer De Jager in Kiev in de gevangenis zit, heeft dezer dagen aan zijn familie in sum geschreven: „u behoeft zich over ons lichamelijk welzijn geen zorgen te maken. Wij hopen, dat onze zaak in hoger beroep gunstiger zal verlopen, en wij hopen op een betere toekomst." Ook de familie De Jager heeft post uit Kiev ontvangen. De families corresponderen met de beide ge vangenen via het ministerie van Buiten landse Zaken. De Nederlanders zenden hun post rechtstreeks naar huis. De post heeft ongeveer veertien dagen nodig, al thans te oordelen naar de poststempels, om van afzender naar geadresseerde te komen. Zondag hebben opsporingsambtenaren van de P.T.T., in samenwerking met de rijkspolitie te Assen en te Schoonebeek, de clandestiene zender „Asto Villa" opge spoord en in beslag genomen. Daarbij is proces-verbaal opgemaakt tegen een 19-ja- rige electricien uit Nieuw-Schoonebeek. De zelfde dag is de clandestiene zender „Het Vrijbuitertje" opgespoord en in beslag ge nomen, waarbij proces-verbaal is opge maakt tegen een 19-jarige radiomonteur uit Emmen. Hetzelfde lot onderging een derde clandestiene zender. Hier werd pro- ces-verbaal opgemaakt tegen een 31-jarige bosarbeider uit Emmen. Chr. Gercf. Kerken Bedankt voor Oud-Beijerland C. Ver- hage te Hilversum-Centrum. Bedankt voor Rotterdam-Charlois W. de Joode te 's-Gra venhage-Zuid. Tweetal te Apeldoorn-Zuid T. Brienen te Mussel en A. Rebel te Em meioord. In het Kurhaus te Scheveningen heeft de Nederlandse regering gisteren een diner aangeboden aan de delegatie van de Nieuw-Guinearaad, die thans een bezoek aan ons land brengt. Van regeringszijde zaten aan de minister president, prof. dr. J. E. de Quay, de ministers dr. M. A. M. Klompé, mr. E. H. Toxopeus, ir. S. H. Visser en prof. dr. J. Zijlstra en de staatssecre tarissen mr. Y. Scholten, P. J. S. de Jong en mr. Th. H. Bot. Foto: Prof. De Quay in gesprek met mevrouw D. Tokoro, het enige vrouwelijke lid van de Nieuw-Guinearaad, de heer N. Tanghama en mr. J. O. de Rijke (rechts). Orthopedagogiek. Met ingang van het studiejaar 19611962 is aan de univer siteit van Amsterdam een opleiding in de orthopedagogiek ingesteld. Dit vak wordt reeds sinds 1950 gedoceerd door prof. dr. I. C. van Houte, doch alleen als deel van de studie in de sociale pedagogiek, of als bijvak bij enige doctorale opleidingen. Thans is voor de praktische scholing een regeling getroffen betreffende de inscha keling van het gemeentelijk pedotherapeu- tisch instituut. De tweede verruiming be treft een in ons land nieuwe vorming Tot gekwalificeerd orthopedagoog. Thans is een post-doctorale opleiding in de ortho pedagogiek opengesteld. Rijk koopt Catshuis. Het rijk heeft besloten tot aankoop van het Catshuis, dat gelegen is in het park Zorgvliet in Den Haag en eigendom is van mr. A. Goekoop. Door deze aankoop komt het rijk tot af ronding van zijn in die omgeving gelegen bezittingen. Over de bestemming van het Catshuis bestaan nog geen vastomlijnde plannen. Dr. J. D. Mulder. Dr. J. D. Mulder is benoemd tot buitengewoon lector in de faculteit der geneeskunde aan de Rijks universiteit te Leiden om onderwijs te ge ven in de orthopaedie. Dr. Mulder, die in 1907 te Haarlem is geboren, bezocht het gymnasium aldaar en studeerde aan de gemeentelijke universiteit te Asmterdam. Dr. Mulder is eerste geneesheer aan de Annakliniek voor orthopaedie te Leiden. Met ingang van 1 januari is benoemd tot burgemeester van de gemeente Goes, mr. F. G. A. Huber (C.H.U.). Met ingang van dezelfde datum is hij eervol ontsla gen als burgemeester van de gemeente Ameland. De heer Huber is geboren op 26 oktober 1916 op Sumatra. Hij is sedert 1955 bur gemeester van de gemeente Ameland. Tot burgemeester van de gemeente Hou ten (U) is benoemd mr. F. J. W. A. Al- bers Pistorius (K.V.P.). Sedert 1950 is hij rechter-plaatsvervanger bij de bijzondere strafkamers te 's Hertogenbosch, Breda, Maastricht en Roermond. Advertentie 37,60 incl. velllgheldssnoer Modern strijken. 800 grams „streamline" strljkautomaat instelbaar voor elke stof. Strijkautomaten v.a. 23.50 lllllllllllllllllllilllillllllllllillllilllllllllllliilllllllllllllllllllllllllllllllllll t Het K.N.M.I. deelt mede: Rond een ho- gedrukgebied boven Spanje bewegen ver schillende storingsgebieden van het zeege bied bij de Azoren over de Golf van Bis- caye en Engeland naar onze omgeving en daarna over Duitsland naar het oosten. Zij gaan vergezeld van veel regen. Tussen de storingen in komen gebieden met opklarin gen voor. Eén van de storingen lag dins dagmorgen juist boven Nederland, waarbij in de zuidelijke provincies de tempera tuur tot omstreeks 13 graden steeg. Een volgende storing zal ons land waarschijn lijk morgen bereiken en opnieuw regen veroorzaken. Boven Noord-Scandinavië heeft zich inmiddels een hogedrukgebied gevormd, dat nog verder in betekenis toe neemt. Aan de zuidflank ervan waaien oostelijke winden, welke koudere lucht tot over Noord-Denemarken doen stromen. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen M C w binnen- en buitenland. u-2 Neerslag: laatste 24 uur. 5-3 u i Den Helder regen Z 11 4 Ypenburg regen wzw 13 8 Vlissingen geheel bew wzw 13 15 Eelde regen zzo 12 2 De Bilt regen zw 13 10 Twente regen z 15 6 Eindhoven regen 14 7 Zd-Limburg regen wzw 15 10 Helsinki licht bew n -4 0 Stockholm onbewolkt no 0 0 Oslo half bew. nno -1 0 Kopenhagen geheel bew o 6 9 Aberdeen geheel bew. zw 9 3 Londen regen wzw 13 1 Amsterdam regen wzw 12 15 Brussel regen 14 14 Luxemburg regen wzw 14 8 Parijs geheel bew zw 16 1 Bordeaux onbewolkt windst.. 18 0 Grenoble mist windst. 11 10 Nice geheel bew nnw 13 0 Berlijn geheel bew w 12 13 Frankfort regen zw 15 4 München regen w 12 7 Zürich regen wzw 12 26 Genève licht bew. 13 15 Locarno onbewolkt nno 8 0 Wenen zwaar bew wnw 3 11 Innsbruck regen verand. 27 Belgrado zwaar bew wzw 4 1 Athene zwaar bew nno Rome zwaar bew windst. 0 Ajaccio onbewolkt ono 17 0 Madrid geheel bew. O 12 0 Mallorca onbewolkt windst. 10 0 Lissabon mist no 18 0 Woensdag 13 december Zon op 8.40 uur, onder 16.28 uur. Maan op 12.37 uur, onder 23.09 uur. Maanstanden 14 dec. 21.06 uur eerste kwartier. 22 dec. 1.42 uur volle maan. 30 dec. 4.57 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 12 december Hoog water 6.29 en 18.51 uur. Laag water 2.06 en 14.31 uur. Woensdag 13 december Hoog water 7.21 en 19.47 uur. Laag water 2.54 en 15.21 uur. Het hoog en laag water te Zandvon 10 tot 15 minuten vroeger dan te I lirmi t

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2