Oecumenische beweging in stadium van de volwassenheid gekomen Westelijke positie in de Wereldraad van Kerken is minder dominerend LECTUUR BUS Laatste herinneringen aan het Paleis voor Volksvlijt Franse boeren weer in beweging met tractoren KLOKZEGELS 1.24 TIN US v.d. EIJKHOF Spoedvergadering over wateroverlast boven Noordzeekanaal Opnieuw kort geding over dienstwoning in Landsmeer Staking tegen drieste daden van OAS BLAUW KLOKWIT PER PAK/ ZWANENBURG's ZELFBEDIENING ZWANENBURG's 6 AMSTERDAMS X ALLERLEI Amsterdamse Vleeshouwerij Zoals men de man aan zijn kleren kent In dit dagblad DINSDAG 12 DECEMBER 1961 Bart L. Joris X Fusie van twee Britse visserijrederijen Gehakt h.o.h. Rund- en Varkens- Haché-poulet UITSLUITEND RUNDVLEES WILLEM BARENDSZSTR. 26 - TEL. 4021 BIJ EEN GEZINSPAK WOENSDAG en DONDERDAG gewassen en gesneden groente panklaar ZELFBEDIENING (Van een speciale verslaggever) Met alle luchtvaartmaatschappijen, die Nieuw Delhi aandoen, zijn in deze dagen mensen onderweg, die in de hoofdstad van India een van de grootste ervaringen van hun leven hebben beleefd. Zij keren terug van de derde ver gadering van de Wereldraad van Kerken, die hen achttien dagen gespannen heeft bezig gehouden. Wat nemen zij van dit bonte, oecumenische samenzijn mee naar hun kleine kerk op de nieuwe Hebriden, naar hun jonge gemeenten ergens in Afrika, naar gevestigde kerken in het Westen of naar hun Russische orthodoxe kerk, die voor het eerst in haar eeuwenlange geschiedenis met twee honderd andere christelijke kerken werd geconfronteerd? De vraag zal door ieder anders beantwoord worden. Maar wie vergelijken kan en deze vergadering afwegen tegen de twee vorige in Amsterdam (1948) en Evanston (1954), ziet een opvallende groei en velerlei oecumenische winst. De oecumenische beweging, waarvan de Wereldraad de meest spectaculaire gestalte vormt, is in het stadium der vol wassenheid aange komen. De kinder schoenen van Am sterdam vormen een roerende herinnering, de zwierige jeugd- slippers van Evans ton staan aan de kant. De Wereldraad heeft zich in Nieuw Delhi een paar ste vige stappers aange meten, waarmee hij zich voor de komende zes jaar op weg be geeft, in nauw con tact en samengaan van de kerken, die hij in een grote familie verenigt. Daaronder stapten aanvankelijk de nieuwe leden der familie wat onwen nig mee, maar niet voor lang. Verwon derlijk snel namen zij aan de besprekingen deel en met name van de jonge kerken in Afrika en Azië viel het op, hoe onbekom merd zij in de volle zittingszaal het woord vroegen en hun on omwonden zij hun mening te berde brachten. Een ook hier merkbaar symptoom van het ont waakte zelfbewustzijn, dat de jongere na ties, en daarmee ook hun kerken, vervult. Een typisch verschil met de vorige ver gadering, nog maar zeven jaar geleden, vormde de nu veel minder dominerende positie van het Westen en de daar levende kerken. Er mag nog wel van enig over wicht gesproken worden, ook in theolo gisch opzicht, maar de variatie is belang- Aartsbisschop ffikodim .van de Rus sische Orthodoxe kerk. rijk groter geworden door de duchtige ver sterking van het orthodoxe element via de deelneming der Russische en andere ker ken van achter het ijzeren gordijn en te vens door de toeneming van het aantal Afrikaanse kerken, die nu met een totaal van dertig in de Wereldraad zijn vertegen woordigd. Een paar weken ge leden, schrijvend over het „kampeercentrum" van de N.Z.H., waar tegen deze maatschappij „wachtkamer" zegt, heb ik me deze zinsnede laten ontvallen: „Ook niet te vergeten de al tijd gretige lectuurbus, waar niemand vermoe delijk naar omkijkt en die dus door niemand zal worden gelicht. Of vergis ik me?" Helemaal uit Den Haag en wel van het Hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis u ziet, ik heb klanten tot in de beste kringen is mij verzekerd, dat ik me vergis. In een brief van het Hoofd Afdeling Lectuur- depot Rode Kruis staat letterlijk: „Ja u vergist u grandioos. Wij sturen u hierbij een brochure over ons Lectuurdepot en verwijzen u naar die pagina's, waarop u on der „ingezamelde boe ken" en „tijdschriften inzameling per kilo" de opbrengst van de lec- tuurhuisjes zult aan treffen: tot en met 1959 in totaal 428.013 boeken en 2.783.393 kilo tijd schriften, dat zijn dan ongeveer 35 miljoen tijd schriften. Voegt u hier aan toe de opbrengst van de jaren 1960 en 1961, waarbij u dient te weten dat de inzameling voortdurend in stijgende lijn gaat, dan komt u tot een zeer respectabel aantal. Het Rode Kruis heeft momenteel ruim 230 lectuurhuisjes in het land in gebruik, die zeer regelmatig, dat is één tot drie maal per week, worden geleegd". Plus de vriendelijke groeten van het blijkbaar niet erg ontstelde hoofd. En dat weten we dan al weer. Wat nog niet wil zeggen, dat juist die lec tuurbus in de wacht kamer van de N.Z.H. de kostwinner is, maar alia. Ik heb, dat spreekt, de lectuur die het Rode Kruis in mijn bus depo neerde, van de eerste tot de laatste bladzijde ge lezen. En daar stonden nog een paar cijfertjes in, die de moeite waard zijn. Het is natuurlijk voor een auteur wel een beetje sneu dat zijn werk per kilo gaat „mag ik twee kilo Van Vriesland van u, dun ge sneden alstublieft" maar met miljoenen tijdschriften en boeken kan het Rode Kruis na tuurlijk niet kinderach tig doen. Var. die boeken en tijdschriften gaan er we kelijks twee of drie naar langdurig thuisliggende patiënten, in totaal zo'n 170.000 boeken en onge veer 600.000 tijdschrif ten. En weet u, wat nu zo leuk is, schrijft de brochure: van al die boeken raakten er nog geen vijftig in al die jaren in ongerede. Een bewijs dat deze „ser vice" op prijs wordt ge steld. Bovendien ver zorgt het Rode Kruis een eigen blad voor die langdurige zieken, „Ons Trefpunt", dat in een oplage van 3.650 wordt verspreid en bijzonder wordt gewaardeerd. De lectuurdienst van het Nederlandse Rode Kruis is zo voorbeeldig georga niseerd, dat zusterver enigingen uit talrijke Europese landen hier eerst zijn komen kijken, hoe het bij ons werd ge daan om vervolgens thuis met iets dergelijks te starten. De voorraad boeken van het Rode Kruis be draagt momenteel zo'n kleine 200.000 stuks en er kan altijd nog meer bij, verzekert de brochu re, die natuurlijk niet voor niets werd geschre ven. Boeken en tijd schriften zijn ook, in de loop der jaren, over de aardbol uitgezwermd: de Nederlandse rijks delen, Australië. Nieuw- Zeeland, Canada waar veel emigranten zijn, maar ook naar Korea, Japan, Noord-Afrika, Zuid-Amerika en bijna alle Europese landen. Het aantal uitgezonden tijdschriften is genoeg om duizend militaire vrachtwagens te vullen en het aantal verzonden boeken zou 47 kilometer boekenplank hebben ge vuld. Zou men een pad maken van alle boeken en tijdschriften, netjes naast elkaar gelegd, dan was er een mooie smalle brug geslagen van Ge- nève, via Amsterdam, naar Alaska via de Noordpool. Het staat u vrij om het na te meten. Ruim vijftien jaar be staat deze lectuurdienst van het Rode Kruis en het is een goede, mooie dienst gebleken. Waar om ik u dit nu rappor teer" Misschien om iets goed te maken. Maar vooral om u er een keer tje op te wijzen, dat straks als u alle ca deautjes hebt ingepakt en die vette kerstnum mers komen, er één in stantie is die er niet al leen raad mee weet, maar er duizenden mee helpt. Mits u de weg weet naar het Lectuur depot in Den Haag, het zij rechtstreeks of via de bekende lectuurgleuven. De ontmoeting tussen deze beide soor ten kerken, de oudste en de jongste ter wereld, vormde de primeur van Nieuw Delhi. In tal van onderlinge contacten en bij de samenwerking in de diverse sec ties en commissies kwamen zij met el kaar in contact, de jonge Afrikanen ge boeid door de Orthodoxe mystiek. De Or thodoxen verbaasd over het jeugdig elan en directe getuigenis van de Afrikaanse en Aziatische kerken. Met name in de laatste vonden de Russen in zekere zin lot genoten: beide staan zij in een volledig onchristelijke wereld en hebben daarin hun getuigenis te laten horen. Reeds dat leidt tot de bereidheid van nader onderling con tact. Allerlei factoren hebben ertoe meege werkt de Wereldraad in zijn doen en la ten met de benen op de grond te houden. Theologisch gegoochel heeft weinig kans gekregen. Daarvoor kwamen te veel afge vaardigden uit directe spanningsvelden, uit geestelijke noodgebieden of werelddelen in schokkende ontwikkeling. Bovendien keek de Indische pers met kritische wel willendheid toe, wellicht gedachtig aan het woord van de vice-president van India, die de christenen eens kenschetste als gewo ne mensen, die buitengewone pretenties voeren. En ten overvloede: de vergadering is zich welbewust geweest dat zij niet in een veilig hoekje rondom haar heilige boekje vergaderde, maar dat via de ne gen televisieploegen uit diverse hoeken der aarde een half miljard mensen haar gedragingen heebben aangezien, nog afge zien van de miljoenen luisteraars, die de dagelijkse berichtgeving hebben gevolgd. Resultaten van dit onbekend-brede over leg? Tal van rapporten en voorstellen be reikten de slotzittingen, waar zij grondig werden besproken en vrijwel alle alge meen aanvaard. Daarin nemen de zuiver theologische vragen een beperkte plaats in. Aangaande de eenheid der kerk werd bepleit niet te wachten tot een algehele overeenstemming inzake de Avondmaals leer was bereikt, maar plaatselijk zich aan experimenten te wagen in hoeverre de eenheid met leden van andere kerken te verwerkelijken is. Daarbij, aldus het rapport met een verheugend geluid, moet men niet bang zijn voor „redelijke risi co's", hetgeen inhoudt, dat niet de Kerk orde het laatste woord mag hebben, maar dat men gerust ook eens tegen zijn eigen kerkleiding in mag gaan. Een waardering van de eigen plaats en het recht der ge wone gemeenteleden, die een besliste voor uitgang moet heten. Grondig hebben de kerken zich bezig gehouden met de sociale en economische en vooral ook politieke problemen, die de wereld van vandaag in angstige spanning houden. Een brief aan de kerken in Zuid Afrika liet er in broederlijke toon geen twijfel aan bestaan, dat geen enkele kerk zich veroorloven kan enige rassendiscrimi natie te steunen. Sterk werd gepleit voor vrijhèid van geloof en geweten en zelfs voor de vrijheid elk geloof af te wijzen. Vooral de Nederlandse delegatie, wie dit punt al in Evanston zeer ter harte ging, heeft zich verheugd over een uitspraak, waarin elke vorm van anti-semitisme werd afgewezen. Het mag trouwens ook ten on zent in sommige kringen doorklinken, dat „de kruisiging van Christus niet mag wor den voorgesteld als een specifieke schuld van Israël, daar hier de gehele mens heid schuldig staat. Het waren Joden, die het eerst in Jezus geloofden, het zijn niet alleen de Joden, die hem nog niet aan vaarden", zoals de bewuste verklaring zegt. Geen twijfel ook hebben de kerken la ten bestaan inzake de afwijzing van de kernwapens. In een duidelijke oproep tot volken en regeringen hebben zij er op aan gedrongen de bewapeningswedloop te sta ken, de methode der wederzijdse dreige menten te laten varen en alles in het werk te stellen een nieuw vertrouwen onder de volken te vestigen. Zulks onder verwijzing naar de betekenis van de UNO, waarin, naar een rapport zegt, ook communistisch China behoort te worden opgenomen. Nieuw Delhi zal, evenals Evanston en Amsterdam, in oecumenische kring spoe. dig een begrip worden. Het zal de geschie denis ingaan als de vergadering, waarin de menselijkheid werd bepleit, in alle so ciale, economische en politieke verhoudin gen, die de wereld van vandaag zulk een snel veranderend aanzien geven. Sterker dan ooit hebben de kerken zich in Nieuw Delhi opgemaakt tot een wereld wijde dienst aan de mensheid. Het werk dat in Nieuw Delhi werd verricht, zal daarbij voor de komende jaren stimulans en richtlijn zijn. De laatste weken hebben de land- en tuinbouwgebieden ten noorden van het Noordzeekanaal zeer veel te lijden van wa teroverlast. Ten einde de daartegen te ne men maatregelen te bespreken wordt op vrijdag 15 december, 's middags om drie uur, in het „Wapen van Heemskerk" in Alkmaar een spoedvergadering gehouden van polderbestuurders, vertegenwoordigers van land- en tuinbouworganisaties en van gemeentebesturen. Wederom heeft een Amsterdamse Scheepsbouwmaatschappij bij de president van de rechtbank te Amsterdam in kort ge ding de eis gesteld dat de president het feit, dat de gemeente Landsmeer een wo ning heeft gevorderd van een bij de maat schappij ontslagen werknemer, bestempelt als het plegen van een onrechtmatige daad. Nadat zowel de A.D.M. als de N.D.S.M. reeds vele malen een dergelijk conflict aan de president hadden voorge legd was het vanochtend weer de beurt aan de A.D.M. In Landsmeer zijn enige jaren geleden met financiële medewerking van deze maatschappijen enige tientallen woningen gebouwd. Contractueel kwamen de gemeente en de maatschappijen over een dat de woningen bestemd zouden zijn voor de werknemers van deze maatschap pijen en dat deze woningen bij ontslag zouden moeten worden verlaten. Aangezien de gemeente Landsmeer de ontslagen em ployés dan echter onmogelijk aan andere woinruimte kan helpen, vordert zij te hun ner behoefte in die gevallen de woning Zo bleek ook nu weer de vork in de steel te zitten. De A.D.M. voerde aan dat de ge meente hiermee een onrechtmatige daad pleegt (contract-breuk) en zich schuldig maakt aan onbehoorlijk bestuur. De raads man van Landsmeer, mr. J. E. van Gel der, was het daarmee niet eens. Hij vond dat het een plicht van de gemeente was om de woning te vorderen, mede gezien de omstandigheden waarin het betrokken gezin verkeerde. In een drietal vorige ge vallen heeft de president beslist dat de ge meente de woning moest doen ontruimen ten behoeve van de betrokken maatschap pij. Toen was de gemeente genoodzaakt de vroegere bewoners in onbewoonbaar ver klaarde woningen te huisvesten. (Van onze Amsterdamse redacteur) Met de laatste resten van de galerij aan het Frederiksplein te Amsterdam is alles, dat aan deze romantische plaats met als centrum het Paleis voor Volksvlijt herin nerde, verdwenen. Straks rijst hier toren hoog op het nieuwe, strakke hoofdkantoor van de Nederlandsche Bank, een koel en zakelijk werkstuk van staal, glas en beton. Nog één maal is men geconfronteerd met de oude glorie van het „paleis", toen de zer dagen in de bouwput de eerste paal is gevonden, die op 7 september 1858 voor het Paleis voor Volksvlijt is geheid. Datum en tijdstip zijn gebleken uit een oorkonde, die in een loden koker bij deze paal is aangetroffen. Daarin stond ook, dat de eerste paal werd geslagen in aanwezigheid van koning Willem III en prins Willem, prins Hendrik en prins Frederik. Het was een revolutionair ontwerp, dat Paleis voor Volksvlijt, dat op initiatief van de grote Amsterdammer dr. S. Sar- phati verrees. De hoofdstad was op dit permanente tentoonstellingsgebouw zeker zo trots als thans op de nieuwe R.A.I. De bouwkosten waren destijds gering voor on ze begrippen: 1 miljoen. Voor de funde ring werden 2000 palen gebruikt en voorts werden verwerkt: 370 kubieke el dennen hout, 390 kubieke el grenenhout, 18 kubie ke el eikenhout, 2400 kubieke el metsel werk, 270 kubieke el hardsteen en een bijzonderheid in die tijd 13500 el gego ten en gesmeed ijzer. Dr. Sarphati was geïnspireerd geweest door het Crystal Pa lace in Londen en het Amsterdamse ge bouw werd er een imitatie van. Het was voor de 19de eeuw een pompeus wonder met zijn byzantijnse gevels, zijn 35 meter hoge koepel en zijn 6000 gasvlammen, die het 's avonds een feeëriek uiterlijk gaven. Het Paleis voor Volksvlijt heeft aan veel critiek blootgestaan, maar men kan niet ontkennen, dat het voor de ontwikkeling van kunst en nijverheid in het Amsterdam van voor en rond de eeuwwisseling van grote betekenis is geweest. In de nacht van 17 op 18 april 1929 brandde het merk waardige gebouw tot de grond toe af. Hotel, geen academie Het Hiltonhotel aan de Apollolaan te Amsterdam, dat over een half jaar in ge- (Van onze correspondent) PARIJS Terwijl de -'ranse premier Michel Debré zich opmaakt zich tegen een nieuwe aanval te verdedigen in het par lement, waar, na de socialisten, nu ook de rooms-katholieke volksrepublikeinen zijn hoofd hebben geëist, maakt de rege ring zich niet ten onrechte, opnieuw ern stig ongerust over de agitatie, die zich nu ook buiten het pavlement in het land weer begint af te tekenen. Agitaties van verschillende oorsprong en overigens met vaak tegengestelde bedoelingen. Zo hebben gisteren overal in Frankrijk de boeren hun manifestaties met tracto ren op de wegen hervat om opnieuw te eisen dat de landbouwprijzen aan de alge mene index-cijfers van de produktie zul len worden gekoppeld. In Straatsburg re den de boeren met vijfhonderd tractors naar de plaatselijke prefectuur. In een stadion in Toulouse demonstreerden tien duizend boeren. Die betogingen hebben de ze eerste dag een vrij rustig karakter ge dragen. De OAS schijnt daarentegen haar ge welddadig offensief in Frankrijk zelf nog voortdurend verder te willen opvoeren. Nadat het de OAS zaterdag was gelukt een kort nieuwsbulletin in Zuid-Frankrijk over het officiële radio-station van Nice uit te zenden, wisten de activisten gister morgen vroeg de zwaarste antennemasten die dicht bij Parijs in de vallei van Che- vreuse staan door een plastic-explosie goed deels te vernielen. Men behoefde de nor male uitzendingen maar een paar minu ten te onderbreken, omdat onmiddellijk een hulpzender kon worden ingeschakeld. Niettemin zullen verschillende verderver- wijderde departementen de twee belang rijkste Parijse radio-programma's voorlo pig niet kunnen opvangen. Alle technici van de radio werden gisteren ijlings naar de Chevreuse gezonden om de vernielin gen zo spoedig mogelijk te herstellen. Deze ernstige sabotage ging gisteren ge paard met talrijke andere O.A.S.-demon straties. Op vele plaatsen in het hart van Parijs waren de letters O.A.S. op het weg dek en tegen muren gekalkt en op het ge meentehuis moest zondag tot driemaal toe een enorme zwarte vlag met dezelfde let ters van het dak worden verwijderd. Alle deuren van het stadhuis werden inderhaast van nieuwe sloten voorzien om te voorko men dat de activisten, die over de voor naamste sleutels bleken te beschikken, het stuk de komende dagen al te gemakkelijk zouden kunnen herhalen. Het verzet tegen de O.A.S. neemt intus sen steeds doelbewuster vormen aan. Zo hebben de communistische partij en de twee grootste vakcentrales opgeroepen dinsdag, 19 december, in het hele land te gen de O.A.S. te demonstreren. Een sym bolische waarschuwingsstaking van een kwartier is in het programma van die de monstraties opgenomen. Men wil met de ze actie ook te kennen geven dat de vrede in Algerije via onderhandelingen tot stand dient te komen. De oproep bevat voorts een verzoek aan alle Fransen om zich bij deze staking aan te sluiten. Twee van de grootste Britse visserij maatschappijen zullen een fusie aangaan waarbij de beide vissersvloten, in totaal 115 treilers, zullen worden samengevoegd De Schotse „Associated Fisheries" zal de Hellyer Brothers van Huil overnemen. Men verwacht een revolutie in de Britse visse rij door ht invoeren van fabrieksschepen voor de bevriezing en bewerking op zee van de vangsten (UPI). CALCUTTA (Reuter-ANP) Op twaalf kilometer van Calcutta is maandag een sleepboot, die drie boten trok, in aanva ring gekomen met een ander schip. Men vreest dat er zeventien mensen verdron ken zijn. bruik zal worden genomen, is reeds ge deeltelijk „glasdicht". De bouw verloopt naar wens. Weinigen zullen weten, dat de ze plaats aanvankelijk was bestemd voor de bouw van een nieuwe Rijksacademie van Beeldende Kunsten. Het is er zelfs zo ver van gekomen, dat de eerste paal voor deze academie is geheid. Maar de eerste wereldoorlog gooide roet in het eten. Na veel vijven en zessen tussen het rijk en de gemeente Amsterdam werd in 1927 van de bouw afgezien en besloten het oude ge bouw aan de Stadhouderskade zodanig te moderniseren, dat het nog enige decennia zou kunnen meegaan. Tijdens de strubbelingen over de nieuw bouw besloot het gemeentebestuur om het stuk grond aan de Apollolaan, waar de nieuwe academie zou komen, het August Allebéplein te noemen, waarmee Allebé, destijds leraar aan de academie, werd ge- eerd voor zijn grote invloed, die hij op vele kunstenaars heeft gehad. Inmiddels zijn de straatnaambordjes weer verwijderd. Hét August Allebéplein is uit de Apollolaan verdwenen. Een plein in de nieuwe tuin steden draagt nu deze naam. Sleutelgeld Het is deze maand tien jaar geleden, dat de toenmalige minister van Volkshuisves ting en Wederopbouw ten westen van de ringspoorbaan van Amsterdam een met groen versierde paal in de grond sloeg. Dat was de eerste paal voor de uitvoering van het grootste stedebouwkundige plan, dat ooit in Nederland was uitgevoerd. Thans, tien jaar na dit gedenkwaardige gebeuren, zijn de tuinsteden in westelijk Amsterdam vrijwel gereed. Binnenkort zal hier een stadsdeel liggen, dat ruimte biedt aan 135.000 inwoners, eenzelfde aantal als steden als Arnhem of Enschede. In tien jaar tijds zijn in Amsterdam-West 29.000 woningen gebouwgl. Er zijn nog 3370 in aanbouw. Ondanks al die woningbouw kent Amster dam nog een grote woningnood. Waar veel vraag is naar woningen, duikt het spook van het sleutelgeld op. Er zijn huiseigena ren, die een woning pas verhuren nadat nieuwe bewoners een flink bedrag op tafel hebben gelegd. Het eisen van dergelijke sommen is strafbaar. Maar ook daar is wat op gevonden. Men laat de nieuwe be woners betalen voor stoffering of voor wat meubilair en in negen van de tien geval len blijkt dan dat het gevraagde bedrag de waarde van het geleverde ver te boven gaat. Wie in de hoofdstad een woning wil huren en wordt geconfronteerd met deze praktijken, kan zich wenden tot een spe ciale „Sleutelgeldcommissie", die in het stadhuis is te vinden. In vele gevallen zijn reeds woningen van de eigenaar gevor derd ten behoeve van de nieuwe bewoners. Daar er bovendien een officier van Justi tie in de commissie zit, loopt zo'n eige naar bovendien de kans op een strafver volging. Geen trekpleisters Wie op doeltreffende wijze in het buiten land propaganda wil maken voor toeris tisch bezoek aan Nederland, kan dat niet doen zonder Amsterdam als grote trek pleister aan te prijzen. Voor de meeste bui tenlanders i s Amsterdam Nederland. Voor de Duitsers gaat deze stelregel echter niet op. Dit is gebleken uit de statistieken van de Nederlandse Spoorwegen. De Duitsers hebben het afgelopen zomerseizoen name lijk de voorkeur gegeven aan een bezoek aan Den Haag boven dat aan Amsterdam althans de per trein reizende Duitsers. Het dagjesbezoek per trein uit Duitsland aan Den Haag steeg in 1961 ten opzichte van het voorgaande jaar met ruim 70 pet. De oorzaak is duidelijk: Den Haag heeft zijn pier gekregen en Amsterdam had de toerist niets buitengewoons te bieden. Het is te verwachten, dat de hoofdstad ook in 1962 de concurrentie met de residentie in dit opzicht niet aankan. Voor de Amerikanen en andere van ver re komende toeristen zal de hoofdstad op zichzelf wel een attractie blijven. Maar de dagjesmensen raken zo langzamerhand uit gekeken op de drie evenementen: de rond vaart, Artis en Schiphol. Een pier hoeft men er niet te zoeken. Er zijn Amster dammers, die met het succes van de Euro mast voor ogen een hoge uitkijktoren in de hoofdstad willen, die uitzicht biedt over de oude binnenstad. Het is een weinig ori gineel idee, maar mits een geschikte plaats wordt gevonden, bijvoorbeeld in het Oosterdok met uitzicht op grachten en havens zou een toren een trekpleis ter kunnen worden. Misschien zal ook eens aandacht worden besteed aan de sug gestie van een raadslid, in de omgeving van het nieuwe R.A.I.-gebouw een groot amusementpark te stichten. ONZE WOENSDAG- REKLAME: inclusief zakje kruiden, van 1.60 per pond 1.00 per pond 1.35 Bestel nu reeds uw KERSTROLLADE I1BF* ZIE ONZE WEEKEND-REKLAME kent men de zaak aan het blad, waarin zt{ adverteert I. uw advertentie omkleed met het vertrouwen, dat dit dagblad heeft Voor onjuistheden In advertenties, ontstaan door het tele fonisch opgeven, kunnen wii geen verantwoordelijkheid aanvaarden. 500 gram HUTSPOT 15 500 gram RODE KOOL 15 500 gram GROENE KOOL 15 500 gram UIEN 15 1 kg ZOMERWORTELTJES met peterselie 39 1 kg STOOFPEREN (roodkokers) 35 LANGE NIEUWS TRA AT 509 IJ MUIDEN

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 6