Hitlers opkomst gezien door de bril van Bertolt Brecht Ctiefarine ,4 Solly koek l sa gsSrHSXiStfi tsss "S-1 -zsz De Neéen uzen Expositie van Kunst Zij Ons Doel in museum Het Huis Van Looy 4-voudige combinatie inderdaad ited beter! Gift van gouv. Rockefeller stimuleert bouw Nationaal Nieuw-Guinea Museum Het Nederlands kamer koor in Zandvoort Weer volkskerstzang in Concertgebouw m Hustn Verklaring van Soekarno over N.-Guinea DINSDAG 12 DECEMBER 1961 7 Toneelgroep Theater speelt ARTURO 11 Elk der vier bestanddelen van Chefarine „4" is wereldberoemd. De combinatie in één tablet werkt nog krachtiger. Bovendien zorgt één der bestanddelen, dat ook een gevoelige maag niet van streek raakt. Stijn Streuvels-avond in Den Haag Door expeditie verzamelde\ volkskunst verdwijnt naar A merika >'§0% Prijzen uitgereikt aan Bert Schierbeek en J. M. Stam EXPOSITIE IN DE ARK Een huiselijk concert Weihnachts-Oratorium op tweede kerstdag Na succes vorig jaar Kerstconcert Hervormd kerkkoor Zandvoort 1 De radio geeft woensdag 7 elevisie programma 5» VOOR BERTOLT BRECHT heeft de stad Chicago altijd een bijzondere, zij het dan lugubere, aantrekkingskracht gehad. Een van zijn eerste stukken, „lm Dickicht der Stadte", liet hij in Chicago spelen, jaren later „Die Heilige Johanna der Schlachthöfe" eveneens. En als hij in 1941 met „Der aufhaltsame Aufstieg des Arturo Ui" een poging onderneemt om „de kapitalistische wereld de op komst van Hitier te verklaren", dan doet Brecht dat (volgens zijn eigen woorden) „door hem naar een aan die wereld vertrouwd milieu te verplaatsen", namelijk naar Chicago. Brecht ging er dus van uit, dat de kapitalistische wereld zo ver trouwd was met het gangsterdom van Chicago, dat dat aanzienlijk zou helpen het gruwelverhaal van Hitiers weg naar de macht te verduidelijken. MAAR BRECHT kon in 1941 niet weten, dat die beginperiode van Hitler's afgrijse lijke „carrière" hoe bloedig en van ver raad vervuld ze ook was voor het na geslacht nog slechts het voorspel zou be tekenen van gruwelen van nog demoni- scher aard en nog massaler omvang. Daarom lijkt het, twintig jaar nadat het stuk werd geschreven en zestien jaar na dat Hitier zelf in een zee van bloed ver dronk alsof de verplaatsing van de Duit se tragedie naar de groentenwinkels van Chicago die tragedie eerder vervaagt dan verduidelijkt. Want in de geschiedenis van de jaren dertig en veertig zinkt de „weer- staanbare opkomst" zelfs van de super gangster Arturo Ui in het niet, vergeleken bij de „weerstaanbare" voortzetting van Hitiers opkomst, zoals die zich in het Rijn land, in München, in het Südetenland en ten slotte van de Noordzeekust tot diep in de Russische steppen heeft afgespeeld. Als Brecht die voortzetting van Hitler's levens verhaal in het stuk had kunnen betrekken, zou hij de vergelijking met de „bloem kooltrust" van Chicago wellicht zelf heb ben vervangen door iets groters en groot- sers, iets dat althans in de verbeelding van de toeschouwer meer evenredig zou zijn geweest aan de welhaast onvoorstel bare omvang en demonie van Hitiers vol- kenmoord. Ook is het merkwaardig, dat de com munist Brecht met dit stuk de opkomst van Hitier heeft willen verklaren aan „de kapitalistische wereld" en dus niet aan de communistische wereld. Merkwaardig, maar toch ook wel begrijpelijk, want ken nelijk heeft Brecht geen raad geweten met het historische feit dat vele miljoenen van Hitler's oorspronkelijke aanhangers tot de Duitse arbeidersklasse behoorden en hem als „Führer" verkozen boven de leiders van de Duitse socialistische en communis tische partijen, en ook niet met het al evenzeer historische feit dat de in 1933 zeer sterke Duitse communistische par tij geen vinger heeft verroerd om Hitiers verraderlijke greep naar de macht te ver ijdelen of te bestrijden. In dat opzicht doet „Arturo Ui" dat dan geen historisch stuk moge zijn maar toch in zekere zin wel een „leerstuk" de waarheid te kort en gaat het een zeer belangrijke kant van Hitiers „weerstaanbare opkomst" uit de weg. Dat Brecht zelf het niet officieel tot zijn „leerstukken" rekende zal- men dan ook wel hieruit moeten verklaren dat het stuk voor communisten geen lering bevat; de misdadigersbende van Arturo Ui moge dan met behulp van de „bloemkooltrust" de groentenhandelaars van Chicago en la ter van Cicero kunnen terroriseren, de mis dadigersbende van Hitler had nooit de top kunnen bereiken en heel Duitsland en Oos tenrijk in haar greep kunnen krijgen als niet een heel groot deel van het Duitse het stuk optreden: deze hele opvoering werd gedragen door Richard Flink en geen ogenblik bezweek hij onder de last. Op werkelijk sublieme wijze liet hij vooral de innerlijke ontwikkeling van de gangsterlei der zien, de ontwikkeling die voortkomt uit groeiend succes, groeiend machtsbesef en daarmee groeiende machtswellust, en die van een gluiperig, kruiperig schurkje ge- leidelijk-aan een baarlijke duivel, een op mensenvlees beluste demon maakt. Slechts een enkele keer gleed Flink eventjes uit, door een gebaar of een grijns nèt iets te veel te laten herinneren aan Chaplin's pa- volk van begin af aan en juist in het I rodie op Hitler in „De dictator maar begin geheel vrijwillig en zelfs geestdrif- dan herstelde hij zich onmiddellijk en tig achter de „rattenvanger van Brau- zorgde hij ervoor dat de lach van de toe- nau" aan was gaan lopen. Hiervoor wist schouwers wegstierf in een huivering om Brecht blijkbaar geen voor communisti- het gruwelijke dat van achter de idiote sche dogmatici acceptabele verklaring te grimas tevoorschijn kwam. Een ïndruk- geven, en het is danook vooral op dit punt, wekkende creatie, waarvoor Richard Flink dat zijn vergelijking met Chicago ernstig stellig een onderscheiding verdient. mank gaat. HET IS NIET mogelijk, de andere me- SOMMIGE critici hebben tegen „De despelenden stuk voor stuk te noemen weerstaanbare opkomst van Arturo Ui" hoewel velen van hen knap werk deden. Ik het bezwaar gemaakt, dat de figuren van moet volstaan met de namen van Annet het stuk toneelmatig geen eigen leven lei- Nieuwenhuyzen (die prachtig-fel gestalte den, dat zij dus zonder de voortdurende gaf aan de rol van Betty Dollfeet), Lo van confrontatie met de historie niet op eigen Hensbergen als Hindsborough, Guus Ver- dramatische kracht zouden kunnen voort- straete als Clark, Henk Schaer als Toneel- bestaan. Ik deel deze mening, maar ik voel speler, Johan Walhain als Dollfeet, en het niet als een bezwaar. Want Brecht vooral Hetty Beck als de naamloze vrouw heeft er in dit stuk nu eenmaal niet naar die aan het slot in een heel korte nj331* gestreefd, romantisch toneel te scheppen; aangrijpende scène de tolk van de hele het is integendeel zijn bedoeling geweest, mensheid wordt met de uitroep. „Wie ver ons geen moment te laten vergeten dat lost ons van deze pest?!' Arturo Ui een andere naam voor Hitier DE VERTALING van Gerrit Kouwenaar en Chicago een andere naam voor Duits- klonk over het algemeen goed, maar zou land is. De projectie van teksten over de nog beter hebben geklonken als ze niet historische gebeurtenissen heeft immers aangetast was geweest door de moderne ook ten doel, ons geheugen in dat opzicht Nederlandse taai-ziekte: de ziekte van de telkens weer op te frissen. En als Brecht onvoltooid verleden tijd („Sprak je hem. zich als „pur sang" toneelschrijver even Ja, ik sprak hem."). Dit lijkt niet in het laat gaan zoals in de scène a la „Ri- minst meer op spreektaal, en nog minder chard de Derde" op het kerkhof dan kan ik mij voorstellen dat Kouwenaar dit kan dit de toeschouwer in feite wel laten als dichterlijk Nederlands zou hebben be- herademen, maar gezien in het kader van i doeld. Advertentie Vier betrouwbare middelen in 1 tablet doen wonderen tegen pijn en griep l BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Glazen buisje 20 tabletten 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.50 Brecht's stijl en opvatting valt de scène uit de toon, juist omdat de fantasie van de dichter hier de koel-realistische waar neming van de kroniekschrijver heeft weg- gedrongen. ZIEDAAR DUS HET materiaal waar- mee de Toneelgroep Theater heeft gewerkt bij de opvoering, die zij gisteravond in de Haarlemse Stadsschouwburg voor een gelukkig vrij tal tijk en dankbaar publiek heeft gegeven. Het is voor Robert de Vries, die de regie had, bepaald geen gemakke lijke taak geweest, want „Arturo Ui" is voor de regisseur èn de acteurs een stuk vol voetangels en klemmen, juist (ech- ter niet alleen) door de subtiele verhou ding tussen historische werkelijkheid en gangster-maskerade. Maar de Arn hemmers bleken die moeilijkheden over het algemeen wel aan te kunnen, ook al hatd -men zich sommige oplossingen, met name op het gebied van de mise-en-scène, soepeler en in enkele gevallen ook indruk wekkender kunnen voorstellen. Maar deze ondergeschikte bezwaren vallen weg tegen over de grote waarde, die de voorstel ling kreeg door het grandioze spel van Ri chard Flink als Arturo Ui. Met alle res pect voor de soms heel knappe prestaties van de tientallen andere spelers, die in Simon Koster Advertentie Spronkjes van Fabiola verschenen Onder auspiciën van de Belgische am bassade heeft de Belgische Vriendenkring in het Aloysius College in Den Haag hulde gebracht aan de op 3 oktober 90 jaar ge worden nestor van de Vlaamse litteratuur Stijn Streuvels. Aan deze hulde werd medewerking verleend door het Comité Benelux, de K.R.O., de Haagse Kunst kring, het Algemeen Nederlands Verbond, de St. Jacobskring en het gemengd zang koor „Die Haghe". De bejaarde letterkun dige had er van afgezien om zelf op de bijeenkomst te verschijnen. Wel waren zijn oudste dochter, mevr. P. van den Meulenbroeke-Lateur, en zijn oudste zoon, de heer Paul Lateur, aanwezig. Aan hen werd door mr. W. J. A. Wagenaar. pro grammachef van de K.R.O., een bandop name van het K.R.O.-klankbeeld over Stijn Streuvels overhandigd, dat op 30 septem ber werd opgenomen. De Vlaamse letterkundige Andre De- medts, directeur van de gewestelijke om- roep van de Belgische Radio en T.V. te Kortrijk, hield vervolgens een lezing over de diverse facetten van Streuvels' per soonlijkheid en werk. In de pauze van deze spreekbeurt werd op een boekenten toonstelling van werken van de jubilaris de Nederlandse vertaling van het kinder boek van Koningin Fabiola van België „De twaalf Sprookjes" getoond. De sprookjes zijn in het Nederlands vertaald door de viaamse letterkundige Lia Timmermans Terwijl kleine groepjes Papoea's aan de zuidkust van Nederlands Nieuw-Guinea neg steeds zoeken naar sporen van de nu reeds meer dan een maand vermiste Mi chael Rockefeller, staan in Hollandia eni ge kisten met kunstvoorwerpen, die Rock efeller tijdens zijn noodlottig afgelopen expeditie gekocht heeft, te wachten op verscheping naar Amerika. De kisten be vatten rijk bewerkte palen, die bij de vocrouderverering worden gebruikt, schil den, geestenmaskers, speren en roeirie men, voor het merendeel afkomstig uit het aan kunstuitingen rijke Asmatgebied. Een klein deel van deze collectie zal in Nieuw-Guinea blijven en de basis gaan vormen van de collectie van het nog te bouwen Nationaal Nieuw-Guinea Mu seum. Voor de stichting hiervan heeft goeverneur Rockefeller, uit erkentelijk beid voor de grote inspanning die men zich bij het zoeken naar zijn zoon heeft getroost, 20.000 dollar geschonken. Deze „MET GRATIS CHOCOLADE" Youth Theatre naar ons land. Het Youtlh Theatre dat in het voorjaar van 1960 een succesvolle tournee door ons land maakte met „Hamlet" zal in april opnieuw een aantal voorstellingen in Nederland geven. Onder regie van Michael Croft, die momenteel „Hendrik de Vierde" instudeert bij de Haagse Comedie. wordt dan „Richard de Tweede" gespeeld. De voorzitter van de Henriette Roland Holst-stichting, prof. dr. G. Stuiveling, heeft maandag de prijs der stichting voor een televisiespel uitgereikt aan de heer Bert Schierbeek te Amsterdam. De prijs voor grafisch werk ging naar de heer J. M. Stam uit Heemskerk. De prijsuitrei king geschiedde tijdens een bijeenkomst in de cantine van het gebouw van de n.v. Arbeiderspers te Amsterdam. De prijzen (elk van 1.000) worden door deze n.v. beschikbaar gesteld. Het was de 4e en te vens 5e keer (vorig jaar werd geen prijs toegekend) dat de prijzen der stichting werden uitgereikt. Aan de heer Stam was de prijs toege kend voor een tekening van een kinder gezichtje en aan Bert Schierbeek voor zijn in opdracht van de Vara geschreven televisiespel „Het kind der tienduizenden" (uitgezonden 25 maart 1959). De jury merkt in haar rapport onder meer op: Groot dichterlijk vermogen en diepe so ciale bewogenheid hebben hier een tv-stuk van grote dramatische kracht opgeleverd Eens te meer heeft Schierbeek aange toond niet de duistere dichter te zijn waar. voor hij veelal wordt gehouden. Schier- beeks meesterschap over het woord, zijn zuiver gevoel voor dramatiek en zijn be grip voor de eisen van televisie deden de jury eenstemmig besluiten hem voor de prijs voor te dragen". De jury bestond uit Hella Haasse, Piet Beishuizen. Kees van Iersel, Henk Schaafsma, David Ko ning en W. G. van Maanen. De jury voor het grafische werk bestond uit Aart van Dobbenburgh, Cees Bolding en Johan Schwencke. IN DE ARK toont men tot 5 januari schilderijen en aquarellen van de predi kant Ds. R. H. Oldeman en siersmeed- kunst van C. A. Jasperen. Dat Oldeman predikant-schilder genoemd wordt kan ik me wel voorstellen, maar wat het schil deren betreft is hij een begaafd dilettant Er is een groot verschil in de kwaliteit van zijn stillevens in olieverf en zijn landschappen in olie- en waterverf. Daar is verwondering over geuit. Mij verbaast dit niet zozeer. Men kan zich zetten aan het schilderen van een landschap, omdat men dat als mooi ondergaat. Maar wie dan aan het werk is ontdekt dat de natuur soms wel eens minder mooi blijkt dan op het eerste gezicht. Wanneer men deze ge trouw kopieërt, dan kunnen plaatjes ont staan van een vaak valse kleur. Men on dergaat in de natuur namelijk naast vi suele sensaties ook andere, die een stem ming bepalen. Het gaat er nu om ook van die andere sensaties te kunnen getuigen en dus aan het uiterlijk der dingen iets te veranderen. Het is hieruit dat de schil der zal blijken. En dan schiet Oldeman vaak te kort. Het wordt heel anders, wanneer men zich een stilleven opstelt. Hierin kan men immers vóór het werken een kleuren combinatie zoeken, die harmonieus is Wie dan de dingen gaat namaken, ont spoort niet licht meer bij voldoende ge duld om nauwkeurig het voor ogen ge plaatste te volgen. En door het voorbeeld van anderen is dan misschien nog iets toe te voegen, als bijvoorbeeld een landschap je in het verschiet. Oldeman maakte zul ke stillevens en zijn voorbeeld zou wel eens Hynckes kunnen zijn geweest. Voor Oldemans combinatievermogen heb ik ze ker waardering, en respect dwingt hii af voor zijn geduld. Voor figuren als Olde man is het Zuiden met zijn blauwe zee een hachelijk onderwerp. Schilders trek ken ter ontwikkeling van hun kleurgeving vaak naar het Zuiden. Maar dit niet om daar de kleur na te maken, maar omdat het probleem van de kleurstelling zich dan duidelijker lijkt voor te doen dan in eigen omgeving, die men soms te zeer gewend is. Bob Buys Het Nederlands Kamerkoor was maan- lem, een uitvoering geven van het Weih- I dagavond met zijn dirigent Felix de No- nachts-Oratorium van J. S. Bach. Aan dit bel de gast van de Zandvoortse culturele concert werken als solisten mede: Nelly kring ,,'t Helm". Het ontmoetingspunt was Groenevelt, sopraan; Wilhelmina Matthès, de concertzaal van „Monopole" te Zand- alt; Simon v. d. Geest, tenor en Herman voort, waar het kamerkoor zijn gastvrou- Schey, bas. De begeleiding geschiedt door We zou vergasten op een programma van het Noordhollands Philharmonisch Orkest; overwegend bijzonder plezierige koorwerk- Klaas Bolt speelt de orgelpartij. Het geheel jes. Met drie religieuze composities: een Zoals al jaren de goede gewoonte is, zal Haarlems Gemengd Koor op 26 december, tweede kerstdag, 's middags om half drie in de Gemeentelijke Concertzaal te Haar- staat onder leiding van Anton de Beer. Sanctus" van Clemens non Papa, het „Paree, Domine" van Mathieu Gascogne en een „Pater Noster" van Hans Leo Hasz- ler werd korte tijd een verheven geeste lijke sfeer gebracht en later op de avond nog wat weemoedige romantiek van Jo hannes Brahms en een aandoenlijke treur zang van onvervulde liefdeswensen van een 16e eeuwse minnaar. Maar het karak- Komt allen tezamen, komt verheugd ter van deze kooravond werd toch bepaald van harte" is de titel, waaronder op door leuke, speelse en gekruide werkjes. „1 drie- of vierhonderd jaar geleden gecom- woensdag 20 en donderdag 21 december of in onze tijd ontstaan. in het gemeentelijke concertgebouw in Door de geestige conference van Felix Haarlem kerstvolkszangavonden worden de Nobel werd dit concert een prettige, gehouden, georganiseerd door het comité huiselijke aangelegenheid, \\aarbij de scheiding van podium en zaal wegviel en Volkskerstzang. De grote belangstelling, waarbij 5men elkaar zeifs a]s 0ude kennis die deze avonden vorig jaar trokken, toen sen kon begroeten! De toehoorders kwa- zij voor de eerste maal werden gehouden, men zo heel wat te weet over meisjes, die hun zin doordreven of een rijk bestaan als huwelijksvoorwaarde stelden, over een ruzie van een hond en een kat, over een „wuf", dat een zondagse naam voor haar man had bedacht, en nog meer over aan- Op beide avonden zal de samenzang trekkelijke omstandigheden in het leven worden geleid door Jos. de Klerk. Mede- van de mens. Voorzichtigheid bleek gebo- werking verlenen de leerlingen van de den bij de behandeling van het „taai-eigen" koorschool en het mannenkoor „Cantemus van volksliedjes uit Nederland. En wist U, Domino" van de kathedrale basiliek „Sint dat „Au clair de la lune" niet in de eerste Bavo" onder leiding van K. Bornewas- plaats een kinderliedje is? Felix de Nobel ser, het fanfarekorps „Arti et Religioni" heeft deze kwestie maandagavond even uit onder leiding van H. N. van Ossenbrugge de doeken gedaan. en de organisten Teke Bijlsma en Jan Maar daarnaast heeft hij zijn koor weer Schouten. Op beide avonden zal een wel- tot voortreffelijke prestaties gebracht. Met komstwoord worden gesproken door bur- bewonderenswaardige individuele en col- gemeester mr. O. P. F. M. Cremers. De lectieve zangtechniek hebben de zangeres- eerste avond zal worden gesloten door sen en zangers van het koor de talrijke gro- mr. A. Diepenbrock pr, de tweede avond te moeilijkheden van vele der vertolkte door ds. N. van Egmond, Hervormd pre- werken overwonnen. Fraaie toonvorming dikant te Haarlem. Beide avonden begin- met geraffineerde dynamische nuancering werd gecombineerd met een voordracht, die voor elk der gezongen composities ka rakteristiek genoemd kan worden. En zo kon ook de humor van deze koormuziek, waartoe ook werken van Orlando Di Lasso, Scandelli, Diepenbrock, Dresden en Ravel behoorden, met besef voor de artistieke is voor het comité aanleiding de volks kerstzangavonden tot een goede traditie te maken. nen om 8 uur. Het Hervormd Kerkkoor te Zandvoort cember een Kerstconcert geven in de Her vormde kerk. De alt-zangeres Wilhelmina Matthes zal hieraan medewerking verle nen. Het koor zal o.m. de Cantate van Pa- chelbel: „Was Gott tut, dat is wohlgetan' voor koor en orgel vertolken, terwijl de soliste een recitatief en aria uit „The Messiah" van Handel zal zingen en ver schillende Kerstliederen. Ook het koor zal zich met oude en moderne Kerstliederen laten horen. De dirigent zal tevens als orgel-solist optreden met werken van Bach, Handel en andere componisten, terwijl de koorbege leiding op het kerkorgel is toevertrouwd aan de heer Paul van Veelen. WEER VOLKSKERSTZANG IN HILLEGOM Op 20 december zal in Hillegom, in „Treslong", weer de jaarlijkse volkskerst zang worden gehouden. Het comité is met de voorbereidende werkzaamheden gereed gekomen en verwacht nog meer belangstel lenden dan vorig jaar. Het heeft enige moeite gegeven om de zaal van Treslong weer ter beschikking te krijgen, doch met medewerking van de directie werd een oplossing gevonden. Het comité roept alle Hillegommers op om aan de volkskerstzang deel te nemen. De burgemeester zal de bijeenkomst openen; alle zangkoren ver lenen medewerking. gediend. P. Zwaanswijk Advertentie AAflHOUDIGItiGZa EiiBESCHOUWinGEli Exuositie in Fodor verlengd. De ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan der vereniging „Tot Steun" in het Museum Fodor te Amsterdam ingerichte tentoon stelling „Het Kind van Toen, Kinderen van Nu" is verlengd tot en met 17 december. Jeugd en Muziekprijs. Op voorstel van haar voorzitter heeft de Vereniging Jeugd en Muziek ti^lens haar gehouden algemene ledenvergadering te Haarlem be sloten over te gaan tot instelling van een Jeugd en Muziekprijs. Deze prijs zal als hoogste onderscheiding bestaan uit een gouden medaille: deze zal dit jaar beschik baar worden gesteld aan de winnaar (in- IN HET HUIS VAN LOOY exposeert el RPirOOSl. uuiitti gift zal de bouw van het museum, dat tot 7 januari Kunst zi] ons 1 loet werk waarschijnlijk in het centrum van Hollan- van een beperkt aantal leden. Men deed dia komt te staan, ten zeerste bespoedi- meer en Jat bleek vaak een voor- gen- deel in verband met het aspect van het Drs. Wassing, expeditiegenoot van Mi- geheel. Mijn catalogus doorbladerend chael Rockefeller, vertelde dat zij wan- ontcjek dat van iedere inzender mij 'tocht ^om^de^zuTdehfke agebie^n°^steeds pen of meerdere werken hebben getrof van tevoren aankondigden wat zij van de fen door aardig te noemen ot zelts goede bevolking wilden kopen. Dat zetten de kwaliteiten. Ik geloof dit voorheen nooit Papoea's wat zij verkopen wilden voor hebben mogen melden en dat is ver- de ^rijs niet heugend van deze al bijna anderhalve veel viel te onderhandelen. Vele voor- eeuw oude vereniging. wlrem blLkeTnameliT ook'doof^e Sbe^ I MEN MOGE LANG moeizaam meege- volking zelf als kunst te worden gezien gaan zijn met de tijd en zich ten aanzien en wfrden vaak onderling verhandeld, van een meer hedendaags uiten vaak ver- Daardoor zijn er tamelijk vaste prijzen gist hebben, in Simon Buses naar de ab- ontstaan Het betaalmiddel van Rockefel- stractie neigende werk heeft men dan toch Ier en Wassing bestond uit Lempingtabak iets gevonden, dat de exposities van dit en iizeren bijlen. Ze hebben daarmee voor genootschap levend kan houden. Maar ook een waarde van ruim 1700 gulden gekocht, in het meer traditionele wist men de kwa- Een groot deel van het gekochte, dat liteiten op te voeren. Ik besprak al met met een goevernementsvaartuig in Hol- waardering de aquarellen van Jan van landia is gearriveerd, zal verscheept wor- Geem naar aanleiding van diens expositie den naar het Museum van Primitieve in de Galerie Uittenhout. Hij vertoont hier Kunst in New York en het Peabody Mu- weer een aantal, waarvan de „Taanplaats seum in Boston. Er ziin in Hollandia on- te Spaarndam" vooral te waarderen valt der kenners van volkskunst reeds stem- en „Golfbrekers voor de dijk aan het IJsel- men opgegaan om het wegkopen van meer" voor mij de beste inzending voor volkskunst aan banden te leggen. De deze expositie is. stichting van een museum in Hollandia Jo Litscher is eën nieuwe naam voor zou daartoe kunnen bijdragen. De bevol- mij en staat onder werk naar Mexicaanse king van Sentani bij Hollandia, heeft onderwerpen. N. Andre de la Por te is be- reeds toegezegd een tiental prehistorische slist vooruit gegaan. Zijn tekeningen be- bronzen voorwerpen voor de museumcol- vielen me het meest. Jos. de Ridder maak- lectie in bruikleen af te staan. I te wel kundige aquarellen naar circuspaar- den en werkte vermoedelijk aan Van Geems zijde te Zeebrugge, waar Van Geem tot iets intenser gevoelde resultaten kwam. Henk Schoort is de auteur van een goede aquarel en wat illustratieve teke ningen uit Oostenrijk. LEEN SPIERENBURG heeft naar mijn gevoel altijd wat last van zijn handigheid. Hij toont een portret, dat duideijk de in vloed van Modigliani vertoont, maar dat in uitvoering hinkt op verschillende wijze van zien en aanpak. Zijn meer vertoonde Vrouw in negligé" is mij toch het zui verst. J. Staphorst maakte een paar aar dige kleine aquarellen van Haarlem, uit de verte gezien. Herman van Tongeren vond zijn onderwerpen aan het strand of in de duinen. Zijn werk is niet onaantrek kelijk, maar hij zou goed doen zich nog wat te toetsen aan het voorbeeld van gro te landschapschilders, gelijk bijvoorbeeld de Fransman Marquet, die zich meer tot de essentie wist te bepalen. JOS. VOGEL verstaat het schilderen ze ker, maar is me ook wat te handig schil derijenmaker, te weinig uitgaande van een werkelijke ontroering. Leen de Vogels in zending bevat een in deze reeks uitzonder lijk landschap uit Brabant, dat met zoveel meer concentratie dan het andere werk werd gedaan, dat het eruit springt als van een andere hand. Ik dacht dat hij het in deze richting moest blijven zoeken. Greet Visser is naast Van Geem een der meest zuivere figuren. Leo de Winter komt dan dicht in de buurt van het beste op deze expositie met aquarellen uit Medemblik en Hoorn. Bob Buys dividu of ensemble) van het kortgeleden ingesteld Interscholair Muziekconcours. Een ander gedeelte van deze Jeugd en Mu ziekprijs zal intern worden toegekend ter beloning van landelijke of regionale initia tieven. Maria alias in de Scala. De sopraan Maria Callas heeft in de Scala te Milaan de titelrol in „Medea" gezongen en er veel succes mee geboekt. Zij kreeg minstens vijftien open doekjes van de niet al te volle zaal. De opera werd geleid door Tho mas Schippers. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. (Om 8.35 Van de voorpagina, praatje). 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Kook- praatje. 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U.: De vrije wil - III door ds E. Frater Smid. 11.30 Gevar. progr. (herh.). 12.30 Land- en tuinbouw- meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Ham mondorgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Koorzang. 14.30 Carillonspel. 14.40 Pianorecital. 15.05 Hoe worden we geregeerd?, lezing. 15.15 Voor de jeugd. 17.05 Orgelspel. 17.25 Lichte muz. 17.50 Regeringsuitz. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Act. 18.30 R.V.U.: Recla me - II, door Jhr. W. van Andringa de Kempe- naer. 19.00 Voor de kinderen. 10.10 VARA-varia en gram. 19.20 Kanttekeningen, praatje. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Promenade-ork. en sol. 20.35 Zestig jaar levens ervaring, lezing. 20.50 Sammy Millers kasboek, hoorsp. 22.05 Tenor en piano. 22.30 Nieuws. 22.40 Actuele problemen. 22.55 Repetitie kamerorkest. 23.25 Jazzkroniek. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7 00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.10 Gram. 7.30 Gewijde muz. 7.560 Meditatie. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. 11.00 Droom en droe sem, hoorsp. 11.55 Gram. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Gram. 12.37 Ned. Herv. kerkdienst. 13.00 Nieuws. 13 15 Lichte muz. 13.45 Gram. 15.00 Dit heeft de Indonesische minister van I J?'i?dcTonc- 115 ?5 pf°sr. over vrijetijdsbesteding. Rnitenlanrlce 7aken Rophandrin meppp- 16 00 Voor de ]eugd 1720 Gram. 17.40 Beursber. Buitenlandse zaken, boeoanario. meege- 17 45 Gram 18 00 Regeringsuitz.Plaats en func- deeld. De president, aldus Soebandrio, zal tie van het Koninklijk Instituut voor de Tropen. op 19 december een ge-detailleerde verkla- Prof. dr. F. A. van Baren, hoofd van het bodem- rine uitseven over dp stannen die eeno- kundig laboratorium, spreekt over: De menselij- g Ullgeven over ae stappen die geno ke factor jn hef Internationale Hulpverlenings programma. 18.10 Koorzang. 18.30 Het spectrum, lezingen. 18 45 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Muziek van het Leger des Heils. 19 30 Radiokrant. 19 50 Gram. 20.10 Gevar. progr. 21.00 Gr«m. 21.10 Radio-phil- harm.ork. en solist. 22.00 Kanttekeningen bij de voorpagina 22 10 Lichte muz. 22 30 Nieuws. 22 40 Avondoverdenking. 22.55 Platennieuws. 23.55— 24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. ij 12.00 Nieuws. 12.03 Gram 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Beursber. 13.00 Nieuws. 13 15 Kamer- muz. 14.00 Schoolradio. 15.00 Ork.concert. 16.00 Op 19 december zal president Soekarno een verklaring afleggen „over de strijd voor de bevrijding van Irian". In verband met deze strijd is een commissie voor de nationale defensie ingesteld. men moeten worden om het betwiste ge bied te veroveren. Soebandrio deelde dit mede nadat Soekarno meer dan zes uur met de chefs van staven der strijdkrach ten had vergaderd. In deze bijeenkomst heeft de president verklaard dat hij zijn definitive besluit had genomen. De chefs van staven hadden zijn standpunt goedge keurd. Hoewel Nieuw Guinea nog steeds de ge moederen in Indonesische regeringskrin- I Be7Irsbér"l67o6 "Ëngeise les.'"l6.21 Tjrk'conc. 16'45 gen bezighoudt, begint men toch ook meer Pianorecital. 17.oo Nieuws. 17.15 Gram. 17.50 aandacht te schenken aan de Aziatische ?ULkdfspL ,n8 v°„„? aam' ,i8,10 L,tk^n?orap! en r j i filosofie. 18 30 Voor de soldaten. 18.50 Sportkron. spelen van 1962, waarvoor Indonesië als 19.00 Nieuws. 19.40 Liederen. 19 50 Herinneringen aan toen.. 20 00 Ork.concert. 20 30 Gram. 20.50 Lichte muz. 21 00 Verz progr. 22 00 Nieuws. 22.10 Orkestconcert 22.55—23.00 Nieuws. gastheer wil optreden. Ook spant Soekar no zich in om de vreemdelingenindustrie te bevorderen op Bali en in andere delen van Indonesië. Zou Indonesië plannen koes teren om zich met geweld van Nieuw Gui nea meester te maken, dan zouden waar schijnlijk andere plannen volkomen van de baan zijn. De Indonesische pers heeft vandaag veel mêntaire' fïlm 2105 ruimte besteed aan de recente verklaringen van de president. Zij schrijft dat de hele natie met ongeduld op zijn bevelen wacht. NCRV: 17 00 Voor de kinderen. NTS: 17 35 ln. De bevolking blijft kalm. De situatie ternat leugdjournaal. CVK-IKOR-RKK17.45— heeft echter invloed op de prijzen van de 18 (>5 Jeugdprogramma over de Bijbel NTS: 20.00 belangrijkste levensmiddelen,, die sinds ^rr^L;namI1[7oTevaArVpRr^r202f40ATV-fnm gisteren met twintig percent zijn gestegen. 22.10-22.40 De Kring, gedachtenwisseiing. VOOR DINSDAG NTS: 20 00 Joum 20 20 TV-film 20 40 Docu- '"-i 21 05 23 00 Speelfilm. VOOR WOENSDAG

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7