Kennedy weigert steun aan de Britse Katanga - politiek "LggSHZEEP erdieup^ MODPIS Kinderbijslag voor zelfstandigen in Tweede Kamer goedgekeurd HET WEER Voelhoorngesprekken in Moskou zullen doorgaan Macmillan wil stopzetting van de UNO-act ie Twee doden in het verkeer Bij een inkomen beneden 4000 ook bijslag voor het eerste en het tweede kind Amerikanen sturen 36 helikopters naar Vietnam Frankrijk blijft echter gekant tegen besprekingen over Berlijn Eén met dertien in de toto GESCHENK VERPAKKING I 4-Cent .Esra*W3i F-7650t 47e JAARGANG NUMMER 35 WOENSDAG 13 DECEMBER 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. 2 STUKS 1.95 -3 ST. 2.50 De nieuwe wet Het woord is aan Verzoek aan onze weekalbonnees In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 6 Horen en Zien4 Kunst 4 Langs sluizen en havens5 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving5, 6 Feuilleton 9 Panda en andere beeldverhalen9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's MORRIS "êeforeyou êuy! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Regen ÈÈÊÈÈmÊMmm illiwwPw x - l'oor extra-prijs meldden zich 3521 deelnemers IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN - IJ MUIOEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal t 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129-88. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peerboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondenten) LONDEN. De Britse regering stelt alles in het werk om een ernstige binnen landse en/of buitenlandse politieke cri sis over de door de UNO gevraagde bommen voor gebruik in Katanga te voorkomen. Zij tracht haar conservatieve tegenstanders in het Lagerhuisdebat van morgen het gras voor de voeten weg te maaien. Vandaar dat, na een dag van vertwijfeling en bitterheid over het uit blijven van enige steun van president Kennedy voor het Britse denkbeeld om een onmiddellijke wapenstilstand in Ka- tanga te laten afkondigen, premier Mac millan tenslotte besloot zonder Ameri kaanse steun en op eigen houtje een formeel beroep te doen op de UNO- secretaris-generaal, om het vuren in Ka- tanga te staken. Dit beroep is vandaag* in New York ingediend. In Parijs deden Lord Home, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, en zijn Franse collega Couve de Murville wan hopige doch vergeefse pogingen om via Dean Rusk, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Kennedy's toestem ming te krijgen. De beslissing van het Britse kabinet werd van uur tot uur uitgesteld. Macmil lan greep tenslotte de „transatlantische" telefoon en sprak met de president. Het gesprek duurde zo lang, dat Kennedy te laat op een officiële lunch in het Witte Huis arriveerde, doch Kennedy gaf Mac millan nul op het request. De Britse regering moest toen kiezen tussen twee risico's, namelijk een politie ke crisis in eigen land of een verbreding van de kloof tussen Engeland en de Ver enigde Staten over Kongo. Macmillan be sloot tenslotte zijn eigen partij en het Lagerhuis te kalmeren en als lokaas een regeringsmotie in te dienen, welke aan vaardbaar moet worden geacht voor het opstandige deel van de Tories. In deze motie vraagt de regering de steun van het Lagerhuis voor een formeel Advertentie NIOUSON De nieuwe kinderbijslagwet, die nog door de Eerste Kamer moet worden goedgekeurd, beoogt kinderbijslag te verlenen aan zelfstandigen, in het al gemeen van het derde kind af. Voor de „zeer kleine" zelfstandigen, dat zijn zij die een inkomen van minder dan 4000 per jaar hebben, is door aanvaarding van het amendement-Kikkert (C.H.) de bepaling in de wet opgenomen dat zjj ook voor de eerste twee kinderen bij slag zullen ontvangen. Deze is gelijk aan die voor loontrekkenden, namelijk 58.50 per kwartaal voor het eerste kind en 63.90 voor het tweede. De kosten, ongeveer zestien miljoen gul den, worden uit de schatkist betaald. Zelfstandigen tussen 15 en 65 jaar, wier inkomen minder dan 8250 per jaar bedraagt, zullen 2,2 percent premie moeten betalen, ook al krijgen zij geen kinderbijslag. Van de premiebetaling zijn ongehuwde vrouwen boven 45 jaar vrijgesteld. Zelfstandigen, wier inko men meer dan 14.000 per jaar be draagt, krijgen geen kinderbijslag. De regering had deze grens op 12.000 wil len stellen, maar een voorstel-De Kort (K.V.P.) maakte er 14.000 van. Het zo genoemde „Lueaskind" wordt voorlopig gehandhaafd. Voorlopig blijft dus de bepaling bestaan, dat belasting plichtigen ook aanspraak hebben op kinderaftrek voor één ander eigen of aangehuwd kind dan wel pleegkind, dat 16 jaar of ouder doch jonger dan 21 jaar is, mits reeds voor drie kinderen aanspraak op kinderaftrek bestaat. verzbek aan de UNO-secretaris-generaal tot het onmiddellijk staken van het vuren. Maar het staat wel vast dat dit morgen met afgrijzen zal worden ontvangen en be schouwd zal worden als een gebaar van moedeloosheid. Verwacht wordt dat Oe Thant het Britse verzoek naar de Veilig heidsraad zal verwijzen. Het is nog maar kort geleden (24 no vember), dat de Veiligheidsraad Oe Thant een nieuw mandaat gaf om geweld te ge bruiken om de Europese huurlingen uit Katanga te verdrijven. Engeland steunde dit besluit niet, maar het stemde niet te gen. Het Amerikaanse standpunt is, dat de beste manier om een wapenstilstand te krijgen een stopzetting van de gevechten door Tsjombe is. Na alle Britse dubbel zinnigheid van de laatste dagen heeft Macmillan duidelijk gemaakt dat hij, wat de Kongo betreft, de UNO in de steek laat, ondanks de maandag door minister Heath gegeven verzekering, dat de Britse regering de Volkenorganisatie blijft steu nen. Het betekent dat Engeland bezig is Tsjombe in een sterke positie te brengen tegenover de centrale Kongolese regering. Volgens Londen is de UNO te ver gegaan. In plaats van als politie-agent op te tre den heeft zij zichzelf tot partij gemaakt in Kongo. Aangezien de Britse regering na lange aarzeling vrijdag besloten had aan het verzoek van de UNO, om bommen te zenden, te voldoen, doch maandag hals overkop op dit besluit terugkwam, is de slotsom dat Macmillan, die zich overigens niet gauw uit het veld laat slaan, in een soort paniek is geraakt toen hij een groot deel van zijn partij tegen zich kreeg. Nu hij deze aanhangers probeert te sussen, zijn echter andere Conservatieven, Advertentie TEL.II025 5MEDE5TE.43-^3 die het optreden van de UNO goedkeuren, in actie gekomen. Zij dienden een motie in, welke tot ver dere steun aan de Volkenorganisatie op roept. In elk geval staat vast dat presi dent Kennedy niet wil breken met de Afro-Aziatische naties. Evenals tijdens de Suez-crisis vallen Frankrijk en Engeland elkaar weer in de armen en staat de Sov jet-Unie terzijde, wachtend op het goede moment om uit de verdeeldheid van het westen profijt te trekken. Terecht is bovendien in het Lagerhuis opgemerkt dat de weifelachtige houding van de Britse regering een belangrijke factor is geweest, welke tot de huidige catastrofale situatie in Katanga heeft ge leid. De oorzaken zijn niet alleen de fou ten van UNO-functionarissen, maar ook de machtige commerciële belangen in dit koper- en uraniumgebied, welke bij dit alles een rol spelen. BRUSSEL De Belgische regering acht de actie van de UNO in Katanga absoluut onaanvaardbaar omdat ze een werkelijke oorlogvoering is en de secretaris-generaal tot nu toe niet heeft kunnen bewijzen dat er gewettigde motieven waren voor deze actie. De Belgische regering heeft hier tegen scherp geprotesteerd en zal het blij ven doen. Ze is van oordeel dat door on derhandelingen tussen Katanga en de na tionale Kongolese regering een vreedzame oplossing moet worden gevonden, geba seerd op een federalistische Kongolese staat. Dat waren de hoofdpunten van de verklaring, welke de Belgische minister Spaak, gisteren heeft afgelegd in de Bel gische Kamer. I.EOPOLDSTAD (UPI) Een woord voerder van de UNO heeft te Leopold- stad meegedeeld dat gevechtsvliegtuigen van het internationale politieleger dinsdag te Jadotstad één en in Tsjombe's bol werk Elisabethstad twee Katangese pant serwagens hebben vernietigd. Op een twee honderd kilometer van Elisabethstad ver wijderde Katangese luchtmachtbasis werd een vliegtuig voorgoed onschadelijk ge maakt. De Katangezen hadden zondag avond en maandagmorgen in vier aan vallen, op het vliegveld van de hoofdstad, 26 bommen afgeworpen. Dinsdagmorgen volgden nog eens twaalf bommen. De in stallaties werden echter niet beschadigd. Steeds meer versterkingen voor de UNO strijdkrachten arriveerden intussen in Eli sabethstad. Zweedse soldaten hebben een brandstofdepot van de Katangezen vernie tigd; Ierse en Zweedse troepen hebben Katangese strijdkrachten teruggedreven die trachtten het kamp van de Baloe- bavluchtelingen te bereiken. Rabindranath Tagore: De mens lijkt te veel op God om zich zelf te kunnen loochenen, en te weinig om zichzelf te kunnen vervolmaken. In verband met de korte innings- pêriode in de Kerstweek, verzoeken wij u volgende week voor twee weken te willen betalen. DE ADMINISTRATIE Suzanne Suchet en Denise Trouillard hebben het wereldhoogterecord met een zweefvliegtuig verbeterd. Zij ste gen nadat zij tot een hoogte van 126 meter waren opgetrokken nog 723 m., (eveneens een nieuw wereldrecord) waarmee zij het hoogterecord op 849 meter brachten. Deze opname werd ge maakt op het Franse vliegveld Issoire bij Clermont-Ferrand. In Mussel is de landbouwer G. Groene- wold, toen hij op de fiets uit een zijweg kwam aangereden door een autobus. In het ziekenhuis in Winschoten is de man Overleden. In Nijmegen is de 56-jarige heer J. Lui ken toen hij per fiets de Weurtseweg over stak aangereden door een auto. Hij was op slag dood. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag het ontwerp Kinderbijslagverzekering aangenomen met 84 tegen 47 stemmen. Tegen stemden de fracties van de P.v.d.A., P.S.P., S.G.P. en de heer Aan- tjes (A.R.). Met 85 tegen 44 stemmen verwierp de Kamer de motie van de heêr Berger (P. v.d. A.) waarin minister Veldkamp werd verzocht het ontwerp „in nadere overweging" te nemen. Voor stemden slechts P. v.d. A. en P.S.P. De bewinds man had verklaard dat hij deze motie naast zich neer zou leggen als zij mocht worden aangenomen. Het amendement De Kort (K.V.P.) om de grens van 12.000, waarboven zelf standigen geen kinderbijslag meer zullen krijgen, te verhogen tot f 14.000, werd aanvaard bij zitten en opstaan. Tegen stemde de fractie van de V.V.D. Met 80 te|en 49 stemmen werd het amendement van de heer Berger (P. v.d. A.) verworpen dat beoogde de kosten van de kinderbijslag voor invaliditeitsrente- trekkers voor de helft tenlaste van het rijk te laten komen. Voor stemden P. v.d. A., P.S.P., C.P.N., mej. Ten Broecke Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen en hier en daar mist. Overwegend ma tige wind tussen zuidoost en zuidwest. Dezelfde temperatu ren als vandaag of iets lagere Volledige weerrapporten op pagina twee. SAIGON (UPI) In Saigon, de hoofd stad van Zuid-Vietnam, zijn gisteren twee met helikopters uitgeruste Amerikaanse eenheden aangekomen in het kader van Amerika's verhoogde hulpprogramma van dit land, dat door het communisme wordt bedreigd. Het detachement telt in totaal 370 man; zij zullen de 36 helikopters van het type Shawnee bedienen, die president Ngo Dinh Diem zijn verstrekt. Op korte termijn worden in Saigon nog meer Ame rikaanse troepen en materieel verwacht, waaronder misschien vliegtuigen. Sinds de verdeling van Vietnam in 1954 hebben de Amerikanen Zuid-Vietnam militair ge steund. Hoekstra (WD.) en de heren Van Ei bergen en Van Nierop (beiden A.R.) Het amendement-Kikkert (C.H.), om de kring der „zeer kleine" zelfstandigen te verruimen, werd aanvaard zonder hoofde lijke stemming. Nadat de nieuwe kinderbij Slaéregeling was aanvaard heeft de Kamer een daar mee verband houdend wetsontwerp Tot herziening van de kinderaftrek aangeno men. Het ontwerp bevat enige wijzigingen in de bepalingen betreffende looninkom- sten en vermogensbelasting. Voorgesteld werd o.m. de kinderaftrek voor het zo genoemde extra kind (populair-fiscaal „Lueaskind" genoemd) te laten vervallen. Dr. Lucas (K.V.P.) had evenwel enige amendementen ingediend om dit te voor komen. Staatssecretaris Van den Berge zei, dat hij het extra-kind in het fiscale huisgezin eigenlijk als een soort onderge schoven kind beschouwde. Hij verzette zich evenwel niet tegen de uit de Kamer naar voren gekomen wens, deze zaak pas bij de komende algemene belastingherzie ning te bespreken. PARIJS (UPI) De ministers van Bui tenlandse Zaken van de westelijke Grote Vier zijn te Parijs overeengekomen dat de Verenigde Staten moeten doorgaan met „voeihorengesprekken" op diplomatiek ni veau met de Russen. Welingelichte Ame rikaanse zegslieden voegden hieraan toe: „Het standpunt van de Amerikaanse re gering, dat zij, wanneer daarvoor een re delijke basis bestaat, bereid is om in on derhandeling te treden, blijft gehand haafd". De ministers Rusk, Home, Couve de Murville en Schroder kwamen gisteravond bijeen nadat er tussen de Verenigde Sta ten en Frankrijk een heftig geschil was ontstaan over de vraag of en zo ja, op welke wijze het Westen de Sovjet-Unie moest benaderen inzake vredesonderhan delingen over Berlijn. Een gemeenschappelijke verklaring die na deze ontmoeting werd uitgegeven luid de: „De vier ministers van Buitenlandse Zaken hebben hun discussie van de kwes tie Berlijn en de Duitse problemen beëin digd. Zij hebben overeenstemming bereikt Premier Ben Goerion van Israel ver wisselde zijn gebruikelijke open over hemd zonder das voor het traditionele Birmaanse kostuum tijdens een tuin feest dat te zijner ere gegeven werd in de presidentiële residentie te Ran goon. Ben Goerion zet het mes in een taart die de vorm heeft van een david ster. Links premier Oe Noe van Birma en rechts president Oe Win Maung, de gastheren van de Israëlische premier, die een staatsbezoek aan Birma brengt '-.A x*. O ::V - l»gp vx. - s-w -ï- over de rapporten die morgen zullen wor den uitgebracht aan de ministerraad van de NAVO. Aan het slot van de NAVO-con- ferentie kan een communiqué worden ver wacht". Volgens westelijke zegslieden zijn de ministers overeengekomen in plaats van een gezamenlijk rapport allen een eigen verslag voor te lezen in de NAVO-con- ferentie. De zegslieden menen dat deze verslagen in aanzienlijke mate zouden overeenstemmen, hoewel zij hieraan toe voegden dat graduele verschillen kunnen voorkomen. (Reuter) Diplomatieke waarnemers zijn van mening dat als men de uitlatin gen van de verschillende woordvoerders met elkaar vergelijkt, tot de slotsom komt dat de vier ministers geen werkelijke voort gang hebben geboekt. Frankrijk blijft te gen besprekingen met de Russen over Ber lijn, al is het niet tegen contact van de Amerikanen en de Britten met de Russen. In Britse kringen meent men dat de Westduitsers de Amerikaanse en de Brit se regering wat dit betreft, nader zijn ge komen dan ooit tevoren. Een negatieve aanwijzing aldus onze correspondent is dat minister Rusk van daag een bezoek aan het Franse staats hoofd, generaal De Gaulle, wilde brengen om te pogen de kloof Parijs-Washington te overbruggen. Nadrukkelijk hebben de Amerikanen de verzekering gegeven dat de minister geen persoonlijke boodschap en nog minder een uitnodiging van presi dent Kennedy had over te brengen, met het doel ook De Gaulle te betrekken bij de aanstaande Anglo-Amerikaanse ontmoe ting op Bermuda. Een tweede teken van onzekerheid on der de vier grote mogendheden kan men lezen uit het verzoek aan de Berlijnse bur gemeester Willy Brandt voor een consul tatie naar Parijs te komen, waar hij gis teren een onderhoud had met de vier mi nisters afzonderlijk. Dertig divisies Het parlement van de Westeuropese Unie, waarin parlementaire afgevaardig den van Nederland, België, Frankrijk, Lu xemburg, West-Duitsland, Italië en Groot Brittannië zitting hebben, heeft dinsdag een diepgaande beschouwing gewijd aan de stand der Westeuropese defensie binnen de NAVO. Het debat, dat door zeven rapporteurs was voorbereid, werd ingeleid door de Ne derlandse afgevaardigde J. J. Fens (KVP) als voorzitter van de defensiecommissie. Vanmiddag om 12 uur had zich op het bondsbureau van de K.N.V.B. in Den Haag slechts één deelnemer gemeld met 13 juiste uitslagen in de sporttoto van zondag jongstleden. Van het totale bedrag dat voor de eerste prijs beschikbaar was, te weten 142.032, krijgt hij netto 50.000. Er kwamen 31 meldingen binnen van 12 punten. Deze deelnemers delen een to taal bedrag van 160.680,47 77.472 die beschikbaar was voor de tweede prijs plus de 83.208,47 die over was van de eerste prijs) en ontvangen ieder 4.405,55. Voor de extra-prijs van de vijf gelijke spelen meldden zich 3521 deelnemers, van wie 37 met 2 kolommen, 3 met 3 kolommen en 1 met 4 kolommen. Er was 38.736 beschikbaar. Per kolom zal hier ongeveer 10 90 wordnn iiitgotcoprd

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1