Kroesjtsjev waarschuwt Wenen en Kopenhagen Marie Besnard vrijgesproken Westen verwerpt de Russische aanklacht tegen Heusinger Ook Tsjechen contra de Albanese communisten ■■■-. X>r andere koek! oolly koek WERELDNIEUWS Infiltratie in geheime dienst van Bonn Motie van wantrouwen tegen regering-Debré DOUWE EGBERTS dat smaakt Zaakgelastigde vervangt ambassadeur Vliegtuigbotsing in België: 13 doden Oostduitse schooljongens veroordeeld Indische vlag boven Goase dorpen Bewoners van Tristan da Cunha willen terug Sékoe Toeré onthult communistisch complot UNO handvest geldt ook voor de Kosmos raatótoel ;pri WOENSDAG 13 DECEMBER 1961 3 Wegens Deens-Duits Oostzeecommando en Oostenrijks associatie met de EEG Radicalen en socialisten peilen de oppositie Zachte geurige pijptabak IIISImé Drie eilandbewoners aan pneumonia overleden (Op de Pinokkio russischw waarschuwingen MOSKOU (UPI) De Russische rege ring heeft Denemarken gewaarschuwd dat zij misschien zal moeten overgaan tot het nemen van maatregelen in het belang van Ruslands veiligheid, als gevolg van de tot standkoming van een gezamenlijk West duits-Deens Oostzeecommando in NAVO verband. De waarschuwing is vervat in een nota waarvan afschriften zijn toegezonden aan de andere Scandinavische diplomatieke missies in de Russische hoofdstad. De juiste inhoud van de nota is nog niet bekend, maar uit welingelichte Scandinavi sche kringen wordt vernomen, dat Dene marken erin wordt beschuldigd van het mede helpen verhogen van de spanningen in het Oostzeegebied. In Scandinavische kringen verwacht men niet dat de Russen in de Westduits- Deense overeenkomst aanleiding zouden vinden, om opnieuw bij Finland aan te dringen op gezamenlijk Fins-Russische de fensiemaatregelen. Op 25 november stem de het Kremlin toe in opschorting van be sprekingen in die richting, omdat Finland meende dat de spanning in Scandinavië er onnodig door zou worden verhoogd. De overhandiging van de nota aan De nemarken viel samen met de overhandi ging van een nota aan de Verenigde Sta ten, waarin werd gevraagd om uitlevering van de Westduitse generaal Adolf Heusin- ger, verbonden aan de permanente NAVO raad in Washington, die zich in de Sovjet- Unie zou moeten verantwoorden wegens oorlogsmisdaden. Westerse kringen in Moskou meenden dat beide nota's onderdeel vormen van een Russische campagne tegen de Noordatlan- tische Verdragsorganisatie. WENEN (Reuter) De Sovjet-Unie heeft de Oostenrijkse regering laten weten dat zü een associatie van Oostenrijk met de Europese Economische Gemeenschap onverenigbaar acht met het Oostenrijkse staatsverdrag en de neutraliteit van dit land. Een Russische memorandum van deze strekking volgde op het besluit van de Oos tenrijkse regering, de EEG te vragen om onderhandelingen over een akkoord „inza ke een economische regeling" met Oosten rijk. De juiste inhoud van het memoran dum is nog niet bekend. Steeds meer mensen worden de laatste dagen in Bonn aan een streng verhoor onderworpen naar aanleiding van de ar restatie wegens spionage van twee hoge leden van de Bundeswehr, namelijk Peter Fuhrmann, een 46-jarige hoge ambtenaar, en Carl Otto von Hinckeldey, een 49- jarige luitenant-kolonel van de staf. Vol gens het openbaar ministerie hebben bei de arrestaties niets met elkaar te maken en is hun samenvallen volkomen toevallig. Von Hinckeldey zou door onachtzaam heid staatsgeheimen bekend hebben la ten worden. Er is echter geen sprake van dat hij in dienst stond van de Rus sen, zoals in sommige persberichten ge zegd is. Wel was dat het geval met Fuhrmann, wiens naam zelfs niet met zekerheid vast staat. Hij werkte regelrecht in opdracht van de Russen in het hart van de West duitse contra-spionagedienst. Jarenlang schijnt Fuhrmann hier werk voor de Rus sen gedaan te hebben en men vreest dan ook dat hij kans heeft gezien Moskou volledig op de hoogte te brengen van een groot deel van de Westduitse spionage- geheimen. PARIJS Onmiddellijk nadat Frank- rijks premier Michel Debré gisteren in de Nationale Vergadering zijn aanvullende begroting zonder vertrouwenskwestie de finitief (met 307 tegen 192 stemmen) aan vaard had gekregen, hebben de socialis ten en de radicalen een motie van cen suur tegen de regering ingediend. De motie van wantrouwen werd niet met re denen omkleed, in de kennelijke hoop der zestig initiatiefnemers aldus ook zoveel mogelijk andere handtekeningen, even eens uit het rechtse kamp, te kunnen vergaren. Niettemin schijnen zelfs de socialisten en radicalen nauwelijks te verwachten een meerderheid tegen de regefing te zullen kunnen verenigen. In geval van zo'n meerderheid zou de president der repu bliek zonder twijfel het parlement on middellijk ontbinden. De bedoeling lijkt eerder voor te zitten een debat over so ciale, economische, militaire, buitenland se en vooral ook Algerijnse politiek uit te lokken, dat vermoedelijk nog deze week gehouden zal worden, om daarna de neu zen van de oppositie weer eens te kun nen tellen. De motie van afkeuring, die morgen zal worden behandeld, bestaat slechts uit de woorden: „De Nationale Vergadering besluit tot afkeuring van het regeringsbeleid". De begroting waarin nieuwe belastingen en economische maat regelen zijn voorgesteld is door de se naat voor de derde maal verworpen. PARIJS Marie Besnard, die ervan be schuldigd was, twaalf jaar geleden een do zijn familieleden, onder wie haar man en kennissen met arsenicum uit de weg te hebben geruimd, is gisteren op haar twee de proces in Bordeaux vrijgesproken. Op de elf vragen die de lekenjury «naar aan leiding van de debatten waren voorgelegd kwamen elf antwoorden binnen die Marie Besnard vrijpleitten van alle schuld. Daarmee had dit opzienbarende Franse proces sedert de laatste oorlog, dat tegen deze „grootste gifmengster der twintigste eeuw" werd gevoerd, zijn tweede en nu wel definitieve einde gevonden. Bij een in terview dat Marie Besnard onmiddellijk na de uitspraak door een Franse Televisie reporter werd afgenbmen, verklaarde zij nooit aan deze ontknoping getwijfeld te hebben. De hemel heeft mij altijd be schermd, aldus Marie Besnard. en ik voel me zeer vermoeid en zeer gelukkig De Franse justitie heeft zich twaalf jaar met deze zaak beziggehouden. In 1952 en in 1954 heeft de vrouw ook al terechtge staan, maar beide keren moest de zaak voor nader onderzoek worden terugverwe zen. Na het proces van 1954 hebben de des kundigen zeven jaar aan hun rapport ge werkt. Zij hebben evenwel niet categorisch kunnen verklaren, dat het in de lijken van de slachtoffers gevonden arsenicum in do delijke dosis moet zijn ingenomen. Tijdens de drie rechtzittingen legden de toxicolo gen tegenstrijdige verklaringen af. Marie Besnard werd in 1949 gearresteerd en bracht viereneenhalf jaar in de gevange nis door. Advertentie in handige plastic tabakszak Coopvaett i nNNQ 17£57/i dragen, die hij in Hitlers aanvalsoorlogen had weten te verwerven. BONN De Russische regering heeft de Amerikanen gevraagd de Westduitse generaal Heusinger uit te leveren, zodat deze in de Sovjet-Unie terecht kan staan voor oorlogsmisdaden, die hij volgens nieuwe in Oost-Duitsland gevonden docu menten in het Derde Rijk zou hebben ge pleegd. De Russen baseren hun uitleve ringsverzoek op een overeenkomst van de grote vier van 8 augustus 1945, waarin de vervolging en berechting van Duitse oor logsmisdadigers werd vastgelegd. De regering in Moskou zegt, dat Heu singer, die nu voorzitter is van de perma nente militaire commissie van de NAVO in Washington, de plannen voor Hitiers aanvallen op de Sovjet-Unie, Engeland, Frankrijk, Joegoslavië en zelfs Zwitser land heeft uitgewerkt. Voorts zou hij deel hebben gehad in de voorbereiding van het onmenselijke be zettingsregime in Rusland en zou hij de verantwoordelijkheid dragen voor moor den op krijgsgevangenen, gijzelaars en Russische burgers. In Washington, Parijs en Bonn zijn oe beschuldigingen tegen Heusinger door woordvoerders van de hand gewezen. Vol gens de Amerikaanse woordvoerder was het de Russen met het uitleveringsver zoek alleen maar te doen om tweedraent te zaaien in de NAVO, juist op de voor avond van de bijeenkomst van de raad van de NAVO in Parijs. In Bonn wees de woordvoerder van het ministerie van Defensie erop. dat de Rus sische ^beschuldigingen een herhaling zijn van de propaganda-manoeuvres tegen Heusinger in 1960, het jaar waarin deze voorzitter van de permanente NAVO- commissie werd. Heusinger, die in 1897 werd geboren, werkte sinds 1931 in de generale staf van het Duitse leger. Sinds 1937 was hij werk zaam op de afdeling, die de operatieplan nen opstelde. In 1940 werd hij leider van deze afdeling. Na de aanslag op Hitier van 20 juli 1944 werd Heusinger, hoewel zelf gewond geraakt bij de aanslag, ge arresteerd. Wegens gebrek aan bewijzen werd hij evenwel vrijgesproken van mede plichtigheid. Hij keerde echter niet terug in zijn functie, omdat Hitier hem niet meer scheen te vertrouwen. Na 1945 hiel den de geallieerden Heusinger drie jaar vast in een interneringskamp. In 1950 werd hij daarop militair adviseur van de bondsregering. Heusinger heeft steeds gezegd ingewijd geweest te zijn in de plannen voor de aanslag op Hitler. Overtuigend heeft het echter nimmer gewerkt, want als de aan slag gelukt was, was Heusinger een van de slachtoffers geweest, die hun leven er bij zouden hebben verloren. In de bondsrepubliek heeft Heusinger zijn naam niet altijd goed gedaan door steeds met nadruk de onderscheidingen te Generaal Adolf Heusinger, de West duitse voorzitter van het permanente comité van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie Advertentie WENEN (UPI) Blijkens een te We nen beluisterde uitzending van radio Praag heeft Tsjechoslowakije zijn ambassadeur dinsdag uit Albanië teruggeroepen en de Albanese ambassadeur in Praag verzocht het land te verlaten daar zijn vijandige activiteiten niet langer kunnen worden ge tolereerd. Radio Praag meldt dat de Tsjechoslo- waakse regering van plan is om haar am bassadeur in Albanië Malik permanent te vervangen door een zaakgelastigde. Tsjechoslowakije is de eerste Russische satellietstaat die hiermee het voorbeeld van Moskou heeft gevolgd. Op een persconferentie heeft de Oostduit- se minister van Buitenlandse zaken, Win- zer, gezegd dat de leiders van Albanië een nationalistische politiek voeren, waardoor de eenheid in het socialistische kamp scha de wordt berokkend. Hij zei voorts dat Oost-Duitsland zal afwachten, welke con clusies Tirana uit de Russische stap zal trekken. Daarna, aldus Winzer zullen wij ons standpunt bepalen. Albanië heeft intussen premier Kroesjt sjev betiteld als anti-Albanees, anti-mar xist en revisionist. Volgens het Albanese persbureau ATA zijn overal in het land spontane betogingen van arbeiders gehou den, waarbij steun werd gegeven aan de leider van de Albanese communisten En- ver Hoxha, in zijn ideologsiche strijd met Kroesjtsjev. WARSCHAU (UPI) Gisteren is in Warschau een economische conferentie be gonnen van de landen van het Warschau pact. Albanië is niet vertegenwoordigd. Er BRUSSEL (ANP) —Bij de botsing tus sen twee transportvliegtuigen zijn dins dagochtend bij een landing op het vlieg veld van Chièvres, ten noorden van de Begische plaats Bergen aan de Franse grens dertien leden van de Belgische luchtmacht om het leven gekomen. Een van de beide toestellen, van het type C-119 ..vliegende verhuiswagens", explodeerde in de lucht en stortte te pletter Het ande re kwam twee kilometer verder aan de grond. Een aantal inzittenden heeft nog vergeefs getracht zich met een parachute in veiligheid te stellen. De hoogte was echter niet voldoende en ook zij kwamen om het leven. Er zijn geen overlevenden. Behalve een bemanning van vijf leden had een van de toestellen drie technici van de luchtmacht aan boord. De vliegtuigen raakten elkaar met een vleugel. Wat daarvan de oorzaak was is niet bekend. Beide toestellen wa ren van het militaire vliegveld Meisbroek opgestegen om militaire goederen te la den te Chièvres. De vliegtuigen stortten dicht bij elkaar neer nabij het dorp Mon- tigny-les-Lens. Een er van kwam naast een boerderij terecht. is geen agenda gepubliceerd en er werd geen openingsplechtigheid gehouden. Aan genomen wordt, dat de gedelegeerden zul len spreken over een gemeenschappelijk beleid tegenover Albanië, dat nu het zwar te schaap is geworden in deze gemeen schap. Zeer gezaghebbende kringen ver klaarden dat men vermoedelijk niet zal besluiten Albanië uit te stoten, maar wel economisch te boycotten. Aan de conferentie wordt deelgenomen door Oost-Duitsland, Bulgarije, Roemenië, Tsjechoslowakije, Hongarije, de Sovjet- Unie en Polen. OOST BERLIJN (Reuter) In Leip zig zijn vier schooljongens tot gevangenis straf veroordeeld, omdat zij in hun klas een „reactionair centrum" hadden ge vormd. Volgens de Leipziger Volkszeitung had de „leider" van de groep, die drie ënhalf jaar kreeg, zijn kamer versierd met portretten van president Kennedy en burgemeester Brandt van West-Berlijn. Voorts zou hij een pistool en een grote voorraad munitie in zijn bezit hebben ge had. De Russische majoor Joeri Gagarin en zijn echtgenote hebben een bezoek aan India gebracht. In gezelschap van pre mier Nehroe bekijkt het echtpaar een beeldje in de tuin van de woning van de premier. Het beeldje stelt de „onbe kende ruimte" voor en is een schep ping van Amar Nath Sehgal, die geïn spireerd werd door het succes van Gagarins ruimtevaart. NIEUW DELHI (UPI) Nationalisten in de Portugese enclave Goa hebben vol gens berichten, die in Nieuw Delhi zijn ontvangen, de Indische vlag gehesen in de dorpen Astagal en Butpal in Zuid-Goa. De Indische minister van Binnenlandse Zaken Shastri heeft gezegd, dat de vol gende tien of veertien dagen voor India van doorslaggevend belang zullen zijn, omdat dan duidelijk zal worden hoe met betrekking tot Goa zal worden gehandeld. Portugal is inmiddels begonnen met de evacuatie van vrouwen en kinderen uit het betrokken gebied. (Van onze correspondent) LONDEN De leider van de naar Engeland gevluchte bevolking van het door een vulkaanuitbarsting getroffen oceaan eiland Tristan da Cunha, heeft gezegd dat de vluchtelingen naar huis terug wil len. Dit was de stemming, nadat het tra gische nieuws bekend was geworden dat een derde bejaard lid van de eilandbe- woners in het ziekenhuis aan longontste king was bezweken. De ouderen blijken onvoldoende weer standsvermogen te bezitten, omdat zij gewend waren te leven in een omgeving welke vrij was van ziektekiemen. Aan boord op weg naar Engeland zijn. de Tristanners weliswaar ingeënt, maar tegen bronchitis kan weinig worden uitge richt. De Tristanners zijn eveneens niet bestand tegen de scherpe wind. De ge zagvoerder van een Brits schip rappor teerde vorige week dat de nederzetting op Tristan nog steeds intact is en dat het vee bij de huizen graast. CONAKRY (UPI) President Sékoe Toeré heeft dinsdag gezegd dat hij een communistische samenzwering tot om verwerping van zijn regering op het spoor is gekomen. De regering, aldus Toeré, heeft een subversieve organisatie ontdekt die van Dakar tot Parijs was vertakt en in verbinding stond met een ambassade van het oostelijk blok in Conakry. De or ganisatie werd ontdekt bij het onderzoek, dat werd verricht naar de studentenonlus ten van verleden maand aldus Toeré. De president, die de Lenin-vredesprijs heeft gewonnen, is in het verleden er vaak van beschuldigd onder communistische invloed te staan. NE WYORK (Reuter) De politieke commissie van de UNO heeft maandag eenstemmig een gemeenschappelijke reso lutie ten aanzien van de kosmische ruimte aangenomen, waarin de landen wordt ver boden territoriale rechten op andere pla neten te doen gelden en waarin het UNO- Handvest voor de rest van de kosmos gel dig wordt verklaard. Klachtenboek Ik heb deze week bij mijn vrouw het klachtenboek ingevuld. Dat zit zo. Ik ben stapel gek op boerenkool met worst, maar mijn vrouw rangschikt dit voedsel onder konijnenvoer en eet waar zij trek in heeft. Zo gaat dat in de democratie van een hu welijk. Alles mag, heet het, maar bij KB (kokelijk besluit) eet ik wat haar pot schaft. Maar nu de politiek. Toen we nog ver loofd waren en elkaar in duistere kroeg jes in de oren lispelden, heb ik me een keer laten ontvallen, dat boerenkool me nauw aan het hart gebakken zat. Dat was niet aan dovemansoren gezegd, want zo lang een vrouw nog vrijgezellin is, bloeien er allerlei instincten in op, die later bij het huwelijk in de mottenzak worden ge legd. Wat deed ze dus: bij het eerste be zoek aan haar ouders, voor het overhan digen van mijn geloofsbrieven, had zij ge zorgd dat er boerenkool met worst op ta fel stond. Hoopjes kool met meters worst. Dat sloeg in, dat begrijpt u en we heb ben gelijk maar de huwelijksdatum vast gesteld. Nauwelijks waren de wittebroodsweken voorbij of ik kreeg weer trek in boeren kool. Maar had je gedacht. Eerst ging mijn vrouw mij wetenschappelijk te lijf, door te melden dat boerenkool minderwaar dig was genoteerd aan de voedselbalk we gens het gemis van bepaalde vitaminen, eiwitten, vetten of koolhydraten. Kijk op zo'n vlak is discussie dan direct onmoge lijk, want wat doe je als analfabeet tegen de wetenschap. Het gevolg was, dat ik een soort kool complex kreeg. Als ik bij toeval buiten de deur moest eten werd het altijd boerenkool. Of zij het nu zag aan mijn voldaan ge zicht dan wel aan een etensrestje op mijn stropdas, mijn vrouw had mijn kool-esca pade steeds door en er groeide een ver standhouding die de grote machten met koude oorlog aanduiden. Het resultaat was, dat ik niet meer durfde en kwijlend mijn weg langs allerlei koolluchtjes vervolgde. Toen kwamen mijn tantetjes te hulp. Ze hadden het bestaan van onze kooloorlog opgesnoven en telkens als mijn vrouw en ik ergens op visite of uit logeren gingen, was er „heel toevallig" boerenkool. Die toevalligheid was soms zo „toevallig" dat wij samen veertien dagen achter elkaar op overal in den lande verspreide adressen boerenkool hebben gegeten, zoveel dat ik inderdaad de neiging kreeg om te gaan mekkeren. Sindsdien klonk in ons huishou den „boerenkool" als een soort vloek. En ik heb het nooit meer gehad. Maar deze week liep het de spuigaten uit. Ik had mij voor een lezing uit de randstad Hol land wegbegeven en at met de bege rige blikken op de boerenkoolspijskaart braaf doperwtjes. Maar des anderen daags weer thuisgevaren zag ik in de vuilnisbak de restjes van de boerenkool, die mijn vrouw had genuttigd.Alle onvoldoende hydraten, vitaminen en vetten ten spijt. Toen ben ik even languit op de tenen gaan staan, want ergens ben ik hoofd van het gezin.Wie nog een stronkje op het veld heeft.sturen maar! Advertentie „MET GRATIS CHOCOLADE" J Vrijgelaten. Drie Britse militairen, die en kele maanden geleden, ten tijde van de spanningen tussen Koeweit en Irak, met een pantserwagen waren verdwaald en vanuit Koeweit op Iraaks gebied wa ren terechtgekomen, waar zij werden gearresteerd, zullen volgens radio-Bag dad vóór Kerstmis worden vrijgelaten. Ook twee andere Engelsen, die tijdens de mislukte Koerdenopstand in Irak in september j.l. gevangen werden gezet, 400 negers gearresteerd. Ongeveer vier honderd negers zijn gisteren in Albany in de Amerikaanse staat Georgië gear resteerd, toen ze een protestbetoging hielden tegen de aanhouding van elf vrijheidsrijders eerder op de dag. De jongelieden, beschuldigd van verstoring van de openbare orde en het houden van een optocht zonder toestemming, zijn af gevoerd naar een gevangenis die slechts ruimte heeft voor tweehonderd perso nen. Macapagal president. De liberale vice- president Diodado Macapagal is giste ren officieel door het congres in Manil la tot winnaar van de Philippijnse pre sidentiële verkiezingen verklaard. Vol gens de officiële uitslagen heeft Maca pagal de huidige president, Carlo-s P. Garcia, met 3.554.840 tegen 2.902.9S6 stemmen verslagen. Doodstraf. Volgens het orgaan van de Russische communistische partij, de Pravda, zijn in de afgelopen weken min stens zes personen in de Sovjet-Unie ter dood veroordeeld. Gisteren werden een geldspeculant in Georgië en een ver- duisteraar van staatseigendommen in Armenië ter dood veroordeeld. „Hi amateurs!" De Amerikaanse lucht macht heeft gistermiddag een raket ge lanceerd met een Discoverer 36-kunst- maan, waarin geheime instrumenten en een radio-zender zijn ondergebracht. De zender, die geheel door amateurs is ver vaardigd, is Oscar gedoopt. Hij zal na de eerste omwenteling boven de zuid pool worden afgestoten en daarna onge veer een maand lang op de internationa le amateurgolf (145 megacycle) een morseboodschap uitzenden. Deze bood schap bestaat uit achtereenvolgens vier en twee punten, wat Hi oplevert, een Amerikaanse groet. Aan de 30.000 radio amateurs ter wereld is verzocht op de kunstmaan af te stemmen. BE-A. Ruim honderd electriciens van de B.E.A. hebben dinsdagavond besloten weer aan het werk te gaan. Zij hebben gestaakt omdat zij een hoger loon wil len. Door de staking moesten diverse vluchten worden afgelast. A

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3