N.Ph.O.-concert met twee premières voor Nederland LET IT POUR! you're safe «■HM Raad voor Industriële Vorm geving geïnstalleerd Meer besef van samenhang stedebouw-verkeer nodig I rai Prachtig cellospel door Paul Tortelier Geraert ter Borchprijs voor Henk Schuring De négen muzen and dry in a Resolutie van bouwondernemers Meer onderzoek en samenwerking tussen overheidsdiensten nodig HMHIeu WOENSDAG 13 DECEMBER 1961 ONDER DIRIGENT HENRI A RENDS Oscar Mendlik Fonds vraagt opnieuw steun Sas Bunge Bestuur geïnstalleerd van Het Nationale Ballet Tekeningen geveild in A msterdam G. A. van der STEUR Grand Prix du Disque voor harpkwintet Anders dan anderen 'rijs van Bond voor Kunst in Industrie uitgereikt „Liebelei" van Schnitzler REFERATEN OP WEGEN CONGRES: Meerderheid raad Ouder- Amstel wil Bijlmermeer aan Amsterdam laten Belgisch blad verdacht van valse publikaties over Anneke Beekman De radio geeft donderdag 7 elevisie programma HEI IERDE CONCERT in de D-serie van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest bracht twee eerste uitvoeringen voor Nederland. De „Variationen" voor blazers en pauken van de jonge Duitse componist Friedrich Voss (geb. 1930) waren geschreven in het tegen de dodekafonie aanleunende gemiddelde dat thans in Duitsland troef is. Dit diende ter verpakking van een nogal stroef pathos dat herinneringen aan Badings opriep. Een niet zeer bloeiende muziek die aan de toehoorders slechts een karig applaus wist te ontlokken, dat door de componist persoonlijk in ontvangst werd genomen. ALS ONZICHTBARE solist in het vol gende werk hoorde men een tape-recorder (bandapparaat) in combinatie met het or kest. Het gold dus een ten dele ge-prefa briceerde muziek, omdat de op de band vastgelegde geluiden een onpersoonlijk clement in de uitvoering zijn, slechts voor kleine ingrepen door middel van de volu me-regelaar en dergelijke, vatbaar. Sinds de werkstukken van Badings en De Leeuw kent men ook in ons land het gebruik van de band als middel om het klankgebied te verruimen en nieuwe timbres te ontslui ten. Door terugspelen, versneld of ver traagd afdraaien en opnieuw opnemen van eenmaal vastgelegd geluid kan de compo nist het beslaande instrumentarium en de menselijke stem naar believen deforme ren. ZO HOORDE MEN in deze Rhapsodische Variaties voor band en orkest van Otto Luening een Amerikaanse dirigent en componist en Vladimir Ussachewsky een piano die twee octaven beneden de on derste grens van het toetsenbord afdaalt, en een pauk in de ligging van een hoge fluit. Persoonlijk leek me dat het nieuwtje hiervan toch gauw voorbij is. Deze sner pend voorbij-scherende vliegtuigen met buitenboord-mitrailleurs, afgewisseld met alle mogelijk gerochel, steunen, hikken, gapen, kreunen veroorzaken even een shock-werking, ook omdat men ze in een decent milieu hoort waar ze eigenlijk niet worden verwacht. Al spoedig meent men echter het afdraaien van de geluidsband van een oorlogsfilm bij te wonen, ar chiefgeluid uit de studio's, bijpassende mu ziek door de componist-van-dienst. Maar misschien kwam dat ook door de schame le inventie die er, laten we nu maar zeg gen: zuiver-muzikaal, uit het geheel sprak. Henri Arends verdient nochtans lof voor het initiatief om deze buitenissigheid in Haarlem te riskeren. Laten we hopen, dat niet een deel van het publiek denkt dat De Geraert ter Borch-prijs 1961, de cul turele prijs van Overijsel, is toegekend aan de 33-jarige Enschedese kunstenaar Henk Schuring voor zijn hele inzending van twaalf tekeningen. De 'bekendmaking van de prijswinnaar en de uitreiking van de prijs (f. 1.000.) had dinsdag plaats in de Statenzaal van het Provinciehuis te Zwolle door de commissaris der Koningin in de provincie Overijsel, ir. J. B. G. M. Ridder van der Schueren. Het is de tweede keer, dat deze prijs wordt toegekend aan Henk Schuring, in 1959 kreeg hij de prijs voor de schilder kunst. De 30-jarige Hans Ebeling Koning te Die penveen en de 48-jarige Niclaas Bernink te Glanerbrug kregen een eervolle vermel ding voor hun inzending. Ook in 1959 kreeg de heer Ebeling Koning een eervol le vermelding voor zijn inzending. De conservator van het museum Boy mans-Van Beuningen te Rotterdam dr. .1. C. Heyligers, die het juryrapport toe lichtte, noemde het opmerkelijk dat de twaalf tekeningen van Schuring dezelfde kwaliteit hebben wat inspiratie en uitvoe ring betreft. Naar het oordeel van de jury duidt de gevarieerdheid op beeldende fan tasie en op vindingrijkheid bij het zoeken naar steeds nieuwe vormen en ritmen. De jury bestond uit de heer W. Jos de Gruy- ter, directeur van het Groninger Museum voor Stad en Ommelanden te Groningen, dr. D. Hannema, kunsthistoricus te Heino, dr. J. C. Heyligers, H. van Kruiningen, graficus te Amsterdam en A. Middelhoek, directeur van de Academie voor Kunsten en Industrie te Enschede. Bij de viering van de negentigste ver jaardag van de zeeschilder Oscar Mend lik hebben vrienden en bewonderaars de ze kunstenaar een som geld als jubileum geschenk aangeboden. Met dit cadeau als grondslag is toen een Oscar Mendlik Fonds gesticht, dat zich ten doel stelt de bevor dering van het schilderen „getuigend van eerbied voor de natuur en de natuur als uitgangspunt en basis beschouwd". Door aanmoediging van en hulpverlening aan jonge schilderstalenten, uitloving van prij zen, het houden van tentoonstellingen enz. tracht de stichting haar doelstelling te be reiken. Daar de middelen nog beperkt zijn roept het bestuur, dat bestaat uit dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, prof. dr. N. R. A. Vroom en mr. H. Melchers thans nog eens degenen die met het streven van de Stichting Oscar Mendlik Fonds sympa thiseren op een bijdrage te storten voor dit Fonds (gironr. 3797 van de Amsterdam- sche Bank, Leidsestraat, Amsterdam.) Nederlandse Opera. Van de zijde van de Nederlandse Opera is medegedeeld dat in verband met de ziekte van Jos Burcksen de rol van Spalanzani in de eerstvolgende voorstellingen van „Hoffmann's Vertel lingen" zal worden vervuld door Gé Gene- mans. Klaus Kirchner van de Opera Gel- senkirchen zal in de voorstelling van „Die Zauberflöte" op dinsdagavond 12 december te Amsterdam de rol van Papageno ver vullen. Dochter van Modigliani. De 41-jarige onderwijzeres Jeanne Modigliani, dochter van de in 1920 overleden Italiaanse schil der Amedeo Modigliani, heeft besloten haar baan op te geven om te gaan schil deren. dit nu „de" moderne muziek van vandaag voorstelt. OP BEKENDER TERREIN was men voor de pauze, allereerst met het „Grande Fête chez Capulet" uit Roméo et Juliette van Berlioz. Arends en het orkest wisten zowaar een zekere verfijning in deze par tituur te bereiken waarin hier en daar nog al eens van dik hout planken gezaagd wordt. De uitvoering gaf la-lijk van zorg vuldige voorbereiding en had sfeervolle momenten. Een grote prestatie leverde de Franse cellist Paul Tortelier als solist in het Vio loncelconcert van Lalo. Fameus zoals hij aan iedere frase, aan iedere toon de gloed van een oprechte bezieling wist mee te ge ven. Zijn vertolking had een machtige, brede adem die het stuk een zeggings kracht verleende welke men er nimmer aan zou hebben toegeschreven. Voortreffe lijke, gelijkgestemde begeleiding van het orkest. Het publiek was terecht opgetogen. De avond werd besloten met de Vuur vogel-suite van Strawinsky, een werk dat Arends na aan het hart ligt en dat door geregelde uitvoeringen thans een vast be zit van het orkest geworden is. De staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Y. Schol ten, heeft in de vergaderzaal van zijn mi nisterie het bestuur van Het Nationale Ballet geïnstalleerd. Hij had bewonde ring voor het feit dat Het Nationale Bal let op zo korte termijn tot leven is ge bracht en bracht dank aan mevrouw So- nia Gaskell, haar medewerkers, mej. Na- scha ter Weeme en mej. Van Wilgenburg en de dansers. Van het voorlopig bestuur maken deel uit mej. Balma en de heren Wouters, Delbrueck en Van de Kieft. Bij de keuze van de overige bestuursleden heeft de staatssecretaris rekening willen houden met het feit dat het ballet in Am sterdam is gevestigd, maar zijn werk over geheel Nederland heeft. Ook zei de staatssecretaris dat geen personen in het bestuur konden worden gemist die reeds lange tijd intensief met mevrouw Gaskell hadden samengewerkt. Een goede samen werking tussen ballet enerzijds en Neder landse Opera en Koninklijk Conservato rium anderzijds is geaccentueerd door de benoeming van een bestuurslid van de Opera en van de directeur van het Ko ninklijk Conservatorium, waaronder de rijksopleiding voor de danskunst res sorteert. Ook de heer Molendijk, die vele informateibe besprekingen heeft gevoerd, die nodig waren om de nieuwe opzet voor te bereiden, is in het bestuur opgenomen. Verder maken er en kele kunstenaars deel van uit. Alle ge- vraagden hebben toegestemd in hun be noeming. Zakelijk leider van het ballet is mr. Waage. Op de bij Mak Van Waay te Amster dam gehouden veiling heeft een tekening van Kees van Dongen „De liedjeszanger Eduard Jacobs aan de piano" (getekend voor het blad „De Ware Jacob") f 780 op gebracht. Een litho in kleuren van Henri de Toulouse Lautrec „The chap-book" (af fiche) noteerde 700, een aquarel van Georg Grosz „Toerist aan het strand" werd gekocht voor 2100 en een roodkrijt- tekening van J. F. Millet „Herderin met grazende koe" voor f 2050. Een aquarel van J. Bosboom van het interieur van de synagoge in de Wagenstraat in Den Haag werd geveild voor 520, etsen van Jong kind noteerden prijzen van 160 tot 280. Een bruinkrijttekening van John Radecker Staand vrouwelijk naakt" bracht 240 op. Advertentie «T APPOINTMENT TO HER MAJESTY TOT»QUEKN V» ATHKRPROOFKSa BURBERRY8 LTD Some people call any raincoat a Burberry. But they're wrong. Only a Burberry keeps out a delugeand stays good-looking. A Burberry is double proofed, first in the yam, then in the cloth. Even Burberry linings and stitching are proofed! Yet a Burberry costs f 178. Come and see us. Try on a Burberry first. Burberry U a registered trade mart HERENKLEDING Kruisstraat 7 - Haarlem - Tel. 02500 - 10730 Organistenvereniging contra elektronische orgels De Nederlandse Organistenvereniging heeft in een schrijven aan het departe ment van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en aan een aantal organisaties op onderwijsgebied haar bezorgdheid uit gesproken over het toenemende gebruik van elektronische orgels bij het onderwijs. De organistenvereniging is van oordeel dat dergelijke instrumenten smaakbeder- vend werken. „De jeugd wordt door deze elektronische orgels geconfronteerd met een klankenproduktie die in schril con trast staat met de voorname edeld toon die door een goed pijporgel wordt voort gebracht, zodat de jonge mensen juist in hun ontwikkelingsjaren al meer ver vreemden van waarlijk goede muziek". Men vraagt het plaatsen van elektronische orgels in inrichtingen van onderwijs te verhinderen en voor het geval er geen pijporgel kan worden aangeschaft het ad vies te geven een goede piano te plaatsen. Aan het Quintette Marie-Claire Jamet is de Grand Prix du Disque van de Acadé mie du Disque Francais toegekend. Dit Franse harpkwintet, dat ook in ons land vele concerten heeft gegeven, is momen teel weer hier voor een tiental concerten gecontracteerd, waarbij onder meer opge treden wordt in Amsterdam, Leiden en De venter. De tweede biografie van een landgenoot, die de VARA-Televisiedienst in dit win terseizoen uitzendt, komt weer uit de Sin- ger-concertzaal in Laren. De presentatie is toevertrouwd aan Bert Garthoff en de regie berust bij Henk Barnard. De uitzen ding is op maandag 18 december 21.20 uur. In de jaarvergadering van de Nederland se Bond van Bouwondernemers, die in Breda is gehouden, is een resolutie over de woningvoorziening en het volkshuisves tingsbeleid aanvaard. De vergadering spreekt daarin als haar oordeel uit, dat de particuliere woning bouw thans opnieuw heeft bewezen te kun rifen voorzien in de woningbehoefte van vrijwel alle bevolkingsgroepen. Het wo ningbouwprogramma dient daarom ge richt te zijn op een woningvoorziening en -exploitatie op particuliere basis, waar naast de woningwetbouw haar normale aanvullende functie vervult. De bond vindt dat het voorgestelde woningbouwprogram ma voor 1962 hierop onvoldoende is ge richt en dat ter voorziening in de woning behoefte van de lagere inkomensgroepen het aantal premiewoningen met tenminste 10.000 woningen dient te worden verhoogd, bij een evenredige vermindering van he aantal woningwetwoningen, aldus de reso lutie. Ten behoeve van de laagste inkomens groepen dienen dusdanige subsidies op het gezinsinkomen te worden verstrekt, dat ook deze groepen in volwaardige woningen kunnen worden gehuisvest. De woningwet- bouw behoort volgens de bond slechts te voorzien in de woningbehoefte van de laag ste inkomensgroepen, die een rendabele huurprijs uit het beschikbare gezinsinko men niet kunnen betalen, voorzover de particuliere bouwondernemers hiertoe in gebreke blijken te zijn. Gestreefd dient te worden naar liberali satie van de volkshuisvesting in die zin. dat de Woonruimtewet 1947 buiten werking wordt gesteld in die gebieden, waar van een woningtekort niet meer kan worden gesproken en voorts voor alle woningen, die zonder subsidie tot stand komen, zo wordt tenslotte in de resolutie gezegd. Tijdens een bijeenkomst in het RAI-ge- bouw te Amsterdam is de onlangs opge richte Raad voor Industriële Vormgeving officieel geïnstalleerd. Voorzitter van de Raad is ir. W. van Osselen, die het van landsbelang zei te achten dat de Neder landse industrie met produkten op de markt komt, die voldoen aan de eisen van een goede vormgeving. „Zolang nog een groot deel van de industrie dit belang moet worden duidelijk gemaakt, ligt het voor de hand dat de overheid ons financiële steun biedt", aldus ir. Van Osselen, die zich dankbaar toonde dat Prins Bernhard het beschermheerschap van de Raad op zich heeft willen nemen. De directeur-generaal voor de Industria lisatie en de Energievoorziening, drs. J. Louwman, sprak namens de minister van Economische Zaken de hoop uit dat deze eerste bijeenkomst van de raad een pe riode mag inluiden waarin handel en in dustrie zich in nog sterkere mate bewust zullen worden van het belang van een goe de vormgeving. Namens het Engelse cen trum voor industriële vormgeving zegde de waarnemend directeur, de heer J. Noel White uit Londen, de Nederlandse organi satie alle medewerking toe. De installatiebijeenkomst werd besloten met de uitreiking van de wisselprijs van de stichting „Bond voor Kunst in Industrie" Deze prijs werd dit jaar voor het eerst uitgereikt en wel aan de n.v. „De Cirkel" uit Zwanenburg en de ontwerpers Friso Kramer en Wim Rietveld. Uit handen van jhr. W. van Andringa de Kempenaer, voorzitter van de stichting B.K.I.-prijs ont vingen zij een uit kobaltkleurig kristal ge slepen sculptuur. De jury onder voor- De uitreiking van de prijs van de stichting „Bond voor Kunst en In dustrie" door de voorzitter, jhr. W. van Andringa de Kempenaer (rechts) aan de ontwerpers Wim Rietveld (links) en Friso Kramer (midden). zitterschap van dr. G. van der Wal had tot taak deze prijs toe te kennen aan „die combinatie van ondernemer en ontwerper die in de periode 1955-1960 de meest suc cesvolle inhoud heeft weten te geven aan het begrip goede industriële vormgeving van het industrieel vervaardigde Neder landse produkt". De Oostenrijkse schrijver en arts Schnitzler werd in 1862 geboren. Volgend jaar zalv dat dus precies een eeuw gele den zijn en aan de vooravond van het Schnitzler-herdenkingsjaar speelt de Ne derlandse Comedie één van de hoofdwer ken van deze typisch impressionistische auteur: „Liebelei". Wie aan Arthur Schnitzler denkt, ziet direct ook voor zich het beeld van de aparte Weense levens stijl van het herfstgetij der Donaumonar- chie. (Van onze reportageredacteur) In Nederland wordt veel te weinig geld besteed aan het wetenschappelijk verkeersonderzoek. Maar omdat fouten in stedebouw en verkeersvoorzieningen pas na het verstrijken van een zekere tijc worden ontdekt, kan er ongestraft een politiek van kort zicht worden gevoerd De verkeerscommissies in de grote ste den worden gekenmerkt door veel goede wil, maar ze zijn op grond van hun samenstelling, beschikbare tijd en taak omschrijving niet berekend voor hun taak. Beter is het, zelfstandige gemeente lijke verkeersbureaus te vormen, waarin de stedebouwkundige, verkeers- en ver- voerstechnische en politiële krachten worden gebundeld voor het opstellen van richtlijnen voor het stedelijk ver keers- en vervoersbeleid. Ook op rijks niveau zou iets dergelijks moeten ge beuren. Zo kan het betoog worden samengevat van de chef van de onderafdeling Ver keer van de Dienst van Stadsontwikke ling en Wederopbouw te Rotterdam, ir. L. H. Jacobsen, welk betoog op donder dag 14 december op de in Utrecht te houden bijeenkomst van de vereniging „Het Nederlandsche Wegencongres" mede tot uitgangspunt voor de discus sies zal dienen. Deze congresdag zal ge heel gewijd zijn aan de problemen die samenhangen met het treffen van stede lijke voorzieningen ten behoeve van het verkeer. Beter per bus Vooral het woon- en werkverkeer ver oorzaakt moeilijkheden. Het zou veel eco nomischer zijn wanneer dat transport col lectief dus met trams en bussen zou gebeuren. Ir. Jacobsen vindt het nodig dat eens wetenschappelijk wordt bekeken of door een vermeerdering van het aantal eind- en vertrekpunten het openbaar ver voer beter met de auto zou kunnen con curreren. Voor dat wetenschappelijk on- „Wij hebben er geen behoefte aan dat onze gemeente zich m het avontuur stort met de Bijlmermeer1"heeft dr. Mier- mans, voorzitter van de K.V F .-fractie in de gemeenteraad van Ouder-Amstel gisteravond gezegd tijdens de algemene beschouwingen over de ontwerpbegro ting. Zijn fractie, de grootste in de raad, kreeg de steun van die van de P.v.d.A., die ook weinig voelt voor de oplossing van minister Toxopeus, die de Bijlmer meer bij Ouder-Amstel wil voegen. De gedachte dat Ouder-Amstel alleen kan voortbestaan als de Bijlmermeer bij deze gemeente wordt ingedeeld, achtte dr Miermans onlogisch en levensgevaarlijk „Een aantal raadsleden is door deze argu mentatie zo gebiologeerd, dat ze nergens anders aan denken dan aan een sterke randgemeente", zo zei hij. De vertegen woordigers van beide partijen, die in de gemeenteraad beschikken over zeven van de dertien zetels, suggereerden B. en W. in overleg met de fractievoorzitters een nota op te stellen betreffende de ontwikke lingsmogelijkheden van Ouder-Amstel, en de Bijlmermeer aan Amsterdam te laten Het vraagstuk van de Bijlmermeer belem mert de ontwikkelingsmogelijkheden van Ouder-Amstel, menen de K.V.P. en P.v.d.A Burgemeester Visser wenste zich te ont houden van beschouwingen over de Bijl mermeerkwestie. Hij vond het niet juist vooruit te lopen op het beraad van de minister van de motie Scheps in de Twee de Kamer. In de Amsterdamse gemeenteraad heeft burgemeester Van Hall gisteren over de Bijlmermeer gezegd: „voor de toewijzing van dit gebied aan Amsterdam moeten wij blijven vechten. Het directe belang van de bevolking is er mee gemoeid. Zonder de Bijlmermeer kan de krotopruiming niet worden gerealiseerd en komt de huisves ting achterop". Mevrouw Gé Langendijk-van Moorst te Valkenburg-Houthem deelt mee, stappen te hebben ondernomen om opheldering te verkrijgen over publikaties over Anneke Beekman in het Antwerps geïllustreerd weekblad „De Post". Volgens dit week blad zouden de publikaties zijn ontleend aan een door mevrouw Langendijk-van Moorst bijgehouden dagboek. Mevrouw Langendijk-van Moorst verklaart noch rechtstreeks noch indirect contact te heb ben gehad met genoemd weekblad, noch aan iemand het haar toegeschreven dag boek ter publikatie te hebben aangeboden. De redactie van „De Post" heeft thans meegedeeld, dat zij niet de beschik king over het dagboek van de dames van Moorst heeft. Zij heeft echter wel inzage gehad van de inhoud. (Het weekblad zegt in een. reportage „De waarheid over Anneke Beekman" te zullen brengen „aan de hand van dossiers en dagboekbladen van bij deze zaak in tiem betrokken personen". Bij herhaling wordt vervolgens geciteerd uit: „het dag boek van 4e dames van Moorst" of uit „het verkorte dagboek van de dames van Moorst"). derzoek geeft Nederland bijzonder weinig uit: slechts 0,2 percent van de totale uit gaven voor het wegverkeer (en daar is het Wegenbouwtechnisch Laboratorium, dat zich uitsluitend met de technische kanten van de wegenbouw bezighoudt nog bij inbegrepen). Bij een groot waterbouw kundig werk als de afsluiting van het Veerse Gat bedroegen de kosten van de research echter 2 a 3 percent van het to taal. C oördinatie Een andere Rotterdamse deskundige, ir. Th. J. W. Lantermans, chef van de afde ling Structuurplannen van de Dienst van Stadsontwikkeling en Wederopbouw, zal in zijn inleiding de nadruk leggen op de be hoefte aan een gezamenlijk optreden van rijks- en provinciale waterstaat en ge meente om tot het best mogelijke wegen stelsel te komen. Ir. Lantermans gaat er daarbij vanuit, dat men eerst tot over eenstemming moet komen over de plan nen en dat men tijdens de uitvoering nog tijd genoeg heeft om over de kostenver deling te gaan touwtrekken. Als één in stantie de voorfinanciering voor haar re kening neemt, kan tenminste met het werk worden begonnen. Do scheiding tus sen nationaal, regionaal en lokaal verkeer is verouderd, omdat zowel door de ont wikkeling van het verkeer als door de ont wikkeling van de stedelijke agglomeraties de grenzen tussen die drie categorieën zijn vervaagd. Van de overheid wordt de wijsheid ver wacht, dat zij de „voordelen van vandaag niet prijsgeeft voor de nadelen van mor gen" en dat zij geen zo genoemde tijdelij ke oplossing kiest omdat die goedkoper of gemakkelijker te bereiken zijn, maar die in wezen lapmiddelen zijn. Veel van die „tijdelijke oplossingen" maken een af doende blijvende regeling onmogelijk. Parkeernood De Amsterdamse ir. M. van 't Hart van de afdeling Stadsontwikkeling van de Dienst der Publieke Werken is over de toekomst van het woon- en werkverkeer ronduit pessimistisch: dat zal in de Am sterdamse binnenstad slechts beperkt mo gelijk blijven. Het knelpunt schuilt vooral in de parkeernood. In de middaguren zijn in Amsterdam slechts 5000 auto's onder weg, tegen 63.000 die geparkeerd staan. In de Amsterdamse binnenstad zal men het onbeperkt lang parkeren niet meer moeten toestaan, aldus ir. Van 't Hart. Een beperking hiervan zal tevens een ver mindering van het autoverkeer tijdens de spitsuren met zich meebrengen, hetgeen ook de afwikkeling van het openbaar ver voer ten goede zal komen. De Amsterdamse stedebouwkundige ir. M. P. Blaauw wijst in de laatste passage van zijn referaat de oorzaak aan van het tekortschieten van ons tegenwoordige ver- keersapparaat: de voorzieningen ten be hoeve van verkeer en vervoer hebben de neiging achter te blijven bij de ontwikke ling van stad en gewest. Evenals ir. Lan termans is deze inleider van oordeel dat er een nauw verband bestaat tussen bij voorbeeld de aanleg van nieuwe wegen in de buitenwijken, de autoringweg om de stad, de aanpassing van het openbaar ver voer aan de steeds toenemende behoeften en de maatregelen welke men in de bin nenstad moet treffen. In zijn specifiek Am sterdams betoog merkt hij onder meer op. dat Amsterdam een zeer dicht bevolkte stad is. Zij telt 217 inwoners per hec tare, gevolgd door Rotterdam met 137 en Den Haag met 130. Parijs (ruim vijf mil joen inwoners) komt pas op de vierde plaats met 119 inwoners per hectare. A A nKOhDIGIhCEn EHBESCHOUWMGEn HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7 50 VPRO. 8.00—24 00 AVRO AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gyrr.n. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9 40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11 00 Kookpraat.ie. 11 15 Gram. 11.45 Onze medemens, lezing. 12.00 Dansork. 12.30 Land-en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13 00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Lichte muziek. 14 00 Mezzo-sopr. en piano. 14.30 Voor de vrouw. 15.05 Metropole-ork 15 30 Voordr 15 50 Kamermuziek 16.20 Gram. 17.05 Gram. 17.30 Voor de jeugd. 18 00 Nieuws. 18 15 Act. 18 20 Lichte muz 18 35 Sport- praatje. 18 40 Gesproken brief. 18.45 Lichte muz. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Liedjes en: Het Vogelkwartier, hoorsp 20.00 Nieuws. 20 05 Radio- filharm.orkest en solist. 21.00 De grote droom, hoorsp. 22 30 Nieuws en meded 22 40 Act 23.00 Sportact 23 10 Nieuwe gram 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. 7 00 KRO. 10 00 NCRV. 11,00- KRO. 14 00—24 00 NCRV KRO: 7.00 Nieuws 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Morgengebed en overweging. 8 00 Nieuws. ".18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw 9 40 School radio. NCRV- 10 00 Gram 10.15 Morgendienst. 10 45 Gram. KRO 1100 Voor de zieken. 1145 Gewijde muz. 12 00 Middagklok - noodklok 12 04 Gram. 12 25 Voor de boeren 12 35 Land- en tuin- bouwmedetf. 12 38 Gram 12 50 Act. 13 00 Nieuws. 13 15 Gram 13 40 Gevarieerd progr NCRV 14 00 Promenade-ork en solist 14 45 Gram. 15 30 Lichte muz. 16.00 Bijbeloverdenking 16 20 Strijkkwart. 16.50 Gram. 17 00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17,40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.15 Sportrubriek. 18 30 Jiddisje volksliederen. 18.50 Sociaal pers pectief, lezing 19 00 Nieuws en weerber. 19 10 Op de man af, praatje. 19 15 Gram. 19 30 Radio krant. 19 50 Pol lezing. 22 00 Gevar. progr 22.30 Nieuws. 22 40 Avondoverdenking 22 55 Boekbe spreking. 23 00 Kamermuz 23 30 Moderne evolu tionistische stromingen en hun religieuze achter grond, lezing 23 55—24 00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m 12 00 Nieuws 12.03 Gram. 12.30 Weerber. 12 35 Amus orkest. 12 50 Beursber. 13.00 Nieuws. 13 15 Kamermuziek. 14 00 Schoolradio 16 00 Beursber. 16 06 Franse les 16 21 Koor, orkest en sol. 17 00 Nieuws. 17 15 Voor de kinderen. 18.15 Pianomuz. 18.20 Voor de soldaten. 18 50 Sportkroniek 19 00 Nieuws. 19.40 Ork conc. 19 50 Vrije pol tribune. 20 00 Voor de vrouw 21 00 Ork.conc 21 30 Gram 22.00 Nieuws. 22 15 Gevar. muz. 22 55—23 00 Nws VOOR WOENSDAG NCRV: 17 00 Voor de kinderen, NTS' 17 35 In ternat jeugdjournaal CVK-IKOR-RKK 17 45- 18 05 Jeugdprogramma over de Bijbel NTS 20 00 Journaal en weeroverz AVRO 20 20 Act 20 30 Sportpanorama 21.00 Gevar. progr 21 40 TV-film 22.10—22 40 De Kring, gedachtenwisseling VOOR DONDERDAG NTS' 20 00 Journ. NCRV' 20 20 Act 20 30 Film- bespr 20 50 Gevaarlijk tussenspel, TV-spel 22 20 Dagsluiting.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 4