LAMGS SLUIZEN EN HAVEMS Raad Beverwijk akkoord met bouwplan voor 195 woningen IN DE VISUALEN OP ZEE 11! WISKER Goedkoper interlokaal telefoneren Havenberichten IJmondverenigingen vandaag en morgen Vierde gereformeerde kerk in Velsen Betaling abonnementsgeld per giro VERLICHTING „Stormvogels" begint aan jubileumprogram Sport in IJmond John Bluming komt in Haarlem demonstreren WOENSDAG 13 DECEMBER 1961 5 Wasmachines - Centrifuges Nieuwe aanwinsten van Gemeentebibliotheek Velsen Arie van der Veer ALTIJD APART is een vlot en chic kapsel van Dameskapsalon HAGEDOORN mr Wilt u voor de komende feestdagen ter voorkoming van teleurstelling tijdig bespreken Nu ook van vrijdagavond tot maandagmorgen Volksmuziekschool gaf uitvoering in Velsen-N. „The Messiah" door I oonkunstkoor Beverwijk STOFZUIGERS LOENDERSLOOT OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Zilveren jubilarissen bij Beijnes Verbouwde „Kungsholm" naar Gothenburg DE SCHEVENINGSE LOGGER „L. R. Koolemans Beijnen" SCH 250 is geen onbekende in IJmuiden. Verschei dene keren is het schip in de Vissers haven geweest om haring te lossen al kwam dat vóór de oorlog meer keren voor dan tegenwoordig. Het heeft trou wens gedurende een elftal jaren tot de IJmuidense loggervloot behoord. Voor de eerste maal komen we dezelfde log ger tegen in het jaar 1914, toen het schip als zeillogger door de scheepswerf A. de Jong te Vlaardingen werd overgedragen aan de Scheveningse reder P. J. van Leeuwen. Onder de naam Maria SCH. 163 ging schipper Huibert Plugge er mede ter ha ringvisserij. In het haringseizoen van 1914 maakte schipper Plugge 3 reizen en bracht in totaal 816 tonnen pekel- en steurharing aan. Deze Scheveningse rederij was in 1914 in het bezit van 4 loggers: de Maria SCH. 163 en Johanna SCH. 396, benevens de houten zeilloggers De Vijf Gebroeders SCH. 62 en Clara SCH. 383. In september van het jaar 1918 kwam de logger naar IJmuiden. Het schip werd aangekocht door de Exploitatie en Admi nistratie Maatschappij Shamrock I, direc teur de heer C. de Vries jr, welke rederij omstreeks 1917 een 7-tal stoomtrawlers en 9 haringloggers in bedrijf had. In die tijd kwam het nog al eens voor, dat een schip verongelukte. Alleen al in de maand 'oktober 1917 gingen er 10 vis sersvaartuigen verloren als gevolg van de oorlogstoestand. Sommige werden door Duitse torpedoboten tot zinken gebracht, van andere werd nooit meer iets vernomen en dat is ook de vroegere IJmuidense zeil logger Pluto IJM. 248 overkomen, die voor het laatst op zee was gezien op 21 novem ber 1917. De hoop op terugkeer moest wor den opgegeven. Toen de Scheveningse logger Maria SCH. 163 werd aangekocht, kreeg deze de naam en het nummer van het verongelukte schip Pluto IJM. 248. De IJmuidense haringdrijf netvisserijvloot was toen zeker nog van betekenis, maar zo tegen het einde van de twintiger jaren, toen verscheidene- loggers van een motor werden voorzien, ging deze tak van bedrijf in IJmuiden hard achter uit. Een aantal loggers, inmiddels opge legd, werd naar elders verkocht, ook naar het buitenland waar zij in de vrachtvaart gebracht werden. De zeillogger Pluto IJM. 248, groot 107 reg. ton bruto en 24 meter lang ging een nieuwe toekomst tegemoet en bleef voor de Nederlandse visserij behouden. Aange kocht door de Scheveningse reder J J. van der Toorn Azn., kreeg het schip de naam L. R. Koolemans Beijnen SCH. 250; maar alvorens ter visserij te gaan, werd er een 100 pk Bronsmotor in geplaatst. In 1930 kwam het in bedrijf en was toen een der vooraanstaande haringschepen van de Scheveningse vloot. Vandaar dat met dit schip de officiële opening werd verricht van de Nieuwe Haven in Scheveningen op 23 april 1931. Deze plechtigheid werd ver richt door H. M. Koningin Wilhelmina in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin- Moeder, H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Hendrik en vele autoriteiten, welk hoge gezelschap zich aan boord van de L. R. Koolemans-Beijnen bevond en waarmede een rondvaart door de nieuwe haven werd gemaakt. 'Advertentie ALLE GOEDE MERKEN Centrifuge reeds voor149.— met eL rem 179. 100 service en garantie. Betaling ook in overleg. Marktplein - Tel. 4262 D Velsense Gemeentebibliotheek kocht de volgende boeken aan Nederlandse romans en novellen: Falke, Bodega rapsodie: Heerde, de rondweg: Kraan van den Burg, Franse lelie: Mares, Wie werpt de steen?: Mons, Meineed: Neijssel, De ont luisterde kampioen: Panhuysen. De porno graaf: Dickens, Geluk voor Virginia: Hassel, Het bataljon der verdoemden: Hunter, Aan klacht: Llewellyn, De vlam van Hercules: Nilin, Kameraad Venka: Omre, De smokke laar: Simenon, Maigret en het lijk bij de sluis: Wolfe, Ieder meisje weet het: Gerits, HoningzoekendeNescio, Boven het dal en andere verhalen: Shaw. Een kaffermeisje op zoek naar God: Buitenlandse romans en novellen: Banks, The L-shaped room: Blackstock, The Briar patch: Lee, To kill a mockingbird: Stanton, Village of stars: Wyndham, Trouble with lichen: Longos, •Herdersverhaal van Dafnis en Chloë (Grieks). Ontwikkelingsboeken: Sassen, Thomas van Aquino: Klink, Bijbel voor de kinderen; dl II: Impeta, Kaart van kerkelijk Nederland: Visser 't Hooft, Tot eenheid geroepen: Guardini, Daar om, Heer, gedenken wijMaconieke levensbe schouwing: Jonge, Moderne woonidealen en woonwensen in Nederland: Nord, N.A.T.O.: An- del-Ripke, Lichamelijke groei en karakteront wikkeling: Sellenraad, Van kind tot mens: Swe- zey, De tovertuin van natuurkundePfeiffer, Het nieuwe heelal: Sielmann, Een jaar tussen de spechten: Kreulen, Radiografisch bestuurd modelvliegtuig: Onck en Van Beurden, Rovers, dienders en kanibalen; Beheim-Scharzbach, Schiffe und Hafen: Tupker, Methode van pre ventieve brandbeveiliging: Jaxtheimer, Knaurs Mal- und Zeichenbuch: Britten en Holst, The story of music: Duras. Hiroshima mon amour: Goethe, Goethe erzahlt sein Leben: Etienne, Rabindranath Tagore; Etienne, Thomas Searns Eliot:Claes, Ik en de witte: Hoekstra, De zand loper Graft, Overzee: Sartre, Les séquestrés d' Altona: Volienhoven, Het oude Rome: Vries, L. A. H. Paape en H. de Vries, De jaren '4045: Sprang, Een journalist zwerft over de wereld: Egeraat, „Kent gij het land?": Danielsson, Eilan den der hefde: Broek, A los toros. POPPENTHEATER VOOR P. v. d. A.- VROUWEN. Op de ledenbijeenkomst van de P.v.d.A.- Vrouwengroep Beverwijk in gebouw De Opgang" dinsdagavond, hebben 't echtpaar Van Sitteren en Zuster Luyting een pop pentheater gedemonstreerd. Dit poppen theater is in vrije uren vervaardigd door de heer Van Sitteren. De dames hebben genoten van het gebodene en zien gaarne weer zulk een avond tegemoet. Na deze belangrijke dag in de annalen van de Scheveningse havengeschiedenis ging het bedrijf weer z'n gewone gang. De L. R. Koolemans-Beijnen was geregeld in de vaart en toen de periode kwam waar in vele loggers werden verlengd, werd ook dit schip op de helling gehaald om er ruim 4 meter „tussen te zetten'. In 1940 legde de bezetter al gauw beslag op de logger. Van juni 1940 af tot het ein de van de oorlog deed het schip dienst als „oorlogsschip". Een andere logger heeft toen nog als L. R. Koolemans Beijnen aan de visserij deelgenomen, maar in 1946 keerde de vooroorlogse logger onder die naam weer in het bedrijf nadat er een 150 pk. Industrie motor in geplaatst was. Na in 1949 nog een keer te zijn verlengd, meet het vaartuig 157 reg. ton bruto bij een lengte van 33,87 m„ breedte van 6,55 m. en een holte van 2,89 m. Advertentie REGGESTRAAT 86 hk. Rijnstraat Telefoon 4546 Midden in de Rivierenbuurt Bushalte Scheldestraat De minister van Verkeer en Waterstaat heeft de tijdvakken voor het AZZ-tarief met ingang van 1 januari uitgebreid. Het goedkopere tarief geldt op maandag tot en met donderdag van 19.00 uur tot 8.00 uur van de volgende morgen en van vrijdag avond 19.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur. Het AZZ-tarief geldt alleen voor op automatische wijze tot stand gebrachte interlokale gesprekken. De verlaging van de kosten kan globaal worden gesteld op een derde van het nor male tarief. In het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat te Velsen-noord hebben vele ouders dinsdagavond kennis kunnen maken met de vorderingen van hun kinderen door hun lessen aan de Volksmuziekschool Velsen. De directeur van de school, de heer Hans Waanders, die de ouders en leer krachten begroette, deelde mede, dat de Volksmuziekschool begin januari haar al gemene lessen voor de nieuwe cursussen zal gaan beginnen. De heer Waanders had grote voldoening met wat in de muziekschool gebeurt en zei dat er zowel door leerkrachten als door leerlingen met grote ambitie wordt gewerkt. Dit bleek overduidelijk, toen de leerlin gen ten overstaan van hun ouders op de piano, blokfluit, gitaar en viool diverse karakterstukjes voordroegen, leerlingen die nog aan het begin staan van hun muzikale kennis, maar ook leerlingen die reeds meer gevorderd zijn. In het al gemeen hadden de leerlingen zich terdege op deze uitvoering voorbereid. Tevoren hadden directeur en leerkrach ten de ouders gelegenheid gegeven om over de vorderingen van hun kinderen van gedachten te wisselen. Al met al een goede avond van de Vel sense Volksmuziekschool, die opnieuw blijk gaf in een grote behoefte te voor zien. BOLLENKWEKERS VERGADERDEN Tijdens de dinsdagavond in het café „de Promenade" te Beverwijk gehouden ver gadering van de plaatselijke afdeling der Kon. Alg. Vereniging voor Bloembollen cultuur heeft de voorzitter, de heer C. Broeze de grote wateroverlast die de bloembollenkwekers momenteel ondervin den ter sprake gebracht. Het is nu niet alleen het vele regen water dat overlast bezorgt, maar men krijgt nu ook een te hoog waterpeil door het Lek- water dat de duinen binnen stroomt. Wil men nu deze streek voor de agrariërs be houden. dan wordt het zeker tijd voor een goede waterregeling zowel in de zomer als in de winter. De voorzitter waarschuwde voor broei- gevaar bij de bloembollen. De resultaten zijn tot nu toe niet ongunstig. Tot afgevaardigden naar de algemene vergadering die maandag in Haarlem wordt gehouden, werden gekozen de 'heren J. Broeze Gz. en A. Priester jr. Bij de rondvraag kwam de aanleg van de nieuwe Randweg ter sprake; deze zal een groot aantal bedrijven doorsnijden. Het Toonkunstkoor van de afdeling Beverwijk der Nederlandse Maatschappij tot bevordering van de Toonkunst zal op woensdagavond 20 december een uitvoe ring geven van het oratorium „The Mes siah" van Georg Friedrich Handel. Aan deze uitvoering, die om acht uur begint, in het Kennemer Theater te Bever wijk, verleent medewerking het Noordhol lands Philharmonisch Orkest uit Haarlem. Als solisten bij dit werk, dat voor de eerste maal onder algehele leiding van de Haarlemse dirigent Anton de Beer wordt uitgevoerd, worden vermeld Anette de la Bije, sopraan, Diet KIqqs, alt, Arjan Blan ken, tenor en Herman Scheij, bas. De zang, die in de Engelse taal geschiedt, wordt aan het clavecimbel begeleid door mevrouw G. F. Maclaine-Pont. Advertentie Excelsior, Holland Electro, Ruton, AEG, Electrolux, Philips, Erres, Hoover. Betaling eventueel te regelen. Voor 100 service: Lange Nieuwstraat 433 - 435 Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Maartje van Rotterdam, laden Binnenhaven IJmuiden; Fivelborg, Skoghall, hout lossen Zaandam; King John, Noordzee; Bomma, Kristiansand; Gardhav, Archangel, hout lossen Zaandam; Trito, Le Havre; August Thyssen. Oxelosund; St. Jean, Hamburg; Westkust, Norresundet, hout lossen Zaandam; Sleipner 1, Domsjö; Johanna, Rotterdam, laden Binnenhaven IJmuiden; Jan Jonas Mantyluoto; Almdijk, Antwerpen; Abbergen, Klaipeda; Ar- tura, Kotka; Spurven, Gruvon, hout lossen Zaan dam; Aino, Kemi, cellulose lossen Velsen; Hado, Rotterdam. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Dixie van Algiers Twee Gebroeders, Rotterdam; York shire Coast, Ipswich; Strabo, Rotterdam; Dinkel- stroom, Dagenham; Hector, Rotterdam; Seadrake, Antwerpen; Renee, Gravesend. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Tetuan naar Otterbacken, ledig van Buitenhaven IJmuiden; Eggebek Gent; Kungsholm, Gothenburg; Atlan tic, Londen; Castor, Helsingborg; Vrede, Kirkal- dy; Madjoe, Southampton; Ridderkerk, Rotter dam; Thorsheimer, Trinidad; Dusseldorf, Ceuta; Theodora, Rotterdam; Friesia, Brake; Olna Firth, Rotterdam; Henja, Rochester, kunstmest geladen IJmuiden; Delfinus, Flekkefjord; We-xford, Bos- tin, stijfsel en glucose geladen te Koog aan de Zaan; Patria. Gothenburg; Barde Delfzijl; Ju- valta, Lidkaping; Hinde, Londen; Gerd, Londen; Clangula, Rotterdam; Admiralengracht, R'dam. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Amstel- stroom naar Leith; Heinrich Heine, Wismar, walsmateriaal geladen IJmuiden; Eemstroom, Vlissingen; Mynias, Savona; Heerengracht, Le ningrad; Yewarch, Londen, walsmateriaal gela den IJmuiden; Niger Palm, Hamburg; Barten- stein, Aruba; Lucas Bols 2, Rotterdam; Guarico La Guaira; Rijnstroom, Londen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). WOENSDAG 13 DECEMBEK Jozefgebouw, Velsen-Noord, 20 u.. Feest avond Beverwijk-Hoogoven-combinatie EHBO. Café Timmer, Beverwijk, 20 u.: Kerst avond Katholiek Vrouwengilde. De Zon, Wijk aan Zee, 20 u.: Kerstavond R.-K. toneelvereniging Nieuw Leven. KSA-gebouw, Beverwijk, 20 u.: Dia avond over Lourdes. Grapy, Beverwijk, 20 u.: Contactavond NVV-Vrouwenbond. DONDERDAG 14 DECEMBER Kennemer Theater, 20 u.: Rudi Carrell- show. Royal. IJmuiden, 19.30 u.: Afscheid B 2- leerlingen VMS. Grapy, 19.30 u.: Kerstavond Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Raadhuis Beverwijk, 19.30 u.: Openbare vergadering raad Beverwijk. De raad van Beverwijk js dinsdagavond in spoedvergadering bijeen geweest ter behandeling van het voorstel tot de bouw van 195 woningwetwoningen in het plan „Meerestein". De heer Th. M. Luypen (KVP) had waardering voor het voorstel. Hü brak namens zijn fractie een lans voor flats met puntdaken. De heer W. Alberda (PvdA) zei ook de grootste waardering te hebben voor het plan. Meer Beverwijkers zullen nu aan een woning kunnen worden geholpen. Hij be treurde het echter, dat geen openbare aan besteding is gehouden, maar hij begreep dat het college in tijdnood verkeerde. Het Prot. Chr. raadslid de heer P. Koger zei het vervelend te vinden dat de commis sie te weinig tijd heeft gehad. Ook hij toonde zich voorstander van een open bare aanbesteding. Hij vroeg opheldering over het verschil tussen de aannemings som en de gevraagde (hogere) kredieten. Hij juichtte het toe dat nu meer eenge zinswoningen worden gebouwd, maar de situering leek hem een „hofje van Bever wijk" toe. Wat de etagewoningen betreft, info-rmeefde dit raadslid of de zwevende dekvloeren inderdaad voldoende geluids isolering waarborgen. Mevrouw AllanSchilthuis (VVD) was ook blij met het voorstel. Zij vroeg hoe groot het percentage van de woningen, bestemd voor eigen inwoners zal zijn. Mevrouw Schmohl (PvdA) waardeerde het dat de vrouwenadviescommissie bij het plan is ingeschakeld. Zij pleitte voor uitbreiding van het aantal leden dezer commissie. Wethouder W. J. Vessies (KVP) beant woordde de diverse vragen. Hij deelde mede. dat met betrekking tot de 69 één gezinswoningen nog niet alles „rond" is. Het is haast ondoenlijk woningwetwonin gen te realiseren in verband met de finan ciering ervan. De wethouder verklaarde hoe het kwam dat de commissie zo laat was ingelicht. Een voor de gemeente gelukkige omstan digheid was, dat een aannemer op zeker ogenblik met zijn ruwbouw-ploeg omhoog kwam te zitten. Er deed zich dus een onverwachte kans voor. Heien is in Meerestein nauwelijks nodig, gezien de goede grond. De zwevende dek vloeren zijn goed. maar 100 percent ge- luidsisolering kon de wethouder niet ga randeren. Wat de vrouwenadviescommissie betreft, deelde de wethouder mede dat deze misschien op een andere leest zal worden geschoeid. De commissie bestaat thans uit vertegenwoordigsters van vrou wenverenigingen ter plaatse. Wethouder S. Coelingh (P.v.d.A.) deelde mede dat van de 20 percent extra te bou wen woningen, zestig percent bestemd moet worden voor huisvesting van mensen werkzaam bij de Hoogovens. Inderdaad zo gaf de spreker toe, is velen de toe wijzing van woningen aan werknemers in de basisindustrie „een steen des aanstoots". In tweede instantie zei de heer W. Niesten te hopen, dat er tegen gewaakt zal worden dat men met de woningen gaat expe rimenteren. Advertentie In de nieuwe wijk Zeewijk zal in de toe komst ook een gereformeerde kerk verrij zen. Een comité is begonnen met de voor bereidende werkzaamheden. Wanneer de kerk verrijst zal er ook een vierde gerefor meerde predikant in Velsen komen. Een predikantenwijk mag hoogstens dui zend leden bevatten. Bovendien zullen er in Zeewijk naar schatting 550 gereformeer den komen te wonen. Daarom moet er in het voltooide Zeewijk een gereformeerde kerk staan. Reeds verleden jaar is er grond gereserveerd voor kerkbouw. De gereformeerde kerk in IJmuiden groeit snel. Sectie 1 is zelfs zo snel gegroeid, dat zij op het ogenblik al 1500 leden telt. Wan neer Zeewijk klaar is heeft de vierde pre dikant dus zelfs al weer een te grote ge meente. FRIES TONEEL IN BEVERWIJK. De Friese vereniging voor Beverwijk en omstreken „Us Memmetael" geeft vrijdag 15 december in gebouw ,,'t Centrum" in de Koningsstraat haar tweede toneelavond van dit seizoen. Ditmaal wordt de voor stelling weer door eigen leden verzorgd, met de opvoering van P. Akkermans toneelspel „De takomst treast"; gevolgd door het blijspel „Help, rep Adrianus de Jong". U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van De IJmuider Courant. XJ bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 7.65, post- abonnees 8.15 U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden voor het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE Advertentie VOOR ELK INTERIEUR r Ken nemerlaan 9 - Tel. 5271 r VlCC Erkend installateur P.E.N. KERSTWIJDING N.C.V.B. De afdeling Velsen-Noord van de Neder landse Christen Vrouwenbond zal woens dag 20 december haar'jaarlijkse Kerstvie ring met de leden houden. Voor deze bij eenkomst is een afwisselend programma samengesteld dat geheel is afgestemd op het kerstgebeuren. De avond wordt ge houden in het gemeentelijk wijkcentrum aan de Smidt van Gelderstraat. BRANDJE DOOR KORTSLUITING. Door kortsluiting raakte in de woning van de heer M. aan de G. van Assendelft- straat te Heemskerk een elektrisch kabel tje, dat aan het raamkozijn bevestigd was, in brand. Hierdoor vatten ook de vitrage en overgordijnen vlam. Een voorbijganger, die het bemerkte, waarschuwde de bewo ners. De heer M. schakelde de spanning van het elektrische net uit en wist dit be gin van brand met een natte dweil in de kiem te smoren. De schade bleef beperkt tot enkele brandgaten in vitrage en over gordijnen. KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 Op vrijdag 15 december zullen zes werk nemers van de Koninklijke Beijnes te Be verwijk vijfentwintig jaar in dienst zijn. Het zijn de heren: A. J. van Aken, E. W. Huiting, A. Jalink en J. Lammerse te Haarlem, B. J. M. Volman te Velsen en P. J. van Zutphen te Beverwijk. Het jubileum van Stormvogels werpt zijn schaduw al vooruit. Een commissie is hard aan de slag gegaan om de voorbe reidende werkzaamheden op te knappen, zodat het jubileum in 1962 luisterrijk kan worden gevierd. Donderdagavond 14 december begint het feestprogramma eigenlijk al. Dan zal er om acht uur in hotel „Kennemerhof" een grote kienavond worden gehouden, waar een konijn, een kip en een rollade onder de prijzen figureren. Er is dan ook een tombola met aantrekkelijke prijzen. Maan dag is er weer zo'n avond, opnieuw in „Kennemerhof". Daar blijft het niet bij. Er staan ook enkele klaverjasdrives op het programma, georganiseerd door de klaver- jasclub „Stormvogels." Daarnaast gaat het comité ook op ande re wijze trachten gelden bijeen te bren gen, want de kienavond en klaverjasdrives moeten meer als extra-jubileumattracties worden beschouwd. Zo zullen er speciale Stormvogels-balpennen worden verkocht. Men zal ze op Schoonenberg kunnen ko pen, maar de welpen zullen er ook op an dere wijze actief mee gaan werken. Glazen met het Stormvogelsembleem vormen ook een onderdeel van de actie en dan komt er nog een grote verloting, als de aangevraagde vergunning tenminste door burgemeester en wethouders wordt verleend. Onder de prijzen zijn vakantie reizen voor twee personen gedurende tien en zes dagen, een luxe bromfiets en een fiets. Het in Nederland gebouwde passagiers schip „Kungsholm" van de Swedish Ame rican Line, dat bij de N.D.S.M. te Amster dam een ingrijpende verbouwing heeft on dergaan, is gistermiddag naar Gothen- borg vertrokken. Het schip is thans ook voorzien van nieuwe stabilisators. Volgens het reisschema vertrekt het schip op 20 januari uit New York voor een wereldreis, die drie maanden zal du ren. Aanvoer van dinsdag De aanvoer was dinsdag 7950 kisten, waarvan 441 tong en tarbot, 172 schol, 6885 haring, 5 makreel, 38 schelvis, 322 wijting, 28 kabeljauw en gul, 2 haai, 3 poon> 127 koolvis, 27 diversen. Pryzen van dinsdag Per kilo: grote tong 4.804.50, groot middel 4.203.90, kleinmiddel 4.203.80, kleine tong I 4.303.90, kleine tong II 3.60 —3.20, tarbot I 5.10-^1.60. Per 50 kilo: tarbot IV 12285, grote schol 6960, grootmiddel schol 7260, kleinmiddel schol 7262, kleine schol I 8269, kleine schol II 70—48, verse haring 15.2011, makreel 42, grote schelvis 84, grootmiddel schelvis 76, kleinmiddel schel vis 76, kleine schelvis I 7877, kleine schelvis II 7558, wijting 4732, grote gul 6360, middel gul 6257, kleine gul 50, kleine haai 2617, poontjes 32, kleine koolvis zwart 4845. Per 125 kilo: grote kabeljauw 400216, grote koolvis zwart 128120, grote kool vis wit 250. Aanvoer van woensdag In IJmuiden voerden 26 vaartuigen 8500 kisen aan, waarvan 200 schelvis, 560 wij ting, 95 gul en kabeljauw, 125 koolvis, 550 noordhafihg, 1400 kanaalharing, 30 ma kreel, 190 schol, 15 tarbot, 150 varia, 312 stuks kabeljauw, 22.000 kilo tong. De IJM 53 „Dirkje" zorgde voor 625 kisten, de IJM 37 „Delft" voor 670 kisten en 300 stuks kabeljauw. De KW 49 „Antje" had 525 kisten, de HD 74 „Michiel" J530 kisten en de SCH 261 „Onderneming 1" 670 kisten. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen was 110 wij ting, 850 Kanaalharing en 300 kantjes span- haring. Voor donderdag IJM 99 „Egmont" 510 kisten, SCH 117 „Onderneming 3", 650 kisten, SCH 27 „On derneming 2" met platvis. Op zee Om de noord was het slecht weer met windkracht 7 tot 8. De schepen hebben liggen steken. De IJM 20 „Johannes Pol derman" heeft van donderdag af al niet gevist. Om de oost was het weer goed. De visvangst ging wel, er werden 450 tot 600 kilo tong, 15 tot 25 kilo tarbot en 4 tot 5 manden vis gevangen. Over het algemeen was de visvangst op de kust ook goed. De kotters en loggers meldden trekken van 60 tot 90 kilo tong, 5 tot 10 kilo tarbot en 2 tot 3 manden vis. In het Kanaal was het weer ook goed, maar de vangsten waren over het algemeen niet best. De KW 159 „Marian Ellen" had een dagvangst van 120 kantjes, de „Marie" een dagvangst van 81 kantjes, de VL 84 „Jan Senior" een dagvangst van 70 kantjes. Uitgevaren zijn de KW 101 „Nestor", de BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN. BEVALLEN: P. SpanjaartMeinders, z., Tulpenstraat 25, Santpoort; E. D. M. Slen dersDivendal, z., Grahamstraat 114, IJmuiden; C. J. M. van der KleiBeumer, z., Kanaalstraat 254, IJmuiden; J. G. Maas Koops, z., Kweekerslaan 1, Santpoort; K. Visserden Heijer, z., President Kruger- straat 19, IJmuiden; A. M. KoeneKoster, d., O /erbildtweg 26, Santpoort; S. M. UijtendaalFatels, d., Curagaostraat 38, Santpoort; M. C. PasmaKroon, d., van den Bergh van Eysingaplantsoen 36, Sant poort-Zuid; L. S. A. van NoorleSamberg, d., Duinweg- of Duivelslaan 29, Santpoort- Zuid; A. J. Kraaijvan Kleef, d., Jacob van Heemskerkstraat 44, IJmuiden; E. J. Spannenburgvan Rooij, z., Wilgenstr. 34, IJmuiden-Oost; A. StekelenburgWil- jouw, d., Voermanstraat 24, IJmuiden; L. J. WijkerWessel, z., Merwedestraat 88, IJmuiden; A. Sleekingvan der Meij, d. Lange Nieuwstraat 52, IJmuiden; C. M. van den BosDuin, d., Gladiolenstraat 3, Santpoort; H. A. H. de PeuterGeluk, d., Cypressenstraat 30, IJmuiden-Oost. OVERLEDEN: J. G. Das, 88 jr., weduw naar van H. Rienstra, Rijksweg 458, Sant poort; H. Groen, 71 jr., echtgenoot van J. M. Boeree, Leeuweriklaan 23, IJmuiden- Oost; F. E. van Well, 84 jr., echtgenoot van G. Pelk, Wijkerstraatweg 213 rd., Velsen- Noord; G. J. A. Handgraaf, 60 jr., echtge noot van A. E. E. M. Martinot, Bloemen- daalsestraatweg 126, Santpoort-Zuid. Wielrennen De rennersclub Kennemerland gaat met de kerstdagen weer haar traditionele kerst cross rijden in de duinen nabij Wijk aan Zee. Op 22 december komen de leden in café Sport bijeen voor het bijwonen van een kienavond. Dan zullen tevens de prij zen worden uitgereikt van de jongste zo mercompetitie. KW 122 „Arie Ouwehand" en de „Hendrika Jaconda". Losapparaat De Poolse trawler Osa is gelost met be hulp van het mechanisch losapparaat van de heer L. van der Gaag. De Osa had in november al 11.000 kisten haring gevangen. Het apparaat werkte voortreffelijk, vooral dankzij het verder van elkaar af plaatsen van de haken, waardoor men nu de haken niet meer miste. Omgeslagen De Westduitse coaster Rita is omgesla gen en gezonken toen het schip de haven van Oxeloesund, aan de Zweedse oostkust, werd binnengesleept. (UPI). Op uitnodiging van het bestuur van de speeltuinvereniging „Het Vondelkwartier" in Haarlem-Noord zal de onlangs uit Ja pan teruggekeerde Nederlandse judoka John Bluming die velen als een van de zwaarste tegenstanders van de wereld kampioen Anton Geesink beschouwen dinsdag 19 december, 's avonds om 7 uur, in het clubgebouw van genoemde speeltuin aan de Vergierdeweg een en ander vertel len over zijn training en wedstrijden in Ja pan. John Bluming zal tevens een demon stratie geven van enige strijdtechnieken die naast judo in Japan als wedstrijdsport worden beoefend, zoals het stokvechten en zwaardvechten. Op deze wijze stelde John Bluming bij zijn aankomst op Schiphol zijn a.s. vrouw voor, die hij uit het land van de rijzende zon had meegebracht. De 28-jarige, 102 kilo zware en bijna twee meter lange John Bluming is lid van de NAJA, een van de drie judobonden die ons land telt. In Japan waar hij sinds 1953 heeft gewerkt, heeft de Nederlander zich bij tal van wedstrijden onderscheiden. Bij zijn terugkeer in ons land toonde hij tal van diploma's. Hij is o.m. een vijfde dan judoka, evenals Anton Geesink. De NAJA heeft John Bluming als coach van deze judobond aangesteld. De speeltuinvereniging „Het Vondel kwartier" heeft een van de grootste jeugd- judogroepen van ons land. Ruim 70 jongens en meisjes in de leeftijd tussen 6 en 15 jaar beoefenen er het ook bij de jeugd sterk in populariteit toegenomen judo.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 5