Eichmann op alle punten schuldig bevonden Produktschap Siergewassen behandelde teeltaanvragen Zuid-Afrika verbiedt Loethoeli bezoek aan Zweden te brengen Nieuwe dorpen in Oost-Flevoland Nieuwe verkiezingen in Australië verwacht Woningbouw haalt de 80.000 niet Onderscheidingen uitgereikt Automatische telegraaf- centrale op Schiphol Bouw nieuw politie bureau in Velsen-Noord gestart Verweer van beklaagde verworpen WOENSDAG 13 DECEMBER 1961 7 Twee bromfietsers gewond in Beverwijk Zes miljoen Groepsmoord Amerikaans vlootbezoek Prof. Hunningher komt gastcolleges geven in Theaterwetenschap Arheider aan ogen gewond door losspringende dop Prinsessen naar jarige Griekse koning Op de lijst voor stadsaanleg Velsen Groenstrook bij Orionweg blijft gehandhaafd Grootscheeps huldebetoon in de Noorse hoofdstad Inspiratie Mensenrechten Kleurlingen Enorme haringaanvoer door spanvissers Amsterdams burgemeester beschuldigd van te weinig eerbied voor de raad Het bestuur van het Produktsehap voor Siergewassen heeft dinsdagmiddag in Den Haag weer moeten beslissen over vele aanvragen om teeltrecht voor „Nict-eetba- re-tuinbouwgewassen", zoals de siergewas sen in de Europese Gemeenschap worden genoemd. De Provinciale Organisatie van Veilin gen in Limburg opende de rij. Deze orga nisatie verzocht om extra teeltvergunning voor bloemisterij gewassen voor jonge, be ginnende kwekers. De voorzitter, dr. Ver- hage was echter van mening, dat ook deze kwekers de normale weg zullen moeten bewandelen om teeltvergunning te krijgen. Men mag geen beleid van de meest be gunstigden gaan voeren. Alle bestuursle den waren het hiermede eens. Het volgende geval was de vraag of men leerlingen van een lagere tuinbouwschool zou moeten erkennen als forceerders van hyacinten, tulpen en narcissen. In 1960 werden de leerlingen van de Rijks Middel bare Tuinbouwschool te Lisse geacht door hun opleiding ook in staat te zijn bloem bollen te broeien. Dit is een veel uitvoeri ger onderwijs dan aan een vakschool, waar men slechts één dag les heeft in de week. De aanvrager met een dergelijk di ploma kreeg reeds nul op request, maar tekende hoger beroep aan bij het College van Beroep voor het bedrijfsleven. Het be stuur van het P.V.S. zal echter deze raad adviseren de aanvrage niet in te willigen en daarbij het verschil in opleiding duide lijk te doen uitkomen. Het bestuur was het met de opvatting van de voorzitter eens. Schulte en Lestraden n.v. te Sassenheim heeft zich gespecialiseerd in het vervaar digen van verwarmings- en ventilatie in stallaties in broeikassen. Deze n.v. wil nu een kas achter het huis van de directeur bouwen om daarin proeven te nemen. Men zal dus verschillende siergewassen moeten telen. Daarvoor met men teeltvergunning hebben. Een eerste aanvraag werd afge wezen. Het bestuur was bang een prece dent te scheppen. De n.v. heeft een nieuwe aanvraag ingediend. Zij stelt voor een aparte maatschappij of n.v. te stichten, waaraan een wetenschappelijke onderzoe ker van naam wordt verbonden. De winst, die eventueel uit dit bedrijf zou worden ge trokken zou ter beschikking worden ge steld van een door het P.V.S. aan te wijzen instituut. De Commissie van Bijstand Bloemkwekerij is van mening, dat men op deze gronden de n.v. een ontheffing van het verbod tot het telen van bloemisterijgewas sen zou moeten geven. Er is nog wel een voorwaarde gesteld en wel deze, dat voor tenminste tien jaar een vakkundige wordt aangetrokken, opdat er toezicht kan wor den gehouden op de kwaliteit. De heer Sterringa was van mening, dat deze n.v. toch profijten zou trekken uit de ze kas als zij verbeterde installaties zou vinden. Hij vond het een angstig experi ment. De heer Kralt, vertegenwoordiger van de bloemkwekers uit Rijnsburg gaf als In Zwolle is aanbesteed het bouwen van 87 woningen en tien garages in Dronten in Oostelijk Flevoland. De hoogste inschrijf- ster was de n.v. „De Lintvoeg" uit Am sterdam met 1.770.000, laagste de n.v. Twentse Aannemingsmaatschappij in Al melo met 1.605.000. In Dronten, dat in het noordoosten van de nieuwe polder verrijst, zijn reeds on geveer 500 panden tegelijk in aanbouw, waaronder dertien winkels en drie lagere scholen. Daarbij komen dus nog de 87 wo ningen en de tien garages. De ontwerper van Dronten, dat na Lelystad het grootste dorp van Oostelijk Flevoland wordt, is ±r. J. van Tol uit Alphen aan de Rijn. In het noordelijkste deel van Oostelijk Flevoland komt het dorp Swifterband, op ongeveer zes kilometer ten zuiden van de brug die Flevoland met de Noordoostpolder zal ver binden. Swifterband zal een landarbeiders dorp zonder industrie worden. Het zal naar schatting door 170 gezinnen worden be woond. Het dorpsontwerp, dat een experi menteel karakter draagt, is van ir W J G. van Mourik uit Arnhem. Naast het dorp is een reusachtige vluchtheuvel geprojec teerd, waarop een groot scholencomplex komt te staan. Volgende week wordt de bouw van 108 woningen en zes garages voor Swifterband aanbesteed. Tussen Elburg en Harderwijk, ongeveer zeven kilometer polderinwaarts, komt het dorp Biddinghuizen ontworpen door ir. R. Haj erna uit Ede. Het is bedoeld voor 300 tot 350 gezinnen. Verder staan nog op het programma de dorpen Larsen en Zeewol- de, die komen te liggen in een gedeelte van de polder, dat nu nog niet ontgonnen is. Van de 54.000 ha. grote polder Oostelijk Flevoland is thans een gebied van 21 600 ha. ontgonnen. Volgend jaar zal 2.000 ha. bebost zijn. voornamelijk langs het Velu- wemeer en het Ketelmeer. Naast of ron dom alle dorpen in deze polder zullen gro te boscomplexen komen met het oog op recreatie. Voor de oogst zal komend jaar een oppervlakte van ongeveer 19.000 na. worden gebruikt. In mei en juni zal in Oostelijk Flevoland 3.750 ha. koolzaad ;n bloei staan, belangrijk meer dan in voor gaande jaren. Er is thans 400 kilometer weg klaar en er zijn tot nu toe 23 bruggen in de nieuwe polder gebouwd. Oostelijk Flevoland heeft op het ogenblik 1.036 inwoners. zijn mening te kennen dat te hopen is, dat deze n.v. goede resultaten haalt. De verwar ming slokt de meeste kosten op in derge lijke bedrijven. Als Schulte en Lestraden verbeteringen zou vinden dan is de gehele sector hiermede gediend. De andere be stuursleden konden het hiermee eens zijn. De heer Roelofs, vertegenwoordiger van de Algemene Nederlandse Agrarische Bond gaf als zijn mening te kennen bij het punt verstrekken van teeltrecht aan beginnende kwekers van rozenonderlagen- zaailingen, dat men dit beweert te doen op sociale gronden. Men sticht echter bedrij ven, die zwak zijn en bij enige tegenslag het snelst zullen verdwijnen. Dit betoog heeft hij al vele keren, ook bij andere gewassen gehouden, maar hij bleef alleen staan in zijn opvatting. Duitse markt De druk op de siergewassen wordt dus wel bijzonder groot, en dit drukt weer op de Duitse markt. West-Duitsland is de grootste afnemer van dit artikel. Het moet nu langzamerhand ook steeds meer de in voer van de angstvallig geweerde afge sneden bloemen van tulpen en narcissen toestaan. Men is daar bang voor deze con currentie en poogde deze tegen te gaan door heffingen aan de grens. Deze zijn voor tulpen verlaagd. In de periode van 15 december 1961 tot en met 28 februari zul len deze 3,- per 100 stuks bedragen. Dit is vijftig cent minder dan verleden jaar. Van 1 maart 1962 t.m. 31 mei zal dit 2.25 zijn. Dit is een kwartje minder. Voor de narcissen blijft de heffing ƒ3.75 per hon derd bloemen. Met dien verstande echter, dat wanneer men ontdekt, dat er uit andere landen nar cissen worden ingevoerd, waarvoor geen heffing moet worden betaald, dat Neder land zich het recht voorbehoudt om de hef fingen ook te laten vervallen. JERUZALEM (UPI) Naar verwach ting zal het openbaar ministerie in het proces Eichmann in Jeruzalem vandaag vragen om de doodstraf voor de beklaag de. Gisteren hebben Eichmanns drie rech ters hem schuldig bevonden aan alle vijf tien tenlasteleggingen. De officier van Justitie, Gideon Hausner, die zijn pleidooi heeft gehouden aan de hand van grote hoeveelheden materiaal en verhoor van honderdtwaalf getuigen, zal de eis formuleden. Vandaag zal ook Eich- mans verdediger, de Keulse jurist mr. Robert Servatius, zijn laatste pleidooi uit spreken. Eichmann zal vermoedelijk vrij dag de kans krijgen om zelf nog een woord te zeggen. De rechtbank verwierp gisteren drie punten waaraan Eichmann ziel in de loop van zijn berechting onschuldig had ver klaard. Rechter Raveh zei hierover: „Eich manns werk was niet het bijeenbrengen van vervoermiddelen, maar het bijeenbren gen van de Joden om naar hun verdelging te worden gebracht". Eichmann had in de lqop van zijn pro ces ook geprobeerd zich af te schilderen als een onbetekende ambtenaar in het in gewikkelde nazi bestuursapparaat. Dit, al dus Raveh, „verwerpt het Hof met grote beslistheid. De beklaagde was in het ge heel van het centrale gezag dat zich be zighield met de „oplossing", het hoofd van hen die deze oplossing in laatste instan tie uitvoerden. Hij was geen marionet ;n handen van derden, zijn plaats was tus sen hen die de touwtjes vasthielden". Het Hof verwierp voorts Eichmanns voornaamste verweer: dat hij alleen maar orders van bovenaf uitvoerde. „In be schaafde landen is dit verweer verworpen", zei rechter Landau erover. Eichmann had kunnen weigeren, zo meent het Hof, om bepaalde illegale daden te verrichten. Lan dau zei dat Eichmann had kunnen vragen om overplaatsing naar het front, of „ex cuses van uiteenlopende aard" had kunnen bedenken. „Ook zou hij ronduit hebben kunnen zeggen dat hij geen vrede had met de hem toebedeelde rol", aldus Landau. (Reuter) Eichmann moest tijdens de behandeling van de vijftien punten waarop hij schuldig werd bevonden, staan. Rechter Landau sprak voorts over de mo gelijkheid van een verzoek om verzachting van straf. Krachtens de Israëlische and nazi wet is de mogelijkheid van verzach ting voornamelijk beperkt tot gevallen waarin de beklaagde zijn best deed om de ernst van de gevolgen van zijn daden te Het Britse vrachtschip Ondodat in de Elbemond gestrand ligt, is opge geven: een reddingboot heeft 42 op varenden van boord gehaald en in Bremen aan land gezet. Van hier zul len zij de reis naar Engeland aanvaar den na een vruchteloze strijd van een week om hun schip te behouden. Slechts de kapitein en 6 bemannings leden bevinden zich nog aan boord van de „Ondo". In de Koningstraat te Beverwijk is dins dag een bromfietser tegen een vrachtauto gereden, als gevolg van het niet verlenen van voorrang. De bromfietser klaagde over pijn in het hoofd en in een been. Ter ob servatie is het slachtoffer in het Rode Kruis ziekenhuis opgenomen. Gisteravond omstreeks kwart over elf is een ongeluk gebeurd op de Wijk aan Dui- nerweg te Beverwijk. Een bromfietser kreeg geen voorrang van een afbuigende automobilist. Het gevolg was een botsing, waarbij de bromfietser een hersenschud ding opliep. Na behandeld te zijn in het Rode Kruis ziekenhuis kon de man naar zijn woning worden gebracht. verminderen. Ondanks alle verklaringen van Eichmann dat hij ziek werd door het gezicht van de gruwelijke dingen die hij aanschouwde, dat hij overplaatsing wenste en niet sterk genoeg was voor zijn taken, hebben wij geen woord gehoord van een innerlijke afkeer van de misdaden, aldus Landau. Het kwam nooit bij hem op zijn positie op te geven. Zonder zijn diepe haat tegen de Joden had hij nooit zijn misda den met zulk een niets ontziende doelma tigheid kunnen bedrijven, aldus de rech ter, die zei van mening te zijn dat Eich mann zich niet zonder handigheid had ver dedigd. „Hij toonde waakzaamheid, de kun de om zich aan een moeilijke situatie aan te passen, hij was sluw en had een gladde tong: maar geen moed om de waarheid toe. te geven". In de schuldigverklaring werden voorts de wreedheden die bij de massale executies zijn begaan in herinnering geroepen. De rechtbank meende, dat er onvoldoen de bewijzen zijn dat Eichmann iets te ma ken heeft gehad met het verbranden van lijken en het verspreiden van de as hier van, kennelijk om, tegen het einde van de oorlog, sporen van misdaden uit te wis sen. De rechtbank aanvaardde Eichmanns verweer, dat hij niet betrokken is geweest in sterilisatie-experimenten door Duitse art sen. Met betrekking tot het aantal om het leven gebrachte Joden verklaarde de recht bank dat de statistische gegevens onvolle dig zijn, doch dat zij geen reden heeft er aan te twijfelen, dat in totaal ongeveer zes miljoen Joden het slachtoffer zijn ge worden van de Duitse uitroeiingsmethoden. Rechter Raveh las uit de schuldigver klaring voor, dat het ongeloofwaardig is, dat Eichmann in 1941 niet op de hoogte was van het plan om de Joden uit te roei en en niet geweten zou hebben dat depor tatie tot hun dood leidde. De rechtbank acht Eichmann medeplichtig aan de moord op enkele gevangenen van het kamp Auschwitz, wier geraamten door het S.S.- instituut voor rassenonderzoek werden ge bruikt voor anthropologische proeven. De rechtbank was van oordeel dat niet bewezen is, dat Eichmann in de begin periode van het naziregime het voorne men had de Joden te vernietigen. Het in deze dagen overbrengen van Joden naar kampen is volgens de rechtbank geen be wijs dat Eichmann van plan was de Jo den uit te roeien. Er bestaat echter geen twijfel aan, dat het verdrijven van men sen een misdaad tegen de mensheid is, zo zei rechter Raveh. De schuldigverkla ring zegt vervolgens, dat Eichmann niet schuldig bevonden kon worden aan een „eenvoudig" misdadig komplot, doch dat het uitroeiingsplan een daad was die on der de conventie op groepsmoord valt. De beklaagde was van juni 1941 af in gewijd in de geheime plannen tot uitroei ing van de Joden. Van Augustus 1941 af heeft hij in de uitvoering van deze plan nen een centrale plaats bezet. Hij was op de hoogte van de bedoeling van de zoge naamde definitieve oplossing: de volledige biologische uitroeiing van het Joods volk, aldus rechter Raveh. Eichmann zal daar om worden veroordeeld als een mede plichtige aan alle daden die de uitroeiing der Joden beoogden, in welk gebied zij ook zijn gepleegd. De Amerikaanse torpedoboot jager „John King" (4500 ton) is voor een in formeel bezoek aan Amsterdam in de hoofdstedelijke haven aangekomen. De „John King" is een van de modern ste Amerikaanse schepen, onder meer be wapend met geleide raketten, die speciaal geschikt zijn voor de bestrijding van su personische vliegtuigen. De „John King" is van hetzelfde type als de destroyer „Adams", die van 15 tot 19 december een bezoek zal brengen aan Rotterdam. Deze maand zullen nog meer Ameri kaanse marineschepen naar Nederland komen: van 21 tot 30 december zal het vliegdekschip „Essex" met zeven destro yers en een olie-bevoorradingsschip een bezoek aan Rotterdam brengen. In het oorlogsjaar 1943 kwam de Ame rikaanse vlieger Tyre C. Weaver Jr., die in zijn arm was getroffen, per pa rachute in een afgelegen korenveld bij het Duitse plaatsje Herpstadt terecht. Zijn leven werd gered door snel ingrij pen van de plaatselijke dokter Gerhard Maier en een blond 14-jarig meisje, Hetty van der Raay, die gedreven door de honger, met haar zusje naar Duits land was getrokken. Achttien jaar heeft het geduurd voor de Amerikaan se vlieger zijn hartewens zijn kleine redster van toen te leren kennen vervuld zag, maar nu heeft hij, door een advertentie in een Duitse krant en tussenkomst van dr. Maier, ont dekt dat het meisje van toen, mevrouw Wuestenhoff-van der Raaij is, die sinds acht jaar in Hilversum woont. De foto toont mevrouw Wues- tenhoff met haar beide kinderen in haar woning te Hilversum. De heer Weaver woont nu in Lafayette in de Amerikaanse staat Alabama. Gedurende het komende semester van dit studiejaar zal prof. dr. B. Hunningher, hoogleraar aan de Columbia Universiteit te New York, als gasthoogleraar aan de universiteit van Amsterdam onderwijs geven in de theaterwetenschap. Prof. Hunningher doceert sinds 1948 de geschiedenis en de letterkunde van Neder land te New York. Na zijn studie in de Nederlandse letteren, geschiedenis en kunstgeschiedenis te Utrecht, die hij in 1931 afsloot met een promotie, was hij leraar te Amsterdam en Den Haag. Ook schreef hij beschouwingen over toneel en beeldende kunst. Na de oorlog was hij regeringsadviseur voor toneelzaken en. tot zijn vertrek naar de Verenigde Staten, di recteur van het coördinatiebureau van het toneel. De 45-jarige C. P. uit Zandvoort, werk zaam bij de Corodex-fabrieken in Zand voort, is dinsdagmorgen ernstig gewond geraakt bij een bedrijfsongeval. Gevreesd wordt, dat hij een van zijn ogen zal moe ten missen. Arbeiders in de fabriek bemerkten op een gegeven ogenblik, dat de druk op de aanvoertank van grondstoffen-vloeistof verminderde. De tank bevindt zich buiten het fabriekspand in een put. C P. daalde in de put af om een onderzoek in te stel len. Bij het controleren van de vuldop van de tank sprong de zware dop los, hetgeen met een krachtige explosie gepaard ging. STOCKHOLM (Reuter) De Zuidafri- kaanse regering heeft een verzoek van Al- bert Loethoeli om verruiming van zijn reisvergunning van de hand gewezen. Loe thoeli, die in Oslo zijn Nobelprijs in ont vangst heeft genomen, had ook Stockholm willen bezoeken. Zijn verzoek werd ge steund door het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken. OSLO (UPI) Naar schatting vijfdui zend studenten en andere vertegenwoordi gers van Oslo's jeugd marcheerden gister avond met brandende fakkels naar het plein voor het stadhuis, waar tienduizend andere hoofdstedelingen waren samenge komen om hulde te brengen aan het voor malige Zuidafrikaanse stamhoofd. Loe thoeli nam de ovaties vanaf het balkon van het stadhuis in ontvangst waar ook zijn echtgenote en de burgemeester van Oslo en de voorzitter van het parlemen taire Nobelprijscomité Gunnar Jahn had den plaatsgenomen. Later werd hij in het stadhuis door de burgemeester Brynjulf Buil en professor Johan B Hygen in loffelijke bewoordin gen toegesproken. Professor Hygen, docent aan de univer siteit van Oslo, zei: „De regering van Zuid- Afrika heeft het Noorse parlementaire co mité beledigd door te beweren dat zijn kandidaat voor de vredesprijs deze niet verdiende." Eerder op de dag was Loethoeli met zijn echtgenote de gast geweest van de Amerikaanse ambassadeur in Noorwegen Clifton R Wharton, die het Afrikaanse echtpaar voor het middagmaal had uitge nodigd. Wharton is de eerste gekleurde Amerikaanse diplomaat die zijn land in een dergelijke functie in Europa vertegenwoor digt. In de middag was Loethoeli te gast bij de ambassadeur van Marokko, waar hij tij dens een receptie kennis maakte met het merendeel van het corps diplomatique in Oslo. Loethoeli zal donderdagmiddag uit Oslo naar Kopenhagen vertrekken, van waar hij naar Johannesburg zal reizen. Hij wordt vrijdag in Zuid-Afrika terugver wacht. CANBERRA (Reuter-UPI) Politieke waarnemers verwachten dat de socialisti sche (oppositie)partij in Australië zal trachten te bereiken, dat binnen anderhalf jaar opnieuw algemene verkiezingen wor den uitgeschreven. Volgens de tot dusver bekende uitslagen van de zaterdag gehouden parlementsver kiezingen is de meerderheid van de rege ringscoalitie van de liberale partij en de „Country Party" onder premier Menzies in het Huis van Afgevaardigden aanzien lijk verminderd. De regering zou in de Senaat haar meerderheid geheel hebben verloren. De onverwacht grote winst van de La- bourpartij wordt geweten aan de groeien de ontevredenheid van vele Australiërs over de economische recessie en de wijd verspreide werkloosheid. Het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft medegedeeld dat personeelstekort, de vijfdaagse werkweek en de natte zomer de bouwproduktie van dit jaar nadelig heeft beïnvloed. Verwacht wordt, dat er nauwelijks 80.000 woningen gereed zullen komen, een aantal dat on gunstig afsteekt tegen dat van vorig jaar: circa 83.000. In het topiaar 1958 kwamen 89.000 woningen gereed. In het raadhuis van Velsen heeft burge meester mr. J. C. Bührmann woensdag morgen de eremedaille in zilver, verbon den aan de orde van Oranje-Nassau, uit gereikt aan twee jubilarissen. De heer O. Dekker, Wijk aan Zeeërweg 36 te IJmuiden, voorman bij de grondstof- fenvoorziening en de heer H. A. van Dig gelen, Van Rijswijkstraat 2 te Velsen- Noord, chef grondstoffenvoorziening, zijn veertig jaar in dienst van de papierfabriek. Op Schiphol is een volautomatische te- legraafcentrale officieel in gebruik ge steld. De centrale bestaat uit een inge wikkelde elektronische apparatuur met een „geheugen" dat het mogelijk maakt vijf miljoen telegrammen per jaar te ont vangen en door te zenden zonder mense lijke tussenkomst. De apparatuur heeft 3 miljoen gekost. De automatische cen trale kan het werk van ruim 130 telexis ten overnemen, zodat de hoge kosten bin nen enkele jaren zijn „terugverdiend". De nieuwe centrale is een belangrijke aanwinst in het wereldomspannende tele communicatienetwerk van de luchtvaart maatschappijen waarvan Schiphol een knooppunt van grote betekenis is. Snelle communicatie is voor de luchtvaart maatschappijen van essentieel belang. Op Schiphol passeren dagelijks circa 40.000 telegrammen van of bestemd voor 150 voor de luchtvaart belangrijke plaatsen in een gebied dat zich uitstrekt van Tokio tot San Francisco en van Stockholm en Miskou tot Johannesburg. De Prinsessen Beatrijx en Irene zijn hedenochtend op uitnodiging van koning Paul van Griekenland per vliegtuig naar Athene vertrokken, waar zij de viering van de 60ste verjaardag van de koning zullen bijwonen Zij zullen zaterdag naar Neder land terugkeren. De firma Holleman in Santpoort is be gonnen met de voorbereidingswerkzaam heden voor de bouw van een nieuw poli tiebureau te Velsen-Noord. De firma was de laagste inschrijfster bij de destijds ge houden aanbesteding. Het nieuwe bureau komt te staan op de hoek van de Meer- weidelaan en de Wijkerstraatweg, schuin tegenover het Stratingplantsoen. Om ste- debouwkundige redenen is het nieuwe ge bouw in twee verdiepingen ontworpen. De entree van het bureau ligt aan de Wijkerstraatweg; men komt in een ruime hal, ter linker zijde waarvan zich de agen- tenwacht bevindt. Van de hal leidt tevens een trap naar de bovenste etage. Beneden achter bevinden zich een garderobe, een keuken met vlak daarnaast een cel. Via een deur in de garderobe kan men de ga rage bereiken. Op de eerste verdieping be vinden zich de kamer van de wachtcom mandant. een verhoorkamer en een be- waarkamer. Onder het pannendak is een grote zolderruimte. De bouwtijd van het nieuwe politiebureau zal ongeveer negen maanden duren. Het gebouw zal het oude politiebureau nabij de Velser pont gaan vervangen. De politie is hier slecht gehuisvest. Oorspron kelijk was het gebouw een onderwijzers woning, behorende bij de in de tweede wereldoorlog afgebroken gemeentelijke lagere school G. Als het nieuwe bureau gereed is, zal het oude bureau meteen worden afgebroken, omdat de papierfa briek van Van Gelder Zonen het terrein nodig heeft voor opslag van grondstoffen. De grond is reeds eigendom van de pa pierfabriek. Op de gewijzigde staat van werken van algemene stadsaanleg te Velsen staan, wat Velsen-Noord betreft, de volgende werken, die op 1 januari 1960 nog moesten worden uitgevoerd: Verbindingsweg verkeersplein tunnel tot gemeentegrens, viaduct over de spoorbaan Hoogovens-Beverwijk in bo vengenoemde weg, op- en afrit naar ver keersplein tunnel, parallelwegen langs eer dergenoemde weg, verbindingsweg tussen het uitbreidingsplan de Gulden en de Wij kerstraatweg, verlengde Wenckebachstr., noordelijke pontweg van het Noordzeeka naal tot de Grote Hout- of Koningsweg, herprofilering van de Duinvlietstraat en verwerving van terreinen. Voorts staan nog op deze lijst: viaduct onder de spoorweg Velsen-IJmuiden, ver keersweg met groenstroken en rijwielpa den etc. van het nieuwe pontplein tot aan de Van den Vondellaan in Driehuis, recrea- tieweg (Heerenduinweg) met groenstroken en rijwielpaden etc. van de Zeeweg tot aan het industrieterrein ten zuiden van de Haringhaven, verkeersweg van de Van den Vondellaan-Hagelingerweg tot de Broeks- bergenlaan (inclusief verbreding van de Hagelingerweg), rondweg om Santpoort (Santpoortse dreef) van de Wynoldy Da- niëlslaan-Olga von Goetschlaan tot de rijksweg met toeleidingsweg naar het sta tion Santpoort-Noord, verbreding en her profilering van de Duin- en Kruidberger- weg, viaduct in de Santpoortse dreef (in clusief toeleidingswegen). De groenstrook achter de flatgebouwen aan de Orionweg, tussen het uitbreidings plan Duinwijk en het gebied van het staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden, blijft gehandhaafd. Dat op de gewijzigde lijst van werken van algemene stadsaanleg achter deze strook staat vermeld: „kan vervallen" wil niet zeggen, dat deze groenstrook volgebouwd zal worden. Deze groenstrook zal te zijner tijd verfraaid worden. Deze groenstrook was, zoals we reeds meldden, de enige welke in genoemde staat was op genomen. Maar evenals de andere groen stroken welke niet specifiek tot een wijk behoren, kunnen de eventuele aanlegkos- ten daarvan (voor zover gelegen op ge meentegrond) later ten laste van de ge meente worden genomen. JOHANNESBURG (UPI) Zowel de Engelstalige als de Afrikaanstalige bla den in Zuid-Afrika hebben volledig ver slag gedaan over de uitreiking van de No belprijs aan Loethoeli. Ook alle redevoe ringen werden in extenso afgedrukt. Het nationalistische blad „Die Transvaler" was de enige krant die in een hoofdar tikel een scherpe aanval deed op Loethoe li. Het blad zei, „dat hoewel de woorden gesproken waren door Loethoeli, zij ken nelijk het produkt waren van de verban nen leider van de liberale partij, de schrijver Alan Paton. Op geen enkele wij ze erkende Loethoeli dat de Afrikaanse re volutie, die hij zo hoog prijst in hoge ma te in Moskou inspiratie vond", aldus het blad dat beslut, „dit is nu wat er ge beurt als de hoge idealen van Alfred No bel. die de prijs uitloofde ter bevordering van de vrede, worden uitgebuit door men sen die niets van Afrika en zijn inwoners weten." De Anglicaaanse aartsbisschop Joost de Blank heeft op een bijeenkomst tegen ras senscheiding te Kaapstad gezegd het onbe grijpelijk te vinden dat naties die bewe ren beschaafd te zijn de UNO-verklaring over de mensenrechten niet ondertekenen. Zuid-Afrika heeft die verklaring niet on dertekend. Het uittreden van de Neder duits Hervormde kerk uit de Wereldraad van Kerken wegens de kwestie van apart heid, noemde De Blank een tijdelijke breuk die veroorzaakt is door politieke druk. Premier Verwoerd heeft op een bijeen komst van de Raad voor kleurlingenzaken in Kaapstad een tienjarenplan ontvouwd voor de anderhalf miljoen kleurlingen mensen van gemengd bloed die, volgens het plan, tenslotte hun eigen zaken zullen kunnen regelen door middel van een eigen parlement. De Zuidafrikaanse eerste-mi- nister zei te hopen, dat er binnen een jaar steden voor kleurlingen met eigen plaatse lijke autoriteiten zullen komen. Hij denkt aan de instelling van een raad met een dagelijks bestuur van vier leden, die de be langen van de kleurlingen in het gehele land moet behartigen. Vlak onder de Nederlandse kust, op twee uur van IJmuiden, worden nu zeer veel haringen gevangen. Vanmorgen kwa men tien spanvissers de haven van IJmui den binnen met 400 500 kisten kleine le ge haring. Ze hadden de haring op twee uur varen van IJmuiden vrijwel op kun nen scheppen. Hetzelfde verschijnsel dus als vorige week in het Kanaal, waar men ook dagenlang in een „haringdijk" heeft rondgevaren. De haringen draaiden alle door en de spanvissers namen dan ook hun maatre gelen. Ze zetten een kist of tien op de kant en brachten de rest naar de vismeel- fabriek, waar het lossen veel sneller kan geschieden doordat men de haring uit de ruimen zuigt. Tijdens de algemene beschouwingen over de ontwerpbegroting 1962 in de ge meenteraad van Amsterdam, heeft de heer Seegers (C.P.N.) een aanval gedaan op het beleid van burgemeester Van Hall. De heer Seegers was van mening dat de leiding van voorzitter veel te wensen laat. De burgemeester zou te weinig eerbied en zelfs minachting voor de raad hebben ge toond in zijn houding. Burgemeester Van Hall zei hierover dat zo er sprake kan zijn van een onvoldoen de leiding, dit kan voortkomen uit het feit dat hij misschien niet opgewassen is te gen bepaalde problemen, „maar al doende leert men", voegde hij hieraan toe. Over de beschuldiging dat hij te weinig eerbied voor de raad zou hebben getoond, zei hij: „als ik die indruk heb gewekt werd dit misschien veroorzaakt doordat ik voor het hoogste bestuur van de stad, namelijk de Raad, maatstaven aanleg waar enkele le den mijns inziens niet aan voldoen. Zoals iedere Amsterdammer ben ik gehecht aan onze stad en ik heb bepaalde ideeën over het bestuur van de stad." Deze op merking van de burgemeester ging verge zeld van interrupties van enkele C P N - raadsleden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7