O-ffidontunia Amerika en Rusland akkoord over ontwapeningsgesprek Nieuwe commissie omvat achttien leden-landen Oe Thant wijst Macmillan's verzoek van de hand HET WEER Coba Ritsema overleden Morgenochtend uitspraak in het proces-Eichmann Haarlemmers 1.78 Geen wapenstilstand in Katanga Stichting akkoord met radio- en t.v.-salarissen Openbare aanklager eist de doodstraf Nederlandse hulp aan bevolking van Kongo Nieuw-Guineadebat op 2 januari Deze maand nog geen hogere A.O.W. Varkenscarbonade Keurslager H. BUTTER 11 Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 EXCLUSIEF POSTPAPIER éeê M §W&"êefore you êuy! REGEN- EN TWEEDJASSEN Kouder KU Êm Een der Amsterdamse joffers Brand op Pools schip kost aan 22 mensen het leven Ook Sociale Zaken komt met een Mammoetwet VERBETERING Het woord is aan In de krant van heden: Verzoek aan onze weekabonnees WEEKEND-AANBIEDING 47e JAARGANG NUMMER 36 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DONDERDAG 14 DECEMBER 1961 SU. s"*- Umuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN - IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur Tos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Pamiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Prins Bernhard heeft op het terrein van de Prins Willem III-kazerne te Amersfoort aan het regiment Huzaren van Boreel een nieuwe standaard uit gereikt. De oude standaard, die de wapenfeiten Quatre Bras en Waterloo 1815 en de Tiendaagse Veldtocht in 1831 draagt, was in 1940 door de laat ste commandant van het vierde regi ment huzaren, luitenant-kolonel jhr. De Marees van Swinderen, aan de vijand onttrokken en verborgen ge houden. De Prins herinnerde aan de roemvolle namen op de standaard en zei, dat ook de krijgsverrichtingen in 1940 en in Indonesië van 1946 tot 1950 voor allen een aansporing zouden mogen zijn om de naam van het regi ment hoog te houden. Advertentie Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 IEIDS5STRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 NEW YORK (Reuter en AFP) - De Verenigde Staten en Rusland hebben woensdag bij de UNO-Assemblee een ontwerpresolutie ingediend over de ont wapening. Zij vragen de Assemblee ak koord te gaan met de instelling van een nieuwe ontwapeningscommissie, waarin vertegenwoordigers van achttien landen zitting hebben. Deze commissie zou zo spoedig mogelijk moeten beginnen met het overleg. Dit overleg zou dan moeten uitlopen op een akkoord over algemene en algehele ontwapening onder doel treffend internationaal toezicht. De reso lutie werd met algemene stemmen aan genomen. Volgens de gemeenschappelijke ontwerp resolutie zou de nieuwe groep uit de vol gende landen moeten, bestaan: Birma, Bra zilië, Bulgarije, Canada, Ethiopië, Frank rijk, Groot-Brittannië, India, Italië, Mexi co, Nigerië, Polen, Roemenië, de Sovjet- Unie, Tsjechoslowakije, Egypte, de Ver enigde Staten en Zweden. De grondslag van de onderhandelingen dient een beginselverklaring te zijn die de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie in sep tember hebben uitgegeven. De nieuwe groep zal worden verzocht bij de Assemblee een rapport over een ont wapeningsverdrag in te dienen, zodra daar in de groep overeenstemming over is be reikt. Voor 1 juni van het volgend jaar dient de groep verslag bij de ontwapenings commissie van de UNO, waarin alle lid staten van de Volkenorganisatie zitting heb ben, uit te brengen over haar werkzaam heden, aldus de ontwerp-resolutie. Amerika's ambassadeur bij de UNO Ste venson verklaarde woensdagavond te New York dat zijn regering bereid is de Ge- neefse ontwapeningsonderhandelingen te hervatten zodra de nieuwe commissie ge- Advertentie hoeven hun kleding niet bij een post orderbedrijf te kopen want zij hebben een speciaalzaak op dit gebied in hun stad. n 1. de HKC. Jansstraat 51-63 Daar kunnen zij direct keus maken uit een enorme voorraad Dames-, Heren en Kinderkleding Er wordt geen rente berekend en (tot f 150.—) geen vooruitbetaling NEW YORK-LONDEN (UPI) - De secretaris-generaal van de UNO, Oe Thant, heeft gisteren het Britse verzoek om een wapenstilstand in Katanga van de hand gewezen. Hij verklaarde, dat de Katangese autoriteiten blijk hadden ge geven er niet in geïnteresseerd te zijn. Anderzijds heeft Oe Thant het verzoek om Britse bommen ingetrokken. Sir Patrick Dean, de Britse ambassa deur bij de UNO, had woensdagmiddag formeel een beroep op Thant gedaan om een wapenstilstandsovereenkomst te sluiten met de Katangese regering en terug te keren naar „de weg van ver zoening en onderhandeling Een woordvoerder van de UNO ver klaarde daarop, dat Thant had gezegd, dat noch president Tsjombe, noch enig ander lid van de Katangese regering enig verlangen of enige belangstelling heeft laten blijken voor dergelijke onder handelingen. De secretaris-generaal zegde echter toe dat hij het Britse verzoek zou voorleggen aan de achttien-landen-commissie van ad vies voor Kongo, die vrijdagmiddag bijeen Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk nog veel, later af nemende bewolking. Geen neer slag van betekenis meer. In het noorden van het land matige tot vrij krachtige oostelijke wind en overwegend lichte vorst. Elders zwakke tot matige, naar oost draaiende wind en daling van de temperatuur tot om het vries punt. Volledige weerrapporten op pagina twee. zal komen. In een officiële verklaring uit Washington is gezegd, dat de Verenigde Staten zich hebben gedistancieerd van het Britse verzoek en sterke steun verlenen aan de UNO-operaties in Katanga. De Amerikaanse verklaring oogstte grote bij val onder de 49 landen van het Afro-Azia- tisehe blok, waarmee een zeer zeldzame demonstratie van solidariteit van deze lan den met Amerika werd gegeven. Gedaald prestige De regering-Macmillan, zo werd ver wacht, zou het intussen vanmiddag in het Lagerhuis zwaar te verduren krijgen, door dat zij voor haar politiek inzake de Kon golese kwestie zowel door leden van de eigen partij als door de socialisten zou worden aangevallen. Een machtige groep conservatieve parlementsleden drong er vanmorgen namelijk bij de regering >p aan, wat Kongo betreft, alle financiële hulp aan de UNO op te zeggen, indien de UNO de militaire operaties tegen Katanga voortzet. De conservatieven stelden die eis in een amendement op een regeringsmotie van vertrouwen, die vanmiddag in het Lager huis zou worden behandeld. De uiterst rechtse rebellen zouden ongeveer zeventig in getal zijn. De Labour-oppositie, zo meldt onze cor respondent, viel de regering voorts aan in een amendement, waarin critiek wordt ge oefend op de dubbelzinnige Engelse hou ding. Volgens de oppositie heeft de rege ring Engelands tact in opspraak gebracht en de taak van de UNO bemoeilijkt. Het Britse prestige in New York heeft door de verwerping van de regeringspolitiek door Oe Thant en Kennedy bovendien een gevoelige klap gekregen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken is hoogst bezorgd over de zich verwijdende kloof met Engeland, waardoor de Verenig de Staten zich tegen wil en dank aan de kant van de Russen bevinden. Secretaris-generaal Oe Thant heeft in tussen elf landenleden en Zwitserland er van in kennis gesteld dat er staatsburgers van deze landen in de Katangese strijd krachten dienst doen. Het zijn België, De nemarken, Frankrijk, Griekenland. Ier land, Italië, Nederland (een persoon), Nieuw-Zeeland, Portugal, Zuid-Afrika en het Verenigd Koninkrijk. De Nederlandse minister van Buitenland- reed zal zijn haar werkzaamheden te be ginnen. „Wij beseffen zoals ieder ander", aldus Stevenson, „dat wij bij deze histo rische taak om de beschaving te redden niet in gebreke mogen blijven". Hij ver klaarde dat de Verenigde Staten een en ander als een .door de mensheid gegeven bevel" beschouwde en deed de plechtige belofte dat de Amerikaanse regering haar volledige medewerking zou geven teneinde dit „geweldige vertrouwen" waardig te zijn. Kerstgratificatie afgewezen De looncommissie van de Stichting van de Arbeid heeft het College van Rijksbe middelaars ge geadviseerd over de salaris- voorstellen van het radio- en t.v-personeel, die per 1 januari 1962 van kracht dienen te worden. De voorstellen van werkgevers en werknemers, die, op basis van een her indeling van de functies, de totale salaris sen bij radio en televisie met acht a tien percent willen verhogen, werden unaniem goedgekeurd. Wel maakt de looncommissie bezwaar tegen de voorgestelde kerst gratificatie van twee percent. Zij heeft het College geadviseerd dit deel der voor stellen af te wijzen. Op de Oostzav erdijk ten noorden van Amsterdam kwamen een personen auto en een met 15000 liter melk ge laden tankauto met elkaar in botsing. De tankauto rolde van de dijk, maar daar de tank goed gesloten was, ging de melk niet verloren. Gisteren is in een rusthuis van de ver eniging „Pro Senectute" aan de Vondel straat in Amsterdam op 85-jarige leeftijd overleden de schilderes Coba Ritsema, een der laatste „Amsterdamsche joffers". Coba Ritsema, geboren te Haarlem op 26 juni 1876, was leerlinge van de kunst nijverheidsschool in Haarlem en studeerde later aan de Rijksacademie voor Beelden de Kunsten te Amsterdam. Daarna kreeg ze nog aanwijzingen van haar oudere broer Jacob Ritsema. Vele van haar wer ken, o.a. stillevens en portretten, behoren tot het bezit van het Stedelijk Museum te Amsterdam, het museum te Dordrecht, het museum van Moderne Kunst in Den Haag, het Van Abbe-Museum te Eindho ven, het Teyler-Museum in Haarlem en het museum Boymans te Rotterdam. In 1900 verwierf Coba Ritsema de prijs van het „Willink van Collemfonds", in 1910 won zij een bronzen medaille op de in ternationale tentoonstelling te Brussel, in 1912 de zilveren medaille op de stedelijke tentoonstelling in Amsterdam en in 1918 de gouden medaille van H.M. de Koningin op de voorjaarstentoonstelling van Arti et Amicitiae. In 1939 werd haar de prix l'hon- neur toegekend op de wereldtentoonstelling te Parijs en in 1957 de Rembrandtprijs van de gemeente Leiden. Coba Ritsema was ridder in de orde van Oranje Nassau. Van de acht „Amsterdamsche joffers" zijn er thans nog drie in leven: mevrouw Westendorp-Osieck, mevrouw Bauer- Stumpf en Jacoba Surie. WARSCHAU (AFP) Het Poolse vrachtschip Maria Konopkicka (10.000 ton)', dat pas van de werf is gekomen, is in de haven van Gdansk ernstig bescha digd door een brand, die aan 22 mensen het leven heeft gekost. Het schip maakt grote slagzij doch zal vermoedelijk gere pareerd kunnen worden. Door nog onop gehelderde oorzaak is een tank met stook olie ontploft. se Zaken, mr. J. Luns heeft zich woens dag in de NAVO-raad te Parijs geschaard achter het standpunt, dat zijn Belgische collega Spaak innam bij een bespreking van de Kongolese kwestie en meer in net bijzonder van de ontwikkeling in Katanga. Spaak noemde het een Kongolees belang en een belang van alle betrokken UNO landen, als er zo spoedig mogelijk een ein de kan worden gemaakt aan de militaire actie in Katanga. In de vergadering van de Tweede Ka mer is aan de orde gekomen het wetsont werp tot wijziging van de begroting 1961 van het departement van Landbouw en Visserij. Voorgesteld werd de gewone dienst te verhogen met 645.000. Deze verhoging houdt verband met hulpverle ning in natura aan de Kongolese bevol king. Naar aanleiding van opmerkingen van de heer Egas (P. v.d. A.) zei minister Ma- rijnen dat positieve medewerking is toege zegd voor verdere noodgevallen. Surplus- goederen zullen worden gebruikt binnen het raam der ontwikkelingsschema's van de betrokken landen. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelij ke stemming aangenomen. (Van onze parlementaire redacteur) Overeenkomstig een voorstel van de voorzitter heeft de Tweede Kamer be sloten op dinsdag 2 januari en zonodig ook de volgende dag te beraadslagen over bet Nieuw-Guineabeleid. Grond slag van het debat is de brief van de minister-president aan de Kamer inzake de discussies over het plan-Luns in de Verenigde Naties. Mr. Burger (P.v.d.A.) wilde in verband met de opvattingen van de Kamermeerder heid geen tegenvoorstel doen, maar legde er de nadruk op dat de regering volgens hem uit een te grote traagheid van de Kamer de conclusie zou kunnen trekken, dat de Kamer de gevolgde methode zou goedkeuren. Deze methode zou dan neer komen op de redenering: „We zullen nog wel eens zien. Misschien doen we er vol gend jaar nog eens wat aan". Evenals de heer Burger was ook de heer De Groot (Comm.) teleurgesteld, dat het debat niet eerder gehouden kon worden. Na het nieuw-Guineadebat komt de be groting van Buitenlandse Zaken in de Kamer aan de orde. JERUZALEM (Reuter) De openbare aanklager in het proces-Eichmann, Gideon Hausner, heeft tegen Adolf Eichmann de doodstraf geëist. De president van de rechtbank heeft bekendgemaakt dat mor genochtend uitspraak zal worden gedaan. Voor de man, die zo zeer het centrum was van het bloedige uit.roeiingswerk kan er geen andere straf zijn, zo zei Hausner. Er is geen reden voor de rechtbank om een geringere straf te overwegen, aange zien er op grond van de bepalingen van de Israëlische wet voor veroordeling van na zi's en hun collaborateurs geen andere straf dan de doodstraf mogelijk is Alle vijftien punten van de aanklacht tegen Eichman vallen onder deze wet en op twaalf van deze punten staat de doodstraf. De openbare aanklager meent, dat voor Eichmann geen verzachtende omstandig heden kunnen gelden. Eerder in zijn requisitoir had Hausner gezegd „indien Eichmann duizend maal gedood zou worden, zelfs als hij elke dag zou sterven, dan nog zou hij niet kunnen boeten voor de moord op een enkel kind. Hij is niet alleen verantwoordelijk voor het bloed van miljoenen doden, doch ook voor het lijden van degenen die in leven bleven. Ziet naar de foto's van de kinde ren in die dagen. Ziet de angst in hun ogen, hun uitgemergelde lichamen, hoort hun kreten, mama, mama". „Mijn hoop op een rechtvaardig vonnis is vernietigd. Ik kan deze schuldigverkla ring niet aanvaarden. De massamoord was de schuld van de leiders", zo zei Eichmann in zijn laatste woord tot zijn rechters. Ik wilde het Joodse volk vergeving vragen en zeggen dat ik diep beschaamd ben voor de misdaden die tegen Joden zijn be gaan. Doch bij het vonnis zou ook dit als onoprecht worden uitgelegd. Ik ben niet het monster waarvoor men mij heeft uit gemaakt, doch het slachtoffer van een dwaling, aldus Eichmann. Hij zei geschokt te zijn door het bewijsmateriaal, dat bij de terechtzitting naar voren was gebracht. Deze gebeurtenissen zijn tegen mijn wil geschied en voor de massamoorden zijn alleen de politieke leiders verantwoorde lijk, zo verklaarde hij. Ik heb geprobeerd mijn bureau te verlaten en néar het front te gaan.om daar te vechten, doch de plicht weerhield mij. Mijn schuld ligt in mij» gehoorzaamheid, mijn ontzag voor de militaire plichten tijdens de oórlog. Eichmann zei dat deze gehoorzaamheid hem niet licht was gevallen. „Slechts zij die zelf hebben moeten gehoorzamen kun nen dit begrijpen. Ik heb de Joden niet vervolgd, dat deed de regering, niet ik". Hij beschuldigde de toenmalige Duitse machthebbers ervan misbruik te hebben gemaakt van zijn trouw en gehoorzaam heid. „Zij dwongen gehoorzaamheid af op dezelfde manier als anderen dit in de toe komst zullen doen. Ik verzoek de recht bank het feit, dat ik gehoorzaamde aan or ders in overweging te nemen, zo zei Eich mann, wiens laatste woorden waren „Ik ben er diep van overtuigd, dat ik moet boeten voor de daden van anderen. Ik moet de last dragen die mij door het nood lot is opgelegd". Eichmanns verdediger, dr. Servatius die na de openbare aanklager het woord voerde, verklaarde dat Eichmann, zoals zijn leven na de oorlog laat zien, veran derd is. „Ik verzoek de rechtbank om me delijden", zo besloot de verdediger zijn pleidooi. (Van onze parlementaire redacteur) De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. Veldkamp, hoopt dat de Sociaal-Economische Raad spoe dig zal komen met een advies over de voorgestelde verhoging van de A.O.W met vijftien percent. Bij deze verhoging moet rekening worden gehouden met een aanpassing van gemeentelijke toe lagen. De minister is van plan ook een advies van de S.E.R. te vragen over de afsplitsing van een ouderdomsdeel uit de Invaliditeitswet en onderbrenging daarvan in de A.O.W. Het is niet mo gelijk de verwachte verhoging van de A.O.W.-uitkering, die met terugwerken de kracht tot 1 december zal ingaan, nog deze maand betaalbaar te stellen De premieverhoging, die voorlopig ge schat wordt op één percent, zal ver moedelijk pas per 1 januari 1963 ingaan Minister Veldkamp kon nog geen ant woord geven op de vraag hoeveel tijd met een arbeidsongeschiktheidsverzekering is gemoeid. Het betreft hier een „mammoet- ontwerp" en het departement staat voor een zware taak. De minister was er zich overigens van bewust dat de financiële po sitie van de invaliden dringend verbetering behoeft. Er komt nu een tussentijdse re geling voor hen die een invaliditeitsrente genieten. Dit zijn zij die voor meer dan 2/3 invalide zijn. Maar ook deze regeling zal niet in een handomdraai klaar zijn aldus de minister. In het onderschrift bij de foto van de beide zweefvliegsters op pagina 1 van onze krant van gisteren is een storende fout geslopen, doordat bij het afronden van de hoogter in meters een nul is weggevallen Het nieuwe wereldrecord is 28.312 feet (8.629 meter), het nieuwe stijgrecord is 24.114 feet (7.350 meter). Otto Weiss: Ieder mens draagt zijn goede IK als een kind op de arm; wee hem, die het te vondeling legt.' Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws3, 4, 11 Kennemer Kruimels5 Uit stad en omgeving5, 6, 11 Kunst 9, 13 Economisch nieuws 9, 17 In de Vislial en op zee11 Onder Ons11 Horen en Zien 13 Feuilleton 15 Panda en andere beeldverhalen.. 15 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's In verband met de korte innings periode in de kerstweek, verzoeken wij u volgende week voor twee weken te willen betalen. DE ADMINISTRATIE Advertentie DAMESKAPSALON IJMUIDEN Het juiste adres voor GOED kapwerk LANGE NIEUWSTR. 471 - TEL. 8166 Advertentie klein beentje 500 gram Bij aankoop 100 gram echte geurige SLAGERSHAM a 58 ct. 100 gram BOTERHAMWORST voor 10 ct. KENNEMERLAAN 43 - 45

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1