In het duister van de oude mijn DGOR ELIZABETH MORTON HET LUIE KABOUTERTJE MODERNE MEDICIJNMANNEN IN DE JUNGLE VAN LAOS 1 Radiotoestel van de toekomst I is niet Ëroter dan een erwt PANDA EN DE DIENOMAAT I.KAN P olie I VERTAALD UIT HET ENGELS v - 13 Ons vervolgverhaal WONDEREN DER ELECTRONICA QUdTsWaaTlc&fs hehfteM, Een Kerstgeschenk van KAN 4 VRIJDAG 15 DECEMBER 1961 TROPENKLEDING ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM 47„Hef. roer dat we nu hebben, is veel beter, dan dat van de oude „Marif. We worden steeds slimmer, Polle!" „Je hebt gelijk, Pingo, maar we moeten nu eerst het schip afbouwen, zodat we weldra naar zee kunnen". „Pelli heeft het steeds over een mast, Polle, het zal het beste zijn meteen er een te maken A jfc J- 48) 5 Nog een laatste vraag. Weet u soms waar Sir William zich momen- teel bevindt? 1 Ik heb er geen idee van. Ik denk in zijn huis aan Regent's Park. H Nee, daar is hij niet. S Dan weet ik het ook niet. En mijnheer Marquand? Ik heb hem het laatst gezien, toen hij het licht in de mijn uitdeed en ik ben bang, dat hij er bitter wei- nig voor voelt om al te veel bekend- heid aan zijn verblijfplaats te geven. 5 Daar kunt u wel eens gelijk heb- 5 ben, mijnheer Corrion. 1 Toen de mannen van Scotland Yard s vertrokken waren, belde Corrion Sir EE William's huis op. Er werd hem ver- 1 teld, dat de financier niet thuis was. 1 Een telefoontje naar het kantoor le- verde hetzelfde resultaat op. Toch gaan we naar zijn huis, zei hij, en keek op z'n horloge. 't Is nu elf uur. Gaan jullie mee? Het huis in Regent's Park baadde in 'n zee van licht, Corrion parkeer- de de wagen en belde aan. Een dienst- meisje opende de deur en zei op hun vraag dat Sir William hen zou ont- vangen. Zij ging hen voor naar de studeerkamer, waar de financier bij de haard zat. 't Spijt me, dat ik niet kan op- staan, zei hij ter begroeting, maar E ik voel me nogal ziek. Het was hem aan te zien, dat hij hevige pijn had. Zijn gezicht was lijk- bleek en het was duidelijk, dat hij zich tot 't uiterste moest inspannen om niet in elkaar te zakken. Er pa- E relde zweet op zijn voorhoofd. Hoe gaat 't met je, Jane? En met jou, Peter? vroeg hij. E Ik hoop dat jullie 't weer heb- ben bijgelegd en weer bij elkaar te- rugkomt. Ik was graag met jullie meegegaan naar Marriott, maar daar kan nu geen sprake meer van zijn. E De politie kan hier ieder moment ko- men. Ze waren alle drie blijven staan en E zeiden niets, maar Jane kreeg plot- seling medelijdenen met de oude man die diep in z'n stoel weggezakt was. Zijn lichaam scheen wel gekrompen te zijn en van zijn autoriteit viel niets meer te bespeuren. Hij was een oude vermoeide en doodzieke man die wist dat zijn tijd gekomen was. Plotseling ging de deur open en tot hun verbazing verscheen Geoffrey Marquand. Hij had een overjas aan, E een slappe hoed op en een klein kof- fertje in de hand. es Zo, zijn jullie komen kijken naar het laatste vuurwerk?" zei hij ver- achtelijk. E Nu, dan moet ik jullie teleur- stellen. Er komt geen vuurwerk meer. Ik ga er vandoor. E Is het daarvoor niet te laat ge- B worden, Marquand?, vroeg Peter. E Nee, nog niet. Het is veel ge- vaarlijker je te haasten, dan je de tijd te gunnen. De politie komt nooit op 't idee, dat ik hier wel eens zou kunnen zijn, zelfs al wille ze ook Sir E William spreken. Maar die kan voor- E lopig wachten. Het is Marquand, de moordenaar, die ze het eerst te pak- E ken willen krijgen. E Hij keek naar de man in de stoel en zijn lippen krulden zich verachte- 1 lijk. H Je hebt dus niet de moed, om E 't onder ogen te zien, Willans? Ach, je bent eigenlijk altijd een lafaard ge- weest. Waarom verman je je niet? E Had ik je maar nooit uitgekozen! We hadden geweldige zaken kunnen doen, Als je maar wat meer moed had ge- had. E Hij keek glimlachend rond. E Dat verbaast jullie, hè? Jullie dachten natuurlijk, dat ik de onderda- E nige betaalde employé van de grote E Sir William Willans was, is 't niet? E Waarom vertel je zelf niet, man, dat jij de laatste twee jaar de vlag bent E geweest, die mij dekte? Je ouwe heer E zat aan de grond, Peter, toen ik hem E ging gebruiken. Ik ben het geweest, 1 die Morriloe Court in stand hield. Ik E stond op de achtergrond van het werk E in de mijn! Sir William was een goe- de naam, die ik kon gebruiken. Hij keek op z'n horloge. Ik denk, dat ik maar eens opstap. E Jullie weten niet, waar ik heen ga, zodat jullie me ook niet kunnen verra- den. Tot ziens, Jane. Jammer, dat je E met mij niet in zee bent gegaan. Ik E had veel meer voor je kunnen doen, dan Sir William of Peter. Maar je had waarschijnlijk toch nooit geld aange- S nomen, waar een luchtje aan zou zit- ten. Tot ziens, allemaal. E Het volgende moment was hij ver- E dwenen. Geen van vieren bewoog zich. Even later viel met een luide klap E de voordeur dicht en toen heerste er E weer stilte. Een luide schreeuw bui- ten verbrak deze echter plotseling: E Handen omhoog, Marquand! We E hebben je onder schot! De scherpe knal van een pistool E verscheurde de stilte. Kort daarop E volgden nog twee schoten. Peter en Corrion renden naar de e voordeur. Ze rukten haar open en E zagen een groepje mannen gebogen over het lichaam van Marquand staan, dat op het grint van de oprijlaan lag. E Inspecteur Baseldon richtte zich op. E Over een paar weken zal hij er wel weer bovenop zijn. e Zijn stem klonk tevreden. E Peter, kom vlug!, riep Jane van- uit de kamer. Je vader is ziek ge- e worden. E Toen ze in de studeerkamer terug- E kwamen, begrepen ze dat Sir William stervende was. Hij opende zijn ogen, e toen Peter naast hem kwam staan, en E probeerde nog te glimlachen. Het werd een vreemde grimas, Zo is 't het beste, Peter, fluisterde e hij moeilijk. Vergeet niet, wat ik S je verteld heb, Corrion! Verder is er niets meer't is goede Z'n hoofd viel voorover. E Baseldon was intussen ook naderbij E gekomen. Zo, vergif. Nu, 't is misschien wel 't beste. Hij zat er tot z'n nek E toe in, arme kerel. E Peter stond vlak voor zijn vader. Zijn gezicht was doodsbleek en er lag een gekwetste blik in z'n ogen. E Jane greep hem bij de hand. Kom, Peter, we kunnen hier niets e meer doen, fluisterde ze. E Hij liet zich gewillig uit de kamer E leiden. Corrion, die nog enkele woor- den met de inspecteur gewisseld had, volgde hen. Zwijgend reden ze terug E naar Corrion's flat. E E Het was heerlijk weer in Port Mar- e riott. De zon scheen, de bomen en s struiken zaten nog onder de rijp en E de hemel was wolkenloos. De rook, die uit de schoorsteen omhoogkringel- e de, werd meteen meegenomen door E de frisse zeewind. E De wagen kwam tot stilstand voor E het bordes. Peter stapte uit >en- bood Jane de hand. Timothy Corrion volg- e de hen. Toen ze de treden van het e bordes opliepen, werd de deur ge- E opend. Welkom thuis, mijnheer wel- kom thuis, mevrouw Willans, zeiden E John en Emily Pierce in koor. E Jane bloosde. Het was voor het eerst, dat zij de trouwe butler en zijn e vrouw haar zo hoorde noemen. E Uw kamer is in orde, zei Emily, waarop Jane nog dieper begon te blo- e zen en Peter's blikken probeerde te e ontwijken. Ze gingen naar binnen en keken naar de zo bekende dingen om hen heen. Toch scheen er een andere e sfeer te zijn. In de zitkamer brandde s vrolijk de open haard. Ik blijf niet lang, zei Corrion. Vanavond wil ik nog tot Truro ko- men. Alles, wat ik nog heb te zeggen, E had ik eigenlijk ook wel in Londen kunnen vertellen, maar ik had er nu eenmaal mijn zinnen op gezet om jul- e lie samen thuis te brengen en hier E het nieuws te onthullen. Goed nieuws?, vroeg Jane gre- e tig. Bedoelt u de mijn? E De notaris schudde het hoofd. E Nee, dat kan nog wel even E wachten. Het is iets dat je vader mij e ongeveer een week geleden verteld E heeft, Peter, waarschijnlijk toen hij besefte dat hij in moeilijkheden zou e geraken.Je weet zeker niet, Peter, e dat je moeder geld heeft nagelaten, E hè? Nee? Ze was van zichzelf nogal bemiddeld. Ze heeft jou haar ver- mogen nagelaten, terwijl je vader er E het vruchtgebruik van kreeg. Nu komt jou dus alles toe. Je erft zoiets e als honderdvijftig duizend pond. Je e trekt er in ieder geval een inkomen E uit van ongeveer tienduizend pond per jaar. Van honger zul je dus niet e om behoeven te komen. E Het jonge paar keek elkaar met E glanzende ogen aan. Als we voorzichtig zijn, kunnen we bijna al onze plannen uitvoeren, zei e Peter. E (Wordt vervolgd) 5051. Maar die vreemde stilte in het kabouterdorp zou niet lang meer duren. Opeens klonken uit het bos ongewone klanken Want ja.daar waren ze eindelijk, de kabouters. Op het bospad naderden ze, luid zingend en allemaal erg vrolijk en uitgelaten. Tussen het gezang door klon ken de snerpende tonen van papieren toe ters. Zo kwamen de kabouters terug van het leuke feest, dat ze hadden gehad bij de Rivierkabouters, hun vrienden. Wat had den ze daar 'n pret gehad! HET IS BESLIST geen ongewoon tafereel, een oude, verschrompelde man van een bergstam in Laos bezig te zien met de platte kant van een mes rode striemen op de buik van een patiënt te slaan. Deze ceremonie, die volgens de Amerikaanse sergeant Jerry Richard son een routinehandeling is, dient om de „boze geesten uit te drijven', en wordt verricht door de medicijnman. Richardson heeft de leiding van een veldhospitaal van het koninklijke Lao- tische leger. Het ligt op slechts vijftien kilometer afstand van de pro-communis tische Pathet Lao-posten in de vallei bij Pha Khao. De dichtstbijzijnde civiele dokter woont echter 150 kilometer van dit hospitaal. „AAN DE ENE kant ondervinden wij concurrentie van de medicijnman, maar aan de andere kant sturen zij ons patiën ten die zulke verwaarloosde wonden heb ben, dat je nauwelijks het verband er af durft halen vanwege de verpestende lucht," zegt Richardson. In zijn ziekenhuis worden iedere dag twee of drie nieuwe slachtoffers van de Pa thet Lao-actie binnengebracht. Richardson en zijn medewerker Allen Taylor staan iedere dag opnieuw bloot aan de dreiging van een aanval door de Pathet Lao. Be halve aan deze bedreiging moeten zij ook het hoofd bieden aan talloze medische pro blemen, dezelfde overigens door welker op lossing wijlen Tom Dooley, de „jungle dokter", destijds vermaardheid verwierf. Evenals Dooley werken de beide sergeants met een zwaar-besmette bevolking, die nauwelijks een idee heeft van hygiëne. Zij moeten ook patiënten behandelen, die geloven dat alle ziekten veroorzaakt wor den door geesten. Zij denken dat een rode draad, om hun pols gewonden, een beter geneesmiddel is dan penicilline. „Het grootste probleem waarmee wij te kampen hebben is het vaststellen van de diagnose," zegt Richardson. „Het is heel moeilijk uit te vissen wat een patiënt eigen lijk .scheelt, als je door taalmoeilijkheden niet eens de eenvoudige vraag kunt stel len: „Waar doet het pijn?" De Amerikaanse sergeants worden in hun moeilijke taak gelukkig bijgestaan door een 23-jarige „dokter", die een jaar lang in dienst is geweest bij dokter Doo ley. Maar zelfs deze Engelssprekende Dou- ang Chunh moet vertrouwen op helpers, wanneer hij een landgenoot, die geen Lao- tisch spreekt, moet onderzoeken. „Wij hebben de vertaling nodig uit de Meo-taal In de Lao-taal en vandaar in het Engels, voordat wij een aanwijzing kun nen krijgen over de ziektesymptomen," zei Taylor. ONGEACHT deze moeilijkheden, sterven in het Pha Khao-ziekenhuis slechts weini gen van de vijftig soldaten en vluchtelin gen. die zich hier dagelijks voof behande ling melden. „Hoe ziek zij ook zijn, zodra de patiënten zich een beetje beter voelen staan zij op en lopen het ziekenhuis uit," zegt Taylor. „Zij zijn er dan van over tuigd, dat wij de boze geesten uit hun li chaam hebben verdreven en dus bestaat er geen enkele reden meer om nog langer in het ziekenhuis te blijven." En Richard son vult aan: „De helft van de patiënten die bij ons binnenkomen met de bruine plek op hun voorhoofd, daarop aange bracht door de medicijnman, en de rode draad om hun pols gewonden, heeft net zo lang gewacht met bij ons om hulp aan te kloppen, tot de medicijnman er geen raad meer mee wist." Het ziekenhuis, dat twintig bedden telt, ziet er niet indrukwekkend uit. De muren zijn opgetrokken uit rode, witte en blau we parachute zijde, die overdekt zijn door een dak van riet en zeildoek. Mijnwer kerslampen verlichten de ziekenzalen, want er is geen electriciteit en ook geen waterleiding. Afgedankte ammunitie-kis- ten dienen als opbergplaatsen voor genees middelen. Ondanks alle primitiviteit zijn de beide Amerikanen trots op hun ziekenhuis, dat in juni van dit jaar werd ingericht. Sinds dien hebben Richard en Taylor meer dan duizend patiënten behandeld, van wie het merendeel uit vluchtelingen vrouwen en kinderen bestond, die door de Pathet Lao uit hun huizen waren verdreven. Maar ook buiten het ziekenhuis heeft het werk van de beide Amerikanen bekendheid gekregen. Soms komen vrouwen van de stam al uit zichzelf naar het ziekenhuis om behandeld te worden of om vitamine preparaten te vragen. Kinderen met af zichtelijke zweren, waarvan men eens dacht dat zij uit een normale kinderziekte voortkwamen, worden in steeds groter ge tale voor behandeling naar het ziekenhuis gebracht. Een opmerkelijke staaltje van moderne Russische architectuur is in Leningrad te zien: een woonhuis dat geheel van plastic vervaardigd is. DE KERNFYSICA heeft het wonder gewrocht: de „Steen der Wijzen" is gevonden. De mens kan nu de ene stof veranderen in een willekeurige andere: de mystieke dromen der middeleeuwse alchemisten zijn waarheid geworden. Ieder goed-toegeruste geleerde zou thans inderdaad goud kunnen maken, maar niemand vindt het meer de moeite waard. De wetenschap heeft belangrijker doelen. In de retorten, die nu staan te borrelen onder het licht van de t.l.-buizen der moderne laboratoria worden dingen geboren die wonderlijker zijn dan goud. Jawel, in het retort van nu wordt ook de radio der toekomst ontwikkeld, die niet groter is dan een erwt. Misschien zal het nog een jaar duren, misschien nog een decennium voordat deze experimenten een deugdelijk technisch procédé zullen opleveren. Nuchtere experimenten, geen toverij met wat omgesmolten stukjes glas en metaaldeeltjes, maar exact werken volgens de regels van de elektronica. WAT IS ER dan eigenlijk aan de hand in de radiotechniek en wat is het doel van die nieuwe methoden? Onze apparaten of het nu gaat om radio's, t.v.-toestellen, of bandrecorders zijn lomp en zwaar. Bovendien gebruiken ze veel te veel stroom :n vergelijking tot de prestaties die ze leveren. Vroeger speel den omvang en stroomverbruik niet zo'n bijzonder grote rol, maar toen men in vliegtuigen steeds meer toestellen moest meenemen, werd het steeds belangrijker, de afmetingen der radio-apparatuur zo klein mogelijk te maken. Dit werd van nog gro ter betekenis toen de ruimtevaart zich be gon te ontwikkelen. Want daar spreekt ieder stukje extra materiaal een hartig woordje mee Voor elke kilo meer, die de ruimte moet worden ingeslingerd is im mers een veëlvoud van dat gewicht ad)i meer brandstof nodig. En toch willen de geleerden steeds meer instrumenten aan hun „Verkenners", „Ontdekkers" en „Spoetniks" meegeven. Advertentie Dat verlangen is een van de sterkste drijfveren bij het zoeken naar mogelijk heden tot het vervaardigen van miniatuur apparaten. Maar niet alleen het ruimteon derzoek is hierbij gebaat, ook de genees kunde zal ervan kunnen profiteren, bijvoor beeld voor het onderzoek van inwendige organen, en voorts zal ook de industrie er op allerlei gebied haar voordeel mee kun nen doen. Eerste stap Een eerste stap in de richting van meer compacte bouw werd gedaan, toen men de conventionele radiobuizen ging vervan gen door transistors. De radio in uw huis- kamer kail met behulp, van transistors v\#rdCT, nagebouwde en wordt dan zo klein, dat 'hij in.uw binnenzak past. Maar naar de allernieuwste principes vervaardigd zal een gelijkwaardige ontvanger niet groter dan een erwt behoeven te zijn waarbij we dan de luidspreker even buiten be schouwing laten. De vele draadverbindin gen in het inwendige van uw toestel, zul len voor het grootste deel verdwijnen. Het zelfde geldt voor de vele weerstanden en condensatoren. „Functieblokken" WIE NOG DE radio in het begin van de dertiger jaren heeft meegemaakt, zal zich de loodzware en omvangrijke gelijk- richters en plaatstroomapparaten herinne ren, die de stroom van het lichtnet ge schikt moesten maken voor de voeding van het ontvangtoestel. In de meeste ge vallen bestaat een conventionele gelijkrich- ter nog uit vijf bouwelementen: transfor mator, diode (de eigenlijke gelijkrichter), smoorspoel en twee condensatoren. Zijn COf 34. De nieuwe wijziging die zich aan de Dienomaat had voltrokken, was wel heel wonderlijk. De robot trok zich ruw los van de geleidingen die hem nog aan de defecte karaktertransformator verbonden hielden, en begaf zich zelfverzekerd naar de deur. „Dit vervelend gezanik heeft lang genoeg geduurd en ik heb genoeg van jullie. Jullie zijn stommelingen!" riep hij daarbij uit. „Ik smeer hem. Ik ga mijn eigen leven leiden een leven van sensatie en avontuur! Joechee!" „Weerzinwekkend!" prevelde Jolliepop bleekjes, en ook Panda voelde zich door dit onverwacht gebral uit het veld geslagen. De enige van het gezelschap die tot daden overging was professor Kalker. Dat komt er van, Pamka!" zei hij dreigend. „Polliejops verborgen verlangens en dromen zijn in hem overgeheveld en die leeft hij nu uit! Als jij niet zo kinderachtig met die wekker was aangekomen, had hij er door een geleide lijk ontwaken enige zelfbeheersing aan toe kunnen voe gen, maar nu kan er van alles gebeuren! Hoogst merk waardig! Ik moet er onmiddellijk achteraan om obser vaties te maken!" En voordat iemand het hem had kunnen belemme ren draafde ook de geleerde het vertrek en tenslotte Huize Hobbeldonk uit, achter de ongeremde Dienomaat aan, die intussen g.1 een behoorlijke voorsprong had. Geen van beide hardlopers schonk aandacht aan de lichten van de politie-jeep die in de verte naderde. moderne tegenhanger is een zg. „functie- blok", dat uit drie lagen (zones) is opge bouwd. De netspanning aan zóne 1 ver warmt deze; de warmte passeert zóne 2, die zóne 1 en 3 elektrisch van elkaar iso leert. In zone 3 wordt door deze warmte een lagere, gelijkgerichte spanning opge wekt, die dus aan een verbruiktoestel kan worden toegevoerd. Een ander voorbeeld: een „electrisch oog", zoals dat b.v. wordt gebruikt om in grote warenhuizen het aantal bezoekers te tellen, bestaat als het met behulp van radiobuizen wordt gebouwd uit zestien onderdelen en bij de samenstelling zijn achttien soldeerverbindingen nodig. Ge bouwd met transistors, worden de afmetin gen al heel wat kleiner, maar het aantal onderdelen bedraagt dan nog altijd veer tien en er moeten vijftien verbindingen worden gemaakt. Volgens de nieuwste me thode door de Amerikanen aangeduid als „molectronics" vervaardigd, is de eigenlijke teller slechts een plaatje met een volume van niet meer dan 0,02 cm3, en er blijven maar twee soldeerverbindingen over. Het stroomverbruik van deze teller bedraagt bij de oude uitvoering vijf Watt. De moderne uitvoering vraagt niet meer dan 0,06 Watt. Op zonne-energie EEN AANMERKELIJKE besparing van energie dus. Die besparing kan ook wor den bereikt bij apparaten die in ruimte vaartuigen worden geplaatst en dat bete kent dan dat men zulk een apparatuur veel gemakkelijker op zonne-energie kan laten werken. Het geheim van de nieuwe techniek moe ten we zoeken in de zg. halfgeleiderstoffen die de elektrische stroom in de ene rich ting wei, in de andere niet doorlaten. De ze eigenschap vertonen bijvoorbeeld de ele menten germanium en silicium. Beide stoffen worden reeds bij de vervaardiging van transistors gebruikt, maar door de kristallen van deze stoffen, op een bepaal de manier chemisch en metallurgisch te bewerken (waarbij twee stoffen tot één „functieblok" worden verwerkt) kan men ze alle eigenschappen meegeven, die bij voorbeeld een versterkertrap uit een ra diotoestel heeft. Uit enkele van de zo ver kregen functieblokjes kan men nu een com pleet apparaat opbouwen, waarbij de sol deerbout nog maar een zeer bescheiden rol vervult. BIJ ALLE voordelen die we al hebben opgesomd, biedt de nieuwe techniek ook nog een belangrijk grotere bedrijfszeker heid dan bij de oudere systemen bereikt kan worden. Doordat er veel minder draad verbindingen zijn, is b.v. de kans op be schadiging van de apparaten door stoten of schokken aanmerkelijk geringer gewor den. Dit is ook weer van bijzonder belang voor de ruimtevaart, maar levert ook voor deel op bij draagbare toestellen. De werk wijze voor het vervaardigen van functie- blokken is voor een groot deel nog geheim. Ze is ook voor de leek omgeven met een waas van geheimzinnigheid. Want een klein brokje materie, dat ons in staat stelt, enorme afstanden te overbruggen spreekt ook in deze tijd van technische toppresta ties nog zeer sterk tot de verbeelding. Advertentie HARTVEROVEREND BARTELJORISSTRAAT 2, HAARLEM HORLOGER JUWELIER

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 13