West-Duitsland wil voor de NAVO kernwapens Peking zo goed als zeker nog niet in de UNO Brits Lagerhuis achter verzoek om wapenstilstand in Katanga t WERELDNIEUWS A. J. Rottevcel's Automobielbedrijf KOSTUUMS KOSTUUMS KOSTUUMS Discussie begint op gang te komen raatótoel Engeland steunt Amerikaanse resolutie Tanganyika UNO-lid Twintig kinderen gedood op overweg in Colorado Cholera-epidemie op de Filippijnen: 315 doden I Denen wijzen de Russische beschuldigingen af Brusselaars de dupe van de stiptheidsactie Vierde arrestatie wegens spionage in Duitsland KOOT PIANO'S een topprestatie Op de VRIJDAG 15 DECEMBER 1961 Britse bedenking ZIJLWEG 57 - HAARLEM IBACH-PIANO'S Daarom onze show op het hoogste punt van het Kennemerland, op ,/t Kopje" van Bloemendaal in café-restaurant „De Uitkijk" vanaf vrijdag 15 december 16.00—22.00 uur zaterdag 16 en zondag 17 december 10.00—22.00 uur Dr. D. Bakkerlaan 12—16 - Bloemendaal - Telefoon 57500 57501 MAAK EEN PROEFRIT Congres in Wenen over de consulaire betrekkingen Oostenrijkse journalisten staken om hoger salaris fabrieken W A A B Artsen achten raming van 500 doden niet te hoog Heusinger en Lemnitzer Duizend bekeuringen meer dan gebruikelijk is Macmillan beschuldigd van geldverkwisting Elias Betere konfektie en herenmode ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM Kaarslicht lééft! GOUDA KAARSEN PARIJS (Reuter-AFP) De minister raad van de Noordatiantische Verdrags organisatie heeft gisteren een Westduits voorstel tot oprichting van een Atlantische kernmacht in beginsel voor bespreking aangenomen, zo verluidt in Parijs. Naar van conferentiezijde wordt vernomen, zal dit voorstel, dat van de N.A.V.O. de vier de kernmacht wil maken, naar de perma nente N.A.V.O.-raad worden verwezen ter verdere behandeling. Volgens de Westduitse minister van Financiën moet de N.A.V.O. volgens Strauss over diverse soorten kernwapens beschikken, van klein tot groot. Men moet bij het gebruik ervan niet aan een theore tisch beginsel zijn gebonden. Een eventue le aanvaller mag niet weten welk risico hij loopt. Strauss zei dat de landen die grenzen aan communistische staten aan sterke conventionele strijdkrachten niet genoeg hebben. Daardoor alleen kon hun veiligheid niet worden gewaarborgd. Het besluit tot gebruik van kernwapens zou moeten afhangen van de militaire toestand van het ogenblik en niet van tevoren vast gestelde theoretische principes. Strauss vindt, dat de kwestie van de kernbewapening in ieder geval voor het eind van 1962 moeten worden opgelost. Hij pleitte voor verdediging van West-Duits- land aan zijn eigen grenzen. De conven tionele strijdkrachten van de N.A.V.O. wil hij versterkt zien. Er moeten vliegtuigen komen die verticaal kunnen opstijgen, evenals tactische kernwapens, naast de strategische. Uit gewoonlijk betrouwbare kringen wordt vernomen dat Strauss twee voorstel len gedaan heeft: 1. dat de N.A.V.O.-raad zijn leden zal verzoeken op een vastgestelde datum hun zienswijze te geven over het uitrusten van de N.A.V.O. met raketten van gemiddelde reikwijdte, en 2. dat de permanente N.A.VX>.-raad in stemt met het oprichten van een speciale politiek-militaire commissie, die voorstel len voor het beheer van deze wapens zal verzorgen. Ofschoon de procedure van bespreking van het Westduitse plan voor een N.A.V.O. kernmacht in beginsel is aanvaard, is er verschil van mening aan de dag getreden tussen Groot-Brittannië en West-Duitsland De Britse minister van Defensie, Wat- kinson, wil er eerst nog eens over den ken. Hij werd gesteund door de Noorse minister van Buitenlandse Zaken, Halvard Lange. De permanente N.A.V.O.-raad zal het voorstel in het begin van het nieuwe jaar bespreken. Naar van conferentiezijde wordt verno men. wil West-Duitsland honderd tot vijf honderd ballistische raketten voor middel grote afstand op het Europese vasteland gestationeerd zien. Deze raketten zouden kemladingen moeten kunnen dragen. Wat- kinson wil eerst de N.A.V.O.-strategie voor de komende jaren bepalen. De secretaris-generaal van de N.A.V.O., mr. D. U. Stikker, zei dat Strauss zijns inziens terecht op spoed heeft aangedron gen. 'Advertentie Ruime keuze in moderne modellen, w.o. de zo vermaarde Advertentie BONN (DPA) De eis van minister Strauss in Parijs voor de uitrusting van de N.A.V.O. met kernraketten voor mid delbare reikwijdte is in sociaal-democrati sche kringen in Bonn „met uiterste ver bazing" ontvangen. Men vraagt zich af wat Strauss bewogen kan hebben deze eis in de huidige kritieke tijd te stellen. Men zegt dat Strauss in een rol vervallen is die professor Erhard juist ondubbelzinnig gecritiseerd had. Volgens Erhard moest de Bondsrepubliek bij de discussie over het oprichten van een N.A.V.O.-kernmacht niet als spreker optreden, omdat de algemene situatie een andere tactische houding eist. De defensie-uitgaven van de vijftien N.A.V.O.-landen hebben in 1961 naar schat ting 67.892 miljoen dollar bedragen (1960: 62.407 miljoen), zo is officieel bekendge maakt. Het aandeel van Noord-Amerika hierin is 52.796 miljoen dollar (48.199 mil joen) en van Europa 15.096 min (14.204 miljoen). Nederland begroot zijn uitgaven voor 1961 op 1.938 miljoen gulden tegen over vorig jaar 1.728 miljoen. SvMcaWOÖ fa Alles is heerlijk WASHINGTON Communistisch China maakt weinig kans dit jaar te worden toe gelaten tot de UNO. Na twee weken de batteren en nadat vijftig sprekers het woord hebben gevoerd nadert de kwestie over de representatie van China bij de UNO haar voorlopig einde. Vanmiddag ver wachtte men de stemming over de reso luties die zijn ingediend. Amerika heeft samen met Columbia, Italië, Japan en Australië voorgesteld deze zaak als een belangrijke kwestie" te beschouwen. Zulk een resolutie vereist een meerderheid van de helft plus een stem. Heeft de As semblee echter eenmaal verklaard dat dit een „belangrijke kwestie" is, dan vereisen andere resoluties over dit onderwerp een meerderheid van tweederde. Amerika, dat China beslist uit de volken organisatie wil weren, vertrouwt erop dat een meerderheid zal worden gevonden om deze zaak tot een belangrijke kwestie te verklaren. Daarna zou het voor de Sovjet- Unie onmogelijk zijn een meerderheid van tweederde te vinden om Formosa-China uit te bannen en Peking-China toe te laten. De Russen beschouwen deze kwestie eenvou dig als een zaak van geloofsbrieven. Engeland verklaarde gisteren dat het Peking geen plaats wilde weigeren in de UNO, doch de Britse vertegenwoordiger achtte de zaak zo belangrijk dat hij een meerderheid van tweederde vereist vond en dus voor de Amerikaanse resolutie zou stemmen. Bovendien verklaarde hij voor stander te zijn van een oplossing, die voor zover de omstandigheden dit mogelijk ma ken, fair zou zijn voor alle partijen. Dit klonk als een vage steun voor de idéé van aanvaarding van twee China's. Ook Frank rijk zegde toe voor de Amerikaanse reso lutie te zullen stemmen. Stevenson, die nogmaals voor Amerika sprak, hield een rede die fel van inhoud was doch mat van toon. Hij achtte het mo reel en juridisch onjuist Peking-China toe te laten. Bovendien leek hem dit een on realistische beslissing, daar men Peking, door het als vertegenwoordiger van China te accepteren, practisch machtiging zou ge ven het regime van Formosa te liquideren. Na Stevenson gaf Zorin voor de Sovjet- Unie wederom een lange improvisatie ten beste. Zijn stelling was, dat Amerika For mosa steunt, omdat het daardoor een ba sis heeft in het Verre Oosten. Van sommi ge kanten is de idee geopperd een com missie in te stellen ter bestudering van het probleem van de toelating van China. De Sovjet-Unie acht zulk een commissie volkomen overbodig en zal daar eventueel niet in medewerken. Volgens de Russen hebben Tsjang en de zijnen jarenlang ten onrechte de plaats ingenomen van hen, die het recht hebben China te vertegenwoordi gen en aan deze toestand willen de Rus sen een einde maken. Tenzij alle voorteke nen bedriegen, zullen zij daar echter zo als gezegd, dit-jaar niet in slagen. Zorin wees nog op de beslissing van de Assemblee van vorig jaar, waarbij een eenvoudige meerderheid voldoende werd geacht voor een beslissing over de geloofs brieven van de vertegenwoordigers van Kongo respectievelijk onder leiding van president Kasavoeboe en van wijlen pre mier Loemoemba. Het desbetreffende be sluit had belangrijke gevolgen maar des ondanks was het volgens de Assemblee een eenvoudige procedure-kwestie, aldus Zo rin. WENEN (APA) Na het congres voor de diplomatieke regelingenzal in Wenen in het voorjaar van 1963 een UNO-confe- rentie over consulaire betrekkingen in de Oostenrijkse hoofdstad worden belegd met het doel tot een nieuwe internationale af spraak hierover te komen. Er worden ver tegenwoordigers uit een 120-tal staten ver wacht. WENEN (Reuter) De Oostenrijkse journalisten zijn voor onbepaalde tijd in staking gegaan nadat de vereniging van dagbladeigenaars hun eisen een hoger minimumsalaris en een algemene verho ging van de hand had gewezen. De staking treft ook „Austria Presse Agentur", het Oostenrijkse persbureau dat nieuws* levert aan de binnenlandse pers en buitenlandse persbureaus. Advertentie NEW YORK (UPI) Met algemene stemmen heeft de UNO-assemblee donder dag Tanganyika aangenomen als lid van de Volkenorganisatie. Het zaterdag onaf hankelijk geworden land is het 104de lid van de UNO. GREELEY (Colorado) (Reuter) Bij Greeley in de Amerikaanse staat Colora do is een bus met schoolkinderen bij het passeren van een overweg door de passa- gierstrein „City of Denver" van de „Crack Union Pacific"-lijn aangereden. Officieel werd meegedeeld dat hierbij twintig kin deren zijn omgekomen. De bus werd aan de achterzijde geraakt en honderd meter meegesleurd. De chauf feur kwam met de schrik vrij. Sommige kinderen, schoolboeken, kleding, en ande re voorwerpen werden tot een kilometer toe weggeslingerd. De chauffeur werd ge arresteerd, zowel omdat hij waarschijn lijk verantwoordelijk werd geacht voor bet ongeluk, als om hem tegen de woede van de ouders der slachtoffers te beschermen. Van de treinpassagiers werd niemand ge wond. De trein was op weg van Chicago naar Denver. MANILLA (UPI) De regering van de Philippijnen heeft meegedeeld, dat de cholera-epidemie in het midden en zuiden van het land, in de laatste drie maanden aan 315 mensen het leven heeft gekost. Een woordvoerder van het Philippijnse ministerie van Gezondheid ontkende onof- ficiële berichten dat de epidemie vijfhon derd levens zou hebben geëist, en dat de slachtoffers „op straat lagen te sterven". Functionarissen van de Philippijnse artsenvereniging hebben overigens ver klaard, dat een schatting van vijfhonderd doden zeker niet overdreven is. Zij hebben de regering gevraagd de noodtoestand af te kondigen, en in de getroffen gebieden strikte quarantainemaatregelen te ne men. De Philippijnse minister van Ge zondheid Elpidio Valencia acht dit voor alsnog niet geboden. Hij heeft zestig art sen verpleegsters en verpleeghulpen naar getroffen gebieden gestuurd, en de Ver enigde Staten en de UNO om hulp ge vraagd. Een medische ploeg die woensdag in Manilla terugkeerde, rapporteerde 195 ge vallen van besmetting en 42 sterfgevallen. Volgens niet bevestigde berichten zouden in de provincie Lanao driehonderd mensen om het leven zijn gekomen en vijfduizend besmetten opgenomen in ziekenhuieen. KOPENHAGEN (AFP) De Deense regering heeft de beschuldigingen in de Russische nota over het gemeenschappe lijke Deens-Westduitse commando in NAVO-verband afgewezen. Volgens de Denen houdt de Russische opmerking dat Denemarken het akkoord van 1946 over Bornholm waarbij de Russische troepen het eiland ontruimden heeft verbroken, geen steek, omdat er ook onder het ge meenschappelijke bevel slechts Deense troepen op dit eiland gelegerd zullen zijn. Denemarken, aldus het antwoord, wil echter goede betrekkingen met Rusland blijven onderhouden. Ook Polen heeft bij Denemarken ge protesteerd tegen het Westduits-Deens op perbevel. „De Poolse regering zal, na raadpleging van haar bondgenoten, tegen maatregelen moeten nemen om de vei ligheid van Polen te waarborgen", aldus de Poolse nota. MOSKOU (Reuter) Premier Kroesjt sjev heeft president Kekkonen van Fin land laten weten, dat de Sovjet-Unie na de recente Russisch-Finse besprekingen volledig vertrouwen heeft in de buiten landse politiek van Finland. De premier verklaarde dit in een telegram ter ge legenheid van de 44-ste jaardag van Fin- lands onafhankelijkheid. LONDEN (UPI) Het BritSé Lager huis heeft gisteren eenstemmig zijn steun gegeven aan de Kongo-politiek van pre mier Macmillan. Het Lagerhuis keurde een motie goed be treffende de door de regering gevoerde politiek om in Katanga een staakt-het- vuren te bewerkstelligen. Niemand stem de tegen de motie. Een Labour-amende- ment, waarin de regering ervan werd be ticht een „tweeslachtige" Katanga-politiek te voeren en de UNO in internationaal dis- crediet te brengen, werd verworpen. Er waren 320 tegenstemmers, 226 voorstem mers en elf onthoudingen. Wat de Amerikaanse en Britse stand punten betrof, verklaarde Macmillan: „Er bestaat geen verschil in onze uiteindelijke doelstelling. Wij geloven allebei in de Kon golese eenheid. Onze regering heeft echter enigszins andere ideeën over de minimale positie die het internationale politieleger in Katanga moet hebben bereikt alvorens De Westduitse generaal Adolf Heu- singer (rechts) naast de Amerikaanse generaal Lemnitzer (links) tijdens de conferentie van de Noordatiantische Verdragsorganisatie te Parijs. (Telefoto) Volgens het Russische persbureau Tass zijn in Wit-Rusland „45.000 men sen doodgeschoten op persoonlijke instructies" van Heusinger, thans voorzitter van de permanente militaire commissie van de NAVO. Op 29 okto ber 1942, aldus Tass, werd de gehele Joodse bevolking van Pinsk „zonder uitzondering" gedood door „fascisti sche strafdetachementen die de in structies van Heusinger, hoofd van de afdeling operaties van de generale staf der grondstrijdkrachten van Duits land, uitvoerden." De Sovjet-Unie heeft dinsdag in een nota aan de Amerikaanse regering om uitlevering van Heusinger gevraagd om hem voor „oorlogsmisdaden" te doen berechten. over een staakt-het-vuren kan worden ge praat". Macmillan verklaarde daarna dat hij de eis van een groep van 32 uiterst rechtse Conservatieven niet kan inwilligen. Deze Conservatieven willen dat de regering haar wekelijkse bijdrage van 80.000 pond aan de UNO-operatie' in Kongo zou intrek ken, nu de UNO het Britse verzoek voor een bestand m Katanga heeft afgeslagen (Van onze correspondent) BRUSSEL De stiptheidsactie van de Brusselse politie, die twee dagen heeft ge duurd, is gisteravond geëindigd. Men weet niet precies hoeveel agenten eraan hebben deelgenomen, maar men schat hun aantal op ongeveer driehonderd. In het bijzonder de parkerende automobilisten hebben on der de actie geleden. Als regel worden de maximum tijden van het parkeren niet precies aangehouden. De afgelopen dagen stonden er echter op vele plaatsen agen ten met het horloge in de hand bij gepar keerde auto's en schreven dadelijk na het verstrijken van de toegestane tijd een bon uit. Er zijn ruim duizend bekeuringen meer dan normaal gegeven. Met een en ander hebben de agenten zichzelf een kwade dienst bewezen. Het is namelijk gewoonte dat aan de verkeers agenten in de dagen voor Kerstmis ge schenken worden gegeven. Die zijn tot nu toe achterwege gebleven en er zullen er zeker minder dan gewoonlijk komen. De actie van de agenten was bedoeld ter on dersteuning van hun eisen inzake uitbeta ling van een achterstallige salarisverho ging, vroegere pensionering en een premie van 500 frank per maand voor het ver richten van, wat zij noemen, extra werk zaamheden omdat Brussel de hoofdstad van België is. LONDEN (UPI) - Een parlementslid voor de Britse Labour-partij heeft premier Mac millan er van beschuldigd een veel te kwistig gebruik van publieke gelden te heb ben gemaakt tijdens een particulier be zoek aan Glasgow. Het parlementslid, Wil liam Hamilton, zei dat hij de minister van Financiën, Selwyn Lloyd, zou verzoeken in het Lagerhuis aan te tonen hoe Macmil lan het voor elkaar had gekregen om 57 pond zeven shilling en zes pence uit te ge ven. Hij wilde ook weten waarom Macmil lan het uitstapje niet zelf had betaald. Hamilton zei dat Macmillan zich naar Glasgqyy lia<3,begeven, pm gelden in te za melen voor de Conservatieve partij. y* De volgende etappe van de decemberse driekamp lokt. De eerste horde is geno men. De tweede is in 't verschiet. Dan nog een week en de derde oliebollen, haringsla en kusjes is daar. Vervolgens gaan wij verruimd ademha len. Wij krijgen dan een lang respijt voor onze verrukking om de eerste krokussen en ons prille lentelied van dieredomdeine. De mens is een taaie rakker. Niets kan hem afleiden van het blijkbaar voor eeu wig uitgezet bestek. Hij klampt zich vast aan zijn kalender en tracht to make the best of everything. In december zingt hij zijn gezelligheids- lied. In mei gaat hij zichzelf vertellen dat de donkere dagen gelukkig achter hem liggen en dat het voorjaar de gelukkigste tijd van 't jaar is. In december is het snorren van kachel en poes het feeste- lijkst-denkbare geluid. Maar enige maan den later verkondigt hij met even diepe overtuiging dat niets boven het geklepel van sneeuwklokjes en vogelzang gaat. De heerlijkste geur is die van appelbollen, rookworst, bisschop en slemp. Maar daar na komen het groenende gras en het uit bottend struweel. Dat duurt al honderden eeuwen. En het zal nog veel langer duren. Want zolang de mens op aarde toeft heeft hij getracht van alles een heerlijkheid te ma ken. Geef hem eens ongelijk! Het leven zou onleefbaar zijn, wanneer wij handen wringend bijeen zaten om het walmende houtvuur onzer illusies, luisterend naar de sombere onheilszang der zwartgallige bar den. Ik verbaas mij altijd weer over de blij moedigheid waarmee wij al maar door verrukt kunnen geraken om wat al maar door van hetzelfde verschoten laken een pak is. Lief van de mensen om telkens maar weer, met armen vol pakjes, lief voor de mensen te zijn. Ontroerend dat wij rijm pjes maken, jaar in jaar uit, om anderen te plezieren. De mens is zo goed. Waar komt dan al die grimmige kwajigheid van daan, die ons telkenjare weer, vuriger dan ooit, doet bidden om de lieve vrede? Wij scheppen er een eeuwig, diep welbe hagen in, gezellig voor elkaar en gul voor anderen te zijn. Op 5, op 25, op 31 decem ber laten wij ons van onze beste zijde zien en zelfs zijn wij daar gelukkig mee. Maar er staan, iedere dag weer, nare nieuwtjes in de krant, die onze decem berse verrukking om dit heerlijke leven logenstraffen. Een wonderlijke, mismoedig makende tegenstelling tussen droom en daad. Maar geven wij de droom haar kans. Zonder haar zouden wij in duisternissen rondwaren. En genieten wij argeloos van alle heerlijke avondjes, ondanks het nim mer gestaakte geraas van onze makkers. TjtB44rri'»aii ril Advertentie (Van onze correspondent) BONN Ondanks strikte geheimhou ding is in Bonn uitgelekt, dat opnieuw een officisr van de Bundeswehr op verdenking van spionage is aangehouden. Het betreft hier een lid van het commando-2 uit Han nover. Met deze nieuwe arrestatie be draagt het aantal arrestanten wegens spionage nu al vier. Eerder werden de hoofdambtenaar van het ministerie van Defensie, Fuhrman, uit München, luitenant-kolonel von Hinckel- dey, uit Bonn, en de ambtenaar Felfe, uit Hannover, gearresteerd. Hoewel het ministerie van Defensie de uiterste pogingen doet de zaak uit de pu bliciteit te houden, is verder bekend ge worden, dat een voormalige SS-generaal bij de spionage betrokken is. De generaal zou Von Hinckeldey, met wie hij vriend schappelijke banden uit de tweede wereld oorlog onderhield, ertoe hebben bewogen militaire geheimen aan hem af te staan. De generaal zorgde dan voor de verzen ding van deze gegevens naar de Sovjet- Unie. De reden dat de oud-SS-generaal niet is aangehouden is, dat de man korte tijd geleden is overleden. De ambtenaar Felfe, uit Hannover, was medewerker van generaal b.d. Gehlen in de door hem geleide inlichtingendienst. Felfe schijnt, evenals Fuhrmann, de Rus sen veel belangrijk materiaal over de Westduitse contraspionage in handen te hebben gespeeld. Over zijn verleden valt nog te melden, dat hij in het Derde Rijk werkte in het Reichssicherheitshauptamt van de SS in Berlijn, onder SS-Gruppen- führer Schellenberg, plaatsvervanger van de beruchte Heydrich. Men vraagt zich in Bonn nu wel af of een man met een der gelijk verleden de meest geschikte figuur was voor een vertrouwenspositie bij de in lichtingendienst van de Bondsrepubliek. D Voorzorg. De Venezolaanse autoriteiten hebben donderdag in verband met het bezoek, dat de Amerikaanse president Kennedy zaterdag aan Caracas zal bren gen, parachutisten en matrozen op trans port gesteld naar de hoofdstad, waar zij gereed zullen staan om door linkse agi tators aangestookte relletjes de kop in te drukken en de politie te assisteren bij het handhaven van de rust en orde. Gesiaagde lanceringen. In Parijs is don derdag bekendgemaakt, dat Franse ge leerden in het begin van deze maand in de Sahara met succes vier raketten van het type Centaur hebben gelanceerd die een hoogte van 150 tot 180 kilometer bereikten. Bij een vijfde proef werd de bedoelde hoogte niet gehaald. Advertentie Nog een appeltje. Vier volle trams in Oost- Berlijn moesten donderdagochtend meei dan een kwartier wachten, omdat de conductrice van de voorste wagen in de rij ging staan voor sinaasappelen. Te gen de passagiers had zij gezegd dat de sinaasappelen altijd uitverkocht wa ren wanneer haar werktijd om was. Tegen apartheid. De gouverneur van de Amerikaanse staat Georgië, Vandiver, heeft donderdag de nationale garde in Albany in staat van alarm gebracht we gens het voortduren van demonstraties tegen de apartheid, waarbij minstens 550 negers zijn gearresteerd. Breuk met Cuba. De regering van Pana ma heeft donderdagavond bekend doen maken dat zij de betrekkingen met Cas tro's Cubaanse regime heeft verbroken. Panama is het twaalfde land van het westelijk halfrond dat de betrekkingen met de regering van de Cubaanse dic tator heeft opgezegd.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3