Jonge echtparen krijgen sleutels voor eigen huis in Heemskerk OP EN OM HET BINNENHOF Aanmeldingsformulier Samenwerking van IJmond-gemeenten Sport in IJmond K ƒ85.I IJmondverenigingen vandaag en morgen Kort IJmond-nieuws WEDGWOOD Politie vraagt mede werking van Velser schoolhoofden Kort IJmondnieuws IJmuider Courant IJmuiden krijgt er een nieuwe toneelzaal bij Adjunct-inspecteur De Boer overleden ƒ47.50 erard van Praa BROEKEN VRIJDAG 15 DECEMBER 1961 7 Voor de tweede keer algemene kerstwijding in Beverwijk Voorrang stichting van een r.k. uts met een groter Laatste raadsvergadering Haarlems plan Voor de a.s. feestdagen H ZWARTE COLBERTS en VEST Gestreepte PANTALONS Kennemerlaan 100-106 Tel. 5501 Vierde kerk in IJmuiden M. van Dongen niet meer in raad van Velsen een klasse apart nu ook in onderdelen verkrijgbaar bij BREESTR. 40-42 BEVERWIJK 7.eer veel scholieren fietsen zonder licht Kort nieuws Verkeersongevallen Dr. E. van Raalte De gemeente Haarlem zal, als de ge meenteraad met het voorstel van Burge meester en Wethouders akkoord g.aat, me- Twee jonge echtparen hebben donderdag middag, respectievelijk uit handen van lo co-burgemeester C. J. A. de Ruyter van dewerking verlenen aan de oprichting van I Heemskerk en de heer H. J. G. Plaat een school voor uitgebreid technisch on- namens Hoogovens, de sleutel van hun nieuwe eigen huis ontvangen. Deze ge- derwijs in het IJmondgebied. beurtenis speelde zich af naar aanleiding Het dagelijks bestuur van het adviescol- van \e} in deze maand gereedkomen van lege voor het IJmondgebied, dat gevormd ^'e^,g womnge" van een pr°ject van wordt door de burgemeesters en wethou- 128 dle vo°r werknemers van Hoogovens ders der gemeenten Velsen, Beverwijk en ™rden S^bouwd voor de St.cht.ng Eigen Heemskerk, heeft namelijk Haarlem ver- Wonmgbezit Heemskerk Van deze 128 wo- zocht ter oprichting van een uitgebreid mn%en staan dert'S het plan Oosterzij technische school, in het zuidelijke deel en de °ve"Se Oosterw.jk. aan etn ïem^chlïpeHjkeregeling me" ^ervormd^SldgSf^afn1d? Ten genschap zal hebben. Ais twreede mogelijk- yan totstandkoming van het proiect. heid tot het bereiken van het doel wordt Qp 4 november 1960 %^erd de eers^e paal gedacht aan de oprich ng p geslagen, o-p 5 september werden de eer- ting, waarbij de mogelijkheid tot splitsing Lte tjen wo^in opgeieverd en in februa naar richting wordt opengehouden, voor I. zal het heIe Qpject d t twee en een het geval de omstandigheden daartoe aan- half miljo€n gu]den heeft gekogtj voltooid leiding geven. u zHn- Er zijn vijf typen woningen die in B. en W. van Haarlem merken in hun „iZ ,mnn tAonnn ~..i voorstel op, dat gebleken is, dat de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen er van uit gaat, dat er voors hands in het IJmondgebied slechts plaats is voor één uts. Daaruit moet men conclu deren, aldus B. en W., dat deze ene school voorshands voor leerlingen van alle ge zindten zonder bezwaar toegankelijk moet zijn, wil ze voor alle inwoners van het ge bied van belang zijn. B. en W. merken op dat het in dit licht bezien enigszins be prijs uiteen lopen van 14000 tot 18900 gul den. Voor de tweede maal zal in Beverwijk vreemdend is^dat ïn dememorieTen toe- I e.en algemene kerstwijding worden gehou- lichting op de begroting 1962 van het de- I den en wel °P vriJdaê 22 december te parlement van onderwijs, kunsten en we- I in de Veiling Kennemerland Het initiatief tot de bouw van „betaal bare" eigen woningen in Heemskerk ging uit van wethouder De Ruyter. Men wist werknemers van Hoogovens voor het plan te interesseren en er werd een stichting in het leven geroepen. De heer Van den Berg was vol lof over de medewerking van de gemeente Heemskerk, die, hoewel er al zoveel wordt gebouwd, meteen grond beschikbaar stelde. Hij was vol waarde ring voor de aannemers en drukte de bewoners op het hart vol zorg te zijn voor hun woning aan de hand van het hun ver strekte boekje „Uw woning en haar onder houd". De heer Van den Berg noemde de nieuwe woningen geen droomhuizen, maar wel onderkomens die de toets der kritiek zeker kunnen doorstaan en die vooral ook goedkoop zijn. In het eerste kwartaal van 1962 zal een aanvang worden gemaakt met de bouw van 140 woningen, eveneens voor de Stich ting Eigen Woningbezit Heemskerk. Er hebben zich voor deze woningen, reeds meer dan driehonderd gegadigden opgege ven. Verder zijn voor de stichting in aan bouw 164 huurwoningen voor Hoogovens en binnenkort gaat de eerste paal de grond in voor 25 huurwoningen voor het P.E.N. Na de bijeenkomst in het jeugdgebouw maakte het gezelschap met bus en auto's een rondrit langs de woningcomplexen, waarbij loco-burgemeester De Ruyter in Oosterzij het echtpaar J. J. M. Bakker de huissleutel overhandigde en het echt paar G. T. H. Bakker in Oosterwijk zijn huissleutel kreeg van de heer Plaat. Ten slotte keerde men voor een gezellig sa menzijn terug naar het Hervormd Jeugd gebouw. tenschappen rijkssubsidie wordt aangekon digd voor een in Beverwijk op te richten r.k. uitgebreid technische school. De aan- De gezamenlijke kerken d.w.z. de kerken aangesloten bij de Oecumenische raad, de Gereformeerde, en R.K. kerk g W kLimu Ln Ho n- hebben in overleg en samenwerking met ter samen met het besluit van de gemeen teraad van Beverwijk, waarbij de noodza- de Beverwijkse Sociaal Culturele Raad een programma opgezet, dat getuigt van elijkheid werd uitgesproken van stichting soberPheid en eenv^d. an een r.k uts in die gemeente. De leer- Voortbouwend het gesiaagde experi- ingen voor de r.k school zulten naar het ment van het vorige jaar, hebben de or- oordeel van de initiatiefnemers met a leen ganisatoren voor Vze kerstsamenzang, dit het IJmondgebied komen, maar uit het Qnder idJ van de dir H slingSj in ehele gebied tussen Den Helder en Lei- het programma een nog grotere plaats ge_ en- reserveerd voor het zingen van kerstlie deren zoals „Komt alle tezamen", „Er is een roos ontsprongen", „Nu sijt welle- come" en „Stille Nacht" door de aanwezi- Het adviescollege voor het IJmondgebied gen. Ook het refrein van het indrukwek- is echter in meerderheid van oordeel, dat kend adventslied „Rorate Caeli" kan wor de oprichting van een algemene school den meegezongen. De volkszang zal wor voorrang dient te verkrijgen. Daarom den begeleid heeft het de medewerking van de gemeen- Het kerstevangelie (Lucas) zal worden te Haarlem ingeroepen. De raden van de voorgelezen. Het geheel wordt opgeluis gemeenten Velsen en Heemskerk hebben terd met koorzang en een kerstdeclama- zich inmiddels voor een algemene samen- tie. Zo mogelijk wordt de avond ingeleid werkingsschool uitgesproken. met klokgelui van alle kerktorens. Nu men zich echter van r.k. zijde de voedingsgebied dan de IJmond voorstelt 1 n -1 kunnen wij er begrip voor hebben, dat Van V eisen m ÏVOI men zich de kans op de totstandkoming van een op de eigen levensbeschouwing ge- I De gemeenteraad van Velsen zal op baseerde school niet wil laten ontnemen, woensdag 20 december om 19.30 uur voor aldus B. en W. van Haarlem. Bij het ge- het laatst in 1961 in openbare vergadering geven alternatief is echter naar hun me- bijeen komen. De agenda vermeldt onder ning de enige juiste gedragslijn, dat met meer een aantal ingekomen stukken, waar een samenwerkingsschool, zoals het ad- bij de begroting 1962. B. en W. stellen de viesqollege bedoelt, wordt begonnen. Is het raad voor deze stukken voor kennisgeving aantal leerlingen dan zodanig, dat afsplit- aan te nemen. Voorts vaststelling supple- sing van een tot een bepaalde confessie toire begroting, voorstellen tot verkoop van behprende groep leerlingen verantwoord is. gronden, herziening staat van werken van dan kan daarvoor een tweede school wor den opgericht. algemene stadsaanleg, het verlenen vah medewerking aan een aantal onderwijsin richtingen, de beantwoording van vragen van raadsleden met betrekking tot de plan nen voor twee nieuwe havens in IJmuiden B. en W. memoreren, dat de Haarlemse I met de behandeling waarvan men in de gemeenteraad zich in 1956 heeft uitgespro- yOT'ge raadsvergadering met klaar is ge- ken voor de oprichting van een uitgebreid komen, de benoeming van leden in diverse technische school in Haarlem, waarbij er commissies en de benoeming van vijf le- ook werd van uitgegaan, dat deze school het bestuur van de woningstichting een streekschool zou moeten zijn. Het bestuur van de Vereniging voor Nij verheidsonderwijs, op welks verzoek de raad de noodzakelijkheidsverklaring voor een uts afgaf, heeft zijn plannen echter I }Jmuiden.NJ)SM nog niet goedgekeurd gekregen. De oor zaak daarvan moet naar de mening van B. en W. worden gezocht in de nota van de minister over de spreiding van het uit gebreid technisch onderwijs en in de moei Velsen. Het vas zaterdag j.l. een zeer verdien stelijke prestatie van IJmuiden om van het lang niet zwakke VVOG te winnen. Fn weer gebeurde het in een uitwedstrijd! lijkheden bij^de s^boh;obouw^ Het Jaestuur Voor zaterdag staat de uiterst lastige wed- strijd tegen NDSM op het programma. Uit werd van dit elftal verloren en NDSM :.al ongetwijfeld alles in het werk stellen om weer op beide punten beslag te leggen, want de positie van NDSM is niet fraai te noemen. Een dubbele aansporing voor IJmuiden dus, om de nu veroverde plaats ebracht. Advertentie had zich de huisvesting van de school ge dacht in het gebouw van de Hogere Tech nische school, nadat deze een nieuw ge bouw zou hebben betrokken. Het bestuur van de Vereniging voor Nijverheidsonder wijs stemt nu in met een eventueel samen gaan van de gemeente Haarlem met de Jmondgemeenten ter oprichting van een I op de rangüjst te consolideren. De opstel- mnenwerkmgsschool, aldus B en W„ om- ling luidt: j Burger; A. v. d. Steen en C. 'at het er eveneens van overtuigd is, dat Verburg. N vendel, C. Post en Fr. v. d. Ie totstandkoming van een uts daarmede Heid H Verwoerd, P. de Boer, T. Zwart, vellicht belangrijk naderbij kan worden j Borgt gn R de Jong Het programma luidt volledig: IJmuiden —NDSM: TYBB—IJmuiden 3; IJmuiden 4 -VEW 3; Jong Hercules 3IJmuiden 6 IJmuiden 7Kennemerland 6. Rapalje over de vloer De voetbalvereniging „IJmuiden" biedt haar leden en donateurs op zaterdag 16 december in het Hervormd Jeugdgebouw weer een ontspanningsavond aan in de vorm van een toneelstuk. Dit blijspel „Rapalje over de vloer", geschreven door Joop Spit, zal geregisseerd worden door Cor v. d. Plas. Badminton Velsen speelt zondag tegen Zeemacht hetgeen een gemakkelijke zege moet kun nen opleveren. Men begint om twee uur in het gymnasium. Het tweede speelt uit tegen Veglo 2. VRIJDAG 15 DECEMBER Du Commerce, IJmuiden, 20 u.: Kien- en dansavond Wijsmuller. Centrum, Beverwijk, 20 u.: Toneelavond Us Memmetael ZATERDAG 16 DECEMBER Statenhuis, Beverwijk, 20 u.: Kienavond Gieteling. Verenigingsgebouw, Dommelsingel, Oos terwijk, 14.30 u.: Filmmiddag A en O voor jongens en meisjes van negen jaar en ouder, Jeugdgebouw, Ten Katestraat, Heems kerk, 20 u.: Opvoering hervormde toneel PLEIN Naar aanleiding van ons bericht over de vierde gereformeerde kerk wijzen wij er op, dat het hier de vierde gereformeerde kerk in IJmuiden betreft, niet de vierde in Velsen. SPECIALE VEILING IN CASTRICUM De vraag overtrof gisteren het aanbod op vereniging Heemskerk, de speciale peen- en schorsenerenveiling van „Ons Belang" te Castricum. De aan gevoerde 37 ton peen en 32 ton schorse neren gingen voor goede prijzen onder de klok door. Het binnenland bleek de groot ste interesse te hebben. Patronaatsgebouw, IJmuiden, 20 u, Showavond Klavierschippers. Felison, Zeeweg, 1417 u.: Expositie W Steyn. Hervormd Jeugdgebouw, 20 u.: Toneel avond „IJmuiden". De C.H.U. in Velsen is druk bezig met de samenstelling van de groslijst van de komende raadsverkiezingen. Naar wij ver nemen heeft de heer M. van Dongen het bestuur der kiesvereniging bericht, dat hij om persoonlijke redenen zich niet herkies baar stelt. Hij zal derhalve zeker niet te rugkeren in de Velsende gemeenteraad. Cursus. De Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming organiseert in gaande 4 januari een uit acht avonden be staande cursus onder de titel „Wij willen een gelukkig huwelijk". De lessen worden gegeven door een arts, een juriste en een psychiater en toegelicht met beelden uit de film „Kringloop" en door kleine hoor spelen. Ieder die achttien jaar is of ouder kan zich voor deelname opgeven bij het secretariaat: Linnaeusstraat 60, IJmuiden. Bevolkingsonderzoek. In de periode van 13 februari tot 28 februari volgend jaar wordt in Castricum het bevolkings onderzoek op longtuberculose en andere longafwijkingen gehouden. Aan het onder zoek zullen ditmaal uitsluitend personen van 15 jaar en ouder kunnen deelnemen. Ontspanning. De ontspanningsver eniging van de P.T.T. in IJmuiden houdt zaterdag 23 december een contactavond in „Du Commerce" aan het Marktplein. Aan vang 20 uur. Er wordt gekiend om etens waar en men kan zich vermaken met spel letjes en dansen. „The Rhitmers" onder lei ding van A. v. d. Ende verlenen muzikale medewerking. Advertentie va De commissaris van politie in Velsen, de heer W. Sepp heeft zich met een brief tot de hoofden van Velsense scholen ge wend, waarin hij op het grote gevaar wijst van het rijden zonder licht. Het is de po litie namelijk gebleken dat een bijzonder groot aantal schoolkinderen zich zowel s morgens als 's avonds naar en van school begeeft, terwijl hun fietsen niet voorzien zijn van de wettelijk voorgeschre ven verlichting. Aan deze uitermate gevaar lijke situatie dient uiteraard zo spoedig mogelijk een einde gemaakt te worden. Aangezien in het algemeen tegen jonge kin. deren geen procesverbaal wordt opgemaakt staat de politie geen ander middel open dan het tijdelijk in bewaring nemen van de fietsen, waarvan de verlichting niet in orde is. De politie wil hiertoe echter niet overgaan dan nadat de betrokkenen een ernstige waarschuwing hebben ontvangen. Vandaar dat in deze de medewerking van de schoolhoofden is gevraagd. De heer Plaat met het echtpaar G. T. H. Bakker. ZWEMMEN. Twee Hongaarse zwemster ren, de 18-jarige Europese recordhoudster op de 100 meter vrije slag Csilla Madaresz en de 23-jarige ex-Europese recordhouder Gyula Dobai, zijn in het huwelijk getreden. Midwinter. De Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid in IJmuiden houdt dinsdag 19 december om acht uur een mid winterbijeenkomst ten huize van mevrouw Diemer, Satumusstraat. Orgel. Piet van Egmond geeft zater dag 23 december om 20 uur een orgelcon cert in de Ichtuskerk in IJmuiden. Kerstviering. De Mater Amabilis- school houdt zondag een kerstviering in de Don Boscoschool die om negen uur met een H. Mis begint. JAARPRIJS VOEDINGSVOORLICHTING Het bestuur van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding heeft een prijs ingesteld voor de beste publikatie met een voorlich tend karakter over voeding en voedselbe reiding. De prijs van duizend gulden zal, zo mo gelijk, jaarlijks worden toegekend. Voor de eerste keer over 1962. De mededingende publikaties moeten in een Nederlands dag- of nieuwsblad, perio diek of enigerlei ander publiciteitsorgaan zijn verschenen. De jury bestaat uit deskundigen op het gebied van de voeding en de publiciteit. Nadere bijzonderheden door toezen ding van een exemplaar van de „Voor waarden" worden op verzoek gaarne verstrekt door het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, Koninginnegracht 42, 's-Gravenhage. Botersmokkel. Aan de grenspost Goirle-Poppel is een Belgische vrachtauto aangehouden, ogenschijnlijk geladen met ruwhaar. Vrijwel de gehele lading bleek echter uit boter te bestaan. De boter was verborgen onder een dun laage ruwhaar. Totaal werden 5000 kilogram boter en de auto in beslag genomen. Geen alcoholvrije recepties. De frac tievoorzitter van de P.v.d.A. in de Friese Staten heeft erop aangedrongen dat bij de recepties in het Provinciehuis alleen alcoholvrije dranken worden geschonken. De meningen in het college van Gedepu teerde Staten blekên verdeeld te zijn, zodat nipt tot alcoholvrije recepties kon worden besloten. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op 7.65 per kwartaal of 0.59 per week Doorhalen wat niet verlangd wordt. Handtekening: Zp die zich met ingang van 2 januari 1962 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 december 1961 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonnees, dus niet vooi omzetting van week- in kwartaalabonnementen. Binnenkort zal worden begonnen met de uitbreiding van feestzaal Kraak aan het Marktplein in IJmuiden. Als deze uitbrei ding is voltooid, men hoopt dat dat het geval zal zijn voor augustus van het vol gend jaar, zal IJmuiden er een nieuwe toneelzaal bij hebben. De huidige zaal, die twaalf meter diep is en ruimte biedt aan honderd personen, zal worden vergroot tot een diepte van vier en twintig meter en een capaciteit van tweehonderdvijftig per sonen. De nieuwe zaal zal worden voorzien van een toneel met daaronder een grote kel der, waarin kleedkamertjes en toiletten kunnen worden aangebracht. De kelder is tevens bedoeld als bergplaats voor de „stapelstoelen"" die in de zaal komen te staan. Was het tot op heden zo dat men om de zaal te bereiken door het café moest lopen, in de toekomst krijgt de to neelzaal een eigen ingang aan de Geleen- straat. Het werk zal worden verricht door de Velsense aannemer W. A. Rolvink, die ook de deze week gereedgekomen verbou wing van het café heeft uitgevoerd. Don derdag is het café heropend. Het is door de verbouwing veel ruimer, maar tegelijk veel intiemer en stijlvoller geworden. Ruimtewinst verkreeg men door het uit breken van een hoek en verplaatsing van het biljart uit het midden van het café naar de achterzijde daarvan. De gezellige sfeer is voornamelijk te danken aan een houten betimmering achter en naast de bar, de toepassing van Frans behang, een nieuwe vloerbedekking en een nieuwe bar. De verbouwing heeft vijf weken in beslag genomen. De uitvoering van het interieur berustte bij de Amsterdamse firma Brood boom naar aanwijzingen van de binnen huisarchitect Van Spankeren. De firma Haasnoot verzorgde het schilderwerk. Tal van genodigden woonden de heropening bij. Er waren veel bloemen voor de heer en mevrouw Kraak. Op 62-jarige leeftijd -is overleden de- heer P. A. de Boer, sedert 1 oktober 1947 adjunct-inspecteur der visserij in het le disctrict bij het ministerie van land bouw en visserij. De heer Pieter Atzo de Boer (geboren 5 september 1899 te Bentheim) was voor zijn indiensttreding bij het ministerie van landbouw en visserij vanaf 1919 na op het Koninklijk Instituut van de Marine zijn opleiding daartoe te hebben voltooid als zeeofficier werkzaam bij de Koninklijke Marine. Als adjunct-inspecteur der visserijen had hij o.m. de leiding van de visserij- technische proefnemingen aan boord van het visserijonderzoekingsvaartuig „Wil lem Beukelsz". Een auto en een bromfietser zijn gister middag in de Satumusstraat te IJmuiden met elkaar in botsing gekomen. De 43- jarige bromfietser liep een hoofdwond op. In de Rooswijkerlaan in Velsen- Noord is donderdagavond omstreeks half tien een bromfietser door te krachtig rem men geslipt. De man liep een hersenschud ding op. Hij is in het Rode Kruis-zieken- huis opgenomen. Geslaagd, maar. Het kabinet-De Quay kan in één opzicht tevreden zijn over de deze week binnen gehaalde parlementaire oogst. Het wets ontwerp inzake de kinderbijslagregeling ging er met grote meerderheid door. En wel met 84-47. Met de Partij van de Ar beid stemden de Pacifistische Socialisten, de Staatkundig-Gereformeerden en één an ti-revolutionair tegen. Van enig gevaar voor een crisis bleek ten slotte geen spra ke meer te zijn. Dat had er echter een hele tijd lang gans anders uitgezien. In zoverre bestond er dus voor het tegen woordige bewind reden tof voldoening. Het behaalde „succes" viel overigens in be langrijke mate toe te schrijven aan het feit, dat enerzijds de liberalen een zekere meegaandheid aan de dag legden, nu er niets kwam van een door hen verfoeide algemene volksverzekering, waardoor zon der enige beperking kinderbijslag zou ge noten worden. Dat achtten de V.V.D.-ers uit den boze, want volgens hen kon er alleen redelijke grond voor kinderbijslag bestaan voor diegenen, die werkelijk in fi nancieel moeilijke omstandigheden verke ren. Daarom zouden zij ook liefst gezien hebben, dat mensen met een inkomen bo ven 8000 niet meer voor kinderbijslag in aanmerking zouden komen. De grens is nu zelfs naar 14.000 opgetrokken, doch ten slotte heeft die hun onwelgevallige uitbrei ding de V.V.D.-ers toch niet weerhouden hun stem aan het wetsontwerp te geven. Als men bedenkt, hoe de K.V.P. juist tengevolge van het liberale verzet, er zich bij heeft moeten neerleggen, dat er van een algemene volksverzekering, zoals zij gewild had, niets is gekomen, zal men wel begrijpen waarom het door de K.V.P.-ers aangevoerde kabinet-De Quay niet bepaald reden tot juichen heeft over de afloop van de kinderbijslag-strijd. Het is waar, de regeling, mede ten behoeve van zelfstan digen, voor wie het dank zij amendering iets minder ongunstig is geworden de genen, die minder dan 4000 per jaar ver dienen zullen voor alle kinderen bijslag krijgen, terwijl aanvankelijk de grens bij een inkomen van 3500 getrokken was is bereikt. Maar.op de keper beschouwd valt voor de K.V.P.-ers te betreuren, dat hetgeen zij gewenst hadden, niet verwe zenlijkt is, zodat, politiek bezien, de so cialisten de lachende derden zijn. Onder aanvoering van mr. Burger zijn ze be paald niet in gebreke gebleven om mr. De Kort (K.V.P.) en diens politieke vrien den voor te houden, hoeveel meer zij op het stuk van de kinderbijslagregeling had den kunnen bereiken, zo zij met de P.v.d.A. waren samengegaan! Emigratiebeleid Bij de behandeling van zijn begroting gaf minister Veldkamp opnieuw blijk, zo als hij namelijk reeds daarvoor had ge daan, toen hij de kinderbijslagregeling in veilig vaarwater wist binnen te loodsen, de stuurmanskunst aardig meester te zijn. In verband met het wegvallen van de Amerikaanse financiële steun, was de op zet geworden, dat alle emigranten, ook de gehuwden, voortaan de overtochtskosten alleen bij wijze van voorschot van de schatkist zullen ontvangen, waarop zij dan geleidelijk aan tot aflossing van dat voor schot zouden moeten overgaan. Was de heer Corver (V.V.D.) hier onomwonden voor, onder meer aangezien het volgens hem toch al te dwaas was, dat de staat voor de emigratiekosten opdraait en aldus het emigreren aanwakkert, eer dan dit eni germate aan banden te leggen, terwijl no ta bene tegelijkertijd het tekort aan ar beidskrachten in ons land noopt tot aan werving van buitenlandse werkkrachten (Italianen, Spanjaarden), de rest van de Kamer kantte zich tegen een dergelijke financiële bemoeilijking voor emigranten. Het is onverantwoord, gezien de bevol kingsgroei hier te lande, om het emigra tieapparaat te gaan afbouwen en dat dan op grond van zekere moeilijkheden op de arbeidsmarkt door de tegenwoordige hoog conjunctuur veroorzaakt. Als straks die conjunctuur in iets geheel anders omslaat en wij weer eens toenemende werkloos heid zouden krijgen, zal emigratie dubbel en dwars nodig zijn. Het emigratiebeleid behoort op een lange termijn berekend be leid te zijn. Aldus ongeveer mr. Brouwer (K.V.P.), die ten slotte van minister Veld kamp de toezegging wist los te krijgen, dat deze alsnog ernstig in overweging wil nemen om de voorschotregeling alleen te doen gelden voor ongehuwde emigranten en om dus de overtochtskosten van ge huwde emigranten wél uit de schatkist te voldoen. Hierop gaf mr. Corver geen kik meer. Echècje voor het kabinet. Het kabinet-de Quay heeft een echècje geleden, dat het zichzelf, geheel nodeloos, op de hals heeft gehaald. In de door de minister-president op 8 de zer aan de voorzitter van de Tweede Ka mer geschreven brief over het Nieuw-Gui- neavraagstuk, zulks vooral in aansluiting aan het ter Algemene Vergadering van de Verenigde Naties voorgevallene met de door Nederland voorgestane plannen, had Excellentie de Quay namens het kabinet kenbaar gemaakt, dat men geen lust had, er ook niets in zag, in een binnenkort met de Kamer te voeren gedachtenwisseling over het nog steeds met Indonesië bestaan de geschil. De voor die onwil aangevoerde argumentatie was wel uitermate zwak. Zo zwak, dat zelfs de beste vrienden van het kabinet haar moeilijk overtuigend konden vinden. Resultaat: tegen de zin van het minis terie in is nu besloten, dat op 2 januari een debat speciaal aan heel het probleem inzake Nieuw-Guinea zal worden gewijd. Het besluit van de Kamer is alleszins juist. Het gaat in deze aangelegenheid om dusdanig grote belangen voor ons land, dat, ook al van een democratisch standpunt uit bezien, eerste plicht van de ministers is om voor de Kamer te verschijnen, ten ein de tekst en uitleg te geven, niet alleen over wat er in het jongste verleden is ge beurd de mislukking van het Neder landse voorstel maar tevens om ken baar te maken, wat nu verder het beleid zal zijn. Gewijzigde situatie Kon minister Luns in november in New York nog stellen, dat hij vrijwel de ganse Kamer achter zich had, toen hij zich uit sloofde om althans de van de groep der Brazzaville-staten afkomstige, Nederland tenslotte welgevallige resolutie aangeno men te zien, toen al heel duidelijk was, dat de eigen resolutie geen schijn van een kans had, nu staat al vast, dat de situatie zo niet meer is. Onomwonden heeft mr. Burger (P.v.d.A.) deze week reeds gezegd, dat zijn partij niets wil weten van een voortgaan op de oude weg, van een her nieuwde poging om het volgend jaar, het Nederlandse voorstel of iets wat er veel op zou gelijken, aangenomen te krijgen. Met andere woorden, éénderde van de Kamer staat thans niet meer achter het regerings beleid inzake Nieuw-Guinea. Bovendien zijn er tekenen, dat ook de anti-revolu tionairen iets anders willen, dan het kabi net voorstaat. Te weten, dat zij voor on derhandelen met Indonesië zijn, en dit zon der dat een der beide partijen te voren zekere voorwaarden stelt. Hiermee zou dan meteen de kans verkeken zijn om het aan het buitenland te doen voorkomen, als of vrijwel heel Nederland als één man ak koord gaat met wat het kabinet-De Quay ter zake van het Nieuw-Guineabeleid op het ogenblik nog voor ogen staat. Het getuigt wel van heel weinig psychologisch in zicht en begrip van het kabinet, dat het zich onvoldoende of zelfs geen rekenschap heeft gegeven van de inmiddels gewijzigde situatie.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7