Rendez-vous met het verleden KUSSEN EN KOZEN IN ENGELAND Puzzel nummer 16 HET LUIE KABOUTERTJE PANDA EN DE DIENOMAAT P o 11 e, Pelli en Ons vervolgverhaal DOOR CLEMENS LAAR Mensen boven de 40 minder vatbaar voor verkoudheid Plak wat bij voor de Stille Armen! ZATERDAG 16 DECEMBER 1961 11 i O In het duister van de oude mijn slot) ilS IEDERE DAME IS VERWEND MET MOLENDIJK'S PERMANENT! 48. „Kom, voortmaken, Bingo, we moeten toch zien, wat Zeerob daar nu weer getimmerd heeft". „Maar dat is mooi! Ja, zo'n oud zeeman als jij, Zeerob, die weet natuurlijk heel veel van scheepsbouw!" „Maar, dat is een balkon! O, wat heerlijk, om op vrije dagen daar te zonnebaden en panne koeken te eten!" Precies zoals hij zoëven uit de ope ratiezaal was weggehold, stormde dr. Guntherman naar de telefoon: „Ja.München?.Met de neu- ro-chirurgische afdeling, ja dat klopt. Mag ik alstublief professor Kleinau.. hoe?" Hij wierp de hoofdzuster, die hem buiten adem nagekomen was een ver stoorde blik toe en terwijl hij zijn hand over de telefoon legde, fluisterde hij haar hees toe: „Professor Kleinau is er niet. Dan had men mij ook niet als een jachthond door al die gangen hoeven te laten jakkeren Toen weer in de telefoon: „Goed, neem dan even een drin gende mededeling op voor professor Kleinau. Zeg hem alstublieft, dat het geval, waarover ik een tijdje geleden met hem gesproken heb, uiterst kri tiek geworden is. Zeg hem vooral dat de Cheyne-Stokes-verschijnselen pteeds heftiger worden. Er rrioet op zijn laatst morgenochtend geopereerd worden. Ik verwacht professor Klei nau in ieder geval om acht uur. Maarhallo, juffrouw, ik stel u verantwoordelijk.Het is een zaak van leven of dood. Professor Kleinau is de enige Duitse chirurg, die deze operatie kan verrichtenO zo, spreek ik met een collega, des te be terJa, professor Kleinau heeft alle gegevens.De laatste röntgen foto's en ook ventriculografieën O, dank u wel, en als u mij in de loop van de dag nog even bericht wilt geven Hij liet zich in een rieten stoel val len en sloot zijn ogen. Een piepjonge assistente begon zijn rubberhandschoe nen uit te trekken. In de kliniek van dr. Gunthermann was de dagorde tot op de seconde ingedeeld, zelfs de mi nuten tussen het einde van het werk in de operatiezaal en het begin van de middaginspectie der zieken. Dr. Gunthermann kleedde zich steeds helemaal om voor hij begon aan zijn ronde in de kliniek. „De mensen die aan onze zorgen zijn toevertrouwd", zo redeneerde hij, „zijn mannen, die wij met hand en tand voor het leven moeten terug veroveren. Met alle middelen moeten wij hun het gevoel geven, weer in het leven te staan of hen in het normale leven terug voeren. Zo weinig mo gelijk ziekenhuis- en lazaretatmosfeer. De drommel hale alle antiseptica en heel de moderne sanitaire rommel, als de psychische gezondheid daaron der lijden moet. De meesten van de arme drommels, die bij ons liggen, Zijn al vier en vijf, sommigen zelfs zes jaar patiënt. Iedere minuut, die men hen langer in die toestand laiat is een misdaad. Iedere minuut, die men hun ervan bespaart, is winst." Zo kon het gebeuren, dat de zuster van de administratie haar chef met open overhemd, loshangende bretels en een broek met afzakkende pijpen overviel. In zijn linkerhand hield hij i een electrocardiogram, in zijn rechter i een broodje met worst. Hij keek op van het cardiogram: „Hoeveel tijd heb ik nog tot 't mid- I dagbezoek?" „Twaalf minuten, dokter." „Wat moet er nog gebeuren?" „De inspecteur heeft een paar hand- i tekeningen nodig, er moeten nog en- kele zaken besproken worden en dan i is er ook die jongedame weer." Dr. Gunthermann hapte in zijn I broodje met worst, j „Klets niet", mopperde hij kauwend „Er zijn geen jongedames. Er zijn I jonge vrouwen en oude vrouwen. Als een oude vrouw een stuk of wat kin- deren ter wereld gebracht heeft, als j zij erin geslaagd is, daar tamelijk I behoorlijke mensen van te maken, en als zij verder daardoor een zekere j mate van rijpheid, inzicht en goed- i heid heeft verworven, dan kan men j haar desnoods dame noemen. Er zijn alleen jonge vrouwen en dames. Maar natuurlijk pas na de zeventig, goed begrepen, zuster?" De zuster bepaalde zich tot een I "schouderophalen. Dr. Gunthermann was een hard werker, die het zich niet gemakkelijk maakte, hij was een E man met een grof, maar gloeiend idealisme, doch zijn uitermate aan- vechtbare theorieën over vrouwen wa- ren af en toe toch wel wat al te ori- gineel. „Wat", vroeg zij dus geduldig, maar 1 met nadruk, „wat moet ik nu tegen de jongedame zeggen?" - „Gooi dat vrouwmens de deur uit." „Daar hebt u al vijf maal opdracht 1 voor gegeven dokter." I „Een zesde keer is misschien niet I nodig", zei een rustige bescheiden i vrouwenstem van bij de deur. De on- Eerst de huisjes restaureren, zei Jane, en als de mijn weer produktief is, kunnen we mis schien ook al de andere dingeij doen. Ik laat jullie nu maar alleen met jullie dagdromen, zei Corrion vrolijk gestemd. En denk nog eens aan mij! Verstrooid mompelden ze wat terug en hoewel ze hem naar de buitendeur begeleidden, waren hun gedachten kennelijk elders. De notaris grinnikte even. Dit is een grootse dag, zei hij terwijl hij in zijn wagen stapte. Binnenkort zien jullie me weer. Peter en Jane bleven in de deuropening staan en wuifden hem na. Toen de zware voordeur weer in het slot was gevallen, iegde Peter zijn handen op Jane-'s schouders en keek haar diep in de ogen. Het heeft lang geduurd, meisje, zei hij. Te lang eigen lijk, maar gelukkig is alles op z'n pootjes terecht gekomen. Weet je nu wel heel zeker, dat je er geen spijt van hebt? Nee, ik heb er geen spijt van, Peter. Lieveling, ik heb de laat ste maanden toch zó naar dit mo ment verlangdvan 't ogen blik af, dat ik wegliep.... Oh, Peter, ik heb toch zo dwaas ge daan. Hij kuste haar, zodat ze niets meer kon zeggen. Toen liepen ze dicht naast el kaar naar de zitkamer, naar de grote stoel voor de open haard. EINDE WIE ZEI ER, dat de Britten gereser veerd zijn? Britse sociologen, die een onderzoek hebben ingesteld naar de vrij gewoonten" van de Britse jeugd (en ouderen), zeggen dat er van die reserve bitter weinig is overgebleven tenmin ste als zij ooit bestaan heeft behalve dan in de verbeelding van buitenlanders. Er is in Londen onlangs een geleerde verhandeling verschenen van de hand van de sociologe Pearl Binder. Deze juf- frouw komt daarin tot de conclusie, dat veel van het tegenwoordige vrijen in het openbaar op rekening van de woning nood moet worden geschreven. „Het woningtekort"zo schrijft zij, „verklaart, waarom men zoveel vrijende paartjes in de openbare parken ziet liggen, hetgeen bij buitenlandse bezoekers verbijstering wekt". HET ONDERWERP, dat zeer precair ge noemd mag worden, omdat uiteraard iedereen er zijn eigen opvattingen over vrijen op na houdt, is thans door de burg graaf van Arran uit de koele sfeer van het wetenschappelijk onderzoek in de kolom men van de Londense pers gebracht. Deze aristocraat, die het gehele eiland Arran bezit en daar vrijwel heer en meester is heeft in een ingezonden brief aan het Lon dense avondblad „Evening News" de vol gende vraag gesteld: „Bent u voorstander van het vrijen in het openbaar?" Hij zegt in zijn brief, dat het kussen en kozen in Engeland tegenwoordig weliswaar overal door „het publiek" bedreven wordt maar dat deze betreurenswaardige gewoonte zich nu ook al heeft uitgebreid tot de „eersterangs families". Ter illustratie daar. van vertelt de burggraaf het volgende, voor de lezers van de Evening News wel licht uiterst schokkend verhaal: „Deze zo mer werd ik uitgenodigd op een diner bij een paar bijzonder aardige mensen. Mijn vrouw en ik zaten met onze twee vrienden om de tafel en wij hadden het gevieren bijzonder gezellig. Maar er waren nog twee personen. Zij zaten op één stoel. De dame zat op de knie van de heer en om niet van die knie af te vallen, had zij een arm om de hals van de heer geslagen. Zij waren in volkomen nuchtere toestand.. Af en toe kuste de heer de dame op de wang of in de hals en zij aanvaardde die attenties zonder veel enthousiasme. Wat haar veel meer scheen te interesseren waren lekkere hap jes, die de heer haar af en toe met zijn vork toestak, wanneer hij tenminste zelf niet at. Zij scheen honger te hebben. Geen van beiden sprak daarbij één enkel woord en zij schenen zich onuitsprekelijk te ver velen. Intussen zetten wij ons gesprek voort, maar het was niet gemakkelijk ons niets van het tweetal aan te trekken". AAN DIT VERHAAL knoopt de burg- grafelijke briefschrijver de volgende be schouwing vast: „Tot aan de tweede we reldoorlog dacht geen Engelsman eraan, een vrouw in het bijzijn van anderen op de mond te kussen, zelfs bij het droevigste af scheid. Thans is dat geheel anders. Zelfs spoorwegstations zijn tegenwoordig ware liefdesnesten". Natuurlijk kan geen En gelsman zich voorstellen, dat deze alar merende toename van het vrijen in het publiek haar oorsprong in Engeland zou hebben gehad. Volgens hem kan zoiets weerzinwekkends alleen uit het buitenland zijn overgewaaid en dat wordt door de burggraaf van Arran dan ook geïnsinueerd Zo merkt hij in zijn brief op: „In de Latijn se landen ziet men in treinen en parken liefdesparen, die elkaar als palingen om strengeld houden en dat nog wel bij dag licht. En dan zal ik nog maar niet spreken over de verfoeilijke Amerikaanse gewoon te om wang-aan-wang te dansen". GEZIEN DE gretigheid, waarmee de Brit ten deze „verfoeilijke buitenlandse ge woonten" hebben overgenomen, lijkt het erop, dat de heer Arran strijdt voor een verloren zaak. Doch men doet er goed aan hepn niet te onderschatten. Zijn familie blazoen luidt immers „in hoe signo vinces" hetgeen betekent: „onder dit teken zult gij zegevieren". gewenste bezoekster kwam een paar stappen de kamer in. Ook nu keek dr. Gunthermann nog niet op. Hij kroop achter zijn schrijf tafel en begon een blocnote met aan tekeningen te vullen. Over zijn schou- der heen merkte hij echter met drei- gende gelatenheid op: „Juist, mijn waarde. Een zesde keer zal niet nodig zijn. Nu u hier bin- nengedrongen bent, verschaft u mij e; het genoegen u persoonlijk er uit te gooien. Daarvoor ben ik u zelfs dank baar; ik heb werkelijk te weinig li chaamsbeweging. Met de heftig heid die hem eigen was sprong hij op. Toen hij op de bezoekster toetrad, be gon zijn broek weer af te glijden, want de bretels zaten nog niet vast. Hij trok zich daar echter niets van aan. „Wie bent u eigenlijk", siste hij „en - wat wilt u?" „Ik ben Nikoline Pratt", zei de jon- ge vrouw, die feitelijk meer van een jong meisje had, „en ik ben vijf keren hier naar toe gekomen, om te vragen of ik mij hier verdienstelijk zou kun- nen maken. Maar nu kom ik voor iets anders". De blik uit twee rustige, grijze ogen kalmeerde dr. Gunthermann op een manier, die hij niet kon verklaren. Hij s maakte zelfs een vaag gebaar in de richting van een der rieten stoelen, terwijl hij zelf wijdbeens ging staan, p „De redenen waarom u hier komt, zijn volstrekt zonder belang, maar hét is mogelijk, dat zij van interesse p zijn. U kunt er echter sjaat op maken dat er vrouwen bij ons komen om meer dan twijfelachtige redenen. Zucht naar sensatie, behoefte om mee te tellen, ziekelijke vergroeide erotische driften de drommel mag weten wat allemaal Hij schraapte zijn keel: de vaste en g heldere blik uit die vrouwenogen j= bracht hem in de war. Hijv oelde zich verongelijkt. 5 „Weet u eigenlijk wel", zei hij in- gehóuden en heftig tegelijk, „wat het e hier voor een inrichting is? Kunt u zich daar ook maar een vage voor stelling van vormen Nee, dat kunt u niet. Niemand kan dat, nie mand die niet dagelijks van uur tot uur, weken en weken lang de ene maand na de andere, en nu al van jaar tot jaar mét die stortvloed van menselijke ellende te maken heeft, zoals wij hier. En hier, mijn waarde dame" een bittere hoon zowel als onpeilbare ernst klonken in zijn stem door „hier heeft alleen hij bestaans recht, die bereid is tot volkomen zelf opoffering. (Wordt vervolgd) Twee Britse artsen die bij duizend men sen het optreden en het verloop van ver koudheid hebben nagegaan, zijn tot de conclusie gekomen dat er slechts een kleine kans is dat men binnen de twee maan den nadat men verkouden is geweest op nieuw kou vat. Zij hebben ontdekt dat mensen boven de veertig jaar meer weer stand hebben tegen verkoudheid dan b.v. volwassenen beneden de dertig. Niet- werkende vrouwen en moeders hebben meer last van verkoudheid wanneer er babies of schoolgaande kinderen in huis zijn. De studie, die is gepubliceerd in de „Lancet", werd ondernomen door dr. O. M. Lidwei en prof. R. E. O Williams uit Londen. Zij onderzochten verkouden men sen, werkzaam in regeringskantoren in Newcastle-upon-Tyne en op een handels kantoor in het centrum van Londen. Zij stelden vast dat 10.3 procent van de ver koudheden tot werkverzuim leidde. Het gemiddelde verzuim was 2,6 dag per jaar. Vrouwen tussen de dertig en de veertig jaar zijn langer afwezig van het werk dan mannen in diezelfde leeftijdsgroep, en wel gemiddeld 3,3 dagen tegen 2. Jongere en oudere vrouwen blijven ongeveer even lang weg als mannen. Vrouwen boven de veertig zijn vaker abst wegens verkoudheid dan mannen. De doktoren ontdekten dat er weinig be wijs was voor wederzijdse besmetting op kantoren. Slechts een op de tien verkoud heden kon hieraan worden toegeschreven. 5253. Swoppie, die nog altijd aan tafel zat met z'n avondeten, keek verbaasd op, toen hij die geluiden van de zingende ka bouters hoorde. Wat kon daar aan de hand zijn? Hij liep naar het venster en keek naar buiten. Nee, er was nog niets te zien, maar het zingen kon hij duidelijk horen; het kwam steeds naderbij. Nieuwsgierig opende Swoppie het raam en stak z'n hoofd naar buiten. Nu hoorde hij het nog beter; hij had zich niet ver gist. Dat moesten zijn kameraden zijn, want hij herkende hun stemmen GRJJTE FIGUUR Horizontaal: 1 musicus; 7 fijn; 13 zinne beeld van de schilderkunst; 15 breekbaar; 16 deksel; 17 werk van een kunstenaar; 19 beroep; 20 water in Friesland; 21 gesteen te; 22 boom; 23 reeks; 25 voertuig; 26 eet gerei; 29 Europeaan; 30 slaapje; 32 bouw materiaal; 34 kledingstuk; 35 ten bedrage van; 37 pers. voornw.; 38 familielid; 40 pers. voornw.; 42 laagte; 43 verkeerd; 44 afgelegen; 46 naaigerei; 48 dans; 50 nieuwe oplaag; 51 balspel. Verticaal: 2 voorzetsel; 3 speelgoed; 4 vloeistof; 5 onbepaald voornw.; 6 heilige, 8 getijde; 9 uitbouw; 10 bloem; 11 bosje haren; 12 lekkernij; 14 grasvlakte; 17 leng temaat; 18 muzieknoot; 24 spoed; 25 bij woord; 27 slot; 28 muze; 31 onbereikbaar ideaal; 32 insekt; 33 voorzetsel; 34 deel van een brug; 36 rustbank; 37 wreed; 38 voorzetsel; 39 verlaagde toon; 41 deel van een bloem; 42 insekt; 45 vinpotig dier; 46 pers. vnw.; 47 op dit ogenblik; 48 Japans spel; 49 familielid. ZI.TFIGUREN Horizontaal: 2 bijwoord; 4 deel van een 35. Nadat de wilde Dienomaat, door professor Kalker achtervolgd, het huis was uitgehold, deed Panda een po ging Jolliepop uit te leggen hoe de vork in de steel zat. „Je begrijpt het verkeerd, Jolliepop," zei hij in dringend. „Kijk, ik was het er niet mee eens en toen kwam ik met die wekker.„Het moge zo zijn, met ons welnemen," sprak de bediende ijzig. „Evenwel, men gevoelt dat de grens van het draaglijke is bereikt. Men neemt de vrijheid op te merken, dat men de ver plichtingen van een herenbediende niet langer dragen kan in een huis, waar wij dit soort gebeurtenissen ver oorloven plaats te vinden. Men herinnert zich dat Jonk heer Van Nehr tot Afgeblaesen zoiets nooit gedoogde in de veertien jaren waarin men het voorrecht had hem van dienst te zijn. Men heeft niet alleen aan onze, maar ook aan zijn eigen waardigheid te denken en dus zal men zo vrij zijn onmiddellijk zijn koffers te pakken!" Jolliepop, zowel als Panda waren zodanig in deze moei lijke toespraak verdiept, dat zij het onaangekondigd binnentreden van Agent Bolslag niet opmerkten; maar deze had slechts een enkele geoefende dienstblik nodig om zich van de toestand op de hoogte te stellen. „Aha," zei hij, droog maar nadrukkelijk. „De telefonische mel ding berustte op waarheid. Hier is inderdaad een gekke geleerde aan de gang. Komt u maar eens mee naar het bureau en ik waarschuw u geen verzet te plegen." In de Deense plaats Hjorring is een kweekschool in gebruik genomen die door de Denen bescheidenlijk de mo dernste ter wereld genoemd wordt. Revolutionair is stellig de techniek van het onderwijs in vreemde talen, die hier gevolgd wordt. De leerlingen zit ten in geluiddichte glazen celletjes en hebben elk een eigen bandrecorder, met behulp waarvan zij hun uitspraak der vreemde taal objectief vergelijken kunnen met die van de lerares (op voorgrond), welke laatste er echter niet op vooruitgegaan is.- Zij heeft een paneel met vijftig knoppen en scha kelaars te bedienen auto; 6 streng; 8 reptiel; 9 melkklier; 10 bron; 11 zie 2 hor.; 13 Italiaanse rivier; 14 stoot; 15 lichaamsdeel; 16 afgesloten stand; 17 hemellichaam; 18 snel; 19 Chinese munt. Verticaal: 1 evenhoevig dier; 3 herkau wer; 5 voorbeeld; 7 voorzetsel; 12 sierhees ter; 13 voorhal; 14 Indonesische markt; 15 vleesgerecht. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen voor donderdag a.s. in ons bezit te zijn. OPLOSSING PUZZEL NUMMER 15: Horizontaal: 1 postulaat; 6 plots; 9 gerei; 10 ergostaat; 12 ekster; 13 leest; 14 spraak kunst; 18 pas; 19 ark; 20 stalmeester; 23 tinne; 24 Athene; 29 steenkool; 30 einde; 31 arend; 32 genetisch. Verticaal: 1 page; 2 sire; 3 uniek; 4 apert; 5 tijgerin; 7 letter; 8 translateur; 11 koper gieter; 15 als; 16 uil; 17 toe; 21 analoog; 22 intern; 25 halen; 26 noest; 27 knus; 28 pech. PRIJSWINNAARS PUZZEL NUMMER 15: 7,50: W. J. de Haan, Herman Heijermans- weg 61, Zandvoort; ƒ5,00: Aukje Visser, Vondelweg 448, Haarlem-Noord; 2,50: Mevrouw E. A. R. DickhoutHarmsen, Stationsweg 68, Velsen-Zuid. Wij doen een beroep op onze puzzelaars om als ze toch de moeite nemen een oplossing per briefkaart in te zenden meteen wat extra porto op hun briefkaart bij te plakken ten bate van onze „Stille Armen"-actie, die duurt tot Kerstmis. Het maakt uiteraard geen enkel verschil voor hun kans op een prijsje, aangezien daarvoor alleen en uitsluitend de vraag geldt of hun oplossing goed is of niet. Maar wij hebben het idee dat onze trouwe puzzelaarskring het luttele bedrag van maximum 1,05, gaarne zal willen missen voor dit uiterst sympathieke doel, terwijl de methode zo eenvoudig is. Maximum één gulden en vijf cent, want de PTT trekt van iedere bijdrage vijf cent inwisselingsrecht af. Als u bijvoorbeeld een gulden bijplakt, krijgt de „Stille Ar- men"-actie er 95 cent van. Men dient voor deze inzendingen uit sluitend briefkaarten en wel de officiële postbriefkaarten te gebruiken. Men moet de zegels bijplakken op de adreszijde, dus op de zijde waar ook het normale porto is aangebracht. Men mag de briefkaarten niet onder couvert toezenden. Men moet uiteraard geldige postzegels gebruiken. Het verdient aanbeveling het aantal zegels zo klein mogelijk te houden, dus zo groot mogelijke waarden te kiezen. Advertentie Haute Coiffure - Schoonheidssalon Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 60643 Buslijn 2 - indirect 3 en 4.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 11