Nederlands grootste scheepswerf bereikte een mijlpaal Kort en bondig AGENDA Kinderbijslagregeling een onbevredigend compromis Honderdste schip te water Driekwart miljoen ton scheepsruitnte- waarde: ruim één miljard £sso) PETROLEUM Jhr. W. Boreel nam_ afscheid van de ANVV Verwerping door de Eerste Kamer lijkt echter onwaarschijnlijk Affichebekladder met gijzeling bedreigd iOSRAM Toenemende vorst 'I •P ZATERDAG 16 DECEMBER 1961 Behaaglijk warm! Natuurlijk een oliehaardgestookt met Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk OLIE COMBINATIE KENNEMERLAND Heemskerk de fijne Franse keelpastille ontsmet-verzacht verfrist lampen 35 jaar ervaring TH. KAMPERMAN Bontwerker Wagenweg 11 Haarlem tel. 12924 La o o Feest bij Nederlands grootste scheepsbouwwerf. Dat „grootste" slaat niet op de oppervlakte van het bedrijf, noch op het aantal arbeiders de Nederlandse Dok en Scheepsbouw Maatschappij in Amsterdam ziet als maatstaf terecht de produktie. En wa* die produktie betreft staat de N.D.S.M. aan de top: gisteren gleed het honderdste schip, dat na de oorlog op de hellingen van het bedrijf is gebouwd, in het water van het IJ. Feest dus, en vrolijk wapperende vlaggen in de gehele Amsterdamse haven. Een tewaterlating is altijd een indrukwekkend gebeuren. Gistermiddag was het zelfs ontroerend voor degenen, die de ontwikkeling bij de N.D.S.M. van begin af aan hebben meegemaakt. Nadat mrs. Joan Choppen, echtgenote van een der directeuren van de Esso Petroleum Company Ltd. te Londen, het schip met de gebruikelijke fles cham pagne tot „Esso Lincoln" had gedoopt, gleed de bijna 48.000 ton grote tanker langzaam van de helling. De hoofden werden ontbloot, het met pluimen ge tooide muziekkorps „Tuindorp-Oost zaan" speelde de Engelse en Nederland se volksliederen. Een traditionele te waterlating. Maar voor de N.D.S.M.'ers is deze honderdste een mijlpaal om even bij stil te staan. Voor ouddirecteur Feike de Boer, die jarenlang de stuwende kracht van de Am sterdamse haven was, voor onderdirecteur A. A. van Donkelaar, die al deze honderd keren in een besmeurd pak en met een vies petje op het hoofd onder de brede scheepsbuiken de leiding van de stapel lopen had, voor de bankwerkers, ijzerwer kers, lassers en timmerlieden, voor allen is dit een ogenblik om met gepaste trots op de 16 afgelopen jaren terug te zien. „Staalstad" biedt werk aan 5000 mensen Het is na de oorlog eigenlijk begonnen met de bouw van vier kleine vissersboten van veertig ton elk voor Noorse rekening. Die vier heeft men maar buiten beschou wing gelaten. De eerste van de honderd zeeschepen was de „Bougainville", een 9.000 tons-vrachtgchip, dat op 6 september 1947 van stapel liep. Na de „Bougainville" volgden de 99 andere: gewone en speciale vrachtschepen, onderzeeboot jagers, passa giersschepen en tankschepen, ja vooral tankers, want hierin heeft de N.D.S.M. zich dusdanig gespecialiseerd dat zij er een wereldfaam mee veroverde. In die lange reeks vormde de bouw van het Noorse passagiersschip „Oslofjord" een hoogtepunt. Dit schip werd op 2 april 1949 gedoopt door kroonprinses Martha van Noorwegen. Zes jaar later sprak we derom een doopvrouwe van koninklijke bloede de doopformule uit: toen verrichtte prinses Beatrix de doopplechtigheid bij de tewaterlating van de supertanker „Va- sum". Dat was voor de eerste maal, dat de prinses zelfstandig een officiële taak vervulde. De nieuwbouw vormt maar een onder deel van de N.D.S.M. met zijn 5.000 werknemers. Ook de afdeling reparatie en bijvoorbeeld de afdeling machinebouw kenden in de afgelopen 16 jaar hun hoogte punten. Eigen motorenfabriek De eerste grote verbouwing van een zee schip was die van het tankschip „Pan Gothia", dat werd verbouwd tot walvis vaarder en Nederlands eerste „Willem Barendsz" werd. Later werden ingrijpen de verbouwingen en moderniseringen uit gevoerd aan passagiersschepen als de „Oranje" en nog onlangs de Zweed se „Kungsholm". Honderden zeeschepen ondergingen bij de N.D.S.M. min of meer ingrijpende re paraties en onderhoudsbeurten. Voor vele zeeschepen bouwde de N.D.S.M. zelf de voortstuwingsinstallatie. Dat is ook het ge val met het honderdste schip, de „Esso Lincoln". Eerste motortanker ter wereld De N.D.S.M. ontstond in 1946 uit een fu sie van de n.v. Nederlandsche Scheeps- bouw-Maatschappij en de n.v. Nederland sche Dok Maatschappij. De N.S.M. dankte in 1894 haar geboorte aan het initiatief van de met werkloosheid bedreigde scheeps bouwers in het oostelijk deel van Amster dam. Een belangrijke figuur bij die op richting was de scheepsbouwer Daniël Goedkoop, die tot 1919 de nieuwe maat schappij bestuurde zijn kleinzoon P. Goedkoop Dzn. is thans een van de N.D.S.M.-directeuren. Hier werd het eerste motortankschip ter wereld, de „Vulcanus" van de Ned. Indi sche Tankstoomboot Mij. in 1910 gebouwd. Het was tevens het eerste motorschip van de Nederlandse koopvaardijvloot. Supersnelle „Oranje" De scheepsbouw aan de noordzijde van het „IJ" kwam na de eerste wereldoorlog tot bloei. In 1927 begon men met de bouw van het mailschip „Christiaan Huygens" (15.636 ton), twee jaar later volgde de „Johan van Oldenbarnevelt" (20.314 ton), in 1929 het passagiersschip „Marnix van Sint Aldegonde" (19.100 ton), in 1937 het motorpassagiers- en vrachtschip „Tegel berg" (14.150 ton). Het hoogtepunt werd bereikt in 1938 toen het 20.550 ton metende vlaggeschip van de Stoomvaartmij. Ne derland werd afgeleverd, de „Oranje", destijds het snelste motorschip ter wereld. De fusie tussen N.S.M. en N.D.M. tot N.D.S.M., in 1946 is van grote betekenis geweest. Door dit samengaan kon men sneller en doelmatiger de slagen van de oorlog te boven komen en in de na-oorlog- se tijd een solider expansie opbouwen. Stad met eigen busdienst De N.D.S.M. is een dynamisch bedrijf, dat een groot aandeel levert in de ont wikkeling van de Amsterdamse haven. Het is ook een spectaculair bedrijf met zijn enorme kranen, die tevoren gereed gemaakte secties staal tot een gewicht van 70 ton door de lucht zwaaien en tot een schip in elkaar passen. Zo'n schip vraagt verder circa 50 kilometer pijplei ding en 10.000 m2 houten vloer. Op de werf wordt per week bijna 1000 ton staal verwerkt. Dat werfterrein is eigenlijk een stad met een eigen busdienst tussen de verschillende „wijken". Een oer-Hollands bedrijf, die N.D.S.M., hoewel anders dan die knusse werf uit vroeger eeuwen, waar handwerkslieden in stof en rook hun scheepjes bouwden. De oude traditie bleef bewaard, al groeide uit die oude werfjes het complex van fabrie ken, het kapitale bedrijf, waar mammoet tankers worden geboren, en gecompliceer de passagiersschepen fors uit 'de spanten groeien. Er wordt met plezier gewerkt, daar aan de noordzijde van het „IJ". En met trots. Want te mogen bouwen aan een schip „and a ship is a lady" is een voorrecht. Honderd zeeschepen ruim drie kwart miljoen ton scheepsruimte, meer dan een miljard gulden waarde daar mag men gerust de vlag voor uitsteken. Advertentie c Stadsschouwburg, vandaag en zondag 20 u.: Hoofdstad Operette met „Das Drei- maderlhaus", naar muziek van Franz Schubert. Concertgebouw, maandag 20 u.: Het Boccherini Kwintet met werken van Bach, Boccherini en Hindemith. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „Misdaad na schooltijd", 18 j. Frans Halstheater, 14, 19 en 21.15 u.: zondag ook 16.30 u.: „De Vikings", 14 j. Lido Theater, Tot en met dinsdag 14, 19 en 21.15 u., zondaig ook 16.15 u.: „De vijand in de schaduw", 14 j. Vandaag 23.30 u.: „De koe en de gevangene", 18 j. (t.b.v. de stille armen). Zondag 11 u.: „Melodie zon der einde", 14 j. Luxor Theater, Tot en met zondag 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „De grote bluf", a.l. Van maandag af 14, 19 en 21.15 u.: „Die man is gevaarlijk", 18 j. Minerva Theater, vandaag en zondag 19 en 21.15 u.: „Elmer Gantry", 18 j. Zondag 14 en 16.15 u.: „We zien ze rennen", a.l. Rembrandt Theater, 14, 19 en 21.15 u., zondag ook 16.15 u.: „Zonder zeden en moraal", 18 j. Roxy Theater, vandaag 14.30, 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Het begon met moord", 14 j. Van maandag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „De geheime dienst grijpt in", 14 j Sudio Theater, 14.15, 19 en 21.15 u„ zon dag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De bajes is zo groot", a.l. Zondag 1 u.: „Aida", a.l. Theater Monopole (Zandvoort): vandaag en zondag 20 u.: „Zeven mannen zonder vrees", 14 j. Zondag 14.30 u.: „Hoe langer hoe gekker", a.l. Maandag en dinsdag 20 u.: „Timboektoe", 14 j. TENTOONSTELLINGEN „Chez Nous" (Spaarnelaan 25): Expositie van Catalaanse aquarellen van Frans Funke. Tot 28 december. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie van tekeningen van Dick Breed: 1022 u. Tot 7 januari. Kunstcentrum „De Ark" (N. Heiligland 13): Tentoonstelling van schilderijen en aquarellen van ds. R. H. Oldeman en sier- smeedwerk van C. A. Jaspersen: 917 u„ ma., wo. en vr. ook 1820 u. Tot 5 jan. „Bloemenheuvel" (Bloemendaalseweg 158 Bloemendaal): Expositie van werken van de schilder-glazenier Joep Nicolas; 1017 u.; zondag 1417 u. Tot 25 december. Museum „Het Huis Van Looy" (Kamper laan): Groepstentoonstelling van „Kunst Zij Ons Doel": 10—12 u. en 13.30—17 u„ zondag 1417 u. Tot 8 januari. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de kranten van 15 december). ZATERDAG 16 DECEMBER City Theater, 19 en 21.30 u.: „Battle Cry". Rex Theater, 20 u.: „Trottoirmeisjes van Parijs". Felison, 1417 u.: Expositie W. Steyn. ZONDAG 17 DECEMBER City Theater, 14.30 u.: „De gevangene van Zenda"; 19 en 21.30 u.: „Battle Cry". Rex Theater, 15 u.: „De bandieten van Cimarron"; 20 u.: „Trottoirmeisjes van Pa rijs". Felison, 1417 u.: Expositie W. Steyn. MAANDAG 18 DECEMBER City Theater, 20 u.: „Kapervlueht naar Cuba". Rex Theater, 20 u.: „Trottoirmeisjes van Parijs". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30. Felison, 1921 u.: Expositie W. Steyn. MEER WARMTE MINDER ROET ZUINIGER Rijksstraatweg 174 Haarlem - Tel. 61326 ZATERDAG 16 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Jacht op een scherpschutter". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De bajes is zo groot". W.B. Theater, 20 u.: „Terugkeer naar het dorp der zonde". ZONDAG 17 DECEMBER Kennemer Theater, 14.30 u.: „Getrouwd met de Band"; 16.30, 19 en 21.15: u. „Zweedse meisjes in Parijs". Luxor Theater, 14.30 u.: „Dat heb ik in Parijs geleerd"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „De bajes is zo groot". W.B. Theater, 14.30 u.s „Comanche Todd, de blanke Indiaan"; 16.30 en 20 u.: „Bloed op het hout". MAANDAG 18 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Zweedse meisjes in Parijs". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „De bajes is zo groot". W.B. Theater, 20 u.: „Bloed op het hout". Marquette Theater, zaterdag 20 u., zon dag 14.30 en 20 u.: „Tarzan en de luipaard koningin". Iedereen, die iets met het bevorderen van het vreemdelingenverkeer in en naar ons land te maken heeft, bevond zich gis termiddag in hotel De Wittebrug in Den Haag. Daar, in een zaal vol bloemen, kleurrijk geschenk van de Keukenhof, heeft jhr. W. Boreel afscheid genomen als directeur van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. Een lange stoet van receptiegangers schoof voetje voor voetje langs de heer Boreel en zijn opvolger, de heer J. A. Ris- seeuw. Hoogtepunt van deze afscheidsreceptie was de mededeling van de staatssecreta ris van Economische Zaken, drs. F. J. W. Gijzeis, dat de Koningin de scheidende di recteur bij bevordering heeft benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. „Groot is de waardering voor uw arbeid op toeristisch gebied", aldus de heer Gij- zels. „U hebt de A.N.V.V. tot bloei ge bracht en dat met een budget, waarvan ik weet, dat u het écht niet hoog vindt." Aan het begin van de receptie hebben enkele sprekers jhr. Boreel lof toege zwaaid. Het waren de heren J. Nikerk, oud-directeur van de V.V.V.-Amsterdam, J. Vet, directeur van de Provinciale Gel derse V.V.V. names de Vereniging van Di recteuren van Instellingen ter Bevorde ring van het Vreemdelingenverkeer in Ne- Een 29-jarige Amsterdammer mag geen I affiches voor sigaretten of ander rookge rei meer bekladden met het woord kan ker of symbolen die deze ziekte suggere- Grootvader bestolen. In Den Haag ren. De president van de rechtbank in de heeft een meisje van 15 jaar samen met hoofdstad heeft dit bevolen naar aanlei- een 14-jarig vriendinnetje kans gezien in ding van een kort geding, dat een recla- ongeveer twee maanden 1600.van haar me- en afficheerbureau tegen deze Am- grootvader te stelen. Zij kwam dikwijls sterdammer aanhangig had gemaakt. Als op bezoek en deed dan een greep in een de man zich niet aan de opdracht houdt, geldkistje. Het bedrag verdween zo bij kan hij zestig dagen worden gegijzeld. kleine sommetjes tegelijk. De meisjes had- De Amsterdammer meent, dat van de den het geld opgemaakt aan kleren, bio- reclame voor rookartikelen een funeste in- scoopbezoek en talrijke taxiritjes, vloed uitgaat, die hij vergelijkt met de Taxichauffeur veroordeeld. De 25- hypnose en magie bij de Afrikaanse vol- jarige taxichauffeur uit Dordrecht, die in ken. Daarom trok hij de laatste tijd Am- september spoorloos verdween en naar sterdam rond om overal affiches met re- wie de politie wekenlang, zelfs met een clame voor sigaren of sigaretten te be- vliegtuig van de luchtvaartdienst van de smeuren. Bij het reclamebureau kwamen rijkspolitie, heeft gezocht, is door de daarover klachten van de opdrachtgevers, rechtbank in Dordrecht veroordeeld tot De besmeurde affiches moesten worden tien maanden gevangenisstraf, waarvan vernieuwd, hetgeen letterlijk en figudrlijk drie maanden voorwaardelijk. Hij had eni- ïn de papieren ging lopen. Een affiche ge diefstallen gepleegd en zich al die tijd kost een gulden en het plakloon bedraagt schuilgehouden in de Biesbosch. ook een gulden. Op één dag vernielde Inbreker liet pas achter. De officier de Amsterdammer er kortgeleden 350. Hoe- van Justitie bij de rechtbank te Amster- wel de president van de rechtbank pas dam heeft een gevangenisstraf van een maandag uitspraak zou doen, vervroegde jaar geëist tegen twee jeugdige Surina- hij deze nadat bekend was geworden dat mers die uit de woning van een caféhou- „ÜvT W^ei' °P.pad ^'a,S Sew eest. Hij der aan de O.Z. Achterburgwal 12.000 gul- r de politie op heterdaad betrapt, j den en een hoeveelheid gouden sieraden en uit een kantoor aan de Zwanenburger- J straat geld en sigaren hadden gestolen. De politie had hen spoedig te pakken, want een van hen liet zijn portefeuille met pas achter. Duitse graaf veroordeeld. De recht bank in Middelburg heeft de Duitse graaf A. z. O., die in juni van dit jaar een ver keersongeval veroorzaakte op de Kreek- rakdam, waarbij de wielrenner Gerard Voorting het leven liet, veroordeeld tot een boete van 1.500, en hem twee jaar ver boden in Nederland een motorvoertuig te besturen. Mond- en klauwzeer. Op een boerde rij in Wierden (Ov.) is onder het vee mond- en klauwzeer uitgebroken. Het be trof een varkensstapel van 96 stuks. De dieren zijn alle afgemaakt. Concertgebouw Rotterdam. Op 1 juni 1962 zal de rijksgoedkeuring afkomen voor de bouw van een concertgebouw in Rot terdam. Men hoopt nu in het najaar van 1965 het concertgebouw te kunnen openen. Advertentie Advertentie De nieuwe regeling van de kinderbij slag, die de Tweede Kamer deze week heeft aanvaard, is een compromis dat geen der partijen bevredigt. Op het eerste ge zicht lijkt de regeling ook vrij ingewik keld en men zou daarom de indruk kunnen krijgen dat er, als gevolg van politieke manoeuvres bij het zoeken naar een com promis, broddelwerk is geleverd. Dat zbu dan verder tot de conclusie kunnen leiden dat er alle kans zou bestaan dat de Eerste Kamer het wetsontwerp nog afkeurt, om dat zakelijk een betere oplossing moge lijk zou zijn geweest. Die indruk zou echter onjuist zijn. Na tuurlijk zouden andere regelingen moge lijk zijn geweest die men persoonlijk be ter zou kunnen vinden, maar die daarom nog niet inderdaad algemeen bevredigend zouden zijn geweest. Kinderbijslag voor zelfstandigen is niet een probleem dat ob- jectief-zakeMjk kan worden opgelost. In belangrijke mate spelen gevoelswaarden mee. Het is echter denkbaar dat met een an der kabinet, gebaseerd op andere politie ke yerhoudingen, een regeling mogelijk ge weest zou kunnen zijn die een groot deel van de partijen wel voldoening zou heb ben geschonken. In juni bleken P.v.d.A. K.V.P, A..R en C.H.U. (de oude brede ba sis) voorstanders te zijn van kinderblijslag aan zelfstandigen van het eerste kind af. De premie zou voor de zelfstandigen met lage inkomens dan echter te zwaar wor den (ruim 5 percent in plaats van ruim 2 percent in geval van bijslag van het den de kind af) zodat een beroep werd gedaan op een bijdrage uit de schatkist om voor zelfstandigen en loontrekkenden een con sequente regeling te krijgen. Vanwege de financiële consequenties was die oplossing voor het kabinet „onaanvaardbaar." Te duur Men zou zich kunnen voorstellen dat het kabinet wél bereid zou zijn geweest een bijdrage te verlenen uit de schatkist in dien er nog samenwerking had bestaan tussen K.V.P. en P.v d.A. en er dus ook nog socialistische ministers in het kabinet derland, en J. G. Meijer, voorzitter van de Horecaf-bond. Het bleef niet bij woorden alléén. Op en bij de tafels, vlak naast de afscheidnemen de directeur, stapelden zich de geschen ken op: een schemerlamp, een tuinameu- blement, een drijfschaal met bloemen, een bronzen asbak met inscriptie en een krui wagen (de heer Boreel gaat in Rhenen tui nieren), een kristallen wijnkaraf, boekwer ken en een grasmaaimachine. De receptie werd o.a. bezocht door drs. Wijsen, directeur-generaal voor de Mid denstand en het Toerisme, de Haagse bur gemeester mr. Kolfschoten, en de direc teuren van de buitenlandse verkeersbu reaus in ons land. Ook waren vertegen woordigers van A.N.W.B. en de K.N.A.C. aanwezig. Advertentie wm*m sew; zitting hadden gehad. De jaarlijkse bijdra ge zou om te beginnen echter honderden miljoenen hebben moeten belopen en daar mee was de kous nog niet af geweest, want de. vakverenigingen hadden al gewaar schuwd dat als het rijk de kinderbijslag premie ging betalen voor het eerste en-of tweede kind van zelfstandigen, het rijk dan ook een gelijke premie zou moeten betalen voor de loontrekkenden. Dat zou de schat kist 2320 miljoen gulden hebben gekost (meer dan twee miljard). In vergelijking daarmee is de thans ge- Het K.N.M.I. deelt mede: De koude lucht, die om een boven Noord- Europa aanwezig gebied van hoge druk stroomt, heeft zich de afgelopen nacht ver kozen regeling, di? de schatkistT lë'mïljoen I der in westeli.ike richting verplaatst. Be- kost, veel goedkoper, terwijl zij toch aan halve in Zeeland vroor het dientengevolge de sterkst geuite verlangens op het gebigd overal in ons land. Op de vliegvelden Eel- van de kinderbijslag tegemoetkomt. de en Twente daalde de temperatuur tot Volgens de nieuwe regeling krijgen de 6 graden onder nul. Intussen komt er boven zelfstandigen met een inkomen rond tach- Polen een nieuw gebied van hoge druk tot tig gulden per week van het eerste kind ontwikkeling. De aanvoer van kou wordt af de volle kinderbijslag. Daarboven krij- daardoor gedurende het weekeinde iets gen zelfstandigen met een inkomen tot versterkt en dit betekent voor Nederland 14.000,- per jaar (met een oplopende een toenemen van de vorst. In Duitsland schaal naar gelang van het aantal kinde- komen algemeen temperaturen van 8 en ren) bijslag van het derde kind af. Ongelijkheid Vooral de kleine boeren en kleine mid denstanders, die ongeveer hetzelfde inko- 10 graden onder nul voor. Deze tempera turen zijn de komende nacht ook in ooste lijk Nederland mogelijk. In de westelijke provincies zal het in het algemeen nog bij lichte vorst blijven. In de oostelijke stroming komt een zwak Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. te 3 u zwaar bew. o licht bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt men hebben als een knecht, was het een front mee. Er zullen daarom af en toe doorn in het oog dat die knechts door de wolkenvelden overdrijven, maar neersla» kinderbijslag een hoger inkomen genoten wordt niet verwacht, dan zij met evenveel kinderen. De zelf standigen met hogere inkomens voelen het I WEERRAPPORTEN gemis van de kinderbijslag veel minder als een ongelijkheid. Toch is die inkomensgrens van 14.000 per jaar een gevoelige grief tegen de nieu we regeling. Men vindt het onbillijk dat die zelfstandigen wél premie moeten be-.-- talen, maar niets ontvangen. Daartegenover Hen '/e'c'er zwaar bew. zzo wordt aangevoerd dat het ook als een on- Ypenburg zwaar bew. ozo billijkheid zou worden gevoeld indien een v'lssillgen zelfstandige met twee kinderen en een in- Be'de. komen van bijvoorbeeld f7000 per jaar. zelf ,De BiIt geen kinderbijslag krijgt, maar wel moet Twente meebetalen voor de derde, vierde en vol- Eindhoven gende kinderen van een zelfstandige met Zd-Limburg licht bew een jaarinkomen van bijvoorbeeld f 50.000 of meer. Het komt overigens ook bij de !ru. geheel bew. zzw -8 loontrekkenden voor dat zij premie beta- ^t°ck'10lrn sneeuwbui windst. -7 len zonder er iets voor terug te krijgen ,7 zwaar bew. z De gehuwden zonder kinderen betalen pre- K°Penhagen sneeuw o mie, maar zij krijgen uiteraard geen kin- fb^„®en licht bew' derbijslag. De ongehuwde zelfstandige vrouw boven de 25 jaar zal geen premie behoeven te betalen. Er zijn in ons land ongeveer 700.000 zelf standigen. Van hen zijn er circa 139 000 met drie of meer kinderen. Als gevolg van de inkomensgrens van 14.000 zullen ongeveer 116.000 zelfstandigen (en 266.000 kinderen) van de nieuwe kinderbijslagre geling profiteren. De grote meerderheid van de zelfstandigen met drie of meer kin deren zal dus kinderbijslag ontvangen. ozo o ozo O O 2 3 5 -1 2 0 3 4 Premie. Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado geheel bew. o zwaar bew. o onbewolkt ono geheel bew. ozo mist windst. geheel bew. wnw onbewolkt nnw onbewolkt no onbewolkt o sneeuw wnw geheel bew. nw zwaar bew. no onbewolkt o licht bew. nnw geheel bew. o ijsnaalden nw zwaar bew. nnw onbewolkt nno onbewolkt o onbewolkt windst. onbewolkt windst. 16 -1 -2 8 3 2 3 7 9 8 17 0 -1 -7 4 8 8 -3 -1 -4 0 0 0 0 0,1 0 0 0,1 0 0,1 0 0,1 0,1 0,3 0 0 0 0 0,1 0 0,1 0,2 0 0 1 0 0,3 13 17 Zondag 17 december Zon op 8.43 uur, onder 16.29 uur. Maan op 14.21 uur, onder 2.59 uur. Maandag 18 december Zon op 8.44 uur, onder 16.29 uur. Maan op 14.48 uur, onder 4.14 uur. De premie voor de zelfstandigen zal waarschijnlijk 2,2 percent bedragen over I Athene ten hoogste 8250 (dus maximum 181,25) Rome Het premiebedrag mag voor de belas- Ajaccio ting worden afgetrokken van het inkomen. Madrid Daarmee gaat het premiebedrag dus een Mallorca flink stuk omlaag naarmate het inkomen hoger is. De keerzijde is, dat van de zelf standigen met een inkomen boven 14.000 een flink deel van de kinderbijslag zou worden wegbelast indien zij kinderbijslag zouden ontvangen. Als de welvaart aan houdt komen er misschien weinig klachten uit deze kringen. Indien de Eerste Kamer de nieuwe kinderbijslagregeling zou ver werpen, zou* nieuw uitstel ontstaan, zonder enige zekerheid dat een bevredigender re geling tot stand komt. Een verbetering zal trouwens later altijd mogelijk zijn. Het zal echter verstandig zijn ervaring op te doen met de nieuwe regeling. Stijging van de welvaart kan er toe lei den dat de zelfstandigen een hogere pre mie zouden kunnen betalen, ook voor het eerste en tweede kind. Stijging van de welvaart in de komende tién tot twintig jaar kan ook tot gevolg hebb'en dat in de kring van zelfstandigen de behoefte aan kinderbijslag minder wordt gevoeld en dat zij vrij over hun inkomen willen beschik ken voor het sluiten van eventuele verze-I Het hoog en laag water te Zandvoort keringen. I iq tot 15 minuten vroeger dan te IJ muiden. 22 dec. 30 dec. Maanstanden 1.42 uur volle maan. 4.57 uur laatste kwartiei Hoog en laag water in I.Tmuiden Zaterdag lb december Hoog water 10.39 en 23.18 uur. Laag water 5.50 en 18.27 uur. Zondag 17 december Hoog water 11.52 en uur. Laag water 7.12 en 19.44 uur. Maandag 18 december Hoog water 0.27 en 12.56 uur. Laag water 8.27 en 20.48 uur.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2