Gedeputeerde Staten luisterden naar het voor en tegen van fusie in IJmond-N. B. en W. Beverwijk vragen de raad vele kredieten li „Integratie en coördinatie nodig in IJmond-Noord" Felicitatiedienst bracht bezoek aan toekomstige echtparen Burgemeesters pleitten in Haarlem Jhrir. J. de Ranitz in Haarlem: Stadskern mag bevolking niet onthouden worden Geen samenwerkings- UTS adviseert Beverwijk Fries toneel in Beverwijk II ZATERDAG 16 DECEMBER 1961 I "r „t l-< v' ■eW' Volkskerstzang in Santpoort Nogmaals Nieuw telefoongebouw in IJmuiden Winkelen in Velsen Kort nieuws I Tijdens de openbare vergadering van Gedeputeerde Staten van Noordholland in het provinciehuis te Haarlem is de kwestie van de samenvoeging van Bever wijk en Heemskerk tot één gemeente en de grenswijziging tussen Beverwijk en Velsen, uitvoerig behandeld door de burgemeesters van de drie betrokken ge meenten. Zij hebben het standpunt van de gemeenteraden mondeling toegelicht. Dit was de laatste fase in de procedure voor de beraadslaging in de Tweede Kamer-commissie vojgend jaar over het voorstel van de minister van Binnen landse Zaken. Het Beverwijkse standpunt werd uiteen gezet door burgemeester J. G. S. Bruins- ma, die dit in het kort formuleerde door te zeggen, dat het ideaal van de raad en het gemeentebestuur is: vorming van één stad in de IJmond-Noord. Ook Velsen deelt dit standpunt. Op korte termijn dient op het grondgebied van Beverwijk en Heems kerk een stad tot ontwikkeling te worden gebracht, waarin voor een groot deel woonruimte voor werknemers van aan de oever van het Noordzeekanaal gevestigde industrieën moet worden gecreëerd. Slechts het gemeentebestuur van Heems kerk verzet zich tegen samenvoeging. De raad heeft zich destijds achter het gemeen tebestuur geplaatst. Heemskerk meent dat er nooit een aaneengesloten woongebied kan ontstaan, omdat blijkens plannen van het ministerie van Verkeer en Waterstaat een weg dwars door het woongebied zal moeten komen te lopen. Het betreft hier de weg lopende vanaf het aansluitingspunt Coentunnelweg-Rijksweg nr. 9 naar Hoog ovens. De Beverwijkse burgemeester betoogde dat het er niet toe doet of de verbindings weg, die hier bedoeld wordt, nu noorde lijker is gedacht dan aanvankelijk in het streekplan voor de IJmond-Noord. Want de weg is bedoeld als een bindend element, ondanks alle pogingen (van Heemskerk) om de weg een scheidend karakter toe te denken. Voortgaande stelde de burgemeester dat het in strijd is met de opzet van het streek plan om twee kleine gemeenten te laten bestaan, daar het zijn vaste overtuiging is dat in de IJmond-Noord een bevolking zal komen te wonen met een omvang van het inwonertal van een flinke stad. De heer Bruinsma ging ook in op het „city"-vraagstuk het al of niet vormen van een nieuwe stadskern in het nieuwe woongebied. Heemskerk beweert dat het vormen van een dergelijke (dure) kern niet te verwezenlijken is en staaft die me ning door de conclusie van éen lijvig eco nomisch rapport waarin' de vorming van een „city" niet verantwoord wordt geacht. De burgemeester meende echter dat de overheid voor het nemen van een beslis sing omtrent de vorming van een stads kern vele andere dan alleen maar econo mische factoren in aanmerking moet ne men. Zo wees spreker op de nieuwe vor men van winkelvoorziening. „Het is on juist een beslissing voor de toekomst te baseren op cijfers en verhoudingen uit het verleden," zo sprak hij in het Provincie huis te Haarlem. Dat de te vormen nieuwe stad IJmond- Noord economisch en sociaal sterk eenzij dig gericht zal zijn (de mening van Heems kerk) bestreed de burgemeester eveneens. Hij voerde aan, dat het hoogovenbedrijf allerlei andere economische activiteiten in dit gebied stuwt, ook op het gebied van handel en verzorgende bedrijven en diens ten. „De werkers van dit bedrijf worden door Heemskerk klaarblijkelijk als een enigszins egale massa gezien." Dreigend Een eventueel dreigende eenzijdigheid moet juist voor de overheid aanleiding zijn mogelijkheden te scheppen voor een zo groot mogelijke en optimale expansie. De IJmond-Noord mag in cultureel opzicht niet tegen andere steden blijven „aanleu nen". Integendeel, slechts door het stede lijk karakter van IJmond-Noord te accen tueren (door een stadskern) kan men de stad tegenover de naburige grote steden Haarlem en Amsterdam een duidelijke zelfstandigheid geven. Aldus de heer Bruinsma. Uitvoerig ging spreker in op de groei- snelheid van de IJmond-Noord. Uit cijfers zou blijken dat juist steden met een in wonertal schommelend tussen de 20.000 en 100.000 de grootste bevolkingsaanwas heb ben. Op grond van beschouwingen, aldus de burgemeester, kan het gemeentebe stuur van Beverwijk tot geen andere con clusie komen dan dat bij een voortgaande gunstige economische ontwikkeling van de IJmond, de bevolkingsgroei zich hier in snel tempo zal blijven voltrekken, wanneer men er althans in zal slagen deze stad stedebouwkundig, sociaal en cultureel har monisch op en uit te bouwen. „Drainage" Uit Heemskerkse stukken over de fusie- zaak', bleek de spreker dat Heemskerk voor zichzelf de hogere sociale groepen denkt te huisvesten en Beverwijk de arbeiders. „De conceptie van Heemskerk heeft dus tot doel een sociale drainage van Beverwijk." Het is duidelijk dat Beverwijk hieraan niet medewerkt. Het scheppen van een tegen stelling tussen Beverwijk en Heemskerk door het invoeren van de begrippen tuin stad en industriestad is irreëel, onjuist en verwerpelijk en voor de bevolking van dit gebied sociologisch onverteerbaar, aldus de spreker. De burgemeester wees er tot slot op, dat samenvoeging van de beide gemeenten geen enkele wijziging brengt in de krach ten die in beide gemeenten op velerlei ter rein werkzaam zijn. Er kunnen echter wel activiteiten bijkomen, namelijk die welke niet op bepaalde onderdelen zijn gericht, maar voor de agglomeratie als geheel tot ontwikkeling kunnen komen. De raad van Beverwijk vertrouwt ten slotte tevens dat de samenvoeging het einde zal betekenen vgp een periode van onzekerheid en ver warring. Na burgemeester Bruinsma, kreeg de stedebouwkundige adviseur van Beverwijk jhr. ir. J. de Ranitz de gelegenheid zijn stedebouwkundige visie op het betreffende wetsontwerp te geven. Zijn visie geven wij hiernaast apart weer. Burgemeester van Heemskerk, de heer H. Nielen begon met te wijzen op de wij ziging in het beloop van de Coentunnel- weg, die voor het streekplan van funda menteel belang is. Een wijziging van het streekplan is onvermijdelijk. Een ander punt, waarop de spreker de nadruk legde, was dat er na samenvoeging geen enkele tebestuur zich achter een harmonische uit voering van de stedebouwkundige opgave, zoals de minister die ziet, kan en zal wil len stellen. Onaantrekkelijk Ook dan zal het nieuwe gemeentebestuur niet ontkomen aan de noodzaak het door gaande verkeer buiten de bebouwing ie houden en in feite het plan zoals Heems kerk dit heeft opg'esteld (plan Zuiderhoek) in principe moeten uitvoeren. De spreker stelde voorts dat naar uit de huidige mi gratiecijfers blijkt, er een bewuste keuze is van woonplaats. „De noordelijke IJmond zal als woon oord voor velen nog onaantrekkelijker wor den wanneer Beverwijk en Heemskerk sa mengevoegd worden." De heer Nielen ging ook nog in op alles wat sedert vijf jaar in zijn gemeente is totstandgekomen. Er werden ruim 2000 wo ningen gebouwd en thans zijn er ruim 1800 in aanbouw, zodat na voltooiing Heems kerk minstens 22.000 inwoners zal tellen. Heemskerk heeft dus ook zijn steentje bij gedragen tot de ontwikkeling van de IJ mond-Noord. „Bij handhaving van de zelfstandigheid van de gemeente is een betere oplossing van de moeilijkheden mogelijk, die met de nieuwe feiten en inzichten wel rekening houdt, namelijk het plan „Zuiderhoek", zo zei de burgemeester van de kleinste IJ- mond-gemeente. Bedoeld plan is aanmer kelijk goedkoper en de winst in stedebouw kundig en economisch opzicht is zeer be langrijk. Daarbij is het nog mogelijk 100 hectare kostbare tuinbouwgrond te sparen. Ook de heer Nielen achtte het ten slotte van groot belang dat aan de strijd over de bestuurlijke indeling een einde komt omdat vele moeilijkheden voortkomen uit de onzekerheid over de bestuurlijke inde ling. „Als ons plan zou worden uitgevoerd, zouden vele zogenaamde moeilijkheden als bij spoorslag verdwijnen. Als bijdrage hiertoe zijn wij bereid om Oosterwijk en Meerestein aan Beverwijk af te staan." En Velsen De burgemeester van Velsen, mr. J. C. Biihrmann zette het standpunt van de ge meenteraad van Velsen uiteen. Voordien merkte hij op, dat hij het gevoel kreeg een jas aan te hebben die niet goed zat, hetgeen verklaard wordt door het feit dat hij nog niet zo lang burgemeester van Vel sen is. De heer Biihrmann memoreerde de voorgeschiedenis, de behandeling van de pre-adviezen over de fusie-zaak in de raad van Velsen en de conclusie daarvan. Velsen is voor een samenvoeging van de twee gemeenten Beverwijk en Heems kerk, echter met dien verstande dat dient te worden nagegaan in hoeverre het streek plan zou moeten worden gewijzigd door de verlegging van het aansluitingspunt van Coentunnelweg op Rijksweg nr. 91 Vel sen wil de aandacht van de minister hier op vestigen. Wethouder H. de Boer van Velsen sprak namens de minderheid in het Velsense col lege, die voor samenvoeging van de drie IJmond-gemeenten is. Er is volgens hem slechts sprake van een werkelijke bestuurs kracht in de IJmond, indien de drie ge meenten zouden worden samengevoegd. „De minister immers ziet dit gebied ook als één woon- en werkgebied", zo riep de spreker uit. De logische consequentie is uséédnge- De logische consequentie is dus één ge meente. De samenwerking op vrijwillige basis tussen de drie gemeenten is volko men mislukt door de fusie-kwestie Bever wijk-Heemskerk. „Het enige succes is een openbaar slachthuis voor de IJmond. An ders hadden we er twee gehad". Langs elkaar heen De wethouder betoogde dat door het ge brek aan samenwerking of zelfs door het volslagen ontbreken daarvan, de schade met de dag groter wordt in de IJmond. Nu moeten drie gemeenten de kosten van drie dure gemeentelijke apparaten beta len. Nu werken de gemeentebesturen langs elkaar heen, zo vervolgde de spreker die met enkele voorbeelden kwam. Er zijn twee gasbedrijven, twee onge vallendiensten, twee kleine ziekenhuizen, drie brandweren enzovoort. „Verspilling van gelden en krachten", noemde de heer De Boer dit allemaal. En om te bewijzen dat samenwerking in de IJmond wel mogelijk is en goed ook, noemde de spreker enkele namen van ver enigingen, instellingen en organisaties die de gehele IJmond tot hun werkterrein heb- hebn gemaakt. „Die zijn verder opgescho ten dan wij bestuurderen". Ook wees de heer De Boer op de situa tie van het wonen in de IJmond. Het ka der woont ten zuiden van het Noordzee kanaal, de arbeiders ten noorden hier van. Dit noemde spreker een duidelijke verstoring van de evenwichtige opbouw van en in de IJmond. „Alles schreeuwt eenvoudig om één centraal beleid", zo riep hij uit. De politiek speelt volgens hem een gro te rol in de zaak van de fusie. Men ziet niet het welzijn van de gehele bevolking, maar bepaalde politieke belangen, aldus de heer De Boer verder. Door het uitblij ven van een centraal bestuur in de IJmond wordt hoe langer hoe meer afbraak ge daan aan de evenwichtigheid in dit gebied. Wethouder A. de Jong van Velsen voer de als laatste spreker het woord. Hij ver dedigde het meerderheidsvoorstel van het Velsense college. Hij wees op de groei van de steden in het westen van het land. Zij groeien steeds meer naar elkaar toe. Bijvoorbeeld Amsterdam en Velsen. De suggestie van Beverwijk dat het Noord zeekanaal de scheiding tussen twee ge meenten in de IJmond zou kunnen vor men, weerlegde de heer De Jong, door op te merken dat Rotterdam toch ook niet uit twee gemeenten bestaat al stroomt de rivier dwars door de stad. Heemskerk ten. slotte liet spreker gaarne de vrijheid om te blijven vechten voor de zelfstandigheid. Hierna sloot voorzitter mr. Westermann de openbare vergadering. Op deze foto ziet men burgemeester Bruinsma van Beverwijk en leden van het gemeentebestuur. In de openbare vergadering van Ge deputeerde Staten over het wetsont werp tot samenvoeging van Bever wijk en Heemskerk, zaten de gemeen- tebsturen van Velsen en Heemskerk dicht bij elkaar. De raad van Beverwijk wordt voorge- gesteld kredieten van 34.500 en 18.200 te verlenen voor uitbreiding van het gas- buizennet in verschillende delen van de de gemeente. Voor het leggen van een gasleiding vanaf de Spoorsingel naar de nieuwe wijk Meerestein is een bedrag van 70.000,- nodig. Ten behoeve van de dienst sociale za ken in Beverwijk dient een boekhoudma chine te worden aangeschaft. Daartoe wordt de raad een krediet van 6750,- gevraagd. De brandweermannen van het vrijwilli ge korps krijgen, indien de raad daar mee accoord gaat, nieuwe uniformen, om dat de huidige veertien jaar oud zijn en bij enkele recente grote branden danig gehavend werden. De kosten van aan schaffing bedragen 7250,- Ter vervanging van de gasverlichting zullen electrische straatlantaarns worden geplaatst in diverse straten. De kosten hiervan bedragen 18.500,- waarvoor de raad een krediet wordt gevraagd. De stichting „Vakantiezorg gemeente- personeel" heeft verzocht haar een le ning van 7000,- te willen verstrekken om daarmee de bouw van een bungalow te financieren. De raad wordt voorgesteld de lening te verstrekken tegen 4 1/8 pet per jaar. De raad wordt voorts voorgesteld de subsidies voor de kerk „De Opgang" vast te stellen. Die bedraagt voor de kerk 35.249,24 en voor het verenigings gebouw 23.805,09. Voorgesteld wordt de vermakelijkheids belasting voor gewone bioscoopvoorstel lingen voor de jaren '61 en '62 vast te stellen op 25 pet. In '59 werd de belas ting verlaagd van 30 pet op 25 pet in verband met de dalende omzetten als ge volg van de televisie. De raad wordt gevraagd te willen in stemmen met een verzoek van de r.k. St. Joseph-huishoudschool om een cursus voor werkende meisjes aan de school te verbinden. Het betreft hier de cursus van de Mater Amabilisschool, die tot nu toe steeds in de openbare huishoudschool wordt gegeven. Het verzoek hangt samen met het starten (per 1 sept, j.l.) van het onderwijs aan de r.k. huishoudschool. Voor de aanleg van een weg naar een complex van 10 zogenaamde patiowonin gen aan de voet van het Paasdal te Wijk aan Zee, is een bedrag van 52.200,- nodig. De raad wordt tot dit bedrag een krediet gevraagd. Het ligt in de bedoeling meer gas af te nemen van Hoogovens in IJmuiden, namelijk van 50.000 m3 tot 55000 m3 per etmaal. De raad wordt nu verzocht het contract te wijzigen. Het Beverwijks Gemengd Zangkoor vraagt een extra subsidie van 500 wegens een geleden verlies van 2863,78 met de uitvoering van het „Requiem van Verdi in 1960. De raad wordt een aanvullend krediet van 19.020,- gevraagd voor de bouw van drie standaardscholen. Hierdoor zou dan het totale krediet op 1.215.120,- worden gebracht. Dinsdag 19 december zal in Santpoort voor de eerste keer een volkskerstzang- avond worden gehouden. Dat gebeurt om acht uur in garage Jak, ingang Huis ten Biltstraat (tot voor kort Westlaan). Ds. M. W. J. C. de Kluis, geref. predikant, opent de bijeenkomst; mr. J. C. Bührmann, bur gemeester van Velsen, verzorgt de schrift lezing; ds. J. C. Remijn, herv. predikant, houdt een korte toespraak en pastoor J. A. van Ettinger spreekt het slotwoord. Mede werking verlenen een meisjeskoor van de St. Liduinaschool, Santpoorts Hervormd Koor en het fanfarekorps „Wilhelmina' De toegang is vrij. De stedebouwkundige adviseur van Be verwijk, de heer Jhr. Ir. J. de Ranitz heeft gisteren tijdens de openbare vergadering van Gedeputeerde Staten van Noordhol land te Haarlem, uiteengezet waarom hij een stedelijk gebied in de IJmond-Noord wenselijk acht. Alleen wanneer de stede lijke gemeenschap zoveel mogelijk wordt geïntegreerd, zijn er maximale kansen om het voorzieningspeil op de totaliteit van de stedelijke bevolking te betrekken. Een desintegratie leidt altijd tot een la ger voorzieningspeil, omdat bepaalde voor zieningen op het gebied van winkels, cul tuur enzovoort alleen tot stand kunnen komen in een grotere totaliteit. Dit pleit dus duidelijk voor een stedelijk hoofdcen trum, goed gelegen en goed ingericht, al dus de heer De Ranitz. Desintegratie in het woningbeleid dreigt in de IJmond-Noord door een te sterke concentratie van bepaalde bevolkingsgroe pen op een bepaald gedeelte van dit ge bied. De situatie kan zich ook op ander terrein voordoen. Thans dreigt de situatie dat er twee, op korte afstand van elkaar geleden ongeveer even grote gemeenschap pen ontstaan, die daardoor in een concur- rentie-positie ten opzichte van elkaar wor den geplaatst. „Deze situatie gaat ernstig lijken op een ontkenning van een onderling verband en op een soort ruggelingse ontmoeting, daar waar juist een integratie en een in elkaar opgaan noodzakelijk zijn", aldus de spre ker. Door gebrek aan een centrum kan de bevolking niet vanuit een zakelijk mid delpunt worden bediend. Het gevolg hier van is dat de middenstand de kans loopt mis te tasten. Voortgaande wees spreker op coördina tie van de prijsvorming van (bijvoorbeeld) bouwterreinen. Plan Meerestein bijvoor beeld heeft bewezen dat het niet mogelijk zekerheid bestaat dat het nieuwe gemeen- is eenzelfde uitbreidingsplan door twee ge meenten op dezelfde financiële basis, dus met gelijke lasten en baten te doen bere kenen. Een bestuur Eén duidelijk bestuur vraagt ook de plaats waar en het tijdstip waarop onder meer de woningbouw zal worden ontwik keld. Integratie is voorts nodig in verband met de profilering, verlichting en inrich ting van wegen, aldus de stedebouwkun dige. Coördinatie is voorts noodzakelijk, omdat op basis van het totale stedebouw kundige project een opzet moet worden gemaakt voor het totale verkeersschema en dat van het openbare vervoer. „IJmond Noord mag niet op zichzelve worden be schouwd". De samenvoeging van Beverwijk en Heemskerk achtte spreker vanzelfsprekend ook al omdat in een stad van 100.000 tot 150.000 inwoners het gunstige evenwicht bereikt wordt tussen de gemeentelijke ap paratuur en de kosten daarvan. „Door vergroting van de eenheid van bestuur in dit zo duidelijk begrensde en zo goed te integreren gebied, ontstaat te vens een machtige gesprekspartner in het te zijner tijd komende gesprek over de to taliteit rondom het gehele Noordzeekanaal inclusief Amsterdam, Zaanstreek en Vel sen", aldus de heer De Ranitz. Ingaande op het begrip „stad", stelde de spreker dat een stad haar karakter ontleent aan haar binnenstad. Dit alles te onthouden aan een dichtopeenwonende be volking als in de IJmond-Noord, is niet in het belang van deze bevolking.. Het verlengen van de Coentunnelweg impliceert volgens spreker geenszins het in tweeën snijden van het nieuwe stads- lichaam. Door hem gemaakte studies to nen aan, dat de mogelijkheid bestaat tot het bouwen van een nieuw stadshart tus sen de hoofdader van plan Meerestein en die van Oosterwijk in, en wel aan de zuid zijde van de Coentunnelweg. Er zou daar toe een weinig ingrijpende aanpassing mo gelijk zijn, zonder de uitgangspunten van het streekplan te veranderen. Het Beverwijkse gemeentebestuur stelt de raad voor geen medewerking te verle nen aan het stichten van een samenwer- kings-uts in de IJmond, zoals die door het IJmond-Adviescollege is geadviseerd. Twee leden van het college van B. en W. van Beverwijk zijn van mening dat het in april genomen raadsbesluit tot het afgeven van een noodzakelijkheidsverklaring voor de stichting van een r.k. uts in Beverwijk, in strijd is met de belangen van het groot ste deel van de bewoners in het IJmond- gebied. Dit besluit had niet genomen mo gen worden, alvorens het advies van het IJmond-Ad viescollege daarover in te win nen, daar het de belangen van het hele IJmond-gebied betreft. Het is de twee leden van het college derhalve niet duidelijk, waarom aan het advies van het IJmond-Adviescollege geen gevolg kan worden gegeven. Zij zijn van mening dat de IJmondgemeenten zo moge lijk tezamen met Haarlem een samenwer kingsschool voor uitgebreid technisch on derwijs moeten stichten. Maar de meerder heid van raad en college is tegen een der gelijke schoolvorm voor het uto. Naar een ontwerp van de architect W P. van Harreveld uit Haarlem en het ar chitectenbureau Ritter en De Graaf te Den Haag wordt in IJmuiden een nieuw telefoongebouw opgetrokken met het oog op de huidige en toekomstige stadsuitbrei dingen. De bouw is onderhands aanbe steed. Hoogste inschrijfster was de firma W. A. Rolvink met 519.000 en laagste de firma W. Thunnissen te Heemstede met 469.680.—. De gunning is aangehouden. De Velser Middenstand-centrale advi seert de winkeliers in deze gemeente de volgende openingstijden aan te houden vóór Kerstmis: woensdag 20 december, in de middag sluiten van zes uur tot halfacht, daarna open tot negen uur; donderdag 21 en vrijdag 22 december idem; zaterdag 23 december sluiten in de namiddag om zes uur. „Us Memmetael", de Friese vereniging voor Beverwijk en omstreken, heeft vrij dagavond in gebouw ,,'t Centrum" in de Koningsstraat haar eigen werkende kring weer voor het voetlicht kunnen brengen. Dit geschiedde met de opvoering van twee blijspelletjes: „De takomst treast" door P. Akkerman en „Help!", roep Adrianus de Jong", door H. E. Castelein en A. A. Jaarsma. Door omstandigheden hebben wij hiervan alleen het eerstgenoemde stuk gezien. Hierin worden door de schrijver op een alleszins vermakelijke wijze de perikelen rond een toneelstukje behandeld, dat door enige amateurs zal worden opgevoerd. Douwe, de auteur van die „Beproefde liefde",ziet in de repetities een uitgezoch te gelegenheid voor nader contact met de charmante Hiltsje, voor welk doel hij in het tweede bedrijf een hartstochtelijke liefdesscène heeft ingelast. Hiltsje wordt echter ook bemind door Arjen, die juist in het eerste bedrijf een dergelijk tafereel tje met haar voor zijn rekening mag ne men. Er ontstaan aldus eindeloze ruzies over de vraag, welk bedrijf nu moet wor den gerepeteerd en deze nemen tenslotte zulk een omvang aan, dat uiteindelijk in arren moede wordt besloten de toneelclub maar weer te ontbinden. Een vrolijk niemandallete dus, waarin de schrijver de pretenties en eigenschappen van vele toneelamateurs soms aardig in het ootje neemt. Waarschijnlijk beschikte hij hiervoor over de nodige kennis van za ken. Voor de vijf leden van „Us Memme tael", die onder regie van de heer T. de Jong in dit eerste stukje mochten otpre- den, namelijk Th. E. Bouwhuis en T. de Jong, met de dames A. de Jong-Zante- ma, H. de Boer-Sluis en J. de Bie-Wennes, vormde dit blijspel een dankbare aanlei ding om hiervan een verdienstelijke op voering te geven. Zoals gewoonlijk, hebben wij weer nauwelijks een woord van de dialogen verstaan, maar gelet op de vele daverende lachsalvo's in de zaal, wist de schrijver deze handeling met geestige tek sten te combineren. Deze toneelavond begon enigszins triest omdat voorzitter F. S. de Vries in zijn openingswoord melding moest maken van het overlijden van de tweede voorzitter, de heer H. Mol. Spreker herdacht de over ledene als een bijzonder verdienstelijk be stuurslid van „Us Memmetael" wiens me ning altijd buitengewoon op prijs werd ge steld en wiens optreden niet minder waar dering ondervond. De overledene werd hierna door de aanwezigen met een mi nuut syite herdacht. De heer De Vries maakte ook de da ta van de volgende toneelavonden nog be kend. Deze zijn vrijdag 9 februari en vrij dag 27 april beide eveneens in gebouw ,,'t Centrum". In februari zal de Friese vereniging „De Duunkant" uit Castricum komen optreden, waarna de voorstelling in april opnieuw door de eigen leden wordt verzorgd. Verzonnen aanranding. Tot veertien dagen gevangenisstraf heeft de politie rechter te Utrecht een 18-jarige steno typiste uit Hilversum veroordeeld wegens het doen van een opzettelijk valse aan gifte. Het meisje was een nacht van huis geweest en deed om zich te dekken tegen over haar ouders en de politie aangifte dat zij was aangerand. Bij onderzoek bleek haar verhaal verzonnen te zijn. Franse onderscheiding. Een van de directeuren van de Koninklijke Shell Groep, de heer A. Hofland, heeft een hoge Franse onderscheiding gekregen. Hij is be noemd tot officier in het Legioen van Eer. Voorts is benoemd tot ridder in het Legioen van Eer de heer Vincent Boon in Den Haag. Burgemeester. Tot burgemeester van de gemeente Slochteren is benoemd de heer K. Kuipers, burgemeester van de ge- mente Noorddijk. De Felicitatiedienst, waarover we in om blad van donderdag schreven, heeft vrijdag voor het eerst aanstaande bruid jes in Velsen een bezoek gebracht. Eén van die bruidjes was mejuffrouw Willy de Gans, 27 jaar, uit de Pegasusstraat in IJmuiden. Zij treedt op 22 december in het huwelijk met de 34-jarige heer G. Verhoef na ongeveer drie jaar ver kering. Beiden zijn werkzaam bij Am sterdamse handelskantoren. Mejuffrouw De Gans kreeg van Felicitatiedienst- hostess Tine van Ake uit Haarlem een pakket met produkten van een twintigtal Nederlandse fabrieken. De Felicitatiedienst, die uitgaat van een Leids reclamebureau, bestrijkt nu ons hele land behalve Zeeland en Limburg met 26 hostesses. Drie jaar geleden begon de dienst, naar Amerikaans voorbeeld, met twee hostesses. Bij die 26 hostesses zijn drie „landelijke reserves", die overal inspringen waar het zeer druk is. Alle hostesses krij gen. alvorens er met haar auto's op uit te trekken, een opleiding van twee maanden. Tine van Ake maakt al bijna van de op richting af deel uit van de Felicitatiedienst Het komt vrij vaak voor dat de hostesses de bruid na een gemaakte afspraak niet thuis treffen. Dan gaat het pakket de neus van de bruid voorbij, want het is vrijwel onmogelijk voor de hostess later nog een bezoek in te lassen in hun werkschema. Tine van Ake werd bij haar bezoek aan mej. De Gans vergezeld door de inspec- trice van de Felicitatiedienst, mevrouw W. A. Tapke Lokenberg. De hostesses zijn '«■wonnliik werWaam in en om de stad waar zij wonen.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 7