Actie comité bindt strijd aan met wateroverlast Regen was spelbreker op Koninkrijksdag in Willemstad M. van Veelen Noordholland B-kampioen middengewicht Veel en dure bloemen A. van Embden wordt directeur-generaal van Rode Kruis Men blijft kalm op Nieuw-Guinea Melksanering in Den Haag op losse schroeven Dr. Drees opende foto expositie „De mens in Europa" Hoofdstedelijke B. en W. achten loonpolitiek te traag Burgemeester Van Walsum over de dienstverlenging van de haven Brand vernielt deel van nieuwe fabriek in Vledder Verhoging A.O.W. ZATERDAG 16 DÊCÉMBER 1961 9 GEMAAL IN IJ MUI DEN BEPLEIT Lucia wekt Moessbauers Vorst in het noorden Ook de NRG verhoogt de abonnementsprijs Menu voor •N.S.-personeel dat 's nachts bij slecht weer moet werken Dodelijk verkeersongeval Examens Stuk goederenverkeer liep terug In hotel „Victory" te Alkmaar is vrijdagmiddag een actiecomité opgericht, dat wil medewerken aan het bestrijden van de wateroverlast, die bij herhaling binnen het gebied van de Schermerboezem voorkomt door onvoldoende af vloeiing van het boezemwater. Men heeft zich beklaagd over het uitblijven van directe en doeltreffende maatregelen, waardoor onrust is ontstaan en schade zou worden toegebracht aan gewassen, grond en gebouwen. Het comité wordt gevormd door burge meester W. J. Driessen van Schermer- horn en Noord-Schermer, de heer A. C Bakker, secretaris van de Nederlandse Fruittelersorganisatie Beemster, F. Berk houwer, voorzitter en dijkgraaf van de Ringpolder Dirkshorn, P. Bruin, voorzit ter dijkgraaf van de Eilandspolder, G. Ph. Roeleveld, voorzitter kringbestuur LTB Purmerend en omstreken, T. Va al- burg, voorzitter akkerbouwvereniging Beemster, Schermer en Purmer, en J. G. Woestenburg, secretaris landbouwschap district Schermer-Beemster. De vergadering stond geheel in het te ken van een botsing tussen het (toen nog voorlopige) actiecomité achter de groene tafel en de heer D. Bockweg, secretaris van het Hoogheemraadschap van Uitwate- rende Sluizen in Kennemerland en West- Friesland, Deze laatste betoogde nameli|k dat het hoogheemraadschap zeer voortva rend te werk is gegaan, maar dat juist de betrokkenen veel te laat om maatre gelen hebben gevraagd. Het actiecomité wil mechanische bema ling. In 1954, 1957, 1960 en 1961 heeft men veel wateroverlast gehad. Steeds dreigt het gevaar van dijkdoorbraak, men moet in Noordholland-Noord dan ook nog steeds dijkwacht lopen. Het peilseinsysteem is verouderd. Er zijn in de omgeving van de Scher merboezem veel polders, die mechanisch bemalen worden. Maar wanneer het „peil" is, moet men hier mee stoppen, en dat juist op momenten wanneer afwa teren noodzakelijk is. De oplossing zou een mechanische bemaling van de Scher merboezem zijn. Gemaal bij IJmuiden? Men achtte bij de monde van de heer Woestenburg de activiteit van het college van uitwaterende sluizen in deze gering. Er zijn nu wel plannen voor een gemaal in Zaandam, maar volgens deskundigen zou de betekenis hiervan minder groot zijn dan wordt verondersteld. Het gemaal hangt namelijk af van het peil van het Noordzeekanaal, en daarom zou men ook een gemaal bij IJmuiden moeten stichten alvorens een goede bema ling van het Zaanwater tot stand kan ko men. (Dit is een zaak van Waterstaat, niet van Uitwaterende Sluizen. Red.) De plannen voor een, volgens het comi té hoognodig gemaal bij Den Helder zijn nog in een weinig gevorderd stadium. Middeleeuws Het actiecomité acht het college voor uitwaterende sluizen qua opbouw zeer eenzijdig. „Het beleid van dit college be gon middeleeuws en het is middeleeuws gebleven. Is het daarom wel het geëigend orgaan? Smelt het samen met het Hoog heemraadschap Noordhollands Noorder kwartier." De heer Schuyt, hoogheemraad van het hoogheemraadschap voor uitwaterende sluizen vroeg na de inleiding van de heer Woestenburg, waarin deze zijn grieven uiteenzette, of een onpartijdig iemand ook wat mocht zeggen. Het werd de heer D. Bockweg, secretaris van het hoogheem raadschap, die het beleid van dit college fervent verdedigde tegenover een tjokvol le zaal vol burgemeesters, agrariërs en tuinders. Iedereen zei „neen" „Na de abnormale regenval hebben we in 1957 een vergadering in Haarlem gehad op verzoek van Provinciale Wa terstaat, waarbij niet alleen het colle ge voor uitwaterende sluizen, maar ook de grote inliggende waterschap pen vertegenwoordigd waren. De aan wezigen vonden toen mechanische be maling niet noodzakelijk, ook de heer Bruin niet, die nu in het actiecomité zit. In november 1960 kreeg het dagelijks bestuur van het college machtiging van de leden om plannen te ontwerpen. Er was dus een gedachten-evolutie geweest in die drie jaar. We maakten toen plan nen voor gemalen in Zaandam en Den Helder. In een vergadering van de water staatscommissie van Gedeputeerde Sta ten op 28 november 1961 bracht de gede puteerde De Jong ons dank voor de voort varende wijze waarop uiting was gegeven aan de mening van de algemene verga dering. Uw actie kan het hoogheemraadschap voor de uitwaterende sluizen niet baten, alleen maar schaden. Waarom hebt u zich De weken voor de kerstdagen brengen aan de Beverwijkse bloemenveiling altijd extra drukte met zich mede; de aanvoe ren worden groter en naast de steeds gro ter wordende aanvoer van bolbloemen ko men er ook vele „kerstartikelen", die grif weg gaan. Met ingang van 15 december mogen er ook weer bolbloemen naar West-Duitsland en dat kon men vrijdag aan de prijzen bespeuren, want de tulpen waren goed aan de prijs en gingen vlot weg. Zo noteerde de Emy Peek 3,30 per bos en werd een bos Krelage Triumph voor 2,20 per bos verkocht. De rode kersttulpjes, de Brilliant Star noteerde 17 cent per stuk. Narcissen varieerden van 0,75 tot 1,20 per bos. Hyacinten komen in flinke hoeveelheden aan de veiling, vooral de goede kwaliteit. L'Innocence. Ostara. Pink Pearl en Bis marck waren gewild en ze brachten rond de 30 cent per stuk op. Blauwe Druifjes gaan nu niet zo vlot weg, men moet al ïeel zware druiven hebben om tot 38 cent oer bos te komen. De laatste troschry- ^anten varieerden van 70 tot f 1,35 per hos. Voor de kerstartikelen zoals kerstbo nen, sparrenappels, verzilverde takjes, bonte hulst en hulst met bes, bestond gro te belangstelling. Ook de potplanten wa- ïen duur, vooral de witte cyclamens wa ren goed aan de prijs. nooit met ons in verbinding gesteld? Op deze manier is het in feite een onfatsoen lijke actie." Dè rede van de heer Bockweg werd met applaus begroet, maar dat bleek al leen zijn moed te gelden, want het re gende vervolgens kritiek. Nadat een LTB- er gezegd had, dat de heer Bockweg uit Bergen komt en zelfs dus droge voeten heeft (de heer Bockweg woont in Oter- leek!), hield de heer Roeleveld een emo tioneel betoog, waarin hij nog eens uit voerig beschreef hoe groot de waterover last wel is. „De heren zijn niet op de hoogte van de ellende. Kleine boertjes verspelen al hun hooi, kinderen moeten naar Friesland, omdat het water in de slaapkamers staat. De situatie is bovendien levensgevaarlijk. Moet de dijk eerst doorbreken? Jullie zeg gen, dat je voortvarend bent geweest, maar ik zeg, dat de mensen zowat ver drinken. Juich onze actie liever toe, want zo krij gen we misschien de paar miljoen subsidie die nodig.zijn. Laat-de indus trie, Van Gplder en al die anderen, ook maar betalen! Maar eerst de gema len, en dan over geld praten!" Andere cultuur De heer Bruin bevestigde daarna, dat hij in 1957 nog tegen mechanische bema ling was geweest. „Maar daarna zijn ve len van koudcultuur pp bollen- en glas cultuur overgegaan." De heer Bockweg betoogde daarna nog, dat veel overlast ontstaat doordat de dijken niet worden onderhouden. De polderkaden moeten 25 cm boven NAP zijn, maar ze zijn soms 10 cm beneden NAP. „De men sen zorgen niet voor de dijken. Met moet ook niet vergeten dat veel kleine boeren op buitendijks land bouwen. En dan zul len ze altijd wateroverlast hebben, hoe de bemaling ook wordt." Hij vestigde er ook nog de nadruk op, dat men in 1957 nooit door het Hoogheem raadschap Noordhollands Noorderkwar tier is benaderd over mechanische bema ling. „Dat is gebeurd op 15 november 1960. En in april of mei van het volgend jaar zijn de plannen al klaar." Hij deelde ook nog mede, dat met de Zaanse industrieën en Zaanse gemeenten volledige overeenstemming is bereikt over de betaling van de kosten van een gemaal, dat midden in Zaandam komt (e staan. Men ging daarna over tot definitieve verkiezing van het comité, maar op aan drang uit de vergadering deelde voorzit ter Vaalburg mee, dat men de bedoeling heeft het Hoogheemraadschap van Uitwa terende Sluizen te steunen en niet te be strijden. s Morgen zal de nieuwe Gedachtenis- kerk in Berlijn op plechtige wijze worden ingewijd door bisschop Dibe- lius. Een groot aantal kerkelijke en burgerlijke autoriteiten is voor deze plechtigheid uitgenodigd. Links de nieuwe Gedach'teniskerk, in het mid den de ruine van de oude Keizer Wilhelm Gedachteniskerk en rechts daarvan de moderne toren van de nieuwe kerk. WILLEMSTAD (ANP) De jaarlijkse plechtigheid b(j het autonomie-monument aan de Rijkseenheidboulevard te Willem stad op Curacao ter gelegenheid van Ko ninkrijksdag kon vrijdag niet doorgaan we gens een welhaast tropische regenval. Dit is gedurende het zevenjarig bestaan van het statuut nog niet eerder voorgekomen. Toen de eerste auto's met genodigden bij het monument arriveerden vormde de regen een dicht grijs gordijn en voelde niemand ervoor zijn auto te verlaten. Een zaam stonden-de rijen stoelen voor het monument onder een grauwe hemel, die anders op de Nederlandse Antillen meest al stralend blauw is. Het besluit de plech tigheid af te gelasten wekte dan ook bij niemand verwondering. De autoriteiten begaven zich toen naar het gebouw van de Curom, het plaatselijke radiostation, waar hun toespraken op de band werden vastgelegd. Later op de dag zijn de toespraken door het radiostation van Willemstad ten gehore gebracht. Minister-president E. Jonckheer kwam in zijn redevoering tot de conclusie, dat de verworven zelfstandigheid in algemene zin aan de verwachtingen heeft voldaan. „Wij zijn ons echter niet alleen bewust geworden van onze rechten, doch ook van onze verplichtingen tegenover onze rijks partners en onszelf," zei hij. De gezaghebber van het eilandgebied Cu- ragao, de heer M. P. Gorsira, legde de nadr.uk op de bepaling fft het stdlutit "2? In Zweden is algemeen het „Lucia"- feest gevierd. De traditie wil, dat de „Luciakoningin" des ochtends vroeg de slaapkamers binnenkomt en zingend koffie met „Lucia- broodjes" serveert. Zij is gekleed in een lang, wit gewaad en draagt een kaarsenkroon op het hoofd. Tot degenen, die op een der gelijke charmante wijze werden ge wekt, behoorde ook het echtpaar Moessbauer, dat ter gelegenheid van de uitreiking van de Nobelprijs aan prof. Moessbauer in Stockholm ver toeft. De „Lucia" is hier niet, zoals gewoonlijk, de dochter des huizes, doch de „Lucia" van het Grand Hotel. (Van onze weerkundige medewerker) Vele koude en strenge winters zijn om streeks half december begonnen, zoals in 1938, 1939 en 1946. Dat betekent niet dat de vorst die nu ons land is binnengevallen ook het begin zal worden van een strenge en lange winter. Prof. Baur in Duitsland heeft onlangs een normale tot zachte win ter voorspeld. Wij voorspellen liever niets, al zou een gemiddeld te koude winter ons dit jaar het meest waarschijnlijk voor komen. Gisteren begon de koude lucht van het noordoosten uit ons land binnen te stro men. In de noordoostelijke helft van ons land kwam vanmorgen lichte vorst voor. Het hele zuidwestelijke deel van Neder land lag gisteren nog in de vrij zachte lucht (8 d 9 graden) met af en toe regen. Het sterke hogedrukgebied boven Scandi navië blijft met oostenwinden koudere lucht via Duitsland aanvoeren. Een toe nemende vorst in de komende nachten van wellicht 6 tot 8 graden, is waarschijn lijk. Het zou ons niet verbazen wanneer het komende weekeinde in het noorden al geschaatst kan worden, later ook in het midden en westen van ons land. De Nieuwe Rotterdamse Courant n.v. in Rotterdam heeft haar lezers medegedeeld, dat zij in overleg met het ministerie van Economische Zaken heeft besloten, de abonnementsprijs met ingang van 1 januari met één gulden per kwartaal te verhogen. Als reden wordt opgegeven, dat hogere kosten die gemoeid zijn met uitbreiding van de redactie en van het aantal informa tiebronnen en met modernisering en uit breiding van de technische outillage van het bedrijf, niet kunnen worden bestreden uit de „ruimte" waaruit reeds individuele loon- en salarisstijgingen, de verkorte werkweek, de hogere sociale lasten en nog vele andere kostenstijgingen moeten wor den bestreden. Zoals bekend heeft zeer onlangs ook het Algemeen Handelsblad' een verhoging van de abonnementsprijs bekend gemaakt. waarin staat, dat de landen elkaar hulp en bijstand zullen verlenen. De Nederlandse Antillen zochten reeds lang naar achterland. Een uitkomst bood de toelating tot de Europese Economische Gemeenschap. „De sterke tegenstand werd overwonnen door de hardnekkigheid en taaiheid, waarmee van Nederlandse zijde onze belangen werden verdedigd." In Nederland heeft de Wereldomroep toe spraken uitgezonden van minister-presi dent De Quay, de minister-president van de Ned. Antillen, de heer E. Jonckheer, en de minister-president van Suriname, mr. S. D. Emanuels. Deze legde in zijn toespraak speciaal de nadruk op de ver dere staatkundige ontwikkeling van zijn land, die tot uitdrukking komt in de wens naar een zelfstandige behartiging van de buitenlandse betrekkingen. Suriname, al dus mr. Emanuels, wil het Koninklijk Huis behouden als hoofd van het koninkrijk- nieuwe stijl of, ,als het zo uitvalt, van een Koninklijke Unie en als hoofd van de re gering van Suriname. Hij wees met be slistheid de geruchten van de hand als zou Suriname naar een republikeinse staatsvorm streven. In Amsterdam is in de aula van het Koninklijk Instituut voor de Tropen het to neelstuk „Minnaar in de Duisternis" op gevoerd, een door de in ons land stu derende Surinamer Julius Defares geschre ven toneelimprovisatie in drie bedrijven, gebaseerd op de Suripaamse legende van de spin Anansiè. die iedereen te sTirh af ié. Het stuk werd geregisseerd door Loêt Steenbergen en gespeeld door in ons land wonende en studerende Surinamers en An- tillianen. De „Nationalistische Beweging Surina me in Nederland" hield in Amsterdam een openbare vergadering, waar mr. George Günther een rede hield. Hij bleek een warm voorstander van de souvereiniteit van Suriname te-zijn. Om zijn linkerarm had de Surinaamse jurist een zwarte band, zoals hij zei „als teken van rouw om het Koninkrijksstatuut, dat een belemmering is voor de vooruitgang van Suriname." Overdracht van de souvereiniteit achtte hij zowel in het belang van Nederland als van Suriname. Aan het einde van de vergadering werd besloten een telegram te zenden naar de Nederlandse regering waarin wordt gepro testeerd „tegen instandhouding van het statuut voor het koninkrijk" en over dracht van de souvereiniteit aan Surina me wordt geëist. In een vergadering van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis is de heer A. van Emden per 1 september i932 benoemd tot directeur-generaal. Met in gang van dezelfde datum zal jhr. G. M. Verspyck in verband me' het bereiken van de 65-jarige leeftijd zijn functie van direc teur van het Rode Kruis neerleggen. Mede vanwege de omvang der werkzaamheden, die thans nog onder de heer Verspyck res sorteren, zal nóg een functionaris worden aangewezen om de heer Van Emden ter zijde te staan. De heer Van Emden werd in 1946 algemeen-secretaris van het Rode Kruis en in 1949 directeur. Hij is voorzitter van de permanente commissie voor de financiën van het Internationale Com-.té van het Rode Kruis te Genève en bestuurs lid van het Nationale Rampenfonds. Jhr. Verspyck kan terugzien op een 23- jarige werkzaamheid bij het Rode Kruis. In 1940 werd hij secretaris en in 1946 volg de zijn benoeming tot directeur. De IJmuidenaar M. van Veelen is B- kampioen middengewicht van Noord-Hol land bij de junioren geworden. Hij moest daartoe een overwinning op zijn clubgenoot Vianen behalen. Hij was beslist niet de favoriet in deze partij, maar zijn zelfver trouwen was groot. Voor de wedstrijd zei hij nog tegen trainer Böhm: „let maar eens op, ik heb krachten, die u nog niet kent". Hij heeft het gisteren in Krasnapolsky waargemaakt, want met de morele steun van Ome Nelis Bisschop achter hem in zijn hoek bokste hij een krachtige partij. De verraste Vianen moest in de laatste ron de zelfs naar de vloer, maar hij wist de partij uit te boksen. Een goede prestatie leverde Schoorl. Hij kwam uit tegen de geduchte Lubbers, die elke tegenstander in recordtijd pleegt uit te schakelen. Schoorl bleef niet alleen tot het einde staan, maar hij kreeg zelfs geen enkele harde tik. Zonder maar één maal in moeilijkheden te komen bokste hij de partij uit, om op punten te verliezen. Het viel in deze partij wel op, dat Schoorl zijn kin nog te weinig achter zijn schouder houdt. Ook had hij zijn rechtse wat meer moeten 'gebruiken. Toch heeft hij in deze partij getoond snel vooruit te gaan. Alle Amsterdamse bokskenners hadden op een snelle zege van de Amsterdammer gere kend. HOLLANDIA (ANP) De stemming on der de Europeanen op Nieuw-Guinea is na de dreigende taal van de Indonesische president, Soekarno, kalm gebleven. Over het algemeen is geen verhoogde spanning merkbaar. Men heeft groot vertrouwen in de bescherming van de eigen strijdkrach ten. Een vooraanstaande Papoea, die zei na mens de grote meerderheid van de bevol king van Hollandia te kunnen spreken, ver klaarde op een vraag dat „de bevolking vertrouwen heeft in het gouvernement en de eigen kracht. Als er inderdaad iets ernstigs zou gebeuren dan zal de aan dacht van de autochtone bevolking van Hollandia niet in de eerste plaats zijn ge richt op wat de Indonesiërs doen, maar op die elementen die eerder van een pro-Indo nesische instelling blijk hebben gegeven. Deze elementen zullen in de eerste plaats worden uitgeschakeld", aldus deze Pa poea. In de afgelopen drie maanden is er bij de bankinstellingen niet meer dan een nor male inwisseling tegen buitenlandse valuta geschied. De melksanering in Den Haag staat thans op losse schroeven doordat de pre sident van de Haagse rechtbank in een kort geding tussen de Stichting Economi sche Melkdistributie en de commissie voor de Haagse melksanering enerzijds en twee melkslijters anderzijds de melkslijters in het gelijk heeft gesteld. De president acht het saneringscontract op een essentieel punt in strijd met de desbetreffende ver ordening van het Bedrijfschap voor Melk. De twee melkslijters hadden zich niet gehouden aan het door hen getekende sa neringscontract, door ook klanten buiten de hun toegewezen wijken te bedienen. De saneringscommissie maakte daarop een kort geding aanhangig tegen deze melk slijters en vroeg de president de melkslij ters te bevelen zich aan het door hen ge tekende contract te houden. De president heeft dit echter geweigerd, omdat naar zijn mening het artikel in het sanerings contract, waarbij bepaald wordt dat de winst over de meerverkoop boven de ba sis-omzet door de slijters moet worden af gedragen aan de stichting, in strijd is met het bepaalde in de desbetreffende verorde ning van het bedrijfschap. Volgens deze verordening mag slechts een bepaald ge deelte van deze winst afgedragen worden en moet de afdracht zodanig zijn, dat er een prikkel blijft voor dienstbetoon aan de consumenten. Volgens de president wordt dat met het saneringscontract niet bereikt. Voor grote groepen van spoorwegperso neel is een landelijk wintermenu samen gesteld; ..maandag erwtensoep, dinsdag erwtensoep, woensdag stamppot, donder dag bonensoep, vrijdag bonnensoep, zater dag stamppot en vanwege de feestdag op zondag vermicellisoep. Leden van het stations-, onderhouds-, tractie- en bewa kingspersoneel, die tussen tien uur 's avonds en acht uur 's ochtends moe ten werken, zullen bij zware sneeuwval vorst, ijzel en dergelijke weersomstandig heden van dit menu kunnen profiteren. Aan de betrokken chefs wordt bekend gemaakt, wanneer met deze voedselver- strekking moet worden begonnen en wan neer zij gestaakt moet worden. In talloze plaatsen zijn spoorwegrestau raties en kantines aangewezen, die de spoorwegmensen van de warme hap moe ten voorzien. Personeelsleden die geen ge bruik kunnen maken van deze gelegenhe den, krijgen van hun chefs voedsel in blik. De blikken bevatten erwtensoep, bonen soep, stamppot en vermicellisoep. Deze mensen zuilen zoveel mogelijk in de ge legenheid worden gesteld, hun blikjes warm te maken. Een van de voorschrif ten is, dat ze de blikken moeten inleveren als zij de inhoud ervan niet nuttigen. Mee naar huis nemen is streng verboden. Minister van staat dr. W. Drees, heeft in de nieuwe vleugel van het Stedelijk Mu seum te Amsterdam de fototentoonstelling „De mens in Europa" geopend. Deze tot 16 januari durende tentoonstelling omvat cir ca 300 foto's van 230 fotografen uit 23 lan den (er worden o.a. foto's van de Neder landse fotograaf Cas Oorthuis geëxpo seerd). Het idee voor deze expositie is van de in Hongarije geboren jurist, journalist en fotograaf dr. Tas Toth, die na de op stand in 1956 zijn land verliet en nu ;n München woont. Hij stelde ook de expo sitie samen. Dr. Toth is met het verzamelen van fo to's als liefhebberij begonnen. Later kwam het plan om er een expositie van te hou den. Uit zijn verzameling van ongeveer 100.000 foto's is een collectie samengesteld die reeds in Duitsland is tentoongesteld Na Amsterdam gaat „De mens in Europa" naar het Van Abbemuseum in Eindhoven het Groninger Museum voor Stad en Lan de, het Gemeentemuseum te Arnhem en het Stedelijk Museum te Schiedam. De expositie kan dank zij de financiële medewerking van de culturele afdeling van de Raad van Europa in Straatsburg een tournee door Nederland en andere lan den maken. De opening in Amsterdam werd o.m. bijgewoond door dr. Toth, en door de Westduitse consul-generaal in Am sterdam. Op de weg WierdenNijverdal is de 23- jarige H. J. Langeweerd uit Nüverdal door onbekende oorzaak met zijn bestelwagen op het '.inkerweggedeelte gekomen en tegen een boom gebotst. Hij was op slag dood. Amsterdam. Accountantsdiploma NIVA: G. van den Brink, Heemstede, H. A. Dros, Haarlem, A. Harms, Bloemendaal, K. IJff, Haarlem; J. Zaadstra, Haarlem. Door B. en W. van Amsterdam wOrdt al het mogelijke gedaan om de rechtspo sitie van de ambtenaren te behartigen, maar de nare traagheid waarmede de regering de besprekingen voert, staat suc ces in de weg. B. en W. van Amster dam hebben niet de minste waardering voor de manier waarop de loonpolitiek door de regering wordt behartigd. Het loonbeleid zoals het wordt gevoerd, is niet in het belang van de goede geest onder het overheidspersoneel, aldus de Amster damse wethouder voor Personeelszaken, de heer W. Steinmetz gisteren naar aan leiding van critiek op het personeelsbe leid uit de Amsterdamse gemeenteraad bij de behandeling van de ontwerp-be- groting 1962. Dat in Amsterdam een onrustbarend personeelstekort bestaat, Onderschreef wethouder Steinmetz. Hij wees er echter op dat de personeelstekorten in het par ticuliere bedrijfsleven van Amsterdam even hoog zijn als in de sector van het overheidspersoneel, namelijk ongeveer tien percent. Hij verklaarde dat het gemeentebestuur van Amsterdam heeft getracht het amb- tenarentekort zoveel mogelijk te beper ken door onder andere tijdig de vijf daagse werkweek in te voeren. „Hierdoor ging het personeelstekort nog wel zwaar der wegen, maar bij niet invoering van de arbeidstijdverkorting zou het tekort nog groter zijn geworden. Het bureau voor personeelsvoorziening heeft zowel in binnen- als buitenland getracht personeel voor de hoofdstad aan te trekken. Dat is moeilijk gegaan, ook in de particuliere sector", aldus de heer Steinmetz. Hij wees erop dat de rechtspositie van het overheidspersoneel veel tekort komt in vergelijking tot de mogelijkheden die hier voor het personeel in het vrije be drijfsleven bestaan. Na deze uiteenzetting deed de heer Steinmetz zijn aanval op de loonpolitiek van de regering. Het gemeentebestuur van Rotterdam waakt over het algemeen belang. Als dit algemene belang het noodzakelijk maakt in de raad enige ongerusthied uit te spre ken over de dienstverlening in de haven en te pleiten voor continu-arbeid in de ha ven zoals elk utiliteitsbedrijf continu werkt dan moet dit worden gezegd. In deze geest sprak burgemeester mr. G. E. van Walsum gisteravond aan het einde van de begrotingsdebatten, terugkomend op zijn woorden van vorige week en antwoordend op het betoog van dr. J. Ph. Backx, de waarnemend voorzitter van de Scheep vaart Vereniging Zuid, tijdens een gister middag gehouden persconferentie. De Scheepvaartvereniging zuid zegt, dat Rotterdam in de omzet van stukgoedver- keer met 400.000 ton vooruit is gegaan. Op basis van 1960 is 100 kwam Rotterdam in het eerste halfjaar tot een stijging tot 115. Maar de jongste cijfers over negen maanden geven een cijfer van 109, dus wel degelijk een daling gedurende de laatste maanden. Het zou vermetel zijn dit een gevolg van de invoering van de vijfdaag se werkweek te noemen, maar omgekeerd is het op zijn minst ook aanvechtbaar van een stijging van het stukgoedverkeer te spreken. Wij zijn niet op de zaak zelf in gegaan, we hebben de plicht te waken ovér de positie van Rotterdam als internationa le haven. Wanneer werkgevers en werkne mers zeggen, dat problemen het gevolg zijn van een tekort aan arbeidskrachten, en ruiterlijk menen dat de doelstelling van de haven van het grootste belang wordt geacht, dan zou dje erkenning voldoende zijn geweest om elkaar te vinden, aldus de burgemeester. In Vledder heeft een felle brand een groot deel van de nog nieuwe fabriek van rotanmeubelen van de fa. Hoekstra verwoest. Een brandweerman is bij het blussingswerk ernstig gewond. Hij moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. De brand is door onbekende oorzaak ont staan in een van de slaapkamers in de woning van de familie Hoekstra. De vlam men sloegen over naar de bovenverdie ping van de fabriek, die spoedig in lich terlaaie stond. Personeelsleden, die nog in de fabriek aanwezig waren, namen de vlucht. Het bovengedeelte van het woonhuis en van de fabriek brandden vrijwel geheel uit De benedenverdieping kreeg zware waterschade. Bij de blussingswerkzaam- heden viel een brandweerman door een luik. Hij liep zware inwendige kneuzin gen op en moest naar het ziekenhuis in Meppel worden overgebracht. De mededelingen die de minister van Sociale Zaken, dr. Veldkamp, in de Twee de Kamer heeft gedaan over de verhoging der A.O.W.-uitkeringen, blijken enig mis verstand te hebben gewekt, omdat zij be trekking hadden op twee verhogingen, die geheel los van elkaar staan. Te rekenen van 1 december j.l. af gaan de A.O.W.-uitkeringen in verband met de loonstijging iets omhoog. De uitbetaling van deze verhoging kan echter, naar de minister meedeelde, nog niet in december geschieden omdat de hiervoor noodzake lijke berekeningen nog niet voltooid zijn. Geheel los hiervan wil de regering de A.O.W.-uitkeringen per 1 juli 1962 met 15 percent verhogen. De minister heeft hi rover advies gecraagd aan de Sociaal- Economische Raad. Nadat dit advies is ont vangen zal de minister een wetsontwerp tot wijziging van de A.O.W. bij de Tweede Kamer indienen. Voor de verhoging van kracht wordt is dan ook nog de goedkeu ring van de Eerste Kamer nodig.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 9