Circusbrand bij Rio de Janeiro R Soekarno geeft morgen het laatste commando" Portugal interneert alle Indiërs HET WEER BLOMOjZEEP Haarlemmers >m 'Barcem tall Bloedig weekeinde kost 16 doden in Algerije Hervormde kerk doet beroep op overheid en volk GESCHENK verpakking 47e JAARGANG NIMMER 39 MAANDAG 18 DECEMBER 1961 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I mjm u 1 V "4" Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. I I T T 1 1^1 C*^ 1 1 T T 1 Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. X XXX LX X LX X l Wti X ^XL XXI» franco per post 8,15. Losse nummers Uc. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Mnv^v^riJ^ Aantal doden 323 en het aantal gewonden 600 In de krant van heden: PASTOE bij DE JAGER Het woord is aan Duitse ex-sergeant voor Joegoslavische rechter Vorst houdt aan Weinig verandering De kwestie Nieuw-Guinea 2 STUKS 1.95 - 3 ST. 2.50 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en \lr JH^C^van^der^Jje HAARLEMSE KLEDING CENTS. NIEUW DELHI—LISSABON (UPI en Reuter) De naar schatting 25.000 man sterke troepen van India, die om middernacht plaatselijke tijd in de af gelopen nacht de al meer dan een week verwachte aanval op de Portugese en clave Goa op drie punten hebben in gezet, hebben volgens onofficiële be richten de hoofdstad van deze kolonie, Pangim, bereikt. Pangim is gelegen op een eiland, in het centrum van Goa's kustlijn. Als dit bericht op waarheid be rust, zou het kunnen betekenen, dat de Portugese defensieve kracht reeds is ge broken. Andere Indische eenheden heb ben voorts de grens van de enclave vol ledig afgegrendeld. De Portugese regering heeft de actie be antwoordt met de internering te gelasten van alle Indische onderdanen, die zich op Portugees grondgebied bevinden. In een desbetreffend officieel communiqué van het Portugese ministerie van Overzese Rijks delen, dat vanmorgen vroeg werd uitgege- Pernerfcxx Alernaïxöxjxi ==aBicholim o a->v_ «San ^SReisMogosT*. •Sanquelimxxvx Valpoy Pangim =Mormugoa INDIA ^Rachol ÊMargaoy^^^co ra"^ |5=kmTS^ffPenf SanguenjS;) •Bali /:;:S .Canacan Potern K&Carpre'ss ven, stond dat ook alle bezittingen van de geïnterneerden bevroren zullen worden. Volgens betrouwbare schattingen, wonen en werken er op Portugees grondgebied ongeveer veertigduizend Indiërs, ruim de helft hiervan in Portugals Oost-Afrikaanse bezitting Mozambique. Speciale politietroepen trekken intussen achter de aanvallende strijdmacht in Goa op om het burgerlijk bestuur over te ne men en de orde te herstellen. Een officiële Indische woordvoerder verklaarde, dat op dracht was gegeven op iedereen te schie ten, die betrapt wordt op plundering tn brandstichting. De ten noorden van Goa gelegen Portugese eilandjes Damoa en Diu zijn voorts in de vroege ochtend door Indische troepen bezet. Uit Belgaum, een Indische stad aan de grens met Goa, wordt gemeld, dat Indische troepen een landing hebben uitgevoerd op de kust van Zuid- Goa en daar een bruggehoofd hebben ge vormd. De Portugese troepen, die tiendui zend man zouden omvatten, zouden slechts verspreide en zwakke tegenstand bieden. De Indische strijdkrachten, die aan de operatie deelnemen, worden gesteund door luchtmacht en marine. De eenheden zijn uitgerust met tanks en kanonnen; zowel infanteristen als parachutisten maken er deel van uit. Het oostelijk deel van Goa, dat aan India grenst, is bergachtig; de kuststrook is echter vlak en moerassig. I-e Indiërs hebben vaartuigen en baileybrug gen bij zich, waarmee zij Goa's vele ri vieren kunnen overwinnen. Rusland en In donesië hebben de Indische actie intussen toegejuicht; Spanje steunt Portugal. Geen keus Premier Nehroc heeft vandaag tegen over verslaggevers te Nieuw Delhi ver klaard, dat de Portugezen India geen an dere keuze hebben gelaten dan een inval in Goa. „Het deed ons geen .genoegen om de wapens tegen de Portugezen op te nemen aldus de premier, die voorts zei te hopen dat de strijd spoedig voorbij zou zijn. De Indische actie zou aanvankelijk eerder zijn ondernomen, maar zij werd toen op verzoek uitgesteld. Portugals „halstarri- ge houding" heeft tenslotte de doorslag ge geven. Dit is de derde maal dat India is over gegaan tot militaire actie om gebied te veroveren waarop het aanspraak maakte. Spoedig nadat India onafhankelijk werd, waren namelijk Indische militairen inge zet om de Centraal-Indische staat Haidera- bad en de staat Djoenagadh, aan de In dische westkust ten noorden van Bombay, bij het land te voegen. Voor de Britse regering is het optreden van India een ernstige tegenslag, zo meldt onze correspondent, omdat Londen achter de schermen heeft geprobeerd Nehroe van zijn daad af te houden. De Times is hogelijk verontwaardigd over de militaristische taal welke de apostelen .van geweldloosheid" thans be zigen. „India's invasie is waarschijnlijk een tijdbom. Deze catastrofe voor Sala- zar, zo snel komende na de opstand 'n Angola, moet diens regime aantasten", aldus dit blad. Verdeeld kabinef De Daily Mirror noemt de aanval een fatale daad, waarin vooral Krishna Me- non, India's minister van Defensie, wiens communistische sympathieën bekend zijn. de hand heeft". Oak de Daily Telegraph noemt Nehroe's daad een vorm van doelbewuste agressie, in strijd met India's plechtige steun aan het Handvest van de UNO. Uiterst linksen in de Indische politiek beschouwen het avontuur als een, aan de verkiezingen i voorafgaand, tegenwicht voor de Chinese grensschendingen en het falen van India om daar iets tegen te doen. „In een ver deeld kabinet heeft Krishna Menon, wiens politieke toekomst het meest gevaar loopt, klaarblijkelijk de oorlogspartij aangevoerd en de overhand gekregen", aldus de Tele graph. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag ver klaarde vanmorgen: „De Nederlandse re gering betreurt het dat juist India, dat zich in de UNO steeds heeft opgeworpen als voorvechter van de beginselen van het Handvest van de Volkenorganisatie, en dat zich gekeerd heeft tegen het gebruik van geweld, ter bereiking van nationale oog merken, tot deze actie is overgegaan." Bewaking in Den Haag. Sinds vannacht staat bij de Indische am bassade aan de Buitenrustweg in Den Haag een politieagent op post. De In dische ambassadeur heeft in verband met de gebeurtenissen in Goa via het ministe rie van Buitenlandse Zaken tot de Haagse politie het verzoek gericht een post bij de ambassade te plaatsen. Ook de New York Times heeft vandaag de Indische aanval in krachtige bewoor dingen veroordeeld. Het blad betoogt dat de actie niet bepaald in overeenstemming is met de leer van geweldloosheid van wijlen Gandhi. De redenen die Nehroe voor het optreden van India heeft opgesomd acht het blad niet overtuigend. Het blad acht het anderzijds duidelijk dat de encla ves koloniën zijn, die Portugal toch, even als zijn bezittingen in Afrika, vroeg of laat zou moeten loslaten. In gezaghebbende Franse kringen te Pa rijs heeft men maandag uiting gegeven aan zijn verbazing en leedwezen over de gewapende actie van India. De Britse Hoge Commissaris in Nieuw Delhi heeft vanochtend op instructie van zijn regering tegenover premier Nehroe uiting gegeven aan het leedwezen van En geland over het gebruik van geweld door India, aldus de laatste berichten. Een Indische woordvoerder deelde nog mede, dat straaljagers van de Indische luchtmacht het vliegveld van Pangim heb ben uitgeschakeld en een radiozender in de nabijheid van deze stad hebben verwoest. Indische strijdkrachten hebben de plaatsen Sankoealim en Monlim bezet. Volgens in Nieuw Delhi ontvangen be richten hebben de Indiërs bij de landing op Dioe geringe verliezen geleden. Bij bom bardementen in Goa zouden geen slacht offers zijn gevallen. ALGIERS (UPI) In de Algerijnse stad Constantine heeft de politie zondag avond twee Algerijnen- ernstig gewond door hen per abuis onder schot te nemen. De agenten dachten dat ze te doen had den met de twee moslims die enige tijd tevoren een Fransman hadden overval len. In totaal kwamen in het weekeinde zestien mensen, elf Algerijnen en vijf Europeanen bij aanslagen om het leven. Het incident was er een van verschei dene die zondag in Algerije gebeurden Twee mensen vonden de dood, acht wer den gewond. Het lijk van een Fransman werd aangetroffen langs de verkeersweg van Algiers naar Blida. De tweede dode was de chef van de militaire politie in Oran. Hij werd op slag gedood toen onder zijn ledikant in een hotel in Oran een bom ontplofte. Een majoor in het aangrenzen de vertrek werd ernstig gewond. RIO DE JANEIRO (Reuter-AFP) Een brand heeft zondag een circus in Niteroi in Brazilië, aan de andere kant van de baai van Rio, verwoest, waarbjj 323 men sen om het leven zijn gekomen en 600 ge wond. Er waren 2500 toeschouwers, waar van de helft kinderen. Gouverneur Pecanha, die de reddings werkzaamheden leidt, heeft herhaalde ver zoeken gedaan om artsen, verplegend per soneel, bloeddonors en medicijnen. Een groot probleem is het begraven van de slachtoffers omdat er op de begraafplaat sen van de stad niet voldoende ruimte is. Voorlopig heeft men een groot aantal do den in het lijkenhuis van de politie onder gebracht. Aangezien hier slechts plaats is voor negen doden heeft men de lichamen op elkander moeten stapelen. De politie arresteerde een aantal plun deraars, die zich niet ontzagen de slacht offers van hun bezittingen te ontdoen. De eigenaar van het circus, Danilo Ste- vanowitsj, verklaarde dat de brand door misdadige elementen was gesticht. „Men had mij al sedert twee dagen gedreigd de tent in brand te zullen steken. Velen wa ren teleurgesteld omdat zij geen toegangs kaart hadden kunnen bemachtigen," aldus de directeur. Deze brand was de derde waardoor het circus werd getroffen. De beide vorige keren vielen er geen slacht offers. Officieel staat de oorzaak van de ramp, de grootste in de geschiedenis van Brazi lië, nog niet vast. Men acht de mogelijk heid niet uitgesloten, dat een vonk uit een locomotief op het licht ontvlambare nylon van de circustent is terecht gekomen. Vol gens het hoofd van de brandweer zou van brandstichting sprake zijn geweest. 1 - f - - Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJinond en Haarlem 2 Uit het binnenland. 2, 5 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Bidtenlands nieuws 3, 4 Weg en Wiel5 In de Vishal en op zee6 Kerkelijk Leven 6 Uit staid en omgeving6 Kunst 7 Horen en Zien 7 Panda en andere beeldverhalen9 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 12 tot 16 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Advertentie SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES DJAKARTA (Reuter) Op een militair herdenkingsfeest te Soerabaja heeft de In donesische minister van Defensie en chef van de legerstaf, generaal Nasoetion, zon dagavond gesproken over de taak van het leger in het geval president Soekarno be vel geeft, West-Niëuw-Guinea te „bevrij den". Hij zei, dat Soekarno op het punt staat, dit te doen. „Het is," aldus Nasoe tion „wel duidelijk, dat onze taak dan zwaarder zal zijn dan ooit te voren. Wij moeten gereed zijn om West-Irian te be vrijden van de Nederlanders. Ik vertrouw er op dat wij allen, in het bijzonder de krijgsmacht, in staat zullen zijn, de ko mende opdracht uit te voeren". Zaterdag hebben de Indonesische leiders een beroep op volk en strijdkrachten ge daan om offers te brengen in de strijd om West-Irian, zo meldt UPI uit Djakarta. President Soekarno is thans bezig met de voorbereidingen voor de grote massabij eenkomst in Djokja, waar hij dinsdag „het laatste commando" zal geven. Hier mee is bedoeld: een uiteenzetting van de wijze waarop Indonesië het probleem- Nieuw-Guinea zal oplossen. Generaal Soengkono gaf een dagorder uit waarin hij zei dat de strijdkrachten hun waakzaamheid moesten verhogen en zich geheed moesten houden voor de uitvoe ring van „het laatste commando". Volgens sommige waarnemers zou Soe karno, als hij dinsdag zijn bevelen inzake West-Nieuw-Guinea bekendmaakt, een ultimatum aan Nederland kunnen stellen om op een bepaalde datum dit gebied te verlaten, aldus een AFP-bericht uit Djakarta. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio, heeft in eêft rede voor de nationalistische vrouwenorga nisatie „Gerwani", onder meer gezegd: Als de Nederlanders volharden in het plan voor het verlenen van onafhankelijk heid aan wat zij de staat Papoea noemen, geloof ik dat er geen andere weg is voor ons dan de kwestie van de militaire kant te bezien. Wij zijn gedwongen tot een mi litaire confrontatie. Wij zijn voor vrede, maar omwille van de integriteit en veilig heid van onze staat moeten wij bereid zijn daarvoor offers te brengen". Hij zei dat het met het uitvaardigen van een commando door president Soekarno op 19 december in Djokjakarta „de bases voor de maatregelen die wij tegen de Ne derlanders zullen nemen, voltooid zullen zijn". Advertentie tentoonstelling 1962 collectie vrij entree 918 uur. GROTE HOUTSTRAAT HOEK RAAMVEST Advertentie Dameskapsalon - IJmuiden Het juiste adres voor goed kapwerk. LANGE NIEUWSTR. 471 - TEL. 8166 Otto Weiss: De waardeloze demonstreert zichzelf, de waardevolle moet worden gezocht, waar hij zich verbergt. Indische aanval op Goa ingezet De 800 ton metende Engelse tank boot Allegrityis bij Gerrans Bay, Cornwall, Engeland op de rotsen gelopen. BELGRADO (UPI) Een in Joego slavië geboren Duitse staatsburger zal woensdag in Titovo Uzice terechtstaan wegens moord, marteling van onschuldi ge mensen en plundering tijdens de Duit se bezetting van Joegoslavië. De beklaagde, Hans Kohl, is 51 jaar Verwacht wordt dat Kohl ter dood zal worden veroordeeld. - (Van onze weerkundige medewerker) Doordat de luchtverdeling bijzonder stabiel is mag verwacht worden dat de vorstperiode de gehele week zal voort duren. Een sterk hogedrukcentrum ligt even ten oosten van ons land, waardoor de barometer bezig is het record van 10 december 1859, 1045 millibar of 784 milli meter, te evenaren of wellicht te breken. De huidige situatie lijkt op die van 1938. Toen vroor het van 17 tot 26 december, waarvan vijf dagen plaatselijk zelfs 15 graden. Er viel toen ook sneeuw, het geen de enige fraaie witte kerst van deze eeuw tot resultaat had. Meestal volgt er na een vorstperiode in deze tijd van de cember een depressie-aanval met zachte lucht, gewoonlijk rond de Kerstdagen Verwachting tot morgenavond: Droog weer met weinig of geen bewolking. Weinig wind. In de komende nacht matige, morgen overdag matige tot lichte vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee Enkele tientallen jongelui, die zater dagmiddag in de Amsterdamse binnen stad tegen de kernbom wilden demon streren, hebben gemerkt dat dit zon der officiële toestemming van het ge zag een moeilijke onderneming is. Toen zy kort na drie uur op het Dam rak verschenen met spandoeken en vlugschriften, werden zij vrijwel on middellijk omringd door agenten, die deze attributen in beslag namen. Naar Engels voorbeeld gingen de demon stranten toen op straat zitten, maar ook daaraan maakte de politie een einde. Later hebben de jongelui nieuw materiaal gehaald. Toen zij weigerden dit aan de politie af te geven zijn enigen van hen onder ver zet overgebracht naar het dichtst bijzijnde politiebureau in de hoofdstad. Het Breed Moderamen van de Generale Synode van de Nederlands Hervormde Kerk heeft besloten een krachtig beroep te doen op de regering en de volksvertegen woordiging om inzake de kwestie Neder lands Nieuw-Guinea geen afwachtende houding aan te nemen. Er wordt op aan gedrongen zelf tot een initiatief over te gaan, waardoor aldus het Breed Mode- ramen ons volk uit de impasse, waarin het zich thans bevindt, zou kunnen gera ken. In een „Oproep tot Overheid en Volk" zegt het Breed Moderamen. van mening te zijn, dat het mogelijk moet zijn „een weg te vinden waardoor enerzijds aan de ge rechtvaardigde verlangens van volk en re gering van Indonesië ten aanzien van Nieuw-Guinea kan worden voldaan, en an derzijds de nodige waarborgen kunnen worden verkregen, dat een eigen ontwikke ling van land en volk van westelijk Nieuw- Guinea zal kunnen plaats vinden, en be loften, die te dien aanzien van Nederland se zijde zijn gegeven zoveel mogelijk zul len kunnen worden vervuld". Advertentie MOUSON I Advertentie noeven hun kleding niet bij een post orderbedrijf te kopen, want zij hebben een speciaalzaak op dit gebied in hun stad, n.l. de HKC. Jansstraat 51-63. Daar kunnen zij direct keus maken uit een enorme voorraad Dames-, Heren en Kinderkleding. Er wordt geen rente berekend en (tot 150—1 geen vooruitbetaling

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1