Drie strijdpunten in de EEG-Ministerraad BECKERING handschoenen - DE BEURS Senator Duchet doet gooi naar leiding der conservatieven ICI doet bod op Courtaulds Weinig hoopvol begin van het gesprek over gelijke beloning van man en vrouw Benelux verzet zich Geef toch BN G-rentespaarbr ieven Concentratie in Britse rayon-industrie Nederlandsche Kabel 6 interim (onv.) SCHEEPVAARTBERICHTEN Contingentering van bieten is noodzakelijk i DINSDAG 19 DECEMBER 1961 15 Statutenwijziging „Erven Lucas Bols" Lager spaaroverschot in november De boterexport Kledingindustrie H. Smit verhoogde de produktie Soustelle houdt een persconferentie in Parijs IEDERE DAME SS VERWEND MET MOLEMDIJK'S PERMANENT V.S. geven steun voor het Volta-project Kort economisch nieuws Minder schepen opgelegd in november NEW YORK: MERENDEELS LAGER Zeeuwse Landbouwmij (Van onze correspondent BRLSSEL. De ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap is gisteren een zitting begonnen die tot en met donderdag, zo nodig eventueel tot en met vrijdag, zal duren. Hij zal erover te beslissen krijgen of voldaan is aan de voor waarden die een overgaan naar de tweede etappe mogelijk maken, dus naar de tweede van de drie perioden van vier jaar ieder in welke de gemeenschappelijke markt zal moeten worden verwezenlijkt. Voor wat betreft de verlaging van de douanerechten en van de tariefcontingenten is de situatie zo dat voldaan is aan de gestelde doelen en dat men zelfs op verscheidene punten reeds verder is gegaan. Aan het einde van dit jaar zijn de douanerechten tussen de zes met 30 tot 35 percent verlaagd voor landbouwprodukten en met veertig percent voor industriële produkten. De invoercontingenten voor industriële produkten zullen aan het einde van dit jaar zijn weggevallen. Dat is eigenlijk reeds meer dan waarin het Verdrag van Rome voorziet. Er zijn echter drie onderwerpen waar over de zes landen het minder met el kaar eens zijn en een beslissing is feite lijk van vergadering tot vergadering uit gesteld: De kwestie van de kartels, de gemeenschappelijke landbouwpolitiek en de gelijkheid van beloning van mannen en vrouwen voor hetzelfde werk. Omdat verscheidene landen van de bereiking van overeenstemming op één of meer van deze punten een voorwaarde hebben gemaakt tot het overgaan naar de twee de etappe, zal het zaak zijn dat deze week een oplossing, althans een com promis wordt gevonden. HET BEGIN is gisteren niet gunstig ge weest. De ministers hebben enige uren vergaderd over de kwestie van de gelijke beloning doch zonder resultaat. Een van de moeilijkheden in dit verband is de in terpretatie van het artikel 119 van het Ver drag van Rome. De praktische omschrij ving van de begrippen voor gelijke arbeid zijn namelijk in de onderscheidene landen nogal verschillend. Ons land heeft daarbij het voordeel van het bezit van meer sta tistische gegevens over deze gelijke ar beid, dan een van de andere landen van de EEG. Frankrijk heeft aanvankelijk voorgesteld dat voor 31121961 in de ambtelijke sector de salarissen van man nen en vrouwen (altijd: bij gelijke arbeid) op hetzelfde peil zullen worden gebracht. Voor 30-6-1962 zouden volgens het Franse voorstel in de privé-sector de lonen van de vrouwen niet lager mogen zijn dan negen tig pet van de mannenlonen en 31-12-1962 zouden zij gelijk moeten zijn. Volgens het Benelux-voorstel zal er eerst overleg nodig zijn met de organisaties van werkgevers en werknemers. Dat overleg zou voor 30-4-1962 beëindigd moeten zijn en dan zou bijvoorbeeld kunnen worden vastgesteld, dat voor 31-12-1962 alle ver schillen die groter zijn dan tien pet zullen worden teruggebracht tot dat percentage. Daarna kan een verdere beslissing worden genomen om tot honderd pet te komen. Het was een redelijk tegenvoorstel waarop de Fransen gisteren niet hebben willen in gaan. BIJ DEZE beloningskwestie is er nog een punt waarop Frankrijk zich verzet te gen de andere vijf landen, namelijk dat van de sociale zekerheid voor in een an der land werkende arbeiders. Het regle ment bepaalt dat gedurende drie jaar de sociale uitkeringen aan geëmigreerde ar beiders normaal doorgaan. De vijf hebben voorgesteld die termijn op vijf jaar te bren gen. Iedereen is het daarmee eens, be halve de Fransen. De Italianen hebben echter als voorwaarde gesteld dat op dit punt overeenstemming wordt bereikt voor de overgang naar de tweede etappe. Zo zal danook voor dit vraagstuk een oplossing moeten worden gevonden. EEG-pcrsoneel krijgt statuut. Ongeveer 3.000 personeelsleden van de Europese Economische Gemeenschap en van Euratoom te Brussel hebben als kerst geschenk van de Raad van Ministers van beide gemeenschappen gisteren hun sta tuut en daarmede dus hun vaste aanstel ling en de omschrijving van hun rechten en verplichtingen gekregen. Het personeel van de Kolen- en Staalgemeenschap heeft namelijk reeds lang zijn statuut. Nu zijn de salarissen te Brussel aanvankelijk la ger dan die te Luxemburg geweest. Op een zeker tijdstip ontving men te Brussel 100 tegen te Luxemburg 107. Bij het vaststel len van het Brusselse statuut heeft men aanvankelijk ook de salariëring op 107 wil len brengen. Frankrijk wilde slechts 103 In een buitengewone algemene vergade ring op drie januari zullen de raad van commissarissen en de raad van bestuur van de n.v. Amsterdamse Likeurstokerij ,,'t Lootsje" der Erven Lucas Bols aan deelhouders een wijziging van de statuten ter goedkeuring voorleggen. Het voorstel beoogt, aldus de toelichting, in de eerste plaats de verdeling van de overwinst in die zin te wijzigen dat het aandeel in de overwinst van de leden van de raad van commissarissen en de raad van bestuur tezamen van dertig percent wordt terug gebracht op twintig percent als twee com missarissen, respectievelijk op 21 percent als drie, en op ten hoogste 22 percent als vier of meer commissarissen in functie zijn. Het ter beschikking van houders van gewone aandelen komende restant van de overwinst zal, volgens het voorstel, dien overeenkomstig worden verhoogd. In de maand november 1961 is bij de plaatselijke spaarbanken n totaal 145 miljoen gestort en f 124,3 miljoen opge vraagd, zodat het spaaroverschot 20,7 miljoen beloopt. In oktober bedroeg het overschot 9,6 miljoen en in november van het vorige jaar 21 miljoen. Over de afgelopen elf maanden van 1961 overtreffen de stortingen de terug betalingen met 284,5 miljoen. In de zelfde periode van 1960 bedroeg het over schot 250,2 miljoen. of 104 accepteren. Gisteren hebben de an deren toegegeven aan de Franse verlan gens en is men het op 104 eens geworden. Voor het personeel, dat thans reeds te Brussel in dienst is, verandert er weinig, want het zal thans 104 plus een overgangs vergoeding van 3 ontvangen. Personeel, dat nieuw in dienst wordt genomen, komt echter cp de basis van 104 zonder die ver goeding. Het statuut zal in het volgende jaar niet worden herzien. Niet optimistisch. Het weduwenpensioen zal vijftig percent van het pensioen van de man en niet, zo als de „zes" met uitzondering van Frank rijk oorspronkelijk waren overeengekomen zestig percent ervan bedragen. Frankrijk heeft geweigerd die zestig percent te aan vaarden en het heeft zijn zin gekregen, al thans tot uiterlijk 1 januari 1963. De vijf andere landen hebben zeker in deze kwes tie aan Frankrijk toegegeven, omdat er de komende dagen nog over veel moet worden onderhandeld, aleer de tweede etapT pe van de Europese Economische Gemeen schap kan ingaan en zij verwachten dat ook Frankrijk hier en daar bereid zal zijn aan hun wensen tegemoet te komen. Het zou velen overigens niet verwonderen, wanneer deze zienswijze dezer dagen te optimistisch zou blijken. Het Produktschap voor Zuivel zal tot nader order onbeperkt vergunningen voor de uitvoer van boter naar Engeland ver strekken. Wel zal het nodig blijven dat die boter vergezeld gaat van een certificaat, waaruit blijkt dat ze rechtstreeks uit Ne derland wordt geëxporteerd. Begin novem ber besloot het Produktschap, de boter export naar Engeland voor het eerstko mende halfjaar te contingenteren tot 8000 ton. Het ziet nu in de zekerheid, dat geen in andere landen opgeslagen boter naar Engeland gaat, ook voldoende zekerheid dat het contingent niet zal worden over schreden. Advertentie HAARLEM: GR. HOUTSTR. 52 AMSTERDAM - DEN HAAG Van 2 januari tot en met 28 februari 1962 zullen, blijkens het prospectus, bij een groot aantal banken de aangekondigde ren- tespaarbrieven 1962 van de n.v. Bank voor Nederlandsche Gemeenten in Den Haag verkrijgbaar zijn. De verkoop zal echter vóór 28 februari eindigen op de dag, waar op een bedrag van 25 min is geplaatst. De lening is verdeeld in 45.000 rentespaar- brieven van 500 en 25.000 van 100. De bank behoudt zich het recht voor het uit te geven bedrag tot maximaal 30 min te verhogen. De uitgiftekoers is honderd pet. De stukken zijn aflosbaar op 1 juli 1984 tegen een koers van 250 pet. Houders kun nen gedurende de looptijd aflossing vorde ren per 1 mei 1972 tegen 150 pet. De bank zal alle dan nog uitstaande rentespaarbrie- ven 1962 vervroegd aflosbaar kunnen stel len per 1 juni 1975 tegen 175 pet, of per 1 november 1978 tegen 200 pet, of per 1 ok tober 1981 tegen 225 pet. De rente, ingaan de 1 januari 1962, is begrepen in het aflos singsbedrag. Officiële notering zal worden aangevraagd. Beleggingsmij. „Unitas" De netto intrinsieke waarde van de aandelen van de Beleggingsmaatschappij Unitas n v in Rotterdam bedroeg per 15 desember 506. zo heeft de directie meegedeeld Dit komt overeen met een pro-forma afgifteprijs van f 527 Com missarissen hebben voorts besloten jhr mr D P M. Graswinckel tot hun voorzitter te benoemen De directie van de kledingindustrie H. Smit en Co. n.v. te Almelo heeft meege deeld, dat de bedrijven van de onderne ming gedurende de afgelopen elf maan den van dit boekjaar op volle bezetting hebben gedraaid. Niettegenstaande de schaarste op de arbeidsmarkt kon de pro duktie verder worden verhoogd. Deson danks was het niet mogelijk volledig aan de vraag te voldoen. Door een grotere om zet zijn de resultaten over de eerste drie kwartalen bevredigend. Verwacht mag worden dat ook het laatste kwartaal niet ongunstig zal zijn. Onvoorziene omstandig heden voorbehouden zal het dividend over 1961 niet bij dat over 1960 (9 pet.) ten achter blijven. ONGEANIMEERDE MARKT De eerste beursdag van deze week heeft gisteren een vaste stemming voor de aan delen Kon. Olie te zien gegeven in een overigens ongeanimeerde markt. De omzet van de handel was doorelkaar zeer gering. Ook internationaal viel er bitter weinig voor de arbitrage te beleven. Unilever lag in Amsterdam gisteren aangeboden in de markt. Er was een zeer geringe vraag. Het geringe overwicht aan de verkoopzijde bracht de koers van genoemd fonds op 193,3,De levendige handel, ge durende de tweede helft van de vorige week in de Unileverhoek, was volkomen verdwenen. Later op de middag werd nog 192,40 gedaan waarna de openingskoers weer werd bereikt 196,AKU's min twee punten op 397%. Philips 8 lager op 9R8. Hoogovens 5 tot 770. Kon. Olie trok zich van de stemming voor de overige hoofdfondsen bitter weinig aan. In een vrij actieve markt steeg het fonds van 127,10 tot 128,10, hoofdzakelijk door lokale vraag 125,10). Toch bleven de olie-aan delen nog circa 1,beneden pariteit New York K.L.M. werd, ingevolge Wall Street, hoger geadviseerd. In de scheep- PARIJS De Franse senator en oud veearts Roger Duchet heeft door middel van een communiqué bekendgemaakt de leiding van de partij der onafhankelijken De commissarissen van de Imperial Chemical Industries hebben gisteren bekend gemaakt dat er reeds enkele maanden met de commissarissen van Courtaulds be sprekingen worden gevoerd over een fusie der tyvee bedrijven. De I.C.I. maakte de volgende voorwaarden bekend van een aanbod dat zjj heeft gedaan: voor elke vier pond sterling aan gewone aandelen Courtauld drie pond sterling aan aandelen I.C.I.: voor elke 1 pond sterling aan vjjf percent preferente aandelen Courtaulds een pond sterling aan vijf percent preferente aandelen I.C.I. en voor elke vjjf pond sterling aan zes percent preferente aandelen Courtaulds zes pond sterling aan vijf percent preferente aandelen I.C.I. De I.C.I. deelde mede dat alle aandeel houders gerechtigd zouden zijn tot het di vidend, dat Courtaulds uitkeert over het boekjaar, dat op 31 maart 1962 eindigt en tot alle dividenden, die de I.C.I. over 1962 betaalt. Na de bekendmaking stegen de aandelen Courtaulds op de Londense effectenbeurs vanmorgen met 9 shilling 9 pence tot veer tig shilling en daalden de aandelen I.C.I. met drie shilling tot 56 shilling. Het be stuur van de I.C.I. verwacht over 1961 op de gewone aandelen in totaal hetzelfde di vidend uit te keren als over 1960, te we- Advertentie HAUTE COIFFURE - SCHOONHEIDSSALON Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 60643 - Buslijn 2, indirect 3 en 4 De Verenigde Stalen hebben besloten gelden tot een bedrag van 37 miljoen dollar beschikbaar te stellen voor de financiering van het project van de rivier De Volta in Ghana, zo heeft het Amerikaanse mini sterie van Buitenlandse Zaken bekendge maakt. De overige gelden voor het project, dat 196 miljoen dollar zal kosten, zullen als volgt verkregen worden: van de internatio nale Bank voor Herstel en Wederopbouw (Wereldbank) 47 miljoen dollar, van Enge land 14 miljoen dollar en van Ghana 98 miljoen dat daarmede dus evenveel zal bijdragen als de hulpverlening van buitenaf. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelde mede, dat het Amerikaanse besluit genomen werd na bijna drie jaar van studie en onderhandelingen, tijdens welke de economische en technische uitvoerbaar heid van het project werden nagegaan. AD VIES KOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier, vandaag geldend in Amsterdam, luiden Engels pond 10.0810,18, Amerikaanse dollar 3,573,61. Canadese dollar 3,413,46, Franse frank (100) 72,35 —72,85, Belgische frank (100) 7,19'/»—7,24'/», Duitse mark (100) 89,75—90,25. Zweedse kroon (100) 69,0070,00. Zwitserse frank (100) 83,30— 83,80, Italiaanse lire (10 000) 57,00—59,00, Deense kroon (100) 51,6052,60, Noorse kroon (100) 49,80 50,80, Oostenrijkse schilling (100) 13,9514,05. Portugese escudo (100) 12,57'/*—12,72'/2, Spaanse peseta (100, grote coupures) 5,92'/.—6,07V«. TREKKING PREMIELENING ZUID-HOLLAND 1957 Gisteren is wederom een trekking gehouden van de 2V« percent premielening Zuid-Holland 1957. De volger.de twaalf series werden uitgeloot: 3367, 5359, 8891 9701, 9924, 9942, 10684, 11354, 14040, 14214 17465 en 18881 De premie van 100 000 viel op nr. 8 van serie 11354, die van f 10.000 op nr. 10 van serie 3367 en die van 5000 op nr. 7 van serie 14040. De volgende twee obligaties lootten uit met een premie van 2500: nr. 3 van serie 17465 en nr. 4 van serie 18881. Op vijf obligaties viel een premie van 1000: nr. 5 van serie 5359, nr 3 van serie 9701, nr. 9 van serie 9942, nr. 1 van serie 14040 en nr. 7 van serie 14214. Excelsior en Doetinchemsche Ijzergieterij Directie en commissarissen van de n.v. Metaal- buizenfabrieken Maatschappij Excelsior geves tigd te Schiedam delen mede, dat de gisteren gehouden buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders het voorstel tot uitgifte van gewone aandelen tot een maximaal bedrag van f 750.000 tegen inwisseling van aandelen der n.v. Doetinchemsche Ijzergieterij gevestigd te Doe- tinchem op de voet van vier aandelen der n.v. Doetinchemsche Ijzergieterij tegen drie aandelen van Excelsior heeft aangenomen. Tevens is de heer J J. G Boot te Hilversum benoemd tot commissaris var Excelsior, terwijl de heer H. J. Tenkink is benoemd tot directeur der vennoot schap. Mr. G. F Rijnders werd benoemd tot pre sident-directeur van Excelsior. Westduitse bruto-nationale produkt met zes percent gestegen Het bruto-nationale produkt van de Duitse Bondsrepubliek is in 1961 naar schatting van het Westduitse ministerie van Economische Zaken met rond zes percent gestegen Het tempo van de expansie is in vergelijking met het vooraf gaande jaar dus langzamer geworden, zo wordt medegedeeld in het jaaroverzicht van het mini sterie. De bruto-lonen en salarissen zijn in ver gelijking met 1960 met bijna elf percent omhoog gegaan. De directie van de n.v. Nederlandsche Kabelfabrieken in Delft heeft medege deeld, dat de omzet van de vennootschap en van de daarmede verbonden dochter ondernemingen, zowel in Nederland als daarbuiten, zich tot en met het derde kwartaal 1961 gunstig heeft ontwikkeld. De orderportefeuille van het concern is vrijwel gelijk gebleven. In het vierde kwartaal heeft de hier boven geschetste gang van zaken zich voortgezet. Het laat zich aanzien, dat de resultaten van dit jaar die van het vorig jaar niet veel zullen ontlopen. Medio november is een afanvang gemaakt met de aangekon digde uitbreidingen van de walserijen te Aiblasserdam. Commissarissen en directie hebben evenals het vcrig jaar besloten tot het uitke.en van een interimdividend van zes percent, betaalbaar per 2 januari 1962. ten 13% percent. Voor 1962 wordt ver wacht dat het dividend niet kleiner zal zijn. Naar raming van het bestuur van de I.C.I. zal het dividend van Courtaulds over het lopende boekjaar waarschijnlijk onge veer tien percent of iets minder bedragen. Volledige gegevens voor een nauwkeuriger voorspelling berusten evenwel bij het be stuur van Courtaulds. De commissarissen van de I.C.I. deelden mede nog niet vernomen te hebben of de commissarissen van Courtaulds het bod zullen aanbevelen aan de aandeelhouders van hun maatschappij. Volgens de I.C.I. zijn de redenen voor de voorgestelde fusie de volgende: De Britse kunstvezelindustrie is in hoofdzaak in handen van drie ondernemingen, de I.C.I.,Courtaulds en hun gezamenlijke doch termaatschappij British Nylon Spinners In vergelijking met Amerika en het vasteland van Europa, waar volledig geïntegreerde producenten de gehele serie kunstvezels dekken, valt de verdubbeling van werk zaamheden ongunstig uit. Er kunnen aan zienlijke besparingen worden verkregen bij de huidige exploitatie, zowel fabricage en afzet, bij het onderzoek en de ontwikkeling alsmede bij de kapitaalsuitgaven door een samengaan van de I.C.I. en Courtaulds. Verder, zo wordt in de bekendmaking van ae i.c.I. gezegd, zal de concurrentiekracht op de wereldmarkten door de fusie worden vergroot. Paul Chambers, de voorzitter van de I.C.I., die algemeen als een financieel genie wordt beschouwd in de oorlog verdien de hij zijn sporen bij de belastingen - heeft verklaard, dat de voorgestelde fusie geen monopolie zou scheppen. „Ik geloof, dat Engeland zal toetreden tot de Euro- markt". zei hij. De kunststoffenindustrie toont alom ter wereld een enorme groei, geschat op tien tot twaalf percent per jaar. De I.C.I. wenst door de voorgestelde reorganisatie in een even goede positie te komen als zijn concurrenten, met als doel een evenredig aandeel in de algemene groei. Als de samensmelting doorgaat, zal een wereldomvattend concern ontstaan met een waarde van 850 miljoen pond. Het totale bod bedraagt 190 miljoen. Abbekerk 19 te Kaapstad verwacht. Acmaea 20 te Bonny River verwacht. Aegis 19 te Houston verwacht. Alblasserdijk 19 te Port Everglades verwacht Alca 18 te Gandia. Alcor 18 te Rotterdam. Algenib 18 v Brest n Moengo. Alkmaar 18 eil Masira gepass. n. Suez. Ameland pass. 18 Santa Maria n. Curacao Ammon 19 te La Guaira. Angolakust pass. 18 Ouessant n. Freetown Archimedes 18 te Rotterdam. Ares 19 te Antwerpen. Argos 18 v. Gibraltar n. Malta. Axeldijk 19 te Rotterdam. Bali 20 te Djibouti verwacht. Bengkalis 19 te Chittagong. Bennekom 18 v Hamburg n. Antwerpen Bintang 18 te Koilthottam. Borneo 18 v. Malta n. Beyrouth. Burl S. Watson pass. 18 Pantellaria n. Port Said Caltex Arnhem 18 dwars Bone n. Port Said Caltex Eindhoven pass. 18 Cable Bank n Suez Caltex Gorinchem pass. 19 Kielerkan. n R'dam Caltex Rotterdam 18 te Rotterdam. Castor 19 te Saloniki. Cirrus (weerschip) 18 v. R'dam n. Atl. Oceaan Congokust 18 v Dakar n. Casablanca. Cradle of Liberty 19 te Santos. Crania 19 te Punta Cardon. Dahomeykust 18 v. Victoria n. Abidjan Diogenes 19 te Callao Eos 19 te Bremerhaven. Forest Hill 18 dwars Kreta n. Thameshaven. Fravizo 18 dwars Bougie n. Koper. Gaasterdijk 19 te Rotterdam. Graveland 19 te Hamburg. Groote Kerk 19 te Cadiz verwacht. Helena 18 te Amsterdam. Houtman pass 18 East-London n. Kaapstad. Irazu 19 te Puerto Cabello. Ivoorkust 19 te Ango Ango. Izalco 19 te Matsrani. Jacob Verolme 20 te Puerto La Cruz verwacht. Jason 19 te Dordrecht. Kara 18 v. Malmö n. Curagao. Katelysia pass 18 Natal n. Buenos Aires. Katsedijk 18 dwars Weymouth n. Houston. Keizerswaard 18 v. Rotterdam n Stanlow. Kerkedijk pass 19 Vlissingen n. New York. Kermia 18 te New York. Khasiella 18 v. Rotterdam n Teesport. Koratia 20 te Curagao verwacht. Korovina 18 te Miri. Krebsia 19 te Teesport. Laarderkerk 19 v Bahrein n Suez. Laga 18 v Londen n. Bayonne. Leersum 19 te Port Sudan verwacht. Liberty Bell pass. 18 Pantellaria n. Port Said. Loppersum pass. 18 Key West n Marnelloyd 18 v. PapeeVnAucWand Merwelloyd 18 te Hongkong. Minos 18 V. Amsterdam n. Helsinki Mitra pass. 18 Finisterre n. Curacao Mississippilioyd 18 v. Cristobal n. Nèw Orleans Mohammed Reza Shah pass. 18 Aden n. Suez Naess Lion pass. 18 The Brothers n Rastanura Naess Tiger pass. 18 Kreta n. Banias Neder-Eems 18 v Akaba n. Djibouti. Ootmarsum 18 v. Galveston n. Cristobal. Parthenon 19 te Amsterdam. Pericles pass. 18 San Miguel n. Curacao. Polydorus 19 te Rejang River verwacht Prins Alexander 18 le Hamburg Prins Casimir 18 v. Rotterdam n. Le Havre. Prins Maurits pass. 18 Lizard n. Rochester Prins der Nederlanden 19 te Port of Spain Prms Hendrik 18 v. Londen n. R'dam Prins Willem George Frederik pass 18 Bizerta naar La Valetta. Prins Willem II 18 te Antwerpen Prins Willem V 19 te Rotterdam. Prinses Margriet 19 te Le Havre, Radja 18 v Zanzibar n. Mombasa. Reza Shah The Great 18 Malta gepass. n. L'end Riouw pass. 18 Dover n Bremen Ruys 18 v. Manilla n. Kobe. Rijnkerk 18 te Rotterdam. Saloum 18 v. Caen n. Duinkerken. Sarpedon 19 te Philadelphia Scheldelloyd pass 18 Ceylon, 2 te Singap verw Schelpwijk 18 v Stockholm n Gefle Schielloyd 18 v Rotterdam te Londen. Seinelloyd 18 v. Alexandrië n Hamburg Sepia pass. 18 Comoro ell. n Landsend. Slamat pass. 18 eLixoes n. Marseille/Sydney. Stad Dordrecht 18 v. Ceuta n Amsterdam Stad Maassluis 18 dwars Lissabon n. Reggio. Statendam 19 v New York n. San Juan. Stentor 18 dwars Pantellaria n. Hamburg. Steven 19 et Rotterdam. Straat Bali 19 te Vitoria Straat Singapore 20 te Melbourne verwacht. Telamon 18 te Fort de France. Theron 20 te Ciudad Bolivar verwacht. Thuredreeht 18 v. Ceuta n. Rio de Janeiro. Tjimenteng 18 v. Lorenco Marques n. Durban. Triton 19 te Santo Domingo Tweelingen pass. 18 Ouessant n. Vigo. Van WaerwijcR 18 v. Shanghai n. Hongkong. Viana 19 te Rotterdam. Waikelo 19 te Dubai verwacht. Waterland 19 te Bahia. Wieldrecht 19 te Cartagena. Witmarsum 19 te New Orleans. Woensdrecht 18 v Banias n Gibraltar. Wonosobo 18 c.h" an t« Zamboangi verwacht (conservatieven) weer in handen te heb ben genomen. Zes maanden geleden werd Duchet als secretaris-generaal van de par- tijd met klem verzocht een tijd vakantie te willen gaan nemen vanwege zijn extre mistische opvattingen en activiteiten met betrekking tot de Algerijnse politiek van president De Gaulle, welke hij, als zijnde liberaal, meende te moeten afwijzen. Duchet was ook een der voormannen van het Comité van Vincennes, dat on langs door de regering ontbonden werd. Duchet zegt in zijn proclamatie, dat hij zich niet langer afzijdig kon houden van een partij, die hij van de eerste steen af had opgericht en tot zovele overwinningen wist te voeren. Hij verklaart verder, dat hij in het bijzonder tot deze stap gekomen was, toen de oud-minister van Financiën, Antoine Pinay, erevoorzitter van de con servatieven, zich nadrukkelijk van de eco nomische politiek van de regering van De Gaulle had gedistantieerd. Tenslotte maakt Duchet bekend tegen half januari van het volgende jaar een speciaal congres van de partij te willen bijeen roepen. Pinay en Reynaud tegen Als antwoord op de proclamatie van Duchet heeft Pinay, in een eigen commu niqué, verklaard niets met dit initiatief uitstaande te hebben. Pinay herinnert er aan, dat een congres slechts door een par tijbestuur kan worden samengeroepen. Ook oud-premier Paul Reynaud heeft zich nadrukkelijk tegen de ambities van Duchet uitgesproken. In politieke kringen te Parijs wordt nu verwacht, dat door Duchets greep naar de macht een splitsing tussen rechts-extre- mistische en meer liberale elementen in de partij der onafhankelijken op korte ter mijn wel onvermijdelijk zal blijken. Jacques Soustelle opgedoken (Reuter-UPI) Jacques Soustelle, de gewezen gaullistische minister die in bal lingschap ging na de militaire staatsgreep van april in Algerije, is maandag na ze ven maanden in Parijs opgedoken. Op een geheime persconferentie in een hotel, slechts enkele blokken van het Elysée, gaf hij opnieuw blijk van misnoegen over het gaullistische beleid. Hij zei dat er hoege naamd geen kans is dat een overeenkomst tussen Frankrijk en de Algerijnse opstan delingenleiders ooit kan worden uitge voerd. De Europese bevolking èn een aanzien lijk deel van de mohammedanen in Alge rije, zo zei hij, zijn terecht bevreesd door Frankrijk aan verschrikkelijke wraak- maatregelen te worden overgeleverd en hebben hun verdediging in eigen hand ge nomen. In antwoord op een vraag zei Soustel le: „misschien zal ik u nog eens ontmoe ten, maar ik houd van reizen en heb re den omdat te doen." Hij verklaarde geen lid te zijn van de illegale „organisatie van het geheime leger" (O.A.S.). Soustelle pleit te voor een ..nationale verzoening tegen het fascisme en tegen de politiek van opge ven (van Algerije)". Voor zover bekend is er geen arresta tiebevel tegen Soustelle uitgevaardigd. Hij zei van mening te zijn dat het huidige be wind in Frankrijk „fascistisch" aan het worden was. Soustelle liet verschillende malen het woord „verzet" vallen wanneer hij sprak over de oppositie die hij in Frankrijk hoopte te voeren. Hij verklaar de dat de linkervleugel in Frankrijk tac tische zowel als strategische fouten heeft gemaakt door geen grotere actie te onder nemen om „het huidige verval van het de mocratische bewind" te voorkomen. De Gaulle spreekt President De Gaulle zal op 29 december voor radio en televisie zijn oudejaars- boodschap tot de natie uitspreken. Blijkens cijfers uitgegeven door de Brit se „Chamber of Commerce" is in novem ber de in de wereldscheepvaart opgeleg de tonnage opnieuw kleiner geworden. Aan het eind van die maand lagen 258 sche pen, in totaal 2,16 miljoen ton, op nonac- tief. Dit kwam neer op twee percent van de zeehandelsvloot van de wereld. Een jaar eerder waren de cijfers respectieve lijk 4.73 en 3,59 miljoen. Vooral de tan kers zijn meer in de vaart gekomen, hoe wel nog vier percent van de vloot was op gelegd aan het eind van november. Met 158 schepen, totaal 1,59 miljoen ton, wa ren negen schepen minder opgelegd. De verbetering in tonnage gedurende novem ber was 105.000. Er lagen nog 100 sche pen bestemd voor droge lading, in totaal 569.542 ton. werkloos. In deze sector, was de verbetering 39.000 ton. DIRECTEURSBENOEMING „NEDERLANDEN VAN 1845" Met ingang van 1 Januari is tot directeur Be noemd van de n.v. Assurantie Maatschappij De Nederlanden van 1845" in Den Haag jhr mr N J Westpalm van Hoorn van Burgh, tot dusver adjunct-directeur van deze maatschappij. vaarthoek was het zeer rustig. Merendeels werden er in deze sector geringe koers verliezen waargenomen. Van de leidende cultures werd Delimij. ruim 1,lager geadviseerd. In de staatsfondsenhoek vielen geen afwijkingen van enige be tekenis te constateren. De handel was er zeer kalm. Boeke Huidekoper van 238 1. op 236 1.; Figee van 219 op 2101/2; Spaarnestad van 865 op 855. VERHANDELDE FONDSEN 15 dec. 18 dec. Totaal 469 463 Hoger 170 (36,2°/o) 129 (27,8%) Lager 190 (40,5°/o) 215(46,4%) Gelijk 109 (23,3%) 119 (25,8%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot A.K.U Kon. Olie126—128,80 ƒ126,—1 Philips 958968 958 1 Unilever f 184,50—194,50 ƒ184,501 Hoogovens 758 gl761 gl 758 1 VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U388 gb—390 Kon. Olie125 gb-125,50 125,20 Philips 950—955 952 Unilever 184,50 gb186 186,50 Hoogovens 760 758 Vorige slotkoers A'dam Rubber H.V.A A.K.U Deli Mij Hoogovens Philips Gem. Bez. Unilever Dordtsche Petr. K. Ned. Petr. Mij. Holl. Am. Lijn K.L.M K.N.S.M Ned. Stoomv. Mij. Ommeren, Phs. v. Scheepv. Un. Ned. Interunie Robeco Unitas Ver. Bezit v. 1894 Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank. Albert Heijn Amstel Brouwerij Berkei's Patent Bols Bührmann Papier Fokker Ford Gelder Kon. Pap. Gist Spir.f. Kon. Van der Heem Heineken's Bier Hoogenbosch Sch. Indola Kon. Zout-Ketjen Muller Nat. Bezit Ned. Kabelfabr. Philips Pref Sikkens Groep Stokvis Thomassen Dr. Ver. Machinefabr. Wessanen Wilton Fijenoord Zwanenberg-Org. Billiton Mij. II Aluminium Ltd. American Motors Anaconda Bethlehem Steel. Cities Service.... General Motors Kennecott Copper Republic Steel Shell Oil U.S Steel 109% 123% 395% f 143,50 767 968 192,90 5795/4 128,5u 145% 60,50 189 158 325% 150% 230,- 255,50 515,— 144,50 393 340 385 330 713 545 1 298 789 701 432 765 356 404% 322% 584 292 510 1065 510 568 284V< 917 250 659 249 389V. 290 1015 490 27 18& 50% 42% 54K 5618/i« 82 60 39»/4 80 74 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) Dê slotkoersen op de New Yorkse beur zen waren gisteren gemengd. De handel was matig actief. Alcoa viel op onder de blauwgerönde waarden met een koersstij ging van ruim 3,5 dollar. Owens-Illinois en Johns-Manville stegen ieder iets meer dan een dollar. American Telephone, General Electric, General Foods en Union Carbide gingen 1 of meer dollar omlaag. De omzet bedroeg 3.810.000 aandelen. Van in totaal 1307 verhandelde fondsen werden er 416 hoger en 657 lager genoteerd. Het industriegemiddelde kwam van 729,40 op 727,71; dat van spoorwegen van 143.91 op 143,11 en dat van openbare nuts bedrijven van 132,93 op 132,03. (UPI) Tijdens de maandag in Middelburg ge houden algemene vergadering van de Zeeuwse Landbouwmaatschappij, heeft de voorzitter, ir. M. A. Geuze, medegedeeld dat het dagelijks bestuur tijdens de be stuursvergadering, die aan deze algeme ne vergadering voorafging, zich ernstig heeft beziggehouden met het in het leven roepen van een bietencontingen- tering. In verband met de huidige onze kerheid over de E.E.G. wil men nog niet direkt tot een contingenteringsregeling overgaan. Men acht het thans niet ver standig beperkende maatregelen in te voe ren. Ir. Geuze zette uiteen, dat een bieten- contingentering noodzakelijk is door de jaarlijkse grote suikeroverschotten. In 1960 bedroeg dit overschot 170.000 ton bo ven de nationale consumptie van 480.000 ton. Overigens kon het grootste gedeelte van dit suikeroverschot nog worden afge zet op de buitenlandse markt. De oogst 1961 noemde spreker redelijk; de produk tie ligt boven het normale gemiddelde. Het suikeroverschot wordt echter ge raamd op 110.000 ton. Een bietencontingen- tering achtte ir. Geuze zeer ingrijpend, doch daartegenover staat, zo meende hij, dat de bietenteelt voor het zuidwestelijk deel van ons land van zeer grote beteke nis is, terwijl men bij de suikerproduktie voor 1962 rekening moet houden met de deelneming aan deze produktie door de nieuwe IJsselmeerpolders.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 15