Soekarno's bevel: Spoedige mobilisatie ter „bevrijding" van Nieuw-Guinea Aankondiging van militaire acties bleef achterwege HET WEER h O.Tfi.9aittun$a Georganiseerd Overleg niet akkoord met de regeringsvoorstellen Portugese troepen in Goa geven zich over Veiligheidsraad komt niet tot een uitspraak HAZENBERG Opluchting in Hollandia SF Telegram van de R.-K. bisschoppen Staakt-het-vuren in Katanga Regering neemt nu zelfstandig de salarisbesluiten Ex-onderdirecteur A'damsche Bank vrijgesproken BOOT meubelen Jtfik koffers éee MORRIS "èeforeifou êuy! 47e JAARGANG NUMMER 40 DINSDAG 19 DECEMBER 1961 BOOT Bankstellenshow bij TASSEN BX0UX REGEN- EN TWEEDJASSEN Stijging van temperatuur ROOMBOTERKER5TKRANS of HAZELNOOTTAART met kerstidee In de krant van heden: Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Doorschrijfboekhoudingen Het woord is aan KIP in roomboter gebraden 2.25 IJSTAARTEN v.aƒ2.00 M. KOELE MIJ Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN - IJ MÜIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije JIV.'Sf.W. N DJAKARTA (Reuter) President Soekarno heeft dinsdag het Indonesische volk bevolen de Indonesische vlag in West-Nieuw-Gninea te hijsen en de Nederlandse plannen om een Papoea-staat in te stellen te verijdelen. Soekarno zei voorts dat er spoedig een algemene mobilisatie zal komen met het doel West-Irian te bevrijden. De Indonesische president sprak op een massabijeen komst in Djokjakarta. Na zijn rede liet hij zijn bevel voorlezen, waarvan de officiële vertaling luidt: „Ik, president van de republiek Indonesië en opper bevelhebber van de centrale organisatie, die belast is met de bevrijding van West-Irian en liet verijdelen van de oogmerken der Nederlanders aldaar, heb de gewapende macht gelast, om zich te allen tijde gereed te houden, indien ik op een later tijdstip ertoe mocht besluiten, uitvoering te geven aan de taak en de plicht om West-Irian te bevrijden van de ketens van het Nederlandse kolonia lisme. En aangezien de Nederlanders blijven volharden in het voortzetten van hun kolonialisme in ons vaderland, draag ik alle Indonesiërs ook die welke wonen in West-Irian op, mijn bevelen uit te voeren". Na de toespraak van Soekarno maakte de Indonesische luchtmacht bekend, dat zij van plan is het luchtruim boven de Molukken en rond West-Nieuw-Guinea voor alle lucht verkeer gesloten te verklaren. Toen Soekarno zich naar het podium be- ;af, was hij gekleed in een khaki uniform vol onderscheidingstekenen. Hij begon zijn .laatste bevel" met een overzicht van de Indonesische „worstelingen voor de vrij heid" en zei: „Wij zijn geboren in de vlam van de revolutie en zullen blijven vechten tot ons gehele land vrij is. Wij zijn geen natie van bedelaars, maar een natie van vechters, die zich hebben gebaad in vlam men sedert 1945". Onder het gehoor van president Soekar no bevonden zich 30 ministers, 42 ambas sadeurs en gezanten en zijn drie chefs van staven. Gewapende politieagenten en mili tairen bewaarden de orde onder de met vlaggen zwaaiende menigte. Soekarno bedankte de landen die Indone- sië's aanspraken op Nieuw-Guinea steun den, maar in het bijzonder de socialisti sche (communistische). Soekarno zei vol gens UPI dat sommige kringen crifiek had den geuit op Indonesië's vriendschap met deze landen. „Maar zij steunen ons nu een maal en daar zijn we dankbaar voor", al dus de Indonesische president tot zijn en thousiaste gehoor. „Wij hebben altijd ge vochten voor onze onafhankelijkheid en vrijheid", zei de president. „Wij kregen dit niet cadeau. Wij zijn een strijdvaardige natie en hebben altijd blootgestaan aan critiek." Soekarno zei, dat Nederland in 1948 be sloten had Indonesië de onafhankelijkheid te geven. „Maar wat is er gebeurd", vroeg hij. „Het is gebleken dat het een grote leugen van de Nederlanders was, omdat zij weigerden West-Irian op 27 de cember 1950 terug te geven." Niettemin hebben wij onze strijd in de Verenigde Na ties voortgezet. Maar men ondersteunt daar het Nederlandse kolonialisme." Soekarno vervolgde met te zeggen dat Indonesië dit had verwacht omdat „slechts een deel van de vertegenwoordigers in de V.N. werkelijk vertegenwoordigers van het volk zijn." Advertentie Seder! 1349 Gierstraat 52 - 54 56 Haarlem de grootste speciaalzaak in meubelen Tentoonstelling PASTOE - 1962 vrij entree 918 uur. DE JAGER - Gr. Houtstr. hoek Raamvest BARTfLJORISSTR 16 HAARLEM Weekend-tassen en koffers voor de Kerst BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met plaatselijk lichte regen of ijzel en stijging van temperatuur tot om of iets boven het vriespunt. Aanvanke lijk in het zuiden van het land nog weinig bewolking en lichte tot matige vorst. Overwegend zwakke wind, draaiend naar noordelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee ,Wij hebben reeds onze politieke con frontatie met de Nederlanders gehad", zei hij, „Het resultaat was, dat de Nederlan ders hun toevlucht namen tot de list, het volk van West-Irian zelfbeschikkingsrecht te geven." Soekarno zei dat hij de enige instructie, die hij zijn minister van Buitenlandse Za ken, Soebandrio, had gegeven voor het de bat in de V.N. over Westelijk Nieuw-Gui nea was geweest het voorstel van minis ter Luns te doen verwerpen. Soekarno vervolgde: „Na het ondermij nen van Luns' voorstel werden de Neder landers niet bescheidener in hun houding. Zij gaven opdracht de Papoea-vlag in West-Irian te hijsen en een Papoea-staat te stichten. De president verklaarde: „Wij kennen slechts één gebied, Indonesië, één vlag en één nationaal volkslied. Ik vraag thans de ambassadeurs hier: Wat moet ik doen? Wat moet Indonesië doen? Wij hebben geen andere keus dan tot actie over Ie gaan. Dus ik geef nu mijn bevel de Indo nesische vlag in West-Irian te hijsen." Soekarno gewaagde met geen enkel woord over de actie van India tegen Goa of over Portugees Timor. Volgens waarnemers in Indonesië is Soekarno's „Hijs de roodwitte vlag"-order een vrijbrief voor on-officiële of hal'f of ficiële aanvallen op West-Papoea. Deze waarnemers waren verrast over het feit, dat de president in zijn toespraak niet ver der gegaan is. Omdat aan de toespraak zo- ve,l publiciteit was voorafgegaan en door de aanval van India op de Portugese en claves hadden velen verondersteld, dat Soekarno een begin der vijandelijkheden tegen West-Papoea zou aankondigen. HOLANDIA (UPI) De directeur van Binnenlandse Zaken te Hollandia heeft vandaag gezegd, dat de officiële gouverne mentsreactie op de rede van president Soekarno van Indonesië pas gegeven kan worden als de volledige tekst van die rede bekend is. Dr. Veldkamp kon ook geen commentaar geven op de houding van de Europese be volking op het eiland. De laatste dagen was vooral in Hollan dia de spanning sterk gestegen. De inval van de Indische troepen in Goa werd uiter aard druk besproken, hetgeen de spanning slechts deed toenemen. Velen waren over tuigd van een Indonesische inval in Nieuw Guinea. Men vroeg zich af: „Waar moeten wij naar toe" en „heeft het gouvernement eigenlijk wel maatregelen genomen? Waar om merken wij daar dan niets van?" De rede van president Soekarno veroor zaakte voorlopig een duidelijke opluchting. In vele gezinnen had men slapeloze nach ten gehad. De rooms-katholieke bisschoppen van Nederland hebben aan de minister-presi dent, prof. De Quay, en aan president Soekarno van Indonesië een telegram ge zonden van de volgende inhoud: „De bisschoppen van Nederland, in hun jaarlijkse decembervergadering bij een te Utrecht, doen een dringend be roep op de Nederlandse en op de Indo nesische regering om met alle bereid willigheid te streven door middel van een open en vertrouwvol gesprek van al le betrokkenen naar een vreedzame oplossing van het geschil om Nieuw-Gui nea. (West-Irian). Zij spreken het ver trouwen uit dat deze wederzijdse bereid heid de grondslag zal kunnen vormen voor toekomstige goede verhoudingen tussen de betrokken volken. Zij menen dat het niet op de weg van de kerk ligt in deze een bejoaalde oplossing te sug gereren of voor te staan, maar zij bid den God dat hij met zijn wijsheid de leiders van de betrokken volken mag helpen de juiste weg naar een duurza me en vredelievende oplossing te vin den". Advertentie BESTELT UW bij TELEFOON 6479 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Bintenlands nieuws 3, 49 Weg en Wiel4 Onder Ons5 Uit stad en omgeving 57, 9 In de Vishal en op zee7 Langs sluizen en havens9 Kunst.11 Kerkelijk Leven 11 Horen en Zien 11 Panda en andere beeldverhalen.13 Feuilleton 13 Economisch nieuws15 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Sport 17 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Advertentie NEW YORK (UPI) - De UNO heeft toegestemd in een staakt het vuren in' Katanga, voor de duur van de onder handelingen tussen de premier van de centrale Kongolese regering Cyrille Adoula, en de premier van Katanga Moi- se Tsjombe. De UNO-troepen behouden zich echter het recht voor uit zelfver dediging te handelen. Tsjombe zelf is vanmorgen om twintig minuten voor acht (plaatselijke tijd) van het vliegveld Ndola in Noord-Rhodesië vertrokken naar Kitona voor een bespreking met Adoula. Tsjombe werd vergezeld door Edmund Gullion, president Kennedy's ambassadeur in Leopoldstad. Kitona is een door Nigeriaanse UNO-soldaten be waakte basis aan de mond van de Kongo-rivier. Spaak beschuldigt Twee Saab-straaljagers van het Zweed se contingent en Indische pantserwagens hebben maandag verscheidene aanvallen gedaan op de installaties van de Union G r o ck Wie een ander kan laten lachen, moet bedenken dat hij niet een vertrooster doch een afleider is. Minière aan de zuidkant van Elisabeth- sta-d alsmede op het Lido Hotel en het Leo pold II Hotel. Volgens de UNO zijn ze een burcht van blanke huursoldaten, die de posities van het politieleger onder vuur nemen. Volgens andere berichten waren de hotels echter vol vrouwen en kinderen. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken Paul-Henri Spaak, heeft de politie macht-van de UNO er gisteren van be schuldigd, dat ze zich in Katanga laat verleiden tot represaillemaatregelen. Hij vroeg aan secretaris-generaal Oe Thant om de passie waarmee werd opgetreden te kalmeren. Generaal Sean McKeown, bevelhebber van het UNO-leger in Kongo, heeft intus sen opdracht gegeven een diepgaand on derzoek in te stellen naar de waarheid van de berichten dat Ethiopische soldaten woningen zouden hebben geplunderd en Europeanen vermoord bij hun jacht op sluipschutters. Eventuele schuldigen zullen streng worden gestraft. Het Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken, dat oorspronkelijk gisterochtend bijeen gekomen zou zijn, is eerst om twee uur op het ministerie van Binnenlandse Zaken begonnen met een vergadering, die bedoeld was om de salarisregeling voor overheidsdienaren voor het jaar 1962 vast te leggen. De regering heeft zoals reeds gemeld voorstellen tot salarisverhoging ingediend, die varieerden van 5,2 percent tot veertig percent. Daar echter omtrent de regeringsvoorstellen geen overeenstem ming kon worden bereikt met de meerderheid der centrales, is de vergadering (die meer dan viereneenhalf uur heeft geduurd) uiteengegaan zonder dot definitieve be sluiten te zijn gekomen. De regering zal nu dus zelf tot het nemen van besluiten overgaan. Er is in het georganiseerd overleg en daarbuiten reeds sedert jaren gesteld, dat het startniveau van de ambtenaren salarissen te laag ligt. Een percentuele vooruitgang van lonen en salarissen zou daarom met zich brengen, dat de sala rissen der laagst bezoldigde ambtenaren naar verhouding steeds lager kwamen te liggen. Zonder rekening te houden met de stij ging van de welvaart in het algemeen is een berekening opgezet aangaande ambte naren-salarissen in 1961, op basis van de koopkracht van 1928. De realiteit van dit uitgangspunt schijnt minister Toxopeus te hebben ingezien en van regeringszijde werden dan ook voor stellen gedaan, die daarmede rekening hielden. Schrijvers en schrijvers-A, in het algemeen dus de laagst bezoldigde amb tenaren, zouden naar koopkracht bij aanvaarding van de regeringsvoorstellen in hun salariëring over een hogere koop kracht beschikt hebben dan zij in 1928 had den gedaan. Er zijn voorstellen gedaan, die een al gemene verhoging voor het gehele over heidspersoneel bedoelden van 5.2 percent. Daarin was voor de laagst bezoldigde werklieden een „vloer" gevonden, gelijk aan de salarisverhoging voor salarisgroep drie. Dit betekent dus dat ook de lagere loongroepen zullen worden opgetrokken tot minstens 80,- per week. Deze verhoging zou gelden voor de periode van een jaar. De regering kwam met meer voorstel len en wilde de salarissen van hooglera ren verhogen met dertig percent en die van secretarissen-generaal en directeuren- generaal met veertig percent, teneinde ze enigszins in overeenstemming te brengen met die voor overeenkomstige beroepen. Over de salariëring van politie- en be lastingambtenaren, evenals van de „mar ge-bezitters" bij het onderwijs, zou de be spreking kunnen worden voortgezet. NEW DELHI-NEW YORK (Reuter en UPI) De Portugese troepen in Goa hebben zich overgegeven en de Indische militaire operatie in dit gebied is vol tooid, zo is vanochtend in een officiële Indische bekendmaking meegedeeld. Een woordvoerder van het Indische mi nisterie van Verdediging had eerder bekendgemaakt, dat Indische troepen de hoofdstad van Goa, Pandgim, na hevige gevechten en aanhoudende bombarde menten, waren binnengerukt en dat an dere Indische militaire eenheden de Portugese enclaves Damao en Dioe vol ledig in handen hebben. De Indiërs zouden door Goanese partisanen zijn gesteund. De Veiligheidsraad" heeft voorts gister avond een door Ceylon, Liberie en Egypte ingediende ontwerp-resolutie, waarin de Portugese klacht over agressie door India werd verworpen, niet aanvaard. Behal ve de drie landen, die de resolutie had- den ingediend, stemde alleen de Sovjet- Unie voor. Zeven leden onthielden zich van stemming. Bij de stemming over een door de vier westelijke landenieden van de Raad Amerika, Engeland, Frank rijk en Turkije ingediende resolutie was de stemverhouding juist omgekeerd. De Sovjet-Uniet torpedeerde het weste lijke voorstel echter met haar 99ste veto. In de resolutie was formeel een staakt het vuren in Goa voorgesteld, alsmede het terugtrekken van de Indische troepen uit dit gebied en de twee andere Portuge se enclaves op de westkust van India. De bemiddeling van secretaris-generaal Oe Thant in het geschil werd gevraagd. De Indische gedelegeerde, Jha, ver wierp de Amerikaanse resolutie als on werkelijk. Hij vond dat ze neerkwam op stilzwijgende goedkeuring van kolonialisme en voortduring van het Portugese kolonia lisme in India. Na de stemmingen ver klaarde de Amerikaanse vertegenwoordi ger Stevenson, dat de Verenigde Staten zich beraden over nieuwe stappen en zich het recht voorbehouden een nieuwe bijeen komst van de Veiligheidsraad te vragen op elke tijdstip dat hun daarvoor geschikt voorkomt. Stevenson had tevoren gesproken van „een zeer belangrijk ogenblik voor de UNO". „Het nieuws uit Goa is alarme rend en de Raad heeft de dringende plicht in het belang van de internationale vrede en veiligheid op te treden. Allen bij de Volkenorganisatie hebben veel aan India te danken. Weinig landen hebben meer voor de organisatie gedaan en geen enkel heeft geweldloosheid actiever voorge staan", zo had de Amerikaanse afgevaar digde gezegd. Stevenson noemde daarbij premier Nehroe een vriend en „apostel van de geweldloosheid". „Dit alles maakt het Indische optreden in de Portugese enclaves des te moeilijker te begrijpen en te ondersteunen Ook de Brit Sir Patrick Dean betreurde het Indische gewapende ingrijpen en sprak zich uit voor staking der vijande lijkheden, onderhandelingen en terugtrek king der Indische troepen. Valerian Zorin (Sovjet-Unie) eiste dat tegen Portugal sancties worden toegepast om dit land te dwingen tot het vrij laten van de gebie den onder het koloniale juk. Dit moet de raad doen, verklaarde hij. „De raad moet spreken over schending door Portu gal van de UNO-verklaring over onafhan kelijkheid voor gekoloniseerde volken en gebieden. Wanneer Portugal tienduizenden mensen in Angola, West-Afrika, uitroeit, veroordelen de Verenigde Staten en Enge land dat land niet. Zij noemen dit niet agressie en zij stellen niet voor dat er een einde komt aan het Portugese vuren of dat de Portugese strijdkrachten uit An gola worden teruggetrokken. Ook spreken zij niet over geweld in Libanon, Cuba, Tu nesië en de Dominicaanse republiek." De Liberiaan dr. Nathan Barnes noemde de Portugese bewering dat de enclaves deel uitmaken van Portugal een „fictie". De afgevaardigden van Egypte en Ceylon na men eenzelfde standpunt in. (Vervolg op pag. 3 onder Capitulatie) Een extra-verhoging van de salarissen werd voorgesteld voor de maandloners, voor zover daarover in de centrale com missie overleg wordt gepleegd. Deze zou variëren van acht percent aan de voet tot twintig percent voor hen. die de rang van hoofdadministrateur hebben. Deze verho ging zou worden bereikt in vier fasen, zo dat de hoogste niveaus per 1 januari 1965 zouden zijn bereikt. Daarnaast was de re gering in beginsel bereid tot een verbete ring van de ploegentoeslag en de over- werkregeling. Aangaande de voorstellen werd echter, zoals gezegd, geen overeenstemming be reikt met de meerderheid van de centra les in het Georganiseerd Overleg. Twee centrales gingen met de voorstellen ak koord, echter onder voorwaarde, dat op een later tijdstip een nader onderzoek zou worden ingesteld naar de „trend" van de algemene loonsverhoging en dat in de loop van de voorgestelde driejarige periode een onderzoek zou worden ingesteld naar een betere structuur in het bezoldigingsbe sluit. Het overleg inzake de voorstellen voor het belastingpersoneel zal heden worden voortgezet. De twee centrales, die bereid waren de voorstellen van de regering te aanvaar den, zijn het Ambtenarencentrum en de Centrale voor Hogere Ambtenaren. Dit zijn, zo deelde men van deze zijde verder mede, de kleinste van de vijf centrales, die aan het Georganiseerd Overleg deel nemen. Tegen de regeringsvoorstellen wa ren de drie samenwerkende centrales, de Algemene Centrale van Overheidsperso neel (ACOP), de Rooms-Katholie- ke Centrale van Overheidspersoneel (R.K.C.O.P.) en de Christelijke Centrale van Overheidspersoneel (C.C.O.P.). Het Gerechtshof in Amsterdam heeft hedenmorgen de 48-jarige ex-onderdirec teur van de Amsterdamsche Bank T. H. uit Bussum volledig vrijgesproken van de hem ten laste gelegde twee gevallen van verduistering in dienstbetrekking (resp. 2(4 miljoen en 150.000) en een geval van oplichting in vereniging met de So- cratesdirecteur Den B. 500.000). Zoals gemeld werd H. veertien dagen geleden na het driedaagse proces voor het gerechtshof op verzoek van zijn raads man direct op vrije voeten gesteld, hoe wel de procureur generaal een gvangenis- straf van vijftien maanden had geëist. Hij achtte zowel de verduistering in dienst betrekking als de oplichting in vereniging bewezen. H. heeft elf maanden in voor arrest gezeten. Advertentie VERWEN U ZELF met de feestdagen KENNEMER AUTOMATIEK Velserduinweg 19 - Tel. 8402 Vroegtijdig bestellen s.v.p.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1