Brief van Soekarno aan president Kennedy HENSEN Capitulatie Soekarno steunt Nehroe Adenauer bepleit contact met Moskou over kwestie Berlijn (Sr Wereldnieuws r Costuums mat vest WERKTRUIEN SPORTTRUIEN REPUBLIQUE FRANCAISE Van dag tot dag Speculeert Indonesische president nog op bemiddeling van de V.S. Overleden Duits generaal spioneerde voor Russen Cl Stalinist Tsjervenkov vice-premier af Rennedy zwaar verkouden van zijn reis terug raatótoel ƒ144.- tot ƒ184— KOOT PIANO'S DINSDAG 19 DECEMBER 1961 3 even natuurlijk PAARLAARSTEEG I PAQUEPOT FRANCE S' ■Mo Nieuwe Franse postzegels Zal Indonesië het Indische voorbeeld volgen Zegeparade in Bombay Oostduitse ambassadeur terug uit Albanië Uitstel kan leiden tot westelijke onenigheid Prinses Margarets zoon in Buckingham Palace gedoopt &p de i Elias ZIJLWEG 57 - HAARLEM IBACH-PIANO'S Het „laatste bevel" voor de verovering van Westelijk Nieuw-Guinea, dat president Soekarnö volgens de aankondigingen van zijn propaganda-apparaat vandaag had zul len geven, blijkt achteraf toch maar een vóórlaatste bevel te zijn geworden. Want de Indonesische president heeft in dat be vel de gewapende macht gelast, zich „te allen tijde" gereed te houden voor het ge val dat hij „op een later tijdstip" ertoe mocht besluiten, het sein tot de aanval te geven. Dat betekent dus, dat de Nederlandse regering opnieuw nog wat tijd krijgt voor het ondernemen van pogingen om tot een vreedzame oplossing van het conflict te komen. Zal onze regering van dat respijt een nuttig gebruik maken en dus nu linea recta aansturen op een rechtstreeks en vruchtdragend gesprek met de Indone siërs? Zulk een gesprek wordt door hoe langer hoe grotere groepen van het Neder landse volk gewenst en minister-president De Quay heeft op 8 december jl. verklaard dat zijn regering „te allen tijde bereid blijft", de kwestie met Indonesië te be spreken. Het is duidelijk, dat het moment daartoe nu wel gekomen is. Hier en daar (en wellicht ook in Den Haag) zou de reactie op het uitblijven van een werkelijk „laatste" bevel kunnen zijn: „Zie je wel? Soekarno durft tóch niet!" Een dergelijke reactie zou voor al als die ook bij Buitenlandse Zaken veld zou winnen zeer betreurenswaardig zijn, want ze zou neerkomen op eenzelfde soort van verblinding als waaraan de Por tugese politiek ten opzichte van India ja renlang heeft geleden. Voor Soekarno is het opschorten van zijn „laatste bevel", waarschijnlijk niet zo zeer een kwestie van niet-durven als van nogmaals willen proberen het doel langs vreedzame weg te bereiken, waarbij het sabelgekletter dan moet dienen om de druk op Nederland nog te vergroten. Dit wil echter geenszins zeggen dat het nu ook verder wel bij loos sabelgekletter zal blijven. De kans is integendeel groot dat Soekarno door het (slechte) voorbeeld van Nehroe zal worden aangemoedigd om in Nieuw-Guinea toch maar toe te slaan als Nederland blijft weigeren te onderhan delen. Hij zal zich daarbij ook „moreel" gesteund voelen door de gisteren op nieuw gebleken onmacht van de UNO- Veiligheidsraad om gezag te doen gelden als het er om gaat, agressie te verhinde ren of zelfs maar tot stilstand te bren gen. De Veiligheidsraad slaagde er giste ren niet in, de aanval van India op de Por tugese kolonies te veroordelen, nog veel minder een staakt-het-vuren te bevelen. Misschien heeft Soekarno even willen af wachten hoe het debat in de Veiligheids raad zou lopen en dan zal hij nu wel tot de conclusie zijn gekomen, dat hij van die kant niets te vrezen heeft bij een eventue le gewapende aanval op Nieuw-Guinea: als de neutralistische leden van die Raad hem de hand niet boven het hoofd houden dan zal de Sovjet-Unie dat wel doen. De Nederlandse regering, die vroeger wel eens het vermoeden heeft gewekt, dat zij vertrouwt op de Veiligheidsraad om oorlogshandelingen van Indonesië tegen Nederland te verhinderen, mag het debat over Goa in die Raad wel grondig bestu deren. Zij zal dan ongetwijfeld tot het in zicht komen, dat wij in geval van Indo nesische agressie tegen Nieuw-Guinea op generlei steun van de Veiligheidsraad, of van de Verenigde Naties in het alge meen, mogen rekenen. WASHINGTON (Reuter en AFP) - President Soekarno heeft geantwoord op de brief van Kennedy van enkele dagen geleden, waarin de Amerikaanse presi dent hem verzocht geen geweld te ge bruiken ter oplossing van het geschil over Nieuw-Guinea. Het antwoord van Soekarno werd in Washington overhan digd aan de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, door de Indonesische ambassadeur in de Ver enigde Staten, Zain. President Kennedy, die te Palm Beach in Florida verblijft, werd onmiddellijk van de inhoud van de brief op de hoogte gesteld. Advertentie Advertentie ZO JUIST ONTVANGEN in grijs en blauw. Ook voor corpulente maten. Gen. Cronjéstraat 40 - 44 - Tel. 54679 met rol kraag en ritssluiting vanaf 21.25 met ronde en V-hals sportieve strepen en multi-colour tinten jongensmaten vanaf 11.90 herenmaten vanaf 20.85 voor de grootste keus BONN (DPA) Bij het ondrzoek naar vier gevallen van spionage in het West- duitse leger is gebleken dat Edgar Feuch- tinger, die in de oorlog luitenant-generaal bij de Duitse weermacht was. in West- Duitsland voor de Russen heeft gespio neerd. Feuchtinger is vorig jaar gestor ven. Hij werd tijdens de oorlog wegens ham steren in de bezette gebieden gedegra deerd. Na de oorlog bekleedde hij een in dustriële functie. Hij ging toen als spion samenwerken met een kameraad uit de oor log, luitenant-kolonel von Hinkeldey, die bij het ministerie van defensie in Bonn werkte. Hinkeldey is enkele dagen geleden gearresteerd. In Karlsruhe zijn twee arrestaties we gens hoogverraad officieel bevestigd. De beide mannen, wier namen niet bekend zijn gemaakt, werden gearresteerd in hun woonplaats Lendringsen dichtbij Menden in Noord-Duitsland. Zij zouden met Oost- Duitsland betrekkingen van zeer verrader lijke aard hebben onderhouden. Het zijn een vertegenwoordiger en een kantoorbe diende. Uit diplomatieke bron in Washington wordt vernomen dat Soekarno Kennedy heeft laten weten, dat Indonesië genood zaakt zal zijn geweld te gebruiken, omdat het niet lijdzaam kan blijven toezien ter wijl Nederland maatregelen neemt om een onafhankelijke regering in West-Nieuw- Guinea „Indonesisch gebied" te ves tigen. Indonesische functionarissen in Wash ington hebben verklaard, dat president Soekarno in zijn boodschap aan president Kennedy geen enkele tijdslimiet had ge noemd bij zijn verklaring dat wanneer dat noodzakelijk zou zijn, geweld zou wor den gebruikt om West-Nieuw-Guinea te „bevrijden". Zij zeiden dat hij ook een be roep had gedaan op diplomatieke actie van de V.S. Volgens deze functionarissen houdt de brief van Soekarno ongeveer het volgende in: „Als verantwoordelijke organen en be langhebbende partijen geen oplossing tot stand willen of kunnen brengen, wat blijft er dan over?". Waarnemers in Washington geloven dat president Soekarno zich indirect tot de V.S. richt door blijkbaar nog de mogelijk heid open te laten dat diplomatieke stap pen op het laatste ogenblik de kwestie zouden kunnen oplossen. Er werd geopperd dat de rede bedoeld was als dramatische druk op de V.S. die al geheel in beslag genomen worden door de botsingen in Kongo en Goa, om aan de zijde van Djakarta tussenbeide te komen om het voor de derde keer uitbreken van vijandelijkheden te voorkomen. In Washington gelooft men dat presi dent Soekarno zijn opdracht aan de Indo nesische strijdkrachten hangende een ver dere briefwisseling met president Kenne dy zou aanhouden. Amerikaanse functionarissen zijn ech ter teleurgesteld over de toenemende ern stige mogelijkheid van een „tweede Goa" in het geschil over Nieuw-Guinea. Zij er kennen dat de kans op strijd tussen bei de landen naderbij is gekomen. Maar enige opluchting was in Washington merkbaar nu president Soekarno geen opdracht gaf tot een onmiddellijke aanval en alleen ver klaard heeft dat een opdracht tot algemene mobilisatie „spoedig" zou worden gegeven. Zijn rede was de eerste duidelijke wenk dat Indonesië India zou volgen in het ge bruik van militaire macht om zijn terri toriale aanspraak ten opzichte van een Europese macht te steunen. POSTESS CHAMPIONNAT5 OU HONDE CHAMPIONNATS DU MONDE t&E SKi CHAMÖM1X I S>@2 CHAMöNiX D£ SKi Drie nieuwe Franse postzegels, welke in januari in omloop zullen komen. Boven: Twee postzegels, welke van 29 januari af zullen worden verkocht ter gelegenheid van de wereldkampioen schappen skiën, die in februari in Chamoni x zullen worden gehouden. „Afdaling" (links) dertig centimes, „Slaom" (rechts) vijftig. Deze zegels zijn getekend en gegraveerd door Pier re Gandon. Onder: Een zegel van der tig centimes gewijd aan de nieuwe oceaan-reus „France", welke van 12 januari af zal worden verkocht. Teke ning en graveerwerk zijn van Hertenberger. (Vervolg van pag. I') De vertegenwoordiger van nationalist tisch China, dr. Tsjang, merkte op, dat weliswaar geen enkel Aziatisch land vol komen onsympathiek tegenover India kan staan, doch dat het gebruik van geweld een schok is. Hevig verzet In Nieuw Delhi is vanmorgen officieel bekendgemaakt dat Damao en Dioe pas na een zwaar vuurgevecht zijn gevallen. Het Indische leger moest de luchtmacht en de marine te hulp roepen om het zwa re Portugese vuur ter hoogte van Sur.it tot zwijgen te brengen, aldus de bekend making. Er werd geen melding gemaakt van verliezen. Ook in Centraal-Goa heb ben de Portugezen zich hevig verzet. Eerdere officiële berichten uit Bombay meldden dat Marmagoa, de belangrijkste haven die de Portugezen in Goa was over gebleven, door de Indiërs was ingenomen. Een Portugees fregat vyas ter hoogte van de haven van Karwar verlaten door zijn bemanning, na een vuurgevecht met een Indische oorlogsbodem. De Indiërs had den vijftig Portugese soldaten, Europese zowel als Goanese, gevangen genomen. Van officiële zijde in New Delhi is nog bekend gemaakt dat Krisna Menon, de ministre van Verdediging van India, onmiddellijk naar New York zal reizen. Zijn besluit zou onverwacht zijn genomen en wordt in verband gebracht met de scherpe veroordeling door de westerse landen in de Veiligheidsraad van de Indi sche actie in Goa. Volgens de Egyptische pers zal de Suez- kanaalmaatsehappij niet toestaan, dat Por tugese schepen met versterkingen voor Goa het kanaal passeren. LISSABON (UPI) Maandagavond laat en vanochtend vroeg is in Portugal voorts op grote schaal gedemonstreerd te gen India's aanval op de Portugese encla ves. In de hoofdstad Lissabon verzamel den zich zestigduizend mensen, die baden en Nehroe uitjouwden. Zij riepen „Leve Portugal" en „Weg met Nehroe". Officië le persoonlijkheden hielden redevoeringen. Vervolgens trok men in processie naar de stedelijke kathedraal. DJAKARTA (UPI) De Indonesische regering heeft India haar volle steun ge geven wat de actie tegen Goa betreft en gezegd: „Er kan- geen compromis met het kolonialisme zijn". Voorts liet de regering doorschemeren, dat zij een soortgelijke stap zou onderne men tegen Nederlands Nieuw-Guinea, ten zij Nederland daar hef gezag zou opgeven. In een officiële verklaring van het minis terie van Buitenlandse Zaken te Djakar ta werd gezegd: „Wij hebben alle sym pathie voor het Indische volk en de re gering bij hun actie in de overgebleven enclaves van Portugees kolonialisme in India. Wij zijn ons ten volle bewust, dat India gedwongen was geweld te gebrui ken". Waarnemers 5n de hoofdstad van de Ma- leise federatie zijn van mening dat de In dische invasie de Indonesische president, Soekarno, er toe zal brengen een gelijk soortige actie tegen Nederlands Nieuw- Guinea te qndernemen. Het lot van Portu gees Timor zou er ook bij betrokken kun nen worden, aldus de zegslieden. Onze correspondent in Washington meldt, dat in zogenaamde koloniale ge vallen het voor het westen heel moeilijk is in de UNO-Assemblee een meerderheid van tweederden te verwerven, die voor aanvaarding van resoluties noodzakelijk is. De communisten stemmen in zulke ge val altijd mee met de Afro-Aziatische sta ten en deze combinatie levert al spoedig een minderheid van een derde, die nodig is om een resolutie te blokkeren. Men zal zich een dergelijke situatie herinneren uit de debatten over de kwestie Nieuw-Guinea toen geen enkele resolutie, die Indonesië niet zinde, een kans maakte. Het lijkt daarom weinig zin te hebben dat de As semblee nu de Veiligheidsraad geen uit spraak heeft kunnen doen, zich gaat be moeien met India's agressie tegen Goa en de andere Portugese enclaves. Zou Soekar no het voorbeeld van Nehroe volgen, dan zou de Veiligheidsraad bovendien even Nationalisten uit Goa hebben te Bom bay in India een „overwinningsmars" gehouden, waarbij lof werd toege zwaaid aan de Indische troepen. machteloos kunnen blijken als thans. In donesië zou naar alle waarschijnlijkheid eveneens op een Russisch veto kunnen rekenen. Ook van de Assemblee zou Ner derland, naar het zich laat aanzien, niet voldoende steun kunnen verwachten. Een groot deel van de Amerikaanse pers wijst intussen eveneens op de mogelijkheid dat Soekarno Nehroe's voorbeeld zal vol gen en tot een aanval op Nieuw-Guinea zal overgaan. De New York Times schrijft aan het slot van een hoofdartikel over Goa: in het geval van Nieuw-Guinea hebben de Neder landers wijselijk beloofd eruit te trekken en de Papoea's over hun eigen politieke toekomst te laten beslissen. Dat betekent dat zij het recht hebben om te beslissen over een samengaan met Indonesië. Op deze basis behoort een vreedzame rege ling van deze kwestie zeker mogelijk te zijn. LONDEN (Reuter) Dr. Vulko Tsjer venkov is door de Bulgaarse Nationale vergadering ontheven van zijn functie van vice-premier, zo meldt het Bulgaarse nieuwsbureau. Tsjervenkov was in Stalins tijd premier en leider van de partij. Hij werd wel „de kleine Stalin" genoemd. In april 1956, tijdens de actie van het Kremlin tegen het stalinisme, werd hij tot vice-premier gedegradeerd. Nog enige tijd daarna oefende hij achter de schermen grote in vloed uit, maar na 1958 werd weinig meer over hem vernomen. Tsjervenkov, die 61 jaar is, is vorige maand al uit het partijbestuur gestoten wegens zijn beleid in de stalinistische pe riode. BERLIJN (Reuter) Oost-Duitsland heeft besloten zijn ambassadeur uit Al banië terug te roepen en zal Albanië ver zoeken hetzelfde te doen met zijn am bassadeur in Berlijn, zo meldt het Oost duitse nieuwsbureau ADN. ADN voegt hieraan toe, dat Oost-Duits land de omvang van zijn ambassade in Tirana zal beperken. Aan Albanië zal worden gevraagd dat ook te doen met de ambassade in Berlijn. In de plaats van de ambassadeur zal een zaakgelas tigde worden benoemd. De Oostduitse stap volgt op het ver breken van de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Albanië. De Oostduitse regering verklaart dat beperkende maat regelen, door Albanië genomen, een nor male diplomatieke activiteit onmogelijk maken. Zij beschuldigt Albanië van een lastercampagne tegen sommige commu nistische landen. BONN (UPI) Een verder uitstel van de hervatting van westelijke diplomatieke contacten met Rusland over de kwestie Berlijn zou wellicht kunnen leiden tot on enigheid in het Westen, zo heeft dr. Ade nauer verklaard. De 85-jarige bondskan selier, die sprak op een vergadering van de christen-democratische persvereniging meent dat de sonderende gesprekken op diplomatiek niveau in Moskou moeten worden voortgezet. Op het ogenblik hopen de Russen een wig te drijven in de westelijke alliantie. De reeks dreigementen die onlangs tegen de Scandinavische landen werd geuit en de eis inzake de uitlevering van de voor zitter van de militaire commissie van de NAVO, de Westduitse generaal Adolf Heu- singer, leveren hiervoor het bewijs, aldus Adenauer. Een blijvende oplossing van het vraag- PALM BEACH (Florida) (AFP-UPI) President Kennedy lijdt aan een zware hoofdverkoudheid. Daarom heeft hij maan dag besloten op de terugweg van zijn be zoeken aan Venezuela en Columbia een dag over te blijven bij zijn vader te Palm Beach in Florida, alvorens naar Washing ton terug te keren. Donderdag moet de president zich naar Bermuda begeven voor een gedachtenwis- seling met premier Macmillan van Groot- Brittannië. De Britse regeringsleider zal de kerstdagen met de Kennedy's door brengen. De artsen van de president hebben mee gedeeld dat Kennedy grotendeels is gene zen, en in staat om vandaag door te rei- zeVi naar "Washington. Kennedy werd maandagavond onderzocht door kapitein George IjSurkley, de marine-arts die aan het Witte Huis is verbonden, en dr. Wil liam Y. Sayad, een oor-neus- en keelarts uit Palm Beach. Kennedy heeft eind vori ge week een bezoek gebracht aan Porto Rico, Venezuela en Columbia. stuk Berlijn, vervolgde hij, is slechts mo gelijk indien Duitsland werd herenigd. De hereniging van Duitsland kan slechts tot stand komen indien de spanningen op de wereld afnemen. De Berlijnse crisis, zo zei hij, kon ech ter niet voortduren hangende de hereni ging van Duitsland. Volgens Adenauer is president De Gaul le eveneens voorstander van een confe rentie over Berlijn, op voorwaarde ech ter, dat tevoren voorzichtig voelhorens zouden worden uitgestoken op diplomatiek niveau, teneinde aan de weet te komen of een dergelijke conferentie opportuun zou zijn. De Westduitse minister van Buitenland se Zaken, Gerhard Schroder, zal woens dag aan de vaste commissie voor Buiten landse Zaken van de Bondsdag rapport uitbrengen over de NAVO en andere ministeriële besprekingen die verleden week in Parijs waren gevoerd. De Ameri kaanse ambassadeur in Bonn, Walter C. Dowling, heeft gisteravond een bezoek aan Adenauer gebracht. Dowling zal vanavond naar Berlijn gaan en daar tot 27 decem ber blijven. LONDEN (UPI) Vanmorgen is in de muziekzaal van Buckingham Palace in Londen de zoon gedoopt van Lord Snow- don en prinses Margaret, David Albert Charles, burggraaf Linley, vijfde in de rij van troonopvolgers. De aartsbisschop van Canterbury dr. Arthur Ramsey deed hem met water uit de Jordaan opnemen onder de doopleden van de Kerk van Engeland Het koor van de Chapel Royal zong tijdens de plechtigheid. De doop geschiedde onder toenemende critiek op prinses Margaret en Antony Armstrong-Jones, dat zij hun 15.000 pond sterling per jaar niet verdienen. Lord Altrincham schreef in de Manchester Guardian, dat de graaf en de prinses in aanmerking komen voor afstand van hun rechten, omdat ze hun salaris niet verdienen. Eenheid van tegendelen DE GROOTSTE Westduitse deelstaat Noordrijnland-Westfalen heeft een aantal gegevens gepubliceerd over leefgewoonten van arbeiders en employés. De arbeider geeft meer geld aan eten uit, maar minder aan huur. Hij eet meer stevige kost, zoals vlees, worst, kaas en margarine, waartegenover de employés meer melk, boter, eieren en kwark ver orberen. In 1960 gaven de arbeiders voorts meer geld uit aan huisraad, televisietoe stellen en koelkasten. Hierbij moet men echter bedenken dat de salarissen van de employés hen al langer in staat stelden dergelijke goederen aan te schaffen. Voorts bleek dat de arbeiders minder geld uitge ven aan kleding, vakantie, reizen en ont spanning. Zij geven echter meer uit aan sport, foto-artikelen en de toto. Ook aan genotmiddelen geven de arbeiders flink geld uit. Vooral bier, brandewijn en ta baksartikelen mogen zich in hun sympa thie verheugen. Employés geven de voor keur aan wijn en koffie. Tot zover de N oordrijnlands-W estfaalse gegevens. N u ik. Nu ik over de leefgewoonten van direc teuren van gloeilampenfabrieken, margari nedito's, grote banken, kunstzijdefabrieken en oliemaatschappijen in Nederland en beroemde stukjesschrijvers (hierna te noe men: b.s.s.). De b.s.s. geeft meer geld uit aan ge schenken voor schalkse dames, maar min der aan kaviaar. Hij eet meer droptoffees, maar de door snee-directeur speelt beter golf en eet min der kwark en nierbroodjes. De b.s.s. drinkt meer koppen koffie in de morgen, waartegenover staat dat de di recteur gemiddeld drieduizend maal meer tantième toucheert. In I960, gaf de b.s.s. meer geld uit aan kauwgom, apenoten, draaimolens, sigaret ten en pepermuntstokken. De b.s.s. was (in 1960) beter gekleed dan de directeur, had minder rekening te houden met zijn status, zijn prestige, zijn aandeelhouders en de accountantsdienst der belastingen, doch speelde minder polo, biljart te paard, va banque en op. De b.s.s. houdt zich beter dan de direc teur op de hoogte van poëzie en proza, bezoekt meer kleine kroegjes, is eerder geneigd zijn plicht te verzaken ten behoe ve van het romantisch avontuur, besteedt minder aan auto's, meer aan bioscoopjes minder aan diners met zijn afnemers, doch (daarentegen) weer meer aan fris dranken, trams, bussen, treinen en sjokola- dehagelslag. De b.s.s. heeft meer tijd om het leven te leven, doch minder om met staatshoof den te praten, meer om niets te doen, doch minder om over zaken te praten. Kortom: beide categorieën vormen een eenheid van tegendelen, die in het maat schappelijk bestel niet gemist kan worden. Zij zijn beide in hun compenserende wer king noodzakelijk voor de gezonde func tionering van dit bestel. Wat de b.s.s. de gemeenschap aan geestelijke waarden schenkt, dat schenkt de directeur aan ma teriële dito's. Beiden houden zij het even wicht in stand. Derhalve: Lang leve de b.s.s.! en Lang leve de directeur! Tot heil van arbeider en employé. Advertentie Ruime keuze In moderne modellen, w.o. de zo vermaarde Achtergebleven? De Indonesische ambassa deur in Rome, Tenky Mohammed Hady Tajeb, heeft de Italiaanse politie in ken nis gesteld van de verdwijning van sie raden van zijn vrouw tot een bedrag van ongeveer 150.000 gulden. Volgens Itali aanse dagbladen was de diefstal al een maand geleden ontdekt, maar het am bassadeursechtpaar had aanvankelijk een particulier detective in de arm ge nomen om publiciteit te vermijden. Spionage. In Zurich zijn een Zwitser en een vrouw aangehouden op beschuldi ging van spionage voor Oost-Duitsland, zo is maandag te Bern bekendgemaakt. De man zou begin 1960 in Oost-Duitsland zijn gearresteerd wegens het bezit van buitenlandse bladen en het maken van beledigende opmerkingen over het Oost duitse bewind. Hij zou met vervolging bedreigd zijn als hij niet voor de Oost duitse geheime dienst zou gaan werken. Titov naar Indonesië. President Soekarno heeft bekendgemaakt dat de Russische ruimtevaarder Titov een uitnodiging heeft aanvaard om in het nieuwe jaar Indonesië te bezoeken. Zware regenval. Tengevolge van zware re genval hebben verscheidene honderden gezinnen in de Amerikaanse staten Mis sissippi en Alabama maandagochtend hun woningen moeten verlaten, omdat deze bedreigd werden door overstromin gen. Huiszoeking. Zuidafrikaanse rechercheurs hebben maandag in Durban de huizen doorzocht van leden van vakbonden en het verboden Nationale Afrikaanse Con gres. Ze zochten naar documenten en ont plofbaar materiaal. Ook in Johannesburg werden huiszoekingen verricht bij blan ken en negers. De actie stond in ver band met de bomaanslagen van het af gelopen weekeinde. „Sociale sanering" In de Zuidvietnamese nationale vergadering zal deze week een wetsontwerp op de „sociale sanering' worden behandeld. Het ontwerp stelt geldboetes en gevangenisstraffen voor or het roken en drinken door jeugdige per sonen en op „dansen waarbij de partner^ elkaar omvatten". Het wetsvoorstel w> voorts straffen gesteld zien „voor beifh partijen" op prostitutie en op het ver spreiden en publiceren van valse gerueh ten over het particuliere leven van an deren. Dit geldt ook voor de pers.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3