Obstructie bij het opsporen en berechten van vroegere nazi's Zowel de magistratuur als de politie lauwhartig PIJN OF GRIEP! Chefarine 4" Dr. Servatius wil verlenging van de beroepstermijn WEC EN WIEL DE BOVAC-CLAUSULE kOSRAM „Assurantie steunt onderzoek" UW WERKEZEL... Socialistisch congres in België over federalisme Alle negerarrestanten in Albany deze week vrij? Wenen is verontwaardigd over de grafschennis DINSDAG 19 DECEMBER 1961 4 De hele dag voor U in de weer. Al Uw kleine transport (tot 300 kg per keer) vooreen beetje benzine en een mini mum aan andere kosten. Wat 'n gemakzo'n „werkezel" voor Uw zaak! DE VOLAUTOMATISCHE DAF PICK-UP Vlakke laadvloer 1.17x1.42 m, nuttig laadvermogen laadbak 300 kg. Lever baar met 600 cc - 22 pk of 750 cc - 30 pk motor. Open laadbak of laadbak met huif (tegen meerprijs). Breng vaart in Uw bedrijf met de DAF Pick-Up! EHPMPMH COUPON jUiüïHülüIrUl aiaiaiHiHiaiaraiEiiBligliHiHiBjfBiiBiiSlEligliE PICK-UP T^-r-y r f <~r-m h F e~ 6 geneesmiddelen in één tablet verenigd, ondersteunen eikaars werking en doen werkelijk wonde ren tegen pijn en griep. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen Chefarine „4" gebruiken, want één der middelen dient om de maag te beschermen. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET 427 gevangenen beloven godsvrede van 60 dagen Joodse wijsgeer Martin Buber dringt aan op gratie Kennedy's in Portorico NAAIMACHINES electr. in koffer 225.- GROTE HOUTSTRAAT 181 - HAARLEM Washington stuurt Sovjet nota over Heusinger terug Oostduitse artsen moeten uit Kongo terugkeren Onderzoek naar politieke achtergrond van de daad (Van onze correspondent) BONN Tijdens een bijeenkomst in de Evangelische Academie van het Westfaal- se dorp Loccum heeft dr. Barbara Just- Dahlmann, officier van Justitie bij de kinderrechtbank in Mannheim, een slag op het aambeeld nazi-misdadigers gege ven, die doordreunt door de hele Wcst- duitse samenleving. Dr. Just vertelde op de bijeenkomst, die speciaal was gewijd aan het onderwerp politieke processen, over haar tijdelijke werkzaamheden in de Zentrale Ludwigsburg, die belast is met het procesrijp maken van nazi-misda den. De gruwelijkste moordenaars leven vaak ais keurige burgers in de bondsre publiek, aldus mevrouw Just. Zo werd pas kortgeleden een hotelhouder uit Dussel- dorp gearresteerd, die eens een sadisti sche kampcommandant was die zijn hond erop had afgericht de gevangenen door gruwelijke verminkingen te doden. De man bezat een foto-album over zijn car rière als kampcommandant, waarop hij Advertentie Vanaf f 3975r ef fabriek incl. verwarming. 140 dealers in Nederland, Stuur mij zonder enige verplichting uitvoe rige Inlichtingen over de DAF-Pick-Up. Naam: Plaats: In open envelop zenden aan: DAF - c Eindhoven, Frankeren als drukwerk. 3 VAN DOORNE'S AUTOMOBIELFABRIEK N.V. EINDHOVEN TEL. 04900-62062 (Van onze correspondent) BRUSSEL Het congres van de Bel gische socialistische partij op zaterdag en zondag heeft weinig nieuws gebracht. Par tijvoorzitter Collard heeft in een bijna twe uren durende rede de actuele problemen de revue laten passeren. De belangrijkste zijn, zoals ook aan het slot van het con gres in een conclusie is vastgelegd: a. de partij stelt vast, dat de eerste re sultaten van de huidige regeringscoali tie bemoedigend zijn en dat zij vertrou wen stelt in de socialistische ministers. b. zij blijft gekant tegen het oprichten van een tweede ministerie van Nationale Op voeding. c. in februari zal een nieuw congres wor den gehouden over de Waals-Vlaamse verhoudingen en het federalisme. De aankondiging van dit congres, na dat de voorzitter een dringend beroep op de aanhangers van André Renard had ge daan in de schoot van de partij naar een oplossing te zoeken, heeft van de zijde van de Waalse federalisten wel enig protest uitgelokt. Zij verweten Collard, dat hij hun voor een voldongen feit stelde. Het congres sprak zijn vertrouwen uit in het beleid van minister Spaak en-de ove rige socialistische ministers in een resolu tie die werd aangenomen met 885 tegen 92 stemmen en 23 onthoudingen, waarin eveneens wordt aangedrongen op het be reiken van een oplossing van de Waals- Vlaamse vraagstukken binnen de partij door onderhandelingen. Met 782 tegen 211 stemmen werd een voorstel verworpen om aan te dringen op verlaging van de Belgische defensiebegroting. de woorden: „De mooiste jaren van mijn leven" had geschreven. Kortgeleden was elders in West-Duits- land een kinderarts werkzaam, die eens als leider van een SS-eenheid een heel Joods dorp uitmoordde „ter meerdere glo rie van'de Führer". Een andere SS-er schoot eigenhandig op een dag vijftig Joodse kinderen in Krakau dood, die hij daartoe eerst door de moeders op een vuilnisbak liet leggen. De naam van de man is bekend, aldus mevrouw Just, maar hij loopt vrij rond. Onthutsend Bijna nog onthutsender dan haar berich ten over de in Ludwigsburg geregistreer de gruwelen, die men langzamerhand wel kent, waren haar mededelingen over de moeilijkheden, die men bij de opsporing en berechting van de nazi-misdadigers te overwinnen heeft. Als men er oudere po litiemannen op af stuurt bereikt men meestal niets, zo vertelde zij, omdat deze mensen allen zelf boter op het hoofd heb ben. Hetzelfde is het geval met vele offi cieren van justitie en rechters. Zo was tot voor kort de man, die bedacht hoe men Joden via de uitlaatgassen van vrachtauto's kon doden en ook aanwijzin gen gaf hoe dit het meest effectief kon gebeuren, hoofd van de afdeling politie in het ministerie van Binnenlandse Zaken van een der Westduitse deelstaten. Op vallend is de lankmoedigheid, waarmee rechters optreden tegen nazi-misdadigers. Een man, die bekende de verantwoorde lijkheid te hebben voor het doden van twaalfduizend mensen, werd op een borg som van 12.000 mark vrijgelaten. Cynisch zei mevrouw Just: als het personeel van de Zentrale in Ludwigsburg eens een uur vrij heeft, rekent men de straffen van de nazi's na. Het resultaat is dan meestal: tien minuten gevangenisstraf voor een moord. Haar referaat eindigde met de vraag aan de aanwezigen: wat kunnen wij doen opdat met zekerheid deze dingen niet nog eens gebeuren? Een vraag, die niemand bleek exact te kunnen beantwoorden. Door de rede van mevrouw Just en de in sommige kranten uitgebreide verslagen ervan, is een discussie ontstaan, die steeds wijdere kringen maakt. V erantwoordelijkheid Oud-procureur-generaal Güdel en Bauer, de procureur-generaal in Frankfort, heb ben al gezegd dat de solidariteit van rech ters uit het Derde Rijk met nazi-misda digers inderdaad een veel voorkomend en ernstig verschijnsel is. Maar, aldus dr. Bauer, onze onderzoekingen gaan steeds voort en vele heren zullen nog eens raar opkijken. Daarbij dacht hij kennelijk aan de kwestie van Hitiers euthanasie-program- ma, die actueel is geworden door de bin nenkort te verwachten berechting van de leider van dit programma, dr. Heyde, alias Sawade. Heyde is van plan te zijner verdediging aan te voeren dat het eutha- nasie-programma, dat voorzag in het do den met injecties van krankzinnigen en ongeneeslijk zieken, op een conferentie m 1941, in aanwezigheid van staatssecreta ris Schellenberg, aan alle toenmalige pre sidenten van gerechtshoven en procu reurs-generaal is voorgelegd. Niemand verhief bij die gelegenheid zijn stem te gen het programma. Professor Heyde zegt nu dat hij, als juridische leek, na de ze bijeenkomst toch het recht had te den ken dat het euthanasie-programma onmo gelijk in strijd met het recht kon zijn. Alle nog levende deelnemers aan de con ferentie zullen nu echter worden vervolgd, zo bevestigde dr. Bauer, ook al beroepen dezen zich op het feit dat hun hoogste col lega, president van het Rijksgerechtshof Bumke niets tegen het euthanasie-pro gramma in bracht, zodat zij daardoor wel moesten mee gaan. Dit argument kan niet gelden, aldus Bauer, omdat in deze kwes tie iedereen zijn eigen menselijke en juri dische verantwoordelijkheid had. In Berlijn wordt een proces voorbereid tegen zes ex-SS-officieren, die ervan wor den beschuldigd in oktober 1941 in het ge bied van Wilna-Witebsk elfduizend Joden te hebben vermoord. De voornaamste verdachte is de 56-jari- ge ex-kolonel van de SS, dr. Alfred Filbert, die directeur was van een bankfiliaal in West-Berlijn. toen hij drie jaar geleden ge arresteerd werd. Beschuldigd van mede plichtigheid aan moord zijn: de 51-jarige „Regierungsrat" Gerhard Schneider; de 53-jarige Bodo Stuck, die politiecommissa ris in Hannover was toen hij werd aange houden; de 61-jarige Wilhelm Greiffenber- ger uit Beieren; de 52-jarige Konrad Fie- big en de 48-jarige Heinrich Tunnert, die op het ogenblik van zijn arrestatie secre taris van de Kamer van Koophandel in Ol denburg was. (UPI) In de straten van de Noord- beierse stad Kronach zijn vlugschriften ge vonden waarin werd bepleit om Rudolf Hess vrij te laten uit de Spandau-gevange- nis te Berlijn. De pamfletten waren onder tekend door de Viking-jeugd. Deze groep komt niet voor op de lijst van jeugdorgani saties die in West-Duitsland zijn toege staan. Hess die nauw met Hitier heeft samengewerkt, is in Neurenberg tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld. Advertentie Vier middelen in één tablet doen wonderen zonder de maag van streek te maken I z Advertentie Glazen buisje 20 tabletten f 0,80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.50 ALBANY (Georgia) (UPI) Het ge meentebestuur van Albany in de Ameri kaanse staat Georgia zal de 427 gevan gen gezette negers voor Kerstmis vrijla ten. De negers hebben toegestemd in op schorting van hun betogingen voor de duur van zestig dagen. Er zijn aanwijzingen dat de negers niet zullen worden vervolgd, als ze hun pro testen laten voor wat ze zijn. Ds. Martin Luther King jr., leider van de beweging der negers, heeft gezegd dat in Albany de vraagstukken van de rassenscheiding verre van opgelost zijn, maar dat men op de goede weg is. Negers die verleden week in Baton Rouge (Louisiana) werden gearresteerd wegens betogingen hebben maandag de hongerstaking opgegeven waarmee ze za terdagmiddag waren begonnen. Driehon derd negers en een handvol blanken heb ben maandag geprobeerd een mars te ondernemen naar het regeringsgebouw van de staat Louisina in New Orleans, uit protest tegen de massale arrestatie van verleden week in Baton Rouge. De politie arresteerde een aantal betogers en verspreidde de rest. KEULEN (Reuter-AFP) Eichmanns advocaat, dr. Servatius heeft te Keulen meegedeeld, dat hij tussen Kerstmis en nieuwjaar naar Jeruzalem zal vliegen om een stuk in te dienen met in het kort de gronden voor het beroep. Bij die gelegen heid wil hij verzoeken, de termijn voor het indienen van het uitgebreide beroeps schrift te verlengen. Normaal is de ter mijn twee weken. In tegenstelling tot eer dere berichten heeft Adolf Eichmann te gen zijn doodvonnis pas zondag beroep la ten aantekenen. De beschuldigde is naar een dodencel in Ramle, halverwege Jeru zalem en Tel Aviv overgebracht. Zijn bur gerkleding is vervangen door het rode ge vangenispak der terdoodveroordeelden. Dr. Servatius zei dat hij het vonnis in eerste §anleg zal aanvechten op het punt van de competentie van de Israëlische rechtbank. Ook zal hij de kwestie van Eichmanns ontvoering uit Argentinië ter sprake brengen, terwijl hij voorts mogelijk op enkele punten van het proces zal in gaan. De Westduitse verdediger van Eichmann deelde mee, dat de 80.000 mark die de Israëlische regering voor de verdediging beschikbaar heeft gesteld, zelfs niet vol doende is voor het dekken van de onkos ten. Hij hoopt dat de Westduitse regering van haar weigering om in de kosten van Eichmanns verdediging bij te dragen, zal terugkomen of dat de israelische regering toestemming zal verlenen voor de publika- tie van Eichmanns gedenkschriften ter be kostiging van de verdediging van zijn cliënt. Volgens Israelische bladen werkt Eichmann op het ogenblik aan zijn levens geschiedenis. President Ben Zwi van Israel heeft in Tel Aviv een groep Westduitsers en een Amerikaanse Jood ontvangen, die hem verzochten de doodstraf tegen Eichmann in levenslange gevangenisstraf te wijzigen. (UPI) In een aantal Israelische dag bladen zijn advertenties verschenen waar in wordt bepleit om Eichmann niet in Israel te begraven, omdat zijn stoffelijk overschot de Israelische aarde zou bezoe delen. De advertenties waren bekostigd door dr. Nahman Kirschner, een te Jeruzalem wonende arts die vroeger aan het hoofd stond van de Zuidafrikaanse Zionisten bond. In stad en land, zo meldt onze corres pondent, is het doodvonnis het gesprek van de dag. Kol Jisraeli, de Israe lische radio-omroep, zond deze slotzit- gesprek van de dag. Kol Jisraeli, de Is raelische radio-omroep, zond deze slotzit ting van het proces in haar geheel uit. Een beeld van de aankomst van het Amerikaanse presidentelijke echt paar Kennedy in San Juan, de hoofd stad van Porto Rico. Links: President Kennedy en zijn vrouw Jacqueline stappen uit hun vliegtuig. Rechts: Een enthousiaste menigte verwelkomde de president en zijn vrouw in de hoofd straat, de Calle Fotaleza. Talloos velen luisterden thuis of op het werk naar hetgeen zich in de rechtszaal voltrok. Vooral in de laatste weken waren hier in de pers en daarbuiten levendige gedachtenwisselingen aan de gang over de wenselijkheid van het opleggen van de doodstraf in het algemeen en over de vraag of een man als Eichmann al of niet tot deze straf diende te worden veroor deeld. Grote indruk maakte het bericht dat de beroemde Joodse wijsgeer, profes sor Martin Buber, inwoner van de Is raelische hoofdstad, zich opnieuw tegen deze straf had uitgesproken en bovendien had medegedeeld, dat hij, als het Hoog gerechtshof het doodvonnis tegen Eich mann mocht bevestigen, zich persoonlijk met een gratieverzoek tot de president van Israel zal wenden. Het Israelische volk is niet onder de in druk van Eichmanns pogingen om zich te rechtvaardigen. Daarvoor spreken de authentieke documenten en verklaringen méér dan honderd getuigen te duide lijke taal. De stukken en mededelingen hebben, naar de algemene opinie, glas helder in het licht gesteld, dat Eichmann met diep gewortelde nationaal-socialisti- sche overtuiging, fanatisme en dienstijver het bereik van de ontvangen bevelen verre overschreed. Sommigen menen, dat het Eichmann er om te doen is van zichzelf een martelaar te maken. Hoe het ook zij, het Eichmann-proces zal de Israeli's dit weekeinde volop gesprekstof geven. Advertentie WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse regering heeft de Russische nota over de Westduitse generaal Adolf Heusin ger niet aanvaard en aan het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken terug gezonden. De Sovjet-Unie verzocht de ar restatie en uitlevering van de generaal, die voorzitter is van de militaire commissie van de Noordatlantische Verdragsorganisa tie. Zij beschuldigde hem van oorlogsmis daden. Washington beschouwt de Russi sche nota als propaganda. BONN (DPA) Volgens te Bonn ont vangen berichten zijn alle in Kongo ver blijvende Oostduitse artsen naar hun land teruggeroepen, omdat daar een ernstig te kort aan doktoren heerst. Dit tekort zou een gevolg zijn van het uitwijken van tal rijke artsen naar het Westen. i: V :X.N De leden van de Bond van Automobiel, Garage- en Aanverwante Bedrijven trachten alle risico's, die aan de uitoefening van hun bedrijven zijn verbonden, af te wentelen op hun klanten. Dit geschiedt met behulp van de Bovag-clausule, luidende: „Bij aanvaarding van opdrachten tot stalling, verzorging, herstelling, berijden enz. van motorrijtuigen geldt steeds de conditie onzerzijds, dat wij voor diefstal, verlies, tenietgaan, beschadiging of welke schade ook, in geen enkel opzicht aansprakelijk zullen zijn, behalve voor zover blijkt van ernstige tekort koming van de bestuurder(s) der zaak persoonlijk en dat onze cliëntèle ons vrij waart tegen alle schade en aansprakelijkheid jegens derden" Volgens deze clausule zal de klant geen aanspraak kunnen maken op vergoeding van schade, ontstaan door een verkeerd verrichte reparatie of door een aanrijding bij een proefrit. Door het aan de Bovag-clausule verbonden vrijwaringsbeding kan de garagehouder de schadevergoeding, welke hij aan derden verschuldigd is, op de klant verhalen. Als een monteur een proefrit met een auto van een klant maakt en daarbij een voetganger op een voetgangersoversteekplaats aanrijdt en ernstig verwondt, zal het slachtoffer schadevergoeding kunnen eisen van de garagehouder als aansprakelijk werkgever. Krachtens het vrijwaringsbeding zal deze op zijn beurt verhaal kunnen nemen op de klant. De garagehouders zeggen, dat zij de Bovag-clausule niet kunnen missen, omdat hun risico's anders te groot zouden worden. Maar in kringen van automobilisten is de Bovag-clausule niet populair. Herhaaldelijk heeft men getracht aan de werking van de Bovag-clausule te ontkomen. Uit de rechtspraak is gebleken, dat de garagehouder in drie gevallen geen beroep op de clausule kan doen. De woorden van de clausule houden reeds in, dat de garagehouder geen beroep op haar kan doen, indien hij persoonlijk in ernstige mate tekort is geschoten. In de tweede plaats zal de clausule buiten toepassing moeten blijven, indien zij geen bestanddeel vormt van de overeenkomst, welke de garagehouder en zijn klant hebben gesloten. Tenslotte is het aan de clausule verbonden vrijwarings beding nietig, indien mocht blijken, dat het beding in strijd is met de goede zeden. Zo had een garagehouder zijn garage overgelaten aan het toezicht van een 13 a 14-jarige zoon. Deze verliet uit speelsheid zijn post. Een andere jongen maakte van de gelegenheid gebruik in de auto van een klant te stappen. Hij reed met de auto weg en veroorzaakte schade. Met een beroep op de Bovag-clausule weigerde de garagehouder de schade te vergoeden De kantonrechter te Rotterdam, die deze zaak te beoordelen kreeg, achtte de zorgeloze handelwijze van de garagehouder echter een zodanige ernstige tekort koming van de garagehouder persoonlijk, dat diens aansprakelijkheid niet door de Bovag-clausule kon worden opgeheven. Een eerste vereiste voor de rechtsgeldigheid van de clausule Is, dat zij een onderdeel vormt van de overeenkomst, welke de garagehouder en zijn klant hebben gesloten. Meestal stelt de garagehouder zich op het standpunt, dat de clausule een „bestendig gebruikelijk beding" is. Volgens het Burgerlijk Wetboek worden bestendig gebruikelijke bedingen stilzwijgend geacht in de overeenkomst te zijn begrepen, ofschoon zij daarbij niet zijn uitgedrukt. Ten einde te bevorderen, dat de clausule als een bestendig gebruikelijk beding zal worden aanvaard, heeft de Bovag haar leden verplicht het bekende Bovag- schild, waarop de volledige tekst van de clausule is weergegeven, in hun garages op een voor bezoekers zichtbare wijze aan te brengen. In een recent arrest heeft de Hoge Raad enkele normen gegeven, naar welke beoordeeld moet worden of de clausule in een bepaald geval kan gelden als een bestendig gebruikelijk beding. In het algemeen zal de omstandigheid, dat in een bepaalde bedrijfstak een belangrijke meerderheid der ondernemers gewoon is in de overeenkomsten met hun klanten een bepaald beding op te nemen, tot de conclusie mogen leiden, dat in die bedrijfstak zulk een beding als een bestendig gebruikelijk beding heeft te gelden. Maar anders is het, indien de tot die meerderheid behorende ondernemers dit beding slechts plegen te maken uit hoofde van hun lidmaatschap van een be paalde organisatie, welke dat beding aan zijn leden voorschrijft. In zo'n geval zal het beding slechts als een bestendig gebruikelijk beding voor de gehele be drijfstak mogen gelden, indien het gebruik van dat beding ook tot de buiten die organisatie staande ondernemers is doorgedrongen. Blijkt zulks niet, dan zal het desbetreffende beding alleen in de kring van de tot die organisatie behorende ondernemers als een bestendig gebruikelijk beding kunnen gelden. De Hoge Raad stelde daarbij nog als voorwaarde, dat de klant weet of kan weten, dat zijn wederpartij tot die organisatie behoort, en daardoor op de gelding van het beding bedacht kan zijn. Het in de clausule opgenomen vrijwaringsbeding belast de klant met een vrij waringsplicht voor de gevolgen van handelingen, waaraan hij part noch deel heeft. Tegenover deze plicht staat geen aanwijsbaar voordeel. De klant moet het beding vaak noodgedwongen aanvaarden, omdat hij anders niet geholpen wordt. Is het beding nu krachteloos wegens strijd met de goede zeden? De Hoge Raad heeft Beslist, dat deze vraag beantwoord moet worden aan de hand van de bij zondere omstandigheden van elk geval. Na deze uitspraak heeft het gerechtshof te 's-Hertogenbosch twee gevallen beoordeeld met verschillend resultaat In het eerste geval dekte de verzekering van de auto-eigenaar ook het risico van wettelijke aansprakelijkheid van de garagehouder en de monteur, toen laatst genoemde een ongeval veroorzaakte. Het vrijwaringsbeding legde dus niet een onevenredig zware verplichting op de auto-eigenaar, daar immers diens verzekeraar verplicht was aande garagehouder het bedrag te vergoeden, dat deze laatste aan het slachtoffer moest betalen. Op grond van deze bijzondere omsatndigheden be sliste het gerechtshof, dat het vrijwaringsbeding in het onderhavige geval niet als een beding in strijd met de goede zeden ter zijde mocht worden gesteld. In het tweede geval was de exploitant van een autobusdienst met een garage houder overeengekomen, dat deze een onklaar geworden autobus zou optakelen en naar de garage slepen ter reparatie, zulks met inachtneming van de Bovag- clausule. Voor de autobuseigenaar stond geen andere weg open, daar de betreffen de garagehouder de enige was in de omgeving, die over een takelwagen beschikte. Op weg naar de garage veroorzaakte de bestuurder van de takelwagen een aanrijding met een personenauto. De garagehouder werd aangesproken voor de schade aan de personenauto. Hij was verzekerd tegen wettelijke aansprakelijkheid en kon dus de schade door zijn verzekeraar laten vergoeden. Doch in plaats hiervan zocht hij krachtens de Bovag-clausule verhaal op de autobuseigenaar, die niet verzekerd was tegen de betreffende schade. Naar het oordeel van het gerechtshof maakte de garagehouder echter in de gegeven omstandigheden misbruik van zijn machtspositie. Het gerechtshof ver klaarde het vrijwaringsbeding nietig, als zijnde een overeenkomst met een on geoorloofde oorzaak, immers in strijd met de goede zeden en de openbare orde. Tydens een vergadering van de Nederlandse Vereniging van Automobiel assuradeuren, die onlangs in Scheveningen werd gehouden hebben de verzekeraars besloten bg de minister van Verkeer en Waterstaat instemming te betuigen met het door de A.N.W.B. ingediende plan tot bestudering van het vraagstuk van de verkeersonveiligheid. Het plan van de A.N.W.B. voorziet in de oprichting van een Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid. Verzekeraars hebben aan hun betuiging van instemming de bereidverklaring verbonden, om evenals de A.N.W.B., in de nieuwe Stichting een bedrag van vijftigduizend gulden by te dragen. Zoals bekend, krygt de Stichting Wetcnschappelgk Onderzoek Verkeersveilig heid, welke een onafhankelijke status zal hebben, tot taak, systematisch diep gaande wetenschappelijke onderzoekingen te verrichten en te laten verrichten op het gebied van de verkeersveiligheid. Dit onderzoek zal zowel de oorzaak van verkeersongevallen als de gedragingen van de weggebruikers omvatten. Het werk van de wetenschappelijke staf van de Stichting zal onder supervisie staan van een groep vooraanstaande personen uit de kring van overheid en bedrijfsleven. De A.N.W.B. heeft het plan uitgewerkt op verzoek van de minister van Verkeer en Waterstaat. Verzekeraars hebben steeds op het standpunt gestaan, dat op het gebied van de bevordering der verkeersveiligheid alleen de resultaten kunnen worden geboekt, wanneer alle beschikbare krachten worden gebundeld en alle initiatieven worden gecoördineerd. Zij handhaven dit standpunt en zien slechts heil in die initiatieven, welke aan deze voorwaarden voldoen. Verzekeraars beschouwen het thans door de A.N.W.B. ingediende plan als een zodanig initiatief, waaraan zg gaarne hun daadwerkeigke steun verlenen. Mr. C. A. baron Bentinck WENEN Zoals gisteren al uit Inns bruck werd gemeld is het de Oostenrijkse politie gelukt twee jongelui te arresteren, die op 21 november 48 grafstenen op een Joods kerkhof hebben omvergeworpen en geschonden. Het zijn de twee twintigjarige studenten in de medicijnen: Kuno Schraffl uit Bolzano, dus een Zuidtiroler, en Klaus Peter Porsche uit Bad Hall. Zij hebben toegegeven de daden te hebben gepleegd, maar ze verklaren, dat zij niet uit poli tieke overwegingen hebben gehandeld, doch onder invloed van sterke drank. De politie van Innsbruck staat echter sceptisch tegenover deze motivering. Het is wel zeker, dat de studenten met enkele collega's voor de daad een kroeg hebben bezocht, waar zij flink hebben gedronken en waar zij dan op het plan zouden zijn gekomen om een „streek uit te halen". Daarna zouden zij hebben ingebroken in een rooms-katholiek studentenhuis, waar ze twee kisten bier zouden hebben gesto len. Daarna zouden zij hun vandalenwerk hebben voortgezet. Deze verklaringen worden nog door de politie onderzocht. Hoe echter het onderzoek ook moge uit vallen, de publieke opinie in Oostenrijk eist voor deze daad een voorbeeldige straf, omdat juist door de dronkenschap de men taliteit van de studenten als antisemieten en neo-nazisten aan het licht is gekomen Het algemene studentenverbond in Oos tenrijk, waarbij zowel socialistische stu denten als ook aanhangers van de rooms- katholieke Volkspartij zijn aangesloten, heeft met verontwaardiging tegen deze daad geprotesteerd en heeft een nader on derzoek geëist inzake de politieke richting van de twee studentenverenigingen, waar aan de daders zijn verbonden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 4