k Weinig vooruitgang in het E.E.G.-landbouwoverleg TIP VAN BOOTZ UNO betreurt Russische houding in Hongarije BECKER NG Kerst- ree la me 10% KORTING Spaak acht plan-Fouchet duidelijk ontoereikend HOORTOESTELLEN GRATIS TV uw 3-in-1 drank handschoenen damesjaponnen rokken blouses vesten en jumpers kindervesten en -jumpers Ook Hongarije roept ambassadeur uit Albanië terug Portugese gouverneur van Goa wordt gerepatrieerd Europees Parlement wordt ongerust Eerste Kamer heeft belastingontwerpen aanvaard Geef toch Kennedy en Macmillan op de Bermuda's Stichter van brand in het circus bekent P. SCHOUTEN Na Kerstmis weer over leg tussen Parijs en Tunis DONDERDAG 21 DECEMBER 1961 13 Strijdtoneel in Goa f6.15 voor uw aperitief voor uw long-drink voor uw cocktail ERMUDA Cxeaaiis WWW I "terdia 1 tetfa1 ia1 ★stff op alle KOMT U EENS KIJKEN LANGE NIEUWSTRAAT (MARKTPLEIN) IJMUIDEN TELEFOON 5205 Alleen vrijdagavond tot 's avonds 9 uur geopend Toetreden van nieuwe leden kan het politieke aspect van de E.E.G. in gevaar brengen BONTEKOE - Heemstede - Spoorplein 4 met de feestdagen! BEL: 54806 v.a. 645.— Kastanjestraat 47 - Haarlem Telefoon 54806 BOEDAPEST (UPI) De Hongaarse re gering heeft woensdag de Albanese am bassadeur in Boedapoest, Edip Cuci, en diens handelsattaché Celo Cukall uitgewe zen, omdat ze vijandig propaganda-mate- riaal zouden hebben verspreid. De Hongaarse regering heeft voorts haar ambassadeur in Tirana, Sandor Zsa- tkulak, naar Boedapest teruggeroepen „omdat de Albanese regering hem dwars boomde bij de uitoefening van zijn diplo matieke plichten". Van nu af zullen de Hongaarse belan gen in Tirana worden behartigd door een zaakgelastigde. Hongarije volgt hiermee het Tsjechische en Oostduitse voorbeeld. De Sovjet-Unie had eerder haar gehele vertegenwoordiging in Tirana teruggeroe pen. Twee beelden van de strijd om de Portugese enclave Goa in India, die inmiddels met de overgave van de Portugezen is geëindigd. Boven: Os- senkarren met vluchtelingen die hun verplaatsing kennelijk goedmoedig opnemen. Onder: Indische troepen trekken bij hun opmars door een dorp, waar twee varkens overhaast de benen nemen voor het gemotoriseerde geweld. BELGAUM (UPI-Reuter) De voor malige gouverneur-generaal van de Portu gese enclave Goa, Vassalo da Silva is door het Indische leger in hechtenis geno men en bevindt zich in het klooster Pilar in de hoofdstad Pangim van Goa, aldus is gisteren vernomen. Volgens een officiële woordvoerder wordt hij als een zeer belangrijk gevangene be handeld. In eerdere berichten was ver klaard, dat Da Silva in de havenstad Mar- magoa was aangetroffen. Van onze correspondent) BRUSSEL De ministers van de zes landen van de Europese Economische Ge meenschap hebben gisteren uitvoerig over het landbouwbeleid gesproken en vanoch tend zouden zij daarmee doorgaan. Tot nu toe is er nog niet veel vooruit gang geboekt, zij het dat de standpunten hier en daar elkaar wat zijn genaderd. Men had een lijst opgemaakt van 5 punten over welke men tot overeenstem ming wilde komen: de richtprijzen, de vrijwaringsclausules, de restituties en dan nog de financiële zaken en de institutio nele zaken. Zoals minister Marijnen na afloop van de bijeenkomst gisternacht verklaarde, waren de voorstellen ten aanzien van die vrijwaringsclausules van zodanige aard dat de communautaire aspecten ervan voor de Nederlandse regering onvoldoende waren. Frankrijk bleek het in wezen met ons eens, maar anderzijds toch wel geneigd met die voorstellen mee te gaan, als het op andere punten concessies van zijn part ners zou mogen verwachten. Ook bij deze kwestie deed zich weer de moeilijkheid voor dat de Executieve Com missie eerder uit scheen op het zoeken naar compromissen dan naar het zoeken van een onafhankelijke oplossing die haar positie zou kunnen versterken. De ministers De Pous en Marijnen zijn van plan, zo dit enigszins mogelijk zou blijken, vandaag niet naar Den Haag te rug te keren ter bijwoning van de Minis terraad over de kwestie Nieuw-Guinea, maar in Brussel te blijven. Desnoods, ?o dit nodig mocht zijn, tot en met zaterdag aanstaande. Aan Nederlandse zijde bestaat ongetwijfeld de wens te komen tot een op lossing van de nog hangende moeilijkhe den in verband met de gemeenschappe lijke landbouwpolitiek, voorwaarde voor de overgang naar de tweede etappe. Onenigheid in Duitse delegatie (UPI) Duitse diplomaten te Brussel hebben verklaard, dat er onenigheid is uitgebroken tussen de Westdui'tse minister van Buitenlandse Zaken, Gerhard Schro der, en de Westduitse minister van Land bouw, Werner Schwarz, over de landbouw politiek van de Euromarkt. Volgens de zegslieden heeft Schroder Brussel na een stormachtig onderhoud met Schwarz verlaten, om te Bonn een beroep te doen op kanselier Adenauer druk uit te oefenen op Schwarz ten gunste van enige concessies van Duitse zijde voor het door Frankrijk gesteunde beleid inzake de land bouwpolitiek der E.E.G. Schwarz was ak koord gegaan met het stelsel van heffin gen, een compromisvoorstel van de Fran sen. Dinsdagmiddag zou Schwarz echter plotseling van mening zijn veranderd en bij zijn oude eis betreffende de invoerquo ta zijn gebleven. Schroder protesteerde hier krachtig tegen en heeft Adenauer tele fonisch verzocht Schwarz opdracht te ge ven een „Europese gedragslijn" te vol gen. Telegram van Europees Parlement STRAATSBURG (ANP) De voorzitter van het Europese Parlement heeft giste' ren een dringend telegram gezonden aan de Ministerraad van de Gemeenschap, die te Brussel bijeen is en aan de E.E.G.- Executieve Commissie. Dit telegram be vat een met algemene stemmen aanvaar de resolutie, waarin het Europese Parle ment zich bij voorbaat krachtig verzet le gen een regeling waarbij de Ministerraad een nieuw apparaat van nationale ambte naren zou willen instellen voor toezicht op het gemeenschappelijke landbouwbeleid. Een dergelijke regeling zou vólgens hét parlement extra werk van de supra-natio- nale E.E.G.-Executieve Commissie op het gebied van de gemeenschappelijke land bouwpolitiek betekenen en de Commissie in feite beroven van een deel van de oe- voegdheden die met de geest van het E.E.G.-verdrag overeenstemmen. Het initiatief voor deze resolutie was dinsdag genomen door de socialistische fractie. Het aanvankelijke socialistische voorstel was echter scherper gesteld, doch in de landbouwcommissie van het Parle ment tijdens een spoedvergadering over deze zaak wat afgezwakt. De socialisti sche fractie had het parlement willen la ten wijzen op het feit, dat de E.E.G.-Com- missie, als zij zich neerlegde bij dit plan van de ministerraad, het gevaar liep ge troffen te worden door een motie van wan trouwen van het Parlement. De Eerste Kamer heeft gistermiddag, na langdurige debatten de algemene fi nanciële beschouwingen geëindigd en bo vendien de verschillende belastingontwer- pen aanvaard. Het wetsontwerp fiscale voorzieningen ten gunste van de werkende gehuwde vrouw is met 43 tegen 10 stem men aangenomen. De tegenstemmers be hoorden allen tot de K.V.P. Tevoren had mr. Van Campen namens deze fractie verklaard, dat een aantal K.V.P.-leden weliswaar gemoedsbezwaren tegen het voorstel had, maar toch vóór zou stemmen. Een ander deel (bij de stem ming bleken het er tien te zijn) had over wegend principieel bezwaar tegen de on gelijke draagkracht, welke in de regeling tot uitdrukking komt. Het wetsontwerp tot vaststelling van de datum, waarop de loon- en inkomstenbe lasting wordt verlaagd (1 juli 1962) werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard. De beide andere belastingontwerpen (Ven nootschapsbelasting en invoering van een bijzonder invoerrecht op minerale olie) werden eveneens zonder hoofdelijke stem ming aangenomen echter onder aanteke ning, dat de communistische fractie ge acht wenste te worden te hebben tegenge stemd. De Eerste Kamer komt op 3 januari wederom bijeen. Advertentie NEW YORK (Reuter, AFP) De UNO- Assemblee heeft donderdagochtend met 49 tegen zeventien stemmen bij 32 ont houdingen een ontwerp-resolutie goedge keurd, waarin zij zegt het te betreuren dat de Sovjet-Unie en Hongarije de UNO- resoluties met betrekking tot de toestand in Hongarije hebben genegeerd. Het voor stel was ingediend door zestien landen, waaronder de Verenigde Staten, Frank rijk en Groot-Brittannië. Tegen de resolutie stemden de commu nistische landen, Cuba, Ceylon, Indonesië en Joego-Slavië. Onder de landen, die zich van stemming onthielden, bevonden zich Finland en de Afrikaanse landen. De Assemblee heeft voorts met 67 te gen dertien stemmen bij vijftien onthou dingen besloten een bedrag van tachtig miljoen dollar toe te wijzen voor de UNO- operaties in Kongo voor de periode 1 noveniber jl tot 30 juni aanstaande. Op de Belgische regering wordt een beroep gedaan voor deze uitgaven een belangrij ke bijdrage ter beschikking te stellen. Met 52 tegen elf stemmen bij 32 ont houdingen werd een resolutie aangenomen Advertentie HAARLEM: GR. HOUTSTR. 52 AMSTERDAM - DEN HAAG waarin wordt besloten een uitspraak van het Internationale Gerechtshof uit te lok ken, of UNO-leden al dan niet verplicht zijn hun aandeel bij te dragen in de kos ten van de UNO-operaties in Kongo en het Nabije Oosten. De uitgifte van een UNO-obligatielening ten bedrage van 200 miljoen dollar werd bovendien goedgekeurd. Het Sovjet-blok, Cuba, Frankrijk en België stemden hier tegen. Een voorstel tot reorganisatie van de verzoeningscommissie voor Palestina, die in 1948 door de UNO is opgericht en begin 1952 haar werk staakte, werd ver worpen. Het voorstel was afkomstig van de speciale politieke commissie en behaal de niet de vereiste meerderheid van twee derden. Unaniem werd echter een resolu tie aanvaard betreffende de kosmische ruimte. Hierin worden de kosmische ruim te en de hemellichamen „overeenkomstig de internationale wet vrij voor onder zoek en gebruik door alle staten en niet onderworpen aan nationale aanspraken" verklaard. Plechtig werd verder de eis hernieuwd tot „stopzetting van de prak tijken die het Tibetaanse volk van de fundamentele menselijke rechten en vrij heden beroven, waaronder het recht op zelfbeschikking". De hiertc door El Sal vador, de Maleise federatie, Ierland en Thailand ingediende motie werd met 56 tegen elf stemmen bij 29 onthoudingen aangenomen. Het communistische blok en Cuba stemden tegen. Na deze stemmin gen ging men voor een kerstvakantie van drie weken uiteen. De assemblee zal weer op 15 januari bijeenkomen. PALM BEACH (Florida) (Reuter) Het overleg tussen president Kennedy en de Britse eerste minister Macmillan zal, volgens het oorspronkelijke plan, vandaag op de Bermuda-eilanden beginnen, aldus een mededeling van Kennedy's secretaris voor perszaken Salinger. Er was sprake van geweest dat de tweedaagse beraadsla gingen te Palm Beach, in de Amerikaan se staat Florida, zouden worden gehouden, omdat Kennedy's vader daar ernstig ziek ligt. CANADA jjsr^New Yorkss-Amntiscbe Washington AFRIKA ZUID- AMERIKA „De toestand van Joseph Kennedy blijft ernstig. De behandelende geneesheren hebben de president echter medegedeeld dat hij zonder bezwaar naar de Bermuda eilanden. (een vliegtocht van twee uur) kan vertrekken", aldus Salinger. Joseph Kennedy is vóór en in het begin van de tweede wereldoorlog Amerikaans ambas sadeur in Londen geweest. Hij is een der rijkste mannen van Amerika. (UPI) Na een eerste gesprek tussen beide staatslieden, zal in Hamilton nog vandaag een tweede gehouden worden na afloop van een diner. Aan dit tweede ge sprek zullen deelnemen de ministers van Buitenlandse Zaken Lord Home en Dean Rusk. Hoewel het hoofdbestanddeel van het Amerikaans-Britse overleg Berlijn zal zijn menen welingelichte kringen dat de beide staatslieden zich ook zullen bezighouden met de UNO, kernproeven, de E.E.G., Goa en Nieuw-Guinea. BONN (UPI) Premier Macmillan zal in januari bondskanselier Adenauer in Bonn ontmoeten. NITEROI (Brazilië) (Reuter-AFP) Adilson Marcelino Alves heeft bekend zondag de brand in het circus te Niteroi, waarbij verscheidene honderden slachtof fers vielen, uit wraak te hebben gesticht. Na zijn bekentenis trachtte Alves zelf moord te plegen door zich uit een raam van het politiebureau, waar hij wordt vast gehouden, te werpen. Het politiebureau werd door een grote menigte belegerd, die heeft gedreigd hem te zullen lyn chen. Alves is naar een andere plaats over gebracht. De Braziliaanse politie heeft nog drie mannen gearresteerd die bekend zouden hebben medeplichtig te zijn. Omdat men bevreesd is voor de woede van het pu bliek houdt de politie de verblijfplaats van de drie mannen geheim. Volgens de politie hebben de drie man nen toegegeven een gedeelte van de cir custent met benzine te hebben bespren keld, waarna zij de tent in brand staken. Hun motief was wraak omdat zij voor hun hulp bij het oprichten van de tent geen gratis toegangsbewijs hadden gekregen. Advertentie BRUSSEL (ANP) De Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken Spaak, heeft dinsdag in de Belgische Kamer verklaard, dat het plan-Fouchet voor een Europese Unie „duidelijk ontoereikend is". In ant woord op vragen over zijn standpunt je gens de Franse plannen voor de politieke samenwerking in Europa zei Spaak, dat er naar zijn mening „geen doeltreffend verenigd Europa zal zijn, indien het niet in sta-at zal zijn naast de politieke, ook de economische en socialet vraagstukken op te lossen". De voormalige (liberale) minister van Buitenlandse Handel, Van Offelen, vroeg minister Spaak wat hem zijn mening over de Franse plannen had doen herzien. Minister Spaak werd daarbij herin nerd aan een uitspraak in de Ka mer in juni van dit jaar, dat hij „rede lijk akkoord" kon gaan met de Franse voorstellen, die thans door het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken „te vaag" worden genoemd. Spaak gaf in ant woord hierop toe, dat er een „zichtbare tegenspraak" kan schuilen in zijn mening van juni en nu. Hij wees erop, dat zich sinds juni van dit jaar nieuwe feiten heb ben voorgedaan. Groot-Brittannië, Ierland en Denemarken hebben om het lidmaat schap van de Europese Economische Ge meenschap verzocht en deze landen zullen worden gevolgd door Noorwegen. Oosten rijk, Zwitserland en Zweden hebben een associatie verzocht. „De situatie, waarin de E.E.G. zich bevindt, kan zich dus aan zienlijk wijzigen. Het toetreden van nieu we leden kan, althans tijdelijk, de poli tieke aspecten van de gemeenschap in ge vaar brengen". „Toen ik destijds zei geen bezwaren te zien in twee of drie keer per jaar bijeen komsten van regeringsleiders, kende ik de ware Franse bedoelingen niet. Nu zij be kend zijn en wij in het bezit zijn van een 'geschreven tekst ben ik van mening, dat het duidelijk ontoereikend is", aldus Spaak. Spaak voegde hier nog aan toe, dat het de vraag is of de nieuwe landen die zich „bij de leden van de unie der staten voe gen, welke wij thans aan het oprichten zijn, al dan niet hun samenwerking moe ten uitbreiden tot alle gebieden". „Ik ben van mening, dat wij naar een chaotische conceptie van Europa gaan indien wij on derscheid maken", aldus Spaak. Het Europese parlement in Straatsburg zal vandaag stemmen over een resolutie, amendering van het plan-Fouchet inhou dend, goed te keuren. De vroegere liberale premier van Frankrijk Fené Pleven, die optrad als rapporteur van de politieke commissie van het parlement, gaf gisteren een toelichting op een ontwerp-resolutie, waarover donderdag zal worden gestemd en waarin een aantal wijzigingen van het zogenaamde plan-Fouchet worden voorge steld. De voornaamste hiervan is, dat er in de voorgestelde politieke unie een su pranationale secretaris-generaal moet ko men, die verantwoordelijk is tegenover het Europese parlement. Pleven zei het te betreuren dat het ont- werp-Fouchet niet is wat men na de top conferentie van de zes in Bonn, in juli, had mogen verwachten. Zelfs de naam is fout, zo zei hij, want het gaat hier niet om een unie van Europese volken, maar om een unie van staten. In de figuur van een secretaris-generaal ziet hij de voorlo per van een Europese president. Pas op de dag dat een Europese unie een eigen president zal hebben, gekozen door de be volking of door parlementaire vertegen woordigers, zou men volgens hem van een Advertentie DE NIEUWSTE TYPEN uit voorraad leverbaar AUDIUM - SIEMENS - WIDEX - OTICON - PHILIPS - QUALITONE e.a. (zijstraat van de Leidsevaartweg) Bus 3, halte station Heemstede Telefoon 38099 echte unie van Europese volken kunnen spreken. De Franse U.N.R.-afgevaardigde Peyrefitte, deelde als woordvoerder van de liberale fractie mee, dat de meerder heid van de liberalen het plan-Fouchet kan aanvaarden. Het bezwaar tegen het plan- Fouchet wegens het ontbreken van een supranationale Executieve zei hij niet he lemaal te begrijpen. In de E.E.G. en Eura tom zijn al Executieven, hoewel suprana tionaal, toch niet de top van de organisatie zo betoogde hij. De Executieven zijn er weliswaar de motor van de integratie, doch de ministerraden nemen de besluiten en zijn als het ware de bestuurders. De Nederlandse vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit, de heer Spierenburg, wees er op dat in de E.G.K.S. de Hoge Autoriteit wel degelijk boven de ministerraad staat. De Nederlander Sassen en de Luxembur ger Schaus verklaarden daarna namens de Commissie van Euratom en de E.E.G.- Commissie, dat Peyrefitte een wel erg simplistisch beeld van de opzet van hun Gemeenschappen en de taak der Commis sies had gegeven. De Nederlander jhr. mr. M. van der Goes van Naters en de Belgische Senator Dehousse stelden daarna, namens de so cialistische fractie, een aantal voorwaar den, die vervuld moeten worden wil het plan-Fouchet aanvaardbaar zijn. De voor naamste zijn dat de ontwikkeling van de drie bestaande Gemeenschappen niet mag worden belemmerd en dat de samenwer king op het gebied van de defensie van de zes niet een samenwerking in Atlantisch verband mag doorkruisen. Advertentie Stuur de Philips coupon met onze naam snel in of laat ons uw inzending verzorgen. Wij bieden u een keus uit méér dan 15 mogelijkheden met PHILIPS T.V. TUNIS (Reuter) Het Frans-Tunesi- sische overleg over Bizerta zal na Kerst mis in Rome worden hervat. De beraad slagingen beginnen op 27 december. De Tunesische afvaardiging zal worden ge leid door Taieb Sahbani, secretaris-gene raal van het Tunesische ministerie van Buitenlandse Zaken. Frankrijk en Tunesië onderhandelen over de toekomstige status van de mari nebasis Bizerta en over een hervatting der diplomatieke betrekkingen tussen de beide landen. Er is reeds, van 7 tot 9 december, in leidend overleg gehouden dat, volgens Franse bron, „bemoedigende resultaten" heeft opgeleverd. Bijzonderheden van dit overleg zijn geheim gehouden.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 13