Niet bewezen dat Stalmann steekpenningen aannam Landbouwschap en EEG zes „Luchtvaartmijen van de verenigt u!" - DE BEURS - zactötte ■fortteê IRAKWTïfi «OSRAM Salarisverhogingen voor Europese topfiguren SCHEEPVAARTBERICHTEN Resultaten IBB over 1961 vallen tegen DONDERDAG 21 DECEMBER 1961 17 HOOGGERECHTSHOF IN BONN: Verlies SAS J 63 min lampen Canadese premier naar de Scandinavische landen Eerst gemeenschappelijk beleid dan tweede fase EUROPEES PARLEMENT Vraag over botersmokkel in Europees Parlement WEEKABONNEMENTEN I BONN (UPI) De procureur-generaal in Bonn heeft de zaak-Stalmann gesepo neerd. Otto Stalmann. het hoofd van een directoraat van het Duitse ministerie van Voedselvoorziening, werd ervan verdacht steekpenningen te hebben aangenomen. Het hooggerechtshof te Bonn verklaarde dat uit het diepgaand onderzoek echter niet was gebleken dat Stalmann en een andere Duitse ambtenaar steekpenningen hadden aangenomen. Het proces was aanhangig gemaakt naar aanleiding van mededelingen die de Ne derlandse minister van Landbouw, mr. Marijnen, in het voorjaar van 1961 had gedaan aan de bondskanselarij en het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens deze mededelingen werden Stal mann en niet bij naam genoemde Duitse ambtenaren ervan verdacht steekpennin gen van Nederlandse exporteurs te hebben aangenomen. Als tegenprestatie moesten zij de uitvoer van fruit en groenten naar de bondsrepubliek bevorderen. De gelden zouden aan Stalmann en de andere func tionarissen zijn overhandigd via een Ne derlandse bemiddelingsfirma. Stalmann zou het grootste aandeel van de gelden hebben gekregen. Volgens de persdienst van het hoogge rechtshof in Bonn had de heer Prins, voor zitter van de Centrale Vereniging van Ne derlandse Fruit- en Groenteproducenten, inmiddels de tegenover minister Marijnen afgelegde verklaring niet gehandhaafd. In deze verklaring zou hij hebben gezegd dat Stalmann in zijn bijzijn had toegegeven dat hij steekpenningen had aangenomen. In plaats hiervan verklaarde de heer Prins thans dat Stalmann tegenover de hoofdvennoot van het Oost-West-Syndicaat de Nederlandse bankier Goetzen had toe gegeven dat hij steekpenningen had aan genomen. De heer Prins bleef bij zijn ver klaring, ook toen hij met de bankier werd geconfronteerd. De heer Goètzen zei dat hij nooit een dergelijk gesprek met Stal mann had gevoerd. Volgens het hooggerechtshof te Bonn was uit het onderzoek gebleken dat de Centra le Vereniging van Nederlandse Fruit- en Groenteproducenten inderdaad tussen 1948 en 1961 een bedrag van 9.000.000 gulden had overgemaakt aan de bemiddelingsfir ma Oost-West-Syndicaat te Amsterdam, waarvan het syndicaat ongeveer 5,5 mil joen gulden aan zijn agenten in de bonds republiek op rekeningen bij Zwitserse ban ken had doorgegeven. Uit het onderzoek was voorts komen vast te staan dat de Centrale Vereniging van Nederlandse Fruit-en Groenteprodu centen het Oost-West-Syndicaat had opge dragen de gelden te gebruiken om Duitse ambtenaren om te kopen. Deze functiona rissen moesten de export van Nederlandse landbouwproducten bevorderen. Het hoog gerechtshof achtte bewezen dat Stalmann op clp hoogte was van de overeenkomst tussen de Centrale Vereniging van Neder landse Fruit- en Groenteproducenten en het Oost-West-Syndicaat, nauwe persoon lijke betrekkingen onderhijBldiinat,4f> twee vertegenwoordigers van het syndicaat Hinne en Friedberg genaamd, en, ypp^e,r. pogingen had ondernomen om de provisie overeenkomst ten gunste van Friedberg te handhaven. Het was echter niet bewezen dat een deel van de gelden die aan de vertegenwoordigers waren betaald was overgemaakt aan Duitse ambtenaren. De verklaring van Friedberg, dat de gel den hem waren geschonken, noemde de procureur-generaal onwaarschijnlijk. Het tegendeel kon echter niet worden bewezen, zei hij. Inmiddels heeft Stalmann de heren Prins els Goetzen aangeklaagd wegens laster. De procureur-generaal te Bonn acht het onwaarschijnlijk dat Stalmann een vergoe ding zal krijgen voor de kosten van zijn verdediging of een schadeloosstelling voor de tijd dat hij zich in hechtenis bevond. Verklaring van C.B.T. Van het Centrale Bureau van de Tuin bouwveilingen ontving het A.N.P. de vol gende verklaring: „Hoewel de officiële tekst van de ver klaring van de Duitse justitiële autoritei ten betreffende de beëindiging van het on derzoek in de zaak-Stalmann het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen nog niet geheel bekend is, stellen wij er nu reeds prijs op het volgende mede te delen: Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen heeft nimmer gelden aan het Oost-West-Syndicaat ter beschikking ge steld met de opdracht hiermede Duitse ambtenaren om te kopen. Wèl heeft het Oost-West-Syndicaat ge durende vele jaren de belangen van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilin gen in Duitsland behartigd en heeft het Centraal Bureau hiervoor aanzienlijke be dragen betaald. Toen omstreeks 1950 en in de daarop volgende jaren geruchten circuleerden dat het Oost-West-Syndicaat een gedeelte van deze bedragen zou gebruiken om steek penningen aan Duitse ambtenaren uit te betalen, heeft het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen de relatie met het Oost- West-Syndicaat niet voortgezet dan na een regelmatig overleg met de bevoegde Ne derlandse regeringsinstanties. Het verheugt het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen, dat het diepgaande onderzoek thans een eind aan deze ge ruchten heeft gemaakt". Uit Den Haag vernemen wij, dat minis ter Marijnen, die op het ogenblik in Brus sel vertoeft voor de E.E.G.-besprekingen, het voornemen heeft nog vóór kerstmis zijn toezegging aan verschillende Kamer leden gestand te doen, een uiteenzetting te geven over de zaak-Stalmann zodra hij over voldoende inlichtingen beschikt. Mogelijk zal op onderdelen nog overleg Scandinavian Airlines System (S.A.S.) heeft over het boekjaar 1960-1961 een ver lies geleden van in totaal 89,6 miljoen Zweedse kronen 63 miljoen), zo heeft de directeur, Kurt Nicolin, bekendgemaakt. Nicolin zei, dat de maatschappij ten ge volge van dit zware verlies maatregelen zal moeten nemen, waaronder een ver dere vermindering van de personeels sterkte. Advertentie OTTAWA (UPI) Premier John Die- fenbaker van Canada zal bezoeken bren gen aan Zweden, Denemarken en Noor wegen. Hij is hiervoor uitgenodigd, na dat de Scandinavische landen hadden ver nomen dat Diefenbaker Finland ging be zoeken. Er zijn aanwijzingen dat Diefenbakers Noordeuropese reis pas zal beginnen na de volgende Canadese algemene verkie zingen, die binnen de komende zes maan den worden verwacht. Alles hangt er van af of de Conservatieve regering van Diefenbaker zal worden herkozen. In de woensdag gehouden bestuursver gadering van het Landbouwschap heeft de voorzitter, de heer A. W. Biewenga, ge sproken over het garantieprijsbeleid, zo als dit nu voor 1961/1962 is vastgesteld en over de besprekingen van de EEG-minis- terraad inzake het gemeenschappelijke landbouwbeleid. In zijn beschouwing naar aanleiding van de EEG-besprekingen, die dezer dagen in Brussel worden gehouden, sprak de heer Biewenga over de Franse en Duitse te genstand tegen het doen gaan van be- moeten worden gepleegd met de Justitie, voegdheden. die op het nblik uitslui- Het Europese Parlement heeft gisteren verklaard, dat alle grote luchtvaartmaat schappijen van de zes E.E.G.-landen, dus ook de K.L.M., zich aaneen dienen te sluiten tot één enkele organisatie, die een werkelijk gemeenschappelijke politiek kan voeren. Voorts meenden de afgevaardigden uit de zes landen, dat de regeringen en de lucht vaartmaatschappijen de onderhandelingen die reeds gaande zijn op zo kort mogelijke termijn tot een bevredigend resultaat moeten voeren. Deze uitspraak is vervat in een resolutie, die het Europese Parlement gisteren aan het einde van het eerste grote debat over de toekomstige vervoerspoiitiek van de zes landen heeft aangenomen en waarin uiteraard ook grote aandacht is besteed aan de luchtvaart. In de aanhef van de resolutie onder streept het Parlement de dwingende nood zaak zo spoedig mogelijk samenwerking tot stand te brengen op het gebied van het luchtvervoer. Het meent dat een lan ger uitblijven van passende bepalingen ter verzekering van een geleidelijke toe passing van het E.E.G.-verdrag op de luchtvaart van de zes landen uiterst scha delijke gevolgen kan hebben voor een har monische ontwikkeling van de Europese integratie. De Nederlandse socialistische afgevaar digde ir. S. A. Posthumus verklaarde in het debat, dat de K.L.M. enige jaren ge leden een verkeerde- beslissing -had - ge- «omen,»taen zij besloot niet verder de.ól..te nêrhèh "aan besprekingéh met de lucht vaartmaatschappijen uit de overige E.E.G.- landen, te weten Air France, Al-Italia, Sabena en Lufthansa. Wel kon hij dit K.L.M.-besluit begrijpen, omdat het inder daad moeilijk was in zee te gaan op grond van losse afspraken, zoals de andere toen wilden. Deze andere luchtvaartmaatschap pijen zijn sedertdien aan het onderhande len over de oprichting van de Air-Union. Volgens de heer Posthumus kon dit plan echter alleen slagen als men bereid was om, na een zekere overgangstijd en met inachtneming van een zekere quotumver deling, tot een echte, geïntegreerde Euro pese maatschappij te komen. Die Euro pese onderneming zou onder andere een gemeenschappelijk beleid moeten voeren, werkelijke liberalisatie in het onderlinge verkeer moeten toepassen en de mogelijk heid moeten openstellen om van elkanders recht'en in het verkeer met derde landen en met name over de Atlantische Oceaan gebruik te maken. ADVIESKOERSEN buitenlands bankpapier De adviéskoersen voor buitenlands bankpapier, vandaag geldend in Amsterdam, luiden. Engels pond 10,0910,19, Amerikaanse dollar 3,57'/:3,61 '/s, Canadese dollar 3,423,47, Franse frank (100) 72.50 73,00, Belgische frank (100) 7,21 '/s7,26"!, Duitse mark (100) 89,9090,40, Zweedse kroon (10(f) 69,25 70,25. Zwitserse frank (100 83.6084,10, Itali aanse lire (10.000 57,2559,25, Deense kroon (100) 51,75-52,75, Noorse kroon (100) 50,00—51,00, Oos tenrijkse schilling (100) 14,0014,10, Portugese escudo (100) 12,57"!—12,72"!, Spaanse peseta (100, grote coupures) 5,92'/i—6,07'/!. tend nationaal gehanteerd worden, in ge meenschappelijke regelingen, waarvan de uitvoering aan de Europese Commissie wordt overgelaten. De heffingenstelsels en de voorstellen voor groente en fruit, zo zei hij, hebben de doelstelling het handelsverkeer tussen EEG-landen geleidelijk vrij te maken. Wanneer men echter de belangrijke be sluiten ter uitvoering van de verordenin gen laat nemen door de vertegenwoordi gers van de lid-staten, dan is' er weinig hoop, dat deze doelstelling inderdaad ver wezenlijkt zal worden. Integendeel, het is te verwachten dat men alle mogelijkhe den zal aangrijpen die de verordeningen bieden om de grensbelemmeringen van de invoerende lid-staten zo hoog mogelijk te maken. Het Landbouwschap, zo zeide de heer Biewenga, is van mening, dat thans een goede start met het gemeenschappelijke landbouwbeleid moet worden gemaakt, wil het zin hebben om 1 januari aanstaande naar de tweede étappe over te gaan. De positie van Nederland met zijn belangrij ke agrarische export kan pas dan ten vol le in de EEG tot zijn recht komen, wan neer een gemeenschappelijk landbouwbe leid tot stand komt. De opmerkingen, die de heer Biewenga in zijn rede had gemaakt over'het garan- tiebeleid, (zie onze editie van gisteren) werden aanleiding tot een discussie tijdens de rondvraag. De heer Oosterhuis (K.N.L.C.), noemde de toestand in de landbouw verontrustend. Hij meende dat aan de veehouderij geen recht wordt gedaan met de melkgarantie- prijs van 28,1 cent die, gezien de beperking van de gegarandeerde hoeveelheid, neer komt op een reëele prijs van ten hoogste 26 cent. In de akkerbouw is er een achter blijven in inkomenspositie, zowel voor op- dernemers als werknemers. De minister heeft gezegd dat hij het ak- kerbouwklimaat wil verbeteren, maar er worden hier, aldus de heer Oosterhuis, geen maatregelen genomen om de vlas- verbouw te steunen en om de koolzaad- prijs te garanderen, zoals dat in het bui tenland wel gebeurt. Ook zou volgens de heer Oosterhuis alle bruikbare Nederland se tarwe in het brood moeten worden ver werkt. Dat de bereidheid om investeringen te doen in onze landbouw vrij gering is komt volgens hem, doordat velen niet geloven, dat in de toekomst een constructief land bouwbeleid zal worden gevoerd. Het De- leid zoals het er nu ligt, is een minimum- beleid. Hij vond het noodzakelijk dat op korte termijn overeenstemming met de. regering wordt bereikt over de verplichte bijmenging van inlandse tarwe, en over regelingen voor vlas en koolzaad. Andere woordvoerders uit het bestuur bleken er anders over de denken dan de, heer Oosterhuis. De heer Mertens, die voorzitter is van de KNBTB, vond dat het Landbouwschap moeilijk anders had kun nen doen dan het nu gedaan heeft. Voor INTERNATIONALS LICHT VERDEELD De beurs heeft gisteren de vaste stem ming voor Philips niét verder voortgezet, Van bevoegde zijde werd ons desgevraagd medegedeeld dat van het introduceren van de aandelen in Wall Street door Phi lips zeker de eerste tijd géén sprake is. De beurs hield hiermede reeds rekening Winstnemingen waren oorzaak dat de koers op 970 V2 bij opening, 7 punten lager lag. Later op de middag werd 974 gedaan. De handel in deze hoek was kalm evenals bij de overige hoofdfondsen. Uni lever ruim 2,lager bij opening op 186,10. De prijs steeg tot 187,60. Het slot was 187,10. Kon. Olie lag aangebo den in de markt. Hoogovens een paar punten hoger met zeer weinig zaken. AKU opende op 394 2). Gedurende de ver dere beursduur nam de handel in deze hoek toe bij oplopende koersen. De „brug: van 400 percent werd met het grootste ge mak genomen. Er volgde zelfs een koers van 404. De leidende cultures ontmoetten enige vraag waardoor koerswinsten van één tot drie punten werden geboekt. Ook de scheepvaartwaarden lagen wat beter gedisponeerd in de markt. De staatsfond sen waren door elkaar aan de vaste kant. Een Belgische afgevaardigde in het Europese Parlement, J. Dupont, heeft aan de E.E.G. Executieve Commissie de vraag gesteld of zij geen maatregelen kan nemen om een einde te maken aan de wantoestan den die ontstaan door de botersmokkel van Nederland naar België, waardoor de ver houdingen tussen deze twee E.E.G.-part- ners volgens de Belgische afgevaardigde slechter zijn geworden. Dupont verklaarde, dat België op het ogenblik zoveel boter in koelhuizen heeft opgeslagen dat er bij het begin van het volgende zomerseizoen een overschot van ruim 6.000 ton zal zijn. Dit is nog slechts een gedeelte van de hoeveelheid boter, die frauduleus uit Nederland naar België wordt uitgevoerd. Daarbij komt, dat Bel gië praktisch in de onmogelijkheid ver keert om dit overschot van 6.000 ton te exporteren en de gehele Belgische agrari sche economie dreigt danook in moeilijk heden te geraken, aldus de Belgische afge vaardigde. Advertentie 'Xff/tereS, de akkerbouwprodukten heeft de land bouw nu meer dan alleen maar de kost- Ml iff'1 gqlfrpaonj, v^ej, was de .'heer Mer.: réns Tiet rfTeUte*neer -Onsterhuis eens; dat- ,opnieuw zaL moeten worden beltékwr* 'of men met het garantiebeleid op deze wijze door moet gaan. Verder zei hij, aanslui tend op de opmerkingen die de directeur- generaal van de landbouw onlangs daar over gemaakt heeft, dat men er zich, op "langere termijn gezien, op zal moeten voorbereiden dat Nederland van zijn tar we in de EEG niet alle heil zal moeten verwachten. BRUSSEL De ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap heeft gisteren de leden van de uitvoeren de organen (de Hoge Autoriteit, Hof van Justitie, Executieve Commissies van E.E.G. en Euratoom) de mogelijkheid ge geven de eindjes wat gemakkelijker aan elkander te knopen. Zij hebben namelijk ongeveer 18 percent opslag gekregen. Het basissalaris van een voorzitter is daar mede op 85.600 Belgische francs per maand gekomen, dat van een vicc-voorzitter op 77.150 en dat van een gewoon lid op 68.750. Dat is dan de basis, maar daarbij ko men nog wel enige toeslagen Zo is. er in dê eerste plaats een gezinstoelage van vijf percent, dan een kindertoeslag van 1000 francs per maand per kind, een school- toelage voor de schoolgaande kinderen (ze komt overeen met de werkelijke kosten), een schadeloosstelling voor verblijf buiten eigen land van 15 percent van het basis salaris en een maandelijkse representatie vergoeding van respectievelijk 17.500, 11.250 en 7.500 Belgische francs. Gaat de functionaris op reis, dan krijgt hij de reis- en hotelkosten vergoed plus een dagelijks zakgeldje van 900 Belgische francs. Bo vendien beschikt hij over een dienstauto. Gaat hij naar een nieuwe standplaats, dan ontvangt hij twee maanden basissalaris als onkostenvergoeding en verlaat hij die weer, dan krijgt hij nog eens hetzelfde be drag. Om een voorbeeld omgerekend in Ne derlands geld te geven: een vice-voorzit- ter met twee kinderen zal dus voortaan per maand 77.150 plus 5 percent is Bel gische francs 3.858) plus 2.000 plus 15 per cent (is 11.573) plus 11.250 is 105.831 Bel gische francs a 0.072 is 7.619,83 Neder landse courant ontvangen. Dat bedrag is niet belastingvrij. Advertentie Aa-gtedijk 20 v. Rotterdam n. Marseille. Aagtekerk 20 450 m. n.w. Chagos arch. n. Aden. Abida 20 75 m. n.w. Santa Maria n. Curasao. Acteon 22 te Abadan verwacht. Agamemnon 21 te Port of Spain. Akkrumdijk 19 v. Tacoma n. San Francisco. Albireo 23 te Rotterdam verwacht. Alblasserdijk 20 v. Pt. Everglades n. N. Orleans. Alca 21 te Valencia. Algenib 20 236 m. n.w. Lissabon n. Moengo. Alkaid 20 6 m o. Lizard n. Antwerpen. Alkes 20 v. Bandar Abbas n. Karachi. Alkmaar 20 125 m. o.n.o. Aden n. Suez. Almdijk 21 te Las Palm as verwacht. Almkerk 20 v. Genua te Marseille. Alnitak 20 te Hamburg. Ameland 20 650 m. z.w. Azoren n. Curag§o. Ammon 20 v. Guanta n. Puerto Cabello. Amstelhoek 20 650 m. n.o. Mauritius n. Durban. Amstelmeer 20 m. n.o. Mauritius n. Kaapstad. Amstelsluis 20 600 m. w. Azoren n. New Orleans. Andijk 21 v. Tampa n. Le Havre. Annenkerk 20 v. Gibraltar n. Antwerpen. Area 29 te Curagao verwacht. Archimedes 20 v. Rotterdam, 21 et Terneuzen. Ares 20 te Rotterdam. Arnedijk 20 v. Rotterdam n. Port Everglades. Attis 19 v. Paramaribo n. Curasao. Atys 23 te Madras verwacht. Averdijk 20 te Bremen verwacht v. Amsterdam. Baarn 21 te Duinkerken. Bali 20 te Djibouti verwacht v. Colombo. Balong 20 te Rotterdam. Banda 21 te Port Said. Bantam 20 v. Antwerpen n. Hamburg. Barendrecht 22 te Port Said verwacht. Batjan 21 v. Amsterdam n. Australië. Bengalen 20 v. Hongkong n. Los Angeles. Beninkust 20 v. Lagos, 21 te Port Harcourt verw. Bennekom 20 te Antwerpen n. Rotterdam. Bonita 21 v. Balboa n. Guayaquil. Borneo 21 te Beyrouth verwacht. Bosco 20 nog te Galle. Breda 19 780 nu z.w. Azoren n. Guanta. Burl S. Watson 29 te Rastanura verwacht. Calamares 21 v. Panamakanaal n. Guayaquil. Caltex Arnhem 80 87 m. z.w. Kreta n. Uort Said. Calt. Eindhov. 20 130 m. n o. Kuria Muria n. Suez. Caltex Gorinchem 21 te Rotterdam. Caltex Madrid 21 te Rastanura. Caltex Rotterdam 20 v. Rotterdam n. Bahrein. Caltex Utrecht 20 te Suez. Camitia 20 680 m. z.o. Recife n. Curagao. Carrillo 20 300 m. w.n.w. Jamaica n. Cristobal. Castor J9 te Saloniki n. Istanbul. Celebes 21 v. Genua n. Suez. Charis 19 v. Miragoane n. Port Au Prince. Cinulia 22 te Curagao verwacht. Cities Service alley Forge 20 70 mijl z.z o. The Brothers naar Mena Al Ahmadi. Cradle of Liberty 24/25 te Caribbean verwacht. Crania 19 v. Cardon n. Landsend. Dhomeykust 21 te Abidjan. Delft 22 te Maracaibo. Dorestad 21 te Buenos Aires. Echo 20 530 m. o.n.o. Ascuncion n. Durban. Eenhoorn 21 v. Rotterdam n. Antwerpen. Eos 20 v. Bremen n. Amsterdam. Esso Rotterdam 21 te Puerto La Cruz. Eumaeus 20 v. Aden n. Mena Al Ahmadi. Forest Hill 20 65 m. o. Malta n. Thameshaven Gaasterland 21 te Santos. Forest Lake 20 50 m. z. Ras Al Hadd n. Aden. Fravizo 21 te Riga Geertje Buisman 20 30 m. z.o. Wight n. Alexandr Gloria Maris 20 te Vlaardingen. Gooiland 20 v. S Francisco do Sul n. Paranagua Groote Beer 20 1059 m. z.o, Mauritius (bestem.). Groote Kerk 21 te Casablanca Guineekust 20 45 m. n. Finisterre n. Dakar. Hathor 20 v. Beyrouth n. Lattakia. Hecuba 22 v. Salt River n. Savannah La Mar Heelsum 20 v. R'dam n. Lobito, 21 terug te R'dam. Helena 21 v. Amsterdam n. Antw./Zuid Pacific. Helicon pass, 20 Guadeloupe n. Curasao, Hesti 21 te Hamburg. Hydra 20 380 m n.o. Flores n. Curasao, Iberia 20 ter hoogte van Lissabon n. Wismar. Irazu 20 v. puerto Cabello n. Port of Spain. Ivoorkust 20 v Ango Ango n. Boma. Japara verm. 28 v. eBira n. Lourenco Marques. Jason 21 te Hamburg. Java 20 300 m. o Madras n. Chalna. Joseph Frering 21 te Monrovia verwacht Kp Hoorn 20 190 m. w.n.w. B'muda n. P. Cardon. Kabylia 21 v. Dublin n. Eastham. Kalydon 24 in Suezkanaal verwacht n. Gibraltar. Kara 1/1 te Curasao verwacht. Karachi 20 te Port Swettenham v. Penang, Karimata 16 v. Lyttle n. Bluff. Katelysia 24 te Buenos Aires verwacht. Katendrecht 20 te Rotterdam. Katsedijk 20 450 m. n.o. Azoren n. Houston. Keizerswaard 20 15 m w.n.w. Liverp. n. Stanlow. Kelletia 28 te Curasao verwacht. Kenia 21 te Buenos Aires verwacht. Kerkedïjk 20 244 m w. Landsend n. New York. Khasiella 20 te Stanlow verwacht. Kieldrecht 28 te Sauda verwacht. Kinderdijk 20 te New Orleans v. Brownsville. Koningswaard 19 570 m. w.z.w. Fayal n. Curasao. Kopioneüa 24 te Curasao verwacht. Koratia 20 te Curasao v. Stanlow. Korenia 20 te Curacao v. Philadelphia. Korovina 20 v. Miri n Geelong. Kosicia 21 te Curasao verwacht. Krebsia 20 v. Teesport n. Rotterdam. Kreeft 20 22 m. n.w. Cherbourg n. Puerto Ordaz. Kryptos 20 ten anker mond Mersey n. Eastham. Kylix verm 21 v. Cornerbrook n. Curasao Laarderkerk 20 250 m n n.w Ras Al hadd n. Suez. Laertes 20 40 m. n.o. Malta n. Liverpool. Laga 22 te Bavonne verwacht. Lekhaven 20 180 m. z.z.w. Ouessant n. Rotterdam. Lelykerk 20 v. Marseille n. Port Said. Liberty Bell 21 te Port Said verwacht. Limburg verm. 20 v. Cristobal n. Cartagena. Loosdrecht verm. 20 v. Colombo, 22 te Madras. Loppersum 20 te Houston v. Le Havre. Maasdam 20 400 m. w. Landsend n. South.ton. Maaslloyd 20 500 m. w.z.w. Bombay n Bombay. Marathon 20 1600 m. n.o. Paramaribo (bestem.). Mariekerk 20 te Muscat. Maureen 20 150 m. o.n.o. Bermuda n. Liverpool. Meerdrecht 23 te Norfolk verwacht. Merseyllovd 22 te Rotterdam verwacht. Merwerie 21 v. Rotterdam n. Amsterdam. Merwellovd 20 v. Hongkong n. Tsingtao. Minos pass. 20 eil. Bornholm n. Helsinki. Mitra 31 te Curasao verwacht. Moh. Reza Shab 20 110 m. n.w. Djeddah n. Suez. Moordrecht 24 te Wadiferan verwacht Muiderkerk 20 40 m. z.o. Minicoy n. Colombo. Munttoren 20 310 m. o.n o. Aden n. Suez Mijdrecht 23 te Fao verwacht Mylady, 20 v. New Orleans n. Coatzacoalcos. Naess Commander verm. 25 v. Palermo Naess Lion 20 300 m n.w. Perim n. Aden. Naess Tiger 20 v. Banias n. Antwerpen. Nanusa 20 te Calabar v. Lome. Nedër-Eibe 20 v. Singapore n. Manilla. Neder-Waal 20 v. Bremerhaven, 21 te A'dam. Nestor pass. 20 Kp St. Vincent n Bremerhaven. Nias 21 'e Port Harcourt verwacht. Noord wijk 20 te Rotterdam verwacht. Notos 20 v Kopenhagen n. Gothenburg. Oberon 21 te Tampa. Ondina 20 Finisterre gepass. n. Mena Al Ahmadi. Oranjefontein 19 v Port Elisabeth n. Kaapstad Ossendrecht 20 te Norfolk. Ouwerkerk 20 v. Sydney n. Brisbane. Overijsel verm. 22 v. Lorenco Marques n Beira Papendrecht 30 te Novorossisa verwacht Parkhaven 20 v Buenos Aires n Niteroy Pendrecht 20 200 m. z.w. K Palmas n. Casablanca. Philidora 20 v rede Banias n. Rotterdam. Philine 20 420 m. z.z.o. Ceylon n. Mena. Philippia 20 dwars Cadiz n. Port Said. Poseidon 21 te Jacmel. Prins Alexander 20 v Hamburg n. Rotterdam. Prins Casimir pass 20 Point Barfleur n Halifax Prins der Nederl. 21 v. Barbados n. Plymouth. Prins Willem George Frederik 20 v. Valetta naar Famagusta. Prins Willem II 20 v. Antwerpen n Rotterdam. Prins Willem V 21 v. Rotterdam n. Hamburg Prinses Margriet 20 v. Antwerpen n. Rotterdam Purmerend 20 250 m. z.w. Azoren n. Curagao. Raki 20 t enanker Beira Reza Shah The Great 20 60 m. n.n.o. Cartagena naar Wilhelmshaven. Riouw 20 te Bremen v. Belfast. Roebia 70 te Amsterdam. Rossum 20 te Puerto La Cruz. Rotte 20 55 m. z.z w. Fern. Noronha n Curacao Rotterdam 21 v New York n. Kingston. Rijndam 20 v. Southampton n Le Havre. Saloum 20 v. Duinkerken n. Rouen. Scheldelloyd pass. 20 Sabang n. Singapore. Schelpwijk 21 v Gefle n. Kalmar. Scherpendrecht 20 te Genua. Schiellovd 20 v. Londen n. Le Havre. Senegalkust 20 v. Accra n. Lagos. Sepia 20 245 m n.o. Lour Marques n. Landsend. Sibigo 20 v. Bangkok n. Cebu Simonskerk 21 te Aden verwacht. Slamat 20 20 m. z o Kp Nao n. Marseille. Sloterdijk 21 te Philadelphia verwacht. Sloterkerk 20 430 m. z.w. Cocos eilanden n. Aden. Socrates 21 te Valparaiso verwacht Solon 20 160 m z w. Flores n. Hamburg. Stad Delft verm. 23 v. Savona n. itoria. Stad Dordrecht 20 65 m. z.w Oporto n A'dam. Stad Gouda 20 620 m. z. St. Vincent n. itoria. Stad Maassluis 20 45 m. z.o. Malaga n. Reggio Stad Utrecht 20 v Genua n. Vitoria. Statue of Liberty 20 30 m. o Gibralt n Pt Said Steenkerk 20 v Rotterdam, 21 te Antwerpen. Stentor pass. 21 Gibraltar n. Hamburg Steven 20 te Amsterdam n. Tunis. Straat Banka 20 v. L. Marques, 21 te Durban. Str Clement 20 60 m. z.w. K. Howe n M'bourne Straat Lombok 22 te Lorenzo Marques Straat Mozambique 21 te Port Swettenham. Sumatra 20 v. Philadelphia n. New York. Sunetta 20 te Karlshamn Tahama20 200 m. z.o. Saigon n. Mena. Tamara 20 te Singapore verwacht v Kokura. Theron 20 te Ciud. Bolivar verw v Pt. of Spain Thuredrecht 31 te Rio de Janeiro verwacht Tjltarum 21 te Wellington verw v. Lyttleton. Togokust 20 te Hamburg verw v. Amsterdam. Triton 20 v. Domingo n Baltimore. Van Cloon 20 Port Swettenham n Penang. Van Rlebeeck 20 et Mukalla verwacht. Vasum 23 te Balboa verwacht. Videna 24 te Portland Maine verwacht. Vlieland 23 te Point Fortin verwacht. Waibalong 21 te Djeddah verwacht v. Assab. Waikelo 20 te Das eiland verwacht v. Dubai W A. Jones 20 300 m. n.n.o Recife n. Trinidad Waterland 20 v Bahia n. Amsterdam. Weltevreden 20 te Suez v. Aden, Will. Ruys 20 590 m. w.z w Scillys n South.ton Woensdrecht pass 20 Kreta n. Gibraltar Woltersum 21 v Amsterdam n Golf v. Mexico Zafra 21 in Suezkan. verw. n Mena Al Ahmadi Zaria 21 (e Tranmere verwacht. Zeeland 21 te Khorramshar Zonnekerk 19 v Mombasa n. Aden. Zuiderkerk 20 et Antwerpen. KLEINE VAART Adine 20 60 m. w.z.w. Royal Sovereign n. R'dam Aerdenhout 20 10 m. o. Elba n. Napels. Alcetas 20 100 m. n.o. Villano n. Antwerpen Amstelstroom 20 50 m. o. Flamboroughhd. n. Leith. Appingedam 16 v. Oporto te Leixoes. Ardeas 20 30 m z.o Bari n. Bari. Atlas 20 te Antwerpen n. Rotterdam. Audacia 20 ten anker op Thames. Binnenhaven 21 v. Rouen te Casablanca verw. Bloemgracht 19 v Kotka n Amsterdam. Boezemsingel 20 20 m. z.w. scillys n. Mostyn. Calchas 20 dwars Scheveningen n. Antwerpen. Carnissesingel 20 v. Malta. Delfborg 20 30 m. o n.o Casquets n. Bremen Diligentia 20 30 m. o.no. Casquets n. Antwerpen Driebergen 20 te Royal Sovereign n Rotterdam. Erasmus 20 4 m. z. Da Gata n. Malaga. Fiducia-2 20 10 m. z.o. Smithknoll n. Boston. Flevo 19 te Bilbao n. Santander. Geestdiep 20 40 m. z.o. Smithknoll n. Maassluis. Insp. Mellema 19 dw. Ile de Saints n. Runcorn John M. 20 dwars Scheveningen n Amsterdam. Keizersgracht 20 dwars Oslo n Mostyn. Konny M. 20 50 m. z w. Feistein n. Stavanger. Leonidas 19 v. Amsterdam n. Hamburg. Lindesingel 20 v. Algiers n. Rotterdam. Looiersgracht 20 te Kotka. SLEEPVAART Barentszee en Steenbank bij Poortershaven Fran se „Vernon" vlotgetrokken. Cycloop 21 20 m. van Dondrahead n. Trincomall Friesland 20 te Rio de Janeiro. Help 22 te IJmuiden verwacht Nestor 22 bezig met berging t.h.v Falmouth. Simson 21 te Vlissingen met dok v Sheernes Thames 19 v R'dam n zee en terug te Vlaard Zeeland 20 v. Vigo n. Atlantische Oceaan Boeke Huidekoper van 234 1 óp 235; Spaarnestad van, 850 1 op 845 1. VERHANDELDE FONDSEN 19 dec. 20 dec. Totaal 470 466 Hoger 128(27,2*/*) 170 (36,5%) Lager 236 (50,2«/o) 195 (41,8*/#) Gelijk 106 (22,6*/o) 101 (21,7*/*) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Slot 402—405 gl A.K.U Kon. Olie Philips 975—993 gl Unilever 188—189,70 Hoogovens 768769 404 124,80—125,70 125,- 988 180,- 768 VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U402—407 4061A Kon. Olie124,60—125 124,50 Philips 987—99r gl 989 Unilever 189—190 189,60 Hoogovens 768—770 772 b Vorige slotkoers A'darr Rubber. H.V.A A.K.U Deli Mij Hoogovens Philips Gem. Bez. Unilever Dordtsche Petr. K. Ned. Petr. Mij. Holl. Am. Lijn K.L.M K.N.S.M Ned. Stoomv. Mij. Ommehen, Phs. v. Scheepv. Un. Ned. Interunie Robeco Unitas Ver. Bezit v. 1894 Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank. Albert Heijn Amstel Brouwerij Berkei's Patent Bols Bührmann Papier Fokker Ford Gelder Kon. Pap. Gist Spir.f. Kon. Van der Heem Heineken's Bier Hoogenbosch Sch. Indola Kon Zout-Ketjen Muller Nat Bezit Ned. Kabelfabr. Philips Pref Sikkens Groep Stokvis Thomassen Dr. Ver. Machinefabr. Wessanen Wilton Fijenoord Zwanenberg-Qrg. Bilïiton Mij. II Aluminium L-td). American Motors Anaconda Bethlehem Steel. Cities Service.... General Motors.. Kennecott Copper Republic Steel Shell Oil U.S Steel WVh 126 404 146,80 763 973 187,30 561JA 124,50 145'A 58,40 188V« 159 330 150V< 228,- 253,50 5i4, 143,50 3941/j 340 386 334 Vi 703 545 1 296 785 701 434 765 355 398 324 588 285 509 1065 500'A 563 Ex 29 VU 893 247 665 245'A 389^ 285 Vj 1011 493 27V« 17"/i« 50'A 42^ 53^ 56 V% 81'A 60'A 381A 80 (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) Gedane noteringen. NEW YORK: Prijshoudend De New Yorkse effectenbeurs was gis teren onregelmatig bij matige afzet. U.S. Steel gaf ruim 1 prijs in de staalgroep die overigens fractioneel daalde. Dupont en Union Carbide monteerden elk om streeks 2 in de chemische sector en Chrysler steeg omstreeks 1 bij die der automobielwaarden. In de groep der blauwgerande waarden waren General Motors, General Electric en Texaco nog omstreeks 1 lager, maar Owens-Illinois kon 1 verbeteren. De oliefondsen waren over het algemeen gemengd. Amerada be leefde opnieuw een goede dag. Dit fonds vertoonde nu weer een stijging van ruim 3. De elektronische fondsen moesten hun aanvankelijke winst grotendeels prijs geven en ze sloten gemengd. I.B.M. was een uitschieter, met een stijging van om streeks 4. Northrop en Boeing waren 1,50 hoger in een onregelmatig hogerè vliegtuiggroep. In totaal werden 3 640.000 aandelen omgezet. 1.293 fondsen werden verhandeld, waarvan 484 hoger en 552 la ger. Het industriegemiddelde kwam van 722,41 op 722,57; dat van spoorwegen van 141,57 op 140,66 en dat van openbare nuts bedrijven van 130,92 op 129,16 (UPI). Dc resultaten over 1961 van de n.v. Inge nieursbureau voor Bouwnijverheid (IBB) te Oegstgeest-Rotterdam zullen, naar de directie mededeelt, achterbil"'ven b(j de aanvankelijke verwachtingen. De invloed van het sterk ge stegen kostenpeil door de invoering der 45- urige werkweek en de gestegen arbeidskosten hebben de opbrengsten van reeds geruime tijd geleden aangenomen werken nadelig be ïnvloed. De omzet, die in 1960 circa vijftig pet. hoger was dan in 1959, zal in 1961 ongeveer dezelfde zijn als in 1960, toen deze ruim f 18 miljoen bedroeg. De omvang van de onuitgevoerde orders zal aan het eind van het lopende jaar ongeveer overeenkomen met die van ultimo 1960. In januari 1961 werd, zoals bekend, het aan delenkapitaal uitgebreid van f 1.650.000 tot f- 2.475 000, terwijl voort een emissie plaats had van I 1.650.000 4%'A converteerbare obli gaties. Het dividendpercentage over 1961 over het vergrote kapitaal zal in verband met de hiervoor genoemde omstandigheden lager zijn dan over 1960. De directie vertrouwt, dat de resultaten over 1962, onvoorziene omstandig heden voorbehouden, niet onbevredigend zul len zijn. dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorger* op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 17