V.S. zouden Nederland moeten pressen Indonesische ambassadeur: Geestelijke, geen militaire mobilisatie bevolen Tsjombe en Adoula akkoord HET WEER Katanga terug in staat Kongo? In januari betaling over 2 maanden Bezwaarschrift van mr. Walkate afgewezen Tentoonstelling Pastoe-1962 Bhuw kamgaren kostuum Superslagerij „DE IJ MO ND" H, KERSTVIERING DE JAGER REGEN- EN TWEEDJASSEN KUNSTKALENDERS FRANS VAN ROOIJ Bewolkt A merikaans vlootbezoek Tweede brief? Het woord is aan Hogere AOW en AWW De schrootfraude In de krant van heden: Doe uw kerstbestelling bij v2' KIP m roomboter gebraden f 2.25 IJSTAARTEN v.a2.00 M. KOELEMIJ 47e JAARGANG NUMMER 42 DONDERDAG 21 DECEMBER 1961 Ruim 800 militairen van het dertiende bataljon van het garderegiment fuse liers „Prinses Irene" hebben gister avond in de Westenberg.kazerne in Schalkhaar samen met Prinses Irene het kerstfeest gevierd, dat zijn hoogte punt vond in het voorlezen van het kerstevangelie door de Prinses. Met heldere stem verhaalde zij de geboorte van het Christuskind, zoals die staat beschreven in Lucas 2, 1-21. De com mandant luitenant-kolonel J. D. Berg- huys, had de Prinses binnengeleid. De militairen zongen het „Stille Nacht, Heilige Nacht en majoor-aalmoeze- nier Van der Poel en kapitein-veld prediker ds. G. de Jong hielden kerst- predikatieè. Majoor J. van Gelder bood namens de officieren van het bataljon de Prinses een herinnerings bord aan. Namens het gehele baltaljon werd de Prinses verrast met een kerststuk. (Van onze correspondent WASHINGTON. - President Soe- karno heeft niet formeel Kennedy's hulp ingeroepen teneinde een regeling te be vorderen van de kwestie-Nieuw-Guinea, doeh aan het slot van zijn brief richtte hij zicli als volgt tot de Amerikaanse president: „Ik hoop dat uw inspanningen een overdracht mogelijk zullen maken op een soepele manier, zodat geen ge weld zal worden gebruikt". Zain, de Indonesische ambassadeur, las mij dit uit deze brief voor, toen ik hem bezocht op de Indonesische ambassade in Wash ington. Zijn kijk op de huidige situatie geef ik hier weer met een minimum aan eigen commentaar. Met zijn rede van dinsdag is Soekarno begonnen het Indonesische volk geleidelijk voor te bereiden op een eventuele actie. Dat gaat niet één. twee, drie en daarvoor is tijd nodig, meende Zain. Door wat er in Goa gebeurd is, is de kwestie Nieuw- Guinea nog extra actueel geworden. Zain verkeerde zelf in spanning over wat zou gebeuren als gevolg van Soekarno's re de. De Indonesische ambassadeur toonde zich voldaan over het feit dat het niet tot een gewelddadige uitbarsting gekomen is. Soekarno had volgens de ambassadeur geen misbruik gemaakt van de vrij ex plosieve situatie, die ontstaan is als ge volg van de gebeurtenissen in Goa. Soe karno zou door zijn leidinggevend optre den de discipline van de Indonesiërs heb ben versterkt. Men moet echter niet me nen, dat het nooit tot daden zal komen, omdat op dit moment nog geen actie is ondernomen, aldus Zain. Op mijn vraag, hoe men zich de mobi lisatie moest voorstellen, waar Soekarno over gesproken heeft, verklaarde Zain dat dit geen militaire mobilisatie betreft doch een bevel tot geestelijke paraatheid. Zain, die voortreffelijk Nederlands spreekt en zinswendingen gebruikt die hem nog uit zijn studententijd schijnen te zijn bijgebleven, maakt allerminst de in druk van een .ijzervreter", die er 't aller liefst op los zou slaan. „Wij houden", zo zei hij. „nog altijd de deur open voor onderhandelingen. Maar Nederland moet niet steeds met voorwaarden aankomen, zoals dr. Van Roijen. de Nederlandse am bassadeur te Washington, gisteren weer deed". Advertentie Vrij entree - 9—21 uur Gr. Houtstraat/hoek Raamvest Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSÉSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 2235R6 Advertentie Advertentie ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM Advertentie Voor gedistilleerd en wijn moet u bij de vakman zijn DAAROM DUS NAAR Slijterij - Wijnhandel WILLEMSBEEKWEG 90 Telefonische bestellingen no. 5619 Verwachting tot morgenavond: Over het algemeen veel bewol king en nevelig, met later kans op enige regen. Voornamelijk in het noordoosten en oosten van het land enige daling van tem peratuur, elders weinig veran dering. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Vo-lledige weerrapporten op pagina twee LEOPOLDSTAD (Reuter en UPI) - Volgens betrouwbare bronnen in Leo- poldstad zijn de premier van de centrale Kongelese regering Adoula en de Katan- gese premier Tsjombe vanochtend bij hun besprekingen in Kitona overeenge komen de afscheiding van Katanga te beëindigen en de eenheid van Kongo te herstellen. De overeenkomst zou „alles bevatten waarop gehoopt kon worden"; bij verwezenlijking ervan zou Katanga weer een integraal deel van Kongo worden. Waarschijnlijk zou president Tsjombe, wanneer hij vandaag in Elisa- bethstad zou arriveren, zelf de overeen stemming bekendmaken. De delegaties hebben Kitona vanmorgen verlaten. President Tsjombe is intussen samen met George Godley, de plaatsver vangend leider van de diplomatieke missie van de Amerikaanse ambassade in Leo- poldstad, in Ndola, in Noord-Rhodesië, aangekomen. Edmund Gullion, de Amerikaanse am bassadeur, die op verzoek van president Kennedy beide staatslieden bijeen heeft gebracht, verklaarde in Kitona: „Pre mier Adoula en premier Tsjombe hebben zojuist een overeenkomst bereikt, welke voor Kerstmis herstel van de vrede in dit land belooft en de Kongolese republiek tegen verdeling versterkt.." Impasse dreigde Bijzonderheden van de overeenkomst zijn niet bekend, doch in diplomatieke kringen gaf men te kennen dat een com promis is bereikt tussen de unitaristische en de federalistische standpunten over de Kongolese eenheid in een toekomstige grondwet. De Amerikaanse ambassa deur, Edmund A. Gullion, had hem ech ter tegen gehouden en hem onomwonden verteld hoe definitief Katanga was ver slagen. Ralph Bunche, de assistent algemeen secretaris van de UNO. had daarop pre mier Adoula „onderschept" en vervolgens de beide leiders er toe overgehaald het ge sprek te hervatten. De besprekingen werden in het grootste geheim gehouden. Troepen van de UNO, alsmede veiligheidsfunctionarissen zorg den er voor dat onbevoegden uit de buurt bleven. Waarnemers menen, dat Tsjombe op fi- rancieel gebied een reeks concessies heeft gedaan, en dat Adoula als tegenprestatie beloofde dat binnen enkele maanden een nieuwe grondwet zaL worden aangenomen waarin de provincies grotere autonomie zullen krijgen in overeenstemming met Tsjombe's opvattingen over deze kwestie. Tsjombe zou er voorts in hebben toege stemd de douane en politie te plaatsen onder gezag van president Kasavoeboe. Ook heeft hij toegezegd een parlementaire delegatie af te vaardigen naar Leopold- stad, iets dat hij tot nog toe geweigerd heeft. Tsjombe schreef een brief, aan Ralph Bunche, waarin hij de voorwaarden van de overeenstemming zwart op wit gaf. Er werd geen gezamenlijk communiqué uit gegeven. De brief aan Bunche schijnt het enige document te zijn, waarop Adoula zijn vertrouwen moet baseren, dat Tsjom be woord zal houden. Vandaag zal het Amerikaanse vlieg- dekschip „Essex" met zes torpedo- bootjagers de nieuwe Waterweg op- stomen voor een operationeel bezoek van tien dagen aan Rotterdam. De „Essex" met de zes torpedobootjagers gefotografeerd bij de Doggersbank. Aan dek van het vliegdekschip wenst de bemanning Nederland een goede kerst". (Luchtfoto A.N.P.- Indonesië zou nog steeds bereid zijn met Nederland besprekingen te voeren zonder premissen, dus „over een overdracht van de administratie". Het onderwerp van de souvereiniteit behoefde daarbij niet aange roerd te worden en de Indonesische admi nistratie zou voorlopig gesteld kunnen wor den onder internationaal gezag, bijvoor beeld van de Verenigde Naties. Ook bij deze procedure zouden de Papoea's over hun eigen lot kunnen beschikken door een soort plebisciet, dat Zain en de andere Indonesiërs een „herbevestiging" noemen. Over de uitslag van zulk een zelfbeschik king na een periade van Indonesische ad ministratie bestaat bij hen kennelijk geen twijfel: de Papoea's zullen volgens de In donesische terminologie opnieuw bevesti gen dat zij tot Indonesië behoren. Uit dit alles blijkt dat in het Indonesi sche standpunt sedert het V.N.-debat geen wijziging is gekomen. Tijdens de behan deling van de Nieuw-Guinea-kwestie in de Verenigde Naties hebben de Indonesiërs tevergeefs getracht de Amerikanen te win nen voor hun stelling, dat de administra tie van Nieuw-Guinea aan Indonesië moet worden toevertrouwd. De Amerikanen zijn van oordeel, dat in dat geval het zelfbe schikkingsrecht een wassen neus zou zijn. De Indonesiërs van hun kant verdenken Nederland ervan, beslist invloed te zullen hebben op een plebisciet onder de Papoea's indien Nederlandse ambtenaren het gebied blijven administreren. Zij zien deze in vloed thans reeds in het feit, dat de Pa poea's een eigen vlag en een eigen volks lied hebben aangenomen. Er circuleerden gisteren in Washington berichten, dat Soekarno een tweede brief aan president Kennedy zou hebben gezon den. Zain wist daar niets van en derhalve zal die tweede brief wel niet bestaan. Van de inhoud van de eerste brief maakte Zain geen geheim. Hij las het grootste deel daarvan voor. Hoewel de publieke opinie in Indonesië volgens de Indonesische pre sident 't kookpunt heeft bereikt, verklaar de Soekarno toch dat -hij wil meewerken aan een vreedzame regeling, „indien de overdracht van de administratie tot stand kan worden gebracht". Tegen het slot komt d&n de belangrijke passage, waarin Soekarno de hoop uitspreekt dat Kennedy's inspanningen de overdracht op een soepe le manier mogelijk zou maken. De Ame rikanen hebben deze brief thans in hun bezit. Mijn vraag was uiteraard: „Wat gaat er gebeuren?" Zain wenste niet op de zaken vooruit te lopen. Hij had nog geen reactie van de Amerikanen ontvangen. „De Amerikanen hebben zoveel kwesties aan hun hoofd", zei hij vergoelijkend. Zoals steeds, wanneer men de laatste tijd Indonesische diploma ten spreekt, putte ook Zain zich uit in ver klaringen over de mogelijkheden van een vruchtbare samenwerking tussen Neder land en Indonesië. Die mogelijkheden zouden vooral nog groot zijn gedurende de periode, waarin de Indonesiërs van Zains generatie belang rijke posities bekleden. Zij zijn nog door tal van persoonlijke ervaringen nauw met Nederland verbonden. Minister Luns zou volgens Zain gezegd hebben dat Indone sië thans evenver van Nederland afstond als Mongolië doch Zain bestreed dit. Zou echter de huidige situatie voortduren, dan dreigt Indonesië nauwer verbonden te ge raken met het communistische kamp. Toen ik Zain vroeg of ook Amerika be ducht is voor laatstgenoemde eventuele ontwikkeling, zeide de overigens bijzonder vriendelijke ambassadeur ietwat kregel: „Wat praat u toch steeds over de Ameri kanen!", daarbij aangevende, dat hij de kwestie-Nieuw Guinea in hoofdzaak als een aangelegenheid tussen Nederland en Indonesië wenst te beschouwen. Tot zover het interview met de Indone sische ambassadeur Zain. Wat tot dusver re over de Indonesische diplomatieke ac tiviteit bekend is geworden, geeft de in druk dat Djakarta niet zozeer streeft naar Amerikaanse bemiddeling tussen Neder land en Indonesië, maar het een poging doet om gedaan te krijgen dat de Ameri kanen Nederland onder druk zetten, opdat de administratie van Nieuw-Guinea in principe aan Indenosië zal worden overge dragen. Men kan zich afvragen of de gebeurte nissen in Goa, wat Amerika betreft, wel in het voordeel van Indonesië hebben ge werkt. Enerzijds is men door het optre den van India ervan overtuigd, dat het niet altijd bij dreigen behoeft te'blijven wan neer Nehroe of Soekarno de grote trom van het anti-kolonialisme roeren, doch an derzijds heeft Nehroe de Amerikanen enorm geïrriteerd, om niet te zeggen fu rieus gemaakt door zijn onverbloemde agressie. Op sympathie van Washington heeft Soekarno weinig kans indien hij de indruk wekt Nehroe's voorbeeld te gaan volgen. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft woensdag meegedeeld, dat de Verenigde Staten „alles in het werk zullen blijven stellen" om Indonesië en Nederland bij elkaar te brengen voor een vreedzame regeling van hun geschil over westelijk Nieuw-Guinea, meldt Reuter. De woordvoerder, Lincoln White, zei echter dat geen van beide partijen de V.S. had benaderd met een verzoek om bemid deling. Dr. J. H. van Roijen, de Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, is woensdag opnieuw op het departement ontvangen voor besprekingen met Averell Harriman, de onderminister van Buiten landse Zaken. F a g u e t De laatste hartstocht van teleurge stelde doch nette vrouwen is het kop pelen. Naar wij vernemen, zullen de verhoogde uitkeringen van de Algemene Ouderdoms wet en de Algemene Weduwen- en Wezen wet in januari worden uitbetaald. Deze uitkeringen zijn verhoogd als gevolg van het feit, dat een stijging van de algemene loonindex is vastgesteld door het Cen traal Bureau van de Statistiek. Bjj de uit kering over december kon de verhoging nog niet worden uitbetaald. Ze wordt nu tegelijk met de verhoging van januari uit gekeerd. De uitkeringen zijn als volgt verhoogd: AOW-uitkering echtpaar: van 149,50 op 158,per maand; AOW-uitkering zelfstandige: van 94,50 op 98,50 per maand. AWW-uitkering weduwe met kinderen: van 2196,tot 2292,(per jaar). AWW- uitkering zelfstandige weduwe: van 1512,tot 1578.(per jaar). AWW-uitkering volle wezen tot tien jaar: van 468,tot 510,(per jaar). AWW-uitkering wezen van tien tot zes tien jaar: van 732,tot 768,(per jaar). AWW-uitkering studerenden en invali den tot 27 jaar: van f 960,tot 1002, per jaar. De Haagse rechtbank heeft het bezwaar schrift van mr. J. A. Walkate, directie secretaris van de Koninklijke Hoogovens te IJmuiden, met betrekking tot de tegen hem uitgebrachte dagvaarding wegens meineed in de schrootaffaire afgewezen. De rechtbapk heeft de zaak verwezen naar de strafkamer. Zoalp bekend, is de heer Walkate direc teur van de schrootverenigingskas van de Eruopese Kolen- en Staalgemeenschap ge weest. De Haagse schroothandelaar L. Worms heeft tegen hem een aanklacht we gens meineed ingediend. Inmiddels staat het nog allerminst vast of dit meineedproces inderdaad voor dé Haagse rechtbank zal komen want er kan hoger beroep en zelfs cassatie aangetekend worden tegen de raadkamerbeslissing van de rechtbank. Verwacht mag worden dat er inderdaad appèl zal worden aangeteken tegen de beslissing van de rechtbank. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland ....2, 7, 11, 13 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws3, 7, 13 Kennemer Kruitnels4 Uit stad en omgeving .4, 5, 7, 9 In de Vishal en op zee9 Kunst 11 Horen en Zien 11 Panda en andere beeldverhalen.15 Feuilleton 15 Beurs 17 Economisch nieuws17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Advertentie Varkensrollade, haas 3.25 p. 500 gram Varkensrollade 2.98 p. 500 gram Runderrollade, haas 2.98 p. 500 gram Runderrollade 2.78 p. 500 gram Onze prima Verzorgde zilveren vleeswarenschotel, 300 gram: 100 gram magere ham j 100 gram runder rookvlees 100 gram Berliner Velsen-Noord: IJmuiden: BREESAPERHOF 19 PLEIN 1945 no. 53 Advertentie VERWEN U ZELF met de feestdagen KENNEMER AUTOMATIEK Velserduinweg 19 - Tel. 8402 Vroegtijdig bestellen s.v.p. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I 1 n m *a -j| U 1 V T4* Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. I I T 1 1 T 1 f^| 1 j I I ||J ril Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. X X X X %j4 X X VA X X 1 f1"31100 P°st f 8,15. Losse nummers 12 ct. VOOR V EL S EN - IJ MO IO EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur: Simon Koster» Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr.H. C. van der Mije

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 1