Zelfbeschikkingsrecht is voorwaarde voor een gesprek met Djakarta HENSEN AGENDA G.A. VAN DER STEUR Ambtenarensalarissen komen eerst in de Ministerraad Prof. mr. C. P. M. Romme 65 jaar Kort en bondig L A lL Leden Nieuw-Guinearaad: Benzinepomp voor „Plein" actie „Samen Delen" Ambtenarencentrum gebelgd over houding der grote bonden Weer iets kouder 'f Is üw wintergarderobe compleet DONDERDAG 21 DECEMBER 1961 MONTYCOATS ZEEDUFFEL 35.- HOUTJE - TOUWTJE vanaf 45.— Voor de grootste keus PAARLAARSTEEG I Bromfietser verblind en tegen auto gebotst Haarlem Velsen-lJ muiden Poging tot vernieuwing maatschappelijk werk Om 3.20 uur begint op 22 december DE WINTER HERENKLEDING Haarlem Tel. 02500- 10730 Beverwijk NAAIMACHINES Nieuwe spoorbrug over de Maas Aanvaring op Waterweg Raadselachtig verlies van sleep III Hoge groenteprijzen DE ZAAK WAAR U SLAAGT DAMESCONFECTIE Gen. Cronjéstraat 120 - Haarlem e „Als de kwestie-Nieuw-Guinea door een driehoeksgesprek tot een vreedzame op lossing zou kunnen worden gebracht dan mag de Nieuw-Guinearaad die mogelijk heid niet met een weigering bij voorbaat torpederen. Daarom heeft de delegatie uit de raad, die in Nederland overleg heeft gepleegd over de toepassing van het zelfbeschikkingsrecht, besloten zich tot een gesprek met Indonesië bereid te ver klaren, „zij het onder zekere voorwaar den". Dit staat in het communiqué te lezen dat de delegatie gistermiddag bij het vertrek van vijf van haar leden op Schiphol aan de pers uitreikte. Met die voorwaarden wordt uiteraard gedoeld op het zelfbeschikkingsrecht, zo deelde de de legatie desgevraagd op Schiphol mede. Met staatssecrataris mr. Th. H. Bot, deden de overige acht delegatieleden het vijftal dat vertrok, mevrouw Tokoro, de heren Poana, Onim, Jouwe en Tanggah- ma uitgeleide. De voorzitter van de raad, de lieer Sollewijn Gelpke, mr. De Rijke en pater Van den Berg, zullen later naar Nieuw-Guinea terugkeren. In het communiqué wordt onder meer gezegd dat in Nederland diepgaande be sprekingen zijn gevoerd met de staats secretaris van Binnenlandse Zaken en met andere leden van de Nederlandse regering, alsmede met de vaste commis sies voor Nederlands-Nieuw-Guinea uit de Tweede en Eerste Kamer en vele ande ren. „Dit overleg heeft belangrijk bijge dragen tot de vorming van een oordeel over de internationaal aanvaardbare we gen en middelen, welke zouden moeten worden gevolgd en aangewend teneinde de bevolking van West-Papoea in staat te stellen in vrijheid over haar staatkundige Advertentie 100 °/o wol, winddicht, waterafstotend. Kleuren DONKERBLAUW - CAMEL - GRIJS - BLAUW en ANTRACIET en GROEN gemêleerd Leeftijd 7 jaar stijging per maat CAMEL kleur Heren- en Dames sluiting natuurlijk toekomst een beslissing te nemen. Het advies daarover moet vóór 5 april 1962 door de Nieuw-Guinearaad worden uitge bracht. Hoewel de delegatie het betreurt, dat de Brazzaville-resolutie in de V.N. geen 2/3 meerderheid heeft behaald, is zij toch voldaan over het feit dat ruim de helft der ledenstaten zich duidelijk voor het zelfbeschikkingsrecht van de Papoe's heeft uitgesproken. Met de in deze re solutie uitgesproken gedachte om zij het onder zekere voorwaarden tot een gesprek te komen met Indonesië kan de delegatie zich geheel verenigen. Nu dit echter op basis van deze resolutie niet mogelijk is gebleken, spreekt de delega tie de hoop uit, dat een reële mogelijk heid tot een dergelijk gesprek alsnog langs andere wegen zal worden gevonden. De delegatie, oprecht verlangende naar een goede nabuurschap met Indonesië, is van oordeel dat de Nieuw-Guinearaad zijner zijds aan dergelijke pogingen alle moge lijke medewerking zou dienen te verle nen". In dit verband merkt de delegatie op, dat het in het bijzonder ook de ethnische identiteit van het gehele Papoeavolk is, waaraan de bewoners van het westelijke deel van het eiland hun recht op zelf beschikking in het licht van de dékolonisa- tieresolutie der Verenigde Naties ontlenen. De delegatie acht het daarom van het grootste belang, dat de fasen van ontwik keling m de Australische en Nederland se delen van het eiland op elkaar blij ven afgestemd zonder daarmede thans ook maar in enigerlei opzicht te willen vooruitlopen op een eventueel staatkundig samengaan van de delen van het eiland. De delegatie acht het ten zeerste ge wenst, dat intussen de voorwaarden wor den geschapen, dat het thans in gang zijnde ontwikkelingsproces van land en volk van West-Papoea op cultureel, so ciaal economisch en staatkundig gebied, conform het Handvest der Verenigde Na ties, zo doeltreffend mogelijk en in vrede kan worden voortgezet. Met het oog daar op heeft de delegatie bij de besprekingen mede ernstige aandacht gewijd aan de op die ontwikkeling betrekking hebbende on derwerpen. Ten slotte spreekt de delegatie haar grote erkentelijkheid uit voor de allerwe gen in Nederland ondervonden gastvrij heid, alsmede voor de vele nuttige con tacten en gesprekken welke haar verde re arbeid in West-Papoea ongetwijfeld ten goede zullen komen. Een bromfietser is woensdagavond nabij „Kennemergaarde" op de Duin en Kruid- bergerweg in Santpoort tegen een stil staande vrachtauto gereden. De bromfiet ser werd verblind door het licht van een tegenligger, waardoor hij te léót de StllL staande wagen opmerkte. De man reed tegen de linkerachterzijde en viel op het wegdek. Hij werd aan het voorhoofd ge wond en is naar zijn woning overgebracht. ONGEVAL BIJ KOELHUIS IJSVRIES. Bij „Koelhuis IJsvries" te IJmuiden is woensdag een 28-jarige arbeider uit Haar lem aan de voet gewond geraakt, doordat een elektrische stapelaar kantelde. De man reed het hefvoertuigje weg, maar dit bot ste tegen een drempel, waardoor het kan telde. De voet werd gekneusd. Per auto van de ongevallendienst is, het slachtoffer naar zijn woning vervoerd. c Concertgebouw, vandaag 20 u.: Volks kerstzang o.l.v. Jos. de Klerk, m.m.v. koor school v. d. Kathedrale Basiliek en het fanfarekorps „Arti et Religione". Vrijdag 20.15 u.: Concert door het N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends, m.m.v. Caspar Cassado, violoncel. Werken van Giltay, Boccherini, Rossini en Tsjaikofsky. BIOSCOPEN Cinema Palace, vandaag 19 en 21.15 u.: „Misdaad na schooltijd", 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Jerry als piccolo", a.l. Frans Halstheater, vandaag 19 en 21.15 u.: „De Vikings", 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Eén pyjama voor twee", 14 j. Lido Theater, vandaag 19 en 21.15 u.: „De Jantjes", a.l. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Daar droomt een meisje van", ayl. Luxor Theater, vandaag 19 en 21.15 u ,,'t Zit in de lucht", a.l. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „De eerste man op de maan", a.l. Rembrandt Theater, vandaag 19 en 21.15 u.: „Zonder zeden en moraal", 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Van de brug af gezien", 18 j. Roxy Theater, vandaag 19 en 21.15 u.: „De geheime dienst grijpt in", 14 j. Van vrijdag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „De jacht op de verborgen goudschat", 14 j. Studio Theater, vandaag 19 en 21.15 u.: „De bajes is zo groot", a.l. Van vrijdag af 14.15, 19 en 21.15 u.: „TAmérique insolite", 14 j. Minerva Theater, vrijdag 20.15 u.: Toon Hermans One man show 1960. Theater Monopoie (Zandvoort): vandaag 20 u.: Elmer Gantry", 18 j. Vrijdag t/m zondag 20 u.: „Klokslag middernacht", 14 j. TENTOONSTELLING „Chez Nous" (Spaarnelaan 25): Exposi tie van Catalaanse aquarellen van Frans Funke. Tot 28 december. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein): Expositie van tekeningen van Dick Breed: 1022 u. Tot 7 januari. Kunstcentrum „De Ark" (N. Heiligland 1-3): Tentoonstelling van schilderijen en aquarellen van ds. R. H. Oldeman en sier- smeedwerk van C. A. Jaspersen: 9-17 u.; ma., wo. en vr. ook 18-20 u. Tot 5 januari. „Bloemenheuvel" (Bloemendaalseweg 158, Bloemendaal): Expositie van werken van de schilder-glazenier Joep Nicolas; 10-17 u.; zondag 14-17 u. Tot 25 december. Museum „Het Huis Van Looy" (Kamper laan): Groepstentoonstelling van „Kunst Zij Ons Doel": 10-12 u. en 13.30-17 u., zon dag 14-17 u. Tot 8 januari. DONDERDAG 21 DECEMBER City-the&ter 20 uur: „Onvergetelijke melodie". Rex-theater, 20 uur: „Bloedbad in Sidney Street". Felison, 1921 uur: Expositie W. Steyn. Nieuwe Kerk, 20 uur: Concert Looft den Heer". VRIJDAG 22 DECEMBER City-theater, 20 uur: „Ve,ra Cruz". Rex-theater, 20 uur: „Een taxi naar Tobroek". Felison, 1921 uur: Expositie W. Steyn. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30 uur. Opening door pater Jelsma Aan rijksweg 35 tussen Zwolle en Heino is gistermiddag een benzinepomp in ge bruik genomen, waarvan de baten ten goe de zuilen komen aan een sociaal experi ment van de „Pleingroep", dat vorm heeft gekregen in de actie „Samen Delen". De pomp werd in gebruik gesteld door pater S. Jelsma, die de eerste benzine aflever de aan de burgemeester van Heino, wiens auto door enkele padvinders van de weg naar de benzinepomp was geduwd. De pomp staat voor een onlangs geopend mo tel. waarvan de eigenaar een gedeelte van de winst afstaat aan de actie „Samen De len." In het motel werd de eerste Plein-publi- katie, getiteld „Samen Delen" uitgereikt. Het is een rapport, samengesteld door een uit personen van verschillende levensover tuiging gevormde studiecommissie. Deze is tot de conclusie gekomen, dat ernstige ge varen het moderne maatschappelijk werk bedreigen. Er zou, aldps de commissie, nauwer contact 'moeten zijn tussen instel lingen enerzijds en de leefwereld van de hulpvragenden anderzijds. Men zal moeten gaan beseffen, dat waarlijk helpen primair een zaak van de gemeenschap is, op bloeiend uit. onderlinge verbondenheid, naastenliefde en solidariteit. Ook zal aan dacht moeten worden besteed aan de groeiende twijfel of de levensbeschouwelij ke organisatie bij het sociaal helpen niet te ver is doorgevoerd. Deze en andere overwegingen hebben tot een concreet voorstel geleid voor een nieuwe, experimentele vorm van maat schappelijk werk: maatschappelijke hulp verlening door groepen van leken, die el kaar persoonlijk kennen, die elk een spe cifieke bekwaamheid en vaardigheid in brengen en die elk bovendien zowel de hulpbehoevenden als de helpenden kunnen zijn. Het boekje „Samen Delen", met als on dertitel: „Een poging tot vernieuwing van het maatschappelijk werk", gaat hierop uitvoerig in. Het is in de boekhandel ver krijgbaar. Advertentie OVERJASSEN zijn nu belangrijk Overjassen, naar maat gemaakt of gekozen uit onze collectie RODEX. In beide soorten valt liet accent op exclusieve stof, weergaloze snit, licht van gewicht en toch warm. Kruisstraat 7 DONDERDAG 21 DECEMBER Kcnnemer Theater: Geen voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Aïda". VRIJDAG 22 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Fenny". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Vrijdag 13 uur". W.B. Theater, 20 uur: „Vrouwen als koopwaar". Advertentie alle merken dus ruime keuze GROTE HOUTSTRAAT 181 - HAARLEM De Nederlandse Spoorwegen hebben op dracht gegeven tot de bouw van een nieu we spoorbrug over de Maas tussen Venlo en Blerick. Een constructiebedrijf in Zwijndrecht zal de brug, waarin 2 mil joen kg. staal wordt verwerkt, vervaardi gen. In september 1963 dient de brug in ge bruik te worden genomen. Deze spoorbrug komt naast de bestaande verkeersbrug en wordt eveneens een platte brug, zonder bo gen of vakken. Zij krijgt vier overspan ningen twee van 59 en twee van 54 me ter lang, totaal 226 meter. (Van onze Haagse redacteur) De voorzitter van het Ambtenarencentrum, de heer J. J. Landman, had evenmin als de vertegenwoordiger van dqze ambtenarenorganisatie in het georganiseerd over leg, de heer Kenemans, veel goede woorden over voor de vertegenwoordigers van de samenwerkende bonden van overheidspersoneel, die als „zuilenbonden" werden gekwalificeerd op een bijeenkomst gisteren in Utrecht gehouden. Als de ambtenaren in 1961 geen verhoging in hun loonzakje vinden, dan is dat te danken aan de tegen werking van deze drie grote organisaties", zo zei laatstgenoemde. „Hun verzet tegen de regeringsvoorstellen heeft ertoe geleid, dat vandaag, de uiterste termijn om de nieuwe automatische loonberekening nog tijdig gereed te krijgen, verloopt. De mi nister van Binnenlandse Zaken is nu verplicht eerst weer opnieuw in een zitting van het kabinet met nieuwe voorstellen te komen. Zeer uitvoerig gaf de heer Kenemans te gelijkertijd aan de bestuursraad van het Ambtenarencentrum en de pers een uit eenzetting var> de ontwikkelingen in het G.O. in Ambtenarenzaken. „We hebben gesteld, dat voor alles de achterstand voor alle overheidsdienaren moet worden ingehaald", zei hij. „We heb ben uitvoerige berekeningen gemaakt om de koopkracht, waarover de verschillende ambtenaren in 1928 hebben beschikt in hun salariëring van nu om te rekenen. Eerst als deze koopkracht gelijk wordt aan die van 1928 kan men onzes inziens in ernst praten over een salarisverhoging, die een groter aandeel in de welvaart be tekent. Bovendien is het zo, dat wie ten opzichte van 1928 aan koopkracht bijvoor beeld slechts negentig percent heeft, in verhouding nog verder achter blijft als men hem acht percent meer geeft, dan een andere ambtenaar, die nu bijvoor beeld 120 percent van de koopkracht van 1928 als inkomen heeft en die eveneens acht percent verhoging krijgt. Onze achterstandstheorie, kleinerend „filosofie" genoemd door de zuilenbonden is tenslotte toch, naar wij veronderstellen, voor de regering richtsnoer geworden bij de voorstellen, die zij maandag in het G.O. deed. Als men de lijst van ambte naren ziet én men let op de verhogingen terwijl men ook de koopkrachtvergelijking van nu en van 1928 waarbij in ogenschouw neemt, moet men wel tot die conclusie ko men." De heer Kenemans vertelde, dat hem door het hoofdbestuur was opgedragen om met de voorstellen akkoord te gaan, in? dien voor hem vast stond dat voor elk niveau minstens de koopkracht van 1928 zou zijn hersteld. Dat was in de voorstel len het geval. De lijst van verhogingen die in vier étappes zou worden bereikt zag er als volgt uit: Schaal 3 tot en met 47 (schrijver, schrij ver A, adj. commies): acht pet. Schaal 48 tot en met 93 (adj. commies A acht pet, commies A tien pet): acht tot tien pet. Schaal 94 tot en met 125 (hoofdcommies 12 pet, hoofd commies A 14 pet): tien tot 15 pet. Schaal 126 tot en met 148 (referendaris 15 pet administrateur 16 pet): 15 tot 16 pet. Schaal 149 en 150 (hoofdadministrateur en raadsadviseur 22 pet): 20 tot 22 pet. Schaal 151 tot en met 153 (directeuren en raadsadviseurs in algemene dienst): 23 tot dertig pet. Schaal 154 (hoogleraren): dertig pet. Se cretarissen-generaal en directeuren-gene raal: veertig pet. „Helaas", zo vervolgde de heer Kene mans, „is een uitkering ineens niet aan vaard, toen leden van de bestuursraad om nadere bijzonderheden vroegen". Voor wat de gepensioneerden betreft, verklaar de hij, dat de voorstellen om aan hen een waardevast" A.O.W.-pensioen te geven, dat bovendien nog verhoogd zal worden, reeds een belangrijke factor van verbe tering is. Of het nog mogelijk is spoedig de defi nitieve regeringsvoorstellen te vernemen, kon de heer Kenemans niet zeggen. Mo gelijk zal de regering de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken in januari afwachten. „De koopkracht van 1928 was voor een schrijver bereikt zodra hij op 110 zou ko men; „een secretaris-generaal zou reeds op 108 kunnen spreken van gelijke koop kracht. Maar bij de hoogste functies is het niet op grond van de koopkracht-op- vattingen dat de verhogingen zouden wor den gegeven, maar teneinde de vaak zeer waardevolle ambtenaren voor de gemeen schap te behouden in, concurrentie tegen het particuliere bedrijf", zo besloot de heer Kenemans. In een dikke mist zijn gistermiddag op de Nieuwe Waterweg het Duitse vracht schip „Egon Wesch" (500 ton) en het bin nenkomende Noorse vrachtschip „Ogeka Bakke" (5870 ton) met elkaar in aanva ring gekomen. De Noor kwam er goed af en kon met lichte schade de reis naar Rot terdam voortzetten. De Duitser, die een la ding ijzer aan boord had, kreeg een flink gat aan bakboord, maakte wateren is aan de grond gezet. Het schip is later weer vlot gekomen en is op eigen kracht terug gevaren naar Rotterdam. Tot hun stomme verbazing hebben ka pitein en bemanning van de „Loire", een zeesleper van L. Smit en Co., gisteravond hun sleep, een voor de sloop bestemd'wa genveer, plotseling en zonder aanwijsbare oorzaak in de golven zien verdwijnen. Dit gebeurde in het Kanaal, in de buurt van Plymouth, de haven vanwaar de „Loire was vertrokken. De rederij heeft meege deeld dat het vaartuig „als een blok" on derging. ]$r was zeer zeker reden tot verbazing het weer was mooi (windkracht viér) en volgens de inspectie, die aan de tocht was voorafgegaan, was het wagenveer zeewaar dig. Er waren geen runners aan boord van de sleep. Het enige dat de „Loire' kon doen, was ijlings de sleepkabel los maken, die daardoor eveneens verloren ging. Het wagenveer zou naar West-Ier- land worden gesleept. I (Van onze parlementaire redacteur) In „Parlement en kiezer", jaarboekje 1960-1961, kan men op bladzijde 66 in de lijst van leden der Tweede Kamer nog aantreffen de naam van mr. C. P. M. Rom me met vele biografische gegevens zoals lid van 31 januari-8 mei 1933 en sedert 4 juni 1946, K.V.P. geboren 21 december 1896, enz. Het nieuwe jaarboekje zal de naam van de man die als fractieleider van de K.V.P. sinds 1946 zo'n belangrij ke rol in onze politiek speelde niet meer bevatten: in februari heeft hij zich uit de actieve staatkunde teruggetrokken in ver band mét zijn gezondheid. Zo is zijn 65-ste verjaardag, die hij van daag viert, de eerste van de nu voor hem aangebroken stille periode, na een drukke werkzaamheid in het openbare leven van vrijwel precies 40 jaar. In 1921 was hij, nog geen 25 jaar o'ud lid van de gemeente raad van Amsterdam geworden en dit par- lement-in-zakformaat was voor deze jonge briljante jurist een voortreffelijke leer school voor zijn grote carrière in de lands- politiek. In 1933 het was juist in de woelige dagen van het drama rondom het marineschip „De zeven Provinciën" was hij al Kamerlid zij het voor enke le maanden; na de verkiezingen van dat jaar keerde hij niet terug. In 1935 werd hij hoogleraar aan de r.k. economische hogeschool te Tilburg en twee jaar later volgde zijn benoeming tot minister van so ciale zaken in Colijns vierde kabinet. Lang heeft dit ministerschap niet geduurd: in 1939 viel dit kabinet al uit elkaar, mede als gevolg van verschil van inzicht op eco nomisch en sociaal gebied tussen Colij. en de jongere r.k. politici tot wie ook prof Romme behoorde. De belangrijkste ontwikkeling dateert pas van na de oorlog, toen prof. Romme in de Kamer terugkwam en direct met het voorzitterschap van de fractie der K.V.P. werd belast. Van het begin af aan nam hij met meesterschap deel aan het poli tieke spel, dat door hem tot een ware kunst werd verheven. Hoe men ook over zijn subtiele redeneertrant, zijn spitse for muleringen, zijn moeilijke zinswendingen moge denken, hij werd beschouwd als de eerste stuurman van de Nederlandse poli tiek, de man wiens stem op vele belang rijke ogenblikken de doorslag gaf. De sa menwerking met de socialisten duurde tot 1958. Hij steunde, zij het soms met enig voorbehoud, het beleid ten aanzien van In donesië in de jaren 1946-1949; het liep uit op een breuk met zijn geloofsgenoot Wei ter, zonder dat de K.V.P. hierdoor noemens waardige schade leed. In 1955 werd de een heid door de terugkeer van Weiter weer bevestigd De „doorbraak" van rooms-ka- tholieken naar de P.v.d.A. kon min of meer binnen de perken worden gehouden, al moest dit probleem noodzakelijkerwijs steeds de aandacht van prof. Romme blij ven bezighouden. Hij wekte vaak de in druk een groot politiek evenwichtskunste naar te zijn. Tenslotte werd het werk te zwaar; in november 1960 moest prof. Rom me zich reeds voorlopig terugtrekken en drie maanden later kwam het definitieve afscheid. Hij moest zijn taak aan anderen overlaten, een groot verlies voor zijn par tij en voor het parlement. Dodelijke val. Op het spoorweg emplacement in Leiden is de 61-jarige kolenhandelaar J. van der Zwan uit Rijns burg by het lossen van een wagen cokes uitgegleden op de glad geworden kolen en van de wagen gevallen. De man, die bezig was geweest met een riek de cokes los te steken, overleed op weg naar het zieken huis. Persprijs Amsterdam. Tijdens een federatieve bijeenkomst van de Vereniging De Amsterdamse Pers heeft de voorzitter, de heer Th. 'M. Eerdmans, medegedeeld, dat „de A.P." een Amsterdamse persprijs heeft ingesteld, bestaande uit een wissel beker en een geldbedrag. De prijs zal wor den toegekend aan de schrijver van net beste artikel over de historie, het heden of de toekomst van de hoofdstad. Tegen annexatie. De gemeenteraad van Zwollerkerspel heeft de Zwolse an nexatieplannen afgewezen, maar zich wel bereid verklaard de ontwikkeling van Zwolle als stedelijke industriekern te steu nen. De raad nam stelling tegen de po gingen, die Zwolle doet om grote delen van Zwollerkerspel met inbegrip van de drie belangrijkste woonkernen te annexe ren. Zonsverduistering. Er zal geen Ne derlandse expeditie worden uitgerust naar de totale zonsverduistering, die op 4 februari 1962 op Nieuw-Guinea te zien zal zijn. Men acht de afstand te groot. Op 20 juli 1963 zal een zonsverduistering goed te zien zijn in Canada. Verwacht wordt dat daar wél Nederlandse astronomen waar nemingen zullen doen. Ede weer 60.000. Frederik Daniël Feij, zoon van de 39-jarige meubelmaker de heer F D. Feij en van zijn 40-jarige echtgenote, heeft het aantal inwoners van Ede op 60.000 gebracht. In december 1959 werd reeds de 60.000e inwoner van Ede geboren, maar hieraan werd toen geen aandacht geschonken, omdat op 1 januari 1.960 als gevolg van een grenswijziging 4.254 inwoners naar de gemeente Veenen- daal overgingen. Door het plotseling ingevallen winter weer zijn op de belangrijkste groentevei lingen in Limburg bijzonder hoge prijzen genoteerd. Vooral de prei is enorm in prijs gestegen. Er werden prijzen van 50 tot 72 cent per kilo voor betaaid. De peen- prijzen stegen tot 60 cent per kilo. De aan voer van kassla was ondanks het koude weer zeer bevredigend. Ook hier waren de prijzen hoog. Advertentie miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiii Het K.N.M.I. deelt mede: Bóven de Britse eilanden is het hoge- drukgebied in omvang afgenomen, waar door de noordelijke stroming van zachte lucht zwak bleef. De begrenzing van de zachte lucht en de koudere lucht in Scan dinavië strekt zich uit van IJsland over de Noordzee naar de omgeving van Bre men. Het front dat als vorstgrens be schouwd moet worden vertoont nog een langzame westelijke verplaatsing en het laat'zich aanzien dat het front het komen de etmaal het noordoosten van het land bereikt en daarna langzaam het land zal binnendringen. Hierbij moét wel gerekend worden op een vertraging in de snelheid van het front aangezien er enkele storin gen langslopen naar het zuiden. Deze zul len de neerslagkansen wat doen toenemen. WEERRAPPORTEPf Maximum-temperaturen bC S g binnen- en buitenland. a *OT 5 Neerslag: laatste 24 uur. O Ps 2 £-S Den Helder geheel bew n '6 0 Ypenburg motregen n 6 0,2 Vlissingen geheel bew nnw '6 0,2 Eelde regen nw 5 0,3 De Bilt motregen wnw 3 0,2 Twente motregen nw 4 0,3 Eindhoven motregen w 1 0,2 Zd-Limburg motregen w 1 0,2 Helsinki onbewolkt n 2 0 Stockholm sneeuwbui nw 4 1 Oslo zwaar bew windst. -2 0 Kopenhagen half bew. n 8 0 Aberdeen geheel bew windst. 4 0 Londen mist n 4 0,1 Amsterdam motregen wnw 5 0,1 Brussel mist w 1 0,2 Luxemburg geheel bew n -1 0 Parijs geheel bew n 2 0 Bordeaux onbewolkt windst. 4 0 Grenoble geheel bew. windst. -1 0 Nice onbewolkt windst. 11 0 Berlijn geheel bew nw 3 0,1 Frankfort geheel bew zzw 1 0,1 München ijzel zw -3 0,1 Zürich mist windst. -2 0 Genève zwaar bew windst. -2 0 Locarno onbewolkt wzw 3 0 Wenen zwaar bew w 2 0 Tnnsbruck licht bew nno -3 0 Athene half bew. n 9 3 Rome onbewolkt ono 10 0 Ajaccio onbewolkt O 12 0 Madrid onbewolkt windst. 7 0 Mallorca onbewolkt windst. 15 0 Lissabon geheel bew. ono 14 0 Vrijdag 22 december Zon op 8.46 uur, onder 16.31 uur. Maan op 17.22 uur, onder 8.42 uur. Maanstanden 22 dec. 1 42 uur volle maan. 30 dec. 4.57 uur laatste kwartie, Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 21 december Hoog water 3 08 en 15 23 uur. Laag water 11.06 en 23.26 uur. Vrjjdag 22 december Hoog water 3.51 en 16.05 uur. Lhag water 11.46 en uur. Het hoog en laag water te Zandvnnrt 10 tot 15 minuten .vroeger dan te IJmuiden

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 2