r E.E.G.-Ministerraad keurt de benoemingen goed WASDAG - SUNILDAG SUNIL WASDAG - SUNILDAG SUNIL Ben Bella betrokken bij geheim overleg KOSTUUMS Hf W ereldmeuws De engel en zijn woord ,1^ Van dag tot dag Twaalf jaar voor ex-SS- officier Ehrlinger Scherpe woorden over Frankrijks houding tegenover Hirsch Tachtig Oostduitse vluchtelingen der dag FLN-diplomaat op kasteel van Aunoy raatótcel DONDERDAG 21 DECEM BER 1961 3 J MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Brand in Casino de Paris Ondanks afsluiting NEDERLANDS MEEST GEBRUIKIE WASMIDDEL Terreur 0p de i Floris Flaneur (in de betere klasse) Stilts ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM Deze week is men in Brussel getuige van een marathon-ronde in de Europese touwtrekkerij die tot nu toe een weinig verheffende indruk heeft gemaakt. De Mi nisterraad is daar bijeen om te pogen vooral landbouwproblemen op te lossen, die de overgang naar de tweede vierjaar lijkse étappe op de weg naar een volledig geïntegreerde Europese markt per 1 ja nuari aanstaande, nog verhinderen. Zoals bekend, zijn de agrarische vraagstukken de moeilijkst oplosbare door de geringe aanpasbaarheid van deze bedrijfstak als zodanig, door de bescherming die hij in de meeste EEG-landen geniet en door het feit dat de zogenaamde „groene fronten" in de verschillende landen geduchte pres sie-groepen vormen, waarmee de regerin gen rekening dienen te houden. Dat de ministers voor hun landen een zo gunstig mogelijke positie "trachten te verwerven op de toekomstige landbouw- Euromarkt kan men hun niet kwalijk ne men. Erger is, dat zij daarvoor echter ook het supra-nationale beginsel, met de ver sterking waarvan een werkelijk verenigd Europa staat of valt, wel aan de kant wil len zetten. Het weinig heilzame plan om een commissie van nationale ambtenaren voor landbouwkwesties op te richten, die naast de- EEG-Executieve Commissie zou moeten werken, heeft terecht in het Euro pese Parlement tot de aanvaarding van een resolutie geleid, waarin dit orgaan Ministerraad en Executieve waarschuwt niet in strijd met de geest van het Ver drag van Rome te handelen. Vooral de houding van de Executieve Commissie heeft wrevel in Straatsburg gewekt, want deze heeft een eigen Europees beleid prijs gegeven en zoekt thans compromissen, om de Europese kool en de nationale geit te sparen. De socialistische fractie in net Europees Parlement wenste zelfs met een motie van wantrouwen tegen de Executie ve in het veld te komen, maar daarmee is het Parlement niet akkoord gegaan. Het paard zou dan achter de wagen wor den gespannen, want als de Europese Commissie tot aftreden zou worden ge dwongen, zouden al de weinig Europees gezinde krachten een opgelegde kans krij gen om ook het restje supra-nationaliteit voorgoed naar het kerkhof te verwijzen. Deze krachten vindt men op het ogen blik vooral in Frankrijk. De Gaulle :s ftpoit een bewonderaar van de Europese instituten geweest en hij poogt thans, vóór Engeland en de andere EVA-landen toetreden, enerzijds de supra-nationale mogelijkheden zoveel te verzwakken als hij kan, anderzijds is, nauw daarmee ver band houdend, zijn streven er op gericht in de Europes.e organen echte „Europea nen" te vervangen door voor de Franse regering handelbare figuren ,die boven al les het Franse standpunt willen verdedi gen. Het heengaan van de voorzitter van de Euratoom-Commissie, Etienne Hirsch, is een sterk staaltje van dit eng-nationalis- tische beleid. Tegen de wens van de vijf andere landen in is de voortreffelijke en zelfstandige Hirsch vervangen door de handelbaarder Chatenet. Hiermee is ook de mogelijkheid voor andere EEG-landen ge opend om aan hen onwelgevallige Europe se functionarissen van eigen nationaliteit, bij een „Europese" houding die niet strookt met het nationale belang, tot ver trek te dwingen. Misschien valt ook de aanmerkelijk zwakkere houding van de Europese Executieve in het agrarische vlak hieruit te verklaren. Het wordt tijd dat het voorstel van de Duitse minister van Economische Zaken, Erhard, weldra in stemming komt. Hij heeft namelijk voorgesteld de tweede étap pe te bekorten, zodat over enkele jaren niet meer op alle punten unanimiteit in de Ministerraad noodzakelijk zal zijn. Uiteraard zou dit de vlotheid waarmee beslissingen kunnen worden genomen aan merkelijk verbeteren. Bij de discussie over deze bekorting zou echter tevens dui delijk tot uitdrukking komen wie nu wer kelijk Europees gezind is en wie niet. De jongste ontwikkelingen overziende zou men echter kunnen vermoeden, dat een dergelijke verduidelijking weinig hoopvol le perspectieven zou openen. KARLSRUHE (DP A) De 51-jarige voormalige generaal-majoor van de S.S. Ehrlinger, die met zeven van zijn vroege re ondergeschikten in Karlsruhe terecht heeft gestaan op beschuldiging van mede plichtigheid aan moord in 1.045 gevallen en een poging tot moord, is tot twaalf jaar zware gevangenisstraf veroordeeld. Dr. Hans Schumacher en Reinholt Brün- ner kregen ieder vier jaar. Vier verdach ten werden vrijgesproken en een van rechtsvervolging ontslagen. Ehrlinger, die in het proces dat acht weken heeft geduurd schuld bekende, voerde in de oorlog het bevel over een speciaal S.S.-commando in het gebied van Kiev waar de moorden hebben plaatsge vonden. Een juryrechtbank in Trier heeft de vroegere S.S.-officier Josef Brendel en een ziekenverpleger van de S.S., Werner Fen- chel, vrijgesproken. Zij waren beschuldigd van medeplichtigheid aan een in 1941 ge pleegde moord op zeventig Russen in het concentratiekamp Hinzert. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Er zjjn gisteren in de Ministerraad der Europese Economische Ge meenschap en Euratoom nogal scherpe woorden gevallen over Frankrijks houding ten opzichte van twee benoemingen. Frankrijk had namelijk enige tijd geleden medegedeeld, dat het ter vervanging van Etienne Hirsch, de voorzitter van Euratoom, een andere kandidaat voorstelde: Pierre Chatenet, die korte tijd minister van Binnen landse Zaken in het kabinet-Debré is geweest en gelijktijdig stelde het ter vervanging van het lid van de Executieve Commissie, dat zich bezighield met de relaties met de Afrikaanse landen, namelijk Lemaignen, de oud-minister van Landbouw II. Rocherau voor. Reeds een vorige keer hadden de mi nisters van de zes minus Frankrijk hun bevreemding geuit over de Franse hou ding en zij hadden duidelijk laten weten, dat zij de heer Hirsch ongaarne zagen heengaan. Hij geldt als iemand, die de Europese gedachte tot de zijne heeft gemaakt, als een harde en bekwame werker en vooral ook als een voorzitter, die de supra-nationale gedachte aan hangt en die zich nooit door Parijs de wet heeft laten stellen. Dat laatste was nu waarschijnlijk juist iets, dat Couve de Murville en Pisani, de Franse ministers van respectievelijk Bui tenlandse Zaken en van Landbouw, hem zo kwalijk hebben genomen en waarover zij zich bij premier Debré hebben beklaagd. Juridisch mogelijk De vijf andere ministers van de E.E.G. en Euratoom hebben Hirsch node zien gaan en zij hebben dat gisterochtend dui delijk laten blijken. Fayat, de Belgische Adjunct-minister van Buitenlandse Zaken, heeft gezegd dat men betreurt dat Hirsch Euratoom verlaat. Hij heeft eraan her innerd, dat het verdrag van Rome voor schrijft, dat de Executieve Commissie on afhankelijk moet zijn. Hirsch is daarvoor een van de waarborgen gebleken. „Juri disch", zo zei Fayat, „is het niet mogelijk ons tegen het weggaan van Hirsch te ver zetten, dus hebben wij het moeten accep teren". Minister De Pous heeft in dezelfde trant gesproken en er daarbij nog aan herinnerd hoe Nederland de samenwerking met de heer Hirsch in verband met het reactorcentrum te Petten op prijs heeft gesteld. Advertentie Etienne Hirsch zelf heeft er gistermid dag in een toespraak als voorzitter van de Commissie van het Europees Parle ment te Straatsburg geen twijfel over la ten bestaan, waarom Frankrijk hem de laan heeft uitgestuurd en vervangen door een gewillige volgeling van De Gaulle en Debré. Hellend vlak De leden van de Ministerraad van E.E.G. en Euratoom, zo zei hij, zijn de vertegen woordigers van hun regeringen en zij uiten zich ook als zodanig doch vanzelf sprekend zijn zij verplicht zich te houden aan de procedures, de regels en de doel stellingen van de verdragen. De Commis sies of de Hoge Autoriteit nemen aan deze dialoog deel en spreken zich uit, zoals uit drukkelijk in de verdragen is bepaald „volkomen onafhankelijk in het algemeen belang van de gemeenschap". Ik moet hier aan toevoegen, dat deze dialoog, in dien dit niet het geval was, iedere beteke nis zal verliezen. Deze onafhankelijkheid die onontbeerlijk is, wordt ondubbelzinnig in de verdragen tot uitdrukking gebracht. De leden moeten alle waarborgen voor on afhankelijkheid bieden. Welk nut zou thans nog een dialoog heb ben tussen de vertegenwoordigers de jure van de regeringen die in de raad zijn ver enigd en een Commissie, waarvan de le den de facto zouden worden beïnvloed door overwegingen van nationale aard zo vroeg Hirsch zich af. Hij besloot zijn rede met te zeggen, dat ook al was gisteren in zijn toespraak zijn eigen lot in het geding, hij het zijn plicht achtte te zeggen, dat men zich op het hellende vlak begaf, indien de procedure voor de benoeming en de ver vanging van de leden zou worden gedegra deerd tot de aanvaarding zonder meer door vijf regeringen van voorstellen van één regering voor de benoeming van een lid of de leden van hun nationaliteit; en dit met de mogelijkheid van revanche of zelfs van concessies op gebieden die in generlei verband staan met het vraagstuk in kwestie. PARIJS (Reuter-AFP-UPI) In het Casino de Paris, een van de grootste re vuetheaters in de Franse hoofdstad, is woensdagavond brapd uitgebroken- boyen het toneel. Men liet dadelijk het brand- scherm tussen toneel en zaal neer. De brand was nd een uur 'geblifst *tv?è'e to neelknechts een kleedster en een brand weerman en enkele bezoekers liepen lich te verwondingen op. BONN (UPI) Sinds de grènzen tussen Oost- en West-Duitsland op 13 augustus van dit jaar werden afgegrendeld, zijn bijna tienduizend personen, gemiddeld tachtig per dag, uit Oost-Duitsland ont snapt; dit volgens officiële cijfers die te Bonn zijn gepubliceerd. De staatssecretaris Franz Thedieok van het ministerie van Al-Duitse aangelegen heden. verklaarde dinsdag dat het de Oost duitse autoriteiten onmogelijk was ge bleken de grenzen hermetisch af te sluiten. Daaruit was het „verrassend grote aantal" Oostduitse vluchtelingen te verklaren, aldus Thedieck. Advertentie Niet meer terug. In de afgelopen week zijn ongeveer veertig Poolse toeristen in Wenen achtergebleven. Het meren deel van hen was afkomstig uit de voor malige Duitse gebieden, die na de Twee de Wereldoorlog door Polen zijn bezet. (Van onze correspondent) PARIJS Het Tunesische weekblad „Jong Afrika" heeft onthuld, dat Ben Bel la en de vier andere Algerijnse ministers in het kastel van Aunoy, waar zij sedert hun hongerstaking zijn ondergebracht in het afgelopen weekeinde bezoek hebben ontvangen van de F.L.N.-dipIomaat Mo- hammes Ben Y.ahia, die hen op de hoogte heeft gebracht van de actuele stand van zaken bij de geheime onderhandelingen met Frankrijk die, afwisselend in Rome en Genève, al een week of wat worden ge voerd. Het was de eerste maal dat de Franse regering Ben Bella toestond te worden bezocht door een officiële bood schapper van de Algerijnse verzetsbewe ging, om aldus bij de bestandsbesprekin gen te kunnen worden betrokken. Ben Yahia is van het eerste diplomatieke contact met de Fransen af, vorig jaar in Mélun altijd ten nauwste bij de onderhan delingen betrokken gebleven. Hij wordt be schouwd als een der beste deskundigen waarover het F.L.N. beschikt. Wanneer die Franse toestemming voor dit onderhoud op zichzelf al een gunstig teken is, dan zijn in Parijs ook nog wel andere aanwijzingen, dat het einde van de tunnel nu toch wel zichtbaar wordt. Men wijst op de besprekingen tussen het Fran se staatshoofd generaal Charles de Gaulle met premier Michel Debré en de minister voor Algerijnse Zaken Louis Joxe, die zich deze week op het Elysée vermenigvuldig den. Van Algerijnse kant heeft men in Parijs het uiterst gematigde commentaar gewaardeerd dat een F.L.N.-woordvoerder in New York gaf op de uitslag van de stemming, waarbij de UNO-Assemblee met grote meerderheid aandrong op een her vatting der Frans-Algerijnse onderhande lingen. Dit verzoek, aldus die woordvoer der, is geen overwinning "oor het F.L.N. en ook niet voor Frankrijk, maar een vic torie voor de gematigde stromingen op de extremisten in beide kampen. Diplomatieke waarnemers geloven, nu dat de voornaamste obstakels voor een overeenkomst wel uit de weg zijn geyuimd. Dfe 'Algërtjheri,1 die overigens wel van oor deel zouden zijn dat de Franse regering in haar strijd tegen de O.A.S. nog maar vrij povere vorderingen heeft gemaakt, moeten zich niettemin bereid hebben ge toond, tot een hechte samenwerking met Frankrijk in de toekomst, zowel voor als na de proclamatie der Algerijnse onafhan kelijkheid. Het wordt in Parijs dan ook niet geheel uitgesloten geacht, dat De Gaulle in de rede die hij op 29 december voor radio en televisie zal uitspreken, offi cieel de spoedige ondertekening van een gemeenschappelijk Frans-Algerijns ak koord zal aankondigen. Een aankondiging die, en dat is dan de schaduw die over dit optimisme valt, intussen ook wel eens het sein zou kunnen worden voor een nieu we poging van de kant der neo-fascisten in Algerije een greep naar de macht te doen. ALGIERS (UPI) Woensdagavond zijn in Algiers twee granaten ontploft, waar door achttien mensen, onder wie vijf Fran sen, verwondingen opliepen. De eerste gra naat werd geworpen tussen mensen die op een bus wachtten. Dertien Algerijnen en drie Fransen werden gewond. De tweede granaat werd een kwartier later naar twee Fransen geworpen. Ook zij werden ge wond. Drie mannen drongen een politie bureau in Algiers binnen en namen van twee agenten de wapens weg. Uit een zie kenhuis in Oran ontsnapte een Franse ge detineerde. Volgens welingelichte kringen fouilleerde de politie zeer grondig passagiers en be manningsleden die uit Frankrijk in Algiers aankwamen. In Algiers, Böne, Oran, Mos- taganem en Blida zijn woensdag tien men sen gedood en drieëndertig gewond bij 23 terroristische aanslagen met messen, pistolen en bommen. Dinsdag kwamen zes mensen om het leven. ALGIERS Het militaire hoofdkwar tier te Algiers heeft bekendgemaakt dat gedurende de afgelopen twee weken 625 moslemrebellen zijn gedood, gewond of ge vangen genomen. NEW YORK (Reuter-UPI) De UNO- Assemblee heeft woensdag een beroep ge daan op de Franse regering en de Alge rijnse voorlopige regering om de onder handelingen te hervatten met het doel „het recht van zelfbeschikking voor het Alge rijnse volk" te verkrijgen. Er waren 62 stemmen voor en 38 onthoudingen. Jaren geleden heb ik een man gekend, die zich tot levensdoel gesteld had de mensen aan hun woord te hou den. Hij is dan ook vroeg ge storven. Als hij jarig was, wachtte hij in statige zelfbewustheid alle felicitanten af, keek hun één voor één strak in de ogen en overwoog nauwkeurig wat zij hem te vertellen hadden gehad, alvorens hij ant woordde. Dat ging dan ongeveer zo: „Ha, daar hebben we de jubilaris. Van harte, kerel, van harte, en nog vele jaren!" „Wat van harte?", infor meerde de jubilaris daarop nieuwsgierig. De visite keek dan even verbaasd, herstelde zich fees telijk en dacht met een gees tigheid te doen te hebben. „Van harte gelukgewenst, natuurlijk! En dat we er nog lang getuige van mogen zijn!'" „O juist. Agaarvan getuige?" Enzovoort. Doch ook tussen die verjaardagen in was het leven van die exacte man een aaneenschakeling van nuch tere informaties en teleurstel lende antwoorden. De mensen zeggen maar wat. Zij leven samen op de we reld in een oceaan van on waarachtigheden, als dartele bruinvissen in de branding, en als er tussen hen een serieuze enkeling omhoogrijst die vraagt: „Wat bedoelen jullie eigenlijk?", zijn ze danig op hun tenen getrapt, gesteld, dat bruinvissen tenen hebben. Want die enkeling zondigt tegen de goede toon. De goede toon in deze kerst tijd is welhaast een onont koombaar gezelschapsspel, dat „vrede" heet. Nauwelijks is het Sinterklaasfestijn verbleekt, of het spel van de vrede wordt uit de kast gehaald, af gestoft en op de ereplaats ge steld. Men zingt elkander toe, men wenst elkander, men be schouwt elkander vredelie vend en vol goede wil. De kerstpotten en collectes varen er wél bij de drukkers van kerstwensen, de kwekers van dennebomen, de blazers van kunstglas en de vouwers van roodpapieren klokken niet minder. Het is een slechte tijd voor de uitvinders der atoom energie, voor de politici, voor de militairen, voor de wapen fabrieken. De kerken lopen plezierig vol en de concert zalen herbergen de samenzan- gers, die in gemengde her komst vredig naast elkaar het zelfde kerstlied zingen. De vrede ademt in het prille ochtenduur uit de monden der mensen en stijgt op naar de vrieslucht. De vrede wordt in duizenden letters gedrukt, in goud en zwart, in kranten en kerstnummers, op guirlandes en banderolles. De mensheid galmt haar vredeswil uit. Maar niemand houdt zich aan zijn woord. Hoe is dat woord „vrede" op de aarde gekomen, juist in de wintertijd, bij zonnewende, aan de voet van het nieuwe jaar? Het is niet door de dennebomen gefluisterd, voor dat ze met duizenden werden gekapt. Neen, ik geloof dat de denneboom er niets mee te maken heeft. Het moet gezon gen zijn door een geheimzin nig, bovenaards koor, twee duizend jaar geleden, in een heldere winternacht ergens in de buurt van Bethlehem. Als kind speelde ik op zolder met gipsen beelden die in een doos met houtwol werden be waard. Alle hoofden van alle beelden waren op de halzen gelijmd. Er was een vreemde figuur bij, een vrouwelijk uit ziende jongeman met vleugels, die tijdens zijn vlucht met bei de handen een uitgerolde ba nier van gips voor zich uit hield. En op de banier stond met gouden letters: „Vrede op aarde aan de menschen van goeden wil". Ja, in de oude spelling, want het waren heel oude beelden die uit groot moeders jeugd dateerden. Daarom waren ook alle hoofden gelijmd. Er was ook een beeld van een kind bij een kind van porselein, met een platte rug en een gaatje in het hoofd. In dat gaatje werd een gouden wieltje gestoken, waardoor de illusie van een lichtkrans ont stond. Het kind moet vier of vijf jaar geweest zijn, want het hield de armen uitgespreid als een vroegwijze kleuter en het had lange, blonde haren tot op zijn schoudertjes Het was gekleed in een schaars hemdje met een gouden fes tonnetje. Verder waren er beelden van kleurig geklede mannen en van één vrouw. Er waren ook kamelen, schapen en honden bij. Een ezel en een os zaten aan elkander vast op één gipsen voetstuk. Ik zette de beelden op een rij achter elkaar, liet hen mar cheren en fraaie bochten ma ken. Het was een soort taptoe van Delft, maar veel minder saai, want als het spel uit was moesten de meeste hoofden opnieuw worden gelijmd. Ik wil enkel zeggen, dat al die vredige, vredebrengende figuren een jaar lang in de donkere doos tussen het hout wol lagen, wanneer niet een barmhartige deugniet in de zomervakantie er een uurtje mee kwam spelen. Maar tegen de 22ste december maakten zij hun triomfantelijke intocht in de huiskamer en werden zij gehuisvest in de bijzonder fraaie doch enigszins tochtige stal onder de kerstboom, waar centrale verwarming van een Verkade's Waxinelicht was aangebracht, die tegelijk voor een romantische, rode verlich ting zorgde. In de schaduwen verdwenen de lijmnaden der nekken, al herinner ik mij één Kerstmis waarop de bijzonder fraai gevormde hals van een kameel zonder aanwijsbare oorzaak in het waxinelicht viel. De engel met de banderolle hing aan een ijzerdraad boven de ingang van de stal, de vraag van zijn man- of vrouwzijn onopgelost latend achter een zoetsappig gezicht van „wat- doet-het-er-toe". Het deed er ook niets toe, want hij was en bleef ook in andere facetten een raadsel: hoe kwam hij aan die vleu gels? En hoe kon hij al vlie gende die fraaie banderolle zo keurig ophouden? En vooral: wat bedoelde hij? Wat bedoelde hij met: „Vre de op aarde aan de mensen van goede wil?" Zo moet ik weer aan de man denken, die de mensen aan hun woord hield: hij zou geen genoegen genomen hebben met deze losse opmerking van een vliegend persoon, wanneer hij in die nacht van tweedui zend jaar geleden zijn schapen zou hebben gehoed in de buurt van Bethlehem. Hij zou ongetwijfeld hebben willen weten, of het zo maar een vriendelijke gemeenplaats was, zoals: „Van harte, kerel, van harte". Of dat het werke lijk de boodschap van een be trouwbaar feit was, die deze luchtvaartpionier met zijn zin- gende'gezellen zo nadrukkelijk kwam vermelden. En hij zou daardoor hebben ontdekt, wat velen onzer nu reeds tweeduizend jaar lang ontgaat: dat de betekenis van de vredesboodschap niet een nutteloze heilwens was, geuit in de hoop dat niemand haar letterlijk zou opvatten, doch de verkondiging van een sim pel, keihard feit, tot stand ge komen door de voleinding van het complete menselijke wezen. „Er is nu vrede op aarde bij de mensen van goede wil", aldus zongen de lichtende koren tegen het staalblauwe uitspansel van de kersthemel. Er kan nu vrede zijn bij alle mensen, wanneer zij hun eigen voleinding beseffen en begrijpen. Maar wij, miljoenen sukkels met onze handen vol kunstig geblazen schitterdingen, trap pen er ieder jaar weer welge moed 'inIeder jaar op nieuw zien wij uit naar de fa brieksmatige vrede van de naties, naar de hemelachtige toestand van omhelzingen en handgedruk tussen communis ten en katholieken, negers en blanken, armen en rijken, ko lonisten en autonomisten, werkgevers en werknemers, vrijmetselaars en paters, tot de hele wereld één grote woes tijn van saaie vrindelijkheid zou zijn. Ieder jaar omtrent Kerstmis vergeven wij onze vijanden, gedenken wij onze geliefden, schenken wij aan de behoeftigen, protesteren wij tegen de oorlog, verafschuwen wij de atoombom, luisteren wij naar de weerklank van ons ge bed, dat echoot tegen het stomme uitspansel. Maar niemand houdt zich aan zijn woord. Vrede. Hij leeft slechts in de aparte mens, temidden van een krankzinnige wereld. In één mens die met miljoenen is, doch zijn vrede diep in zich beleeft als het vreugdevolle besef zijner geestelijke onraak- baarheid. Laat de wereld om hem heen schijnheilig en laf beloften breken, moorden, goudgraven, menselijkheid verloochenen en verkopen. Hij heeft zijn eigen vrede, het kei harde, simpele feit zijner innerlijke voltooiing, ver worven door onaantastbare vriendschap met zichzelf en onverbrekelijke trouw aan zijn eigen wezen. Er is geen andere vrede, er zal nooit een andere vrede zijn in dit gevaarlijke leven. Broe ders zullen elkander blijven doden, zusters zullen elkaar bestelen, buren zullen elkaar verraden, geliefden zullen el kander verloochenen, beloften zullen holle woorden zijn, eden zullen worden gebroken, naties zullen elkander vernietigen, volksleiders zullen elkander beschimpen, moordwerktuigen zullen worden gezegend, er zullen altijd armen en altijd rijken zijn, onderdrukten en terroristen, profiteurs en uit- gezogenen, en er zullen altijd omtrent december gebeden om een massale, paradijselijke vrede zijn. Legioenen mensen van goede wil zullen worden vernietigd door miljoenen anderen van nog betere wil. Voor hen is de vrede van de engel niet. De vrede van de engel is voor u. In lijden en dood, in storm en oorlog, in duisternis en atoombomhitte. Gij moet, zoals die man van vroeger, de engel aan zijn woord houden. Want het was, en is, een waar woord. Het is al twee duizend jaar oud. Een gering berichtje Een klein voorval. Ooit van Haslingden gehoord? Ik niet, voordat ik in een Engelse krant las, dat in dat stadje in Lancashire (Engeland) iemand veertig liefdesromans uit de open bare bibliotheek zo beschadigd heeft, dat er veertig nieuwe exemplaren moesten worden aangeschaft. Schade: 600. Overal waar het woord „love" stond werd dat doorgeschrapt. En hele bladzijden waarop de liefde zegevierde, waren uit de boeken gescheurd. Juffrouw Doris Worsley, de bibliotheca resse, zeide: „Ik vermoed dat dit 't werk van een vrouw is." Niet bijzonder belangwekkend. Niet an ders dan een klein berichtje uit een klein Engels stadje. De krant constateerde: „Someone with a grudge against love sto ries" iemand, die een hekel heeft a an liefdesgeschiedenissen. Meer niet. Maar je kunt zo'n nietigheidje opheffen uit de dagelijkse stroom van duizenden ge ringe incidenten en hetmenselijke drama erachter vinden; het drama van een ge folterde ziel. Een Dostojefskiaans thema. De Russische meester zou er een aangrij pende novelle van hebben kunnen maken. Een vrouw, zo teleurgesteld in, of zo ver stoken van liefde, dat zij haar bittere wrok met potlood en pennemes ging uitleven op onschuldige boeken uit de openbare lees zaal. Een onaantrekkelijk meisje. Een verschaalde oude niet-vrijster. Een bedrogen echtgenote. Verzuurd, verbitterd, verwrongen door honger en <dorst naar liefde. Met een beetje verbeeldingskracht ziet u haar zitten in het lamplicht van haar een zame kamer en vechten met potlood en mes tegen de liefde die de imaginaire figuren uit de bibliotheekromannetjes in alle heerlijkheid ten deel valt en die haar onthouden wordt. Waarom vermoedt Doris Worsley dat het een vrouw, een seksegenote van haar, is? Vermoedelijk omdat een vrouw dit kan meevoelen. Misschien omdat Doris zelf diezelfde aanvechting ook wel eens heeft gehad? Gering berichtje in de krant. En toch iets van niet te onderschatten dramatiek. Advertentie 34 personen verdronken. Bij het eiland Wando aan de zuid-westkust van Korea is dinsdagavond een veerboot gekapseisd en gezonken waardoor 34 mensen ver dronken. Achttien opvarenden slaagden erin zwemmend de kust te bereiken. Slordig. Het hoofd van het Amerikaanse federale bureau voor de luchtvaart, Na- jeeb E. Halaby, heeft een boete van vijf tig dollar gekregen wegens het slordige besturen van een vliegtuig. De boete werd hem opgelegd door een afdeling van zijn eigen bureau. Speer van de Natie. Woensdagavond is Johannesburg opgeschrikt door een ex plosie, die de kabels, welke de noorde lijke wijken van Johannesburg van stroom voorzien, had moeten opblazen. Het was de tweede ontploffing in vijf dagen. De aanslag van zaterdag is ge weten aan de Oemkonto We Sizewe (Speer van de Natiel-beweging, een an- ti-regeringsgroep die tegen apartheid is. holera-epidemie. Een cholera-epidemie op de Philippijnen heeft sinds september aan 79 personen het leven gekost, aldus heeft het ministerie van Gezondheid te Manilla bekendgemaakt. De woordvoer der van het ministerie zei, dat sinds het uitbreken van de epidemie, eind sep tember, 5.988 gevallen van cholera in verschillende delen van het land waren geregistreerd. Bankoverval. Vier gemaskerde handieten hebben woensdag in Parijs een bank overval gepleegd. Drie van hen hielden de bankbedienden met revolvers in be dwang, terwijl de vierde over de toon bank sprong en een tas met 200.000 nieu we francs vulde, waarna het viertal in een gestolen auto verdween. Zoeken gestaakt. De Amerikaanse lucht macht heeft woensdagavond het zoeken naar het Rhesus-aapje Scatback ge staakt. Het dier was zoals gemeld door middel van een Atlas-raket in een cilin der in de ruimte gebracht. De cilinder was ongeveer 9.600 kilometer ten zuid oosten van Cape Canaveral, waar de ra ket was afgeschoten, in de oceaan te recht gekomen. Een ruwe zee had het zoeken der vliegtuigen en schepen de ge hele dag bemoeilijkt.

IJmuider Courant | 1961 | | pagina 3